Jak vyjmout vrták bez klíče

Otázka: Jak vyměnit vrták?

a. https://wwwcom/chipidip.

Japonská společnost Makita, která vyrábí ruční elektrické nářadí od roku 1958, je dnes firmou, kterou není třeba představovat. Celý nástroj má vynikající výkon a skvělý poměr ceny a kvality, díky čemuž si jej oblíbili jak profesionálové, tak i hobbyisté. Vynikajícím příkladem je akumulátorový elektrický vrtací klíč Makita 6281 DWPE. Je vybaven kompaktním, ale výkonným motorem a planetovou dvoustupňovou převodovkou s kovovými ozubenými koly, která umožňuje dvě rychlosti až 400 a 1 300 otáček za minutu a působivý točivý moment až 36 Nm. Elektronická regulace otáček umožňuje plynulé zrychlení nástroje od nuly do maximálních otáček pomocí nožního spínače. K dispozici je 16 stupňů nastavení krouticího momentu a také stupeň vrtáku, což z ní činí ideální vrtačku pro každé použití, ať už jde o utahování malých šroubů nebo vrtání ocelových konstrukcí velkého průměru. Obsluha vrtačky je velmi jednoduchá díky pohodlným spínačům a ovládacím knoflíkům. Přepínač otáček je tradičně umístěn v horní části nástroje a směr otáčení lze snadno měnit pohybem prstu. Pro rychlou a snadnou výměnu nástrojů je k dispozici vynikající rychloupínací bezklíčové sklíčidlo s průměrem vrtáku do 10 mm, ale výkon elektrického šroubováku umožňuje i větší průměry vrtáků, např. do dřeva až 21 mm. Bezproblémové zasunutí nástroje do sklíčidla díky standardizované aretaci vřetena. Dvě nikl-kadmiové baterie s napětím 14,4 V a kapacitou 1.Součástí balení je akumulátor o kapacitě 3 Ah, který uživateli umožňuje volný pohyb při práci a úplnou nezávislost na elektrické síti po dlouhou dobu. Vybitou baterii lze pomocí přiložené univerzální nabíječky nabít přibližně za hodinu.Ergonomicky tvarovaná rukojeť se pohodlně drží v ruce a gumová rukojeť zajišťuje pevný úchop pro maximální kontrolu. Nářadí je také dokonale vyvážené, rukojeť je umístěna přímo pod těžištěm, což výrazně snižuje únavu obsluhy. Uložení a přeprava nářadí a všech

Jak vyměnit vrták ve vrtačce Makita

Jak vyměnit vrták ve vrtačce Makita? Není to nic hrozného, ale musíte být opatrní, protože pokud budete mít jádrový bit na špatném místě, můžete mít problém: prasklý nebo zubatý otvor, možnost vypadnutí jádrového bitu a zranění a další nepříjemné věci. Nejprve se podívejme, jak vrták do vrtačky zasunout.

Pro správnou funkci musí být jádrový vrták zasunut do sklíčidla vrtáku stopkou. Většina vrtaček má vačkové sklíčidlo. Tyto díly mají válcové tělo. Na jejich povrchu je kroužek nebo pouzdro a uvnitř válce jsou vačky, které se při otáčení kroužku ve směru hodinových ručiček vzájemně dotýkají, a tím stlačují vrták. Otáčením proti směru hodinových ručiček se čelisti od sebe vzdalují a šrouby se uvolňují. To umožňuje výměnu nebo vysunutí vrtáku. Vačky musí být uvolněny s určitou rezervou, aby bylo možné vrták snadno zasunout. Princip činnosti vaček umožňuje osazení všech průměrů vrtáků. Běžné domácí vrtačky jsou k dispozici se standardním rozsahem průměrů vrtáků 0,8-10 milimetrů, některé modely mají rozsah 1,5-13 milimetrů.

Existují dva způsoby upínání: rychloupínání a upínání pomocí klíče. První možnost zahrnuje ruční otáčení pouzdra. Vrtačky s tímto typem upínání jsou často vybaveny upínacími prvky, které omezují utahovací sílu. Druhá metoda používá klíč, který umožňuje otáčení jádra. Na boku sklíčidla je otvor, do kterého se vkládá klíč se zuby. Někdy je takových otvorů více (až tři), každý z nich je třeba uvolnit jedním nebo dvěma otočeními klíče proti směru hodinových ručiček. Pak začněte otáčet sklíčidlem proti směru hodinových ručiček, čímž zvětšíte průměr otvoru pro vrták. Nyní vložte vrták a upněte nejprve sklíčidlo a poté zásuvku.

Chcete-li vyměnit vrták, nejprve jej vytáhněte. Zvažte, jak vyjmout vrták z vrtačky. Postup je poměrně jednoduchý, ale buďte opatrní, protože by mohlo dojít k poškození vrtáku nebo sklíčidla.

 • Nejprve je nutné stroj vypnout.
 • Opatrně vyjměte vrták ze sklíčidla pomocí speciálního klíče na vrtáky. Všimněte si, které sklíčidlo je namontováno. Pokud se jedná o klíč, musí být samotný klíč vložen do otvoru pro něj určeného. Pak klíčem otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud se svorky neoddělí. Bit lze snadno vyjmout a na jeho místo vložit nový.
 • Při použití rychloupínacího sklíčidla je třeba otáčet nástrčným klíčem, dokud se vrták nevysune (vyžaduje to velkou sílu, vrták musí být sevřen v ruce). Lehce klepněte dlaní do sklíčidla. Pokud vrták nebyl pevně upnutý, půjde po tomto pohybu snadno sundat.

Pokud se vrták zasekne, odstraňte ho silou. Buďte při tom opatrní, protože jinak by mohlo dojít k poškození nástroje. Postupujte takto

 • Nejprve přístroj vypněte.
 • Poté opatrně klepněte kladivem na sklíčidlo, aby nedošlo k jeho poškození. Mezi kladivo a sklíčidlo umístěte desku.
 • Příklep na sklíčidlo, dokud stopka vrtáku nevypadne.

Pokud vaše vrtačka pracuje pouze s kovovými sklíčidly, jsou k odstranění zaseknutého vrtáku zapotřebí dva momentové klíče. Jsou potřebné k upnutí objímky, pak je třeba sklíčidlem otáčet proti směru hodinových ručiček. Lze ji použít i pro plastové sklíčidlo, ale hrozí jeho poškození. Pokud vše ostatní selže, vyplatí se sklíčidlo ze stroje vyjmout.

Vrtací nůž může zůstat v opracovávaném materiálu. Zaseknutí vrtáku můžete zkontrolovat podle výrazného zvuku. Pokud k tomu dojde, okamžitě vypněte elektrické nářadí a poté sklíčidlo odemkněte.

Vrták nemusí vyjít. V takovém případě použijte nový vrták a poté opatrně odřízněte malou oblast vedle zaseknuté části vrtákem. „Poškozený“ kus zařízení lze snadno odstranit jemným otočením. Pokud žádné z těchto opatření nepomůže, obraťte se na servisní středisko. Nevyvíjejte příliš velkou sílu, mohlo by dojít k jejímu zlomení.

Výměna vrtáku Makita není tak obtížná, i když se během provozu zasekne, jen je třeba vybrat správné modely a sklíčidla. Pro správnou funkci stačí provést pouze jednou.

Typy vrtacích sklíčidel

Přestože je sklíčidlo vrtáku složitější než vrták a šroubovák, systém upínání sklíčidla vrtáku umožňuje poměrně snadné vkládání a vyjímání vrtáků a vrtáků. Upínací systém v rotačním sklíčidle se nazývá SDS (Special Direct System).

 • SDS-plus. Nejběžnější systém upevnění. Použitelné pro všechny levné kardanové tyče pro domácnost. Vrták má dvě podélné drážky a dvě oválné drážky. Uzamykací systém se používá pro rotační nářadí s hmotností do 4 kg. Průměr dříku 10 milimetrů.
 • SDS-top. Vhodné pro gorátory s hmotností do 8 kg a spolehlivější. Systém je navržen pro větší sílu úderu. Průměr dříku je zvětšen na 14 milimetrů.
 • SDS-max. Upevňovací systém se používá pro nejtěžší hořáky. Vrták má tři drážky a dvě oválné drážky a průměr stopky 18 mm. Umožňuje použití velmi vysokých krouticích momentů.

Jak je patrné z popisu, tyto tři systémy nejsou vzájemně zaměnitelné, proto je třeba věnovat pozornost nákupu příslušenství. Pokud si zakoupíte vrták s připojením SDS-top a váš vrták má sklíčidlo SDS-plus, nebude možné jej na vrták nasadit.

Jak uvolnit sklíčidlo s dvojitým řezem

Na rozdíl od sklíčidla s klíčovou dírkou nemá tento typ sklíčidla žádné zuby, a tudíž ani doraz. Jeho prstence jsou relativně hladké. Ideálním řešením je v tomto případě vyjímatelný zásobník, který je často součástí moderních vrtaček. Potřebujete také kladivo:

 • Horní pouzdro (kroužek), které je nejblíže k vrtačce, držte pomocí držáku a co nejpevněji jej upevněte.
 • Upněte vrtačku do svěráku, svorky, do rukou nebo mezi kolena.
 • Udeřte silně na rukojeť „zásobníku“ ve směru, ve kterém se horní objímka obvykle otáčí.
vyjmout, vrták, klíče

Stačí jediný úder. kroužek se vysune a vrták se snadno uvolní. Pro usnadnění klouzání je možné mezi čelisti nebo pod objímku vložit trochu oleje nebo maziva.

Jak vyjmout sklíčidlo z vrtačky: montážní a demontážní techniky

V nářadí každého domácího řemeslníka musí být nutně přítomno vrtání. Někdy je však nutné sklíčidlo vyjmout. Obvykle se jedná o problém, který vzniká, když se spotřebič rozbije.

Tento úkol zvládne každý kutil, který se alespoň trochu vyzná v technologiích. Pro člověka, který to nikdy předtím nedělal, to však může být velký problém. Abyste ji mohli z vrtačky snadno vyjmout, musíte se nejprve naučit, jak funguje, a teprve potom ji vyměnit.

Jak vyjmout kuželové sklíčidlo z vrtačky

U těchto modelů je demontáž sklíčidla ještě snazší než u závitového spojení. Také není nutné používat žádné mazivo a základním postupem je poklepat na sklíčidlo a po každém poklepání se pokusit s ním otočit. Předtím je nutné vyšroubovat upevňovací šroub (zde je s obvyklým pravým závitem).

V některých případech je sklíčidlo tak „zapuštěné“ do držáku, že je při poruše nelze vyjmout. Existují různé způsoby odstranění. od zahřátí vrtáku letlampou do červena a následného pokusu o odstranění až po rozřezání sklíčidla úhlovou bruskou nebo jiným řezným nástrojem. Poté se z hřídele po částech odstraní.

Další informace o tom, jak vyjmout sklíčidlo z vrtačky Bosch a znovu jej nasadit po namazání, naleznete ve videu. Zde je návod, jak vyjmout sklíčidlo z vrtačky Interskol.

Jak vyjmout sklíčidlo z vrtačky Interskol. podrobné pokyny

Stavební dělníci často používají elektrickou vrtačku pro výrobní účely. Bez nářadí pro domácí kutily se neobejdete. Při poruše části, která nastavuje a upevňuje vrtačku, řezné nástroje, mixér, vyvstává otázka, jak odstranit sklíčidlo z vrtačky nebo jednoduše demontovat tuto část zařízení.

Před zahájením demontáže je třeba zjistit, jak je hřídel upevněna

Metody upevňování

Sklíčidlo na hřídeli elektrické nebo ruční vrtačky je upevněno dvěma způsoby. kuželovým a závitovým, takže dochází k minimálním odchylkám. V praxi jsou k dispozici zařízení s metrickým nebo palcovým závitem a na těle výrobku, i toho nejmenšího, je vždy uvedeno označení.

Například tento typ spojení 1.5-15M13x1.2 lze dekódovat takto:

Při použití závitů v palcích. UNF a uvedeném průměru: 1/2″. Tento typ připojení je mezinárodně uznávaný a používá se ve všech zahraničních strojích. Pro zvláštní spolehlivost na hřídeli umístěte zarážku v podobě šroubu na levém závitu. je třeba vzít v úvahu, když je zmatený, jak rozebrat sklíčidlo dovážené vrtačky. Měla by se vyšroubovat pouze ve směru hodinových ručiček.

Druhá metoda využívá Morseův kužel, dnes častěji označovaný jako nástrojový kužel. Hřídel má na konci kuželovou část, na kterou se zařízení navléká, a je třeba vyvinout malou sílu, aby se zajistilo těsné uchycení. Sklíčidlo je označeno takto: B10, kde písmeno označuje použití kuželu a číslo průměr stopky řezného nástroje. Taková šroubovací sklíčidla se běžně používají.

Některé vrtačky jsou vybaveny adaptérem pro sklíčidlo, který umožňuje vrtat s nejvyšší přesností.

Způsob upevnění sklíčidla vrtáku k nástroji

Vnější prohlídka elektrického nářadí často neumožňuje zjistit způsob upevnění sklíčidla vrtačky. Pokud však znáte typové označení, můžete způsob upevnění určit i pouhým pohledem na sklíčidlo.

Označení všech vrtacích sklíčidel se závitovým uchycením

K upevnění vrtacího sklíčidla k nástroji se používají metrické i palcové závity. Sklíčidla od tuzemských výrobců jsou obvykle k dispozici s metrickými závity a sklíčidla od zahraničních výrobců vždy s palcovými závity.

Jak vyvrtat otvory do tenkého plechu

Vrtací sklíčidla s metrickým závitem jsou na tělese obvykle označena takto: 1,5-13 М12×1,25. Čísla 1,5-13 již pravděpodobně tušíte, že označují průměr vrtáku nebo jiné stopky nástroje, který lze do tohoto sklíčidla upnout. M označuje metrické závity a čísla 12 a 1,25 označují průměr a stoupání závitu. V dnešní době téměř neexistují sklíčidla s metrickým závitem, pokud je neuvidíte na staré ruční vrtačce sovětského typu.

V současné době je trh plný elektrického nářadí od zahraničních výrobců a jejich sklíčidla vrtáků jsou obvykle upevněna jednopalcovými závity.

Označení sklíčidel s palcovými závity je stejné jako u sklíčidel s metrickými závity. Například 2-13 mm 1/2 -20 UNF jako na fotografii. Čísla 2-13 udávají rozsah upínacích průměrů vrtacích stopek, 1/2. průměr závitu v palcích (pro srovnání, anglický palec je 2,54) cm), 20 označuje počet závitů na palec (stoupání závitu).

Pravidla pro označování sklíčidel vrtáků umožňují snadno identifikovat sklíčidlo jádrového vrtáku a správnou technologii pro výměnu. Označení také umožňuje zakoupit sklíčidlo, které je vyměnitelné pro případ, že se opotřebuje nebo rozbije na vaší vrtačce nebo elektrickém šroubováku.