Jednoduchý stahovák brambor pro motorový kypřič vlastníma rukama

Sklízeč brambor pro motorový kypřič vlastníma rukama, rozměry a výkresy

Hlavní část zeleninové zahrady v Rusku je tradičně věnována bramborám, protože se jim u nás říká druhý bochník brambor. Mnoho lidí přeneslo část práce při pěstování brambor na svá bedra, respektive na tažená zařízení malé mechanizace: kypřiče a minitraktory.

A pokud zasadit brambory není velká práce, ale namočit a hlavně je vykopat, není to snadný úkol. Nářadí dodávané s kypřičem se často používá k okopávání a pletí, ale v čisté podobě se k okopávání příliš nehodí. Pochopíme, co kopat a jak si vyrobit stahovák na brambory pro motorový kypřič vlastníma rukama.

Je známo několik konstrukcí strojů na okopávání brambor pro motorové kypřiče a minitraktory. Od těch nejjednodušších až po technologicky nejvyspělejší.

Výroba vlastnoručně vyrobeného sklízeče brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama

Pro obyvatele venkovských oblastí je sklizeň brambor na podzim stále časově náročná. Dnes už tuto práci samozřejmě dělá málokdo. ručně, s rýčem. Mnoho lidí si kupuje různá mechanická zařízení a někteří, takzvaní „hobbysté“, vyrábějí různá zařízení vlastníma rukama, aby sobě a svým blízkým ulevili od těžké práce. Zvláště žádané mezi zemědělci bramborový pluh, který pracuje s jakoukoli úpravou motorového bloku, ať už je to milovaný model „Neva“, nebo zařízení od jiného výrobce. Hlavní je mít jasnou představu o tom, co je vlastnoručně vyrobený bramborák, a umět vytvořit výkresy podle potřebných výpočtů.

Konstrukční prvky a typy

Je třeba hned připomenout, že toto mechanické zařízení, jak je vidět na fotografii, je připojeno k motorovému rumpálu, aby mohlo vykonávat práci. Takový ruční bagr, jak je ukázáno na videu, je schopen pracovat na pozemku nejen v blízkosti domu, ale i v terénu.

Hlavním účelem vykopávače brambor je oddělit hlízy brambor od půdy a umístit je na půdu. Tento stroj se snadno ovládá a je jednoduchý na konstrukci. Postavit si ji sám není obvykle příliš obtížné. Nejdůležitější je, že tento upevňovací mechanismus je vhodný pro jakýkoli model motorového kultivátoru, ať už se jedná o známý model „Neva“ nebo jiné modifikace.

Mnoho čtenářů řekne, že si můžete koupit takový bramborový kombajn v místě prodeje zemědělských strojů a zařízení, a proč si to vlastníma rukama. Toto tvrzení je správné, ale ne zcela. Jak vám řekne každý zkušený zahrádkář, podomácku vyrobený bagr je praktičtější, protože je přizpůsoben půdním podmínkám a práci s ním vykonává člověk. Další věc, kterou je třeba přidat na seznam, je cena. Domácí zařízení je mnohem levnější než zařízení zakoupené v obchodě.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na vyorávači brambor, nezapomeňte, že je přizpůsoben pro práci na půdách se středními a nízkými kritérii hustoty. Pro konstrukci strojů, které jsou vhodné pro práci na těžkých půdách, je třeba dobře rozumět fyzice a mechanice.

Kopáč na brambory, přizpůsobený kypřiči, jak je znázorněno na fotografii, existují tyto druhy:

Ráčnový nebo vibrační mechanismus. skládá se především z radlice a vibračního síta. Princip tohoto typu vyorávače brambor, který pracuje s kypřičem, je jednoduchý. Pluh rozrývá půdu společně s bramborami. Půda se pak protáhne sítem a zemina se vyklepne zpět na síto, přičemž hlízy zůstanou na jeho povrchu. Tento model je efektivní v provozu, ale komplikovaný v konstrukci.

Transportní jednotka pro kopání brambor. může snadno fungovat například na základě takového motorového kypřiče „Neva“. Konstrukčně se transportní rýpadlo skládá z radlice a hnacího dopravníku, který je vybaven speciálním závěsem pro udržení hlíz na plošině a uvolnění půdy. Dopravníková konstrukce pro vykopávání brambor je praktičtější než vibrační typ vykopávače brambor. Na lehce zhutnělých půdách je však tento druh zařízení nepraktický.

Paprskový typ. jedná se o nejjednodušší mechanismus, který lze snadno přizpůsobit jakémukoli modelu minitraktoru, např. „Neva“. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jak ukazuje video, půda s hlízami se rozřízne nožem. Poté se řízky dostanou na povrch speciálních hlíz, kde se půda zasype a čisté plody se uloží na povrch půdy. Tento bagr je účinný na lehkých půdách, kde jsou jiné typy nářadí nepraktické.

Než začnete nářadí stavět, musíte nejprve znát přesnou hustotu půdy, na které bude použito. Je třeba si uvědomit, že všude tam, kde by byla ideální konstrukce dopravníku s lancetovým typem, by bylo obtížné pracovat s ním.

Rozměrové výkresy modulárních a průmyslových sklízečů brambor

Na malé farmě je pro pohodlnou sklizeň brambor potřeba malé nářadí. Musí se snadno používat a snadno připojit k jednonápravovému traktoru.

Konstrukce stahováku brambor: 1. svařovaný rám, 2. nůž, 3. dopravník, 4. řemenice, 5. klika, 6. kuželové ozubení řemenice. 7. řemen, 8. vzpěra, 9. adaptér, 10. opěrné kolo, 11. napínací pružina.

Abyste mohli dané zařízení vyrobit, musíte mít:

Coulter z vysoce kvalitní kovové slitiny o tloušťce nejméně 5 mm. K jeho výrobě lze použít kotoučovou pilu.

Kovové úhelníky ve velikostech 40 a 63 mm.

Ocelové tyče. K výrobě nástavce podle obrázku je potřeba minimálně 8 kusů.

Chcete-li vyrobit vibrační rýpadlo na brambory, musíte nejprve vyrobit rám. Mělo by být snadné připojit například minitraktor „Neva“ nebo jiné úpravy.

Obecně se stroj skládá z následujících součástí, jak je ukázáno na videu:

Nastavovací tyče vertikálního provedení.

jednoduchý, stahovák, brambor, motorový

Aby bylo možné takovou jednotku zkonstruovat, je třeba provést přesné výpočty a vytvořit odpovídající výkresy. Bez tohoto pravidla je proces výroby vlastníma rukama obtížný.

Typy vyorávačů brambor pro kypřič a který je nejlepší

Různé typy vyorávačů brambor pro motorové kypřiče se mohou lišit v několika ohledech. Existuje pět základních zařízení: ventilátor, síto, buben, dopravník, dopravník.

Ventilátor

Ventilátorová pěchovačka. nejjednodušší a nejuniverzálnější nářadí. Název této jednotky je odvozen od uspořádání hrotů. Jsou vyrobeny ze stejně dlouhých tvarovek spojených do vějíře.

Ventilátorová radlice má podobnou konstrukci jako zemědělský pluh

Princip činnosti se nijak výrazně neliší od ostatních vyorávačů brambor: stroj se ponoří do půdy a vytahuje hlízy, které jsou následně od půdy odděleny velkou vzdáleností mezi hroty. Po nakrájení a oloupání se brambory položí na povrch půdy na záhonu, kde se mohou ručně sklízet.

Obrazovka

Základním rozdílem mezi sítovým vykopávačem brambor a ostatními zařízeními je přihrádka s oky. Je nakloněná vůči půdě, takže se hroty zabořují do půdy menší silou. Díky dalšímu opěrnému bodu a dvojici kol je sítová jednotka stabilnější než sklízeč brambor poháněný ventilátorem.

Název sítového sklízeče brambor je odvozen od hluku a vibrací, které vydává během provozu

Výhoda síta spočívá v tom, že síto. díky neustálému kmitavému pohybu komory se sklizené hlízy lépe a rychleji očistí od země.

Na videu sklízecí mlátičky pro motorové kypřiče je často zobrazena verze zařízení v provozu, tj. к. je nejvhodnější pro malé i velké plochy.

Tumbler

Sudový sklízeč brambor je plně mechanizovaná jednotka, která maximálně usnadňuje proces sklizně. Tato jednotka nejen vykopává a vyjímá plody ze země, ale také je přepravuje do samostatného boxu.

Konstrukce je založena na sítovém bubnu. Plody padají do síta ihned poté, co jsou zvednuty pluhem. Průběžným otáčením se hlízy očistí od přebytečné zeminy a poté se odešlou do předem připravené nádoby.

Nejčastějším důvodem pro výrobu bramborového kombajnu s navijákem vlastníma rukama je usnadnění sklizně, ale ne vždy je to možné.

Stahovák používejte pouze na měkké, kypré půdě

Přepravní lopata

Stahovák bramborového pásu se používá méně často než jiná zařízení. Tento stroj pracuje tak, že půdu spolu s kořeny táhne přes pásový dopravník. Proces rozmělňování zeminy je pomalejší než u bubnového nebo sítového vyorávače brambor, což znamená, že na odstranění zeminy z půdy je potřeba více času.

Při použití forwarderu záleží na typu půdy, protože není vhodný pro mokrou nebo lepkavou půdu

Podívejte se na! Použití forwarderu se nedoporučuje v místech, kde se vyskytuje plevel. Dlouhá stébla na pásech sklízeče brambor mohou způsobit jeho poškození.

Dopravní pás

Dalším strojem, který soukromí majitelé pozemků používají jen zřídka, je pásový rýč. Jedná se o konstrukci sestávající z lžíce a pásu. Brambory se spolu s kazy ukládají do kontejneru a poté se přepravují na dopravním pásu. Při tomto procesu se hlízy odlepují od země a pokládají na povrch půdy, kde se ručně sbírají.

S pásovým vyorávačem brambor lze zpracovávat několik řádků najednou

Navzdory rozmanitosti strojů jsou za nejuniverzálnější zařízení považovány vějířové a sítové vyrývače brambor. Jsou vhodné pro všechny typy půd a dobře plní své úkoly. V rukou zemědělců se nezřídka objeví i bubnový vyorávač brambor, je však třeba vzít v úvahu následující podmínky provozu.

Materiály a řešení pro stonky

Ventilátorový sklízeč brambor pro motorové kypřiče je vyroben podle výkresů. Základem stroje je rám, jehož součásti jsou přesně vypočítány a svařeny dohromady. Ve výkresu potřebujete všechny rozměry a údaje o každém detailu závěsu, kol, startérů a oje. Zkušený traktorista s elektrickým nářadím a složitějším vybavením to zvládne. Pro výrobu potřebných dílů:

Odborníci doporučují používat při práci ocelové plechy:

  • Ocelové plechy ne tenčí než 7 mm. Pro radlici potřebujete lišty. Často se k tomuto účelu používá odpadní kotoučová pila.
  • Studs. Trubky čtvercového průřezu pro sloupky.
  • Úhelníky 63×40 mm pro rám.
  • Nepoužívejte kovové tyče o tloušťce větší než 10 mm. Ocelové tyče jsou ideální.
  • Pohon vibrátoru se skládá z trubky a excentru. Řemenice je poháněna řemenovým převodem.

Typy kultivátorů pro kultivátor a který z nich je nejlepší

Různé typy kypřičů pro motorové kypřiče se mohou lišit v několika ohledech. Obvykle se jedná o pět hlavních zařízení: ventilátor, síto, buben, dopravník, dopravník.

Typ ventilátoru

Vějířový bagr je nejjednodušší a nejuniverzálnější nářadí. Název této jednotky je odvozen od polohy hrotů. Jsou vyrobeny ze stejně dlouhých armatur spojených do tvaru vějíře.

Ventilátorová radlice má podobnou konstrukci jako zemědělský pluh

Princip činnosti se nijak výrazně neliší od jiných typů vyrývačů brambor: zařízení se zanoří do půdy a vyrývá hlízy, které jsou naopak díky velké vzdálenosti mezi hroty od půdy odstíněny. Nakonec se brambory po vyjmutí a očištění od půdy vyklopí na povrch záhonu, kde se dají snadno ručně sbírat.

Obrazovka

Hlavním rozdílem mezi sítovým stahovačem brambor a ostatními zařízeními je prostor pro rošt. Díky úhlu vůči půdě se hroty zarývají do půdy menší silou. Díky přídavnému ložiskovému bodu a dvojici kol je sítová jednotka stabilnější než sklízeč brambor tažený ventilátorem.

Název sítového stahováku brambor je odvozen od hluku a kmitání, které při práci vydává

Výhodou zařízení s obrazovkou je mřížka. díky neustálému kmitavému pohybu komory se sbírané hlízy lépe a rychleji čistí od země.

Ve většině videí o sklízečích brambor pro motorové kypřiče se objevuje trommelová verze, která se používá nejčastěji. к. Nejlépe se hodí pro malé i velké pozemky.

Trommel

Sklízeč brambor je plně mechanizované zařízení, které vám maximálně usnadní proces sklizně. Tento stroj nejen vykopává a čistí plody ze země, ale také je přepravuje do samostatného boxu.

Tato jednotka je navržena se sítovým bubnem. Plody padají do síta ihned po vykopání pluhem. Průběžným otáčením se hlízy zbaví přebytečné zeminy a poté se přenesou do připravené nádoby.

Nejčastějším důvodem pro vlastní výrobu sklízeče brambor s bubnem je snazší sklizeň, ale ne vždy je to možné.

Povoleno pouze na měkké, kypré půdě

Dopravní pás

Pásový výtluk není tak oblíbený jako jiná zařízení. Principem tohoto stroje je transport vrstvy půdy s kořeny na dopravním pásu. Půda se od brambor odděluje pomaleji než u bubnového nebo sítového vyorávače, což znamená, že je potřeba více času na zpracování půdy.

Při použití pásového sklízeče brambor je důležitý typ půdy. stroj není vhodný pro mokrou nebo lepkavou půdu

Pozor! Použití pásového vyorávače brambor se nedoporučuje v oblastech, kde roste plevel. Dlouhé stonky rostlin se mohou do sítí zamotat a poškodit výrobek.

Přepravní zařízení

Dalším typem zařízení, které zahrádkáři používají jen zřídka, je pásový vyrývač brambor. Skládá se z vědra a pásu. Brambory se vloží do mísy spolu s kouskem zeminy a poté se přepravují na dopravním pásu. Při tomto procesu se hlízy oloupou a položí na povrch půdy, kde se pak ručně sbírají.

Pomocí pásového dopravníku lze zpracovávat několik řádků najednou

Navzdory velkému množství strojů se za nejuniverzálnější považují sklízeče brambor s ventilátorem a sítem. Jsou vhodné pro všechny typy půd a dobře plní svůj účel. Také bubnový hřídelový vyorávač brambor je často používán zemědělci, ale je třeba dodržovat následující provozní podmínky.

Jak vyrobit sklízeč brambor pro rumpál

Většina lidí na venkově má domácí zahrádky. Na podzim přibývá práce se sklizní. Sklizeň brambor je časově náročný úkol, který vyžaduje automatizaci. Jinak je práce pomalá a náročná. Používání lopaty se nevyplatí.

Jednonápravový traktor je běžným zemědělským vozidlem. Lidé se k němu snaží koupit nástavce. Patří sem také sklízeč brambor.

Existují však řemeslníci, kteří si sklízeče brambor pro motorové kypřiče vyrábějí sami. Někdo řekne, že je jednodušší koupit hotový výrobek.

Ve prospěch domácího vykopávače brambor však hovoří následující výhody

  • Schopnost přizpůsobit se vlastnostem půdy.
  • Individuální rozměry vhodné pro zemědělce.
  • přizpůsobení konkrétnímu modelu sklízecí mlátičky nebo v případě potřeby výroba univerzálního bagru.
  • Významné úspory nákladů.

Při výrobě sklízeče brambor vlastníma rukama je nejdůležitější mít představu o budoucím produktu.

Vezměte prosím na vědomí! Úkolem vyrývače brambor je vybírat brambory z půdy a ukládat je na substrát. Stroj má jednoduchou konstrukci, takže jeho vlastní výroba není obtížná. Vlastnoručně vyrobený bagr je však účinný pouze na lehkých až středně těžkých půdách.

Sklízeč brambor: typy a specifikace

  • Vibrační mechanismus. Jeho hlavními součástmi jsou radlice a vibrační síto. Princip mechanismu je poměrně jednoduchý. Radlice kypří půdu svým rychlým pohybem a také pohybem kypřiče. Poté hlízy spadnou na přepravní rošt, kde se očistí od půdy.
  • Čepel rýče na brambory řeže brambory v půdě.
  • Zemina padá na hroty, kde se čistí.
  • Čisté brambory se po vyčištění ukládají na povrch půdy.

Pluh na brambory je však vhodný pouze pro použití na kypré půdě.

Vezměte prosím na vědomí! Konečná volba konstrukce závisí na hustotě zpracovávané zeminy. Tam, kde potřebujete pluh s mechanickými pohyblivými částmi, je lancetová konstrukce zbytečná. Ostatní konstrukce nemají velký smysl, pokud je lancetový typ pro daný účel vhodný.

První dva typy konstrukce rýpadel na brambory se souhrnně označují jako sítový typ.

výkresy a rozměry pro výrobu lopaty jsou uvedeny níže. V případě potřeby jej lze přizpůsobit i jiným zemědělským zařízením.

Domácí vykopávač brambor: komponenty a nástroje

Pouze pokud máte vlastní zahradní pozemek a chcete si vyrobit domácí zařízení. Není vhodný pro průmyslové použití, je lepší si ho pořídit od výrobce.

Materiály pro výrobu vibračního vykopávače brambor

  • Kovový kanál.
  • Ocel o tloušťce nejméně 5 mm. Je nutná pro radlici. Lze použít ocel z kotoučové pily.
  • Kovové rohy.
  • Ocelové nebo železné tyče. Kování bude fungovat.
  • úhlová bruska.
  • Svařovací stroj.
  • Štěrkovač, nebo použijte vrtačku.
  • Čtvercová nebo vodováha.
  • Upevňovací desky.
  • Ocelové šrouby a matice.

Stavební kameny struktury:

  • Základna (rám). Zde začíná proces výstavby.
  • Systém zavěšení.
  • Táhlo pro nastavení.
  • Pohyblivé části. kola a obutí.

Pozor! Tyto konstrukce lze vyrobit z jakéhokoli materiálu, který máte doma nebo na zahradě. Pokud nemáte žádnou z komponent, můžete si je zakoupit. Na konečnou cenu to nebude mít výrazný vliv. Tím spíš, že ji nelze srovnávat s průmyslovými modely.

Popis sestavení vibrační konstrukce

Některým lidem jednoduchý bagr nestačí, proto zvažte složitější verzi. To je důležité i proto, že domácí půdy jsou poměrně vlhké. To klade na zařízení vysoké technické nároky.

Rám

Ideální je použít pro základnu rámu čtvercovou trubku o rozměrech 4 x 4 cm. Připravte si čtyřmetrový úsek pro nosné trámy. Musí být rozdělena na 120 a 80 cm úseky.

Tvoří obdélníkovou základnu o stranách 120 a 80 cm. Upevnění rohů. svařováním.

Stojany a jejich upevňovací prvky

Překlady nejsou přivařeny ke středu obdélníkové strany rámu, ale ke čtvrtině jeho strany.

Na spodní straně podstavce je třeba přivařit svislé podélníky. Budou umístěny na vnější straně základny pro nápravu. Následně se kola nasadí na nápravu.

Konstrukci upevněte pomocí šroubů. Vyvrtejte za tímto účelem otvory.

Svislé vzpěry

Čtvercový trubkový profil sloupků musí být upevněn ve vzdálenosti 5 cm od okraje rámu. Její délka je 50 cm a ne více. Po 15 centimetrech je upevněna druhá kolejnice, která je však dlouhá pouze 40 centimetrů. Každých 40 centimetrů přiložíte třetí profil. Délka nohavice je 30 cm. Vytvoření dvojic sestupných žebříčků.

Posily

Pro zpevnění vzpěr je nutné použít dodatečné výztuhy ve spodní části vzpěr. Stroj bude při kopání velmi namáhán, proto musí být vyztužen.

Žebřík nebo pravítko

Domácí vykopávač brambor by měl fungovat stejně jako jeho průmyslový protějšek. Měla by se také snadno zapustit do země. To je nutné pro kopání řádků brambor.

Nejjednodušší vykopávač brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama

I ten nejjednodušší ruční bagr vám usnadní práci při sklizni brambor pomocí kypřiče. Výhody domácího stroje jsou zřejmé:

  • Nevyžaduje se žádná významná finanční investice;
  • Při jeho tvorbě by měl zemědělec zohlednit půdní podmínky na vlastní zahradě a půdní podmínky kypřiče, ke kterému bude zařízení připojeno;
  • Pro údržbu a opravy není nutný profesionální servis v dílně.

Pasivní šípová lopata je jednoduchý nástavec vyrobený z ohnutého železného plechu a vějířovitě přivařených tyčí, podobný bajonetové lopatě, k prosévání půdy.

Tento modernizovaný bagr nevyžaduje podrobný výkres a poradí si se sběrem okopanin na ploše s lehkou půdou. Zvládne ji i začínající domácí kutil.

Výkresy vyorávače brambor pro motorový kypřič: rozměry, fotografie

Podrobné výkresy vějířového vyorávače brambor pro motorový kypřič fotografie a video nářadí při práci.

Jak je známo, existují dva typy vyorávačů brambor pro motorové kypřiče, vějířové a vibrační typy, přičemž nejjednodušší je konstrukce vějířového typu vyorávače a jeho zařízení budeme uvažovat.

Vějířový bagr je nástavec, v této verzi pro motorový kypřič, takto vypadá nástavec.

Zařízení na vykopávání brambor je pluh s vějířem tyčí, při pohybu motoru se pluh zaboří do půdy a zvedne ji na mřížku tyčí, přičemž tyče půdu kypří a prosívají, zatímco hlízy brambor jsou již vhozeny na povrch půdy.

Video ukazuje, jak funguje vějířový vyorávač brambor.

Pro výrobu sklízecí mlátičky na brambory můžete použít následující výkresy s rozměry a fotografiemi.

Stavebnice se skládá z několika dílů:

Varianta výroby pluhu na kopání brambor.

Na obrázku je zobrazen systém pro nastavení hloubky a úhlu pluhu. Otvory v radličce umožňují nastavit hloubku zaboření pluhu do půdy.

V tomto videu autor ukazuje podomácku vyrobený sazeč brambor.