
Navijáky (hlavy) pro vyžínače
Mezi žací hlavy vyžínačů trávy patří žací hlavy s integrovanými linkami, noži a disky. Hlavní funkcí žací hlavy, nebo jak se často říká cívky, je rychlé a přesné sekání trávy. V současné době jsou na trhu různé druhy žacích hlav. Všechny se dělí především podle principu napájení a nabíjení. Tato klasifikace umožňuje prakticky každému začátečníkovi v oboru zahradní techniky vybrat tu nejlepší žací hlavu pro danou práci.
Většina křovinořezů a křovinořezů pro domácí použití se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Skládají se z motoru, hřídele s pružným nebo pevným hnacím hřídelem, rukojeti a žacího nástavce. často hlavy vyžínače trávy. Žací hlavy se dělí podle principu řádkového posuvu takto:
- Ruční. hlava tohoto typu je pojmenována podle toho, že se řezné vlákno přivádí ručně. Pokaždé, když potřebujete prodloužit šňůru pro vyžínač, musíte přerušit používání vyžínače a mechanicky ji vytáhnout. To s sebou přináší své nevýhody, ale tento typ nástavce je mezi zahrádkáři považován za nejoblíbenější. Ruční cívky se od svých protějšků liší svou odolností a nízkou cenou;
- poloautomatický. u tohoto typu hlavy můžete vlasec prodloužit přitlačením hlavy k zemi. Při tom se stiskne tlačítko, které aktivuje kotevní mechanismus. Vytváří odstředivou sílu, která tlačí šňůru ven. Poloautomatická strunová hlava má důležitou výhodu. při práci s křovinořezem není nutné přerušovat jeho používání, protože strunu křovinořezu lze vysunout za chodu motoru. Jedinou nevýhodou je, že poloautomatická řezačka stojí o něco více než ruční cívky;
- automatická. tento typ náhlavní soupravy se snadno ovládá. K prodloužení struny stačí, aby obsluha snížila otáčky motoru křovinořezu. Automatický buben se strunovou sekačkou z výroby se snadno ovládá. Ceny tohoto typu náhlavní soupravy jsou však nejvyšší na trhu.
Každý z těchto řezacích nástavců je vhodný pro konkrétní použití. Ruční hlavice se nejlépe používají v oblastech s pevnými překážkami. Jejich nízká cena umožňuje provozovateli zakoupit a vyměnit několik ručních žacích hlav najednou, jednu po druhé, podle opotřebení. Automatické modely jsou naopak dražší a nejlépe se používají v čistých prostorách.
Demontáž hlavy
Nejprve je třeba demontovat žací hlavu. Pro větší pohodlí ji lze ze strunové sekačky vyjmout. Zvenku se hlava skládá ze dvou částí, které jsou na každé straně spojeny dvěma západkami. Stačí je k sobě přitisknout a konstrukce se rozpojí.

K navíjení šňůry potřebujete naviják. Často je na něm uvedena informace o tom, jaký průměr struny lze použít.
Jaký vlasec zvolit pro svůj zastřihovač?
Než se zásobíte tímto materiálem, abyste jej mohli vložit do strunové sekačky, musíte se rozhodnout, které vedení si koupíte. Běžná kulatá šňůra pro zastřihovače není jediným dostupným typem. Jak si vybrat ten správný? Nejdříve je třeba zjistit pracovní podmínky.
Výběr podle typu. Nejběžnější je šňůra pro zastřihovače s kulatým průřezem. Je vhodný pro všechny cívky, až na několik výjimek. Tento druh materiálu je vhodný pro sekání čerstvé, svěží trávy. Nemusí však již být schopen sekat tzv. „mrtvé dřevo“. Pokoušet se s touto linkou sekat keře je opravdu zbytečné.
Kromě běžného typu existují i jiné s ostrými hranami. Obvykle se jedná o „hvězdičky“ nebo „čtverečky“. Hlavním znakem a klíčovým rozdílem těchto přízí je přítomnost ostrých hran.
Právě díky této vlastnosti jsou tyto typy vláken schopny sekat suchý plevel. Šňůry s hroty však nejsou bez nevýhod, z nichž nejdůležitější jsou rychlé opotřebení a nižší pevnost než u kulatého typu.
Kromě výše uvedených typů čar existují i další zajímavé a běžné druhy. Z nich lze zmínit zejména rybářské vlasce s kovovými dráty, které v nich vedou. Tento typ vlákna se často používá v benzinovém nářadí s motorem silnějším než jeden a půl koňské síly.
Příze s kovovým jádrem může být kruhová nebo s ostrým okrajem. Bez ohledu na průřez jsou tyto linky nejvhodnější pro průchod obtížně řezatelnými rostlinami. Tímto typem vlákna lze sekat nejen suchou trávu, ale i malé keře a křoviny.
Vlákna s drátem uvnitř se svou neuvěřitelnou trvanlivostí vyrovnají jiným typům spotřebního materiálu. Tato vlastnost má však bohužel více než znatelný vliv na cenu tohoto typu. Cena šňůry s jádrem je výrazně vyšší než u jiných typů nití.
Volba tloušťky
Kromě toho byste měli věnovat zvláštní pozornost tloušťce materiálu. Pro sekání mladé trávy je vhodné vlákno o průměru jeden a půl milimetru. Čím větší je průměr vlasce, tím sušší a drsnější plevel zvládne.
Při výběru čáry z hlediska tloušťky je tu jeden háček. Důležité je nejen posoudit schopnosti materiálu, ale také zvážit zvláštnosti vyžínače trávy. Nezapomeňte se podívat do uživatelské příručky dodané s nástrojem a zjistit informace o požadavcích na řezný prvek.
Použití nesprávného závitu může způsobit poruchu nástroje. Použití příliš silné šňůry způsobí přetížení motoru. Použití příliš tenkého závitu mnohonásobně zvyšuje opotřebení rotačního mechanismu.
Proto byste měli vybírat vlasec stejně zodpovědně, jako když ho navlékáte do strunové sekačky. Jakmile jste našli a zakoupili vhodný vlasec pro svůj vyžínač, můžete se začít zabývat jeho navíjením na cívku.
Navíjení vedení
Vložení vlasce do strunové sekačky není obtížné. Při této operaci je třeba dodržet jednoduchý postup. Prvním krokem je zjistit, kolik materiálu je potřeba. Chcete-li provést jeho výpočty, musíte navinout linku pro trimmer na cívce tak, aby výsledná cívka byla menší nebo rovna průměru stran konstrukce.
Jakmile se rozhodnete pro velikost šňůr, je třeba je složit tak, aby jedna část byla o 15 cm delší než druhá. Navíjení šňůry začíná na straně, která dělí cívku na 2 části. Zde se nachází spojovací prvek, do kterého se vloží závit ohnutý na polovinu.
Nyní je třeba vědět, kterým směrem se má vlasec do strunové sekačky zasunout. Za tímto účelem zkontrolujte cívku. často je na ní vyznačena speciální šipka. Pokud nejsou k dispozici žádné vysvětlující informace, měli byste najít ukazatel na hlavě trimru a začít navíjet v opačném směru. Další kroky lze rozdělit do 4 kroků:
- Dokončení navíjení vlákna. Za tímto účelem se vloží do boční drážky na cívce. Jeho druhý konec je připevněn k protější drážce.
- Odřízněte konce pevného vedení. Zůstává přídavek 7-10 cm.
- Vložte vložený díl do hlavy vyžínače trávy. To se provádí střídavým zaváděním a vytahováním nitě do vstupních otvorů konstrukce.
- Závit je vytažen z drážek. Po dokončení je kryt výrobku zajištěn sponami.
Po dokončení poslední fáze je zahradní nářadí připraveno k použití. Pokud výrobek po vložení struny do vyžínače nefunguje správně, doporučujeme postup zopakovat změnou tloušťky nebo typu struny. V opačném případě může dojít k poškození výrobku.
Výběr vlasce pro zastřihovač
Strunová šňůra musí být silná, tuhá a pružná. je to pracovní nástroj strunové sekačky k sekání trávy. Řada je k dispozici v různých tloušťkách od 1,2 mm do 4,0 mm. Většina modelů je navržena pro maximální tloušťku vlákna 3 mm. Jaký průměr struny je pro vaši strunovou sekačku nejvhodnější, závisí na několika faktorech.
V závislosti na tvrdosti řezané plodiny:
Je důležité si uvědomit, že příliš jemné vlákno urychluje opotřebení motoru, zatímco příliš hrubé vlákno přehřívá motor a způsobuje jeho předčasné selhání.
Důležitá je struktura vedení:
- Kulaté. univerzální. pro hrubou trávu;
- zakřivené. pro měkké rostliny;
- stočené a vroubkované. pro dlouhé a tenké stonky.
Důležité! Pro vyžínač vyberte strunu typu a specifikací doporučených výrobcem křovinořezu. Takový materiál je určen pro dlouhou a kvalitní práci při optimálním zatížení motoru výrobku.
Jak vložit vlasec do vyžínače trávy?
Navlékání cívky žacího vlákna do strunové sekačky není obtížné, ale začátečníci budou potřebovat trochu cviku, aby byli v budoucnu schopni rychle vložit cívku žacího vlákna do své stávající domácí strunové sekačky.
Existuje pouze několik způsobů, jak vložit vlasec do žací hlavy sekačky na trávu. První metoda je nejjednodušší a je vhodná pro začínající zahradníky.
Šňůra by pak měla být vložena do cívky v tomto pořadí:
- Nejprve musíte z cívky navinout asi 6 m struny na vyžínání trávy a poté tuto část zkrátit na polovinu. Výsledkem by měly být dva vlasce, každý o délce 3 metry;
- Pak je třeba na jednom konci prvního vlákna udělat háček a vložit ho do jedné z průchozích dírek v horní části cívky;
- Poté začněte navíjet vlasec na cívku ve směru naznačeném šipkou. Při navíjení dbejte na to, aby vlasec pro trimr ležel rovnoměrně na cívce a nepřesahoval horní část cívky. Není nutné ji navinout celou, měli byste držet asi 15 cm nitě;
- Zbývající volný konec cívky s vláknem vložte do jedné z prohlubní v horní části cívky;
- Poté proveďte totéž s druhým vláknem vlasce. Je třeba ji navinout na spodní část cívky;
- Stejně jako v prvním případě není nutné navíjet trimovací šňůru po celé délce spodní části. Zbývající délka nitě musí být vložena do druhé drážky v cívce.
Po dokončení je třeba vložit cívku do strunové sekačky a spustit ji. Chcete-li zkontrolovat, zda je šňůra pevně upevněna, je třeba plně stisknout plynovou rukojeť, dokud motor nedosáhne maximálních otáček. Pokud vlasec nevyletí z hlavy vyžínače, znamená to, že je zajištěn a při sekání trávy nevyletí z žacího bubnu.
Tipy
Práce se strunovými sekačkami vyžaduje určitou péči a pozornost. Začátečníci i zkušení střihači nepotřebují při práci žádná bezpečnostní opatření. Je možné, že sebejistí sekáči poleví v ostražitosti, udělají nenapravitelnou chybu a utrpí vážné zranění. Proto je to při práci se strojem důležité
- Zavřete kryt cívky se všemi západkami.
- Nenamotávejte více vlasce, než je nutné: později se špatně odvíjí.
- Po doplnění bubnu je nutné před sečením zkontrolovat, zda nářadí funguje.
- Vyberte si kvalitní materiál, který je vhodný pro váš zastřihovač.
Nepokoušejte se sekat hrubou trávu se silnými stébly pomocí rybářského vlasce. K dispozici jsou ocelové kotouče. Používejte pouze ochranný oděv. Používejte ochranné brýle a vhodnou obuv.
Jak vyjmout a vyměnit šňůru ze strunové sekačky
- Před zasunutím struny křovinořezu do bubnu vypněte motor křovinořezu nebo odpojte elektrickou strunovou sekačku od napětí, aby nedošlo ke zranění v důsledku neúmyslného spuštění žacího ústrojí.
- Odšroubujte nástavec připevněný k hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel upevnit tak, že zarovnáte otvory na podložce a na vřetenu a zasunete do nich kovovou tyč nebo šroubovák.