Jaký olej smíchat s benzínem pro motorovou pilu

Benzín pro motorové pily: jaký zvolit a proč ho míchat s olejem?

Každá motorová pila, domácí i profesionální, je vybavena dvoutaktním karburátorovým motorem, který pracuje na směs benzinu a motorového oleje. Poměr směsi určuje výrobce řetězové pily. Správné dávkování je jedním z hlavních předpokladů dobrých trakčních vlastností motoru a jeho dlouhé životnosti.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jaký druh benzínu pro řetězovou pilu je lepší použít, s jakým olejem jej smíchat a jak to správně udělat.

Kolik benzinu smíchat s olejem pro řetězové pily

Srdcem každé řetězové pily je dvoutaktní spalovací motor. Jeho výkon, spolehlivost a životnost závisí na použitém palivu a pravidelném servisu.

Jedním z velkých rozdílů mezi dvoutaktním spalovacím motorem řetězové pily a čtyřtaktním motorem, jako je například motor automobilu, je to, že olej je nutné přidávat přímo do benzínu v nádrži, nikoli do samostatného olejového systému. Je velmi důležité dodržovat správný poměr benzínu a oleje. jinak se nevyhnete poškození řetězové pily. Může se to zdát zvláštní, ale toto pravidlo zatím nedodržují všichni. Mnoho majitelů řetězových pil začne experimentovat s poměry nebo mazivo nenaplní, aby ušetřili peníze. Výsledkem jsou vážné problémy, jejichž náprava je dražší než pouhý nákup maziva.

Co se stane, když dáte do motorové pily odpad?

Pokud nechcete, aby se vaše řetězová pila porouchala v nevhodnou dobu, je nejlepší používat pouze kvalitní maziva. Míchání použitého oleje s benzínem je zakázáno. Důvody jsou následující:

  • Viskozita materiálu je odlišná, takže není schopen zajistit účinné mazání třecích částí a mechanismů
  • Výfukové plyny obsahují malé kovové částice a třísky, které po vniknutí do nádrže způsobují ucpání palivového filtru a potrubí. Pokud se mazivo ve válci smísí s jemnými částicemi, dochází ke zrychlenému opotřebení pístních kroužků
  • Vzniká obrovské množství černého kouře, což znamená, že olej hoří

Náhrada se nesmí plnit do nádrže na mazání řetězu. nejen do nádrže na benzín, ale ani do mazacího systému. Na videu se můžete podívat, co se stane, když použijete odpad v nádržce na mazání řetězu.

Podle návodu můžete určit správnou palivovou směs pro vaši řetězovou pilu. Nesprávné ředění palivové směsi nejen snižuje životnost stroje, ale vede také ke snížení výkonu.

Aby byla vaše řetězová pila v dobrém provozním stavu a abyste se vyhnuli problémům s opravami, je třeba správně namíchat palivovou směs. Internetová fóra se hemží dotazy na toto téma. Zeptali jsme se odborníků a poskytli jim následující návod.

Pro palivovou směs použijte benzín AI-92 nebo AI-95. Nižší oktanové číslo nepřipadá v úvahu. Ujistěte se, že benzín je bezolovnatý (jinak dojde k poškození motoru) a není starý (oktanové číslo se může časem změnit). Olej pro lodě a čtyřtaktní motory by se neměl používat.

Nemíchejte benzín a olej v určitém poměru. Vyberte si syntetický olej API-TB nebo API-TC pro vzduchem chlazené dvoutakty. Na složkách nešetřete. Ptejte se v obchodech na přední značky kvality. Například STIHL, Husqvarna, NANOTECH, Champion, ALCO atd.

Klíčem je poměr. Nadměrné množství oleje způsobuje usazování sazí na pístech a zapalovacích svíčkách. Příliš mnoho benzinu způsobí zadření pístu a poškození motoru. Jeden litr benzinu se v průměru mísí s 20-50 ml oleje. Například značky STIHL a Husqvarna doporučují 100 ml oleje na 4 litry benzínu. Uvedený podíl je ideální pro řetězové pily do 1,5 kW. U řetězových pil s výkonem nad 1,5 kW používejte poměr 1/50 (100 ml oleje na 5 litrů benzínu) pro stejné značky. Rada společností Partner a Jonsered: poměr 1/33 (3,3 l benzínu 100 ml oleje). Supersyntetický olej se přidává v poměru 100/1. Čísla jsou přibližná. Vždy používejte informace uvedené v příručce k vašemu modelu řetězové pily. Méně věřte údajům na etiketách olejů.

Co smíchat? K dispozici jsou sklenice s odstupňovanými jednotkami a dvěma otvory pro olej a benzín. Nasypte přísady, utáhněte uzávěry a promíchejte nakláněním nádoby.

Mnoho lidí používá skleněné a plastové lahve, dětské rohy a injekční stříkačky. Dávejte pozor na sklo a plast a na statickou elektřinu. Ujistěte se, že ve směsi nejsou žádné pevné částice ani kapičky vody. Směs vždy důkladně promíchejte.

Připravené palivo se nesmí skladovat déle než 25-30 dní, t.к. Oxidační proces mění jeho složení. Porucha motoru způsobená přeplňováním je považována za nezáruční závadu. Opravy mohou stát až 80 % ceny nové řetězové pily. Po skončení pracovní sezóny spotřebujte zbytky paliva, vypněte motor, odstraňte palivovou směs a vypusťte ji.

Nezapomeňte, že vaším cílem je dosáhnout správné směsi, aby motor běžel hladce, s úplným spalováním bez znečištění, kouře nebo odírání.

Řetězová pila se používá k řezání stromů, opravárenským pracím. Obliba tohoto nástroje každoročně roste. Každý majitel domu si ho koupí. Abyste jej však mohli používat po dlouhou dobu, je třeba o něj řádně pečovat. Pouze při správné péči vydrží pila dlouho a nepoškodí vaše zdraví.

Zejména ve směsi benzínu a oleje. Musí se ředit a nalévat přesně podle níže uvedených pokynů.

Jak ředit benzín v řetězové pile? Volba oleje, poměry

Jednou z nejčastějších otázek uživatelů je: Jak správně ředit benzín pro motorovou pilu?? Při přípravě palivové směsi je třeba vzít v úvahu následující faktory

Stihl MS 251 motorová pila

  • Kvalita benzinu, oktanové číslo
  • Jaký olej pro dvoutaktní motory
  • Míchací poměr
  • správný nástroj pro pohodlné tankování benzinu

Benzín ředěte olejem, aby nedošlo k poškození motoru. Důvodem jsou konstrukční vlastnosti mazacího systému dvoutaktních motorů. Tyto motory nejsou konstruovány se zásobníkem motorového oleje, takže pokud natankujete palivo bez oleje, klikový hřídel, píst, ložiska a ojnice nebudou promazány. Tím se výrazně zkrátí životnost všech výše uvedených dílů, proto netankujte čisté palivo.

Benzín a olej pro řetězové pily musí být smíchány ve správném poměru, aby bylo zajištěno účinné mazání pracovních částí. Nedostatek maziva nebo jeho nadbytek vede k negativním důsledkům v podobě karbonových usazenin. Chcete-li udržet svou řetězovou pilu v dobrém provozním stavu, musíte ji od prvního dne naplnit správným množstvím nejen kvalitních maziv.

Důležité informace! Dvoutaktní motor vyžaduje benzín s oktanovým číslem nejméně 92. Mnozí odborníci tvrdí, že ruské nebo ukrajinské palivo lze tankovat pouze s oktanovým číslem ne nižším než 95, což je způsobeno jeho nízkou kvalitou.

Pro správnou funkci motoru je nezbytné, aby byl naplněn čistým palivem bez oleje.

Poměr oleje a benzínu pro řetězovou pilu

Každá společnost vyrábějící řetězové pily upravuje motory a základní karburátory pro práci s různým množstvím maziva. Proto se může poměr oleje a benzínu pro motorovou pilu mírně lišit.

Při míchání paliva a oleje výrobce často doporučuje směšovací poměr 1:50 nebo 1:40. To znamená, že 1 ppm motorového maziva musí být smíchán s 50, resp. 40 ppm benzinu.

Převést tento poměr do přístupnější formulace je poměrně snadné. Například 1 litr paliva obsahuje 1000 ml. Dělením 1000 ml 40 získáme 25 ml. To znamená, že na 1 litr benzinu je třeba naředit 25 ml tuku. Stejný vzorec se použije, pokud výrobce doporučuje připravit palivovou směs pouze v poměru 1:50. K tomu je třeba vydělit 1 000 ml 50, což dává celkem 20 ml. To znamená, že 20 ml motorového oleje by mělo být zředěno jedním litrem paliva.

Pro čínské řetězové pily se používá trochu jiný vzorec. Jejich výrobci doporučují ředit benzín pro řetězové pily v poměru 1:25. To znamená, že majitelé nářadí čínské výroby musí zředit přesně 40 ml maziva v 1 litru čistého benzinu. Tento vztah je způsoben tím, že kvalita montáže a výběr komponentů těchto řetězových pil je o něco nižší než u jejich západních protějšků. Motory amerických, evropských a japonských modelů mají mnohem menší rozteč mezi válci a písty než řetězové pily z Číny. V důsledku toho se množství maziva potřebného k provozu prvního. mnohem méně.

Jaký benzín natankovat do motorové pily??

Při výběru vhodného paliva by se měl každý majitel nářadí řídit značkou a zemí výroby, která je v modelu farmy k dispozici. Starší pily domácí výroby Ural a Družba jsou nejlépe poháněny benzínem AI-80. Obsahuje přesně ty přísady, které jsou nezbytné pro stabilní provoz nenáročných domácích motorů. Novější domácí modely jsou navrženy pro provoz na benzín 92 g.

U dovážených benzinových pil je situace poněkud odlišná. Všechny tyto modely jsou navrženy pro šetrnější palivo. německé, švédské, americké a japonské řetězové pily by měly být poháněny pouze 92 americkými fosilními palivy.

Stav benzínu hraje při jeho výběru důležitou roli. Mnoho začínajících zahrádkářů je přesvědčeno, že palivová nádrž jejich motorové pily může být naplněna palivem, které bylo dlouho v kanystru. Někteří lidé se domnívají, že nástroj pracuje v prašném prostředí, a proto je karburátor vybaven vyrovnávačem vzduchu, který se aktivuje při opotřebení vzduchového filtru.

Tento názor je zásadně mylný. V důsledku dlouhodobého pobytu v kanystru ztrácí benzín své hlavní vlastnosti a v závislosti na materiálu kanystru se jeho složení doplňuje molekulami plastu nebo kovové rzi.

Abyste se tomu vyhnuli, měli byste pravidelně nakupovat pouze čerstvý benzin na uznávaných čerpacích stanicích. Před zahájením prací na zahradě je nejlepší každé ráno koupit 2-3 litry benzínu. Používání čerstvého motorového oleje usnadňuje startování řetězové pily a výrazně prodlužuje její životnost.

Olej a benzín: příprava palivové směsi pro řetězovou pilu

Často můžete slyšet otázku: Proč se do benzínu pro motorovou pilu přidává olej? Je to proto, že moderní řetězové pily používají dvoutaktní motor. Na rozdíl od svého čtyřtaktního protějšku nemá žádný speciální mazací systém. Ale jako v každém motoru dochází ke tření, které je třeba zmírnit. To je způsobeno olejem přidaným do benzinu.

jaký, olej, smíchat, benzínem, motorovou

Nezkušení uživatelé se občas ptají, co se stane, když dají do řetězové pily čistý benzín? V nejlepším případě motor nenastartujete. Pak je třeba benzín vypustit a promíchat. Můžete ho samozřejmě namíchat v nádrži, ale nebudete moci dodržet přesný poměr.

Důležité: Nikdy nezapomeňte přidat olej a nešetřete jím. je dražší.

Pokud jste nastartovali motor a začali pracovat, měli byste vzít v úvahu, že díly nejsou mazány, dochází k jejich zrychlenému opotřebení, ve skutečnosti motor zabijete.

Typy motorových olejů

Existují tři velké skupiny maziv, které se liší složením i vlastnostmi:

Jeden z nejlevnějších a nejběžnějších. Získávají se rafinací ropných produktů. Mnoho pil pracuje na minerální olej po dlouhou dobu. Jeho hlavní výhodou je cena a dostupnost. Ale dobré, čisté tekutiny si za nic nekoupíte. Minerální olej může časem spálit vnitřek motoru. Pokud je však obsluha šikovná, může si vnitřnosti vyčistit sama. Zkušení pilníkáři tvrdí, že při zřídkavém a málo intenzivním používání je minerální složka pro běžný provoz zcela dostačující.

jaký, olej, smíchat, benzínem, motorovou

U dvoutaktních motorů se vyrábí z uměle vyrobených součástí. Průmyslová syntéza přináší výkony nedosažitelné s minerálními oleji. Syntetické materiály nejsou odolné vůči chladu, teplu ani teplotním výkyvům. Rovněž vytváří mnohem méně sazí. Doporučeno pro profesionální prostředí. V dřevařském průmyslu, kde je jediným způsobem, jak udržet produktivitu, pracuje elektrické nářadí 8-10 hodin denně prakticky bez přerušení.

Polosyntetika je kompromisním řešením pro ty, kteří si nemohou dovolit čistou syntetiku, ale třída jejich nářadí jim neumožňuje přidávat do benzinu minerální olej. Vyrábí se na bázi ropných produktů, ale obsahuje speciální přísady, které zlepšují vlastnosti látky.

Jaký druh benzínu do motorové pily?

Benzín hraje neméně důležitou roli než použitý motorový olej. Tažná síla a rychlost motoru závisí do značné míry na kvalitě paliva. Kromě toho je to benzín, který ovlivňuje soudržnost zápalných složek zahradního nářadí.

Různé benzínové řetězové pily potřebují různé oktanové číslo. Někteří výrobci strojů doporučují používat benzin AI-80, jiní výrobci, kteří vyrábějí novější benzínové pily, doporučují míchat palivo na bázi benzinu třídy 92.

Jediné, co musíte udělat, je neexperimentovat s oktanovým číslem benzinu. Pokud výrobce doporučuje tankovat do palivové nádrže řetězové pily pouze palivo třídy 92, měl by tak učinit. V opačném případě hrozí poškození skupiny píst-válec motoru a narušení továrního nastavení karburátoru.