Bezpečnost při práci na brusných strojích

Pracovní bezpečnost a zdraví

Jeden.Jeden. Instrukce se vztahuje na všechny jednotky podniku.

Jeden.2. Instrukce je navržena na základě DNAOP 0.00-8.03-93 „Postup pro vývoj a schválení vlastníka regulačních zákonů o ochraně práce v podniku“, DNAOP 0.00-4.15-98 „Regulace o vývoji pokynů pro ochranu práce“, DNAOP 0.00-4.12-99 „Typická regulace výuky ochrany práce“, DNAOP 1.Jeden.10-1.04-01 „Pravidla pro bezpečné práci s nástroji a zařízeními“.

Jeden.3. Podle těchto pokynů je bruska instruována před zahájením práce v Enterprise (Primary Briefing) a poté každé 3 měsíce (opakované briefing). Výsledky briefingu jsou zadány „Problémy s registrací Labor Registration Journal of Labor Protection“;; Po briefingu by měl existovat podpis instruktivní osoby a brusky v deníku.

Jeden.4. Majitel musí zajistit mlýnek na nehody a choroby práce. V případě poškození zdraví v důsledku viny majitele má (Grinder) právo na náhradu škody způsobené mu způsobené.

Jeden.5. Za neplnění této výuky přináší bruska disciplinární, materiální, administrativní a trestní odpovědnost.

Jeden.6. Osoby nejméně 18 let, které podstoupily lékařskou prohlídku, školení, znalost pravidel ochrany práce, úvodní ochrana práce, briefing na pracovišti mohou pracovat na brusných strojích a mají vhodný záznam v kvalifikačním osvědčení o právu na Special práce.

Jeden.7.Jeden. Provádět interní pracovní předpisy.

Jeden.7.2. Udržujte své pracoviště.

Jeden.7.3. Nedovolte neautorizovaným osobám na jejich pracovišti.

Jeden.7.4. Používejte kombinézy a osobní ochranné vybavení.

Jeden.7.5. Být schopen poskytnout obětem první lékařskou péči v případech, kdy.

Jeden.7.6. Být schopen používat primární hasicí prostředky.

bezpečnost, práci, brusných, strojích

Jeden.Osm. Hlavní škodlivé a nebezpečné produkční faktory, které mohou působit na brusku:

Jeden.Devět. Grinder je poskytován kombinézami a osobním ochranným vybavením podle typických průmyslových standardů.

Jeden.Deset. Na každém pracovišti poblíž stroje na podlaze by měly být dřevěné rampy pro celou délku pracovní oblasti a šířka nejméně 0,6 m od vyčnívajících částí stroje.

Jeden.Jedenáct. Stroje by měly být poháněny a obsluhovány pouze těmi osobami, za nimiž jsou přiděleni.

Jeden.12. Oprava strojů musí být prováděna speciálně jmenované osoby.

Jeden.Třináct. V blízkosti každého stroje by mělo být zavěšeno znamení.

Bezpečnostní požadavky před zahájením práce

2.Jeden. Vložte do pořadí pracovní oblečení, boty, osobní ochranné vybavení. Rukávy musí být upevněny, vlasy jsou odstraněny pod čelenkou.

2.3. Zkontrolujte dostupnost bezpečnostních zařízení, cihel, ochranných krytin a obrazovek v brusném stroji.

2.3.Jeden. Broušení strojů by mělo být vybaveno:

2.3.2. Zásuvky použité při zpracování částí s broušeními, které nejsou na stroji pevně stanoveny, musí splňovat následující požadavky:

2.3.3. Visory pro mobilní kovové bezpečnosti, které umožňují snížení mezery mezi hledí a kruhem během jeho opotřebení, musí splňovat následující požadavky:

Pohybující se žáky jsou povoleny až po zastavení kruhu.

2.3.4. Kruhy typů PR, TP, K, CC, CC v souladu s GOST 2424 a segmentovými kruhy pro broušení konec musí být oploceny ochrannými kryty.

Vyčnívající část nástroje by měla být menší než 50 % jeho výšky, ale nic víc:

Na zubních bruskách a dalších strojích, kde by měl být broušený kruh více než 25 mm, měl by být poskytnut další plot pracovní oblasti.

Mezera mezi kruhem a horním okrajem otevření pohyblivého pouzdra, jakož i mezi kruhem a bezpečnostním hledištěm, by neměla být více než 6 mm. Mezera mezi boční stěnou ochranného pláště a přírubami kruhu největší výšky použité na tomto stroji by měla být od 5 mm do 10 mm.

Při provádění práce musí být odnímatelný kryt ochranného krytu bezpečně opraven.

2.3.5. Broušené stroje s vodorovnou kulatou osou kruhu určenou k manipulaci a bez dodání tekutiny s mazivnou látkou by měly být vybaveny ochrannou obrazovkou pro oči.

Ochranná obrazovka musí splnit následující požadavky:

Trénink na plochém stroji

První část: Nainstalujte obrobek na magnetickou desku a jeho zahrnutí. Zkontrolujte spolehlivost popadnutí obrobku na desku tím, že se ho pokusíte odtrhnout a ručně se posunout.

Druhá fáze: Všechny techniky pro instalaci a kontrolu spolehlivosti upevnění obrobku na magnetické desce, provedené v 1. Fázi, opakujte, když je stroj zapnutý. Poté pomocí zastávek nastavte stroj do délky broušení a snížením broušené babičky podél hlavy postele se dotkněte periferie povrchu obrobku, nastavte hloubku řezání a odstraňte zkušební žetony.

Pokud výsledná velikost není odolána a povrch povrchu není uspokojivý; Potom by měla být poloha broušení babičky upravena na výšku a změnit prvky režimu řezání nebo vyměnit SC.

Bezpečnostní požadavky na výrobu

4.Osm.1 Před zahájením práce musí svářeč zkontrolovat použitelnost použitého zařízení, válců, rukávů a těsnosti odnímatelných kloubů, použitelnosti převodovek.

V oxidovaném oblečení použijte mastný hadr a nástroj,

4.Osm.3 Práce na svařování a řezání plynu se provádí v souladu s projektem práce, který zajišťuje bezpečné způsoby dopravy a dodávky na místo práce, vybavení, vybavení.

4.Osm.4 pracovní místa by měla být oplocena a vybavena bezpečnostními značkami.

4.Osm.5 Provádět plynové práce.Svařování a řezání v plavidlech, jamkách a tunelech musí být uspořádáno oblečení.

Před zahájením práce by měly být uzavřené prostory předběžně prozkoumány. Povolení k práci je dáno pouze po vyčištění nádoby nečistot a uloženým produktem a určení složení vzduchu v něm. Všechny poklopy, víčka a tlumič by měly být uzavřeny. Při práci v uzavřených plavidlech, studen a dalších těsných a uzavřených prostorech je nutné zajistit nucené ventilaci a místní osvětlení s akumulativními nebo přenosnými lampami při výkonu proti výbuchu s napětím 12 V.

Na práci by se měli účastnit alespoň dva lidé. Jeden z nich, pojištěný, je povinen pozorovat svářeč a být mimo lodě. Všichni pracovníci a pojištěni musí být schopni oběti poskytnout první lékařskou péči. Na místě požární práce musí existovat primární) Hasičské prostředky, jejichž seznam je koordinován s místními těly dohledu nad požárem.

V procesu práce musí svářeč plynu zajistit, aby nedošlo k žádným únikům plynu a kyslíku. Pocítícího svářeče plynu by měl okamžitě přestat fungovat, opustit pracoviště a informovat o tom pána. Pokud dojde k útoku na zpětný plamen, měli byste okamžitě zastavit plynové práce a blokovat ventily na hořáku/ řezačce/ plynovém svářeči okamžitě opustit nádrž nebo nádobu, zkontrolujte závěrku a zkontrolujte integritu rukávů a převodovek. Playjící práce v plavidlech se mohou provádět v tarpaulinu nebo azbestovém oblečení. Uzavřená nádoba, která pracuje uvnitř uzavřené nádoby, musí mít bezpečnostní pás a bezpečnostní lano, stejně jako osobní ochranné vybavení s přítokem čistého vzduchu.

Bezpečnost při práci na broušení a ostřenících strojích

Při práci na brusných strojích existuje řada specifických rysů (létající částice abrazivního a kovu), které mohou způsobit případy zranění. Je také možné rozbít detaily z magnetického stolu plochých strojů. Na brusných strojích s manuálním dodávkou kruhu nejsou případy kontaktu s ním neobvyklé. V případě překročení přípustné rychlosti okresu brusného kruhu z ostrých úderů a šoků se může objevit jeho mezera.

Abrazivní kruhy před instalací na stroj jsou testovány. Před testováním je nástroj na keramickém svazku kontrolován, pokud jde o nedostatek trhlin při klepání v zavěšeném dřevěném kladivu o hmotnosti 200-300 g.

Rychlost testu pro kruhy, vnější průměr 200 mm nebo více (při rychlosti okresu menší než 100 m/s) je instalována pomocí VisP = 1,34 VRAB a pro kruhy, jehož vnější průměr je 150 mm nebo více ( a rychlost pracovního okresu VRAB = 40 m/ 40 m/ c a méně), Visp = 1,5 VRAB. Trvání testu (náklady) pro kruhy s vnějším průměrem až 150 mm. 3 min, více než 150 mm. 5 minut. Testování kruhů pro sílu se provádí v izolované místnosti a otáčí je na speciálních zkušebních stojanech. Před instalací na pokus jsou soustředěny brusné kruhy.

Ukládají abrazivní nástroj, dodržují zvláštní požadavky: místnost by měla být zahřívána, suchá, vybavena stojany a krabicemi, ve kterých jsou kruhy uloženy ve vzpřímené poloze.

Jsou vyžadovány ploty abrazivních kruhů na strojích. Jsou vyrobeny z oceli ve formě svařovaných krytů odlitků, pevně upevněné na stroji.

Pouzdro má výřezy, aby se zajistil kontakt kruhu se zpracovanou součástí (1). Tyto výřezy mohou být s různými typy zveřejnění, vybrané v závislosti na typu stroje a pracovních podmínkách kruhu. Úhel otvoru by měl zajistit normální zpracování části a nejmenší nebezpečí při roztržení kruhu.

Montáž kruhů na hřídeli se provádí pomocí příruby a lze jej provádět několika způsoby (2). Při upínacích kruzích je nutné instalovat těsnění mezi přírubami a kruhem elastického materiálu (guma, kůže, lepenka) s tloušťkou 3 až 10,5 mm, v závislosti na průměru kruhu. Třecí síla mezi přírubami a kruhem by měla překročit řezací sílu, což vylučuje možnost sklouznutí kruhu vzhledem k upínacím přírubům, t.E.

R. Poloměr kontaktního prstence příruby, mm;

Síla lisování F na kruhu je určena silou stisknutí matice přenášené do punčené části hřídele, jejíž průměr, jejíž průměr

Kde r. Průchodné napětí protahování (30. 40 MPA).

65

6565

65 65

180vf

65

65 asi

15

bezpečnost, práci, brusných, strojích

150

150

180

A). Tochial; b). Poté při zpracování produktu pod osou kruhu; c)-Kruhové broušení a necentrální broušení; G). Plánování broušení; E). Manuál s flexibilním hřídelem a kyvadlem; E). S kruhy pracujícími jako nejvyšší bod.

Jeden. Otevření úhlů ochranného krytu abrazivního kruhu na strojích

Metody pro připojení brusných kruhů pomocí příruby

Společné pro všechny procesy spojené s provozováním abrazivního nástroje je tvorba prachu, ke kterému dochází ve spojení se separací malých částic abrazivních a vazeb z něj, jakož i kovové částice ze zpracované části. To může způsobit poškození očí a nemoci lidského dýchání. Místní sání brusných strojů se počítá na základě sání 2 m 3 vzduchu za hodinu od 1 mm průměru kruhu. Takže pro kruh s průměrem 250 mm a tloušťkou 50 mm by objem nasávaného vzduchu z jednoho kruhu měl být 550 m 3 /h. Rychlost kontaminovaného vzduchu ve výfukových kanálech trvá alespoň 16-20 m/s. Před uvolněním do atmosféry je tento vzduch čištěn ve filtrech na obsah prachu ne více než 50 mg/m 3.

Množství vzduchu l. M 3 /h, nasávaný z kruhu

Q množství vzdáleného vzduchu, 1 mm průměru kruhu, m 3 /h.

Pro ostření a broušení kruhů Q = 1,6 m 3 /h, pro ostření otočných kruhů Q = 2,4 m 3 /h.

Šířka mobilní bezpečnosti by měla překrývat vzdálenost mezi dvěma koncovými stěnami ochranného pláště. Tloušťka hledí by měla být alespoň tloušťka válcového části ochranného krytu. Pohybující se žáky jsou povoleny až po zastavení kruhu.

Poznámka: Na brusných strojích s mechanickým a automatickým napájením s úhlem otevření pouzdra nad vodorovnou rovinou procházející osou vřetena je práce povolena bez hledisek, za předpokladu, že vzdálenost mezi horním bodem otevření pouzdra je a vodorovná rovina nepřesahuje hodnotu 0,5 d1 šířky boků podél GOST 2270-78. Při kulatém broušení, bezplatných strojích je automatický pohyb hlediska povolen, protože kruh je opotřebován, aniž by jej zastavil.

Požadavky na ochranu práce při práci s abrazivním a elborne nástrojem

Broušení a řezání kruhů podléhají vizuální kontrole před uvedením do provozu.

Je zakázáno provozovat broušení a řezání kruhů s trhlinami na povrchu, s odlupováním vrstvy obsahující Elbor, jakož i ty nevhodné pro požadavky technické dokumentace výrobce a technické předpisy, které stanoví bezpečnostní požadavky na abrazivu nástroj nebo s vypršenou dobou skladování.

Při práci s manuálním broušením a přenosnými nástroji kyvadla by pracovní rychlost kruhu neměla překročit 80 m/s.

Při práci s broušením je povinné používat osobní ochranné vybavení a obličej před stříkajícími roztavenými kovovými a horkými částicemi.

Broušení kruhů, disků a hlav na keramických a bakelitových vazech by měly být vybrány v závislosti na frekvenci rotace vřetena a typu brusného stroje.

Je zakázáno pracovat s nástrojem určeným pro práci s použitím tekutiny s mazivem (dále jen. Co.Chev), bez použití chladicí kapaliny, a také pracovat s laterálními (konečnými) povrchy kruhu, pokud není určen pro tento typ práce.

Při práci s abrazivním a elbornovým nástrojem je zakázáno:

1) Použijte páku ke zvýšení úsilí o stisknutí zpracovaných částí na brusným kruhu na strojích s manuálními produkty;

2) Přeinstalujte rutopisy při práci s brusnými kruhy produktů, které nejsou na stroji tvrdé;

3) zpomalte rotující kruh stisknutím libovolným objektem;

4) Při opravě kruhu naneste trysky na klíče a nástroj bicích nástrojů.

Při provádění prací na řezu nebo řezání kovu pomocí ručně grindingových strojů určených pro tyto účely, kruhy, které splňují požadavky technické dokumentace výrobce pro údaje o manuálních brusných strojích.

Měl by být učiněn výběr značky a průměru kruhu pro manuální brusný stroj s přihlédnutím k maximální možné rychlosti rotace odpovídající nečinné rychlosti brusného stroje.

Policie a broušení dílů pomocí speciálních zařízení a mandrelů, které vylučují možnost zranění rukou.

Práce s podrobnostmi, pro bezpečné zachování, které nejsou vyžadovány speciální zařízení a mandy.

Bezpečnostní požadavky na ostření, broušení a leštění

Osm.Jeden. Všechny rotující abrazivní nástroje (kruhy) na strojích, stejně jako konce vřeten (hřídele) s kužely, nití, ořechy by měly být uzavřeny ochrannými kryty, jejichž uložení by mělo spolehlivě udržet pouzdro v případě kruhového zlomu.

Osm.2. Broušení a ostření strojů s vodorovnou osou rotace kruhu, když pracujete, na kterém je zpracovaná část držena rukama, musí být vybavena ochrannými obrazovkami s prohlížením oken. Pokud není možné použít ochrannou obrazovku, měly by být použity ochranné žáky upevněné na hlavě pracovníka nebo by měly být použity ochranné brýle.

Osm.3. Broušené stroje určené k práci s kruhovou rychlostí kruhu 60 m/s nebo více by měly mít další ochranná zařízení ve formě kovových obrazovek a plotů, které uzavírají pracovní oblast během broušení a štíty, které uzavírají otevřenou plochu při odstraňování posledního kruhu.

Kulaté brusné stroje by měly mít zařízení, která vylučují ústup Pinol zadní babičky během broušení.

Osm.4. Politické a broušení (suché broušení) stroje by měly být vybaveny místním ventilací výfukových plynů. Práce v nepřítomnosti nebo poruše ventilace není povolena.

Osm.5. Broušené stroje s elektromagnetickými deskami by měly mít blokovací zařízení, která vylučují pohyb stolu a rotaci brusného kruhu, když se zastaví dodávka elektřiny do elektromagnetické desky.

Osm.6. Při oostřování, leštění a mletí produktů držených v rukou by měly být použity speciální zařízení (rutopiči) a mandrely. Zásuvky by měly být mobilní, aby bylo možné zajistit možnost jejich instalace ve správné poloze a mít dostatečně dostatečně oblast pro stabilní polohu zpracované části. Mezera mezi okrajem rukojeti a pracovní plochou kruhu by neměla být více než 3 mm. Zásuvky musí být nainstalovány tak, aby horní bod kontaktu produktu s kruhem byl nad vodorovnou rovinou procházející středem kruhu, ale ne více než 10 mm.

Osm.7. Kruhy nainstalované na stroji musí být dobře specifikovány, mít známky o testu, podstoupit důkladnou kontrolu a ověření pro nedostatek trhlin. Instalace nástroje (kruhy) by měla vytvořit speciálně vyškoleného pracovníka nebo seřizovače. Kruhy musí být chráněny před údery a šoky.

Osm.Osm. Kruhy Polis na dřevěném disku by měly být upevněny na vřeteno stroje pomocí příruby stejného průměru s vnitřními spojovacími prvky na upínacích površích.

Osm.Devět. Na základě speciálního (Penderova) stroje vybaveného ochranným krytem a místním výfukovým větráním by mělo být prováděno na speciální (Pender) stroj vybavené ochranným krytem a odstraněním vyčnívajících částí leštících kruhů (plstěný a šitý tkanina).

Osm.Deset. Použití leštících kruhů s výrobou a poruchami není povoleno.

Osm.Jedenáct. Můžete začít pracovat na nově nainstalovaném kruhu až poté, co dojde s přijatelnou pracovní rychlostí při nečinnosti po dobu 2 minut. V tomto případě je nutné přijmout opatření k zajištění bezpečnosti pracovníků a okolních osob v případě kruhového přestávky.

Osm.12. Abrazivní a elbore nástroje určené pro práci pomocí chladičů nejsou povoleny bez použití chladicí kapaliny.

Osm.Třináct. Abrazivní plátno strojů s grindingem pásky by mělo být oploceno pouzdrem po celé délce plátna, s výjimkou kontaktní zóny s obrobkem.

Osm.Čtrnáct. Při broušení s brusným papírem musí být provedeno se speciálními zařízeními. Je zakázáno krmit plátno rukama.

Osm.Patnáct. Polská pasta v pevném stavu by měla být aplikována na leštící kruhy při nízké rychlosti rotace pomocí speciálních pastů držících pasta. Je zakázáno držet tvrdou pastu rukama.

Polská pasta v kapalném stavu by měla být aplikována na leštící kruhy při nízké rychlosti otáčení pomocí kartáčů a se sadou ochranného pouzdra. Je zakázáno nanášení tekuté pasty zaléváním.

Osm.Šestnáct. Při úpravách brusných kruhů s diamantovým nástrojem, jako jsou tužky, diamanty v rámenech atd.Str. Je nutné zajistit jejich vzájemné umístění, s výjimkou možnosti zasedání nástroje.

Osm.17. Diamant a kovový prach, který se nedostal do místního sání, musí být odstraněn ze stroje pomocí kartáče a naběračku, zatímco je nabitý ochrannými brýlemi. Není dovoleno dělat tuto práci s rukama.

Osm.Osmnáct. Na konci práce s chladicí kapalinou musíte vypnout napájení tekutiny a zapnout stroj na volnoběh o 2. 3 minuty na osušení kruhu.

Osm.Devatenáct. Při práci na ostření, broušení a leštění je zakázáno:

(01) Používejte kruhy s trhlinami nebo výmoly;

(02) Držte obrobku na váze;

(03) Při pozorování průběhu zpracování přiblížíte obličej k rotujícímu vřetenu a díle;

(04) Použití páky nebo jakéhokoli jiného zařízení pro stisknutí části do abrazivního kruhu na strojích s manuálními produkty;

(05) Při opravě abrazivních a diamantových nástrojů použijte bicí nástroj a trysky;

(06) na leštění v kruzích složených z prošívaných a nedokonalých látkových (CALICO) sekcí, pokud je šířka zpracované části menší než tloušťka sekce nebo pokud má část ostré výčnělky;

(07) vyvážit lešticí kruh řezání neopětovaných částí nožem během rychlé rotace kruhu;

(08) Ořezávání a úpravy leštících nylonových kartáčů s kruhem Carbourundum. Tato operace by měla být prováděna řezačkou na speciálním stroji;

(09) Používejte leštící kruhy sestávající z různých materiálů;

(10) umožňují maximální spouštění kruhů;

(11) pracují jako boční povrch abrazivního kruhu (pokud kruh není určen specificky pro takovou práci);

ODPOVĚDNOST

Jeden.Osm. Povinnost pracovníků pozorovat pravidla a normy ochrany práce je nedílnou součástí výrobní disciplíny.

Osoby, které nedodržují požadavky této instrukce, porušují výrobní disciplínu a jsou přivedeny k disciplinární nebo trestní odpovědnosti, v závislosti na povaze a důsledcích porušení v souladu s platným právem

Bezpečnost práce do značné míry závisí na samotném zaměstnanci. Měli byste vědět a dodržovat požadavky této instrukce.

2.Jeden. Počáteční práce po dlouhé přestávce (nemoc, dovolená atd.D.), stejně jako po obdržení práce, která není zahrnuta do kruhu zaměstnaneckých povinností, je nutné získat další briefing o ochraně práce před hlavou práce.

2.2. Správně položte čisté a pracovní kombinézy, které by měly být aplikovány podle norem. Připevněte nebo svážte rukávy, aby nedocházelo k visícím a třepotacím koncem. Odstraňte vlasy pod čelenkou. Nenechávejte v kapsách kovových předmětů s ostrými koncemi.

Je zakázáno začít pracovat a pracovat na stroji v rukavicích nebo rukavicích, stejně jako ovázané prsty bez gumových útoků.

Získejte briefing o pravidlech používání a nejjednodušší způsoby, jak zkontrolovat použitelnost osobního ochranného vybavení a také absolvovat školení o jejich použití.

Není dovoleno začít pracovat na vrtném stroji bez osobního ochranného vybavení poskytovaného v typických průmyslových standardech, ve chybném, neočekávaném, kontaminovaném speciálním oblečení, jakož i s dalším vadným osobním ochranným vybavením.

2.3. Získejte úkol od manažera práce na práci.

Nepřestupujte k výkonu přiřazení výroby, pokud nejsou známy bezpečné způsoby jeho implementace.

2.4. Připravte si další obsluhovatelné osobní ochranné prostředky v souladu s hereckými škodlivými výrobními faktory: ochranné brýle, respirátor, maska ​​atd.D.

Před použitím by ochranné brýle měly být zkontrolovány z hlediska nedostatku škrábanců, prasklin a dalších vad, pokud by byly jejich brýle detekovány, měly by být nahrazeny dobrým.

Respirátor před použitím by měl být zkontrolován pro nepřítomnost vpichu, mezery půl masky.

2.5. Zkontrolujte přítomnost a obslužnost ručního nástroje, zařízení. Ujistit se, že:

Inspekce nástroje by měla být prováděna pravidelně, alespoň jednou týdně. Při zkoumání je nutné věnovat pozornost souladu s používáním nástroje pro zamýšlený účel a dodržovat manuální nástroj s požadavky na bezpečnost.

Nástroj na pracovišti by měl být uspořádán tak, aby byla vyloučena možnost válcování nebo pádu.

2.6. Připravte pracoviště na bezpečné práci

2.7. Ujistěte se, že stroj a zařízení bez prachu (externí inspekce), přítomnost a obslužnost potřebných plotů a uzemnění a uzemnění.

2.Osm. Instalace abrazivních kruhů na strojích by měla být prováděna pouze speciálně přidělenými instruovanými instalačními pracovníky nebo přiřizovači. Před instalací je nutné zkontrolovat a zkontrolovat kruh, zda neexistence trhlin s klepnutím na světlo (v zavěšeném stavu) s dřevěnou hmotou kladiva 2OO-3OO g. Správný kruh při klepání dává čistě zvukový zvuk, vadný. neslyšící, chrastí.

Je zakázáno zavádět testované kruhy na podlaze.

Při instalaci kruhu na stroj je navíc nutné jej zkontrolovat pro bití. Vřeteno brusného stroje by mělo splňovat technické požadavky na stroj. Korekce kruhu musí být provedena pouze se speciálním zařízením. Kruh nesmí kontrolovat kruh, sekáč nebo jiný podobný nástroj.

2.Devět. Zkontrolujte kruh nainstalovaný na stroji a otočte volnoběh při pracovní rychlosti:

2.1o. Kruhové upevnění při instalaci na stroji (vřeteno) pomocí dvou upínacích přírub stejného průměru. Průměry upínacího příruby by měly být alespoň 1/3 průměru kruhu.

2.Jedenáct. Utažení vřetenových matic pouze pomocí klíče. Je zakázáno používat dlát a kladivo k utažení ořechů.

2.12. Pokud jsou při provozu zařízení detekovány jakékoli poruchy, nahláste hlavu práce a nezačne pokračovat v práci.

A pokud je to nutné.

3.Jeden. Podle technologie by měla fungovat pouze na stroji, ke kterému je povoleno, aby vykonával pouze práci, kterou hlava práce pověřená bezpečnými technikami, podle technologie.

Použijte vydané osobní ochranné prostředky a používejte je správně, starejte se o vydané ochranné vybavení, okamžitě informujte hlavu práce o potřebě čištění, mytí, sušení a opravy osobního ochranného vybavení používaného v práci.

Nedovolte osobám, které s touto prací nesouvisí s jejich strojem. Nedůvěřujte svému stroji bez svolení vedoucího práce jinému pracovníkovi.

Je zakázáno pracovat na vadné a nezbytném ochranném krytu pro stroj.

3.2. Pracoviště by mělo být udržováno čisté po celý pracovní den, nikoliv nepořádek s detaily, mezerami, kovovým odpadem, odpadky.

Pracovní bezpečnost brusky pro kov

Racionální umístění technologického vybavení (abrazivní, měření a pomocné nástroje, zařízení), tzv. Organizační vybavení (zařízení pro umístění zařízení, mezery a hotové díly, místní osvětlení, zvedání a přepravu), mobilní a přenosné kontejnery pro polotovary a hotové díly, technické dok-

Mentrace (pokyny, referenční knihy atd.Str.), Fatting of Meronnings. Jedna z podmínek bezpečné práce s vysokým výkonem.

Níže jsou uvedeny obecné principy vybavení zařízení pro zajištění bezpečného provozu.

Na pracovišti by nemělo být nic zbytečného. Všechny předměty nezbytné pro implementaci technologického procesu jsou umístěny v bezprostřední blízkosti brusky, ale aby s ním v tomto procesu nezasahovaly. Umístění všech typů zařízení by mělo být takové, aby neexistovaly žádné nepříjemné pozice a při jejich používání nevyžadovaly neustálé sklony.

To, co se používá častěji, se nachází blíže než to, co se používá méně často.

To, co se bere levou rukou, by mělo být vlevo a pravou rukou. vpravo od grind. Pokud jsou použity obě ruce, je vybráno umístění příslušného zařízení s přihlédnutím k pohodlí zachycení oběma rukama.

Zařízení, které je nebezpečné při faktoru mechanického poškození, je obvykle umístěno nad méně traumatickou.

Při přesunu zařízení je nutné vzít v úvahu směr pohybů brusky. Takže těžké předměty během práce jsou pohodlnější a snadněji se snižují než zvýšit.

Pracoviště by nemělo být zaplněno mezerami a připravenými detaily, organizační vybavení.

Obzvláště důležité je zabránit zraněním správného umístění nástrojů a jiného vybavení. Sada zařízení je určována typem stroje, nomenklaturou zpracovaných částí a technologickým procesem. Technologické vybavení by mělo být uloženo v skříňkách nebo nočním stolech. Neustále používaná univerzální zařízení jsou uložena na stojanech nebo speciálních stojanech.

Důležitou rezervou snižování zranění je racionální umístění v pracovní oblasti obrobků a hotových dílů. Umístění těchto i ostatních by mělo vzít v úvahu směr výrobního toku, zejména při zpracování velkých objektů velikosti velikosti. Malé pracovníky s velikostí by měly být uloženy v krabicích umístěných na úrovni rukou brusky. Na stejné úrovni byste měli mít krabice pro hotové detaily. Se středně velkými polotovary se instalace těchto krabic praktikuje poblíž stroje na speciálních stolech nebo stojanech, stejně jako na úrovni rukou brusky na jedné straně. Na obou stranách stroje můžete mít kontejner. To se provádí, pokud se směr pohybu součásti v procesu zpracování shoduje se směrem výrobního toku.

Při stagnaci velkých polotovarů v úlohách by měly být stanoveny podmínky pro stabilitu stability: jejich výška by neměla překročit 1 m, vzdálenost mezi nimi by měla být

Alespoň 0,8 m. Osvobozené kontejnery a obalové materiály musí být včas odstraněny na speciálně určených místech.

Důležitým prvkem organizace pracoviště brusky je jeho rozvržení. Na obr. 21 Vzhledem k standardnímu plánovacímu schématu pro pracoviště samostatného brusného stroje. Před strojem 3 je mřížka 10 (stojan) pod nohama a židle 9 pro relaxaci. Vlevo od něj je tabulka 1 pro měřicí nástroj a vpravo je tabulka 8 pro hotové díly a stojan 7 s zatahovací platformou pro zařízení. Kazeta 6 je nainstalována na horní části stojanu pro uložení abrazivního nástroje. Hydroelektrická stanice 5 a elektrická skříňka 4 jsou umístěny napravo od stroje a vlevo. nádrž 2 pro COO.

Nedílnou součástí práce na organizaci pracovních míst je udržovat čistotu a pořádek, odpovídající barvě vybavení a uzavírání struktur, vytvoření správných sanitárních a hygienických pracovních podmínek.

Je možný dvoukolorový a trikolorový design produkčního interiéru. V prvním případě by měl být poskytnut kontrast mezi zpracovanou částí a pozadím vytvořeným strojem stroje a stěnami místnosti, které mohou mít stejnou barvu. Ve druhém případě je část natřena kontrastující barvou stroje a stroj kontrastuje s barvou stěn, což během operace mírně snižuje vizuální zatížení. To se obzvláště ospravedlňuje při práci s detaily stejné barvy v podmínkách sériové výroby.

Produkční zařízení jsou zpravidla malována v následujících barvách: zelená, šedá, světle zelená modrá, světle šedá, hnědá, žlutá, béžová.

Bezpečnostní požadavky při práci na brusných strojích

Obecné bezpečnostní požadavky. Postupujte podle vnitřních předpisů. Nepijte alkohol a narkotické drogy, protože to přispívá k výskytu zranění.

Nekouřte v průmyslových a skladových prostorách. Kouření je povoleno pouze na speciálně určených místech.

Pracujte pouze na vybavení, které máte povoleno, a vykonávejte práci, kterou vám pověří správa workshopu.

Poptávka od správy workshopu briefingu o ochraně práce před přiřazením do práce a při převodu na stroj jiného modelu. Pokyny týkající se bezpečnostních opatření Při práci na stroji poskytnutém, obdržené od správy semináře, by měly být na vašem pracovišti. Pokud pokyny nevytvoří způsob bezpečné práce, který vám administrativa svěří, obraťte se na Master pro objasnění. Při výuce nové neznámé práce poptávejte od pána Briefing o jeho bezpečném chování. Pokud musíte kombinovat jakoukoli jinou práci s hlavní prací, prostudujte se a postupujte podle pokynů pro ochranu práce pro kombinovanou práci.

Naučte improvizované a připoutané studenty, aby bezpečně prováděli práci a sledovali jejich provádění bezpečnostních předpisů.

Během práce buďte opatrní, nenechte se rozptylovat a neodvádět ostatní. Při provádění často opakovaných a již dobře se zaměřujete na práce.

Při spolupráci s ostatními pracovníky přesně sledujte příkazy hlavy přidělené na období společné práce. Bez povolení správy workshopu nedůvěřujte svému pracovnímu stroji pro jiného pracovníka.

Pracovní bezpečnost brusky pro kov

Broušené stroje jsou jednou z nejběžnějších skupin kovů strojů na strojových buildingových podnicích, což je vysvětleno vysokým výkonem procesu broušení (zejména s vysokou rychlostí), stejně jako jeho velká přesnost. Tyto stroje se používají pro konečné zpracování většiny typů produktů ve strojírenství, a to nejen z kovu, ale také z plastů, kamene a dalších materiálů. Rozmanitost konstruktivních řešení brusných strojů, typů použitých nástrojů a zařízení velmi komplikuje řešení problému zajištění bezpečnosti práce během jejich provozu.

Zajištění bezpečnosti práce na každém pracovišti je nejdůležitějším úkolem správy i práce. Povinnosti správy jsou stanoveny základy legislativy Unie SSR a republiky Unie pro práci (st. 57).

Tuto práci provádí správa společně nebo v souladu s odborovým výborem. Zejména zástupci správy, spolu s inspektory veřejné ochrany práce, jsou prováděni v rámci socio-správní kontroly, kontrola vybavení a stav pracovních podmínek na pracovištích a také organizace posledně jmenovaného.

Pracovníci jsou povinni dodržovat stanovené požadavky na zpracování výrobního zařízení, které jim svěří, dodržovat pokyny pro ochranu práce na pracovištích a používat osobní ochranné vybavení vydané jím.

Obecný systém opatření poskytující bezpečné a neškodné pracovní podmínky při práci na brusných strojích je určen požadavky GOST 12.2.009-80 „SSBT. Stroje zpracování kovů. Obecné bezpečnostní požadavky “, GOST 12.3.025-80 „SSBT. Řezání zpracování kovů. Požadavky na zabezpečení „, GOST 12.2.029–88 „SSBT. Strojní zařízení. Požadavky na bezpečnost, „Sanitární pravidla pro organizaci technologických procesů a hygienické požadavky na výrobní zařízení SN 1042–73“ ministerstva zdravotnictví SSSR, „Intermaterální normy technologického návrhu mechanických a mechanických sestavovacích seminářů sériové výroby“, “,“, “,“, “,“, “,“, „“ Mezistrážní normativní materiály o vědecké organizaci práce “a také„ Pravidla pro bezpečnost a průmyslovou hygienu při zpracování kovů ““.

Nebezpečné a škodlivé 1. Výrobní faktory

Mezi parkem kovoworkingových strojů jsou brusné stroje jedním z nejvíce traumatických nebezpečných. Ze všech nehod se závažným výsledkem, při práci na vybavení pro zpracování kovů pro podíl na brusných strojích existuje asi 10–% případů. S čím je to spojeno?

Faktory vedoucí k mechanickému traumatu. Rozsáhlé poranění během broušení je spojeno se vznikem nebezpečných faktorů, z nichž většina je způsobena přítomností mobilních, nevyhřívaných prvků ve strojích. Mezi nebezpečné faktory patří broušení vřeten, kazety pro připojení polotovarů, abrazivní kovový prach [při zpracování bez maziva chladicí kapaliny (chladicí kapalina), akutní hrany a plochy, otřepy na povrchu zpracovaných polotovar, pohyblivé části jednotlivých zvedacích zařízení používaných strojem nástroje.

Při instalaci a upevnění abrazivního nástroje, jakož i zpracovaných částí, mechanické poškození rukou stroje. Při spadnutí uvedených objektů dochází k těžkým zraněním nohou. Stejná zranění mohou být výsledkem poklesu kulometu v důsledku klouzání, což je příčinou úniku na podlaze chladiče maziva nebo maziva. A konečně, mechanické poškození je možné během pomocných operací, zejména při úpravách abrazivního nástroje.

Popáleniny rukou strojů jsou možné kontaktní s povrchy, zvláště silné během mletí rychlosti, když je teplota těchto povrchů velmi vysoká.

Případy mechanického poškození při práci na brusných strojích jsou distribuovány v kvantitativním vztahu (%) přibližně následujícím způsobem:

Roztržení brusného kruhu je nejčastěji výsledkem jeho nedostatečné síly v důsledku přítomnosti nesnesitelných trhlin, výmolů, nesprávné střelby. Ale může být spojen s nevyváženým nástrojem (nebo jeho vzhledem v procesu jeho provozu), s přebytkem přípustného počtu revolucí brusného kruhu, nesprávná instalace, operace. Jsou možné soukromé důvody: práce kruhu, jehož design není pro to přizpůsoben; broušení s použitím chladicí kapaliny působící na svazek abraziva, v důsledku toho kruh ztrácí svou sílu; rušení při řezání úzkých drážek, drážek atd. Str.

Zranění v částech zničeného abrazivního nástroje způsobuje zlomeniny zbraní, nohou, žeber a což má obzvláště závažné důsledky, lebky. K tomu samozřejmě může dojít pouze v nepřítomnosti nebo poruše plotu zpracovatelské zóny.

Jsou pozorovány závažné případy zranění těla brusky, když vypadnou konce jeho oblečení nebo vlasů (ten druhý je charakteristický pro ženy) na rotující abrazivní nástroje, vřeteno, upevňovací prvky, což vede k zpřísnění kulometu na nástroji, Kvůli téměř okamžitým zábalům oblečení nebo vlasů. To je samozřejmě možné pouze v případě porušení požadavků pokynů pro ochranu práce na pracovišti týkající se používání pracovního oblečení.

Zachycení rukou rukou rotujícím nástrojem je rozšířeno. Časté případy sklouznutí rukou ve směru nástroje a zachycení štětce se vyskytují: když je část otevřena nebo fixována v zařízení bez zastavení vřetena; Při opravě polohy části v adaptaci na operačním stroji; Při monitorování velikosti zpracované části bez úplného zastávky vřetena; Při regulaci dodávky chladicí kapaliny.

Zranění při instalaci a demontáži zpracovaných částí, upevnění nebo odstranění nástroje je nejčastěji spojeno s porušením pravidel bezpečného provozu zvedacích zařízení, nesprávnou organizací pracoviště, používáním zakázaných pracovních technik (například broušení s povrchy nástroje, který k tomu není určen).

Poranění očí abrazivními kovovými hoblinami nebo částicemi abrazivního materiálu se vyskytuje hlavně v důsledku absence ochranných zařízení na strojích (v rozporu s bezpečnostními požadavky), které uzavírají zpracovatelskou zónu, a také kvůli práci bez ochranných brýlí.