Jak čerpat 20tunový hydraulický lis

Jak pumpovat zvedákem: zvedák a zvedák na láhve

Jedno z nejběžnějších zvedacích zařízení, které je kompaktní, ale velmi robustní. Ale i ty nejpevnější součásti a nejodolnější materiály mají tendenci se opotřebovávat, což snižuje celkovou účinnost mechanismu. Oblíbené příznaky selhání zvedáku, vyjádřené jako snížení maximálního zatížení nebo snížení prodloužení táhla. Příčiny těchto potíží jsou naštěstí natolik triviální, že je lze vyřešit s minimálním úsilím, prakticky na koleně. Zde je stručný úvod do konstrukce a podrobnosti o čerpání hydraulického zvedáku.

  • Píst. Robustní základna pro zarážku, která se pohybuje spolu s ní.
  • Válec. Uzavřený zásobník, do kterého se kapalina čerpá.
  • Píst čerpadla. Přečerpává olej z jedné komory do druhé.
  • Čerpadlová komora. Meziprodukt mezi komorou pro kapalinu a válcem.
  • Olejová nádrž. Nazývá se také komora pracovní kapaliny. Slouží k zásobování kapalinou, která se čerpá do bloku válců.
  • Zpětný ventil. Řídí pohyb čerpané kapaliny a umožňuje její pohyb pouze jedním směrem. Skrze něj olej vstupuje do válce, ale nemůže jej opustit.
  • Páka. Působí jako přetlak na píst čerpadla. Několikanásobné zvýšení tlaku díky chytrému způsobu montáže.
  • Přetlakový ventil. Otevírá a zavírá kanály mezi válcem a olejovou nádrží. Slouží k normalizaci tlaku a uvolnění pístnice.

Podstata hydraulického mechanismu je založena na vytlačování pístu z uzavřené komory. Tah je vytlačován olejem střední viskozity. Na rozdíl od vzduchu není kapalina stlačována, což zajišťuje, že je náklad pevně držen na požadované úrovni. Pohybem páky čerpadla se olej postupně dostává do hermeticky uzavřeného bloku válců, kde začne tlačit na jediný pohyblivý prvek, píst, čímž ho donutí vyjet a uvolní prostor pro proudění kapaliny. Takto fungují hydraulické zvedáky, které zvedají mnohatunová břemena jemným čerpáním kapaliny do nádrže.

Co je to hydraulický lis: popis nástroje

Vynálezcem hydraulického lisu byl Joseph Bram, který si svůj objev nechal patentovat v roce 1795. Zařízení se původně používalo k lisování rostlinného oleje, lisování hroznové šťávy a lisování sena. Dnes se tento speciální stroj používá ke zpracování kovových prvků a polotovarů, ale také ke zpracování plastů, překližek a pryže.

Hydraulický lis byl původně vynalezen pro lisování hroznů a výrobu rostlinného oleje

Přípravek se často používá v dílnách pro ohýbání a stlačování materiálů, lisování a odlisování ložisek, generální opravy převodovek, zavěšení a hnacích ústrojí vozidel. Stroj vyžaduje jen malou sílu k ovládání.

hydraulický

Lis se skládá z rámu s rámem, dvou hydraulických válců, z nichž každý má jiný průměr, hydraulického čerpadla a manometru. Oba válce jsou vzájemně propojeny. Každý válec má uvnitř speciální minerální olej. Vzhled zařízení je podobný zvedáku, který pracuje podle zákonů hydrauliky.

Důležité! Rám hydraulického lisu musí být vyroben ze silné oceli, což má pozitivní vliv na práh maximálního zatížení.

Hydraulické lisy se používají k lisování a odlisování ložisek, k opravám dílů automobilů a k ohýbání a lisování materiálů

Hydraulický lis může být ruční, pneumohydraulický nebo s elektrickým pohonem. Ruční jednotka vyvine sílu až 20 tun. Používá se především v malých dílnách a garážích. Pneumohydraulické výrobky zahrnují hydraulické posilovače a pneumatické válce. Kapacita tohoto hydraulického lisu je 40 tun. Elektricky ovládané modely se používají ve výrobě. Maximální možné zatížení těchto hydraulických lisů je 100 tun.

Možnosti použití v domácnosti

Použití hydraulického lisu v garáži nebo domácí dílně je zcela běžné. Tento malý lis je ideální pro použití při opravách vozidel a dalších aplikacích.

Toto kompaktní zařízení je vhodné zejména pro vylisování nebo výměnu ložisek či silentbloků. Kromě oprav automobilů lze hydraulický lis použít k ohýbání kovových dílů, vytváření potřebného tlaku pro lepení povrchů, briketování odpadu, stlačování oleje a kapalin. Tovární vybavení (dokonce i ruční hydraulické lisy) stojí hodně peněz a nemusí být dostupné pro každého. Mezitím si můžete takový lis vyrobit vlastníma rukama a utratit peníze pouze za potřebné materiály.

Použití lisu jako odšťavňovače

Pozoruhodné je, že konstrukci podomácku vyrobeného hydraulického lisu lze okamžitě přizpůsobit řešení konkrétního úkolu s určitým dílem nebo obrobkem. Podomácku vyrobený lis nezabere mnoho místa a snadno se vejde do malého prostoru v dílně nebo garáži. Podrobný návod na výrobu hydraulického lisu je uveden níže. Na konci článku je také video na toto téma.

Jak si sami napumpovat hydraulický zvedák?

Otázku, jak napumpovat hydraulický zvedák, si klade mnoho lidí, kteří mají tento typ zařízení. Abychom věděli, jak tuto operaci provádět a provádět, je nutné prostudovat strukturu hydraulického zvedáku a důvody jeho snížené účinnosti.

Hydraulický zvedák je zařízení, které se používá v širokém spektru úkolů. Hydraulické zvedáky se nejčastěji používají v servisech a opravnách automobilů. Tato zařízení umožňují zvednout slušný náklad do požadované výšky.

Postupem času se však účinnost zařízení snižuje, a to z několika důvodů.

Než začnete s čerpáním hydraulického zařízení, musíte zjistit příčinu poruchy.

Zvedák může být nefunkční v důsledku vnikání nečistot a vzduchu do pracovního prostoru nástroje.

Korozní proces, který poškozuje povrch pracovního válce, může omezit kapacitu zvedáku. Nejčastějšími příčinami nutnosti pumpování zvedáku jsou

  • výskyt vzduchových bublin;
  • vnitřní koroze zařízení;
  • vysoké zatížení, které způsobí ohnutí tyče hydraulického válce;
  • znečištěný olej ve zvedáku, což způsobí poškození mechanismu.

Chcete-li se těchto závad zbavit, proveďte určitý seznam operací v následujícím pořadí:

  • Opatrné a úplné vyšroubování upevňovacích prvků.
  • Vyjměte ventil, který je zodpovědný za proces vypouštění provozní kapaliny.
  • Vyjměte primární píst a zkontrolujte jeho povrch, zda není poškozený.
  • Proveďte kontrolu zařízení, abyste zkontrolovali stav těsnění a kuliček na ventilech, a pokud je jejich stav nevyhovující, vyměňte je.
  • Vypláchněte všechny nečistoty a cizí tělesa z mechanismů zvedáku.
  • Po opětovné montáži mechanismu nalijte nový olej a napumpujte zvedák.

Pro správnou funkci hydraulického mechanismu používejte pouze specifické typy olejů, protože jinak zařízení nebude pracovat na plný výkon.

Čerpání hydraulického systému by mělo být vyžadováno v případě poruchy zařízení. Kromě toho se pro trvalý provoz zařízení doporučuje pravidelné čerpání zvedáku.

Intervaly a četnost napouštění a plnění závisí na tom, jak často se nářadí používá.

V případě velmi častého používání by mělo být čerpání prováděno téměř každý měsíc, aby byla zajištěna stabilita zařízení, zatímco v případě zřídkavého používání zařízení by mělo být čerpání prováděno alespoň 2-3krát ročně.

Chcete-li udržet zvedák v dobrém provozním stavu, sledujte hladinu oleje ve zvedáku a stav olejového těsnění a ventilů.

Pro zalévání a proplachování hydraulického systému je zapotřebí olej a proplachovací kapalina. Hydraulické zařízení je spolehlivé v provozu, ale i to vyžaduje pravidelnou údržbu. Preventivní údržba je nutná v následujících případech:

  • pokud se sníží výkon stroje;
  • Pokud nosnost zvedáku poklesne a vy nemůžete pokračovat v operacích, které jste dříve prováděli bez problémů;
  • velké množství vzduchových bublinek v oleji zařízení;
  • vniknutí kontaminace do jednotky.

Běžná preventivní údržba v souladu s plánem údržby předchází problémům se zvedáním. Pravidelné čerpání a odstraňování vzduchu z oleje umožňuje obnovení ukazatele výkonu pracovního mechanismu.

Postup výměny kapaliny v hydraulickém zvedáku

Pro čerpání zvedáku je třeba připravit následující materiály a nástroje:

Schéma čerpání hydraulického zvedáku.

Plnění zvedáku začíná odšroubováním plnicí zátky a vypuštěním staré provozní kapaliny. Zvedák se doplňuje speciální proplachovací kapalinou. Mechanismus hydraulického systému se propláchne, aby se odstranily nečistoty. Zvedák se několikrát propláchne, aby se odstranily všechny nečistoty.

Po každém propláchnutí vypusťte kapalinu do vhodné nádoby. Po propláchnutí naplňte zvedák olejem. Stroj se plní co nejníže, aby se zajistilo dosažení maximální úrovně naplnění.

Při doplňování oleje lze dřík zvedáku snadno spustit otočením speciálního šroubu do polohy „vypouštění“.

Po naplnění funkční kapalinou se zvedák odčerpá a poté se znovu naplní. Plnění a zalévání by se mělo provádět, dokud olej neklesne pod maximální značku. Čištění nevyžaduje složitou manipulaci ani práci.

Výběr správného oleje pro čerpací proces hydraulického nářadí. V zimě například používejte speciální syntetický olej odolný proti chladu, který nejlépe splňuje technické požadavky pro zimní provoz nářadí.

Před čerpáním se musíte naučit postup čerpání a znát způsob čerpání hydraulických zvedáků.

Několik posledních tipů

Výkon zvedáku závisí na kvalitě maziva, které se do něj nalije. Na oleji nešetřete, protože může způsobit vážné poškození, které nebude možné v budoucnu opravit. Pokud bude zařízení používáno v různých podmínkách s teplotními rozdíly, je lepší naplnit zvedák syntetickým mazivem odolným proti mrazu, které zachová funkčnost systému.

V zimě je lepší přístroj nepoužívat delší dobu v chladném počasí, protože všechna těsnění jsou velmi citlivá na nízké teploty.

Technologie čištění

Proplachování hydraulického nástavce začíná propláchnutím mechanismu hydraulického nástavce.

Proplachování nástroje umožňuje jeho správnou funkci. Během provozu se do zvedáku mohou dostat nečistoty, které mohou způsobit vážné poškození, včetně poruchy stroje.

Po vyprázdnění hydraulického systému se nádrž naplní proplachovací kapalinou. K odstranění veškerých nečistot z jednotky se používá proplachování vhodnou proplachovací kapalinou. Po odstranění nečistot se proplachovací kapalina vypustí a zásobník se naplní provozní kapalinou. Během čerpání přechází provozní olej ze zásobníku do pracovní dutiny, tento proces je poměrně rychlý a nezabere mnoho času.

Tímto postupem se z těsnicího kužele postupně odstraňuje vzduch. Opakujte proplachování, dokud se z nádržky nevytlačí všechny vzduchové bubliny. Při výměně provozní kapaliny nebo proplachování zvedáku vždy dbejte na to, aby provozní kapalina odpovídala pokynům výrobce. Jde o to, že různě konstruovaná hydraulická zařízení mají odlišnou technologii výměny pracovní kapaliny.

Po dokončení operace zavřete obtokový ventil a otvor olejové nádrže.

Hydraulický zvedák je mechanismus, který umožňuje zvednout předmět do určité výšky. Nejčastěji používané v dílnách údržby.

Pročišťování hydraulického zvedáku je nutné v případech: znečištění a vniknutí vzduchu do pracovního prostoru zvedáku, vzniku koroze v mechanismu a jeho poškození, deformace hydraulické pístnice v důsledku velkého zatížení. Také v závislosti na typu zvedáku a četnosti používání.

Konstrukce hydraulického zvedáku

Hlavními součástmi systému jsou válec, pohyblivý píst a kapalné médium (strojní olej). těleso je vyrobeno z masivního kovu ve tvaru válce. Slouží jako vedení pístní tyče a jako zásobník provozní kapaliny. Další prvky, které jednotku pohánějí:

Použití ventilů umožňuje desetinásobně zvýšit sílu působící na páku. k pohybu pístu je zapotřebí píst, který přivádí pracovní kapalinu do nádoby pod ním. Ventil zabraňuje vtékání kapaliny zpět do nádoby. Beran postupně vhání pod píst stále více kapaliny a zvedá jej. A aby se snížila hmotnost, je nutné pouze nechat olej vrátit do nádrže otevřením ventilu.

Hydraulický zvedák lahví

Hydraulický zvedák se dodává v několika provedeních:

Při nákupu hydraulického zvedáku je třeba vycházet z účelu, ke kterému bude používán. Na základě těchto požadavků vyberte typ zvedáku, který se má použít.

Pro osobní použití je nejvhodnější pořídit si zvedák s nosností 3 tuny, což je pro osobní automobily dostačující. dílna vyžaduje zvedák s minimální nosností 5 tun, u těžkých vozidel 20 tun a více.

Užitečné tipy pro správnou obsluhu

Jakmile najdete správné řešení pro vaši aplikaci a jste připraveni seznámit se se základy obsluhy lisu, postupujte opatrně.

Nejprve byste si měli pečlivě prostudovat přiložený návod a poté přistoupit k instalaci zařízení s ohledem na požadavky na uspořádání a instalaci uvedené výrobcem.

Pracovník nejprve sestaví konstrukci a zkontroluje, zda jsou spoje správné, jak je uvedeno na obrázku. Zbývá posoudit stav spotřebiče a pokračovat v práci. Pro prodloužení životnosti je však třeba vzít v úvahu několik cenných doporučení. Budete-li se řídit radami uvedenými na následujících stránkách, bude stroj dlouho fungovat bez poškození.

Takže nuance, kterým je třeba věnovat pozornost:

  • vyhodnocení objemu pracovní kapaliny. Pokud není dostatečně vysoký, nemusí být dosaženo maximálního tlaku ve válci;
  • pravidelná údržba dílů a pohyblivých mechanismů prostřednictvím pravidelného mazání. V takovém případě je nutné použít speciální kapaliny, které nabízí výrobce;
  • posoudit stav těsnění a pístů. Není žádným tajemstvím, že jejich používáním ztrácejí pružnost, což vede ke zhoršení těsnosti celého systému;
  • před spuštěním lisu se ujistěte, že je díl pevně upnutý na místě. je důležité zajistit rovnoměrné rozložení tlaku bez překročení přípustných hodnot. Pro zvýšení funkčnosti není na škodu používat přílohy. Zařízení musí být schopno plnit své základní úkoly;

Pokud máte v úmyslu spotřebič přemístit nebo pokud k tomu bude docházet pravidelně, udržujte pracovní stůl ve vodorovné poloze. Spolehlivost uzamykacího systému se kontroluje vždy po úspěšném provedení úkolu.

Při hledání roztoku provozní kapaliny dávejte přednost těm, které doporučuje výrobce. K nahrazení a doplnění takové látky lze použít speciální ventil. Pokud nejste připraveni zakoupit továrně vyráběný hydropres, můžete si takovou jednotku zkusit postavit sami. K tomuto účelu jsou k dispozici návody a příručky.

Počet aut na silnicích se každým dnem zvyšuje. To vede k modernějšímu vybavení dílen. Ten, kdo poskytuje rychlé a kvalitní opravy vozidel, získává. Předpokladem dobře organizované dílny je dostupnost hydraulického lisu.