Hydraulický zvedák se nezvedá úplně nahoru

Hlavní závady hydraulického zvedáku na láhve

Existuje mnoho druhů zvedacích mechanismů, mezi automobilovými nadšenci je nejoblíbenější hydraulický typ zvedáku (zvedák na láhve, zvedák na auta). Zvedáky mohou selhat, pokud nejsou řádně udržovány, např. přestanou zvedat náklad. Okamžitě vyvstane otázka, co dělat, když se hydraulický zvedák nezvedá. Nemusíte hned kupovat nový, vždy můžete najít řešení. často lze problém odstranit servisem zvedáku.

  • Zastavení. Žádná kapalina v komoře nebo nečistoty v oleji.
  • Nedostatečná výška zdvihu. Vzniká v důsledku omezeného množství pracovní kapaliny.
  • Pomalé, trhavé zvedání. Příčinou může být přítomnost vzduchu a případné netěsnosti hydraulického systému.
  • Pokles tlaku. Je nutná diagnostika nebo výměna ventilu. V tomto případě zvedák také přestane držet, plně se zvedá, pruží, může sám spustit náklad.

Nejčastější stížnost, se kterou se setkáváte na fórech, je, že hydraulický zvedák nezvedá.

blank

Hlavní příčiny poruch hydraulického zvedáku a jejich řešení

Jednou z nejčastějších příčin poruchy zvedáku může být únik oleje. V důsledku toho je v pracovní komoře zachycen vzduch a zvedák nepracuje na plný výkon nebo přestane pracovat.

Problému lze předejít pravidelnou údržbou hydraulického zvedáku, která spočívá v kontrole množství kapaliny a jejím případném doplnění do pracovního válce. Snížená hladina oleje v systému může být způsobena přirozeným úbytkem, poškozenými nebo vadnými těsněními a ucpávkami. V takovém případě běžné doplňování vody problém nevyřeší a je nutné vyměnit těsnění a ucpávky.

Nedostatek hydraulického oleje v systému brání vzduchu usídlit se v systému. poznáte to podle snížené účinnosti zvedáku. Tomuto problému lze předejít čerpáním. Za tímto účelem otevřete zátku olejové nádrže a přepadový ventil a napumpujte hydraulické čerpadlo. Pokud je příčinou poruchy tato závada, bude zvedák opět funkční, pokud budou tyto práce provedeny správně. Pokud to však nepomůže, pak je buď příčina poruchy jiná, nebo je nutná závažnější oprava. Někdy lze problém vyřešit vyšroubováním zajišťovací jehly o dvě otáčky, současným zvednutím pístu do horního bodu a jeho uvolněním tak, aby dosáhl dolního bodu. Tento krok by se měl opakovat 2-4krát.

Nezřídka se stává, že koroze poškodí hydraulický zvedák a zasáhne písty (tyče nebo písty) a vnitřek těla zvedáku. Abyste však zjistili příčinu, musíte spotřebič rozebrat. Můžete si ho vzít do dílny nebo si ho opravit sami. Budete potřebovat sadu klíčů, opravnou sadu, nádobu na vypuštění starého oleje a kanystr s novým olejem, který po opravě nalijete do systému.

Do pracovní komory se někdy dostanou nečistoty, které mohou rovněž způsobit poruchu zvedáku.

Abyste se zbavili nečistot, můžete je smýt parafínem. Viníkem bývá často také obtokový ventil. Obtokový ventil může být deformovaný nebo nějakým způsobem znečištěný, což způsobí, že kulička nedosedá pevně a kapalina následně uniká. Řešení tohoto problému je obvykle radikální. výměna obtokového ventilu.

Hlavní závady a jejich příčiny

Ze všech důvodů, proč hydraulický zvedák nefunguje, ať už se jedná o rolovací zvedák, zvedák na láhev nebo zvedák na láhev, lze rozlišit 3 hlavní alternativy: ucpaný systém, selhání ventilů nebo poškozená pístnice. Právě na těchto 3 pilířích jsou založeny nejčastější poruchy spojené se sníženou účinností nebo úplným selháním systému. Abychom si to ujasnili, podívejme se na jednotlivé případy podrobněji.

Příčinou ucpání systému může být vzduch, prach nebo nečistoty v kapalině. V prvním případě se stojan zvedáku nemusí zvednout, silně pruží nebo klesá pod zatížením. Nahromaděné hrudky nečistot mohou omezit pohyb ventilů, které se již nebudou těsně uzavírat a umožní průtok kapaliny oběma směry. V tomto případě doraz nezůstane v jedné poloze a postupně se snižuje až k nulovému bodu. Při zkoumání příčin, proč hydraulický zvedák nedrží, se nejprve zaměřte na čistotu systému.

Selhání ventilu může být kromě zanesení nečistotami způsobeno i mechanickým poškozením. Kulička na konci pružiny, která je uložena v kuželové drážce, se může uvolnit nebo zachytit o jiné součásti. V tomto případě se dřík zvedáku vůbec nezvedne, protože je zablokována cirkulace kapaliny v systému a nedochází k čerpání. Tato závada je složitější a vyžaduje demontáž zařízení. Nedoporučuje se o něm uvažovat před kontrolou systému, zda není ucpaný.

Poškození pístní tyče může být způsobeno nesprávnou údržbou nebo skladováním, jakož i manipulací s těžkými břemeny a provozními přestupky. V prvním případě může dojít ke korozi pístu, která sníží těsnost pístu k válci a způsobí únik kapaliny. Zvedání těžších břemen, než je povoleno, způsobuje ohýbání koncového dorazu. Pravděpodobnost takové poruchy se zvyšuje, pokud je vrtule vysunutá co nejvíce a zvedák není na zemi v rovině. Deformace pístní tyče je považována za nejzávažnější poškození, které není vždy opravitelné ani ve specializovaných servisech.

Poté, co jsme zdůraznili hlavní příčiny, přejděme k jejich konkretizaci. Podívejme se na hlavní problémy a navrhněme jejich řešení.

Při zatížení nedrží

Rázy při zatížení, i bez nadměrného tlaku, mohou mít dvě příčiny: nedostatek oleje nebo vadné ventily. Nejlepší způsob, jak s jistotou zjistit, proč se hydraulický zvedák zpomaluje, je od jednoduchého ke složitému. Zvažme každou možnost zvlášť, podle komplikovanosti postupu opravy.

  • Nedostatek oleje je způsoben triviálním únikem, pokud není systém utěsněn. Může to být důsledek dlouhého skladování s vyšroubovanými uzavíracími ventily nebo opotřebovanými těsněními. Problém se řeší doplňováním a čerpáním zvedáku. Nejlepší je speciální hydraulický olej, ale postačí i běžný průmyslový olej. Pokud kapalina po naplnění uniká, i když je ventil pevně uzavřen, vyplatí se zakoupit opravnou sadu a vyměnit všechna těsnění.
  • Příčinou vadných ventilů může být ucpaný systém nebo mechanické poškození. Pokud zvedák nedrží, není nutné jej ihned demontovat. Bylo by vhodné nejprve propláchnout vnitřní cesty, které mohou být ucpané nečistotami. Za tímto účelem vypusťte ze systému veškerý olej a naplňte jej proplachovací kapalinou (lze použít parafín nebo benzín). Několikrát propláchněte, vypusťte vodu a postup ještě několikrát zopakujte s čistou kapalinou.

Pokud propláchnutí problém nevyřeší, je třeba těleso ventilu demontovat a. Mohou být buď volné, protože pružiny jsou uvolněné, nebo mohou mít opotřebované kuličky. První možnost lze spíše opravit výměnou pružiny nebo umístěním malé podložky pod ni, která zvýší přítlačnou sílu zmenšením vzdálenosti od šroubu. Je třeba vyměnit opotřebovanou nebo naštípnutou kuličku. Ty lze nalézt ve složce rem. Lze je získat z běžných sad, které jsou k dispozici u prodejců nákladní dopravy, nebo z vhodného ložiska.

Špatně se zvedá

Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se setkáváme u hydraulických zvedáků, je snížení rychlosti vysouvání pístní tyče na minimum nebo její úplné vytažení. Tato porucha je často způsobena ztrátou výšky zdvihu a snížením maximálního zatížení. Hlavní příčinou této poruchy je příliš mnoho vzduchu v systému v důsledku poklesu hladiny oleje. V tomto případě není obtížné obnovit účinnost přístroje. Budete potřebovat trochu oleje (150-300 ml) a prostředek na mytí nádobí (pokud je spotřebič starší než 2 roky).

  • Nejprve vyšroubujte uzavírací ventil o 1 otáčku z utažené polohy. Poté spusťte píst čerpadla a zátku do nulového bodu.
  • Odšroubujte nebo vyjměte (je-li gumová) zátku na plnicím hrdle a vypusťte starý olej do libovolné nádoby.
  • Pokud je nářadí staré několik let, je pravděpodobné, že vnitřní kanály mohou být zaneseny nečistotami, což může být stejně tak dobrým důvodem, proč se hydraulický zvedák nezvedá správně. Doporučuje se jednotku propláchnout, nejlépe několikrát. K tomu lze použít parafín nebo benzín. Jednoduše nalijte mazivo otvorem, ze kterého jste vypustili olej, zavřete ventil, napumpujte zátku, otevřete ventil, spusťte zátku a proces dvakrát zopakujte. Poté brzdovou kapalinu vypusťte, doplňte čerstvou kapalinou a postupujte výše uvedeným způsobem nejméně 1× (dbejte na čistotu vypuštěné směsi).
  • Když jste si jisti, že je systém čistý, můžete jej naplnit olejem. Zde lze použít téměř všechny druhy, kromě brzdové kapaliny. Hlavní je, aby konzistence nebyla příliš hustá. Nejlépe speciální hydraulický olej nebo syntetický průmyslový olej.
  • Před plněním spusťte píst čerpadla a doraz zvedáku do nulové polohy a zašroubujte ventil. Pokud se jedná o zvedák na láhve, musí být při plnění nastaven do svislé pracovní polohy (valivý zvedák se plní vodorovně).
  • Nejlepší je naplnit zvedák pomocí injekční stříkačky a opatrně přidávat tekutý roztok, dokud nezaplní celý objem nádržky a olej nezačne vytékat z otvoru.
  • Po dokončení plnění je třeba systém přečerpat, aby se odstranil přebytečný vzduch. Za tímto účelem přečerpejte olej z nádrže do válce při otevřeném plnicím otvoru oleje. Když je zvedák v maximální výšce, odšroubujte dorazový ventil a spusťte jej dolů. Provedení postupu 2 až 3krát.
  • Existuje ještě jedna metoda čerpání bez čerpadla, pokud předchozí nebyla úspěšná. Odšroubujte uzavírací ventil na 1-2 otáčky, poté rukou vytáhněte a ponořte tyč do válce, přičemž pokaždé snižujte výšku zdvihu o 1 cm, dokud nedosáhnete nulové značky.

Oprava a čerpání zvedáku vlastníma rukama

Dnes si již nelze představit opravu automobilu, ať už se jedná o výměnu kola nebo opravu zavěšení, bez použití zvedáků. speciálních zařízení, která jsou určena ke zvedání nákladu a jeho upevnění v určité výšce. Nejoblíbenějšími zvedáky jsou dnes hydraulické zvedáky, kde sílu vytváří píst a pracovní kapalina.

Konstrukce hydraulického zvedáku na láhve

Hlavními prvky konstrukce hydraulického zvedáku jsou:

Hydraulický zvedák může mít běžné nebo prodloužené tělo z tvrzeného kovu. Těleso plní následující funkce: je zásobníkem provozního oleje a slouží jako vodicí válec pístu.

Jednotka je vybavena vzduchovým, nožním nebo ručním hydraulickým čerpadlem. Bezpečnostní ventily a další prvky jsou součástí zvedáku, aby byl zachován bezproblémový provoz a dlouhá životnost.

Výsuvný hydraulický válec a zvedací mechanismus, který zvedá speciální plošinu, jsou umístěny v otvorech ve skříni. Spuštění se provádí otočením T-rukojeti. Konstrukce má zabudovaná kolečka, která zajišťují mobilitu jednotky. Prodloužená karoserie přístrojové desky se obvykle používá u těžkých nákladních vozidel a autobusů.

Princip fungování

Každý hydraulický zvedací mechanismus pracuje s kapalinou jako s komunikační nádobou. Před zvedáním umístěte zvedák na pevnou a rovnou půdu pod vozem a při zavřeném ventilu stiskněte páku, dokud vůz nedosáhne požadované výšky. Stroj se spouští otevřením ventilu na tělese zvedáku.

Provozní hydraulický olej je čerpán hnacím čerpadlem pomocí páky. Kapalina se přes ventil dostává do válce a vytlačuje se ven. Dva ventily, jeden sací a jeden tlakový, zabraňují zpětnému úniku oleje. Chcete-li zvedák spustit, je třeba otevřít ventil na čerpadle, čímž se olej z válce dostane zpět do skříně.

Závit na tělese, chráněný speciálním krytem, závitové otvory v základně a závit na dříku zajišťují neomezený počet zvedacích operací a možnosti použití pro ohýbání, upínání a lisování. Robustní opěrný stojan z tvrzeného kovu, který je namontován na hřídeli, chrání zvedací mechanismus před poškozením. Žebrovaná základní deska zabraňuje sklouznutí vozidla.

Výhody a nevýhody

Hydraulické zvedáky jsou považovány za nejjednodušší. Hydraulické zvedáky se vyznačují nestlačitelnou hydraulickou kapalinou. Výsledkem je plynulé zvedání, přesné brzdění a správná výška. Hydraulické zvedáky mají vynikající účinnost až 85 % a vysokou nosnost přes 250 tun při nízkých silách díky vysokému poměru mezi plochami válce a čerpadla.

U hydraulických zdvihacích zařízení je však počáteční výška zdvihu mnohem vyšší než u mechanických zařízení. Další nevýhodou je, že výšku spouštění nelze přesně nastavit. Aby byl zvedák v provozní poloze, je třeba vždy kontrolovat těsnost vývodek a ventilů a sledovat hladinu oleje. Tyto jednotky by se měly skladovat a přepravovat pouze ve svislé poloze, protože jinak by mohlo dojít k úniku kapaliny z pouzdra.

Nevýhody hydraulických zvedáků:

  • jsou poměrně pomalé.
  • Velké rozměry a hmotnost.
  • Vysoká cena.
  • Krátký zdvih pro jednopístové zvedáky.

Lahvové (vertikální) zvedáky

Hydraulický svislý zvedák je nejjednodušší konstrukce. Jejich použití je poměrně široké vzhledem k širokému rozsahu zvedaných břemen, od 3 do 200 tun. Spodní zvedáky používané v těžkých vozidlech. Kromě hlavních výhod hydraulického zvedáku nabízejí modely zvedáků na láhve několik dalších výhod, jako je velká opěrná plocha, kompaktnost a univerzálnost použití.

Vertikální zvedáky jsou k dispozici ve dvoutyčovém a jednotyčovém provedení. Jednotka s jednou tyčí se vyznačuje snadným použitím a jednoduchou konstrukcí, což rozšiřuje možnosti použití a umožňuje obsluze pracovat na různých úrovních obtížnosti:

  • demontáž a montáž ve stavebnictví a strojírenství
  • Opravy pneumatik a kol vozidel;
  • použití jako pohonná jednotka pro řezačky trubek, ohýbačky trubek, lisy a podobné nástroje.

Dvoupístový teleskopický zvedák má podobnou konstrukci jako svislý zvedák, princip činnosti lahvového zvedáku je založen na montáži několika tyčí. Píst je umístěn v základně teleskopického zařízení. Lze jej použít ve svislé nebo vodorovné poloze. Hodí se do většiny aut a je kompaktní. Při zvedání pomáhá zvedací rameno, které je ovládáno válcem.

Zvedací zvedáky

Tento typ zvedáku funguje na stejném principu jako svislý zvedák, ale s tím rozdílem, že válec není ve svislé poloze a píst není přímo zarovnán se zvedákem. Toto zařízení se nazývá zvedák, protože se jedná o vozík na kolečkách, který se může pohybovat po povrchu. Při zvedání páky a zvedání se zvedák pohybuje nebo „klouže“ pod nákladem.

Tento zvedák se uvádí do pohybu, stejně jako zvedáky na láhve, kýváním páky, rovněž se spouští vyšroubováním šroubu ventilu. Pokud je nutné snížit zatížení, musí se na šroub ventilu nasadit trubková rukojeť, do jejíž drážky se pak zasune přepážka. Otáčením rukojeti kolem osy obsluha zároveň otáčí šroubem, čímž snižuje tlak ve válci a snižuje vozidlo do požadované výšky.

Zvedák se obvykle používá u prodejců pneumatik, protože je ideální pro zvedání jedné strany vozidla a jeho montáž a práce s ním je poměrně rychlá. Nevýhody této konstrukce vyplývají z jejího názvu. zvedák potřebuje ke svému provozu pevný a rovný povrch, například asfalt nebo beton. Kromě toho je kvůli velkým rozměrům a hmotnosti zvedáku obtížné jej přepravovat v autě.

Co je třeba udělat, pokud se zvedák pod zatížením nezvedá?

Člověk vynalezl mnoho zařízení pro zvedání závaží. Stručně popíšeme jejich princip fungování, transformaci ujeté vzdálenosti na sílu.

Podívejme se na několik příkladů těchto konverzí:

  • Páka. Na delší straně je ujetá vzdálenost větší a síla menší. Na krátké straně je to naopak;
  • Blokový systém. Lano, které prochází určitým počtem bloků, s každou smyčkou ztrácí vzdálenost a úměrně tomu získává dodatečnou tažnou sílu;
  • Převody s různými převodovými poměry. Malé ozubené kolo se otáčí rychle a menší silou. Velké. naopak;
  • Pár řetězů (řemenů). Kladka s menším průměrem se otáčí bez použití síly a rychleji. Řemenice s větším průměrem vyvíjí na hřídeli vysoký točivý moment při nižších otáčkách;
  • Komunikační nádoby. Dva páry pístů, které jsou navzájem propojeny, pracují na principu páky. Pístní tyč s menším průměrem se pohybuje větším vratným pohybem s menší silou. Zatímco větší „bratr“ urazí krátkou vzdálenost s úměrně větší silou.

Hydraulický zvedák lahví funguje na principu komunikační nádoby.

Díky svým relativně kompaktním rozměrům (v porovnání se silou, kterou může nástroj vyvinout) je nepostradatelný pro manipulaci s těžkými břemeny. Přepravitelné zvedáky lahví (to je jejich druhý název) vyvinou sílu od 1 do 20 tun. Větší jednotky mohou pojmout až 200 tun.

Hydraulika patří mezi nejbezpečnější zařízení pro zvedání těžkých břemen.

Konstrukční a aplikační vlastnosti zvedáku na láhve

Na obrázku jsou znázorněny součásti hydraulického výtahu.

Celá konstrukce se vejde do zásobníku pracovní kapaliny. Ve spuštěné poloze je zvedací tyč zcela zapuštěna do pouzdra. Páková rukojeť je odnímatelná a v přepravní poloze nezabírá mnoho místa. Proto se tento typ zvedáku snadno vejde do kufru auta.

Schopnost zvednout pevné vozidlo (síla 5 tun). ne větší než 0,7litrová láhev vína (s oddělenou rukojetí). Tento zvedák zvládne jedna osoba.

  • Snadná obsluha a údržba;
  • Vysoká účinnost až 80 %;
  • Nízká tažná síla pracovní rukojeti;
  • Hladký chod. díky použití kapalin
  • Možnost přesného ovládání výšky výtahu;
  • Vysoká spolehlivost díky absenci rotujících a těžce se třoucích částí;
  • Životnost. kromě těsnicích kroužků se zvedák na láhve neopotřebovává;
  • Dobrá bezpečnost práce. v případě poruchy nedochází k prudkému pádu zvedaného předmětu nebo odhození částí nářadí stranou
  • Velká všestrannost, neomezuje se pouze na provoz ve vozidlech.
  • Výška těla zvedáku se téměř rovná výšce zdvihu. To je charakteristické pro konstrukce s jednou tyčí; teleskopické (vícetyčové) varianty tuto nevýhodu nemají. To je částečně kompenzováno prodlužovacím šroubem, který lze odšroubovat z pístní tyče.Kvůli této nevýhodě začíná počáteční výška zdvihu na 20-25 cm. To omezuje velikost jednotky;
  • Pomalost. Jeden cyklus výtlačného čerpadla pro nízké výšky zdvihu. Čím vyšší je nosnost, tím více pohybů kliky je potřeba ke zvedání;
  • Nelze přesně řídit výšku spouštění nákladu;
  • Lze provozovat pouze ve svislé poloze. Při naklápění nebo spouštění se hydraulický systém odvzdušní a musí se pročistit;
  • Hmotnost nářadí včetně pracovní kapaliny;
  • Vysoké náklady na výrobek.

Pro práce s malou startovací výškou (např. u automobilů s nízkou stopou) se používá zvedák. Pracuje na principu pákového systému a jako hnací sílu využívá hydraulický válec, stejně jako u běžného zvedáku na láhve.

Servis a opravy hydraulického zvedáku vlastníma rukama

Chcete-li vědět, jak toto zařízení opravit, je nutné znát jeho konstrukci a princip činnosti. Schéma řezu je znázorněno na obrázku:

Ovládací válec (4) je pevně zašroubován do pevné základny (10).

Spojení musí být bezpečné, protože tlak pracovní kapaliny (6) při zvedání závaží je poměrně vysoký.

Provozní píst (5) s O-kroužkem se vloží do válce. Do provozního pístu (tzv. zvedací tyče) je našroubován prodlužovací šroub (3), který lze v případě potřeby vyšroubovat asi do 2/3 jeho délky.

Šroub je zakončen patkou (7) s protiskluzovou drážkou.

Kolem pracovního válce je ochranný kryt (2), který je zásobníkem pracovní kapaliny (6).

Vypouštěcí válec (8), který je pevně zašroubován do základní desky, se nachází v blízkosti.

Je vybaven dvěma ventily. Výstupní ventil plní válec (9) provozní kapalinou při pohybu výtlačného pístu nahoru.

Při spouštění výtlačného pístu proudí kapalina přes výtlačný ventil do pracovního válce a tlačí zespodu na pracovní píst (5).

Tlak způsobuje, že se pístní tyč pohybuje vzhůru a zvedá závaží. Cyklus se opakuje, dokud není dosaženo požadované výšky zdvihu.

Po dokončení práce se otevře obtokový ventil (1) a kapalina z pracovního válce (4) proudí do zásobníku (2).

Ventil má kulovou zátku, která je navržena tak, aby odolala vysokému tlaku. Pracovní píst klesá pod tíhou vypouštěcího závaží a vytlačuje veškerou kapalinu do zásobníku.

Zvedák je připraven na další cyklus zvedání.

Opravy a údržba

Zvedák musí být pro účely servisu demontován. Toho se nemusíte obávat, ve zvedáku není vysoký tlak.

Hydraulický olej musí být nejprve vypuštěn. Toho lze dosáhnout prostřednictvím plnicí zátky nebo alternativně prostřednictvím přepadového ventilu. Odšroubujte horní šestihrannou matici a zcela vyšroubujte spodní kohout.

Poté vyjměte kryt, zkontrolujte těsnost a stav spodního pryžového kroužku. Tento prvek není těžký, pouze zabraňuje úniku kapaliny z pouzdra. Odšroubujte zvedák ze základny a vyjměte píst.

Opravy a údržba.

Pro servis zvedáku lahví je nutné jej demontovat. Není třeba se obávat rozstřiku oleje pod vysokým tlakem. Operaci je možné provést i svépomocí. Nejprve je třeba vypustit olej. Vypouštění se provádí přes plnicí otvor, nebo pokud není plnicí otvor, přes obtokový ventil vyšroubováním horní šestihranné matice a úplným vyšroubováním spodního kohoutu. Vyjměte těleso, zkontrolujte jeho těsnost a zhodnoťte stav spodního pryžového kroužku. Tyto části nenesou žádnou zátěž. jsou pouze zásobníkem kapaliny. Odšroubujte hlavní válec a vyjměte píst. Pečlivě zkontrolujte, zda vše není zrezivělé. Pokud je naleznete, je třeba je co nejdůkladněji zlikvidovat. Odšroubujte píst, zkontrolujte píst a zkontrolujte těsnicí kroužky. Na vnitřních stěnách nesmí být železné třísky a díly nesmí mít žádné promáčkliny. Těsnění, která již nejsou v dobrém stavu, by měla být vyměněna za nová. Nezapomeňte všechny ventily důkladně umýt, abyste odstranili nečistoty a usazeniny. Znovu sestavíme a oprava je hotová.

Typy, vlastnosti a charakteristiky hydraulického zvedáku na láhve

Zvedáky se dělí na několik typů, první dělení je na počet tyčí (polozvedáky):

Existuje také rozdělení podle pracovního principu čerpadla:

  • Ovládá se ručně tlakem na páku
  • Velká čerpadla jsou určena ke zvedání velkých břemen a jsou poháněna samostatným pohonem, hydraulickým čerpadlem nebo hydraulickým agregátem.

Nosnost, důležitý parametr určující maximální zvedanou hmotnost. Parametr je závislý na kapacitě pracovní komory a síle zatížení. Lahvová zařízení mají nosnost od 2 do 100 tun.

Minimální výška zdvihu, také nazývaná minimální výška zdvihu. Jedná se o výšku, ve které již musí být břemeno umístěno, aby ho zvedák unesl. Pokud vybíráte zvedák pro vozidlo, věnujte pozornost minimální výšce. Pokud máte nízkou světlou výšku (průchodnost terénem), zvedák na láhve vám nebude vyhovovat, protože má vysokou konstrukci.

Maximální výška zdvihu. Výška, do které lze náklad zvednout. Typ láhve má speciální funkci, na nosné plošině je výsuvný šroub, který zvyšuje minimální a maximální výšku zdvihu.

Jak odstranit závadu a napumpovat zvedák vlastníma rukama

Použití zvedáků je účinné, pokud víte, jak zvedák napumpovat. V dnešní době je nemožné opravit vozidlo bez zvedáku. Jedná se o speciální zařízení, s jehož pomocí lze zvedat těžká břemena. Pracovní síla takového mechanismu je podporována pístem s hydraulickou kapalinou.

Konstrukce a princip činnosti hydraulického zvedáku.

Zvedák se používá k výměně kol a umožňuje opravit zavěšení vozidla. Rozlišují se zatahovací zvedáky (sloupové zvedáky) a zvedáky s výsuvnou konstrukcí. Svislé vysunutí zvedáku vozíku se provádí pomocí válce, jednoho nebo více válců. Výška zvedáku se může lišit.

Hydraulický zvedák pro auta má jinou konstrukci. Kovové tělo zařízení je namontováno na čtyřech kolech, která jsou nezbytná pro pohyb mechanismu. V jeho otvorech je namontován hydraulický válec se zvedacím mechanismem. Zvedací plošina se zvedá pomocí speciálního válce, který se vysouvá vodorovně.

Jaké jsou součásti hydraulického zvedáku?

Páka ovládá čerpadlo, které čerpá hydraulickou kapalinu do válce přes speciální ventil. Hydraulickou nebo pracovní kapalinou je olej vytlačený ve válci. Zvedák se spustí zpět dolů s otevřeným ventilem na čerpadle, aby do čerpadla mohla proudit hydraulická kapalina.

Hydraulické zvedáky se snadno používají. Musí být umístěny na rovném povrchu na zemi pod vozidlem. Po uzavření ventilu na zařízení se jeho páka stlačí dolů, dokud se vozidlo nezvedne do požadované výšky od povrchu.

Pro spuštění vozidla zpět na zem, když je kolo již vyměněno, se ventil jemně otevře proti směru hodinových ručiček. Když je zařízení v původní poloze, ventil se uzavře zpětným otočením v opačném směru.

Zvedák, stejně jako každý jiný stroj, vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu. Do válce lze přidat mazivo, protože používání zvedáku je spojeno s únikem oleje přes těsnění a ucpávky. K opravě vozidla použijte zvedák s bezpečnostní kolébkou. Nastavení zařízení pomocí něj může zabránit pádu vozu na zem v případě poruchy zvedáku.

Skladování přístroje na vlhkém místě způsobí rezavění válce. Ze stejného důvodu může dojít k selhání výkonového válce. Nevýhodou hydraulického zvedáku je však jeho nízká provozní rychlost a malá výška zdvihu. Některé modely mají dostatečně vysokou vlastní hmotnost, takže je není praktické převážet v zavazadlovém prostoru.

Schéma plnění oleje pro hydraulický zvedák.

Mezi přednosti zvedáků patří tuhá konstrukce a výška zdvihu břemene od země, nejvyšší nosnost s plynulým chodem, minimální výška zdvihu. Všechny tyto výhody vedou k vysoké účinnosti.

Příčiny selhání mohou být jakékoli. Dlouhodobé používání přístroje může například způsobit tvorbu vzduchových bublin. Tím se sníží účinnost zvedáku, tj. jeho výkon prudce poklesne. Příčinou je vzduchová kapsa v hydraulickém mechanismu způsobená nedostatkem hydraulické kapaliny.

Následující kroky uvedou stroj do původního stavu:

  • Spusťte čerpání, když je otevřený obtokový ventil se zátkou olejové nádrže.
  • Pumpovat zvedák určitý početkrát, aby se veškerý vzduch nahromaděný v pracovní dutině vypudil do speciální nádrže na kapalinu.
  • Zavřete otvor olejové nádrže a přepadový ventil.

Pokud jsou všechny práce provedeny správně a vzduch je vypuzen, měla by jednotka správně fungovat.

V opačném případě se výše uvedené kroky opakují podle pokynů.

Zkorodované díly je třeba vyměnit.

Protože výše uvedený způsob čerpání zvedáku není jedinou metodou, lze následující kroky provádět postupně:

  • Pokud se zvedák zvedá pomalu nebo je zcela vadný, zkontrolujte, zda je v dutině vzduch.
  • Pojistná jehla se nesmí vyšroubovat o 1,5 až 2 otáčky a zvedák se zvedne šroubem do nejvyššího bodu, který je mezní, a poté se opět spustí, aby se vrátil do snížené polohy.

Poslední operaci je třeba opakovat 2-3krát. Aby se tomuto problému předešlo, je třeba pravidelně kontrolovat hladinu kapaliny ve zvedáku. Pokud je olej nedostatečný, je nutné jej doplnit.

Po vniknutí jakéhokoli znečištění do pracovního prostoru se zvedák znovu odčerpá. Pro odstranění nečistot odšroubujte hlavu zvedáku a nalijte parafín do základny zvedáku. Poté se zvedák napumpuje po předchozím vytažení uzavírací jehly. Po dokončení operace se parafín odstraní a pracovní dutina se naplní čistou hydraulickou kapalinou.

Obecně je algoritmus následující:

  • Nalijte olej a zavřete krabici.
  • Píst se musí pumpovat tak, že se zvedá, dokud nedojde k jeho selhání.
  • Odšroubuje se zátka a zatlačí se píst, čímž se válec odvzdušní.
  • Doplňte olej uzavřením zátky atd.д.

To se provádí tak dlouho, dokud se nevypudí všechen vzduch a dokud se neuvolní hydraulický olej v souladu s čerpáním brzd.

Hydraulický zvedák je obtížné vyměnit za účelem zvedání a držení zařízení. Na poruchu upozorňují různé příznaky. Břemeno může být například obtížně zvednutelné a výška zdvihu může být výrazně snížena.

Pro umístění zařízení do požadované výšky může být nutné provést větší počet tahů. Pokud se hydraulický lis nespustí, je to jasné znamení poruchy. Pro rozhodnutí o nejvhodnější metodě čerpání je užitečné znát některé závady. To zahrnuje:

  • Rez uvnitř jednotky omezuje spouštění mechanismu do požadované polohy.
  • Nadměrné zatížení zařízení, které způsobuje ohýbání pístní tyče.

Typy a příčiny poruch

Hydraulický zvedák lze opravit vlastníma rukama. Zkoumají se všechny možné závady a způsoby jejich odstranění. díly jsou připraveny předem. pro výměnu vadných dílů. Jsou známy příčiny a způsob nápravy následujících případů. Mějte k dispozici vhodné nástroje.

Porucha hydraulického válce

Pokud je hydraulický válec vadný, je třeba vyjmout olejovou nádrž. Nejprve odpojte píst. Pomocí klíčů vyšroubujte šrouby umístěné v horní části krytu. Ochranné kroužky jsou odstraněny, nádrž je vytažena. Pokud je válec poškozený, musí být vyměněn. Pro instalaci je nutná svorka. Šrouby, které byly vyšroubovány ze zvedáku, musí být nahrazeny novými. Musí mít stejnou velikost. Pokud jsou některá z vyjmutých pouzder opotřebovaná, vyměňte je za nová. Některé modely umožňují použití kulatého typu.

Výstupek horního a dolního kroužku

Pokud se horní kroužek uvolní, sejměte horní desku. Předem ji zkontrolujte, zda nemá nějaké závady. Šrouby se vyšroubují pomocí klíčů. Je důležité zkontrolovat píst, zda nedošlo k poškození pístního kroužku. Poté na pístní tyč nasaďte novou. Ke zlepšení retence by měl být použit tmel.

Pokud spodní kroužek vyskočil, spodní rám se odstraní. Hydraulický válec se poté zkontroluje. Zkontrolujte neporušenost zásuvky. Je důležité, aby se píst pohyboval hladce a nezasekával se.

Chcete-li vyjmout rám, je třeba zvedák přemístit a zajistit. Víko sejměte až po kontrole těsnicího kroužku. Prodlužovací rameno se demontuje pomocí šroubováku. Je třeba jej také zkontrolovat, protože existuje riziko, že by mohl být poškozen kroužkem.

V případě výměny zkontrolujte označení vyražené na krytu nebo v dokumentaci.

Pístní tyč se při montáži maže strojním olejem. Je také namontován nový kroužek.

Zlomení tažné páky

Problém této opravy spočívá v tom, že je nutné demontovat táhlo i válec. Nejprve sejměte horní kryt a zkontrolujte válec. Mohou na něm být škrábance. Někdy je třeba vyměnit také posuvnou desku.

Válec se vyjme pomocí upínací základny a horní desky připevněné k tyčím. Pokud je v konstrukci více pístů, je nutné vyjmout i cívku.

Tažné zařízení s připojenou pákou spočívá na spodní desce. K demontáži páky se táhlo uvolní pomocí kladiva. V konečné fázi je páka zajištěna v tažném mechanismu.

Zlomení klínové svorky

V případě takové poruchy odpojte horní desku. Za tímto účelem se vyšroubují 4 šrouby. Pomocí šroubováku vypáčte a odstraňte stahovací pásku kabelu. Nachází se v blízkosti olejového systému.