Jak řezat roh pomocí obrubníku

Technologie instalace sprchové pásky v koupelně. jak utěsnit spáru

Problematická místa v koupelně jsou hostitelkám dobře známá, například spáry mezi vodovodními armaturami a stěnou, rohy, kde je vana nebo sprcha, sousedství umyvadla a stěny. Ať je rozetřete nebo natřete jakkoli, po nějaké době vykvetou nové „květy“. Ale je tu dobrá šance, že „výkvět“ překonáte. Koupelnová lemovací páska je od nedávna v prodeji.

Jedná se o relativně nový výrobek, který již ocenily ženy v domácnosti. Páskové lemování může zlepšit design hygienické místnosti. Její hlavní účel. chránit odlehlá a těžko přístupná místa před pronikáním vlhkosti, utěsnit a nepropustit vlhkost pod vanu, za umyvadlo, za desku. A to znamená odstranění plísní, hub a dalších nepříjemností způsobených trvalou přítomností vlhkosti. Hlavní výhodou výrobku. snadná instalace, může samostatně nainstalovat každý majitel takové místnosti.

Odrůdy lemování

Nejběžnější jsou hranice na bázi minerálů a polymerů. První typ zahrnuje výrobky z mramoru, žuly, keramiky a dalších podobných materiálů, druhý typ je vyroben z plastu, plastové pěny, polystyrenu a dalších podobných materiálů. Zvažte hlavní charakteristiky obou typů.

Keramické a kamenné obruby jsou reprezentativnější a odolnější. Při pečlivém používání mohou bez problémů vydržet 20 let, a dokonce i déle, aniž by ztratily na své atraktivitě. Díky pevné a pevné struktuře nereagují na kyseliny a zásady, snadno se čistí, netrpí plísněmi a jinými mikroorganismy. Zároveň jsou tyto výrobky poměrně křehké a při náhodném nárazu nebo velkém zatížení mohou prasknout a zlomit se.

Keramické okraje a rohy vany

Keramické okraje a rohy vany

Lesklý povrch nesnáší použití abrazivních čisticích prostředků, které způsobují poškrábání. Instalace těchto okrajů vyžaduje větší zručnost a pečlivost. Obvykle se volí v případě, že je koupelna obložena kachličkami, dlaždicemi nebo porcelánovými obklady, protože keramické prvky nevypadají na pozadí plastových krytin zcela hladce.

Obruby na bázi PVC jsou poměrně rozmanité. Liší se tvarem, barvou, šířkou, strukturou, způsobem zapínání. Plastové obruby jsou k dispozici ve třech verzích. měkké, polotuhé a tuhé. Tvrdé obrubníky mají často pružné silikonové nebo pogumované okraje, které zvyšují poddajnost materiálu ve spojích. Kromě toho mohou mít plastové prvky jeden nebo dva profily. Jednosložkové hrany se dělí na vnitřní (montované pod obklad) a vnější (montované na horní stranu obkladu). Na obkládaný povrch lze připevnit dvoudílnou obrubu.

Výhody plastových obrub spočívají především v jednoduchosti a snadné montáži. I když povrch není příliš rovný, nebudete mít s montáží obruby žádný problém. díky rohovým prvkům nemusíte sami vyřezávat a montovat spoje. Materiál je odolný vůči teplotě a vlhkosti, časem se nedeformuje a má dekorativní vzhled. Nabídka modelů je velmi široká, stejně jako cenové rozpětí. Hrany z PVC jsou k dispozici v dobré kvalitě a nejsou drahé.

Nevýhodou je, že povrch plastu rychle ztrácí svůj počáteční lesk a bílé okraje mají tendenci časem žloutnout. Z tohoto důvodu vypadají méně esteticky a atraktivně. Poškození plastu může být nejen náhodným úderem, ale také při řezání během instalace, pokud je silně stlačen shora. Tyto obrubníky by se měly zpravidla vyměňovat každé 3 až 4 roky.

Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem zakrytí mezer jsou válcované nebo pásové obruby. Samolepicí páska je vysoce elastická, voděodolná a snadno se upevňuje na jakýkoli povrch.

Materiál neobsahuje fungicidy, takže nehrozí riziko vzniku plísní. Na rozdíl od keramických a plastových obrub nepraskají při nárazech a vysokém zatížení, lze je snadno řezat, ohýbat pod libovolným úhlem. V případě potřeby lze pásek snadno vyměnit.

Tento typ lemování není nijak zvlášť rozmanitý. Standardní pásek je hladký v jedné barvě, široký 29, 40 a 60 mm a má celkovou délku 3,2 m. Nejběžnější jsou bílé a průhledné proužky, ale někteří výrobci vyrábějí rolovací lemování i v jiných barvách. růžové, modré, béžové, zelené. Nevýhodou těchto výrobků je jejich krátká životnost, maximálně 2 roky.

Koupelnové obrubníky: Hlavní typy materiálů

Složení tmelu je dáno jeho primární funkcí, kterou je ochrana určitého povrchu před účinky vlhkosti. Trvalá nákaza vodou způsobuje růst hub, plísní a dalších škodlivých mikroorganismů. Proto se pro výrobu samolepicích obrubníkových pásů používají pouze voděodolné a vodoodpudivé směsi. Většina výrobců používá polyethylen, méně často se jako základ používá syntetický polymer.

Za účelem dosažení lepší přilnavosti k povrchu se na povrch okraje nanese pojivo, které se vyznačuje odolností vůči změnám teploty a stálému působení vody. Přední výrobci své výrobky také dodatečně ošetřují speciálními chemickými látkami odpuzujícími škůdce, např. různými fungicidy.

To je zajímavé! V minulosti se těsnění spár v koupelně obvykle provádělo silikonovou nebo dokonce cementovou maltou. Na dobu schnutí tmelu v koupelně má vliv nejen typ materiálu, ale také podmínky v místnosti: teplota a vlhkost. Úplné vytvrzení tekutého tmelu trvá v průměru 6 až 24 hodin.

Před instalací těsnicí lišty je třeba povrch důkladně očistit. Montáž pružného pásu nezabere mnoho času, ale přesto bude vzhled vany atraktivnější než po aplikaci silikonu. Mnoho uživatelů si všímá, že zakrývá nerovnosti a další nedokonalosti spár, což je důležité zejména u nerovných povrchů. Koupelnové pásky mají širokou škálu použití díky tomu, že se materiál liší v parametrech, jako jsou:

Z hlediska tvaru profilu se pásky dělí do dvou hlavních skupin: hranaté a tvarované. Rohové modely se vyznačují ohybem ve střední části výrobku, který umožňuje správné a rovnoměrné upevnění obruby ke svislému povrchu a k okraji vany. Tento výrobek je vhodný k zakrytí úzkých mezer a dobře přilne k podkladu ze základních materiálů používaných k výrobě sanitárních zařízení, jako jsou např

Obrubové lišty se podle tvaru profilu dělí na hranaté a tvarové

Charakteristickým rysem vanových lemovacích lišt je dvojitá zakřivená linie, která rozděluje výrobek na tři segmenty. Je důležité vědět, že ve střední části není naneseno žádné lepidlo, protože hlavním úkolem této části obruby je zakrýt širokou mezeru mezi obrubou a stěnou. Lepidlem jsou zataveny pouze okraje. Pro výběr správné zakřivené pásky je třeba předem určit šířku mezery, která má být výrobkem uzavřena.

Základní možnosti rozměrů a provedení samolepicích lemovacích lišt do koupelny

Na trzích je k dispozici široká škála velikostí okrajových lišt pro vany. Průměrná délka je 3,2-3,5 metru, takže si můžete vybrat ten správný bez ohledu na velikost instalatérského zařízení. Pokud tato délka nestačí, je třeba zakoupit dvě samostatné role pásky.

Šířka obrubníkových pásů je rozdělena do hlavních skupin uvedených v tabulce:

Velikost, mm Cílová destinace
10х10 Pro úzké mezery
20х20 Použijte k uzavření středně velkých mezer
30х30 Skrývá velké otvory
38 Nadměrná velikost
60 Speciální velikost obrubníku, která umožňuje hermeticky utěsnit velké mezery mezi stěnou a okrajem vodovodního zařízení

Užitečný tip! Instalatéři upozorňují, že před použitím obrubníku je třeba pečlivě změřit volný prostor. Optimální velikost obrubníku je omezena na 5 mm nad mezerou. Příliš široké pruhy jsou nevzhledné, ale příliš úzké netěsní správně.

Bílé výrobky jsou často nejčastější volbou, protože tato barva je považována za nejuniverzálnější a nejoblíbenější volbu koupelnového nábytku. Pokud jde o výběr sanitárního vybavení, nejčastěji se setkáváme s touto barvou. Stejná tendence se projevuje i při výběru materiálu pro svislé a vodorovné plochy. Kromě bílých stuh však můžete najít i výrobky ve světle růžové, jemně zelené a krémově béžové barvě. Doporučujeme zvolit vhodnou barvu podle barvy sanitárního vybavení nebo okolních stěn.

Někteří výrobci používají pro zvýšení atraktivity pásky zaoblené okraje a reliéf. Tyto možnosti zdobení pomáhají zejména porazit a doplnit interiér místnosti.

Nevýhody obrubníků

Hlavní nevýhodou olepování hran je jeho krátká životnost. Lehkost a pružnost materiálu, který je z větší části tvořen PVC výplní, způsobuje, že páska není dostatečně pevná, náchylná k poškrábání a poškození. Za další nevýhodu materiálu je považována omezená barevná škála. Většina výrobců vyrábí role ve standardních barvách, což do jisté míry omezuje možnosti designu tohoto materiálu.

Důležité! Životnost vodního uzávěru nezávisí pouze na typu materiálu, ale také na jeho údržbě a používání. Časté čištění chemickými prostředky může způsobit, že materiál ztratí svou barvu a tvar mnohem dříve, než bylo zamýšleno.

Další velkou nevýhodou používání vodních zarážek je obtížná výměna. Díky svému lepicímu složení je materiál na povrchu koupelny velmi pevný, takže je obtížné jej odstranit bez škrábanců a stop lepidla. Výměna staré pásky za novou vyžaduje speciální nástroje a rozpouštědla pro odstranění zbytků lepidla.

Jak nalepit pružnou pásku?

Veškeré práce s pružnými samolepicími hranami musí být prováděny při minimální teplotě 10 °C. Používá se hlavně po instalaci ocelových van nebo akrylátových nádob. Samolepicí páska se nesmí skladovat při teplotách pod bodem mrazu. Při jeho pořizování byste měli věnovat pozornost také jeho skladovatelnosti: prošlé výrobky ztrácejí své lepicí vlastnosti.

Šířka výrobku závisí na velikosti spoje. Po přípravných pracích na utěsnění mezer mezi vanou a stěnou, vyčistit a odmastit povrch, provést měření z vany a snížit úhly o 0,5-1 cm delší, než je požadovaná délka.

Nejobtížnější při instalaci pružné hrany je přesné položení pásky v rohu, aby se vytvořil rovnoměrný řez pod úhlem 45°, aniž by se vytvořily mezery

Pro utěsnění spáry v koupelně pomocí samolepicí pásky postupujte následovně:

  • Páska se ohýbá podél podélné čáry, která je pro tento účel speciálně zřízena.
  • Přilepte pružnou rohovou lištu a postupně odlepujte ochrannou fólii od rohu. Není nutné odstraňovat celou fólii ihned. dlouhý kus pásky ulpí na vaně a lepicí vrstva se znehodnotí. Pro lepší uchycení prvku jej v místě podélného záhybu přitlačte plochým předmětem, např. tmelem, a dejte pozor, abyste jej nepoškodili.
  • Po umístění rohu jej znovu podélně přitlačte a pevně přitiskněte k vaně. Pásek nežehlete, aby se neroztáhl. Vždy zkontrolujte těsnost uložení, zejména v místech, kde jsou zapuštěné spáry dlaždic.
  • Další část začněte nanášet od rohu překrývajícího předchozí část. Jakmile je druhý prvek bezpečně připevněn podél celé linie, odstřihněte překrývající se pásy. Začněte v rohu a ostrým nožem řežte pod úhlem 45°.

Zaschnutí lepidla na pružné pásce trvá 24 hodin. Během této doby nepoužívejte vanu a nedovolte, aby se voda dostala na obrubník.

Pokud to okraj vany umožňuje, je lepší zvolit širší pružnou samolepicí pásku. sníží se tak riziko prosakování vody pod těsnicí hmotu

Pro lepší přilnavost obruby ke stěně a povrchu vany se po položení nahřeje fénem a ještě jednou se ručně přitlačí po celé délce. V žádném případě to nedělejte před pokládkou, jinak se pás začne roztahovat a deformovat.

Pro prodloužení životnosti pásky lze proces instalace vylepšit. To se provádí odstraněním ochranné podkladové fólie, odlepením lepidla výrobce a nanesením silikonového tmelu.

Postup a technologii montáže naleznete v části popisující montáž plastových obrub. jsou zcela shodné.

Jak odstranit zbytky lepidla z obrubníku

Po odstranění starých samolepicích okrajových pásek z vany nezřídka zůstávají žluté skvrny od lepidla. Někdy je velmi obtížné se těchto závad zbavit, ale s profesionálním přístupem je to možné. K šetrnému odstranění zbytků lepidla nebo pásky bez poškození povrchu můžete použít různé improvizované prostředky, jejichž výběr závisí na typu použité pásky a lepidla.

Zde jsou uvedeny nejběžnější způsoby odstraňování zbytků lepidla z různých povrchů:

  • Akryl. snadno se poškodí, takže k šetrnému odstranění stop je nejlepší použít kvalitní lihový roztok, nikdy však kyselá rozpouštědla;
  • Sklo lze poměrně snadno vyčistit běžným lihem;
  • Silikon. odstraňovač silikonu skvěle odstraňuje veškeré stopy;
  • Keramika. acetonem nebo rostlinným olejem;

Ostatní povrchy. stopy lepidla lze snadno odstranit převařenou vodou, která lepidlo rozpustí. stačí povrch ponořit do vroucí vody a poté ihned seškrábat kartáčem, než lepidlo opět ztvrdne.

Při čištění různých typů povrchů od zbytků lepidla věnujte pozornost použitým nástrojům. Choulostivé povrchy, např. akrylové a keramické, je vhodné čistit hadříky, vatovými tampony, ale ne tvrdými kartáči.

Základní nuance lepení

Samolepicí pásky jsou dobrým nápadem, pokud potřebujete rychle obnovit čistý a upravený vzhled umyvadla a vany. Je však třeba mít na paměti, že i při dobré péči nevydrží takový obrubník déle než několik let. Přesto je to skvělý způsob, jak takovou místnost zútulnit.

Pásku může lepit téměř každý, ale přesto je třeba vzít v úvahu některé nuance:

  • Před lepením lišty vždy očistěte povrch stěny a vany od mastnoty, nečistot a vody. Pokud je třeba pásku znovu nalepit, je třeba odstranit zbytky lepidla z předchozí pásky. Aby byl povrch suchý a hladký, měla by se používat jedlá soda, alkohol, čisticí prostředky a fény;
  • Proužky je třeba stříhat tak, aby výsledný kus byl o 2 cm delší než lepená plocha. Pokud máte v úmyslu lepit obtížné oblasti, je třeba provést řez v rohu pásky na straně přiléhající k vaně;
  • Pásku je nejlepší začít nanášet v rohu a velmi pevně ji přitisknout k vaně a dlaždicím;
  • Po dokončení prací nevystavujte okrajový pás vodě po dobu nejméně 24 hodin, dokud lepidlo nezaschne.

Spáry mezi vanou a stěnou musí být utěsněny. K tomuto účelu se používají různé materiály odolné proti vlhkosti. Aby vše bylo rychlé, levné a bez použití specialistů na tyto práce, je lepší použít lemovací lištu jako nejlepší a nejpraktičtější variantu. Koupelna se tak doslova proměnila.

Z čeho se vyrábí samolepicí pásek??

Základ materiálu. syntetický polymer, obvykle polyethylen. Je 100% vodotěsná, díky čemuž páska spolehlivě chrání mezeru před promočením. Samolepicí lemovací pásek je z jedné strany lepený butylem. Toto lepidlo bezpečně připevní pásku ke stěně a okraji vany a není ovlivněno vodou. Některé modely obsahují speciální plastový aplikátor. Pomáhá dosáhnout dokonalého přilnutí k povrchu a zajišťuje správný úhel.

Důležité! Mnoho výrobců při výrobě pružných lemů zahrnuje do jejich složení fungicidní přísady, které zabraňují výskytu plísní.

Koupelnová lemovací páska není standardní, ale je k dispozici v různých barvách a velikostech. Můžete si tak vždy vybrat produkt, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Jak správně přilepit okolí vany

Abyste mohli správně, řádně a bez problémů nalepit obrubníkovou pásku, musíte dodržet určitou posloupnost a pravidla.

Příprava

Jedním ze základních předpokladů pro aplikaci pásky je pevný podklad. Pokud je tedy mezi vanou a stěnou mezera větší než 1 cm, je třeba ji utěsnit lepidlem na obklady nebo tmelem.

Přebytečné lepidlo musí být z povrchu odstraněno gumovou stěrkou.

Důležité! Nikdy nepoužívejte kyselý silikon, protože může způsobit poškození obrubníkové lišty. Nejlepší je použít akrylovou a neutrální silikonovou směs.

Po zaschnutí lepidla je třeba jej znovu natřít a vysušit.

Suchým a čistým hadříkem odstraňte prach ze švu a nalepte lepicí pásku.

Pokud byl šev již dříve utěsněn, můžete ušetřit čas. Stačí ji obrousit jemným smirkovým papírem, pak odmastit alkoholem (aceton raději nepoužívat, protože ničí lepicí vrstvu pásky), počkat, až zaschne, a můžete pásku přilepit.

Většina výrobců vyrábí bílé obrubníky, protože tento materiál je univerzální.

Přilepte pásku na místo

Proces instalace samolepicího lemování vany lze rozdělit do několika postupných kroků:

  • Nejprve změřte a ustřihněte správnou délku pásky. Za tímto účelem je nutné jej vzít a položením na okraj vany změřit a ostrým nožem odříznout požadovanou délku.
  • Páska se poté zbaví přibližně 10 cm ochranného podkladu na lepicí straně a můžete ji začít lepit. Obecně se doporučuje začít lepit od rohu. Je důležité lepicí pásku pevně přitisknout k povrchu švu, zejména v rozích. Postupně tedy odstraňte 10 cm ochranné fólie z lepicí vrstvy a polepte celou plochu spoje.
  • Po nalepení celé pásky je třeba ostrým nožem oříznout rohy. A to se provádí se dvěma polovinami najednou, řezání je pod úhlem 45 stupňů ve směru od rohu k vaně.
  • Po závěrečném kroku instalace okrajového pásu nechte povrch 24 hodin v klidu; na tuto plochu je přísně zakázáno dostat jakoukoli vodu.
  • Pokud po jednom dni páska na některých místech nepřilne správně, můžete ji přilepit tekutými hřebíky a znovu počkat, až zaschne.

Samolepicí páska do koupelny má důležitou a užitečnou vlastnost. na zadní straně materiálu je lepicí směs.

Po jednom dni můžete bez obav používat sprchu, aniž byste se museli obávat, že vám pod vanou poteče voda.