Jak odstranit přepínač režimů na rotačním kladivu Makita 2470

Schéma elektromotoru Makita HR 2450

Rotační kladiva jsou úderná vrtací zařízení určená k vrtání a vysekávání otvorů ve zvláště tvrdých materiálech. Rotátor má dvě myšlenky: pracovní nástroj se otáčí a současně se pohybuje podélně, čímž vytváří rázový impuls. Perforátory vždy pracují v extrémních podmínkách. Životnost peorátoru závisí nejen na správných provozních podmínkách, ale také na spolehlivosti jednotlivých částí. Ale ať se snažíte sebevíc, perforátory časem vždy začnou selhávat.

Pro správnou opravu otočného šroubu se musíte seznámit s jeho konstrukcí.

Opravu startéru Makita 2470 a 2450 vlastníma rukama může provést osoba se zámečnickými dovednostmi a znalostí základů elektrotechniky. Nezapomeňte na! Při demontáži dodržujte bezpečnostní pokyny a odpojte stroj od sítě.

Makita 2450 a 2470 jsou sestaveny stejným způsobem a ze stejných dílů. Lze je opravit stejným způsobem. Pro snadnou opravu je níže uveden montážní diagram a katalog dílů pro váš rotátor Makita.

Obvody Makita 2450 a 2470 se skládají z mechanických a elektrických částí.

Mechanická část zajišťuje přenos krouticího momentu na jádrový vrták a současně vytváří translační pohyb, který generuje ráz. Mechanická část se skládá z rotačního pohonu a úderového mechanismu.

Elektrický obvod vrtacího kladiva Makita přeměňuje elektrickou energii na kinetickou otáčením rotoru. Elektrická část zahrnuje elektromotor, startovací tlačítko s regulátorem otáček, reverzační spínač a propojovací kabely.

Většina poruch řetězové pily Makita se dělí na elektrické a mechanické poruchy. V tomto článku se podíváme na všechny elektrické závady u Makita 2470 a 2450 a na to, jak je odstranit:

Elektrické závady nabíječek akumulátorů Makita 2450 a Makita 2470 Když je nabíječka akumulátorů připojena k powerpacku, stroj se nezapne. Schéma zapojení pro připojení svítilny Makita k elektrické síti je jednoduché.

Schéma zapojení Makita 2450 představuje sériové zapojení elektromotoru, startovacího tlačítka a vodičů. Schéma je podobné pro Makita 2470.

Připojovací kabel poz.72 Napájecí napětí 220 V je vedeno přes spínač poz.68 a elektrických kartáčků přes držák kartáčků poz.66 na lamelách rotoru elektromotoru poz.54. a přes kontakty reverzačního spínače poz.60 na statorovém vinutí poz.59. Nejčastější závadou je uvolněný spoj.

Technické údaje

Makita 2450 má určitou sadu funkcí. Specifikace uvedené v návodu výrobce jsou následující.

Hmotnost nástroje je pouze 2,4 kg. Vrtáky se upevňují pomocí systému SDS. Vhodné pro drcení, vrtání a vrtání s příklepem. Tři provozní režimy. Volnoběžné otáčky jsou 1100 za minutu a maximální rychlost úderu je 4500 za minutu. Maximální hnací síla 2,7 joulů. Maximální průměr vrtáku:

„Makita 2450“ má také další funkce. Mezi funkce patří bezpečnostní spojka, zpětný chod, aretace spouště a elektronická regulace otáček.

Síťový výkon je 780 wattů. Délka kabelu 4 m.

Důvody neúspěchu

I velmi kvalitní stroje se při dlouhodobém provozu porouchávají, opotřebovávají a vyžadují výměnu různých náhradních dílů. Před zahájením opravy byste měli provést kompletní kontrolu zařízení a zjistit příčiny poruchy.

Zde je několik návrhů nejčastějších problémů:

 • naplnění nečistotami, prachem a vlhkostí;
 • Mazivo uvnitř stroje při delším používání ztvrdne, takže přestane fungovat tak, jak má;
 • Po určité době začne nástroj vydávat nadměrný hluk, což znamená, že je nutná oprava;
 • velké zatížení, dlouhodobé používání v budovách, přehřívání, nepříjemný zápach zevnitř;
 • časté přepínání časem způsobí, že se spínací tlačítko odlomí.

Peorátor Makita hr2450 pro samoopravy

V detailu: peorator Makita hr2450 opravy vlastníma rukama od skutečného mistra pro stránky olenord.com.

Peorátory jsou příklepové vrtačky určené k vrtání a vysekávání otvorů do velmi tvrdých materiálů. V gyroplánu jsou dvě myšlenky: pracovní nástroj se otáčí a současně se pohybuje v podélném směru, čímž vytváří rázový impuls.

Peorátoři vždy pracují v extrémních podmínkách. Životnost vaší svítilny nezávisí pouze na správných podmínkách používání, ale také na spolehlivosti součástí, ze kterých se výrobek skládá. Ať se však snažíte sebevíc, časem se vám připoutání nepodaří.

Chcete-li stroj správně opravit, musíte vědět, jak funguje.

Vaše Makita 2470 a 2450 lze opravit vlastníma rukama, pokud jste mechanik a znáte základy elektrotechniky. Nezapomeňte na! Při demontáži dodržujte bezpečnostní pokyny a odpojte stroj ze sítě.

Modely Makita 2450 a 2470 jsou sestaveny stejným způsobem a ze stejných dílů. Jejich oprava se neliší. Pro vaše pohodlí zde najdete montážní schéma a katalog dílů pro vaše hořáky Makita.

Obvody Makita 2450 a 2470 se skládají z mechanických a elektrických částí.

Mechanická část zajišťuje přenos krouticího momentu na vrták a současně vytváří translační pohyb, který vytváří příklep. Mechanická část se skládá z rotačního pohonu a bicího mechanismu.

Elektrický obvod rotoru Makita přeměňuje elektrickou energii na kinetickou energii otáčením rotoru. Elektrická část se skládá z elektromotoru, spínače s regulátorem otáček, reverzačního spínače, propojovacích kabelů.

Základní poruchy perátoru Makita Poruchy se dělí na elektrické a mechanické.

V tomto článku se podíváme na všechny elektrické závady a způsoby oprav pro vaši aku vrtačku Makita 2470 a 2450:

Elektrické poruchy u Makita 2450 a Makita 2470 Elektrické poruchy jsou takové, kdy se stroj po připojení k síti nespustí. Schéma síťového připojení Makita je jednoduché.

Schéma zapojení Makita 2450 představuje sériové zapojení elektromotoru, startovacího tlačítka a vodičů. Schéma zapojení Makita 2470 je podobné.

Přes připojovací šňůru poz.72 Napájení 220 V přes jistič poz.68 a elektrických kartáčů přes držák kartáčů poz.66 Lamely rotoru elektromotoru poz.54. a přes kontakty reverzačního spínače poz.60 na vinutí statoru poz.59. Nejčastější závadou je uvolněný spoj.

Kontrola elektrické integrity hořáku Makita. K opravě Makita 2450 nebo Makita 2470 vlastníma rukama potřebujete následující nářadí a vybavení. Jakákoli zkoušečka, sada šroubováků, klíče, kladivo, dřevěný trivet se hodí. Je dobré mít šroubovák se zabudovaným indikátorem fáze.

Jak demontovat sklíčidlo Makita

Chcete-li opravit sklíčidlo, začněte tím, že jednotku položíte svisle na zadní stranu sklíčidla. Schéma rotačního nástroje Hamakita vám pomůže správně provést demontáž. Potřebuje Makita 2470 výměnu sklíčidla? Odpověď lze získat až po úplné ruční demontáži kazety. Pomocí šroubováku nebo stahováku sejměte protiprachový kryt, uvolněte sklíčidlo z pojistného kroužku, kryt pouzdra, kovový kroužek 20 poz.4. Dalším krokem je opatrné vyjmutí kulové pozice.20, vyjměte vodicí podložku poz.5 a kuželové pružiny poz.6, jeho podpůrné. Demontáž kazety.

Následující schéma znázorňuje konstrukci sklíčidla.

Hlavní závady sklíčidla Makita 2450, které způsobují jeho nefunkčnost, jsou:

 • Noste gumový chránič poz.1;
 • Uvolnění pojistného kroužku poz.2 nebo částečné opotřebení;
 • opotřebení koule poz.20;
 • Ztráta pružnosti kuželové pružiny poz.6 nebo jeho napětí.

Oprava sklíčidla je jednoduchá a obvykle ji zvládne každý, kdo umí držet šroubovák.

Zatímco výměna pryžové krytky proti prachu, pojistného kroužku a kuželové pružiny není problém, výměně nové kuličky je třeba věnovat pozornost. Nová koule musí mít průměr 7 mm ±1 µm. Jako mazivo se doporučuje použít speciální mazivo určené pro hořáky Makita. Makita P-08361, Makita 183477-5 SDS-PLUS 30g mazivo pro převodovku. Pro vrtací stopky se doporučuje mazivo Makita 196804-7.

Při montáži sklíčidla instalujte kuželovou pružinu úzkou stranou směrem k perforátoru. Nezapomeňte, že oprava sklíčidla peorátoru vlastníma rukama vyžaduje pečlivost montéra.

Montáž rychloupínacího sklíčidla

Montáž se provádí na čistém povrchu. Díly se předem umyjí, osuší a namažou tenkou vrstvou doporučeného maziva.

Hřídel převodovky se maže mazivem Makita 183477-5 SDS-PLUS. Všechny součásti sklíčidla namontujte na hřídel v určitém pořadí.

Instalace kuželové pružiny poz.6, vodicí podložka posuvníku poz.5 a zajistěte jej kuličkovým ložiskem poz.20 zasunutím do drážky na hřídeli převodovky.

Stačí nasadit kroužek a nasadit pozicování.4, kryt zásuvky poz.3, zajistěte díly pomocí pojistného kroužku poz.2. Jako poslední krok vložte ochranný uzávěr poz.1 oprava sklíčidla Makita 2450 je nyní dokončena. Zkontrolujte kvalitu sklíčidla zasunutím šneku. Při správné montáži sklíčidlo zabraňuje vypadnutí šneku. Chuck sestavit.

Konstrukce rotačního nářadí Makita

Vrtací souprava Makita se etablovala jako nástroj pro uživatele s maximální možnou funkčností. Je odolný, nevyžaduje žádné speciální dovednosti, je lehký a snadno se s ním manipuluje.

Makita je hojně využívána lidmi, kteří si údržbu raději dělají sami. Jednoduchá obsluha, nízké náklady na údržbu, nízká cena.

Výrobce uvádí následující technické specifikace:

 • Celková hmotnost 2,04 kg
 • Systém SDS umožňuje nasazení vrtáků
 • Umí sekáče a vrtáky
 • Systém má tři provozní režimy
 • Nejvyšší počet úderů za minutu. 4500
 • Cestovní síla 2,7 joulů
 • Síťové napájení 780 wattů.

Nezřídka se stává, že se stroj porouchá a šnek se z vrtačky vysune. K tomu může dojít z různých důvodů. Mnoho uživatelů svítilen Makita zjistilo, že jejich stroj nekope, ale vrtá. Závady může uživatel odstranit sám. Nejčastější příčiny jsou uvedeny níže:

 • Opotřebovaná mezilehlá hřídel
 • Deformace upínacích jednotek
 • Porucha klikového systému
 • Nedostatek mazání pro správnou funkci
 • Rozbití perkusních součástí

Diagnostika a řešení problémů je shodné s ostatními stroji. Nejprve nástroj demontujte vyjmutím pouzdra, poté odstraňte staré mazivo a nečistoty.

Jednotky, které již nejsou funkční, by měly být vyměněny. Následně umístěte všechny součásti mechanismu zpět do jejich původních poloh.

Pro správnou funkci je vhodné pečlivě prostudovat každý bod opravy. Chcete-li obnovit funkčnost sklíčidla 2010, přepínače režimů a krytu, postupujte takto

 • Vyjměte kazetu
 • Vyjměte spínač
 • Odstraňte případné vady na vnitřní straně pláště
 • Naneste mazivo a vyměňte opotřebované díly

Při demontáži převodovky doporučujeme postupovat podle následujících pokynů:

 • Umístěte převodovku na pevný povrch zvednutím hlavně směrem nahoru
 • Sklíčidlo postupně vytahujte, přičemž nástroj přidržujte u stolu. Tím se zabrání náhodnému posunutí součástí

Po dokončení opravy je třeba všechny demontované díly vrátit na původní místo. Doporučuje se nanést čerstvou vrstvu maziva na všechny potřebné díly.

Před opětovnou montáží vyčistěte kryt parafínem nebo benzínem. Vyčištěný plášť se nasadí zpět na místo. Přepínač režimů nesmí být v poloze.

Makita-2450 se skládá z řady doplňkových dílů a seznamu náhradních dílů. Mezi nejdůležitější prvky, které je třeba vzít v úvahu při provádění oprav, patří následující

 • Zajišťovací kroužek. Je navržen tak, aby zachytil kuličku zajišťující šnek. Podložka a pružina ji vedou
 • Pojistný kroužek. Pro správné sejmutí krytu sklíčidla je nezbytné
 • Čtyři šrouby spojují převodovku a motor, aby se eliminovaly vibrace. Obvody mají velké množství pryžových součástek. To je často příčinou poruchy.

Popis výše uvedených součástí je pro dobrou opravu dostačující.

Elektrické nářadí Makita patří mezi nejlepší na současném trhu. Model 2470 je mírně lepší, ale to neznamená, že je odolný. Včasná oprava prodlouží životnost jednotky na maximum. V následujícím článku jsou vysvětleny funkce základních komponent. Tyto materiály jsou dostatečné pro nejběžnější závady.

Pehorator je příklepová vrtačka, která plní funkci příklepové vrtačky i vrtačky pro práci s obzvláště tvrdými materiály.

Současně se uplatňují dvě myšlenky: nástroj se otáčí a pohybuje se podélně, aby přenesl rázový impuls na pevný povrch.

Pehorátor vždy pracuje v extrémním, prašném prostředí.

Na dobu provozuschopnosti stroje mají vliv nejen provozní podmínky, ale také kvalita součástí integrovaných do nástroje.

Makita 2450, 2470 jsou spolehlivé a vysoce kvalitní nářadí. Ale i to nejspolehlivější elektrické nářadí potřebuje péči a údržbu.

Chcete-li provést servis nářadí Makita 2450, 2470, musíte se seznámit s vnitřním fungováním nářadí a součástmi, které ho tvoří. Tento návod k použití vám pomůže zjistit, co je s vaší svítilnou Makita špatně.

Do-it-yourself opravy Makita 2470

Podrobně: oprava Makita 2470 vlastníma rukama od skutečného řemeslníka pro olenord.com.

Elektrické nářadí Makita se již dlouho považuje za profesionální, spolehlivé a snadno udržovatelné. Je také velmi dobře použitelný a relativně levný.

Ze všech značek rotačních stolových pil bychom se rádi zaměřili na Makitu HR 2450. Nástroj je uživatelsky velmi přívětivý, má tři provozní režimy a vydrží velmi dlouhé používání. V případě autora je stroj v dobrém stavu již více než šest let bez poruchy. A byl používán v těžkém režimu. Ale v jednu chvíli.

Jak víte, nic netrvá věčně. A spolehlivé zařízení se porouchá. Nějak uprostřed práce přestalo bušit. Stroj pracoval v režimu otáčení, ale náraz byl náhle pryč.

Převodovka byla rozebrána a byla zjištěna příčina poruchy. V těle hlavně byla ulomená objímka v místě, kde přímo působil úderník (úderník). V důsledku toho se úderník zasekl v úlomcích rozbitého pouzdra.

Servisní středisko doporučilo vyměnit celou hlaveň. Ukázalo se, že pouzdro je do hlavně zalisováno z výroby a nedodává se samostatně. Musel jsem koupit celou novou hlaveň.

V tomto článku se dozvíte, jak stroj po této jednoduché závadě uvést do provozu. Pokud máte zkušenosti s opravami elektrického nářadí a nechcete někomu platit těžce vydělané peníze, vezměte si nářadí a začněte stroj rozebírat.

Potřebujete dva běžné ploché šroubováky a jeden křížový šroubovák. Jeden z plochých šroubováků by měl být tenký a úzký, ne širší než 4 mm. K odstranění pojistného kroužku budete potřebovat také drátěný háček. Může být vyroben z cyklistické špice, pokud je drát tuhý a nedá se snadno ohnout. Potřebujete také gumovou nebo dřevěnou paličku.

Demontáž pistole zahájíte sejmutím ochranného pryžového krytu, tzv. protiprachové krytky. Snadno ji vyjmete, stačí ji uchopit prsty a vytáhnout z hlavně.

Poté zatlačte na plastový kryt a stiskněte pružinu držáku mechanismu SDS. Pomocí šroubováku odstraňte pojistný kroužek.

Sejměte kryt z hlavně a vytáhněte pojistný kroužek spolu s pružinou a tvarovou podložkou tak, že na ni zatlačíte.

Poté je ovládací spínač demontován. Pod krytem, který drží červené zajišťovací tlačítko, je speciální drážka pro šroubovák. Vložte šroubovák do štěrbiny a opatrně odklopte kryt nejprve na jedné a poté na druhé straně. Zde není třeba vynakládat velké úsilí, protože kryt je plastový a mohl by se ulomit. Červené tlačítko a pružina se vyjmou z pouzdra spínače a posunou se doleva až na doraz, mírně mimo režim vrtání. Zde je možné jej z převodovky vyjmout. K provedení operace je nutné spínač jemně vypáčit tenkými šroubováky z obou stran a vyjmout jej spolu s gumovým těsnicím kroužkem.

Vyjměte spínač akcelerátoru

Nyní je převodovka demontována. Křížovým šroubovákem vyšroubujte čtyři šrouby spojující převodovku a skříň statoru. Poté přidržte přijímač na místě a lehce poklepejte malou paličkou na zadní část, abyste přijímač vyndali z převodovky.

Vyjměte skříň a vyjměte hlaveň z převodovky. Snadno se odstraňuje.

Hadrem odstraňte staré mazivo a hlaveň omyjte benzínem nebo parafínem a vytřete do sucha.

Jak je uvedeno výše, musela být vyměněna celá hlaveň. Ukázalo se však, že zboží zakoupené v servisním středisku je „tupé jako sokol“. To znamená, že na něm nic nebylo a všechny díly se musely přeskládat na novou „atrapu“ ze staré.

Nejobtížnější částí operace bylo vyjmutí úderníku z pouzdra hlavně. V pouzdře hlavně jsou otvory, kterými je vidět pojistný kroužek. Tento kroužek drží úderník s kroužky a pryžovými tlumiči v pouzdře. Vložil jsem do otvoru tenký šroubovák a kroužek mírně ohnul. Nejdříve to uděláme na jedné straně a pak na druhé. Zápalník by měl vyjet z drážky.

Pak pomocí podomácku vyrobeného drátěného háčku vytáhneme zátku zevnitř.

Účelnost samoopravy

Existuje několik důvodů, proč by se měla Makita 2450 opravovat vlastními silami.

Servisní technici provádějí odstraňování závad podle předem stanoveného algoritmu. To má za následek dostatečně vysoké náklady na opravu nástroje.

Je také velmi pravděpodobné, že vám prodejce provede pouze běžnou prohlídku, která není ve skutečnosti nutná. A ještě za něj musíte zaplatit.

Montáž řadicí páky

Páčka přepínání režimů je určena k přenosu polohy spojky.39 v různých polohách a přenáší translační pohyb na hřídel úderníku prostřednictvím valivého ložiska poz.41 do pozice válce.32.

PŘEČTĚTE SI: Musím mazat kužel točivého momentu?

Montáž páčky přepínače režimů na Makita 2450

Páčka voliče režimů, poz.82, nahoře s kompresní pružinou poz.88, přitlačte plochou podložkou poz.87. Nainstalujte pojistný kroužek poz.86. a bezpečný. Je důležité, aby byl pojistný kroužek pečlivě upevněn na místě. Otáčením mezikusu opatrně zkontrolujte správnou funkci a volný pohyb válce v pouzdře. Musíte to udělat hned, abyste po dokončení montáže nezjistili, že není správně sestavená.