Vývodový hřídel pro váš motorový kypřič

Konstrukce kultivátoru s vývodovým hřídelem pro váš motorový kypřič vlastníma rukama

Konstrukční prvky a typy

Stojí za to si hned připomenout, že toto mechanické zařízení, jak je vidět na fotografii, je připojeno k motorovému rumpálu, aby mohlo vykonávat svou práci. Takový bagr, vyrobený vlastníma rukama, jak je ukázáno na videu, je schopen obdělávat půdu nejen v blízkosti domu, ale i na poli. Vyžaduje kovové držáky a svářečku. Pokud ji nemáte, můžete si svářečku Robu zakoupit u společnosti ingplast.cena

Mnozí čtenáři si jistě řeknou, že takový vyorávač brambor je možné koupit v prodejně zemědělských strojů a zařízení a proč si ho vyrábět sami. Toto tvrzení je správné, ale ne zcela. Každý zkušený pěstitel zeleniny vám řekne, že podomácku vyrobený bagr je praktičtější, protože je určen pro známé vlastnosti půdy a je vyroben pro konkrétní osobu. K tomu se přidává cena. Domácí zařízení je mnohem levnější než nákup v obchodě.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na sklízeči brambor, nezapomeňte, že je určen pro práci na půdách se střední a nízkou hustotou. Ke konstrukci strojů, které mohou pracovat na těžkých půdách, potřebujete dobré znalosti fyziky a mechaniky.

Jedním z těchto typů je vyorávač brambor pro pluhy připojené k motorovému kypřiči, jak ukazuje obrázek:

  • Obraceč nebo vibrační mechanismus. skládá se především z radlice a vibračního síta. Základní princip tohoto typu kypřiče, který se ovládá pomocí sněžného skútru, je jednoduchý. Půda se spolu s bramborami podrývá radlicí. Pevný dopravní pás pak hlízy pokládá na svůj povrch, zatímco se půda setřásá jako síto. Tento model je efektivní v provozu, ale poměrně obtížný na sestavení.
  • Dopravní systém pro kopání brambor. může pracovat volně, například na základě takového motorového kypřiče, jako je „Neva“. Dopravník-nakladač se skládá z radlice a hnacího dopravníku se speciálním odklízecím zařízením, které hlízy drží na plošině a odstraňuje je ze země. Dopravníková konstrukce pro kopání brambor je praktičtější než vibrační typ. Na půdách s malou hustotou je však tento typ zařízení nepraktický.
  • Vrták je nejjednodušší z celé skupiny, ale lze jej snadno přizpůsobit jakémukoli modelu minitraktoru, například Neva. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jak je vidět na videu, půda s hlízami se odřízne nožem. Poté řízky padají na povrch speciálních větviček, kde se půda nasype zpět a plody leží čistě na povrchu půdy. Tento bagr je účinný na půdách s nízkou hustotou, kde jiné typy bagrů nejsou praktické.

Než začnete s konstrukcí tohoto nástavce, musíte nejprve znát přesnou hustotu půdy, na které jej budete používat. Je třeba mít na paměti, že ať už je transportér s lancetovou konstrukcí ideální, bude se s ním pracovat obtížně.

Výkresy podomácku vyrobených a továrních sklízečů brambor

Pro malou farmu by mělo být zhotoveno zařízení malých rozměrů pro snadnou sklizeň brambor. Musí být snadno ovladatelný a musí se dát snadno připojit k jednonápravovému traktoru.

Konstrukce stahováku brambor: 1. svařovaný rám, 2. nůž, 3. dopravník, 4. řemenice, 5. ojnice, 6. řemenice kuželového převodu. 7. řemen, 8. stojan, 9. adaptér, 10. opěrné kolo, 11. napínák pružiny.

Abyste mohli dané zařízení vyrobit, musíte mít:

  • Ocelový kanál.
  • Tyče pro coulter lisované z vysoce kvalitní kovové slitiny o tloušťce minimálně 5 mm. K jeho výrobě můžete použít pilu z cirkulárky.
  • Kovové úhelníky, velikost 40 a 63 mm.
  • Ocelové tyče. Pro výrobu nástavce zobrazeného na fotografii je jich zapotřebí nejméně 8.

První věc, kterou potřebujete k výrobě vibračního zařízení na kopání brambor, je rám. Měl by být snadno připojitelný například pomocí minitraktoru „Neva“ nebo jiné úpravy.

Obecně se tato jednotka skládá z následujících částí, jak je uvedeno ve videu:

Pro konstrukci takové jednotky je třeba provést přesné výpočty a odpovídající výkresy. Bez tohoto pravidla bude obtížné vyrobit příslušenství vlastníma rukama.

Fáze výroby sítového sklízeče brambor

Jak vidíte na videu, před zahájením práce je třeba připravit následující nástroje:

K výrobě nástavce je také třeba připravit šrouby a matice.

  • Fáze. výroba rámu. Čtvercová trubka se rozřeže na čtyři díly, jak je znázorněno na fotografii. Dva kusy by měly mít délku 1200 mm a dva kusy 800 mm. Velikost potrubí. 4040 mm. Připravené díly se svaří dohromady a vytvoří obdélník.
  • Fáze. Upevnění příčníků. Z videa je patrné, že jsou nezbytné pro instalaci svislých ovládacích tyčí. Tento prvek upevněte přibližně o čtvrtinu základní délky rámu. Na druhém konci namontujte dva montážní prvky kola. Takový prvek musí být vyroben ze dvou trubek o průměru 30 mm a délce 150 mm.
  • Fáze. instalace sloupků. Na straně, kde jsou namontovány příčníky, jsou ve svislé poloze ve vzdálenosti 5 mm od okraje rámu namontovány dva čtverce o rozměrech 3030 mm a délce 500 mm. Následně jsou ve vzdálenosti 200 mm namontovány podpěry o délce 40 mm. Poté je třeba zajistit další vzdálenost 400 mm a upevnit sloupky o délce 300 mm. Sloupky spojte páskem o tloušťce 0,4 mm.
  • Fáze. výroba rámu. Nejprve se v plechu o tloušťce 400400 mm a ve spodní části sloupků vytvoří dva upevňovací otvory. Obrobek je pak pevně připevněn ke sloupkům. Stejný čtverec se pak připevní na druhou stranu. Další čtvercový kus plechu o délce 700700 mm a tloušťce 0,4 mm je přivařen na tupo k prvnímu prvku a poté ohnut do požadovaného kuželového tvaru pomocí kladiva.
  • fáze. návrh sítě. Za tímto účelem je k rámu dole připevněna tyč o průměru 10 mm a druhý konec přesahuje obvod rámu směrem k tažnému mechanismu, kterým může být model „Neva“.

Vějířové vykopávače brambor

Nejjednodušší výroba, která je dostupná i průmyslově, ale zpravidla vyžaduje určité úpravy.

Je okamžitě zřejmé, že jejich základem je stejný sázecí stroj, který zakopaný pod úrovní hlíz kypří a rozhrnuje půdu. A tady je to, co přivádí vykopané brambory na vrchol. ventilátor přivařený k zadní části motyky. Jeho úlohu plní kovové tyče svařené 3 až 4 cm od sebe, které se nahoře rozcházejí a ohýbají.

Hloubka orby se nastavuje pomocí dorazového kolečka a příčka slouží jako opěrka nohou, na které stojící muž vlastní vahou zajistí požadovanou hloubku orby.

Toto je uspořádání ventilátoru, které považujeme za nejproduktivnější. Zde se můžete podívat, jak probíhá samotné kopání:

Tvar, úhel náběhu a další nuance však budete muset doladit sami s ohledem na půdu, výkon a jízdní vlastnosti kypřiče, který plánujete instalovat, a dokonce i na odrůdy brambor, které tvoří hlízy v různých hloubkách.

Varianta tohoto spudgeru bez ventilátoru určená pro práci ve dvojicích:

Vibrační verze vlastníma rukama

Sítový (nebo vibrační) bagr má pohyblivé části, což značně komplikuje konstrukci, takže mechanismus vyžaduje precizní zpracování. Tento typ zařízení se však dobře osvědčuje na tvrdé a mokré půdě, kterou dobře ořezává. Abyste ušetřili peníze, musíte vědět, jak si vyrobit vlastní vykopávač brambor bez použití externí pomoci.

  • tvoří rám. Rozřezání trubky na 4 části. Je lepší používat nože čtvercového průřezu. lépe se spojují. Potřebujete dva kusy dlouhé 120 cm a dva kusy dlouhé 80 cm. Trubice má rozměry 4 x 4 cm. Díly spojte svařením do obdélníku.
  • Instalují se příčníky, které budou sloužit jako základna pro řídicí tyče. Na jednu stranu namontujte čtvrtinu délky základny rámu a na druhou stranu namontujte dva polotovary pro připevnění kol. Potřebujete dvě trubičky o průměru 3 cm a délce 15 cm.
  • Svisle vyrovnejte sloupky. Připevněte 2 kusy 50 cm dlouhého plechu ve vzdálenosti 5 mm od okraje rámu na straně, kde jsou umístěny překlady. Ve vzdálenosti 20 cm od nich připevněte 4 cm dlouhé sloupky. Poté se odkloní dalších 40 cm a vloží se 30 cm dlouhé sloupce.
  • Lamelový rám je vyroben z plechu. Musí mít rozměry 40 x 40 cm a tloušťku nejméně 3 mm. Obrobek zespodu pevně připevněte ke sloupkům. Druhý čtvercový polotovar o rozměrech 70 x 70 cm a tloušťce 4 mm je přivařen na tupo k prvnímu polotovaru.
  • Mřížka je vyrobena z kovových tyčí o průměru 1 cm. K rámu jsou připevněny ve spodní části a druhý konec přesahuje obvod rámu. Budete potřebovat 10 až 15 tyčinek. Pro zvýšení tuhosti by měly být napříč konstrukcí přivařeny dvě tyče.
  • Kola by měla být instalována na předem dohodnutém místě.

Výroba není složitá. Z těch, které vyžadují speciální dovednosti, stačí umět pracovat se svařováním. Nákresy a rozměry sítového domácího bagru se mohou lišit v závislosti na modelu minitraktoru MTZ nebo motorového kypřiče. U posledně jmenovaného byste měli vyrobit takové zařízení, které nebude zasahovat do řízení. Nezapomeňte na hmotnost. ovládání objemného mechanismu bude velmi namáhavé.

Výhody a nevýhody dopravníkových modelů

Mnoho lidí považuje jednoduchost modelu za atraktivní a možnost provozovat dva excentry současně. Mají však specifické jednotky. silentbloky, které nevydrží běžnou zátěž, opotřebují se a je třeba je opravit nebo vyměnit. Pásové modely jsou v tomto ohledu robustnější. Mají speciální redukce, které jim umožňují optimalizovat práci. Konstrukce umožňuje snadno měnit rychlost pásu podle terénních podmínek. Místo silentbloků jsou osazeny ložisky, což rovněž zvyšuje spolehlivost.

Z hlediska účinnosti není mezi modely zásadní rozdíl. Dopravníkový model může vynikat tím, že plodina zůstane na zemi i poté. Modely se sítem nechávají sklizeň trochu promíchanou s půdou.

Charakteristiky modelů obrazovek

Jejich známými zástupci jsou KKM-1, KKM-3, „Poltavčanka“, KM-1 pro motorové kypřiče MTZ.

Sklízeč brambor KVM-3

Konstrukce se skládá z aktivní radlice a zástěny. Manévrovací plocha zařízení musí být nejméně 60-70 cm. na adrese. Čepel podřízne vrstvu půdy, ve které je síto zapuštěno. Vibrační pohyb prosívá půdu a odděluje plodiny. Síla vibrací je dostatečně silná na to, aby prosála velké, lepkavé hrudky zeminy. Po prosetí zůstává obilí na zemi.

  • široké pokrytí půdy. žádné zbytky plodin v půdě;
  • dobře oddělí půdu od brambor;
  • lze ji použít i pro okopávání jiných plodin: česneku, červené řepy, mrkve atd.д.;
  • snadné používání;
  • hospodárná spotřeba paliva;
  • optimální pro práci na velkých plochách.

Výhody a nevýhody rozmetadel s ventilátorem

Modely ventilátorů jsou lopatkové mechanismy s dovnitř zahnutými hranami. Na okrajích jsou přivařeny kovové tyče. Kopání se provádí pomocí ostrých hrotů. Má následující nevýhody a výhody.

Kopáč s ventilátorem

  • Lze snadno namontovat na jednonápravový traktor;
  • kompatibilní s traktory s minimálním výkonem motoru. Například Neva MB;
  • Robustní konstrukce;
  • vysoký výkon;
  • jednoduchý design umožňuje výrobu na míru v jakémkoli regionu;
  • přijatelná cena.
  • modely s ventilátorem zvládnou malou plochu půdy. Obvykle je to až 20 cm. na šířku a do 15 cm. do hloubky 15 cm;
  • často poškozuje brambory;
  • přibližně 15 % úrody zůstává pod zemí;
  • jednonápravový traktor s vějířovým vyorávačem brambor spotřebuje hodně paliva;
  • sklizeň se musí provádět ručně;
  • Může pracovat pouze v lehké, kypré půdě.

Vibrační sklízeč brambor KKM-1 pro motorové kypřiče

Vykopávač brambor KKM-1 pro motorový kypřič. určený k mechanizovanému vykopávání hlíz brambor ze země a jejich pokládání na povrch pro další ruční sběr. Lze použít i pro sklizeň cibule, červené řepy a česneku. Skládá se z aktivní radlice (nože) a síta. Lze upravit.

(Vykopávač brambor pro minitraktor nebo těžký motorový kypřič SKOUT je aktivní nástavba pro důkladné vykopání brambor.). Sklízeč brambor používá reverzní kloubový hřídel, který otáčí sítem dopředu a dozadu proti podřezávacímu noži. Sklízeč brambor je jednořádkový.

Jak to funguje?

Speciální bednění pro rumpál lze zakoupit hotové v obchodě, ale mnozí mistři si ho raději vyrobí sami. Toto zařízení je přídavné zařízení, které se připevňuje přímo ke stroji pomocí speciálního závěsu. Konstrukce zvedá vrstvu půdy a vykopává kořeny, které lze následně ručně sklízet z povrchu země. Tato metoda šetří mnoho času ve srovnání s ručním kopáním brambor. Průměrný pracovní výkon vyorávačů brambor je 0,1 až 0,02 ha za hodinu, což je několikanásobně více než průměrný výkon ručního vyorávače.

Klíčky lze použít pro všechny ostatní kořenové plodiny, jako je mrkev, červená řepa, tuřín, ředkvičky a cibule. Než si však takový nezbytný nástroj koupíte, zkuste se ujistit, že jej budete moci připojit k motorovému kypřiči nebo kultivátoru. V úvahu je třeba vzít také výkon vašeho kypřiče a půdní podmínky vaší plodiny.

Mějte na paměti, že bagr je poměrně drahý, proto byste při výběru modelu měli vzít v úvahu všechny uvedené parametry, jinak riskujete, že vyhodíte peníze.

Podle konstrukce se rozlišují bubnové bagry, vějířové, rotační, s vývodovým hřídelem, s kardanovým hřídelem a s převodovkou.

Podle principu činnosti existují tři typy vyorávačů brambor:

Mlátička na obilí nebo vibrační

Vibrační bagr je považován za nejúčinnější ve srovnání se všemi ostatními typy zařízení. Skládá se ze speciálního sítového stolu, pohonu a radlice. Princip je poměrně jednoduchý: základním prvkem je rýč na brambory, který se zaryje do půdy a vytahuje brambory z horních vrstev půdy, které se pak ukládají na hrábě. mírné vibrace způsobí, že se přebytečná zemina uvolní a vyteče štěrbinami zpět do půdy, načež kořenové baly vypadnou čistě zpět ze sekačky.

vývodový, hřídel, motorový, kypřič

Tento systém umožňuje odstranit z půdy až 98 % všech hlíz. Žací nože se zařezávají do půdy na 21-25 cm a pokrývají vrstvy půdy široké 35-40 cm, díky tomuto mechanismu lze najednou obdělávat poměrně velkou plochu. I v těžkých půdách se sítový pluh dokáže zarýt do hrud a po vykopání zůstávají na zemi ležet naprosto všechny hlízy, takže zemědělec nemusí kopat hluboko do hrud, aby našel zbytek.

vibrační rýč pomáhá vykopat téměř každou hlízu, aniž by ji poškodil.

Není to však bez nevýhod. Náklady na takový bagr jsou velmi vysoké a na malých plochách se nevyplatí, protože pořizovací náklady a spotřeba paliva se jednoduše nevrátí. Vibrace se také často přenášejí ze sekačky na jednonápravový traktor a odtud na obsluhu, což může obsluze způsobovat nepohodlí.

Jednoduchý nebo lancetový

nejjednodušší verzí stahováku na brambory je univerzální stahovák na lancety. Vypadá jako lopata s připevněnými tyčemi. Svým špičatým okrajem rozrývá půdu mezi řádky a brambory padají do hrotů. Poté se veškerá nadbytečná zemina odhrne a brambory se vysypou na povrch plochy určené k výsadbě.

Toto uspořádání má mnoho výhod:

  • Stroj je velmi univerzální a lze jej namontovat na mnoho různých modelů motorových kypřičů;
  • rýpadlo je vhodné i pro kypřiče s nízkým výkonem
  • na moderním trhu existuje několik druhů univerzálních zařízení, která umožňují zemědělci zvolit nejlepší variantu na základě struktury a vlhkosti půdy, stejně jako hloubky brambor;
  • zvýšení rychlosti a výkonu jednotky, připojením takového bagru k motorovému kypřiči lze zařadit i druhý nebo třetí rychlostní stupeň;
  • univerzální modifikace je relativně levná, a proto dostupná pro většinu ruských zemědělců a majitelů domácích pozemků.

Univerzální model má také své nevýhody:

  • bagr není zapuštěn do země hlouběji než 15 cm a jeho šířka nepřesahuje 20 cm;
  • Po sklizni zůstává v zemi nejméně 15-20 % všech brambor;
  • ostré hrany rýče při vykopávání hlízy často pořežou; při ručním způsobu montáže je však tento ukazatel mnohem vyšší;
  • Brambory lze sklízet pouze v řádcích. před vykopáním je třeba vykopat předchozí řádek.

Vibrační lopatka na brambory pro kypřiče (pod klíčem PTO 18 mm a klíčem 14 mm ) Forza, Brait, Agrostar, Weima WM1100) atd

MOŽNOST PLATBY PŘI DODÁNÍ!Vibrační lopata na brambory (kloubový hřídel 18 mm a drážkování 14 mm)

Charakteristika
Výška (mm) 700
Délka (mm) 700
Šířka (mm) 700
Hmotnost (kg) 42
Šířka rozchodu opěrných kol (mm) 600
Průchodnost (ha/h) 0,05. 0,2
Hloubka kopání (mm) 200
Poháněn motorem kultivátoru PTO

Jak funguje bramborová fréza

Nastavení pracovní polohy závisí na typu půdy a výkonu vašeho kypřiče. Pokud například chcete nastavit maximální pracovní hloubku, ale váš rotační kultivátor není dostatečně výkonný, pravděpodobně nebudete s výsledkem spokojeni. rotační kultivátor na tento úkol jednoduše nestačí.

Sklízeč brambor tažený koňmi

Na internetu jich je poměrně dost. Dovážejí se hlavně z Polska a přestavují se na minitraktory a motorové kypřiče.

Ale vzhledem k vyšší rychlosti jízdy tohoto stroje ve srovnání s koňmi je kromě úpravy přívěsného zařízení vybaven také omezovačem. košem na boku, na který se vykopané brambory házejí. V opačném případě by se musely sbírat na sousedních pozemcích. Brambory jsou zvedány klínovou radlicí jako u vějířových rýpadel, zatímco tažná jednotka je poháněna měřicími koly. Čím vyšší je rychlost pojezdu, tím rychleji se tento vyorávač brambor otáčí.

Vážení čtenáři, pokud máte ještě dotazy, použijte prosím níže uvedený formulář. Těšíme se, až se s vámi spojíme