Jak nasadit vrták do příklepové vrtačky Bosch

Jak kombinovat běžnou vrtačku s hořákem

Pro zajištění bezpečného pracovního prostředí a efektivního používání nářadí je třeba při práci s příklepovou vrtačkou dodržovat několik pravidel:

vždy používejte ochranu očí, uší, rukou a nohou; před každým použitím nářadí vždy zkontrolujte; při vrtání dlouhých otvorů vždy začněte krátkými dláty a vrtejte postupně; nepřetržitá práce přetěžující převodovku a vinutí armatury může vést k přehřátí. V tomto případě je třeba nechat torus vychladnout. Přípustné doby provozu bez zatížení a se zatížením jsou uvedeny v technickém listu nástroje nebo v návodu k obsluze; dodržujte mazací plán pro vrtací stopky. Každých 150-200 vrtů by se mělo provádět s litolem nebo solidolem. Některé zdroje doporučují mazat stopku jádrového vrtáku při každém zasunutí vrtáku do sklíčidla; údržba se musí provádět včas. Rozsah údržbových prací a jejich četnost jsou uvedeny v technickém listu příklepové vrtačky; pokud se pracuje s materiály vysoké tvrdosti, je nutné použít kapalinové chlazení otvoru; při intenzivní práci pravidelně chladit vrtačku. Kov pracovního nástroje (jádrového vrtáku) při přehřátí nevratně mění své mechanické vlastnosti (tvrdost, pružnost). Pokud není jádrový vrták včas ochlazen, stává se nepoužitelným. Neexistuje žádný pokyn, jak dlouho by měl vrták trvat. Záleží na síle působící na hořák, vrtaném materiálu, intenzitě vrtání atd. Je velmi nebezpečné určovat teplotu jádra ručně

Je lepší věnovat pozornost teplu vyzařovanému z pouzdra hořáku. Přehřáté vrtáky se často zbarví do tmavší barvy, někdy s modrým nádechem.

Pro dlouhodobé vrtání obzvláště tvrdých materiálů a pro zamezení přehřátí vrtáku by měl být použit systém nuceného kapalinového chlazení. Toho se dosahuje dodáváním chladicí emulze nebo čisté vody do vrtné oblasti. K tomu se používají tenké trubky nebo speciální vodní spojky.

Abyste si nekomplikovali práci, můžete jádrový vrták jednoduše v pravidelných intervalech chladit ve vhodné nádobě s vodou. Tyto intervaly se určují experimentováním s teplotou ohřevu vrtáku

Kdy mohou světla blikat?

Pokud je jádrová vrtačka vybavena výstražnými světly, může jejich signál signalizovat závadu nebo poruchu součásti nebo mechanismu. Pokud na jádrové vrtačce bliká červená kontrolka, nahlédněte do návodu k obsluze vrtačky.

Jak vložit vrták do peorátoru: odborné rady

Vezměte vrták a vložte jej do sklíčidla hořáku. Otáčejte horní částí sklíčidla ve směru hodinových ručiček, dokud to jde. Zkontrolujte, zda je vrták volný. Pokud je vrták dostatečně volný, utáhněte horní část sklíčidla pevněji. Po dokončení zapněte jádrovou vrtačku a nechte ji volně běžet, aby se mazivo dostalo ke každé součásti. Toto je obvyklé řešení otázky, jak bezpečně nasadit vrták do rotačního nástroje.

Rotační převodovky Makita jsou nejen robustní a praktické, ale v případě potřeby je lze rychle demontovat. Pomocí imbusového klíče povolte čtyři šrouby a sejměte plastový kryt. Je tak praktická a nekomplikovaná, že nevzniká otázka, jak sekačku Makita rozebrat v případě opravy a čištění elektromotoru. Stejně rychle jako při rozebírání jej můžete znovu sestavit, jen v opačném pořadí.

V zásadě je možné se k převodovce rotační osy dostat pomocí několika demontážních kroků. Nejprve vyjměte sklíčidlo a poté vyjměte spínací mechanismus vrtáku a sekáče. Pak přijdou na řadu šrouby, které se vyšroubují imbusovým klíčem. Slouží k utažení skříně motoru a převodovky. Jak vidíte, demontáž Makita 2450 není žádný problém.

Pokud hledáte vrtačku, která slibuje dlouhou a spolehlivou životnost, neměla by být volba na vrtačku, která byla sublimována vrtákem, ale jednoduše na samostatný nástroj pro vrtání do zdi. Takový hořák se zpravidla dodává se speciálním adaptérem, který umožňuje pracovat s hořákem stejně jako s běžnou vrtačkou. To je prakticky jedna z klíčových rad pro výběr správného nástroje pro vaši domácnost.

Chcete-li sklíčidlo jádrového vrtáku demontovat, musíte jej co nejvíce otevřít. Je zde šroub, který lze vyšroubovat přesně ve správném směru (má levý závit). Někdy se šroubek nepodaří vytáhnout, proto na něj opatrně poklepejte kladivem nebo tupým dlátem a zkuste ho vyjmout znovu. Jiný způsob demontáže sklíčidla rotačního kladiva není možný. Po vyjmutí šroubu se sklíčidlo rozdělí na jednotlivé části.

Každý dům má sadu nástrojů pro vrtání do železa, dřeva, cihel a dalších materiálů ve stěnách. Každý uživatel by měl umět používat vrtačku a rotační nářadí a v případě drobné závady by měl být schopen nářadí bezpečně a samostatně opravit. Náš materiál vám v této věci do jisté míry pomůže. Ujistěte se také, že jste si u prodejce koupili ten nejúčinnější.

Kontrola funkčnosti

Před vložením a zajištěním vrtáku v nástroji zkontrolujte, zda vrták správně funguje. Za tímto účelem zapněte síť, přepněte nářadí do režimu vrtání bez příklepu a poté stiskněte tlačítko Start. Pokud se neozývají žádné neobvyklé zvuky nebo zápachy, je stroj připraven k provozu a lze do něj vložit jádrový vrták.

Důležité! U rotačních vrtaček Bosch lze nástroj zasunout pouze po odpojení síťové zástrčky.

Sklíčidlo vrtačky

Převážná většina nářadí pro domácnost obsahuje vačkové sklíčidlo. Tyto součásti mají podobu válcového tělesa, na jehož povrchu se pohybuje stavěcí kroužek (objímka). Uvnitř válce se nacházejí vačky, které se otáčením kroužku ve směru hodinových ručiček kuželovitě pohybují a ustupují pohybu proti směru hodinových ručiček.

Do mezery mezi čelistmi se zasune stopka vrtáku. Upínací čelisti zajišťují vrták ve sklíčidle. Toto sklíčidlo může upínat obrobky s válcovou stopkou různých průměrů. Domácí vrtáky se vyrábějí se standardním rozsahem upínaných vrtáků 0,8-10 mm a 1,5-13 mm.

Sklíčidla pro domácí vrtačky se vyrábějí ve dvou různých typech čelistí. s klasickým upínáním (s klíčem nebo ozubeným) a s rychloupínáním. V běžném sklíčidle je pohyb seřizovacího kroužku zajištěn převodovým systémem pomocí speciálního klíče. Rychloupínací sklíčidlo používá kovovou objímku s vroubkovaným povrchem pro vedení čelistí. Rukáv se otáčí ručně. Rychloupínací sklíčidla mohou být konstruována s blokovacími nebo upínacími prvky pro omezení utahovací síly. V těchto případech je konec upnutí řezného prvku zajištěn kliknutím nebo aktivací zajišťovacího kolíku (tlačítka).

Kromě toho mohou být sklíčidla jednopouzdrová nebo dvoupouzdrová. V prvním případě je otáčení stavěcího pouzdra vzhledem k tělu vrtačky a je nutné jej pouze zajistit. V druhém případě se pouzdro pohybuje proti druhému pouzdru, které se zase může otáčet proti skořepině, což vyžaduje, aby bylo druhé pouzdro při otáčení skořepiny ručně zajištěno na místě.

Jak vložit vrták

Promazání vrtáku

Pro hladký průběh tohoto procesu je důležité dodržet některé po sobě jdoucí kroky:

  • Před zasunutím vrtáku do sklíčidla se ujistěte, že je vrtačka odpojena od sítě.
  • Pak vložte vrták do sklíčidla. Nejprve zkontrolujte, zda je používaný vrták vhodný pro daný nástroj.
  • Pro snížení opotřebení sklíčidla lze vrták namazat speciálním mazivem. Lze jej vložit do otvoru ve sklíčidle vrtačky.
  • Poté zajistěte vrták.
  • Po zasunutí vrtáku do sklíčidla je důležité zkontrolovat, zda se vrták neviklá.

Během vrtání se nedotýkejte žádných rotujících prvků vrtačky nebo otočného stolu. Jak je vidět, instalace vrtáku nepůsobí žádné zvláštní potíže.

To závisí na použitém sklíčidle. Co se však stane, když vrták po použití nelze vyjmout ze sklíčidla??

Jak vyjmout bit ze sklíčidla

Většina nářadí používá rychloupínací sklíčidla typu SDS-plus nebo SDS k upevnění bitu pracovního nástroje, sklíčidla SDS-max jsou běžná u profesionálního nářadí. Liší se počtem drážek a roztečí vrtáků. Stejným způsobem se ze sklíčidla vyjmou vrtáky Bosch, Makita nebo Zenith.

Důležité ! Před demontáží sklíčidla vždy naneste mazivo, např. běžně dostupný syntetický přípravek WD-40, a nechte jej alespoň 10 minut proniknout do bitu.

  • Elektrické nářadí vždy odpojte od síťové zásuvky nebo prodlužovacího kabelu. odpojte přístroj od elektrické sítě.
  • Spodní část sklíčidla nebo zadní spojka se zasune podél osy držáku na stranu peorátoru.
  • Vrták lze z hlavy sejmout druhou rukou bez větší fyzické námahy.
  • Zadní spojka se uvolní.

Sám se stáhne do původní polohy.

Po stažení sklíčidla se zajišťovací nebo pojistné kuličky odrazí od vyfrézovaných těsnicích drážek nebo drážek ve vrtáku a vrták se uvolní.

Pokud se tryska nevytáhne, vrták se zasekne. Stopka vrtáku je pravděpodobně mechanicky poškozená: zkroucená, ohnutá, rozštípnutá.

Způsoby, které mohou pomoci vytáhnout vrták

Vrták můžete zaseknout tak, že jej upnete do svěráku a vytáhnete metodou vytahování.

Uspořádání vrtacího sklíčidla zahrnuje pohyb jádrového vrtáku podél vrtu. Při nýtování (zvětšování průměru protilehlé strany vrtáku) hlaveň neumožňuje volný výstup vrtáku. Jedná se o nejčastější příčinu problému. Pokus o odstranění bitu lze provést následujícími způsoby:

  • Upněte vrták do svěráku na pracovním stole a táhněte ho ze strany na stranu a přitom s ním kývejte.
  • Upněte frézu přímo do velkého stolního svěráku, abyste nepoškodili kryt (lze použít gumové podložky). Vrták se pak upne pomocí plynového klíče číslo 1 nebo malého svěráku a přiklepne se měděným kladivem. Směr úderu by se měl shodovat se směrem nástroje vycházejícího ze sklíčidla.

Při obou metodách lze použít penetrační kapaliny. v neobvyklých případech je příčinou ucpání nepromazaná práce a ucpání. Pokud se pod vrtákem nachází vodní kámen nebo tvrdý kámen, může se stát, že upevňovací kulička vrták neuvolní. Abyste tomu předešli, vždy namažte stopku vrtáku.

Pokud dojde k zaseknutí vrtáku zkroucením ve sklíčidle, je nutné demontovat součásti sklíčidla odstraněním pryžové zátky a pojistného kroužku. Nebo zkuste vrták otočit o 90° zpět (směr otáčení je patrný ze zářezů na vrtáku a čelistech sklíčidla). Uvolnění vrtáku obvykle vede k následné výměně upínacích částí vrtáku.

Upozorňujeme, že při dlouhodobé práci s nekvalitním nářadím dochází k silné deformaci stopky, takže navrhované metody vrták neuvolní.

V takovém případě je nutné vrtací kladivo kompletně rozebrat a zaseknutý vrták vyrazit vhodným vrtákem. Tato operace by vedla k výměně hlavně nástroje. Mnoho vrtacích zařízení má individuální schémata demontáže, proto je vhodné najít montážní výkres všech součástí. Pokud nejste automechanik, nerozebírejte a neopravujte hlaveň. V takovém případě je lepší zavolat do dílny.

Vrták lze vyjmout nabízenými metodami po prvních 2-3 úderech přiměřenou silou. Pokud není patrný žádný pohyb, mohou další pokusy o vyražení vrtáku vést k poškození vrtacích kladiv.

Šroubovák na dřevo

Nejjednodušší spirálový vrták, vhodný i pro kov, lze použít pro malé otvory v dřevěných podlahách. Dutiny, které vyžadují větší přesnost, se však musí vrtat speciálními vrtáky. Určeno pro dřevo a vyrobeno z legované nebo uhlíkové nástrojové oceli. Existuje také několik typů šneků:

  • Šroubovací vrták. Vyznačuje se ostrou hranou a jednou spirálou. Šikovný tvar maximalizuje odvod třísek při vrtání. Je ideální, pokud chcete vytvořit otvor s hladkými okraji a do velké hloubky.
  • Spirála. Vhodné pro výrobu středních a malých otvorů. V některých případech lze nahradit kovový protějšek, ale výsledek pak bude nekvalitní.
  • Pérová váha. Používá se k vytvoření otvoru o průměru 1 až 2,5 cm.
  • Vrták Forsner je nejlepší volbou pro vrtání slepých otvorů s přesnými rozměry. Vyznačuje se vroubkovaným okrajem a středovým bodem. Ideální pro měkké dřevo.
  • Prstencový vrták, což je jádrový vrták s vroubkovanými hranami. Používá se až do průměru 10 cm, kdy je vyvrtán potřebný otvor. Kladívkové sklíčidlo se dodává s několika bity s příslušenstvím.

Možné poruchy sklíčidla a způsob jejich odstranění

Při práci se vyskytnou určité potíže, které je třeba okamžitě odstranit, než nastanou větší problémy. Abyste byli schopni sami opravit rotační nářadí (např. příklepovou vrtačku), musíte znát následující vnější příčiny poruch.

Nejčastějším problémem je, že šnek není správně zajištěn a při práci vyjíždí ze zásuvky. K tomu obvykle dochází při delším používání nástroje.

Jedinou příčinou takové poruchy je opotřebení kazety. Pro odstranění závady je nutné jej demontovat. Ve většině případů dojde k deformaci a vypálení vnitřně namontovaných kuliček. Problém může být způsoben také tím, že se výrazně propadla přídržná pružina.

Důležité! Tyto součásti není možné opravit, proto je nutné kazetu vyměnit a znovu nainstalovat.

Někdy není kazeta připevněna k samotné jednotce. V tomto případě je nutné zkontrolovat upevnění tělesa kazety, které je pravděpodobně opotřebované v důsledku dlouhodobého používání. Nachází se na konci pouzdra a je to pojistný kroužek. Pokud selže, dojde k narušení uzamykacího mechanismu a kroužek při trhnutí patronou odletí.

nasadit, vrták, příklepové, vrtačky, bosch

K odstranění závady je třeba vyměnit pojistný kroužek. Je dokončena co nejrychleji a není k ní zapotřebí žádné příslušenství. Řidič potřebuje pouze běžný plochý šroubovák.