Jak vybrat příklepovou vrtačku pro domácnost. Výhody

Výběr příklepové vrtačky pro vaši domácnost

Rozmanitost modelů stavebního nářadí zmate i toho nejzkušenějšího uživatele. I ta nejběžnější vrtačka má dnes velké množství příslušenství. Výrobci nabízejí míchací vrtačku, elektrický šroubovák, příklepovou vrtačku a vrtací kladivo. vrták. Při nákupu nástroje stojí za to pochopit rozdíl mezi příklepovou vrtačkou a výše uvedenými modely, jaké má vlastnosti.

Příklepová vrtačka je jedním z univerzálních nástrojů, které umožňují opracovávat všechny typy materiálů. Jeho klíčovým rozdílem oproti analogům je možnost nejen rotačních pohybů, ale také vratného pohybu vrtačky.

Příklepová vrtačka je ve srovnání s vrtačkou lehčí a lépe se s ní pracuje. Jeho hlavní funkcí je stále vrtání, ale díky příklepové funkci si snadno poradí s následujícími materiály:

Nejlepší příklepové vrtačky se staly nepostradatelnými v mnoha situacích, mimo jiné:

 • schopnost řezat kovové závity;
 • Snadno se šroubuje, šrouby se odšroubovávají při nízkých otáčkách;
 • vrtání do dřeva, kovu a přírodního kamene;
 • udělat díru do cihel, betonu.

Toto nářadí funguje jako vrtačka ve standardním režimu, ale v příklepovém režimu jej lze použít i k příklepu. Umožňuje práci s vysoce pevnými materiály.

Jaký typ příklepové vrtačky zvolit?

Na dnešním trhu je obtížné koupit kvalitní elektrické nářadí, ale ne proto, že by nebylo k dispozici. Naopak, existuje mnoho dobrých produktů a není snadné vybrat mezi nimi ten nejlepší.

Zde jsou výrobci, jejichž příklepové vrtačky stojí za pozornost:

Bosch je známý německý koncern, který dodává své výrobky do více než 150 zemí. Založeno v roce 1886. Vyrábí amatérské zelené vrtáky a profesionální modré vrtáky.

Metabo. jeden z předních světových výrobců elektrického nářadí včetně příklepových vrtaček. Její vysoce kvalitní výrobky jsou oblíbené ve více než 100 zemích. Historie německé společnosti se začala psát v roce 1924.

Makita je světoznámý výrobce, který dodává benzínové a elektrické nářadí do 160 zemí světa. Společnost byla založena v roce 1915 v Japonsku. Vlastní 8 závodů na různých kontinentech.

Intescol. výrobce nářadí v Rusku. Člen svazu ERTA, má 6 závodů v Číně, Číně, Španělsku. Vývoj modelů probíhá ve vlastní vývojové kanceláři.

Blok: 2/6 | Počet znaků: 1136

Technické údaje

Výběr správné vrtačky je poměrně snadný, je však třeba věnovat pozornost technickým údajům. Totéž platí i pro výběr příklepové vrtačky. Tento nástroj nemusí být vybaven baterií, vrtačka může být s kabelem. Při nákupu je nutné si ujasnit délku kabelu. Na tom závisí snadnost práce z domova.

Nejvhodnější délka je 5 m. Výhodou příklepové vrtačky je možnost opracovávat velmi tvrdé materiály. Ne každý má velkou příklepovou vrtačku a akumulátorová vrtačka je mnohem dražší. A malá příklepová vrtačka vám pomůže vrtat v těžko přístupných místech v domácnosti.

Často je otázkou, kterou z nich si vybrat. Koupit příklepovou vrtačku nebo koupit příklepovou vrtačku? Jaké budou nejdůležitější parametry?

Výběr příklepové vrtačky

Při výběru příklepové vrtačky byste měli věnovat pozornost točivému momentu převodovky, protože čím vyšší je, tím lépe motor pracuje.

Nejprve se seznamte s technickými údaji:

 • výkon nářadí: čím vyšší je, tím snadněji lze požadovanou operaci provést;
 • rychlost nástroje;
 • Funkce zpětného chodu je velmi užitečná, když potřebujete vyjmout šroub a zmenšit otvory v různých materiálech při zapnutém režimu rázu.

Mnoho vrtaček s příklepovou funkcí je vybaveno dalšími doplňkovými funkcemi:

 • Rychlost otáčení lze nastavit. Rychlost lze nastavit stisknutím tlačítka Start. Někdy je integrováno ovládání disku.
 • Nástroj je vybaven interním procesorem, pomocí kterého lze zvolit nejvhodnější rychlost. Nastavení zohledňuje třídu materiálu a požadovaný průměr vrtáku.
 • Spoušť lze během provozu zablokovat.

Každý nástroj je vybaven reverzací, jinými slovy možností přepínat otáčení nástroje do různých směrů. Obrácení je velmi užitečná funkce, když musíte vyšroubovat šroub.

Blok: 3/6 | Počet znaků: 1902

Akumulátorové vrtačky a jejich výhody

Kromě akumulátorových vrtaček, které je třeba připojit do zásuvky, nabízejí výrobci také akumulátorové vrtačky. Tyto modely používají jako zdroj energie vlastní dobíjecí baterii a během provozu nevyžadují trvalé připojení k elektrické síti. Jejich mobilita je rozhodující výhodou tohoto typu nástroje.

Kvůli vysoké spotřebě energie není praktické vybavovat elektrické nářadí akumulátorem a nabíjecí baterie se nabízejí hlavně pro akumulátorové šroubováky. Jsou lehké, takže jsou ideální pro použití na těžko přístupných místech, zejména při montáži nábytku.

Hlavní nevýhodou akumulátorové vrtačky je její omezená provozní doba. jedno nabití baterie vystačí přibližně na jednu hodinu intenzivního používání. Tento problém můžete překonat tím, že si pořídíte model se dvěma bateriemi nebo přídavnou sadou baterií. Zatímco se jeden nabíjí, druhý lze používat.

Pořadí Top 10 podle KP

Makita HP1640K (střední vrtačka)

Velmi oblíbená vrtačka od legendárního japonského výrobce stavebního nářadí. Ačkoli tento model patří do rozpočtové řady, HP1640K je stále stejně solidní a spolehlivý jako jeho starší „sestry“. Vrtačka je síťová, příklepová vrtačka. Při maximální rychlosti 2800 otáček za minutu je maximální výkon elektromotoru vrtačky 680 W, což naznačuje jeho použití v domácnosti, i když může bezpečně pracovat na staveništi (i když, dělat přestávky). Variabilní sklíčidlo pojme vrtáky od 1,5 do 13 mm. Mimochodem, tento model má praktický reverzační systém s elektronickým řízením kartáčů elektromotoru. Několik stížností na „Japonce“ se týká nešikovného a nedbale navrženého pouzdra a špatného centrování některých modelů, které může vést k rozbití sklíčidla.

Výhody a nevýhody

Dobře osvědčené na trhu, 13 mm vrták zde v charakteristikách, nikoliv v krabici, odolný, můžete s ním pracovat na staveništi

DIOLD MES-5-01 BZP (střední zatížení)

cenově dostupná vrtačka ze Smolenského závodu na výrobu elektrického nářadí (i když se proslýchá, že přístroj je montován v Číně a ruský má pouze nálepku na pouzdře). Úspornost je patrná v celém modelu. Za prvé, nejedná se o nejkvalitnější materiály a montáž. Za druhé, tato vrtačka je bezpříklepová, což znamená, že rychlost vrtání bude nižší a tvrdé materiály, jako je beton, budou hůře podléhat. Maximální výkon elektromotoru. 550 W. Umožňuje práci s vrtáky do průměru 10 mm. Je dokonce vybaven zpátečkou, ale spínač zpátečky je doslova pod paží, takže je velmi snadné se do něj omylem trefit. Skutečným problémem tohoto cvičení je však zarovnání. Připravte se na to, že během práce na něm může dojít k vyčerpání. Je však dodáván s vyměnitelnými kartáči motoru, což je v dnešní době vzácnost.

Kufr Bosch EasyImpact 550 (střední vrtačka )

Konzervativní vývoj osvědčené řady vrtaček pro domácnost PSB 350/500. Jedná se o poměrně výkonný model s příkonem 550 W, 3000 ot/min a 33000 ot/min v nárazovém režimu. Zajímavé je, že sklíčidlo je rychloupínací, což znamená, že vkládání nebo výměna vrtáku je mnohem snazší než pomocí klíče. Další zajímavostí je rozsah dodávky jádrového vrtáku. Je vybaven rukojetí pro obouruční použití a plastovým hloubkovým dorazem. Šňůra je také o půl metru delší než u většiny konkurence. 2,5 m. EasyImpact 550 se příjemně ovládá, ale hrozí nebezpečí, že se touto lehkostí necháte unést. A tento model nemá rád přetížení, takže když se pustíte do hodin nepřetržité práce nebo vrtání do kovu, nevydrží to.

Interskol DU-13/780ER 421.1.0.00 (střední )

Model od dalšího ruského výrobce se zjevně čínským rodokmenem. Tato příklepová vrtačka má impozantní výkon 780 W za nízkou cenu, což z ní dělá platnou koupi v kategorii poloprofesionálů. DU-13/780ER má obráběcí stroj, 13mm vrtací sklíčidlo, přídavnou rukojeť a dokonce i dvouletou záruku. V posledních letech si však uživatelé stěžují na kvalitu novějších strojů, konkrétně na hraní sklíčidla a centrování. Navíc se cena vrtáku během několika let více než zdvojnásobila.

Hammer UDD1100B (střední )

Dostatečně seriózní, aby jej mohli používat i profesionálové. Při konstrukci tohoto „kopáku“ bylo použito hodně kovu, což na jedné straně zvyšuje spolehlivost, ale na druhé straně. hmotnost 2,76 kg, která téměř ukončuje jednoruční používání. Přídavná rukojeť v kufříku. Dokonce i doraz hloubky vrtání je vyroben z kovu (zde je příklad k následování, Bosch). Rychloupínací sklíčidlo umožňuje rychlou výměnu vrtáků až do průměru 13 mm. Výrobce navíc oficiálně prohlašuje, že vrtačka může a měla by být používána jako stavební míchačka. Jistě si můžete stěžovat na chatrné šasi nástroje, ale to je hnidopišský problém.

Výhody a nevýhody

Na téměř profesionální nástroj je levný a díky vysokému výkonu umožňuje vytvořit otvor téměř okamžitě

DeWALT DWD024 (střední )

Vrtačka od známého amerického výrobce stavebních a opravárenských zařízení DeWALT. Hlavním rysem tohoto modelu je na tak kompaktní nástroj obrovský počet úderů za minutu. více než 47 tisíc. To znamená, že silné betonové nebo kovové plechy jsou v možnostech zařízení DWD024. Je pravda, že někteří uživatelé si stěžují na přehřívání, ale zde je třeba slevit z velikosti vrtačky a těsného vnitřního uspořádání. Koneckonců, pokud byste s takovým nástrojem opravdu museli vážně pracovat. udělejte si přestávku každých 40-45 minut. Plynulá regulace otáček elektromotoru o výkonu 750 W, na rozdíl od mnoha konkurenčních modelů. Tento model bohužel nebyl ušetřen zlevnění výroby. v posledních letech je napájecí kabel krátký a fouká na mráz a při vysoké intenzitě práce může být z vrtačky cítit zápach žhavého kovu, což není příliš dobré.

Levné, ale dobré perkusní modely

místo Zubr DU-710 ERM2 710 W

Z levných vrtaček, které jsme zkoumali, si tento model zaslouží nesporné prvenství v žebříčku. Vysoce kvalitní vrtačka s příklepovými převody z chromové slitiny. Skvělé pro práci s tvrdými materiály. Přídavná rukojeť umístěná v přední části nástroje vedle sklíčidla pomáhá zlepšit manipulaci a přesnost při vrtání. Hloubkový doraz slouží ke kontrole hloubky a má velký význam při vrtání velkého počtu stejných otvorů.

 • Sklíčidlo kladiva pro vrtáky se stopkou do 13 mm;
 • Plynulá regulace otáček v závislosti na tlaku;
 • Zpětný chod se pohodlně ovládá pomocí praktického tlačítka, které se v každém režimu bezpečně zacvakne;
 • Prodloužená záruka na vrtačku. 5 let.

místo DAEWOO Power Products DAD650 650W

Levná a spolehlivá vrtačka, která bez námahy vyvrtá přesné otvory do dřeva, kovu a sádrokartonu. K dispozici je také režim příklepového vrtání, který je nepostradatelný při práci s cihlami nebo betonem. Přepínání se ovládá vyhrazeným tlačítkem. Knoflík na startovacím tlačítku pro nastavení maximálních otáček.

 • Nízká hmotnost 1,8 kg;
 • Na šňůře je speciální prvek pro bezpečné upevnění klíče;
 • Gumová protiskluzová rukojeť na rukojeti;
 • Přídavná rukojeť s nástavcem pro hloubkoměr;
 • Čelistové sklíčidlo, sklíčidlo s klíčem pro maximální upnutí vrtáků 13 mm;
 • V provozním režimu je k dispozici reverzace, nastavení rychlosti a blokování;
 • Záruční doba. 3 roky.

3 místo Interskol DU-580ER 580W

Výkonná vrtačka s funkcí podřezávání v kompaktním těle pro snadné použití a přepravu. Ergonomický design umožňuje bezpečné držení nástroje během používání. Sklíčidlo s klíčem a maximálním průměrem upnutí vrtáků. 13 mm.

 • Vysoce kvalitní a odolné plastové pouzdro;
 • Přesné elektronické nastavení otáček, max. 2800 ot/min;
 • Zámek pracovního režimu je umístěn na rukojeti a je vždy přístupný během provozu;
 • Přídavná rukojeť pomáhá zvýšit přesnost a kvalitu vrtání;
 • Spínač zpětného chodu vedle tlačítka startéru;
 • Žádné plastové pouzdro.

místo Sturm! ID2170 700 W

Ideální příklepová vrtačka pro nejnáročnější práce v domácnosti. Vysoká kvalita provedení a robustní materiál těla zajišťují spolehlivost a odolnost. Vrták je navržen tak, aby účinně odváděl teplo, čímž se prodlužuje životnost jádrového vrtáku. Spínač zpětného chodu a regulátor rychlosti jsou umístěny vedle tlačítka start a jsou při práci vždy přístupné. Hloubkový doraz a pomocná rukojeť jsou součástí dodávky.

 • Sklíčidlo s vačkovým klíčem pro vrtáky se stopkou do 13 mm;
 • Měkká rukojeť usnadňuje uchopení a pohodlnou práci;
 • Ruční přepínač pro vrtání a příklepové vrtání do betonu a zdiva;
 • 14 měsíců záruka výrobce.

Výběrová kritéria

Při výběru modelů pro hodnocení jsme brali v úvahu zpětnou vazbu uživatelů (profesionálů i amatérů), odborné recenze a také parametry:

 • kategorie nákladů. Žebříček zahrnuje jak levné modifikace, tak prémiové produkty;
 • výrobce;
 • Počet podporovaných rychlostí;
 • Udržení sklíčidla: Rychloupínací nebo klíčové;
 • frekvence otáčení;
 • Počet úderů za minutu;
 • hmotnost;
 • přítomnost jisker během provozu
 • podsvícení;
 • provozní parametry (hloubka a šířka otvoru);
 • zdroj napájení (síťový nebo bateriový);
 • energetická účinnost;
 • vybavení;
 • další funkce.

Po seznámení se s vlastnostmi, výhodami a nevýhodami výrobků si budete moci koupit elektrické nářadí, které maximálně vyhovuje vašim potřebám a povaze úkolů.

Mnoho řemeslníků si klade otázku: jaký je rozsah tohoto zařízení?? Při vrtání do kamene, betonu nebo cihel nestačí běžná bezpříklepová vrtačka. Břit klouže po materiálu, aniž by ho poškodil. Problém se řeší tak, že se zařízení vybaví přepážkovým mechanismem. Toto zařízení se používá jako mini hořák, vhodný pro práci s různými materiály. Mezi výhody vrtačky s mechanickým impulsem patří:

 • Nízká hmotnost a kompaktní rozměry;
 • funkčnost;
 • všestrannost, lze použít v domácnosti i pro profesionální práci
 • Práce s různými materiály a různými typy vrtáků;
 • Dlouhá životnost;
 • snadné používání.

Abyste si mohli vědomě vybrat nástroj, je třeba mít představu o jeho technických vlastnostech. Nejdůležitější z nich:

„Srdcem každého elektrického nářadí je motor a jeho výkon je klíčovým parametrem. Rozsah výkonu od 0,4 do 1,5 kW;. univerzálnost pro domácí i profesionální použití. Modely se 2 rychlostmi od 0,7 kW. Široká nabídka motorů umožňuje vybrat pro každého zákazníka tu nejlepší variantu:

 • Pro použití v domácnosti postačí příklepová vrtačka do 0,6 kW. Tyto lehké a relativně levné modely používají také profesionálové k vrtání do převážně měkkých materiálů a/nebo k použití přístroje jako elektrického šroubováku;
 • Modely s elektromotorem o výkonu 0,6 až 1,0 kW jsou ideální pro časté používání nebo pro renovační práce na dřevěných domech. Tyto nástroje se řadí do kategorie poloprofesionálních. Umožňují pracovat 5 až 6 hodin denně s krátkými přestávkami;
 • vrtačky s výkonem nad 1 kW. Profesionální nářadí. Není vhodné ji používat doma, protože stejnou práci lze provést i s hořákem s méně výkonným motorem.

Záleží také na typu motoru (kartáčový nebo bezkartáčový). jsou dražší, ale mají delší životnost.

Příklepové vrtačky jsou vybaveny převodovkou. V závislosti na modelu je k dispozici jednorychlostní nebo dvourychlostní verze. Druhá možnost je výhodnější kvůli vyššímu maximálnímu krouticímu momentu (tím lépe může nástroj pracovat se šrouby a kroužkovými frézami). Tento bod se týká spíše profesionálních modelů.

Reverzní otáčení (zpětný chod) je k dispozici téměř u všech moderních modelů. Používá se k demontáži rozebíratelných spojů (vyšroubování šroubů) a odpojení vrtáku. Dalším důležitým bodem je ochrana proti přetížení. V případě náhlého zaseknutí vrtáku chrání motor a převodovku před poškozením.

Při výběru příklepové vrtačky je třeba věnovat pozornost způsobu upevnění vrtáku (sklíčidlo s klíčem nebo rychloupínací sklíčidlo). V druhém případě není k upevnění vrtáku potřeba žádné další zařízení.

Důležitým kritériem výběru je ergonomický design nástroje (anatomický tvar, pogumování rukojeti, dostupnost osvětlení pracoviště). Důležitá je také délka kabelu u verzí s pohonem. Příliš dlouhý kabel se může zamotat a překážet v provozu a příliš krátký kabel je nepohodlný, protože je nutné použít pouzdro.

Mobilita výrobku musí být rozhodujícím faktorem při výběru modelu. Nástěnné modely jsou výkonnější, ale jsou připojeny k elektrické zásuvce. Pokud musíte pracovat na staveništi, kde není k dispozici elektrické napájení, nebo ve stísněném prostoru, měli byste zvolit bezdrátový model.

Jak vybrat nástroj

Při výběru věnujte pozornost následujícím vlastnostem:

 • Čím vyšší je výkon, tím vyšší je pracovní účinnost. Pokud si ji koupíte pro domácí použití, můžete omezit výkon na nižší kapacitu.
 • Je vhodné, když je možné nastavit rychlost.
 • Je důležité, kolik dalších příloh je k dispozici v rozsahu dodávky. Čím více jich bude, tím funkčnější bude nástroj.
 • Věnujte pozornost tomu, kolik rychlostí je v nástroji k dispozici.
 • Kutilovi pomůže, když se vrtačka může otáčet dopředu nebo dozadu. Druhý způsob provozu usnadňuje odstranění zaseknutého vrtáku.
 • Je třeba věnovat pozornost tomu, jaké otvory lze pomocí nástroje vytvořit.

Pro profesionální řemeslníky je správnou volbou těžká vrtačka. Měla by být pokud možno odolná proti vibracím. Měl by mít ve svém arzenálu vrtačku a urychlovač. Pokud se předpokládá zřídkavé nebo jednorázové použití, může být vhodnou variantou pronájem.

Základní informace v kostce

Vrták je stavební nástroj, jehož hlavním účelem je vytváření otvorů v podkladech různé tvrdosti.

Existuje 5 hlavních typů nářadí. jednofunkční (konvenční), příklepová vrtačka, vrtací šroubovák, míchačka a úhlový model.

Rozlišují se modely se šňůrou (napájené ze sítě) a bezšňůrové modely.

Při výběru domácí vrtačky je důležité věnovat pozornost základním technickým vlastnostem: výkonu, otáčkám hřídele, maximálnímu průměru vrtáku a typu sklíčidla.

Volitelné příslušenství a funkční „doplňky“ jsou zvažovány pro pohodlí vrtačky.