Jak vyměnit vysokonapěťový kabel u řetězové pily

Konstrukce a princip činnosti zapalovacího systému pro domácí řetězové pily

Každá benzínová řetězová pila je vybavena zapalovacím systémem. Hlavní funkcí této sestavy je zapálit palivo ve válci ve správný čas. Za tímto účelem vytváří zapalovací systém řetězové pily elektrický výboj, který proniká do prostoru mezi elektrodami standardních zapalovacích svíček. Správný a účinný provoz motoru řetězové pily závisí do značné míry na správné funkci této součásti. Proto je třeba kontrole této důležité části nástroje věnovat zvláštní pozornost.

Elektronické zapalování řetězové pily se standardně skládá z několika částí:

Magneto je samostatný typ alternátoru, který pracuje se střídavým proudem. V provozu vytváří elektrickou energii a přivádí ji do zapalovací svíčky řetězové pily. Magnetické zařízení obsahuje indukční cívku, na které je navinuto stacionární vinutí. Obsahuje také permanentní magnet, který se připevňuje ke setrvačníku. Když je řetězová pila v chodu, setrvačník se otáčí současně s klikovým hřídelem motoru.

Ve správný okamžik určitá část zařízení zředí stávající kontakty. Tím dojde k rychlému nárůstu napětí a jiskře mezi elektrodami zapalovací svíčky.

Přitom se zvyšuje riziko přehřátí kontaktů. Aby se tomu zabránilo, stejně jako oxidaci kabeláže, je elektrický obvod standardního zapalovacího systému vybaven kondenzátorem.

Zapalovací obvod řetězové pily s bezkontaktním základním magnetem je založen na činnosti řídicí cívky. Funguje jako regulátor napětí. Elektronika tohoto zapalovacího systému je doplněna kondenzátorem, diodou a tyristorem. Ten se používá k přenosu proudu o určitém napětí. Když se tyristor otevře, kondenzátor se začne vybíjet, čímž vzniká proud v závitech základního primárního vinutí.

Proud se pak přemění na stejnosměrný proud o vysokém napětí, který způsobí poruchu v zapalovací svíčce umístěné ve válci. Standardní pohonná jednotka řetězové pily pracuje na principu impulsu, současně s dopředným cyklickým pohybem válce motoru a otáčením klikového hřídele.

Hlavní závady a způsob jejich odstranění

Pokud se pila nespustí na první pokus, může to mít několik příčin. Problém nejčastěji souvisí se zapalovací svíčkou:

  • Opotřebovaná elektroda nebo poškozený keramický izolátor;
  • Volné uložení odnímatelného krytu (pokud je k dispozici);
  • Putování jisker podél keramického vinutí, které se projevuje hnědými zbytky na vnějším plášti;
  • prasklé víčko zapalovací svíčky (pila s takovým problémem bude stále fungovat, ale dotyk s ní může být pro uživatele bolestivý).

Viz “ 4 nejlepší modely korejského výrobce řetězových pil DAEWOO

Pokud není zjištěna závada na zapalovací svíčce, je vhodné zkontrolovat vodiče od cívky. Mohou být zlomené nebo jinak mechanicky poškozené. Vodiče mohou být uvnitř izolace přetržené, takže někdy nelze tyto závady zjistit vizuální kontrolou.

Příčina poruchy může spočívat ve vypínači. Není těžké je zkontrolovat. Za tímto účelem odpojte vodiče od modulu a zkontrolujte zapalování. Pokud se po odpojení objeví jiskra, je třeba vyměnit spínač.

Výměna zapalovací cívky u čínské motorové pily.

Řezání a náhle se řetězová pila zastaví. Klíčem odšroubujeme zapalovací svíčku a víčko se oddělí. Důvod je jasný, pružina víčka vyskočila z drátu zapalovací cívky. často se stává, že při výměně zapalovací svíčky je pružina vytažena a kotva zůstane ve víčku sekačky. A v tom je ten problém. Na první pohled není co řešit, stačí si ji nasadit a pokračovat v práci. Tváří v tvář takovému problému však chápeme, že ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. V tomto videu vám Maxim ukáže, jak rychle sestavit trysku zapalovací svíčky řetězové pily. Začněme od začátku. Aby pružina, která je hlavní součástí zapalovací cívky, neprokluzovala. Je třeba ohnout dvě nebo jednu z pružinových západek dovnitř. Tehdy získáte opravdu pevný úchop. A konce pružin se samy od sebe z drátu zapalovací svíčky nevysunou. Po nasazení pružiny na cívku kotvy řetězové pily. Zatlačte drát kotvy s pružinou do menšího otvoru ve víčku, dokud se nezastaví. U většího otvoru ve víčku by se měla objevit pružina. Nasaďte ji na zapalovací svíčku až na doraz. Na konci je třeba zapalovací svíčku trochu stlačit, aby pružina zcela dosedla na zapalovací svíčku. Dobré odpoledne vám všem. Přihlaste se k odběru a podívejte se na nové video.

Konstrukční prvky

Všechny dvoutaktní zážehové motory pracují na podobném principu, takže zapalovací systém má stejnou strukturu.

Zapalovací systém pro řetězové pily:

  • Magneto: zařízení, které přeměňuje mechanickou energii na elektrickou a dodává proudové impulsy do zapalovací svíčky řetězové pily;
  • Zapalovací svíčka: Slouží k zapálení směsi paliva a vzduchu výbojem mezi elektrodami;
  • Elektrický kabel;
  • Tlačítko vypnutí motoru.

Zapalovací svíčky mohou být zapalovací svíčky, obloukové svíčky, žhavicí svíčky a katalytické svíčky. Zapalovací svíčky pro dvoutaktní motory se používají v systémech řetězových pil. Schéma zapalování řetězové pily je znázorněno na obrázku níže.

Jak nastavit zapalování řetězové pily?

To se provede tak, že na zapalovací svíčku nasadíte víčko a několikrát prudce zatáhnete za startovací lanko. Pokud stále nemáte jiskru, měli byste nyní upravit vůli mezi setrvačníkem a magnetem.

Mezera mezi těmito částmi řetězové pily může způsobit neopatrné zacházení s nářadím. Standardně by mezera mezi magnetem a setrvačníkem neměla být větší než 0,2 mm. To lze snadno zkontrolovat. To vyžaduje, aby byl mezi prvky umístěn speciální distanční prvek. Pokud může volně klouzat mezi prvky, je mezera nastavena správně.

Mnoho řemeslníků tvrdí, že správné nastavení zapalování řetězové pily je možné pouze pomocí měřidla. Ne každý majitel nářadí si však může dovolit koupit jednorázový výrobek za rozumnou cenu. Mnoho zahrádkářů používá podomácku vyrobené šablony v podobě proužků vystřižených z ploché plastové sklenice od džusu.

vyměnit, vysokonapěťový, kabel, řetězové, pily

Další nastavení zapalování řetězové pily se provádí v tomto pořadí:

  • Nejprve je třeba povolit šrouby zajišťující systém;
  • Pak je třeba mezi standardní zapalovací cívku a integrovaný setrvačník vložit šablonu;
  • Nakonec je třeba dotáhnout seřizovací šrouby.

Jak opravit zapalování řetězové pily

Seřízení zapalování benzínu by se mělo provádět pravidelně. Tento úkon zahrnuje nastavení správné mezery mezi zapalovací svíčkou a setrvačníkem. Parametr závisí na modelu řetězové pily. Je to uvedeno v návodu k použití. Průměrná hodnota je 0,2-0,4 mm. Správná mezera je důležitá pro správné zažehnutí jiskry ve správný čas, tj. е. ne dříve a ne mnohem později, než je dodávka paliva.

K seřízení zapalování řetězové pily jsou užitečné speciální šablony, které však není vždy vhodné kupovat pro jednorázové použití. Proto je lze nahradit domácím. K jeho výrobě je třeba vystřihnout proužek z plastové láhve. Část táry, která není vyražena, je vhodná pro. Poté můžete nainstalovat zapalování podle následujícího postupu:

  • Mírně vyšroubujte šrouby zapalování, abyste je uvolnili.
  • magnety umístěné na setrvačníku přiveďte k zapalovací cívce.
  • Upevněte plastovou destičku mezi ruční kolo a cívku a našroubujte ji zpět.
  • Odstraňte pásek.
  • Několikrát setrvačníkem otočte dokola a ujistěte se, že se nezachytává o žádné překážky.

Pokud diagnostika odhalila závady na cívce a nebylo možné ji seřídit, je nutné díl vyměnit, protože oprava není možná.

Proč Družba 4 nezrychluje?

Spuštění pily Družba 4 je technicky nejnáročnější proces, který zahrnuje všechny systémy řetězové pily. Pokud se vám však podaří nastartovat motor a pila po stisknutí spouště plynu nezvedne plyn, může to mít mnoho příčin:

  • Závady motoru: Životnost motoru je vyčerpána, kroužky válce nebo pístu jsou opotřebované, zrezivělé nebo zadřené;
  • Závady v zapalování: zapalovací svíčka nebo cívka je vadná. jiskra je slabá nebo se vůbec nevytvoří, nemůže zapálit palivovou směs;
  • Porucha karburátoru: nesprávné nastavení, nevyvážené upevňovací šrouby krytu karburátoru;
  • Netěsnosti palivového systému, klikové skříně motoru;
  • V tlumiči výfuku je velké množství sazí a výfukové potrubí je ucpané.

Řešení problémů se zapalováním

  • Otevřete zapalovací svíčku, nechte ji vyschnout, pokud je nasáklá palivem, a vyměňte ji za novou, pokud je na ní nadměrný nános černého karbonu.
  • Dbejte na to, aby cívka nebyla přitisknuta příliš blízko k magnetům, ale aby měla vůli 0,2 mm a volnost. Pokud tomu tak není, namontujte cívku ve správné vzdálenosti.

Pokud tyto manipulace nepomohou, lze celou sestavu zapalovací svíčky zkontrolovat ručně, zda nedochází k jiskření přes síťový kabel. Pokud nemůžete zjistit, co je příčinou problému, je nejlepší zavolat servisního technika.

Odstraňování závad bloku karburátoru

  • Správné nastavení karburátoru řetězové pily. Přečtěte si, jak to udělat, výše.
  • Sejměte kryt karburátoru, zkontrolujte přítomnost všech dílů a jejich pohyb uvnitř jednotky, upevněte kryt na místo rovnoměrným utažením upevňovacích šroubů a zkontrolujte, zda je kryt karburátoru pevně utažen.

Odstraňování závad výfukového systému

Vyjměte tlumič výfuku, mechanicky odstraňte částečky sazí a v případě potřeby použijte lakový benzín, VD-40 nebo jiná rozpouštědla.

vyměnit, vysokonapěťový, kabel, řetězové, pily

V ostatních případech doporučujeme, abyste startér neopravovali sami a svěřili opravu odborníkům v našem zákaznickém servisu.

Startovací mechanismus

Není neobvyklé, že výrobci řetězových pil vybavují své stroje startéry, které fungují na stejném principu, tj. rukojeť v drážce v tělese řetězové pily, kterou prochází kabel. Po prudkém zvednutí rukojeti vytáhněte také šňůru, která se zapne do bubnu ráčnového mechanismu. Buben s hrotem, který je nasazen na hřídeli, je tak poháněn. V tomto okamžiku provede klikový hřídel několik otáček, čímž dojde ke kompresi palivové směsi, která se v tomto okamžiku nachází mezi hlavou válce a pístem. Při spouštění rukojeti naopak dojde ke ztrátě kontaktu mezi západkou a čepy, což způsobí zastavení hřídele.

Konstrukce a princip startovacího motoru řetězové pily

Zvýšení výkonu řetězové pily zvyšuje množství palivové směsi, které je třeba zapálit při spuštění řetězové pily. Počet zatažení za startovací šňůru se musí zvýšit, aby se motor nastartoval. Pro urychlení návratu mechanismu navijáku používají výrobci speciální ocelovou startovací pružinu s vynikající pružností.

Pokud je pružina zlomená: vyjměte klec mechanismu, vytáhněte pružinu tak, že prstem zafixujete její horní část a mírně zatáhnete za rukojeť startéru do strany. Poté naviňte nový díl, aby nedošlo ke zkroucení a překroucení nového pružného prvku, a klec opatrně upevněte.

Jak nastavit zapalování řetězové pily

Zapalování řetězové pily je třeba pravidelně seřizovat. Tato operace zahrnuje nastavení správné mezery mezi zapalovací svíčkou a setrvačníkem. Hodnota závisí na modelu řetězové pily. Je uvedeno v návodu k použití. Průměrná hodnota je 0,2 až 0,4 mm. správná mezera je důležitá pro správné zažehnutí jiskry, tj. е. Ne dříve nebo mnohem později než zásobování palivem.

Zapalování řetězové pily můžete nastavit pomocí speciálních šablon, ale jejich nákup pro jednorázové použití není vždy praktický. Z tohoto důvodu jej lze nahradit domácím. Chcete-li si ho vyrobit, musíte z plastové láhve vystřihnout proužek. Vhodná je část nádoby bez reliéfu. Zapalování pak lze nastavit v následujícím pořadí:

  • Mírně vyšroubujte šrouby zapalování a uvolněte je.
  • Magnety umístěné na setrvačníku vedou k zapalovací cívce.
  • upněte plastovou lištu mezi setrvačník a cívku a poté ji přišroubujte zpět.
  • Odstraňte pásek.
  • Několikrát po sobě otočte ručním kolem dokola a dbejte na to, aby se o nic nezachytilo.

Pokud některá cívka během diagnostiky selže a nastavení se nezdaří, měla by být vyměněna, protože oprava není možná.