Jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů pomocí úhlové brusky

Řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů: nástroje a pravidla řezání

Keramické obklady jsou nejoblíbenějším a nejpraktičtějším typem povrchové úpravy kuchyní, koupelen a toalet. Při práci s obklady je nutné provádět obložení vnitřních a vnějších rohů, výklenků, krabic pro potrubí. V tomto případě je třeba řezat keramické dlaždice pod úhlem 45 stupňů. Výsledkem je čistá spára mezi prvky, spárovací hmota utěsňuje spáru a zabraňuje přístupu vlhkosti. Tento článek pojednává o tom, jak doma řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů bez použití drahých nástrojů.

řezat, dlaždice, úhlem, stupňů, pomocí

Možnost řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů umožňuje estetickou renovaci. Tato metoda jednoznačně překonává spoje s plastovými rohy

Jak správně vytvořit ostrý úhel?

Dalším krokem po procesu řezání dlaždic do určitého úhlu je jejich decentní nanesení a uspořádání do pravého úhlu. K tomu je třeba dodržet následující body:

 • Pomocí speciální vodováhy můžete rovnoměrně přilepit první část dlaždice. Jeho řezná hrana musí mírně přesahovat základnu pravého úhlu;
 • Druhá dlaždice by měla být přilepena naproti stejným způsobem a doba fixace lepidlem umožňuje posunout a upravit sousední dlaždice tak, aby dobře přiléhaly.

Než začnete obkládat roh, musíte si ověřit, že je stěna svislá. I při nejmenších výškových rozdílech může být úhel v horní části špatně nastaven a může dojít k deformaci. Tuto vadu nebude možné později zamaskovat nebo zalepit.

Rozsah použití pětačtyřicetistupňových šikmých dlaždic má určitá omezení. V důsledku odříznutí hlíny na zadní straně jsou zúžené okraje dlaždice tenké a křehké, takže se mohou snadno odlomit.

Na vysoce frekventovaných místech netvořte z řezaných dlaždic pravé úhly.

Jak obkládat a tvořit pravý úhel?

Nejprve je třeba nalepit první dlaždici a zarovnat ji. Hrana řezu bude vyčnívat mimo rovinu stěny.

Poté ihned přilepte druhou (párovací) dlaždici na druhou stranu rohu. Dokud je lepidlo čerstvé a dá se opravit, měl by se vytvořit krásný pravý úhel.

A tak postupně stoupejte nahoru, řadu po řadě.

Před obkládáním rohu se ujistěte, že je stěna svislá.

Pokud jsou totiž stěny jen mírně prohnuté směrem ven, roh bez schodů nezískáte. A to není moc příjemné, věřte mi! A vy to nezakrýváte a nevymýšlíte si.

Jak řezat dlaždice úhlovou bruskou a jaké kotouče používat?

Zahájení oprav v domácnosti, mistři čelí pokládce dlaždic v koupelně. Dlaždice však musí být nejen úhledně a rovnoměrně položeny, ale před použitím musí být také nařezány. Ne každý má sadu nářadí, která obsahuje řezačku na dlaždice. Obvykle je výběr nástrojů omezený, ale pokud je mezi nimi úhlová bruska (úhlová bruska), pak budeme uvažovat o jejím použití k řezání dlaždic.

V tomto článku se dozvíte, jak řezat dlaždice úhlovou bruskou, jakým kruhem efektivněji řezat porcelánové dlaždice, jaká bezpečnostní pravidla je nutné dodržovat.

How to make a simple Jig to cut 45 degree tile edges. Резка плитки под 45

Výběr správného disku

Jaký kotouč použít při řezání závisí na přesnosti práce a schopnosti řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí. Správně zvolený řezný kotouč dokáže dokonale rozřezat jakýkoli obklad.

Tyto typy kotoučů lze použít k řezání dlaždic úhlovou bruskou:

 • Kámen. Jejich nevýhodou je, že jsou silné a produkují velké množství prachu a široký řez. Tyto kotouče se rychle opotřebovávají a musí se často vyměňovat, aby nedošlo k náhodnému poškození dlaždice prasknutím při řezání.
 • Ocel. Tyto disky jsou tenké a účinné. Pokud potřebují řezat žulu nebo jiný tvrdý materiál, měli by použít kotouč s diamantovým povlakem. Jsou vhodné i pro přírodní kámen.

Existuje několik poddruhů ocelových kotoučů:

 • Nejjednodušší a nejlevnější jsou segmentové pro řezání za sucha. Chladí se díky vroubkovaným segmentům. Dlaždice lze řezat po dobu jedné minuty, poté se kola nechají vychladnout. Neočekávejte od nich vysokou kvalitu. Mohou se objevit odštěpky nebo zubaté hrany.
 • Solid (pro řezání za mokra). Velmi dobře se řežou. Nemají drážkované segmenty, takže k chlazení nástroje je potřeba voda. Ale není třeba dělat přestávku. Pokud není voda, řezání netrvá déle než 15 sekund, jinak se přehřeje.
 • Kombinovaný typ. Pokud si vyberete, s jakým kolečkem budete pracovat, můžete řezat kombinovaným kolečkem za sucha i s vodou. Kvalita řezu je dobrá, ale tyto nástroje se rychle zanášejí prachem.

Při výběru ocelového nářadí je třeba vzít v úvahu některé nuance:

 • Tloušťka 1 mm. nejlepší volba. Je možné až 2 mm, ale ne více, aby nedošlo k nedokonalému řezu.
 • Otáčky kotouče musí odpovídat otáčkám samotné úhlové brusky.
 • U diamantových kotoučů musí být rozteč diamantů větší než šířka dlaždice.

Jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů?

Dnešní designové projekty vyžadují řadu dovedností, včetně práce s obklady a dlažbou. Při práci s dlaždicemi je často nutné provést řez pod úhlem 45 stupňů. Díky této technice je možné tímto materiálem obkládat různé výstupky a výklenky, rohy mezi stěnou a podlahou. Pokud chcete vytvořit neobvyklý tvar zdiva, je nutné provést také ořez pod úhlem. Podívejme se podrobně, jak to udělat správně, a také s pomocí jakých nástrojů se veškerá práce provádí.

Obklady při 45

Ořezávání dlaždice pod úhlem 45 stupňů

Dnes je módním trendem navrhovat rohy bez použití plastových rohů, za tímto účelem se dlaždice řežou pod úhlem 45 stupňů. Takové řezání může mít různé názvy:

Všechny tyto názvy mají stejný koncept ořezávání dlaždic pod úhlem 45 stupňů. Předbíháme a chceme se zaměřit na výhody a nevýhody tohoto způsobu rámování rohu.

Jaké nástroje se používají k broušení konců dlaždic pod úhlem 45 stupňů??

Řezání porcelánových dlaždic pod úhlem 45 stupňů lze často označit jako pilování, broušení, ořezávání a otřepy. V tomto případě je význam v každém případě stejný. Líc dlaždice je zbroušen tak, aby se jeho pravý úhel změnil na úhel 45 stupňů.

Podobnou operaci lze provést pomocí různých nástrojů. Nejlepšího výsledku a nejvyšší kvality broušení hran dlaždic však dosáhnete s elektrickou řezačkou na dlaždice, což je speciální zařízení pro řezání a broušení hran dlaždic. V krajním případě je povoleno použít úhlovou brusku se speciálním kotoučem na řezání dlaždic. I když v tomto případě musí být brusič dlaždic dostatečně zkušený a kvalifikovaný, aby práci odvedl správně.

V každém případě stojí za to seznámit se s jednotlivými způsoby řezání keramické žuly a dlaždic pod 45 stupňů.

Řezání dlaždic úhlovou bruskou

Řezání dlaždic úhlovou bruskou pod úhlem 45 je poměrně časově a technicky náročný proces. Ne každý zkušený řemeslník dokáže přesně oříznout čelní plochu dokončovacího materiálu. Se správnými dovednostmi a zkušenostmi to však lze zvládnout. Použití úhlové brusky je ve skutečnosti nejdostupnějším způsobem domácího ořezávání dlaždic, protože mnoho lidí má takový nástroj doma, což se nedá říci o elektrických zařízeních pro broušení nebo řezání keramických povrchů.

Než začnete používat úhlovou brusku, ujistěte se, že máte kvalitní diamantový kotouč, který je vhodný pro řezání keramických obkladů a dlažeb.

Diamantový nástřik na okraji je nutností

Glazovaná dlaždice se položí na hranu a druhá hrana, kolmá k dlaždici, se pečlivě zdrsní diamantovým kotoučem do úhlu 45 stupňů. V tomto případě byste měli mít na paměti, že je třeba brousit zadní stranu dlaždice, nikoli lesklou stranu.

Pokud není povrch napoprvé dokonale rovný, můžete jej vyrovnat dalším přejetím diamantovým kotoučem. K tomuto účelu může být vhodná i pásová bruska. Je pravda, že takový nástroj není každý v domě. Alternativou je použití dřevěného špalíku obaleného smirkovým papírem.

Lze použít také smirkové kotouče se suchým zipem. Takové nástroje se jednoduše našroubují na úhlovou brusku a přiloží se na ně brusný papír. Lze použít diamantové trysky, které mají delší životnost a vyšší výkon. Jsou však mnohem dražší než brusný papír na suchý zip.

Při zdobení velkých ploch má smysl investovat do diamantových bitů. Pokud se jedná o úpravu malé plochy stěny, jako je například zástěra v kuchyni, můžete se omezit na použití brusných kruhů.

Důležité: při použití diamantových nástrojů pro řezání porcelánových obkladů pod úhlem 45 stupňů je nutná úhlová bruska s plynulou regulací otáček, přičemž otáčky musí být minimální.

Elektrická řezačka dlaždic

Lze instalovat bez nožiček

Řezačka dlaždic je stroj pro řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů a pro jejich podélné a příčné řezání. Toto zařízení má vodní chladicí systém. Kromě toho voda pomáhá odstranit téměř veškerý prach, který vzniká při řezání obkladů nebo porcelánových dlaždic. Hlavní výhodou řezačky na dlaždice je její přesnost. Řeže podél jediné, předem definované cesty. Tím se eliminuje vliv faktorů, jako je chvění v rukou řemeslníka. Díky tomu je řez co nejrovnoměrnější a nejpřesnější.

Frézy na dlaždice mohou řezat prakticky v jakémkoli úhlu. Řemeslníci však často řežou dlaždice pod úhlem 90 stupňů nebo 45 stupňů.

Jak můžete provést řez bez frézy na dlaždice nebo úhlové brusky?

Někdy je obtížné najít doma profesionální stavební nářadí. I v tomto případě lze obklady provádět ručně. Postup je následující:

 • Na lícní straně dlaždice se řezákem na sklo nakreslí čára přímo přes glazuru.
 • Obraťte dlaždici a pomocí úhlové brusky vytvořte v místě řezu drážku ve tvaru písmene V. Drážka je vyříznuta na celou šířku dlaždice.
 • Pak už zbývá jen opatrně přerušit řez a dokončit ho smirkovým papírem.