Jak řezat dlaždice bez frézy na dlaždice a úhlové brusky

použití řezačky skla

Je zřejmé, že tento nástroj se vyznačuje minimální účinností při práci s dlaždicemi. Kromě vysokých nákladů na pracovní sílu je při provádění zednických prací ve více místnostech nutné zakoupit 2-3 řezačky skla.

Technologie vrubování zahrnuje následující kroky:

 • na líc dlaždice se pomocí vlasce nanese značka;
 • Obklad je položen na stole;
 • řezákem na sklo se provede ostrý řez do dokončovacího materiálu;
 • dlaždice s čárou zářezu proti okraji stolu;
 • Jednou rukou držte materiál a druhou ho přitlačte;
 • Dlaždice se řeže kosou.

Dlaždice by se měla řezat pohybem nože na sklo směrem dopředu. Nástroj se přitlačí stejnou silou (do malé hloubky) podél celé linie řezu. A pouze jeden pohyb řezačky skla se provede. Při několikanásobném použití nástroje dojde k poškození lámací linky (a následně i samotných dlaždic).

Proces lámání obkladového materiálu pomocí pokosové linky se provádí bez použití nadměrné síly. Při řezání obkladů na stěny se doporučuje použít řezačku na sklo. materiál podlahy je silnější a pevnější.

Jak řezat dlaždice bez rotačního nože: několik jednoduchých způsobů

Ne každý domácí kutil má ve svém arzenálu drahé profesionální nářadí. Někdy však při pokládání malých obkladových ploch vzniká problém, jak řezat dlaždice bez řezačky, což může způsobit určité potíže. V takové situaci se používá řada dostupných technik při dodržení doporučeného pořadí řezání. Materiál předem namočte na 40-45 minut do studené vody.

Odrůdy pro řezání

Při práci s keramickými obklady je nutné provádět různé typy řezů.

 • Materiál se seká převážně v přímém směru se žací lištou. Všimněte si, že pokud do bočních hran zbývá méně než 20 mm, nazývá se tento typ řezu tvarový řez.
 • Někdy je také nutné vyříznout do dlaždice kruhový otvor o určitém průměru.
 • V případě potřeby se provede tvarový řez.
 • Pro získání mozaikovitých prvků malých rozměrů se upřednostňuje řezání keramických desek na jednotlivé kusy. V takovém případě se materiál uloží do hustého pytle a rozbije se na potřebné kousky těžkým kladivem.

Řezání dlaždic úhlovou bruskou

Nejčastěji je otázka, co řezat dlaždice na podlahu bez řezačky dlaždic, řešena takovým univerzálním vhodným nástrojem v práci, jako je úhlová bruska, která umožňuje provádět různé velikosti a konfigurace sekací linky. hladké zakřivené, složitě tvarované, jasně vymezené rovné.

Na řezání dlaždic je třeba se připravit:

 • úhlová bruska, známá spíše jako úhlová bruska;
 • Řezný kotouč určený k opracování tvrdého kamene (lze použít i diamantový typ);
 • svěrák, přenosnou svorku nebo jiný nekomplikovaný druh svorky, která bezpečně drží řezané dlaždice;
 • kompaktní vysavač na odstraňování prachu;
 • ochranné brýle;
 • rukavice;
 • speciální silné oblečení s dlouhými rukávy;
 • doporučuje se použít respirátor nebo bavlněný gázový obvaz.

Po určení požadovaných rozměrů proveďte přesné označení dlaždic. Linie řezu by se měla přiložit k rovině čela a ostrým nástrojem ji vyškrábat. Lze použít stavební značku. Ale pozor, při odstraňování velkého množství prachu se inkoustová linka rychle setře.

Pokud jsou malé řezy provedeny v blízkosti okrajů dlaždice, materiál se položí na rovnou desku stolu. Můžete pracovat na podlaze. Pod krytinu se umístí kus překližky, aby se zachovala její celistvost.

Nejprve prořízněte povrch dlaždic a pronikněte několik milimetrů. Obvykle při této operaci stačí dlaždice držet sami nebo si můžete zavolat na pomoc asistenta. Pokud se provádí tvarové řezy, materiál se před řezáním dlaždic bez řezačky na dlaždice pevně upne svorkou k pracovní desce. Pokud je to možné, upevněte ji do svěráku. Pro jistotu se pod houby vloží kousky lepenky nebo látky.

 • Řez několikrát opakujte, při každém průchodu pronikněte asi 3 mm. Opakujte, dokud požadovanou část dlaždice zcela nevyříznete.
 • Pokud se mají řezat malé délky, cca 20 mm, nejprve zcela prořízněte celou tloušťku materiálu.
 • Při provádění obtížných řezů hran nebo zakřivených linií je dobré označit obě strany. Začněte s 2,5-3mm řezem podél přední strany. Poté materiál otočte a převraťte jej do stejné hloubky na spodní straně. Tento postup několikrát zopakujte. Tato metoda prakticky nepoškozuje čelní stranu.

Použití elektrické skládačky

V situaci, kdy se potřebujete rychle rozhodnout, jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice a úhlové brusky, použijte elektrickou skládačku vybavenou pilou na kámen.

Tímto typem nástroje lze snadno provádět přímé řezy v přímce. Vyrábí také zakřivené konfigurace s dostatečně velkým průměrem. Zaoblené kusy s malým poloměrem jsou obtížněji dosažitelné.

Při řezání relativně tenkých obkladů je práce s přímočarou pilou (mimochodem, pro drobné práce lze použít i ruční verzi tohoto nástroje) snazší.

Při řezání hustšího keramického podlahového materiálu se mohou vyskytnout potíže.

Použití řezačky na sklo

Dalším dostupným nástrojem, který vám umožní samostatně odstranit problém, jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice a úhlové brusky, je řezačka na sklo.

Lze jej nahradit jiným špičatým nástrojem z pobeditu, diamantu nebo jiného tvrdého materiálu. Mohou to být vrtáky, nože a další zařízení.

K práci bude zapotřebí také kovové zábradlí. Při použití dřevěného nebo plastového pravítka je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože řezné hrany mohou snadno poškodit materiál a úkos může být nerovnoměrný.

Při použití řezačky na sklo mějte na paměti, že takový nástroj lze použít pouze pro přímé řezání obkladů. Upozorňujeme, že minimální šířka odstraňovaných úlomků je 20 mm.

Pro dosažení čistého řezu je nutné poškrábat horní vrstvu dlaždice po celé její délce. Pokud je nástroj dostatečně tvrdý a dobře naostřený, je drážka obvykle zhotovena do požadované hloubky jedním průchodem, a to dostatečnou silou. Někdy je třeba několikrát opakovat, aby byl škrábanec hlubší než hlavní lesklá vrstva.

Před jakýmikoliv dalšími kroky k rozbití dlaždice je třeba tvrdým koncem řezačky na sklo poklepat na zadní stranu dlaždice a zarovnat ji s linií řezu. K rozbití dlaždic se pak používá několik technik:

 • O okraj stolu. Umístěte řezanou keramickou lištu na okraj stolu, který musí přesně odpovídat linii řezu. Jednou rukou přitlačte materiál k pracovní desce a druhou rukou pevně přitlačte na řezaný díl. Při správném provedení dlaždice praskne přímo v místě značky.
 • proti ostrému rohu. Po dokončení škrábání zářezu uchopte dlaždici pevně rukama z obou stran. Pak se do ostrého rohu zasadí ostrý úder. Umístěte materiál tak, aby se místo nárazu nacházelo přesně na linii sečení přestávky. Je důležité, aby kovový nebo dřevěný rohový díl vyčníval alespoň 10 cm nad vodorovnou rovinu. Tím se zabrání úderům rukou do povrchu, čímž se eliminuje narušení praskliny v dlaždici.
 • Na pevné tyči. Připravená dlaždice se položí na pevnou, dostatečně dlouhou desku směrem ven tak, aby místo budoucího rozdělení bylo přesně uprostřed tohoto zařízení. Oběma rukama prudce a rovnoměrně stiskněte obě strany najednou. Jako tyč se používá tužka nebo vrták o průměru 8,5-15,5 mm a délce odpovídající délce vlasce.
 • Mezi svorkami. Pomocí této techniky můžete buď vylomit část dlaždice, nebo ji proříznout sekací linkou po celé délce materiálu. Je třeba připravit dvě svorky. K tomu se používají obdélníkové kusy silné překližky. Dřevěné tyče se dobře hodí. V případě potřeby vyrobte provizorní stroj spojením dvou kusů překližky samořeznými šrouby, aby se dlaždice vešly dovnitř. Je důležité, aby svorky měly čisté okraje. Umístěte dlaždici tak, aby drážka byla přesně na okraji. Horní svorku upevněte přitlačením rukou a poté prudce zatlačte na volný okraj dlaždice.

Jak vytvořit kulaté otvory

Výběr možností demonstruje, jak řezat dlaždice bez frézy na dlaždice vlastníma rukama, pokud chcete získat kulaté otvory, obraťte se na domácí nářadí, které mají rotační hroty. Patří mezi ně elektrická zařízení, jako jsou šroubováky, vrtačky, svítilny nebo ruční rotační nože.

Je důležité nastavit relativně nízké otáčky, které nepřekročí 500 otáček za minutu, abyste získali rovný otvor. Výběr trysek podle průměru budoucího otvoru.

Ø 20-30 mm

 • Vrtáky se špičatou hlavou orientované na práci s dlaždicemi. Vhodné pro běžné dlaždice.
 • Speciální vrtáky s ostře ohnutými hranami na jedné straně. Lze je použít při vrtání keramických dlaždic do tvrdé podlahy.
 • Bity určené do kamene a betonu s destičkami z karbidu wolframu. Méně odolné, ale schopné vyvrtat několik děr.

Ø 31-50 mm

 • Zuby. Mohou to být korund, diamant, karbid wolframu nebo karbid wolframu. Vhodná cena.
 • Balerína. Představuje kopinatý vrták s druhou frézou, která je nastavena tak, aby pracovala s pohybem tyče upevněné na středové noze. Přestože životnost takového nástavce je nízká, je ceněn pro svou schopnost vyřezávat různé průměry otvorů.

Pokud potřebujete do dlaždice vyvrtat otvor o průměru větším než 50 mm, použijte úhlovou brusku.

Filetování

Před řezáním dlaždic bez řezačky na dlaždice, abyste získali tvarovanou kosu kolem okraje, musíte nejprve provést řezy s malými rozestupy mezi nimi. Řezy musí být o několik milimetrů kratší než hlavní linie.

Když je vše připraveno, použijte speciální kleště na dlaždice s kolečky nebo standardní kleště a opatrně vylomte segment po segmentu. Zbytek varné desky odstraňte po malých částech.

Je obtížnější najít způsob, jak řezat dlaždice bez použití řezaček na dlaždice, pokud projekt vyžaduje vytvoření zakřivených průchozích tvarů, které se nacházejí uvnitř dlaždice. Nejprve udělejte otvor a poté ve směru otvoru opatrně vystřihněte malé kousky pomocí štípacích kleští. Podél okraje je ostrým nástrojem vytvořena hluboká drážka, která zabraňuje vzniku zbytečných třísek.

Kleště s řezákem

U poměrně tenkých obkladů určených k dekoraci stěn lze problém, jak řezat obklady bez řezačky, vyřešit pomocí kleští vybavených řezačkou.

Dodržujte následující postup:

 • Na vnějším povrchu materiálu se pak pomocí pravítka a fixu vyznačí přesné značky.
 • Řeznou část kleští veďte podél této pokosové čáry a tlačte na nástroj tak, abyste vytvořili drážku, aniž byste dlaždici odštípli nebo deformovali. Začněte od vzdálenější strany směrem k sobě. V případě potřeby opakujte, abyste dosáhli správné hloubky řezu.
 • Pak nástroj otočte tak, aby kleště uchopily materiál podél vyznačené linie. Přebytečný kousek stlačte a odřízněte.

V případě potřeby se řezné hrany vyhladí pomocí smirku a následně brusného papíru.

Všechny výše uvedené techniky, které ukazují, jak řezat dlaždice bez řezačky, jsou k dispozici a umožňují vám provést práci sami, pokud předpokládáte malý objem práce. Doporučuje se trénovat předem, abyste získali správné dovednosti na kusy vadných dlaždic. To vám umožní přesněji určit metody práce, úsilí vynaložené na získání kvalitního řezu jakéhokoli tvaru.

Několik tipů k zapomenutým technikám

Budete si pokládat dlaždice? Mějte na paměti, že proces je velmi časově náročný a bude vyžadovat od interpreta určité zkušenosti. Několik praktických rad pro začátečníky: pokud používáte úhlovou brusku k řezání obkladů a dlažby bez frézy, neměli byste dělat žádné prudké pohyby, protože diamantový kotouč by poškodil část, která má zůstat čistá.

Dodržujte také bezpečnostní opatření a vždy používejte osobní ochranné prostředky na ochranu dýchacích cest a očí před prachem. Střepy mohou snadno a rychle poškodit rohovku a prach může ucpat dýchací trubici.

Je možné řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice??

Samozřejmě byl vyřezán ještě před vynálezem tohoto nástroje. Vzpomeňme si na technologie zapomenutých let a používejme moderní nástroje.

řezat, dlaždice, frézy, úhlové, brusky

Řezačka skla

Každý domov má takový nástroj. I když ho nemáte, nezoufejte. Až budete příště ve spíži nebo na balkoně, určitě ji najdete. A bude na něm napsáno „Made in the USSR“.

Proces řezání dlaždic se neliší od řezání skla. Vyznačíte si kousek vlasce a vedete ho řezačkou na sklo.

Pokud nemáte třes rukou, obejdete se bez průvodce. Cvičením na několika zničených kusech získáte potřebné dovednosti.

Pokud se vám třese ruka, použijte rovný předmět. Mohlo by se jednat o další dlaždici nebo ocelové pravítko.

Hlavním pravidlem je řezat ve směru „od hlavy k patě“, od okraje desky ke konci dlaždice. Síla musí být silná a rovnoměrná v celém řezu.

Pokud vše provedete správně, uslyšíte charakteristický křupavý zvuk. Přerušení v praskání znamená, že linka není souvislá. Na konci by měl nůž silou sklouznout z dlaždice.

Po poškrábání je třeba dlaždici jemně rozbít. Žádné upínání pomocí šroubové svorky mezi dvěma tyčemi! Existují pouze dva způsoby: o stůl nebo o hřebík.

 • Položte dlaždice na okraj stolu nebo jiného povrchu s rovnoměrným úhlem. Jednou rukou držte dlaždici na stole a druhou pevně přitiskněte volný okraj. Dávejte pozor, aby vám ulomený kus nevypadl z rukou
 • Položte poškrábanou dlaždici na rovný povrch a pod řez položte nějaký předmět. Například hřebík

Oběma rukama přitlačte na okraje, dlaždice bude rovnoměrně praskat podél značení. Tato metoda je také velmi oblíbená při velkém množství práce. méně času se stráví přemísťováním dlaždic z místa na místo.

Šířka odlamovaného kusu dlaždice je důležitá. Pruh kratší než 5 cm bude obtížné účinně přerušit a 2-3 cm je nemožné. K tomu slouží speciální kleště. řezačka na dlaždice.

Lze je použít k řezání a lámání dlaždic. Je pravda, že to přesahuje koncept „jak řezat dlaždice bez použití řezačky na dlaždice“ (kleště si budete muset koupit).

Alternativou je použití závitového bloku a upínací svorky. Úzkou část upněte na okraj stolu a širší polovinu prudkým pohybem dolů odlomte (tradiční způsob).

Alternativa k řezačce skla

Co dělat, když doma opravdu nemáte řezačku na sklo?? K vytvoření drážky je zapotřebí ostrý předmět, tvrdší než dlaždice. Stačí fréza ze soustruhu (pokud ji máte doma)?).

Na hraně pilníku je možné brousit smirkový papír, čímž se získá ostrý úhel. Legovaná ocel vyřeže hlubokou drážku. Podobně by fungoval i pobeditový vrták.

Ruční kotoučová pila

Není to nejlepší nástroj pro řezání keramiky. Existují speciální kotoučové řezačky dlaždic (včetně ručních) s 14000. 18000 ot/min. Běžná kotoučová pila nedosahuje ani poloviny této rychlosti. Přesto, pokud takový nástroj máte, lze jej v případě nouze použít.

řezat, dlaždice, frézy, úhlové, brusky

Kotouče s diamantovou špičkou vybírejte především pro použití s kamenem nebo keramikou. Nehledejte ten nejdražší (je prostě určen pro delší životnost), pro malé objemy stačí ekonomická třída.

Zrychlete hřídel na maximální počet otáček před dotykem s dlaždicí. Nevyvíjejte příliš velký tlak, jinak otáčky klesnou a dlaždice se začne pálit a praskat.

Můžete provádět podélný řez (pohybem od okraje) nebo ponorný řez (spouštěním pily shora).

Místo řezu nezapomeňte navlhčit! Pokud je to možné, zajistěte stálý přívod vody tenkou trubičkou.

úhlová bruska

Původně se tento nástroj používal pouze k řezání mramoru a porcelánových dlaždic.

Majitelé kompaktních úhlových brusek si však rychle uvědomili možnosti elektrického nářadí. Úhlová bruska má na rozdíl od ruční kotoučové pily poměrně vysoké otáčky a vytváří čistší řez.

Tento nástroj se mnohem lépe drží v ruce. Malé keramické dlaždice můžete řezat s povrchovou úpravou.

Přesto existuje několik tajemství, jak správně řezat dlaždice úhlovou bruskou, některé z těchto tipů najdete v tomto videu.

 • Pokud je to možné, nasaďte tenčí kotouč. Nechte ji rychleji opotřebovat. alespoň neklesnou otáčky. Získáte dokonalý střih
 • Správné držení nástroje. Úhlová bruska by se měla při řezání dlaždic držet „vzhůru nohama“. To znamená, že se disk musí otáčet „směrem od vás“. Pokud není rukojeť úhlové brusky přemístěna na druhou stranu. práce s ní bude nepohodlná
 • Čepel musí být podél řezu otočena směrem k sobě. Tedy ve směru otáčení. Tímto způsobem dochází k menšímu množství třísek, zejména u křehkých porcelánových dlaždic
 • Správný řezací stůl. Na obrázku vidíte, že v místě řezu je mezera. Nepokládejte dlaždici na okraj stolu, obě poloviny musí být podepřeny. Ujistěte se, že jste obě strany zajistili měkkými svorkami
 • Dlaždice nemusíte prořezávat najednou. Je lepší provést několik přejezdů a pokaždé se ponořit hlouběji. Hlavní je neztratit rychlost. Proto nevyvíjejte příliš velký tlak
 • Hrot řezu musí být opět navlhčený. Nelijte vodu nepřetržitě, mohla by stříkat do elektromotoru. Před každým řezem stačí linii řezu důkladně navlhčit.

Pokud je k dispozici více nástrojů, vyberte ten, který je nejbezpečnější. A obecně. vyzkoušejte všechny varianty na rozbité dlaždici a vyberte si techniku řezání, která vám vyhovuje.

Pokud potřebujete provést rovný řez ve vzdálenosti nejméně 2 cm od okraje dlaždice, postačí tvrdý, ostrý nástroj, který může poškrábat povrch dlaždice. Klasickým příkladem takového nástroje je řezačka na sklo; kromě ní můžete použít také vrtačku, nůž atd. п. Kromě řezačky budete potřebovat kovové pravítko nebo jeho náhradu (např. čtverec nebo lištu).

Pod tímto pravítkem se na dlaždici z přední strany nanese rýha, která musí být hlubší než lesklá vrstva (může to vyžadovat několik tahů). Materiál se pak podél linie řezu přeruší; nejjednodušší je položit kus na okraj stolu a volnou část přitlačit, nebo položit dlaždici s linií řezu na pevnou tyč a přitlačit z obou stran.

Rádi bychom zdůraznili, že tato metoda je vhodná především pro obklady a dlažby a není příliš vhodná pro tvrdší materiály, jako je porcelán.

úhlová bruska

Jak rychle a rovnoměrně řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice? K tomu je zapotřebí robustní a výkonný nástroj, nejlépe úhlová bruska. Většina řemeslníků má takový stroj k dispozici. Pro řezání keramických obkladů vyměňte kotouč za kotouč s diamantovým povrchem pro řezání za sucha, ale ponechte jej pro řezání za mokra, pokud pracujete na mokrém podkladu s použitím vody.

Dlaždice se řežou úhlovou bruskou, ale tato metoda vyžaduje určitou zručnost, jinak hrozí poškození materiálu

Práce na přední straně. Směr nástroje by měl být směrem k vám. Nejprve si vyznačte linii řezu a dlaždici pevně připevněte, aby se během práce nemohla pohybovat a nic nebránilo průchodu frézy. Pro rovný řez držte úhlovou brusku rovně. Pokud řežete pod úhlem 45 stupňů, zajistěte jednotku na boku ve správné poloze.

Kryt čepele slouží k ochraně před poraněním, takže pokud se čepel utrhne, převezme náraz na sebe. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti při používání osobních ochranných pomůcek. Respirátor nebo maska vás ochrání před prachem a stavební brýle před drobnými třískami.

Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice

Dobrý den, milí kutilové.

V tomto příspěvku budeme řezat dlaždice a keramické obklady bez řezačky na dlaždice.

Často nastává situace, kdy potřebujete obložit malou plochu dlaždicemi. Kromě toho máte ruce nabroušené tak, abyste tento problém vyřešili, přečetli jste si články v tomto blogu s doporučeními pro pokládku dlažby a jste připraveni provést tuto práci sami.

Problém je ale v tom, že nemáte řezačku na dlaždice a nemáte nikoho, kdo by vám ji na den půjčil. No, nemusíte. Jsem profesionální obkladač a mám skvělý stroj, ale na malé zakázky ho nechci tahat, protože je dost velký a výkonný.

A obyčejná řezačka na dlaždice, našel jsem skvělou náhradu, která se snadněji používá, výsledek je lepší a spektrum použití není omezeno pouze na řezání dlaždic.

Kromě řezačky na dlaždice mi nahrazuje tužku, když je třeba strávit dlouhou, čáru na drsném povrchu (beton, omítka, kov), tužka se ve skutečnosti okamžitě odře, a jako by bylo nutné dát značku, kterou nelze smýt vodou a ne odřít.

Jsou chvíle, kdy je třeba značku umístit velmi přesně, aby nebyla silnější než vlas.

Nástroj, o kterém vám budu vyprávět, nazývám škrabka. Neměl jsem pro něj moc fantazie, takže mu můžete dát libovolné jméno.

Vytvořit tento nástroj není jednoduché, ale velmi jednoduché. Vezmeme použitý šnek 6ku nebo 8ku, délky 120-180 mm, a naostříme ho co nejostřeji jako tužku.

K tomu se používá diamantový kotouč, protože brusné kotouče nezvítězí. Hlavní je vytvořit hranu bez otřepů a neodříznout úplně špičku bitu.

To je vše, nástroj je připraven. Už je jasné, jak ji používat jako tužku, ale nyní zjistíme, jak s ní řezat dlaždice.

Výhody scratchpadu

Poškrábejte, můžete řezat jakékoliv dlaždice, kromě keramické žuly a keramického mramoru. V podstatě ho používám k řezání dlaždic „Kerabut“, „Shakhtinskaya“ a podobně.

V čem je naostřený vrták lepší než fréza na dlaždice nebo sklo?? Řezačka na sklo jde dobře na dokonale rovném povrchu, a pokud je povrch mírně zvlněný, má tendenci se kývat do stran a musíte mít železný úchop, abyste ji udrželi rovně. To je nepříjemné.

Jednoduchá a levná řezačka na dlaždice, kterou lze zakoupit, má také řadu nevýhod.

Za prvé, jeho vodítka nemají dostatečnou tuhost a při tlaku na rukojeť se ohýbají, v důsledku čehož linie řezu není příliš rovná.

Za druhé, stále za něj musíte platit peníze, ať už jsou jakékoliv. A za třetí, proč ho potřebujete, když můžete stejným, dokonce plošším způsobem proříznout smalt na obklady?

Řezání dlaždic

K řezání dlaždic pomocí škrabky potřebujete také kovový čtverec. Velikost, kterou potřebujete vyříznout, označíte čtvercem a na okraj dlaždice umístíte značku.

Pak podle tohoto označení přiložíme na dlaždici úhelník, přitlačíme ho a škrábancem podél něj uděláme na dlaždici čáru (jen drobná poznámka: pokud budou na nabroušeném konci hrany, rychle se zažere hrana úhelníku).

U všech duri přitlačit tak není nutné, a že škrábanec půjde ne podél úhlu, a někde do strany, a dlaždice může zlomit. Je lepší se poškrábat dvakrát nebo třikrát.

Pak vezmeme dlaždici oběma rukama za okraj a prudkým krátkým úderem ji rozbijeme spodní stranou o hranu dřevěné tyče nebo něčeho podobného.

To je vše. Jsem si jistý, že když ne na první, tak na třetí pokus se vám to podaří stejně.

Řezané porcelánové dlaždice

Nyní se pokusíme zvládnout řezání keramické žuly pomocí úhlové brusky. V tomto případě se hodí i podložka na škrábání.

Pro jistotu bych měl zmínit, že pro řezání dlaždic je lepší použít malou úhlovou brusku (500-800 W) a kotouč pro řezání žuly je lepší koupit s hladkou korunkou.

Je jistě určen pro mokré řezání, ale pokud silně netlačí, mohou řezat bez vody. S určitou pečlivostí je však možné vyhnout se drobným třískám, které nevyhnutelně vznikají, pokud je koruna na disku turbinální.

Na obrázcích mám jen turbínový disk, ale udělám ho hladký a odštípnutý, doporučuji začít s hladkým.

Začněme tím, že poškrábeme čáru, kde budeme řezat. je nutné několikrát škrábat, aby se dosáhlo dostatečně hluboké linie.

Trik spočívá v tom, že škrabka nevytváří žádné třísky, takže řez je velmi hladký. Nerozbíjejte keramickou žulu, protože má stejnou tvrdost v celé tloušťce dlaždice a škrábanec ji nerozbije.

Vezmete tedy úhlovou brusku a začnete postupně řezat, přičemž dbáte na to, abyste řezali podél vnějšího okraje škrábance a nepřeskakovali vnitřní okraj škrábance.

Nemusíte hned provádět řez v celé tloušťce. Stačí řezat po celé délce do hloubky asi tří milimetrů.

Při řezání mějte na paměti, že odštípnutí dlaždic se děje zadní hranou kotouče, nikoliv přední, kterou se snažte přes škrábanec nepřeskočit, a mezitím vůbec nevěnujte pozornost tomu, co se děje na zadní hraně.

Měli byste se snažit držet kotouč při řezání ne rovnoběžně s rýhou, ale mírně pod úhlem k ní, malým, ale úhlem, aby se zadní hrana kotouče nedotýkala hrany řezu.

Samotný řez bude o něco širší než tloušťka kotouče, ale to není problém, dokonce je to užitečné, protože druhý řez, dokončovací řez, je lepší provádět ve stejném sklonu.

Druhý průchod provádíme tak, že kotouč držíme rovnoběžně s řezem, ale ohýbáme jej dovnitř, aby se vůbec nedotýkal horní části řezu.

Je to trochu obtížné, souhlasím, prvních párkrát (ne víckrát) je to trochu obtížné, ale řez je docela dobrý, žádné třísky nebo výstupky.

O druhé části dlaždice se to samozřejmě říci nedá, ale koneckonců její křivý okraj by se dal stejným způsobem seříznout a narovnat.

Jak podříznout konce dlaždic na 45 pro rohy

A nakonec provedeme 45° řez pro rohy dlaždic bez použití frézy na dlaždice.

Dobře si vzpomínám na doby, kdy elektrická řezačka na dlaždice s automatickým přívodem vody byla velmi vzácným nástrojem, ale rohy bez plastových rohů už začínaly být módní a museli jste je dělat ručně, jednoduchou úhlovou bruskou, abyste si udrželi stav.

Ve skutečnosti to není tak složité. Konec dlaždice je velmi jednoduše oříznut. Hlavní je ustoupit od přední hrany asi o milimetr a brusku vést pod úhlem větším než 45°.

Ultratenký diamantový kotouč na řezání obkladů a dlažby PROTECO 125mm pro úhlové brusky

Samozřejmě nikdy nezískáte rovný řez, ale ani to není nutné. Jde o to, že po spárování bude vidět pouze přední hrana, které se úhlová bruska nedotkla, a všechny nerovnosti budou skryty spárovací hmotou.

Se spárovací hmotou jsem se neobtěžoval, protože ještě dělám instalatérské práce. Jak budou dlaždice pokračovat, ukážu vám ručně oříznutý roh. Proto se prozatím spokojte s tím, co vidíte.

Jen dodám, že roh se ořezává ručně pevnou stěrkou (kovovou), bez použití tlaku. Spárovací hmota se rozprostře mezi vnější (neříznuté) hrany dlaždice a zcela zakryje vnitřní (řezané) hrany.

Netlačte příliš silně, protože je pravděpodobné, že hladítko zanechá na okrajích dlaždice tmavé stopy.

Pokud článek neodpovídá na vaši otázku, zeptejte se v komentářích. Pokusím se odpovědět co nejrychleji.

Je vhodné využít neocenitelných zkušeností odborníků

Pro řezání materiálu při domácím obkládání jsou nezbytné následující nástroje:

 • rovný povrch;
 • pravítko s rovným okrajem na jednom konci, tzv. „úhelník“;
 • Bit s pobeditovou špičkou;
 • Řezačka na sklo, řezačka na krabice;
 • „Kleště na štípání dlaždic“ jsou miniaturní kleště s kolečkem na štípání dlaždic na jedné straně a křížovou vypouklou deskou na straně druhé;
 • Vrtačka s „jádrovými bity“;
 • skládačka z diamantového drátu;
 • „úhlová bruska“.

Je důležité si uvědomit, že obkladový materiál musí být před řezáním připraven. Pokud keramickou dlažbu před prací s ní na třicet minut namočíte, můžete vyřešit problémy s prachem, křehkostí a zvýšit její poddajnost.

Chcete-li efektivně rozříznout kus dlaždice, musíte do lesklého povrchu udělat čistou drážku a pak ji rychlým a jistým pohybem rozdělit. To lze snadno provést pomocí různých nástrojů: frézy na sklo, vrtáku s tvrdokovovou špičkou, řezačky na lepenku a pravítka. Postup je ve všech případech stejný:

Řezačka na sklo. cenově nejdostupnější nástroj na řezání dlaždic

 • Položte dlaždici na rovný povrch vnitřní stranou dolů;
 • udělejte potřebné značky a nakreslete tužkou jasnou čáru pomocí „úhelníku“;
 • vyryjte podél pravítka rýhu a středně silně přitlačte frézu na sklo nebo vrták;
 • Umístěte vrták pod čáru zářezu, přitlačte dlaždici na obou stranách a přerušte ji. Případně můžete dlaždici rozbít tak, že ji položíte na okraj stolu podél linie řezu a prudce na ni zatlačíte.

„Kleště na kolečkách“ se k rozbíjení dlaždic používají mnohem snadněji, protože jsou pro tento účel speciálně navrženy. Jednoduše posuňte křížovou desku shora tak, aby se zářez ve výřezu nacházel přesně uprostřed přítlačné desky, a poté stiskněte kleště. Tím vzniká kvalitní přestávka.

Upněte dlaždici kleštěmi do středu vyznačené linie sečení a stiskněte rukojeti

Pokud nemůžete použít speciální nástroj na řezání dlaždic, můžete si ho vyrobit doma. Například pobeditový vrták o průměru 6 nebo 8 milimetrů lze brousit na diamantovém kotouči ve tvaru tužky. Hlavní je, aby se pobeditová vrstva neodřízla a okraj byl bez zubatých hran. Zaoblený tvar hrotu umožňuje provádět hluboké řezy při umístění na straně čtverce.

Všechny výše uvedené metody jsou vhodné pro řezání obkladů a dlažeb, ale v případě silnějších a hustších obkladů a dlažeb je třeba použít jiné nástroje.

Doporučuje se používat úhlovou brusku a další šikovné nástroje. K jeho dokončení se nejlépe hodí žulové a diamantové kotouče s hladkými hranami, které umožňují rychlé prořezání obkladového materiálu.

Řezání úhlovou bruskou je poměrně jednoduché a přístupné i neprofesionálům

Postup prací může být následující:

 • Nejprve je třeba vyříznout dostatečně hlubokou linku pomocí frézy na sklo nebo speciálního vrtáku. Toho dosáhnete několika tahy po vnějším povrchu.
 • Poté začněte úhlovou bruskou opatrně řezat podél vnějšího okraje řezu. Doporučuje se řezat hlouběji než 3 milimetry. Pokud takový postup provedete 2-3krát, můžete získat kvalitní řez.

Dlažbu lze řezat i jiným způsobem:

 • Na lesklý povrch nakreslete drážku pomocí stejných šikovných nástrojů.
 • Otočte dlaždici a proveďte řez úhlovou bruskou přesně v místě vnějších značek na vnitřní straně.
 • Po zlomení se doporučuje obrousit hrany smirkovým papírem.

Rovné a zakřivené řezy do dlaždic lze provádět pomocí „úhlové brusky“ s diamantovým kotoučem. Produktivita takového nástroje je srovnatelná s elektrickou řezačkou na dlaždice. Ačkoli kvalita řezu s „úhlovou bruskou“ je nižší, ale pokud potřebujete provádět mobilní práce velkého objemu, je tento nástroj nepostradatelný. Po řezu je nutné provést další broušení.