linka v sekačce na trávu STIHL. Předúprava

Omotávání struny sekačky na trávu: návod krok za krokem a videonávody

Krásný trávník bude vypadat opravdu dobře pouze tehdy, pokud bude pravidelně sečen. Pro náročné trávníky je nejvhodnější strunová sekačka. Každý majitel zařízení se dříve či později setká s problémem, jak navinout vlasec na cívku, protože nesprávný postup může nejen zhoršit kvalitu sečení, ale také poškodit zařízení. Dnes jsme se v našem přehledu Homius zabývali všemi zákoutími výměny linek a výběrem správného řezacího nástavce.

Strunová sekačka je vhodná pro sekání malých nebo obtížně přístupných ploch, např. u živých plotů, mezi záhony a podél cest. Výrobci dnes vyrábějí širokou škálu benzinových, elektrických a bateriových modelů, které si majitelé mohou vybrat podle svých požadavků.

Jako řezný materiál pro strunovou sekačku se používá strunová struna. Při práci dříve nebo později dojde její délka a majitel pak bude stát před otázkou, jak správně vyměnit a upevnit nit zastrčenou do odnímatelné cívky.

Jak navinout vlasec na strunovou sekačku na trávu

Pokyny krok za krokem pro vložení vlasce do strunové sekačky na trávu

  • Zatlačte svorky, dokud nezapadnou na své místo, a poté sejměte kryt ze žací hlavy.
  • Opatrně otočte cívkou, uvolněte ji z držáku a vyjměte ji.
  • Ustřihněte dvě stejně dlouhé čáry (okraj čáry by měl být pod úhlem, aby se vám lépe pracovalo). Vezměte jeden z nich a vložte konec vlasce do speciální kapsy na navijáku (mohou to být háčky, očka, klipy). Nyní navineme šňůru ve směru šipek. Rovnoměrně a pevně rozložte vlasec pro zastřihovač. Vložte konec vlasce do otvoru na cívce.
  • Tento postup zopakujte i u druhého konce vlasce, ale s koncem zastrčeným na opačné straně cívky.
  • Vraťte cívku vlasce do žací hlavy. Otvory v cívce vytáhněte konce vlasce a zastrčte je do speciálního konektoru na hlavě.
  • Pečlivě rozprostřete střihací šňůru a zavřete kryt. Odřízněte přebytečný vlasec a ponechte 12 až 15 cm. každý okraj.

To je vše. Strunová sekačka je zasunutá a připravená k použití. Nyní si můžete užívat sekání trávníku, oblíbeného místa v přírodě nebo zahrady.

Je důležité si uvědomit, že nejen kvalita práce, ale i vaše bezpečnost závisí na způsobu, jakým do strunové sekačky přivádíte vlasec.

Typy strunových hlav

Žací hlava na trávu je válcové těleso, do kterého je vložena cívka s vlascem (šňůrou). Tuto konstrukci lze připojit k benzínovým i elektrickým vyžínačům. Existují 3 typy hlav, podle toho, jak je vlákno přiváděno a napouštěno.

  • Automatické. Podávání vlákna se provádí poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Přestože je automatické podávání linky výhodné, pokud se pracuje s velkými objemy, má automatické podávání linky nevýhodu v tom, že spotřebuje více vlákna.
  • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje žádnou složitou obsluhu. Fungují tak, že se šňůra automaticky prodlužuje, když stroj běží na plné obrátky. Stačí se lehce dotknout hlavy strunové sekačky (uvolní se zablokování struny) a struna se odstředivě vysune z cívky a pomocí nože na ochranném krytu nože se ustřihne na požadovanou délku.
  • Manuální. Pro prodloužení šňůry je třeba stroj zastavit a šňůru pro vyžínač zavést ručně.

Na základě výše uvedeného je nejlepší volbou poloautomatická cívka. Měli byste si také uvědomit, že travní vyžínače jsou k dispozici jako jednopramenné (používané pouze k sekání trávy) a dvoupramenné pro vysokou trávu a malé, tenkostébelné keře.

Automatické navíjení vlasce na cívku

Existuje druh cívky, u které automatický mechanismus vyrábí návin bez pomoci dalších osob. uživatel má právo pouze zastrčit vlasec pro trimmer. Jak zastrčit vlasec do cívky vyžínače trávy? Videonávod. Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky na trávu? Jak navíjet na šňůry pro vyžínač, aby bylo možné navíjet na šňůry pro vyžínač. Trimmerový vlasec je veden otvorem na vnitřní straně těla trimmeru, jeho úponky jsou vedeny otvorem na vnější straně těla a vlasec se navíjí otáčením tlačítka navijáku bez jakékoliv pomoci. Tato cívka nemá možnost se omylem navinout: mechanismus sám určí správný směr, protože se může otáčet pouze jedním směrem.

Záruka na vyžínač naplněný z výroby si nevyhnutelně vyžádá výměnu vlasce. S velmi hrubou představou o tom, jak zastrčit strunovou sekačku do samotné cívky strunové sekačky, se začátečníci zdráhají tuto záležitost řešit. S trochou zručnosti však není problém naučit se tuto jednoduchou vědu a následující návod vám tento proces co nejvíce usnadní.

Jak navinout strunu vyžínače na cívku vyžínače trávy. 1 způsob

Naviják asi 4 metry vlasce. Přesné množství vlasce určíte tak, že navinete vlasec z cívky na cívku a dbáte na to, aby konečný výsledek nepřesahoval průměr cívky a aby přečníval přes okraj.

  • Pro usnadnění práce přeložte nit na polovinu, aby jeden konec byl delší než druhý o 10-15 cm.
  • Cívka má uprostřed oddělovací hranu. Je na něm dutina, do které je třeba vložit šňůru pro zastřihovač. Za tímto účelem pevněji stiskněte ohyb v drážce a omotejte smyčku kolem něj.
  • Důležité. je důležité přesně určit, jakým směrem se má vlasec pro váš vyžínač navíjet. Za tímto účelem najděte na cívce nápis „Wind Line“, vedle něj je šipka označující směr navíjení. Pokud taková šipka na cívce není, hledejte šipku na tělese žací hlavy; musí být navinuta v opačném směru.
  • Pečlivě navinujte vlasec trimmeru na cívku a co nejvíce jej napněte.
  • Po dokončení vezměte kratší konec a vložte jej do lopatky na hlavě cívky odpovídající průměru vlasce. Při tomto šití se nit navléká do nože označeného 3.3 mm.
  • Totéž proveďte s druhým koncem, ale omotejte ho opačným ostřím než předchozí. Zajistěte oba konce, nechte 5-10 cm přesah a zbytek zastřihněte. Přídavek je nutný proto, aby se nit po zasunutí cívky do hlavy neodvíjela.

Jakou šňůru zvolit pro svůj zastřihovač

Než si pořídíte zásoby tohoto materiálu pro svůj vyžínač, musíte se rozhodnout, jaký typ vyžínače si pořídíte. Koneckonců, obyčejná tzv. kulatá šňůra pro zastřihovače není jediným typem, který existuje. Jak vybrat nejvhodnější? Nejdříve je třeba určit pracovní podmínky.

Vyberte si podle typu. Nejběžnější je trimovací šňůra s kruhovým průřezem. Až na výjimky se hodí na všechny cívky. Tento typ nosného materiálu je vhodný pro sekání čerstvé, svěží trávy. Sečení tzv. mrtvého dřeva však již u tohoto typu není možné. Pokusy o sekání keřů s tímto vláknem jsou přinejmenším zbytečné.

Kromě běžného typu existují i jiné s ostrými hranami. Obvykle mají tvar hvězdy nebo čtverce. Ostrá hrana je hlavním rysem a klíčovým rozdílem mezi těmito závity.

Právě díky této vlastnosti jsou tyto typy vláken schopny sekat suchý plevel. Špičaté vlákno však není bez nevýhod, z nichž hlavní jsou rychlé opotřebení a pevnost, která je výrazně nižší než u kulatého typu.

Kromě výše uvedených typů čar existují i další zajímavé a běžné druhy. Za pozornost stojí zejména linky s kovovým drátem uvnitř. Tento typ závitu se často používá u benzínových strojů s motory o výkonu vyšším než jeden a půl koně.

Závity s kovovým jádrem se dodávají v kruhových i ostrohranných částech. Bez ohledu na typ průřezu jsou tato vlákna nejvhodnější pro překonávání obtížně řezatelných rostlin. S tímto typem vlákna lze snadno sekat nejen suchou trávu, ale i malé keře.

Volba tloušťky

Kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost tloušťce spotřebního materiálu. Pro sečení mladé trávy je vhodná struna o průměru jeden a půl milimetru. Čím větší je průměr vlákna, tím sušší a drsnější plevel zvládne.

Při volbě tloušťky čáry existuje jedno „ale“. Důležité je nejen posoudit možnosti materiálu, ale také zvážit speciální vlastnosti střihacího strojku. Požadavky na řezací nástavec naleznete v uživatelské příručce dodané se strojem.

Použití nevhodného závitu může vést k selhání nástroje. Použití příliš silné šňůry způsobí přetížení motoru. Příliš jemný závit způsobuje zvýšené opotřebení ramene točivého momentu.

Proto byste měli vybírat materiál se stejnou péčí, s jakou vybíráte strunovou sekačku. Jakmile jste našli a zakoupili vhodný vlasec pro svůj vyžínač, můžete se začít zabývat jeho navíjením na cívku.

Pokud máte zahradu nebo velký pozemek v blízkosti rodinného domu nebo chaty, měli byste pro snazší sekání trávy a plevele používat strunovou sekačku. Pokud uvažujete o elektrické nebo benzínové sekačce, klikněte zde a najdete srovnání různých modelů.

Časem se opotřebuje lanko pro strunovou sekačku a je třeba ho vyměnit. to lze provést svépomocí. Polyethylenové vlákno je třeba zvolit podle modelu sekačky. Věnujte pozornost i ostatním částem stroje, např. zde najdete informace o nožích sekačky Craftsman, které také podléhají opotřebení a mohou způsobit nenapravitelné škody.

Konstrukce navijáku vlasce pro váš vyžínač je velmi jednoduchá. Liší se však podle toho, zda cívka pracuje s jedním nebo dvěma vlákny. Při výměně vlasce na cívce je důležité dodržovat bezpečnostní opatření.

Výběr linie

Pro úspěšné navlečení vlasce do hlavy vyžínače je důležité, abyste se při výběru spotřebního materiálu nespletli. Čím silnější šňůru zastrčíte, tím silnější a tvrdší trávu dokáže posekat. Často se používá univerzální střihací šňůra o průměru 2 mm. Správný průměr pro vaši sekačku můžete zjistit následujícími způsoby:

  • Informace o tloušťce vlasce naleznete v návodu k obsluze dodaném se zastřihovačem.
  • Všimněte si samotné cívky. Někdy jsou na něm vytištěny informace o možných průměrech vedení.
  • Další možností je zkusit zasunout kabel do zásuvky. Pokud projde bez problémů zastřihovačem, je zvolený průměr vlasce vhodný.

Cívkovou nit můžete zvolit podle typu motoru. Pokud je vyžínací struna příliš silná, způsobuje zvýšený odpor při otáčení, takže se motor přehřívá a v krátké době se poškodí. Užitečné rady:

  • Pro elektrický spotřebič s motorem pod 500 V je vhodné vlákno o průměru 1,3 mm. Pokud ho nemůžete najít, můžete použít 1,6 mm ořezávací šňůru. Pokud je výkon vyšší než 1 kW, zvolte kabel o průměru 2 mm.
  • U benzinových vyžínačů trávy je důležitá hřídelová část. Pro zakřivené provedení se často používá 2 mm šňůra. Pokud je hřídel rovná, použijte 2,4 až 2,5 nebo 3mm vlákno. Nejsilnější střihací linka je k dispozici na výkonných zařízeních. od 1,3 kW.

Pozornost věnujte také typu průřezu šňůry. Některé oblíbené možnosti:

  • Nejběžnější závity mají kruhovou výseč. Dobře sekají čerstvou trávu, ale hůře se jim daří sekat keře a mrtvé dřevo.
  • Kroucená šňůra (spirálová šňůra) není příliš pevná, ale je vhodná pro řídkou mladou trávu.
  • Vroubkovaná šňůra s ostrými hranami je ideální na silný plevel v zanedbané oblasti.
  • Obdélníkové, hvězdicové nebo čtvercové žací lišty mohou sekat trávník rovnoměrněji, ale nejsou příliš odolné.
  • Nejpevnější šňůra je dvoudílná šňůra s vnitřním jádrem a kruhovou částí.

Vezměte prosím na vědomí, že místo vlasce se nesmí používat drát, kovové šňůry a lana ani běžný rybářský vlasec. Zařízení je nebezpečné pro uživatele i ostatní. Lano nebo podobné výrobky se tak postupně začnou trhat, jejich konce se rozplétají a malé kousky odlétávají velkou rychlostí.

Tipy a doporučení, jak navinout vlasec pro váš vyžínač a co je třeba vědět

Existuje několik užitečných rad a doporučení nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené obsluhy sekaček. Tyto tipy pomohou předejít negativním následkům v podobě zranění a poruch. Doporučení jsou následující:

  • Důležité je nasadit kryt, dokud nezapadne na své místo. Jedná se o 2 nebo více kliknutí v závislosti na počtu klipů. Pokud jedna západka nezapadne na místo, může buben při spuštění nářadí vyskočit a zranit osobu
  • Nenavíjejte trimovací šňůru příliš pevně nebo ve větším množství, než lze vložit. Je lepší vlasec nenamotávat, než ho mít více, protože to povede k negativním důsledkům v podobě nemožnosti ho v případě potřeby odvinout
  • Pokud nevlastníte nástroj se dvěma vodiči vlasce, ale s jedním (obvykle se jedná o jednotky s nízkým výkonem), pak se navíjení provádí v podobném pořadí, jak je popsáno výše, pouze s rozdílem v absenci středového obrubníku mezi krajními základnami cívky
  • Po výměně materiálu byste měli nejprve zkontrolovat, zda nástroj správně funguje, a teprve poté se pokusit o sekání trávy. Pokud neprovedete předběžné označení, lešení se může uvolnit a zranit osobu

To je zajímavé! Abyste snížili riziko zranění při práci s benzínovými sekačkami nebo sekačkami na trávu, vyžínači a křovinořezy, používejte kvalitní náhradní materiál. Při sekání trávy se pod rotující části dostávají drobné kamínky a jiné nečistoty, které mohou létat na velké vzdálenosti; proto, i když strunová sekačka není nůž, měli byste při práci s tímto nástrojem nosit speciální ochranný oděv.

Výsledky provedených prací jsou následující: Po výměně nového materiálu postačí běžný materiál na plochu do 600 m2, ale s ohledem na zpevňující vrstvu na trati. Běžné nylonové materiály mají kratší životnost, což je důležité vzít v úvahu. Nepokoušejte se sekat trávu s hustými stébly pomocí rybářského vlasce, protože k tomuto účelu jsou k dispozici speciální kovové disky nebo nože.

Blok: 8/8 | Počet znaků: 2095

Počet bloků: 12 | Celkový počet znaků: 18355Počet použitých dárců: 4Informace o každém dárci: