Jak vyjmout cívku vyžínače trávy

Oprava cívky vyžínače trávy vlastníma rukama

V tomto článku podrobně popíšeme, jak vyjmout cívku sekačky na trávu. Návod krok za krokem a přiložené video provedou začínajícího i zkušeného uživatele vyjmutím a vyčištěním prvku nebo jeho výměnou za nový. Před vyjmutím vyžínače je nutné vyžínač vždy vypnout. u benzínových modelů. nebo odpojit od napájení. u elektrických vyžínačů. Ukážeme si jedno tradiční schéma demontáže, ale různé modely vyžínačů mohou mít jiný způsob upevnění cívky k nástroji. Nejenže můžete starou cívku vlastnoručně odstranit, ale v případě potřeby ji můžete vyměnit za novou. Zde je tedy scénář krok za krokem:

 • Odpojte stroj od sítě nebo vypněte motor (u řetězových pil).
 • Opatrně sejměte víčko cívky, které drží pružinu na místě.
 • Jednou rukou zatlačte na západky symetricky umístěné na obou stranách a druhou rukou opatrně sejměte kryt.
 • Vyhledejte otvor v plášti převodovky na boku nebo nahoře a srovnejte jej s otvorem v náboji hřídele.
 • Pomocí šestihranného klíče nebo kovové tyče ji zasuňte do otvoru v převodovce, aby se zabránilo otáčení hřídele.
 • Vyjměte žací cívku, která se používá k navíjení struny pro strunovou sekačku.
 • Vzadu je mírně zapuštěný šroub. Lze jej odšroubovat křížovým nebo drážkovým šroubovákem.
 • Jednou rukou držte tělo hlavy a druhou vyšroubujte šroub proti směru hodinových ručiček.
 • Opatrně odklopte žací hlavu. I když se trochu zasekne, použijte jemněji větší sílu a stejným pohybem ji odstraňte. Pohyb je často ve směru hodinových ručiček, ale existují i cívky, které se odšroubují v opačném směru.
 • Montáž probíhá v opačném pořadí.
vyjmout, cívku, vyžínače, trávy

Cívku je nutné vyjmout, když je poškozená, když je navinutá šňůra (což je nežádoucí a svědčí to o negramotném výběru náčiní), a také když je nutné navinout novou šňůru na nový naviják nebo vyměnit řezací náčiní. Obchod „KosiKosa“ vám vždy nabídne levný buben na strunovou sekačku.

Jak vybrat vlasec pro váš vyžínač. délka, průměr, omezení

Pro všechny elektrické nebo benzínové strunové sekačky můžete použít vedení od různých výrobců. Přesto je lepší používat spotřební materiál stejné značky jako nářadí. To prý přispívá k dlouhé životnosti a může dokonce snížit spotřebu.

JE DŮLEŽITÉ MÍT NA PAMĚTI, ŽE! Nepoužívejte rybářský vlasec pro strunovou sekačku ani kovové kabely. Tato náhrada je neúčinná a nebezpečná. Kabel může zranit nejen samotného sekače, ale i jeho okolí.

Pokud jde o délku, je třeba vycházet z předpokládané četnosti používání strunové sekačky. Čím častěji, tím více spotřebního materiálu potřebujete. Informace o možném průměru vlasce najdete na těle cívky vyžínače trávy. Pravděpodobně bude existovat řada. Tloušťka se pohybuje od 1,2 do 4 mm. Vyberte si správnou sekačku pro oblast, kterou chcete sekat. Čím větší průměr, tím snadněji se seká tvrdá tráva.

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a načíst vlasec pro strunovou sekačku

Před vložením vlasce do cívky strunové sekačky je třeba nejprve odstranit vlasec. Naviják nebo cívka je zařízení umístěné uvnitř žací hlavy, cívky nebo bubnu. Existují různé typy hlav (v závislosti na výrobci), ale princip výměny vlasce na cívce je u všech stejný. Nejprve demontujte žací hlavu ze stroje a poté vyjměte buben s vláknem.

To je zajímavé!Hlavu lze vyměnit přímo na nástroji, ale pokud to děláte poprvé, je vhodné hlavu sejmout a naučit se podrobný postup navíjení. Po zvládnutí techniky lze výměnu provádět na křovinořezu nebo motorové pile. Pokyny k odšroubování ruční hlavy vyžínače jsou následující:

  Otočte nářadí vzhůru nohama a v případě potřeby jej očistěte od nečistot. Uchopte západky krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich jemném zatlačení sejměte z bubnu ochranný kryt

Postup je jednoduchý a není nutné demontovat celou hlavu, pokud víte, jak vyměnit hlavu. Při demontáži zohledněte následující body:

 • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu šroubu, aby se zabránilo korozi závitového spoje. Pokud jste šroub nikdy neodšroubovali, může být obtížné nebo dokonce nemožné jej v případě potřeby vyšroubovat
 • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, je třeba k jeho vyjmutí použít šroubovák nebo vrták vhodné velikosti, aby nedošlo k odštípnutí hlavy
 • Při opětovné montáži systému je třeba závitové uložení natřít mazivem, např. tukem nebo strojním olejem
 • Pokud je šroub utržený, lze jej vyšroubovat pomocí speciálních kleští
 • Některé navijáky není nutné předem rozebírat. Chcete-li je odstranit, uchopte je a otočte jimi v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile budete vědět, jak cívku rozebrat, měli byste pokračovat v hledání způsobu, jak vyměnit strunu vyžínače trávy. Níže uvedené video ukazuje podrobný postup otevření a demontáže bubnu sekačky na trávu.

Výměna pramene na zastřihovači

Pokud se šňůra nevysune lehkým úderem cívky vyžínače trávy o zem, může dojít k následujícím stavům.

Varianta 1: v řádku je kousek, tj.е. šňůra je zachycena mezi cívkami. K tomuto problému obvykle dochází, pokud uživatel navinul strunu vyžínače na cívku nerovnoměrně, s překříženými závity nebo s nedostatečným napětím. V druhém případě, pokud se žací hlava otáčí vysokou rychlostí, odstředivá síla způsobuje vtahování vlákna. To lze napravit odstraněním cívky na trimru a jejím správným převinutím, jinými slovy rovnoměrným navíjením a dobrým napnutím.

Varianta 2.7. velmi krátké konce vyčnívají z hlavy. pokud jsou konce vlasce vyčnívající ze žací hlavy příliš krátké, nemusí se vlasec ze sekačky uvolnit. Odstředivá síla zde nestačí k tomu, aby se vlasec natáhl pro střihač. Vzhledem k tomu, že je nutné pozastavit jednotku (vypnout motor, jak se také nazývá odpojit trimmer elektricheskogo trávy do sítě) a vytáhněte linku k trimmeru ručně, před stisknutím tlačítka.

Varianta 3. strunové vedení připájené uvnitř žací hlavy. Tím je zajištěno, že je cívka zablokována a neroztočí se ani po stisknutí tlačítka. Většinou je to způsobeno několika příčinami: špatnou kvalitou šňůry, přehřátím cívky při delším provozu stroje, nárazem šňůry na pevné předměty.

 • Startovací šňůry jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů s nízkým bodem tání, které nevydrží mechanické a tepelné zatížení. Proto byste měli dávat přednost značkovým řadám.
 • Pokud jste se dostat linku pro zastřihovač neznámých vlastností, a to často pájené v době jeho práce, je možné následovat příklad některých uživatelů, kteří po naplnění šňůry v cívce nebo namazat silikonovým tukem (z kanystru), nebo minerální olej. Tento postup výrazně snižuje riziko vzájemného splynutí cívek vedení.
 • Strunu strunové sekačky lze také roztavit, pokud při sekání narazí na tvrdý předmět (kámen, plot, suchou větev apod.).д.). Jakmile se tak stane, trochu se protáhne a velkou rychlostí se zasune zpět do hlavy. Třením se šňůra zahřívá a cívky se slepují. Jediné, co můžete udělat pro vyřešení tohoto problému, je otevřít cívku strunové sekačky a navinout vlasec pro strunovou sekačku.

Strunová žací hlava je jedním z aktivních mechanismů zahradního vyžínače. Je určena k sečení a je vyrobena ze speciálního navijáku, z něhož v různých směrech trčí řezací šňůra (struna nebo vlasec). Provázek je tedy spotřební materiál, který je třeba během používání vyměnit. Na základě konstrukce a provozních vlastností vyžínačů vybavují výrobci své výrobky různými typy hlav. od jednoduchých ručních cívek až po složité automatické cívky. Čím složitější je mechanismus, tím větší je pravděpodobnost jeho poruchy. Co dělat, když se cívka netočí, šňůra není podávána nebo se přetrhne, a další závady. viz níže.

Automatické navíjení vlasce na cívku

Existuje typ navijáku s automatickým mechanismem, který provádí navíjení bez asistence uživatele, který musí pouze správně navinout vlasec pro trimmer. Jak navinout vlasec pro vyžínač trávy? Anotace. Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky?? Jak navinout vlasec pro trimmer, aby se vlasec pro trimmer zastrčil. Šňůra pro zastřihovač je vedena otvorem na vnitřní straně pouzdra, její úponky jsou vedeny otvorem na vnější straně pouzdra bez navíjení, cívka je sebrána a otáčením navíjecího tlačítka je šňůra pro zastřihovač navinuta uvnitř bez jakékoliv pomoci. U takové cívky je nereálné, aby byla navinuta nesprávně: mechanismus sám určí správný směr, protože se může otáčet pouze jedním směrem.

Zaručená tovární náplň vyžínače trávy

Nevyhnutelně je třeba změnit linku. Nováčci, kteří mají velmi hrubou představu o tom, jak navinout strunu pro vyžínače trávy bez pomoci ostatních, se této práce ujímají beze spěchu. S trochou zručnosti však není problém se tuto jednoduchou techniku naučit a následující popis vám tento proces značně usnadní.

Sestava cívky vyžínače trávy

Žací hlavy sekaček na trávu se vyrábějí v různých provedeních. od jednoduchých až po složité. Na obrázku níže je zobrazena demontovaná poloautomatická strunová hlava z křovinořezu Husqvarna (Husqvarna).

Tento typ hlavy je přítomen v kompletní sadě většiny benzínových sekaček a elektrických vyžínačů, jako jsou STIHL (STIHL), Patriot (Patriot), Champion (Champion), Bosch (Bosch), Huter (Huter) a další. Konstrukce žací hlavy je poměrně jednoduchá. Obsahuje následující části:

 • základna žací hlavy;
 • Tlačítko pro poloautomatické podávání šňůry;
 • Cívka (cívka), do které se zavádí vlasec pro trimmer;
 • jaro;
 • očka. šňůry pro zastřihovač vedou ven;
 • kryt hlavy vyžínače;
 • strunová sekačka (šňůra).

Konstrukce střihací hlavy

Na ruském trhu jsou nejoblíbenější poloautomatické zastřihovací hlavy. Typickým představitelem mechanismů tohoto typu je univerzální poloautomatická hlava, kterou jsou vybaveny elektrické vyžínače na trávu a sekačky na trávu takových známých značek, jako jsou Bosch, Huter, Husqvarna atd. Jeho konstrukce je znázorněna na obrázku.

 • tělo (poz.6) s krytem (poz.1), opatřené speciálními oky (poz.5), kterým je vyvedena řezací šňůra;
 • cívka (pos.3), na který se navíjí šňůra pro trimr (poz.7);
 • upínací pružinu (poz. 4).

Existují i jiné, jednodušší hlavy.

Vlastní výroba navijáku

Vyžínače trávy často pracují na dálku od místa, kde lze koupit náhradní díly pro žací hlavu, když se rozbije. V takovém případě může poškozený mechanismus nahradit jednoduchá cívka ručně vyrobeného stroje. Potřebujete překližku (textolitovou, kovovou atd.).), úchyty, šrouby nebo vruty. Tento proces zahrnuje několik kroků.

 • Z překližky vyřízněte kotouč o průměru odpovídajícím průměru vadné cívky.
 • Vyvrtejte do středu kotouče otvor o průměru odpovídajícím průměru hřídele strunové sekačky.
 • Na protilehlé strany disku připevněte malá očka, která budou sloužit k provlečení vlasce.
 • Šňůra pro zastřihovač je vedena skrz očka a zajištěna běžnými šrouby nebo vruty. Cívka je připravena k práci.

Důležité! Nezapomeňte, že matici nemůžete utáhnout ani povolit, aniž byste hřídel pevně zajistili.

Chcete-li vyměnit vlasec na podomácku vyrobené cívce, musíte povolit upevňovací šrouby, vložit novou délku vlasce a znovu utáhnout upevňovací prvky. Není nutné vyjmout cívku z hřídele vyžínače trávy, ale je důležité zabránit samovolnému spuštění motoru.

Vyměňte střihací šňůru za kotouč nebo nůž

Při práci na zahradě, v parku a na dalších místech, kde je třeba sekat různé druhy rostlin, je často nutné měnit žací nástavec na vyžínači. Je to proto, že standardní kabel instalovaný v hlavě sekačky zvládne pouze trávu. Když se však do cesty postaví keř nebo mladý výhonek stromu, vyžínací struna na tento úkol nestačí a je třeba ji nahradit účinnějším řezacím nástrojem.

Výrobci vyžínačů podobné situace předvídali a doplnili své výrobky o množství vícebřitých nožů nebo nožů podobných kotoučovým pilám.

Pokud vyměníte strunu vyžínače za nůž s několika „noži“, může nástroj sekat jak vysokou trávu, tak rostliny se silnými a suchými stonky. Změnou struny na kotouči může uživatel zastřihnout keře nebo malé stromky.

Lopatky a kola se nasazují podle následujícího postupu.

 • Nejprve ji vyjměte i s hřídelí, řeznou hlavou (otáčejte ve směru hodinových ručiček) nebo maticí a botkou, pokud jste stroj dosud nepoužívali.
 • Umístěte pilový nebo řezný kotouč tak, aby byl umístěn na malém výstupku (náboji).

ČTĚTE Mazání převodovky strunové sekačky STIHL Fs 55

 • Nasaďte kryt nástavce na nůž a našroubujte matici na hřídel (proti směru hodinových ručiček).
 • Utáhněte matici (proti směru hodinových ručiček) pomocí trubkového klíče.

Pro lepší představu o procesu výměny nástroje se můžete podívat na toto video.