Jaký akumulátorový rázový utahovák do garáže?

Elektrické rázové utahováky: odborníci z „Za Rulem“ vybrali ty nejlepší

Zjistili jsme, jak snadné a pohodlné je odšroubovat matice kol. pomocí levného klíče nebo obyčejného klíče.

Nemá smysl kupovat profesionální rázový utahovák jen proto, abyste ho použili jednou nebo dvakrát ročně: je příliš drahý. Z tohoto důvodu jsme zvolili „rozpočtovou“ společnost čtyř nástrojů v ceně od 2 000 do 7 900 EUR. Všechny rázové utahováky jsou nízkonapěťové: dva jsou akumulátorové šroubováky a dva jsou napájeny z elektrického systému vozidla. Můžete je použít na cestách.

Skutečný utahovací moment upevnění kol osobních automobilů je 100-120 Nm. Někdy je zapotřebí ještě větší krouticí moment, např. pro utažení matice náboje nebo odstranění zrezivělých spojů. Rozsah krouticího momentu zakoupené společnosti se pohybuje v rozmezí 140 až 380 Nm. Pojďme zjistit, zda jsou tyto sliby pravdivé! A abychom se vyhnuli náhodnému zlomení šroubů během testu, použili jsme těžší spojovací materiál z GAZelle a 27mm masivní hlavu. Snižuje pevnost klíčů, ale všechny nástroje jsme testovali za stejných podmínek, a proto jsou testy se „závažím“ správné.

Jak vybrat akumulátorový rázový utahovák

Mezi množstvím modelů, které výrobci nabízejí, najdete jak klíče s hroty se slušným výkonem, tak i vysloveně „jednorázové“ kusy. Vzhledem k tomu, že nástroj musí plnit své funkce efektivně, ale musí být také spolehlivý a bezpečný při poruše, měly by být při výběru nástroje vodítkem následující parametry.

Rychlost otáčení

Čím vyšší je točivý moment, tím rychleji se práce vykoná. Otáčky hřídele u domácích spotřebičů jsou 400-500 otáček za minutu, ale u profesionálů často přesahují 1500 otáček za minutu.

Rozsah použití

Tato vlastnost určuje velikost příslušenství, se kterým může rázový utahovák pracovat. Pro domácí nářadí je ideální 10-12 bitů velikosti M12 až M24. Pro práci s velkými spojovacími prvky jsou vhodnější jiné typy nářadí, např. pneumatické.

Točivý moment

Další důležitou vlastností rázového utahováku je. Krouticí moment je síla, kterou nástroj působí na spojovací prvek. Čím vyšší je, tím složitější šrouby a matice daný model zvládne. U domácích verzí je tato hodnota zpravidla nejvýše 600 Nm.

Mechanismus nárazu

Rozlišuje se mezi nárazovými a neúderovými nástroji. První z nich je dražší, ale utahuje upevňovací prvek snadněji a zároveň bezpečněji. Funkce rázu je následující: dokud je matice utažena bez použití síly, je vystavena dlouhým úderům, a když je utažena, zvyšuje se síla momentu. Bezúderové verze jsou při práci se spojovacím materiálem více namáhány na ruce.

Reverzní

Jedná se o funkci pro otáčení hřídele v opačném směru. Ne všechny modely jsou vybaveny zpětným chodem. Pokud tato funkce není k dispozici, lze nástroj použít pouze k utahování šroubů nebo pouze k jejich vyšroubování, v závislosti na směru otáčení. stojí za to mít na paměti.

Tělo a ergonomie

Tělo nejlepších modelů je vyrobeno z kovu, který dodává nástroji dodatečnou pevnost a odolnost. Kovové výrobky také lépe odvádějí teplo od provozních prvků. Často se používá speciální vyztužený plast. Z hlediska odolnosti je o něco horší než kov, ale při opatrném použití je díky své nízké hmotnosti vynikající volbou. Práce s těžkým nástrojem může vést k únavě rukou.

Před nákupem rázového utahováku byste měli posoudit, zda vám nářadí dobře padne do ruky. Pozornost byste měli věnovat také ovládacím prvkům a jejich snadnému ovládání. ideální poloha rukojeti je uprostřed výrobku. pomáhá rovnoměrně rozložit hmotnost a tím snižuje únavu rukou.

Baterie

Kapacita baterie je hlavním parametrem, který spolu s výkonem motoru určuje dobu, po kterou může nářadí pracovat bez přerušení. rázový utahovák může být vybaven vyměnitelnými nikl-kadmiovými nebo lithium-iontovými bateriemi s až 1000 nabíjecími cykly. Při výběru je také důležité si uvědomit, zda je součástí balení druhá baterie. Tím je zajištěna nepřetržitá práce pohonné jednotky vřetena: zatímco první jednotka stojí na nástroji, druhá jednotka se nabíjí. Někteří výrobci mají odnímatelný akumulátor se světelnými indikátory nabíjení.

Součástí dodávky je také nabíječka baterií, jinak je nutné ji zakoupit zvlášť. Nabíjecí kabel je vyroben z pružného a robustně izolovaného kabelu, protože hrozí nebezpečí náhodného poškození.

Nejlepší elektrický rázový utahovák

Akumulátorový rázový utahovák Makita TW-350. ideální do dílny. Tento rázový utahovák má příkon 400 W a dokáže se roztočit při 2500 otáčkách za minutu. otáčky vřetena. Je také vybaven elektronickou regulací rychlosti a funkcí zpětného chodu. Maximální krouticí moment pro utažení spojovacího prvku je 350 Nm. Odolnost a spolehlivost výrobku je dána nárazuvzdorným krytem s ergonomickými pryžovými rukojeťmi a převodovkou s kovovým těsněním a speciálním pryžovým těsněním. Nárazový mechanismus poskytuje 2k. umožňuje vyšroubovat i ty nejsložitější matice a šrouby.

Tento elektrický rázový utahovák je vybaven třecím kroužkovým sklíčidlem pro rychlou a snadnou výměnu nástrojů. Kromě nářadí obsahuje nástrčný klíč a pouzdro na přenášení.

Funkce

 • Typ. přímý, nárazový.
 • Výkon. 0,4 kW.
 • Točivý moment. 350 Nm.
 • Rychlost. 2 000. rpm.
 • Frekvence nárazů 2 000. údery za minutu.
 • Sklíčidlo: typ ½“, průměr 12,7 mm.
 • Reverzní napájení. ano.
 • Regulace rychlosti. elektronická.
 • Hmotnost. 2,9 kg.

Seznam 15 nejlepších

Umístění Název Cena.
Top 10 nejlepších akumulátorových rázových utahováků
1 Makita DTD152Z 4 000 ₽
2 DeWALT DCF899P2 33 000 ₽
3 DeWALT DCF899P2 18 000 ₽
4 DeWALT DCF894N 13 000 ₽
5 Makita DTW1001RTJ 35 000 ₽
6 Makita TD110DWAE 9 000 ₽
7 Bosch GDR 12V-105 6 000 ₽
8 Makita DTD153RFE 18 000 ₽
9 RYOBI R18ID3-0 6 000 ₽
10 Bosch GDR 120-LI 0 Box 4 000 ₽
5 nejlepších rázových utahováků
1 Makita TW0350 16 000 ₽
2 Makita TW0200 13 000 ₽
3 Metabo SSW 650 20 000 ₽
4 Bort BSR-12 2017 2 000 ₽
5 Bort BSR-550 4 000 ₽

Tipy a triky

Několik užitečných rad od profesionálů vám pomůže prodloužit životnost vašeho rázového utahováku:

 • Pokud nelze kování vyšroubovat, nepřetěžujte pneumatické nářadí déle než 5 sekund. Rázový utahovák se může porouchat.
 • Před šroubováním tvrdých a rezavých dílů použijte penetrační kapalinu, například VD.
 • Nepoužívejte rázový utahovák při vyšších tlacích, než jaké doporučuje výrobce.
 • Pneumatický šroubovák nesmí být vystaven nárazům, skladován ve vlhkých prostorách nebo v blízkosti zdrojů ohně.

Pro skladování je nejlepší používat originální pouzdra

Při práci v garáži není třeba házet rázový utahovák pod kola. V případě srážky s automobilem hrozí nebezpečí deformace krytu.

Top 10 hodnocených podle KP

Makita TW0200 (od 15 tis. rublů)

Perfektní perkusní nástroj. Stojí solidní cenu, ale uživatelé hodnotí klíč výjimečně vysoko. Tento stroj odvádí dobrou práci při soustružení šroubů s čepy. Umí uvolnit kola automobilů, zvládne i šrouby traktorů. Pohodlně se drží i dívkám. Model také docela dobře řeže kov. dokonce i bez funkce kladiva.

Základní charakteristika

Pohodlný model s pohodlnou rukojetí. Rázový utahovák má malou hmotnost, což také přispívá k pohodlné práci. S tímto nástrojem lze otočit i ty nejtěžší šrouby. Držák nástrojů je univerzální. Existuje také možnost vypnout světlo, které například přes den není vůbec potřeba, a snížit amplitudu šroubování.

Klíčové vlastnosti

Pneumatický model je pistole. Mimořádně kompaktní a lehký. S tímto rázovým utahovákem lze vyšroubovat i ty nejodolnější šrouby. Nástroj je známý svým výkonem a spolehlivostí. Tělo z kompozitních kovů. Pogumovaná rukojeť poskytuje dobrý úchop.

Hlavní funkce

Model, který jistě potěší automobilové nadšence. Je vynikající pro povolování matic na kolech automobilů. Pro montáž pneumatik je to dobrá volba. Mezi užitečné funkce patří zpětný chod a elektronická regulace rychlosti. Maximální točivý moment 500 Nm. Přístroj je napájen dobíjecí baterií.

Hlavní funkce

Elektrické nářadí. Naprosto fantastické pro jeho použití. Rázový utahovák se vyznačuje vysokým výkonem. Navrženo podle nejnovějších poznatků, pohodlné držení. Napájení z baterie. Je odnímatelný. Nabíjení trvá dlouho. Uživatelé ji popisují jako vysoce kvalitní a velmi užitečnou.

Hlavní charakteristiky

Drahý úhlový model bez nárazu. Těch je dnes na trhu méně. Funguje na baterie. Vhodné pro tuto řadu rázových utahováků. Vyrobeno z kvalitních materiálů. Včetně nabíječky, baterie a pouzdra. Nástroj dokonale zvládá své funkce.

Hlavní funkce

Bezúderový úhlový rázový utahovák. Podle uživatele je práce s ním velmi pohodlná. S dobrým točivým momentem a výkonem. Počet otáček za minutu. 8 tisíc otáček za minutu. Nástroj je určen pro použití v autoservisech, na stavbách, při výrobě kovů apod. Není mnoho stížností.

Hlavní funkce

Před použitím tohoto nástroje musí být připojen k síti. Mějte na paměti, že potřebujete zásuvku poblíž! Délka kabelu 5 metrů. Jinak je vše ostatní standardní. dobrý výkon, mnoho otáček za minutu. Pro autoservisy a opravny je to vynikající volba. Uživatelé si oblíbili praktické tlačítko a směrový přepínač.

Hlavní funkce

Ve srovnání s předchozími modely je nízká cena okamžitě patrná. Ano, v některých ohledech může být horší. výkon, spolehlivost. ale to neznamená, že je horší. Výkon je zde vynikající. Pro použití v garáži. Navzdory svému vzhledu hračky přístroj dobře utahuje matice, jen se ujistěte, že ho používáte opatrně.

Základní výkon

Silný nástroj, který si udrží náboj po velmi dlouhou dobu. Má silné vlastnosti. Tento přístroj vyšroubuje i ty nejhůře přístupné matice. Cena není největší na trhu, což je také příjemné na pohled. Zákazníci si také pochvalují důstojné a robustní komponenty. Má velkorysou záruku, takže v případě potřeby lze vyměnit díly.

Klíčové vlastnosti

Typ nástroje rázový utahovák
typ sklíčidla 1/2 čtverce
Počet rychlostí 5
Power napájení z baterie
Počet úderů 3200 tepů za minutu
Max. Volnoběžné otáčky 2300 otáček za minutu
Max. točivý moment 400 N-m

Výhody a nevýhody

Elektrický rázový utahovák recenze

Na této stránce zveřejňujeme hodnocení a recenze kupujících na elektrické klíče. Uživatelé zde mohou vyjádřit svůj vlastní názor na výrobek a jeho výhody a nevýhody podle vlastních zkušeností. Doufáme, že vám jejich připomínky pomohou.

Jako velkoobchodník tento model rozhodně NEDOPORUČUJI. Slabé stránky: 1.šrouby a samořezné šrouby upevňující skříň převodovky jsou často vytržené a poškozené. Přečtěte si celý

Stejný nástroj jsem si půjčil od kamaráda, úplně stejný, ale značky Makita (18k)., 350Newton). porovnat vyzkoušel Makita šroubovák a Zubr odšroubování: ne. Přečtěte si celý

Zatím jsem ho nenašel. Ale zpětná vazba na směr otáčení u Makity je jiná. makita horní tlak odšroubuje horní tlak, spodní tlak se zašroubuje, ale není to priorita. Přečtěte si celý text

Reakce na směr otáčení u makity je jiná. makita horní tlak odšroubuje horní tlak, spodní tlak zašroubuje, ale na tom nezáleží. zvyknete si na to. Přečtěte si celý

Opravy soukromých vozů v mé garáži. Usnadňuje práci, navíc odšroubovává komplikované šroubové spoje bez vytrhávání závitů. Utahuje a dotahuje matice na tyčích tlumičů při demontáži/instalaci a demontáži/montaži bez nutnosti použití speciálního nářadí. pouze rotačním nárazem! Opravy jsou rychlejší a vše je velmi snadné. Podobně u matic nábojů, šroubů tlumičů u vozů VAZ bez pohonu předních kol. Lze vřele doporučit. Vzal ji v pouzdře (800rub) pro čisté skladování t.к. Ať se snažíte sebevíc, v garáži je dost prachu. Rád se věnuji řemeslným pracím a svařování a musím používat úhlové brusky, které jsou zdrojem prachu!

Jaký akumulátorový rázový utahovák zvolit?

Když je vše ohledně parametrů jasné, je čas přejít k hodnocení. Tento stručný přehled akumulátorových šroubováků vám ukáže, který model je pro vás vhodný. Pokud se však necháte unést hodnocením, neměli byste zapomínat na výkon nástroje. V opačném případě byste si mohli vybrat takový, který není pro daný úkol zcela vhodný.

hodnocení akumulátorových rázových utahováků podle spolehlivosti

Pokud jde o akumulátorové nářadí, vždy vynikne značka. Prověřeno časem. Nikdy vás při práci nezklame.

Zubr ZGUA-18-Li K

Navzdory nízké ceně se jedná o výkonný model. Nastavitelný utahovací moment matice. Vřeteno dosahuje rychlosti až 2 200 otáček. rpm. Funkce dopadu. Produkuje až 3 300 vřeten za minutu. fouká. Krouticí moment 350 Nm je dostatečný pro práci v garáži.

Akumulátorový model je vybaven reverzním tlačítkem pro změnu směru otáčení vřetena

PATRIOT BR 210LI-1/2

Bezkartáčový motor je kladnou stránkou rázového utahováku. Tato konstrukce zajišťuje dlouhou životnost a vysokou produktivitu. Rázový utahovák si poradí s utaženými maticemi a silným spojovacím materiálem. Aretační vřeteno pro pohodlnou výměnu hlavy.

Vybaveno dvěma bateriemi

Greenworks GD24IW 0

Bezkartáčový motor pro maximální spolehlivost. Akumulátorový model se může pochlubit vysokým krouticím momentem, ale neporušuje závity matic. Plynulé nastavení otáček stisknutím spouště.

Rukojeť ráčny s pogumovanými úchopovými plochami umožňuje bezpečné držení ráčny v ruce

RYOBI R18IW3-0

Díky výhodné kombinaci cenové dostupnosti a robustnosti je toto akumulátorové nářadí oblíbené u automechaniků. K dispozici jsou tři rychlosti vřetena. Přepínačem lze nastavit otáčky vřetena na 2100, 2500 nebo 2900 ot/min. Krouticí moment 400 Nm a síla, která si poradí s utaženými maticemi.

Model má funkci kladiva

5 nejlevnějších a nejvýkonnějších akumulátorových klíčů

Rázové utahováky nejsou k dispozici v nižší cenové kategorii. Pokud je vám taková možnost nabídnuta v místě prodeje, je pravděpodobné, že deklarovaný výkon nebude odpovídat skutečnosti. Volba akumulátorového rázového utahováku s dobrým výkonem je stále klamem. I zde najdete relativně levné modely.

Bosch GDR 120-LI 0 Box

Bezdrátový model má dvě rychlosti. Přepínač lze v první poloze nastavit na 1900 ot/min, ve druhé poloze na 2600 ot/min. Funkce zpětného chodu. Vysoké otáčky se často používají při práci s vrtáky.

Makita TD110DZ

Obzvláště oblíbený díky své nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. Rázový utahovák je vhodný pro práci na těžko přístupných místech. Šrouby a svorníky můžete šroubovat. Točivý moment pouze 110 Nm, ale dobře si poradí s velkým zatížením.

Integrované podsvícení je ideální pro práci ve tmě

Bort BAB-18I-LIDK

Schopnost upevňovat robustní spojovací prvky s rázovou funkcí a dobrým krouticím momentem 250 Nm. Součástí dodávky jsou tři hlavy šroubů o velikostech 22, 19 a 17 mm. Výrobce dodává dvě baterie.

Na rázový utahovák se vztahuje záruka 5 let

ENCOR AKM1811

Cenově dostupný akumulátorový model má čtvercové vřeteno s pružinovou kuličkou pro upevnění standardních hlavic. Funkce zpětného chodu umožňuje matice vyšroubovat a utáhnout. Možnost práce v nárazovém režimu.

Otáčky vřetena lze měnit pomocí nastavovacího knoflíku vřetena

AEG BSS 18C12ZLi-0

Pohodlná práce v zatemněném prostoru. Tříbodový displej pro osvětlení pracovního prostoru. Dobrý krouticí moment umožňuje zvládnout rezavé matice M16.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Otázka: Co jsou to pneumatické rázové utahováky??

Odpověď: Pneumatický rázový utahovák je mechanický momentový nástroj poháněný stlačeným vzduchem určený k utahování a vyšroubování jakéhokoli typu spojovacího materiálu. Co znamená „dopad“, je zřejmé z odpovědi na následující otázku.

Otázka: Jak funguje pneumatický rázový utahovák?

Odpověď: Pneumatický rázový utahovák neposkytuje pouze větší výkon z hlediska rotačního pohybu (jako elektrická vrtačka). Většina točivého momentu je přenášena rotujícími hmotami uvnitř rázového utahováku.

Tyto hmoty uvolňují svou energii ve formě nárazů, které procházejí skrz bit do šroubu. To umožňuje větší sílu při povolování nebo utahování šroubů a matic, aniž byste si poranili ruce.

Otázka: Jaký typ vzduchového kompresoru je zapotřebí??

Odpověď: Abyste to mohli určit, musíte znát doporučené hodnoty PSI a CFM pro váš vzduchový rázový utahovák. Potřebujete kompresor, který je asi 1,5krát větší než tyto hodnoty.

Pokud například rázový utahovák potřebuje 5 CFM při 90 PSI, měl by váš kompresor poskytovat 7,5 CFM při 135 PSI.

Otázka: Co je to PSI a CFM??

Odpověď: PSI je jednotka tlaku vzduchu, psi. CFM. jednotka pro měření objemového průtoku vzduchu, krychlové stopy za minutu.