Jak vyříznout čtvercový otvor v překližce

Jak vyříznout otvor pro umyvadlo v pracovní desce? Vrtání do dřeva a dřevotřísky.

Překližka (a v menší míře i další deskové materiály, jako jsou dřevotřískové desky nebo desky s orientovanými vlákny) nabízí velký dekorativní potenciál. s dostatečně jednoduchým nástrojem a určitými dovednostmi lze z překližky vyříznout téměř cokoli. Aby však výsledné díly vypadaly dostatečně reprezentativně, měl by mít řemeslník v zásobě několik triků. A právě o tom budeme hovořit v tomto článku.

Při zahájení práce na plechu má mnoho řemeslníků pouze základní znalosti o tom, jak provést rovný řez. Proto může otázka, jak vyříznout z překližky čtvercový řezný kruh, mnoho lidí zmást. A běžná nebo kotoučová pila na to skutečně nestačí. S těmito nástroji se nejčastěji provádí řezání kotoučovou pilou:

 • Nejjednodušší nástroj používaný k řezání. S přímočarou pilou lze provádět i ty nejtenčí práce, ale pro silné materiály nebo dlouhé řezy je málo užitečná.
 • Skládačky. Zde lze použít dva druhy strojů: normální pilu s pilovým kotoučem ve svislé poloze;
 • umělecký nástroj, jehož řezným prvkem je ocelové ostří.

Při práci se silnou překližkou se hodí běžné elektrické skládačky. Pokud však hledáte způsob, jak vyřezat písmena z překližky nebo vyrobit jiné složité předměty (například díly pro dětské hřiště), je pásová pila tou správnou volbou.

Tip! Samozřejmě existuje několik druhů pil a pilových listů pro každý typ skládačky. Správná volba řezacího nástavce je zásadní pro vysokou kvalitu výrobku.

 • Kromě skládačkových pil lze frézy na nábytek použít také k provádění zakřivených řezů. Přes veškerou složitost obsluhy výrazně překonává většinu modelů překližkových pil, pokud jde o kvalitu vyrobených otvorů. Pomocí směrovače je možné.

Nezapomeňte na ruční nářadí, ale o jeho použití si povíme v příslušné části této brožury.

Řezání překližky má několik nuancí, které musí řemeslník zohlednit:

 • Zaprvé je možné řezat pouze v suchém materiálu. Vysoká vlhkost zvyšuje odolnost překližky, takže příliš velký tlak způsobí buď odlupování dýhy, nebo zlomení pily.
 • Vyměňte pilový nebo řezný kotouč, jakmile se objeví první známky otupení.
 • Pokud překližku vyřezáváme skládačkou, musí být hlavní linie řezu zarovnány s vláknem dýhy, aby byly hrany čistší. S ruční pilou se však lépe pracuje napříč: vzniká více třísek, ale je menší riziko, že se pila zasekne nebo odchýlí od plánované linie.

Tip! Při přenášení vzorů řezání překližky na obrobek se snažte umístit šablonu tak, aby se odstraňované prvky nacházely v chybných místech: suky, třísky, skvrny atd.д.

Články, schémata, průvodci

Při opravách nebo montáži různých typů dřevěných výrobků je často nutné vyvrtat dokonale kulatý otvor. V tomto článku se pokusíme popsat všechny způsoby, jak lze takový otvor vyříznout. Zváží možnosti s použitím speciálních nástrojů i bez nich. Ruční pilka s velmi úzkým ostřím, přímočará pila, přímočará pila a kotoučový pilník jsou ruční nástroje, kterými lze řezat podél křivky.

Počkejte, dokud všechny základny nedokončí prohledávání.Po dokončení se zobrazí odkaz pro přístup k nalezeným materiálům.

Přejít na výsledky hledání

Přehrát video : Jak vyříznout kulatý otvor v tenkém kovu bez speciálních nástrojů.

Jak vytvořit kulatý otvor v dřevotřískové desce?

Musím vyrobit pár reproduktorů a nenaučil jsem se řezat skládačkou. Fiolent je v tomto ohledu dokonce stabilní. Jak vytvořit otvor pro reproduktor o průměru asi cm. Kruhová skládačka!

Tady je jen nevím, jestli existuje takové zařízení, aby čínské. Pomocí směrovače, případně podobného nástroje, pokud máte směrovač. Skládačka je vlastně nejjednodušší způsob. Stačí si pořídit novou pilu a neřezat s tvrdým posuvem. Pokud máte frézku, můžete ji použít. Obsahuje speciální páku pro kruhové řezy. Použijte malou prstovou frézu. Na jedné straně frézujete do poloviny a pak na druhé straně. K dispozici jsou také speciální kruhové nástroje pro vrtačku.

Stačí 25 cm. Potřebují ale dobrý doraz na vrtání, lepší by byl stojan. Pokud je dřevotříska široká, nemusí hloubka skládačky stačit. Pak to můžete zkusit z obou stran. Vyrobit dobrý frézovací bit vyžaduje velkou zručnost.

Myslel jsem to, co jsi řekl: „Ještě jsem se nenaučil rovnoměrně řezat skládačkou“. Dělám si to pro sebe, takže je to dobré. Žádný router. Kde je hledat, přibližná cena. Takové cirkulárky se nazývají „fréza na otvory velkého průměru“ nebo „vrták velkého průměru“. Stručně řečeno, jedná se o speciální objímku se stopkou pro vrták a kužel pro zarovnání.

V pouzdře je napříč průchozí otvor, do kterého se zasune dlouhá tyč. Na konci této tyče je obdélníkový otvor pro dláto se šroubem na utažení. Průměr otvoru se nastavuje polohou tyče v pouzdře. Nastavíte ji správně a upevníte tyč v pouzdře pomocí upínacího šroubu.

A pak skutečně vrtat. Taková zařízení jsme na stavebních trzích viděli mnohokrát. Tam se podívejte. Není to domácí výroba, někdo je vyrábí v průmyslovém měřítku. Pokud chcete udělat úhledné vybrání pro zapuštění příruby hlavic, je to správné a pro výškový reproduktor je to dokonce povinné. je to pravděpodobně možné pouze pomocí směrovače. Co se týče předního panelu, nechte si poradit od společnosti Nickel. Také v samotném tělese můžete použít distanční vložku.ki. zvláště pokud je velký a stěny jsou tenké, a povlak z tlumičů vibrací a zvuku.

Zkoušel jsem to se skládačkou a je to hrozné. Vzal frézu, za 20 minut vyrobil přípravek a prořízl ho. S vybráním příruby. Ještě jednou děkuji!! A když se skládačka otáčí, nenarazí do ní? Nebudu kupovat 2 Nickel- Fibreboard. Je zde dřevotřísková deska. Přemýšlel jsem o stavbě krabice. Na přední stranu nalepte nějaký „protihlukový“ materiál a na něj pak přilepte další list. Pak by se ale reproduktor „potopil“. Co se týče skládačky, z nějakého důvodu se skládačka skládá takto a je to Roebuck. musíte skládačku silně táhnout doleva.

Je v linii, ale skládačka se ohýbá a zkosí o 40 stupňů. Tavrovod napsal : A k té skládačce, z nějakého důvodu se pila hýbe a je to Röbir. že musíte skládačku silně táhnout doleva. Desti napsal : Ne. Všechny?? Nebo všechny „Kalibery“ a další Číňany? Nebo dřevotříska je silný materiál? Toho jsem si u své skládačky nikdy nevšiml! Klíčem k úspěchu je IMHO dobrá skládačka a dobré pily! Na tenké desce ano. Ale zkuste si skládačkou vyříznout 4cm kousek. A pokud je pila již v provozu a trochu se smrskla, nemusíte se ani snažit.

Desti napsal : Na tenké desce ano. Buk je mm, zkusím to s pilou DP. Ale pokud je to vždy jedním směrem doleva. materiál s tím pravděpodobně nemá nic společného! Nemyslím si, že Tavrovod vždy řeže 50mm dub nebo buk. Přední stěnu sloupu mám slepenou z 18 mm. Zkoušel jsem to na zbytky, nemohl jsem dostat rovný řez, okamžitě to vezme pryč. Vyrobit stopku skládačky bez vůle a pilu s přísně symetrickým ostřením je nereálné.

Při skládání vedou tyto dva faktory a nerovnoměrná hustota materiálu, různě husté vrstvy nebo struktura vrstev dřeva k prohýbání. Desti napsal : Přední stěnu reproduktoru mám slepenou z 18 mm. Vyzkoušel jsem zelený bosch, polentom, skeleton, makitu, různé pily, které mi sousedé dali dohromady pro tuto práci. Nakonec jsem si koupil frézu, protože nikdo jiný ji neměl a já potřeboval udělat díru.

Desti napsal : Zkoušel jsem Bosch green, Fotol, Skil, Makita, různé pily. Sovětskou dřevotřísku jsem řezal 15 mm a překližku asi 8 mm. Můj ano. Ne se šroubem. Chci říct, že rukou cítím, že skládačka chce jít do strany.

Zkontrolujte geometrii skládačky. Možná, že pila od začátku míří do strany. Vyzkoušejte novou pilu pro hrubé řezání. Má vyšší úhel náběhu. Díky tomu skládačková pila snáze sleduje oblouk. A krmivo. Ale vrtačka samozřejmě bije, nemůžete ji držet v ruce, zvlášť když je tak tlustá. Potřebujete jen stojan. Je jen otázkou, zda se deska vejde pod sloupky? Fréza je samozřejmě ideální Vytváření čtvrtkruhových polic v dubovém rohu pomocí frézy.

Čínský 6mm nůž na prsty se zlomil, tříska se odlomila a způsobila spoustu nepříjemností. Poté jsem se vydal touto cestou.

Nejprve jsem pomocí frézy s kružítkem vybral drážku. Poté vyříznu požadovaný obrys přímočarou pilou a pilový kotouč zajede do drážky s rezervou, t.

Pak jedu frézou s ložiskem podél hrany hotového obrobku a ložisko se odvaluje po bývalé hraně drážky. Desti napsal(a) : Vyrobit stopku skládačky zcela bez vůle a pilu s přísně symetrickým ostřením je nereálné. Když se sub v autě v překližce 18 mm žádný problém udělal díru pod 12 „reproduktor je mm nebo tak s skládačkou se zařízením a la scribe.

Ale když jsem totéž udělal pro mm reproduktory, bylo tam hodně propadů. Překližka byla dokonce o 12 mm silnější, ale skládačka a pily jsou stejné. I když doma použiji 25mm dřevovláknitou desku a frézu pro akustiku. Pro kvalitní kulatý otvor. pouze fréza. A houpání. Fórum Blogy Video Marketplace Ranking Masters.

Nové příspěvky Nové téma Alba Oblíbené tagy Slevy. Připojte se ke komunitě Mastergrade Zaregistrujte se. Fórum Nástroje a elektrické spotřebiče Elektrické nářadí: návod, opravy, použití Jak udělat kulatý otvor v dřevotřískové desce??

Čím vyříznout otvor do desky?

Skládačka potřebuje vrták s vrtákem do dřeva, aby se pilník vešel do desky. Pokud nemáte nic jiného než vrtačku do dřeva malého průměru a elektrickou vrtačku, můžete s ní vyvrtat otvor velkého průměru. Nakreslete na desku kruh o větším (požadovaném) průměru.

 • bit s držákem bitů
 • Vločkový zubní bit
 • Forstnerův vrták
 • Truhlování dřeva (hovorově „balerica“)
 • vrták na peří

Dokonalý kruh se skládačkou

Překližka se na rozdíl od jiných deskových materiálů díky své husté a nedrobivé struktuře snadno řezá a vytváří různé dekorativní složité tvary. Se standardní sadou nástrojů je každý domácí řemeslník schopen vyřezat z tohoto materiálu libovolné, a dokonce i složité prvky. Aby však obrobky měly prodejný vzhled a neohrozily zamýšlený dekorativní prvek, je třeba vzít v úvahu některé nuance práce s překližkou. Jak vyříznout rovný kruh z překližky?

Aby řemeslníci mohli z kusu překližky nebo desky vyřezat rovný kruh, obvykle používají různé druhy fréz, ruční nebo elektrické přímočaré pily a v nejhorším případě pilku na železo. Pomocí jednoduchého nástavce je možné vyříznout dokonale rovný kruh také pomocí kotoučové pily. Jak na to v praxi. viz podrobné pokyny krok za krokem. Před vyřezáním dokonalého kruhu kotoučovou pilou se ujistěte, že máte k dispozici správné materiály. Ty jsou potřebné pouze ve velmi malém množství:.

Funkce nástroje

Kvalitní trámek je vyroben z vysokopevnostní oceli, takže je vhodný pro měkké i tvrdé druhy dřeva.

Tento nástroj má nastavitelný průměr vrtáku. Díky tomu můžete vytvořit otvory téměř libovolného průměru. Rozsah střihu závisí na velikosti baleríny. Výrobci vyrábějí nástroje s následujícími roztečemi:

Maximální průměr vrtáku je omezen ocelovou tyčí, která drží frézy. Minimální. podle tloušťky dříku.

Vrtačku Ballerina lze použít na jakémkoli místě, kde by byla skládačková pila nebo ruční frézka nevhodná. Může se jednat například o kus nábytku, který je předem smontovaný a namontovaný a vzhledem k omezenému prostoru je třeba do něj vyvrtat čistý otvor. Další příklad nerovného (konkávního nebo konvexního) povrchu. Skládačkou nebo frézou pravděpodobně nezajistíte, aby bylo vše rovné a úhledné. Řízení úhlu nástroje vzhledem k povrchu by bylo obtížné. Baletka je snadný způsob, jak toho dosáhnout.

Jak vyříznout otvor v papíru

Pokud je třeba vyvrtat díru do papíru, je samozřejmě logické použít nůž na dopisy. Existuje však i techničtější způsob. Otvor můžeme vystřihnout nůžkami. V tomto případě však musíme papír ohnout.

Řekněme, že potřebujeme vyříznout díru do housky. Ohněte okraj obrobku až k okraji, ale „nemačkejte“ ho, a řezte uprostřed zobrazeného otvoru.

Narovnáme obrobek, vložíme čepel nůžek do zářezu a vystřihneme otvor.

Upozornění: nesnažte se řezat podél linie otvorů ohýbaného polotovaru (jako symetrické tvary), v tomto případě to pro kvalitní výsledek dělejte naším způsobem: nejosvědčenější metoda, která nikdy neselhala.

Je to už rok a jsem přesvědčen, že potřebujeme další vysvětlení na toto téma, takže budu pokračovat. Jde o to, že děti velmi dobře chápou myšlenku řezání kulatého otvoru. Je to snadné, ohnete ho napůl, uděláte zářez a jdete! Pokud však otvor NENÍ kulatý, jak postupovat?? Například tyto preclíky se pletou i žákům druhého stupně.

Preclík s náhodně tvarovanými otvory

Ale ve skutečnosti je to stejné jako předtím. Ohýbáte ji přibližně uprostřed:

Zaměřte a proveďte řez tak, abyste zasáhli střed.

Vstupte do drážky a řežte podél obrysové linie. A stejně postupujeme i u druhé jamky: Děti jsou velmi zmatené představou, že dělají řez do asymetrického tvaru, a zde musíme rozvíjet svou prostorovou představivost, abychom pochopili, zda řez nebude přesahovat obrys. To je pro nás dobré. Je to dobré pro oko i pro mysl.

Marina Novikova nám řekla, jak vystřihnout díru do papíru.

Tagy: praktické tipy, manipulace s papírem

Frézování bez sekání

Tento princip se však stále používá u některých řezacích strojů Laminované dřevotřískové desky. Pouze v tomto případě kotouč, který se otáčí ve směru posuvu, provádí pouze mělký řez. Při tvarování je vliv děrného kotouče na obrobek zanedbatelný, takže práce je bezpečná. Za podříznutím je hlavní pilový kotouč, který se otáčí proti posuvu obrobku, jak má. Kotouč vytváří čistý řez bez třísek, protože používá již vybranou mělkou drážku (řezný zub vychází z materiálu uvnitř drážky). To je princip, který používám ve své práci. Těm, kteří budou zkoušet můj postup, chci připomenout, že stolní frézka je velmi nebezpečný nástroj. Při práci s ní je třeba přísně dodržovat bezpečnostní předpisy. používat ochranné štíty a upínače a nepřekračovat doporučenou rychlost posuvu a otáčky frézy. Na stole nesmí být žádné cizí předměty a musí být dobře osvětlen.

Pokud je na frézce umístěna drážkovací fréza a obrobek prochází kolem frézky, určitě dojde k odštípnutí!

Proto jsem překližkový překlad nejprve upnul do vodítka frézovacího stolu tak, aby frézka vyčnívala pouze 2 mm nad desku stolu. A obrobky předávám ve směru otáčení frézy. Výsledkem je mělká drážka bez třísek.

Pak odstraním překrytí. fréza nyní vyčnívá do nastavené hloubky. A nechte obrobky projít, jak mají, směrem k rotující fréze.

Níže jsou uvedeny další položky na téma „Jak si vyrobit vlastní ruce. pro domácí hospodyňky!“

 • Výběr vrtáků pro tvrdé a měkké materiály Jaký vrták je potřeba pro vrtání.
 • Jak opravit otvory pro podpěry polic na vlastní pěst Oprava podpěr polic rukama (otvory.
 • Mini vrtačka vlastníma rukama Jak vyrobit vrtačku Pro.
 • Vrtání od A do Z (vrtáky, kov, dřevo, kámen, plast atd.).) Vrtání pro začátečníky Kdykoli potřebujete.
 • Odlučovač prachu pro vrtání vlastníma rukama. foto Odlučovač prachu pro vrtání stěn vlastníma rukama.
 • Vrtání vlastníma rukama (foto schéma) Jak vyrobit sušičku topení vlastníma rukama.
 • Rám pro objemové objekty (COLLECTIONS) vlastníma rukama. fotografie a mistrovská třída CRAZY FRAME FOR volumetric objects.

Buďme přáteli!

DIY truhlářství Jak vrtat bez třísek

Jak vybrat ten správný a na co se zaměřit

Výběr kvalitní okružní frézy je snadný

Hlavní je znát hlavní body, kterým je třeba věnovat pozornost, ale také nepřehlédnout drobnosti

Design, velmi důležitý bod: dřevěná baletka se dodává s jedním nebo dvěma či více dláty. Pro časté používání je lepší koupit verzi se dvěma nebo třemi řeznými prvky. S takovými zařízeními se lépe pracuje a kvalita obrábění je uspokojivá.

Není rozumné měnit jednotlivé díly. Levné spirálové vrtáky mohou mít pevnou stopku s pevným středicím vrtákem a vrtací tyčí.

Kov, jeho kvalita ovlivňuje pevnost a nosnost. Vysoce kvalitní nástroje jsou vyrobeny z vysokopevnostní oceli nebo slitin. Stopka a držáky nástrojů jsou tvarovány pomocí obráběcího stroje. Tyč je obvykle vyražena a vyrobena ze stejného kovu.

Levné verze často používají měkké kovy nebo slitiny, které mohou být křehké. Díly se mohou při zatížení deformovat nebo roztříštit. Takový nástroj nebude mít dlouhou životnost a bude obtížné dosáhnout přesnosti.

Kvalita zpracování, klíčovým atributem je absence vůlí a deformací. Všechny díly musí do sebe zapadat a být zajištěny pomocí upevňovacích šroubů.

Značení na kvalitní balerínové tyči je vyraženo. Někdy jsou odstupňování zvýrazněna jasnou barvou pro lepší viditelnost.

Frézy, kvalitní řezné prvky jsou vyrobeny z kalené nástrojové oceli. K držákům se připevňují nýtováním nebo pájením. Jednodílná trsátka s držáky (vyrobenými ze stejného kovu) se rychle otupí a nejsou odolná.

Výrobce by měl při výběru nářadí a spotřebního materiálu dávat přednost známým a dlouhodobě osvědčeným značkám. Nejběžnější jsou Topfix, Stayer, Irwin, Strum.

Pro domácí použití nebo pokud potřebujete vyvrtat několik otvorů, vyplatí se zakoupit nastavitelnou okružní sekačku. Díky tomu nemusíte kupovat drahý nástroj, který budete potřebovat jen několikrát.