Jak řezat laminované dřevotřískové desky bez odštípnutí

Jak řezat nábytkovou desku bez třísek. Řezání laminovaných dřevotřískových desek v domácích podmínkách. Výběr kotoučových pil a pilových listů

K řezání budete potřebovat také další nástroje:

Řezání laminovaných dřevotřískových desek probíhá podle tohoto postupu:

 • Označení materiálu. Budete potřebovat pravítko a tužku k vyznačení obrobku na čelní straně materiálu. Poté se body rovnoměrně spojí ořezávací linkou a na horní část se musí nalepit maskovací páska. Dobrým způsobem, jak řezat laminované dřevotřískové desky bez třísek, je použití maskovací pásky. к. pomáhá snižovat počet trhlin v deskovém materiálu, které mohou vznikat v důsledku vyšších teplot a vyššího tlaku. Řezání laminovaných dřevotřískových desek.
 • řezání laminovaných dřevotřískových desek. Zvolíte si, jak chcete dřevotřísku řezat, a nástroj umístíte pod požadovaným úhlem, aby byly řezané hrany rovné. Řezání laminovaných dřevotřískových a tvrdých desek by mělo být prováděno co nejšetrněji a nejplynuleji.
 • Manipulace s deskou. Pokud jsou doma řezané dřevotřískové desky na řezaných hranách nerovné, opracují se pásovou bruskou. V některých případech je nejlepší využít služeb firem, které vyrábějí nábytkové díly na zakázku a laminované dřevotřískové desky řežou pomocí speciálního zařízení. Aby bylo možné řezat hrany, používá se pro olepování hran speciální olepovací lišta.

Jaké nástroje používat?

Pokud máte nějaké otázky ohledně řezání pracovní desky, prvním krokem je výběr řezného nástroje, přičemž se často používá více než jeden nástroj.

Například pomocí kotoučové pily můžete dosáhnout perfektních výsledků, ale je to poměrně drahé potěšení, protože kvalitní nástroje stojí hodně peněz. Proto se tento stroj nachází převážně jen ve speciálních továrnách.

Úhlová bruska. je podobná předchozímu nástroji, ale výsledek nebude zdaleka ideální. Při práci s úhlovou bruskou může dojít k mnoha odštěpkům.

K řezání pracovních desek se obvykle používají dva základní profesionální a vyměnitelné nástroje. přímočará pila a přímočará pila.

Stavební odborníci dělí pilové kotouče, nebo jak se jim říká, pily do dvou hlavních kategorií:

V případě práce na desce stolu budete potřebovat variantu, která se na jedné straně trhá.

Než se pustíte do práce, ostří dobře nabruste, aby se při práci neštípalo. Než začnete řezat materiál, musíte si naostřeným nožem vytvořit drážku, která by měla být hluboká asi 2-3 mm. To umožní pracovat bez zranění a třísek.

Jak řezat dřevotřísku bez třísek

Abyste mohli doma řezat dřevotřískové desky hladce a bez třísek, potřebujete vědět pár věcí o tom. Bezpochyby je lepší řezat elektrickou skládačkou. Samozřejmě můžete řezat i pilkou na železo, ale výsledek vás pravděpodobně nepotěší, i když je možné řezat dřevotřísku pro různé účely, kde kvalita řezu nehraje žádnou roli. A tak potřebujeme čistý a dobře vypadající střih. K tomu si vezmeme skládačku, pravítko, svinovací metr a úhelník na pravé úhly (pokud je to nutné), šídlo nebo ostrý předmět, kterým na dřevotřískové desce vyryjeme vlasec pro ořezávač laminátu. Odměříme řezaný kus s 1-2 mm rezervou pro další úpravu, pak přiložíme pravítko k desce, pilu vedeme šídlem nebo ostrým předmětem s čárou pro pilový ořezávač, snažíme se silně přitlačit, abychom laminát prořízli, a pilujeme podél čáry, ne podél samotné čáry, ale přesně podél, pouze se jí dotýkáme hranou pily.

Poté hrubým smirkovým papírem dokončíme hrany řezu pilou do správného stavu, a pokud kvalita řezaného konce není uspokojivá, vezmeme si voskovou křídu v požadované barvě t.е. v barvě dřevotřísky a vyplňte žetony. Mluvme o skládačce. Osobně používám BOSSNevsky.

Pokud potřebujete řezat bez třísek jen na jedné straně, můžete použít pily s horním nebo dolním zubem. Já používám malou pilu s přímým zubem, která méně tříská a řeže docela dobře obě strany. Frézování řezaného konce smirkovým papírem bude pohodlnější, pokud jej natáhnete na rovnou tyč. Voskové pastelky a fixy na nábytek koupíte v prodejnách nábytku, kde prodávají kování. Pokud nemůžete najít křídu v požadované barvě. Lze ji vyrobit z několika dalších smícháním dohromady, podobně jako barvu. Pastelky jednoduše rozpusťte svíčkou a nakapejte na talířek, jednu barvu na druhou, pak srolujte do jednoho a otřete odštípnuté okraje, přebytečnou barvu odstraňte pravítkem nebo nožem a jemně vyleštěte hadříkem, není třeba silně tlačit.

Techniky řezání Laminované dřevotřískové desky bez třísek

Lze řezat pomocí deskové pily. Pokud však potřebujete řezat laminované dřevotřískové desky, abyste si mohli vyrobit nějaký nábytek, jsou vhodnější jiné metody.

Stírací deska

Pomocí šídla nebo hřebíku vyškrábejte pomocí pravítka ořezávací pásek na tloušťku laminátového povrchu. Řezání podél této linie, přičemž dbejte na to, aby okraje zubů pily byly přesně v drážce. Řezání lze provádět přímočarou pilou nebo ruční pilkou na železo.

Skládačka

Vhodné pro řezání malého úseku. Pila by měla mít nejmenší velikost zubů. Pohybujte skládačkou plynule, bez tlaku a nastavte otáčky těsně nad střední hodnotu.

Na straně, kde jsou zuby zapuštěny do desky, bude velmi málo třísek, ale na opačné straně při nezkušenosti jen drobné.

Kotoučová pila

Je zapotřebí pilový kotouč s jemnými zuby. Dlouhé a rovné řezy jsou při této metodě mnohem lepší než při použití skládačky. Žádné třísky v místech, kde se zuby zasekávají do desky. Pokud ano, měla by být na opačné straně, stejně jako u skládačky.

Použití vodicích lišt zvyšuje přesnost řezání. Pilu je lepší upnout ke stolu.

Řezání podřezáním

Je zapotřebí velké pravítko (vodicí lišta), které se upne na obrobek. Prvním řezem se laminátová podlaha podřízne podél vyznačené linie. Vodicí lišta by měla být umístěna na linii a řez by měl být hluboký 6-10 mm. nedojde k odštěpení.

Druhý řez je přímý. V místě, kde zuby vstupují do desky, nedochází k třískám a v místě, kde vystupují, je již laminát odříznutý, takže nemůže dojít k žádným třískám.

směrovač

V tomto případě je třeba obrobek nejprve rozříznout přímočarou pilou, přičemž je třeba ustoupit od vyznačené čáry o 2-3 mm, a poté zarovnat čáru ořezu podle šablony. Frézy musí být vybaveny ložiskem. Při této technice je možné provádět i křivé řezy.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek parketovou pilou.

Odštípnutí je zde způsobeno řeznými zuby, a to nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Při vibracích elektrického nářadí nelze prkno vést dokonale rovně, což způsobuje zkroucení pilového kotouče vzhledem k řezné ploše.). Trn umožňuje nejen čistý řez dřevotřískové desky, ale také zabraňuje vzniku třísek na opačné straně. Při výběru kotouče pro řezání laminovaných dřevotřískových desek je třeba věnovat pozornost počtu zubů; čím více jich máte, tím je řez čistší.

Před obráběním nábytkových dílů frézou je nutné je rozřezat s přídavkem 3-5 milimetrů na každé straně, která má být obráběna. Na rozdíl od předchozích metod frézování zanechává ruční frézka dokonalý řezný povrch. Odštípnutí po takovém ošetření je vzácné a ukazuje se, že řez zůstává kolmý. Zatím jsme se věnovali pouze přímočarému řezání, ale pokud jde o řezání kruhů a křivek všeho druhu, neexistuje žádná alternativa ke skládačce a fréze. Nevýhodou používání frézy je nutnost zručnosti při práci s ní. Hovoříme o nich v dalších článcích.

Pokyny k řezání

Laminované dřevotřískové desky se vyrábějí z odpadu z tvrdého a měkkého dřeva, jsou lehké a používají se pro konstrukci nábytku. Většina výrobců domácího nábytku dává při výběru surovin pro výrobu nábytku přednost laminovaným dřevotřískovým deskám. Tento materiál je relativně levný a v prodejnách je vždy na výběr z široké škály barev a textur. Problémem při práci s laminovanými dřevotřískovými deskami je, že může být velmi obtížné odříznout části listu na požadovaný rozměr, protože jemný laminát vytváří v místech řezání praskliny a třísky. Znalost několika triků pomáhá tento úkol zvládnout.

K řezání laminovaných dřevotřískových desek potřebujete pilu s jemnými zuby.

Pro přesné a efektivní řezání je nezbytná určitá posloupnost operací.

 • Na listu laminované dřevotřísky si vyznačíte linii řezu pro ořezávač, kam pevně přiložíte lepicí papírový proužek. Páska zabraňuje tomu, aby zuby pily během řezání rozštíply laminát.
 • Pomocí šídla nebo čepele nože se podél linie řezu vytvoří drážka. Předem jsme prořízli tenkou vrstvu laminátu, abychom si usnadnili řezání. Při pohybu podél této drážky se pilový kotouč pohybuje tangenciálně a prořezává hluboké vrstvy dřevotřísky.
 • Při řezání je vhodné držet pilový kotouč v ostrém úhlu k pracovní rovině desky.
 • Při řezání elektrickým nástrojem musí být rychlost posuvu pilového kotouče co nejnižší, aby nedocházelo k ohýbání a vibracím pily.
 • Po dokončení řezání je třeba řez obrobku opilovat a poté obrousit. Řez by měl být veden od středu k okraji obrobku.

Aby byla linie řezu obrobku chráněna před dalším odlamováním nebo praskáním, je buď polepena melaminovou lepicí páskou, nebo opatřena koncovými páskami, které mohou být typu T nebo C.

Toto dekorativní maskování nejen zlepšuje vzhled desky, ale také zvyšuje životnost materiálu.

Proč se čipy objevují

Než začnete řezat dřevotřísku Laminát nebo laminát pomocí skládačky, musíte pochopit, proč se při řezání deskového materiálu tvoří třísky. Odpověď je jednoduchá: vše spočívá v konstrukci skládačky, respektive v konstrukci souboru.

Při řezání se tedy pilník pohybuje ve směru nahoru-dolů. A pokud se pila pohybuje v dráze pohybu zubů (obvykle směrem dolů) a téměř nedochází k odštípnutí, při pohybu pilou v opačném směru dochází k odtržení horní vrstvy materiálu a vzniku ošklivého odštípnutí. Proto jsou na spodní straně laminovaných dřevotřískových desek vidět téměř dokonalé řezy a zkosená hrana na spodní straně.

Nástroje a materiály

Pokud je to možné, je nejlepší řezat dřevotřískové desky pomocí ruční frézky a podomácku vyrobeného vodítka. Tato metoda není příliš vhodná při řezání velkých listů, protože při použití tohoto nástroje je nutný stůl. Při této metodě je také nutné často měnit frézy. výsledkem je čistý, zúžený okraj.

elektrická skládačka je nejoblíbenějším nástrojem pro řezání dřevotřísky

Někteří řemeslníci používají elektrickou skládačku, ale bez zručnosti je obtížné řezat rovnoměrně a může dojít k odštípnutí.

Můžete vyzkoušet bimetalový nůž s dovnitř zúženými zuby určený pro laminát. Používejte přímočarou pilu při vyšších otáčkách a s nízkým posuvem, aby nedošlo k přerušení.

Pokud vám tyto metody nevyhovují, připravte si dřevotřísku k řezání doma:

 • pilka na železo s jemnými zuby (nejlépe ta, která je určena pro práci s kovem). Zuby by měly mít tloušťku 1/2 čepele a měly by být kalené;
 • papírovou lepicí pásku;
 • hrubovací soubor pro linii řezu;
 • smirkový papír pro dokončení linie řezu.

Shrnuto a podtrženo

Pokud vyvstala otázka řezání stolní desky, není třeba se bát, protože to lze provést samostatně. Pokud existuje možnost, pak je samozřejmě lepší využít služeb profesionálů a vzít materiál ke zpracování do dílny, kde budou všechny práce prováděny se speciálním vybavením a zejména kvalitně.

Při domácím řezání desky stolu, aby nevznikaly třísky, použijte vhodný nástroj. přímočarou pilu, přičemž při práci s obrobkem zachovejte maximální přesnost a preciznost.