Jak řezat dlaždice doma

Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice: Několik jednoduchých způsobů

Ne každý domácí kutil má ve svém arzenálu drahé profesionální nářadí. Někdy však při pokládání malých obkladových ploch vzniká problém, jak řezat dlaždice bez řezačky, což může způsobit určité potíže. V takové situaci použijte různé dostupné techniky podle doporučeného pořadí. Materiál se předem namočí na 40-45 minut do studené vody.

Při práci s keramickými dlaždicemi je třeba provádět různé řezy.

 • Materiál se obvykle řeže v přímce. Všimněte si, že pokud do bočních hran zbývá méně než 20 mm, považuje se to za zakřivený řez.
 • Někdy je také nutné vyříznout do dlaždice kruhový otvor o určitém průměru.
 • V případě potřeby se provedou tvarové řezy.
 • Pro získání mozaiky se u prvků malých rozměrů dává přednost metodě drcení keramických dlaždic na jednotlivé kousky. V takovém případě vložte materiál do hustého pytle a použijte těžké kladivo, abyste jej rozbili na požadované kusy.

Jak řezat dlaždice vlastníma rukama doma

Řezání dlaždic přenosnou elektrickou řezačkou na dlaždice

Jedná se o nejlepší a nejefektivnější způsob řezání. Karburátor STIHL je při řezání diamantovým kotoučem a vodním paprskem do řezu velmi čistý a kvalitní. Další výhodou této metody je, že při ní nevzniká prach a nevyžaduje fyzickou námahu.

Toto řezací zařízení je vhodné zejména pro práce s velmi velkou pracovní plochou. Vedle mnoha výhod je tu i jedna nevýhoda. cena elektrické řezačky na dlaždice. Profesionální modely začínají na 700.

Řezání dlaždic ruční stacionární řezačkou na dlaždice

Je to další nástroj než řezání keramických obkladů. nejběžnější, jak mezi profesionály, tak mezi lidmi, kteří provádějí opravy vlastníma rukama.

Technologie řezání je velmi jednoduchá: stačí označit dlaždice a řezat směrem k sobě. Lehkým tlakem rozdělíme dlaždici na dvě části.

řezat, dlaždice, doma

Tento nástroj je vhodné používat při středním objemu práce a při řezání silné a odolné keramiky (např. podlahové krytiny). Díky většímu průměru řezného kotouče je drážka pro glazuru větší a dlaždice se snadněji láme.

V současné době se ceny tohoto nástroje velmi liší v závislosti na kvalitě. Kvalitní ruční řezačky na dlaždice s pevným rámem a podpěrou stojí od 40 do 300 EUR.

S válečkovou řezačkou skla

Jedná se o nejprimitivnější a nepříliš pohodlný způsob. Lze ji použít pouze při řezání nepříliš tvrdé nebo velmi silné keramiky. Dlažbu je velmi problematické s ní vůbec řezat. Stále se však jedná o metodu, kterou lze použít při pokládce obkladů a dlažeb.

Práce s bruskou na sklo

Podívejme se na pokyny pro práci s tímto nástrojem krok za krokem:

 • Před řezáním dlaždice řezačkou na sklo nejprve pomocí stíratelné fixy nebo tužky přesně vyznačte řez na lesklé straně dlaždice pomocí ořezávací čáry. Žádoucí je také použití rohů nebo kovových pravítek. S nasazeným pravítkem by se měl řezák na sklo použít pouze jednou, a to od nejvzdálenějšího okraje keramického dílu směrem k sobě. Snažte se sílu působící na nástroj rozložit co nejrovnoměrněji. Tímto způsobem získáte dokonale rovnou ořezávací linii. prohlubeň, která oslabí pevnost dlaždice.
 • Za druhé, dlaždice musí být na stole umístěny tak, aby linie ořezu na výrobku a okraj stolu byly zcela zarovnány. Poté opatrně přidržte část dlaždice na stole a přitlačte druhý okraj: kus se jemně a přesně rozlomí. Po dokončení všech prací lze hrany obrousit smirkovým papírem.

Jak řezat keramické obklady úhlovou bruskou?

 • Pro jednotlivé aplikace je vhodný téměř každý disk. Pokud však máte před sebou vysoký podíl obkladačských prací, je nejlepší zvolit nejvhodnější kotouč.
 • Nejlepší volbou je ocelový kotouč o průměru 125 mm s diamantovým povlakem a tloušťkou nejméně 2 mm.
 • Menší kotouč je pro ruční použití méně odolný, může způsobit nerovnoměrný řez, zlomit nebo poškodit dlaždici.

Výběr lze provést podle typu břitu:

 • Segmentované. diamantový povlak je nanesen na samotnou řeznou hranu. Segmenty a drážky znamenají, že během práce dochází k částečnému chlazení, což prodlužuje dobu řezání na 1,5 minuty. Tento kotouč je vhodný pouze pro řezání za sucha.
 • Solid. s diamantovým nástřikem po celém obvodu řezné hrany, podél okraje. Vyžaduje chlazení vodou. pravidelné vlhčení dlaždice nebo použití stříkací pistole. Výsledkem je velmi čistý řez, lepší než u segmentového kotouče.
 • Kombinace. kombinuje vlastnosti výše uvedených disků. Lze použít pro suché i mokré řezání. méně se chladí a ve srovnání se segmentovými mají horší kvalitu řezu než plné.

Úhlovou bruskou lze provádět různé typy řezů:

 • Rovný. obvyklý způsob řezání dlaždice na polovinu nebo na nestejné kusy, pro obdélníkové kusy jakéhokoli druhu dlaždice: obkladačky, porcelánové dlaždice, keramické dlaždice. Pro dosažení rovnoměrného řezu je dobré dlaždici upnout šrouby nebo pro malé řezy použít pracovní stůl.
 • Tvarové řezy nebo kruhové otvory o průměru 50-100 mm. Na přední a zadní straně se vyznačí obrys řezu (kružnice) a linie ořezu se řeže přibližně v souladu s kružnicí, i když je nerovnoměrná, ale nepřesahuje kružnici. Poté se výseče uvnitř kruhu rozříznou na průměr. Pomocí kleští vylomte vnitřní části, zarovnejte okraje a konce zarovnejte do úhlu.
 • Ořezávání. řezání dlaždic pod úhlem. V tomto případě se provede normální rovný řez, poté se dlaždice upne a keramická vrstva se nařízne pod úhlem, aniž by se poškodila vnější povrchová úprava dlaždice.

Jak řezat dlaždice?

Rekonstrukce nebo kompletní renovace domu či bytu znamená mnoho různých druhů prací. Rekonstrukce koupelny nebo kuchyně velmi často zahrnuje výměnu nebo pokládku keramických obkladů a dlažeb. Je to dobrý nápad, když je šířka obkládané plochy sudý počet dlaždic a nemusíte řezat řadu dlaždic, ale bohužel je taková náhoda poměrně vzácná. Ve většině případů je třeba dlaždice nařezat na míru.

Jak řezat dlaždice, aby byl výsledný řez rovný a čistý? Keramika není měkké dřevo ani kujný kov. Keramické dlaždice nelze řezat nožem ani pilou. Existují speciální nástroje pro řezání dlaždic, ale v případě jejich absence můžete použít i nástroje dostupné v každé domácnosti, přičemž je třeba zohlednit specifika řezaného materiálu. Zde je návod, jak řezat keramické obklady s co nejnižšími náklady na čas a úsilí.

Řezání vodním paprskem

Pokud máte hodně práce a potřebujete řezat tvrdé keramické dlaždice, ale nemáte úhlovou brusku nebo řezačku na dlaždice, je lepší využít služeb řezaček na dlaždice. řezání vodním paprskem je nejlepší proces.

Touto metodou lze doma ručně vyřezávat i ty nejsložitější tvary. Podstata spočívá v tom, že se na povrch dlaždice přivádí vysokotlaký jemný proud vody smíšený s nejjemnějšími tvrdými abrazivními částicemi, jako je písek. Počítačem řízený proces umožňuje pracovat i s těmi nejsložitějšími vzory.

V tomto článku jsme zvážili několik způsobů, jak doma řezat dlaždice bez použití řezačky na dlaždice. Každá technika má své výhody. Volba konkrétní alternativní metody závisí na množství práce s obklady a dovednostech řemeslníka. Při použití těchto nástrojů není nutné používat speciální řezačku na dlaždice.

Výběr správného nástroje na řezání dlaždic

Řezání ruční řezačkou na dlaždice

Pro malé a nekomplikované řezy můžete použít speciální kleště, které jsou nejvhodnější pro domácí řezání dlaždic. Nejsou drahé a s patřičnou zručností vám umožní bez námahy provádět malé množství práce.

Výrobek je označen a nakreslen podél linie řezacím kolečkem, které je namontováno na kleštích. Použitý kruh je výrazně větší než u řezačky na sklo. až 1,5 cm. takže můžete řezat hlouběji do povrchu dlaždic. Řez je pak výrazně snazší a hladší. Čelisti kleští se zasunou do okraje dlaždice. Široká čepel kleští, která tvoří mírný úhel, se položí na líc dlaždice, přičemž střední část sleduje linii ohybu přesně nad předem vytvořenou rýhou. Jemným stlačením dlaždice kleštěmi se přebytečná část odlomí.

Tyto kleště jsou podstatně lepší než štípačky na sklo. Je však poměrně obtížné s nimi řezat tenké proužky. Pro tyto účely budete potřebovat pokročilejší vybavení.

Ruční řezačka na dlaždice

Princip je stejný jako u kleští. Je přidána řada vylepšení, která umožňují přesnější a mnohem plošší řez s menší námahou řemeslníka. Robustní, rovnoměrná vodítka zabraňují odskakování řezacího kotouče do stran a speciální pravítko vám zabrání řezat požadovaný počet dlaždic ve stejné velikosti, bez jakéhokoli zkosení. Řezání dlaždic řezačkou na dlaždice může vytvářet pouze rovné linie, není vhodným řešením pro zakřivené řezy.

Použití jednoduchého řezače skla

Jedním z jednoduchých řešení je použití jednoduchého řezáku na sklo. Pomocí pravítka (úhelníku) se vyznačí linie pro ořezávání řezu. Podél této linie se pomocí frézy na sklo vytvoří mělká drážka. Poté, co dlaždici umístíte do linie řezu v rohu desky, jemným tlakem dlaždici přerušte. Vhodné pouze pro tenké obklady stěn. Řezání dlaždic, podlahových obkladů nebo silných obkladů na stěnách řezačkou na sklo pravděpodobně nebude fungovat. Snaha o řezání strukturovaných nebo žulových dlaždic řezačkou na sklo je naprosto nereálná.

Další informace o použití řezačky na sklo najdete v tomto návodu na řezání skla.

úhlová bruska

Úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem lze přesně vyříznout jakýkoli tvar. Nevýhodou je nízká přesnost řezu a nerovnoměrný řez, protože vše závisí na precizním zpracování. Okraje řezu se mohou silně drolit. Řezání dlaždic úhlovou bruskou je příliš prašné, takže je lepší ho provádět venku.

Elektrický stroj na řezání dlaždic

Jedná se o profesionální přístup. V některých stavebninách nebo firmách si můžete takový stroj pronajmout a provádět s ním všechny potřebné operace. Řez na dlaždici je dokonale rovnoměrný díky vysokým otáčkám diamantového kotouče a přívodu vody do řezacího vedení. Výsledek je tak dokonalý, že jej lze použít i pro exponované řezy ve vnějších rozích, které nejsou zakryty rohovými lištami. Pomocí stroje je možné řezat dlaždice do jakéhokoli požadovaného tvaru a dokonce přizpůsobit úhel řezu. Ale ani pronájem takového stroje není levný, nemluvě o jeho ceně.

Bezpečnost při řezání podlahových a nástěnných dlaždic

Každý řemeslník ví, že při instalaci obkladů a dlažeb se neobejde bez řezání. Při provádění tohoto poměrně složitého procesu je třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

Aby nedošlo k poškození částicemi dlaždic, které mohou létat různými směry, musí být řemeslník chráněn speciálním oděvem, technickými brýlemi, pracovními rukavicemi a doporučuje se také používat špunty do uší, protože proces je poměrně hlučný.

Všechny pracovní nástroje musí být v dobrém technickém stavu, zejména je třeba věnovat pozornost elektrickým přístrojům, vyloučit možnost vzniku vody. Je důležité pracovat v dobře větrané místnosti.

Dobré řezání keramických obkladů zvládne v zásadě každý, zejména po získání základních dovedností řezání obkladů. V opačném případě by měl být obkladový materiál zakoupen s 12-16% rezervou, aby bylo možné počítat s neúspěšnými pokusy o vlastní řezání.

Stavební obchody často samy poskytují služby řezání nebo frézování keramických obkladů a dlažeb do požadovaného rozměru a tvaru. Zde je však nutné přesně znát požadované rozměry.

Způsoby, jak dobře řezat keramické obklady a dlažby: vhodné nástroje, postup operací, rady odborníků aktualizováno: 15. května 2017 autorem: