Jak vyříznout stropní lištu v rohu

Jak správně řezat stropní lištu v rohovém spoji

Upevnění spoje na pero a drážku (takzvaného) není složité. všechny druhy výrobků lze ve skutečnosti pevně upevnit pomocí silného lepidla.

Se zavěšením lišt nemají problém ani nezkušení truhláři. Mají na mysli jinou věc: jak správně vyříznout stropní lištu? Prakticky každá místnost, ať už je jakkoli složitě tvarovaná, má roh.

V těchto vnitřních rozích musí jednotlivé prvky lišty do sebe krásně a rovnoměrně zapadat. Prostory s obzvláště složitým tvarem vyžadují také obcházení vnějších rohů. Zde se dozvíte, jak každou z těchto situací vyřešit a jak pomocí dostupných nástrojů oříznout hrany.

Materiály a způsoby řezání lišt

Nejdříve se pokusíme zjistit, z čeho lze vyrobit filet a jaký konkrétní materiál je lepší řezat.

Lišty z pěnového polystyrenu jsou pravděpodobně nejlevnější, protože jsou křehké, měkké a křehké.

Dokonce i prsty ruky mohou dělat zářezy, rýhy a vady jsou snadno dostupné. Je obtížné vyříznout pěkný, rovný roh lišty z PVC.

Nezkušení řemeslníci mohou z tohoto důvodu také vyhodit velké množství zakoupeného materiálu. Tento polymer má také vysoké elektrostatické vlastnosti, což vysvětluje jeho schopnost zachycovat prach.

Tyto lišty je nejlepší řezat pilkou na železo nebo ostrým stavebním nožem.

Výrobky z pěnového polystyrenu jsou také levné, ačkoli tento materiál je odolnějším protějškem tradičního pěnového materiálu.

Lze je také opracovat ostrým nástrojem.

Lišty z pěnového polystyrenu jsou o něco dražší, o něco hustší a hůře se řežou. Jsou však mnohem méně náchylné k rozdrcení a rozbití.

Jejich řezání je proto snazší a rychlejší. K tomu se hodí pilka na železo nebo ostrý nůž.

Polyuretanové lišty pro stropy jsou v současné době pravděpodobně jedním z nejdražších materiálů.

Jejich cena se však vyplatí: jsou odolné proti vlhkosti, poměrně pevné a pevné a poměrně pružné.

Lišta umístěná nad kuchyňskou pracovní deskou se může deformovat a dokonce mírně prasknout.

Lze je snadno krájet speciálním nožem, aniž by se drolily. Tyto výrobky jsou však velmi citlivé na změny teploty.

Dřevěné lišty pro stropy jsou poměrně těžké a silné, tvrdé a robustní výrobky.

Lze je dobře opracovat speciální pilkou na železo s jemnými zuby. Lze použít také robustní kovovou čepel. Jak tedy správně vyříznout stropní lištu??

Prefabrikované rohy

Všimněte si, že každý mistr má možnost neprohlížet přesné řezání a lícování rohů.

V železářství lze zakoupit prefabrikovaný rohový díl, do kterého lze snadno zasunout připravené hrany lišt.

Stačí změřit požadovanou délku dílu a oříznout ji v pravém úhlu.

Všechny vady a nedokonalosti budou pokryty tímto speciálním prvkem. Ne vždy je však možné tuto praktickou metodu použít, protože standardní rozměry těchto prefabrikovaných rohů se mohou značně lišit od velikosti samotné lišty.

Takové rohy budou vyčnívat kvůli své disproporcionalitě a nebudou vypadat příliš úhledně. Pokud vám však design místnosti a velikost obrobků dovolí tuto metodu použít, neměli byste ji zanedbávat.

Pro ty, kteří musí použít některý ze způsobů ořezávání stropních soklů, jsou však užitečné následující tipy.

To je zajímavé: upevnění projektoru na strop. instalace, jak zavěsit projektor na strop, jak připevnit ke stropu, jak zavěsit držák, instalace

Jak spojit rohy

Pokud je instalace prvního rohu dokončena, můžete se domnívat, že jste se téměř naučili, jak to udělat. „Téměř“, protože ještě musíte vědět, jak spojit rohy a oříznout lamely na délku. Když jste přilepili nějaký díl a do rohu zbývá malý odstup, jak neudělat chybu s délkou? Odpověď je jednoduchá: ponechte si rezervu.

Na začátku si můžete uříznout o 10-15 cm delší kousek, abyste měli možnost si ho několikrát zopakovat, pokud by se vám to hned nepovedlo. Poté roh zhotovíte podle výše uvedeného postupu, vyzkoušíte jej již suchý a ujistíte se, že jste s výsledkem spokojeni. Teprve poté můžete již uříznutou tyč umístit do rohu a označit místo, na které ji lze zkrátit. Ořízněte ji přesně na 90°. Použití nástroje není nutné. Snažte se udržet čepel kolmo k povrchu.

Jaké nástroje budou potřeba??

V závislosti na zvoleném způsobu práce mohou být pro stropní lišty užitečné tyto nástroje

 • Pila na dřevo. Užitečné pro práci na dřevěných stropních deskách.
 • Kovová čepel. Vhodné pro jiné typy lišt (polystyren, plast atd.). д.).
 • Kovové dláto. Stroj má drážku ve tvaru obráceného U, kde se pomocí úhlů 45° a 90° vyznačují linie řezu.
 • Elektrická pokosová pila. Lze jej použít místo truhlářské frézky a pomáhá dosáhnout přesného řezu.
 • Elektrická skládačka. Snadno se ovládá a dokáže bezpečně a správně řezat rohy bez otřepů.
 • Řezák na krabice nebo univerzální nůž. Je vhodná na lišty z polystyrenu, je důležité, aby měla vynikající řezný nůž, takže musí být dobře nabroušená.

Jak řezat lištu bez truhláře

Předpokládejme, že je třeba naléhavě namontovat stropní lištu.

Vytvoření rohu bez pokosové frézy? Je to možné, ale zabere to více času. Postupujte takto.

 • Obě části lišty se nejprve seříznou pod pravým úhlem.
 • Díly se vyznačí na stěně a spojí se pomocí ořezávací čáry. Výsledkem budou dvě protínající se čáry. Průsečík se promítá přímo na části lišty.
 • Umístěte lištu na strop a od jednoho okraje k druhému vyznačte linii trimru.
 • Dokončovací práce se provádějí pomocí kuchyňského nože nebo řezačky na krabice.
 • Virtuální zářez se nakreslí na papír pomocí čar v požadovaných úhlech. Lišty se přiloží ke stroji a provede se řez (s vertikálně drženým nožem).

Jak snížit roh stropního podstavce s komentáři od odborníka pomůže vyřešit tento problém.

Tip! Protože vnitřní nebo vnější rohy nejsou vždy dokonale tvarované, lišta bude mít viditelné spáry.

Aby byly méně viditelné, je třeba před lepením lišt na jejich konce nanést plnič omítky. Po dokování prvků se přebytečný tmel odstraní gumovou stěrkou. Všechny mezery budou vyplněny a spára bude méně nápadná.

Není snadné lepit a správně spojovat lišty se vzorem. Jak v takovém případě postupovat? Odpověď se dozvíte ve videu.

Výběr správného nástroje pro řezání stropních desek

Malta na řezání stropních lišt

K přesnému a bezpečnému řezání stropních desek potřebujete správný nástroj. Ten se volí podle materiálu použitého na soklové lišty:

  Pěnový plast. Nízká pevnost a relativně nízká cena, což je důvod, proč jsou polystyrenové modely stále oblíbenější. Trvanlivost desek nemá vliv na výkon, protože stropní sokly nejsou obecně vystaveny mechanickým nárazům. K řezání je vhodný obyčejný nůž na krabice.

Můžete si ji koupit v obchodě pro kutily nebo si ji vyrobit sami podle tohoto návodu:

  Tři prkna o délce 5015 cm jsou pomocí dlouhých žeber přibita do trojboké obdélníkové krabice. Upozorňujeme, že mezi bočními deskami a příčným nosníkem musí být dodržen úhel 90 stupňů.

Pro pohodlnou a bezpečnou práci s tímto podomácku vyrobeným zařízením je třeba desky před sešitím dobře obrousit.

Výběr nástrojů pro řezání stropních soklů

Pro správné a přesné řezání stropního soklu je nutné použít správný řezný nástroj. Volí se v závislosti na materiálu, ze kterého jsou latě vyrobeny:

  Pěnový polystyren. Vyznačuje se nízkou pevností a je relativně levná, a proto jsou pěnové modely stále oblíbenější. Jejich trvanlivost nemá vliv na výkon, protože stropní desky nejsou běžně vystaveny mechanickým nárazům. K řezání lišt je nejvhodnější obyčejný nůž na krabice.

Můžete si je zakoupit ve stavebninách nebo si je vyrobit sami podle tohoto návodu:

  Tři prkna o délce 5015 cm jsou přibita do trojboké obdélníkové krabice pomocí dlouhé hrany. Všimněte si úhlu 90 stupňů mezi bočními prkny a příčnou deskou.

Pro pohodlnou a bezpečnou práci s tímto provizorním zařízením je třeba prkna před sešitím dobře obrousit.

Druhá metoda. bez dalších nástrojů

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit dokonalý spoj. vytyčením stropu. lze použít pro vnitřní roh. Další příklad, jak vyříznout pěkný a rovný roh.

Konečným výsledkem je rovnoměrný úhel 45°, který se dosáhne vedením ořezávací čáry od místa průsečíku k okraji dílu. Všimněte si, že výše uvedený způsob značení funguje pouze v případě, že jsou rohy dokonale rovné.

Jak spojit rohy

Po montáži prvního rohu máte téměř hotovo. „Téměř“, protože stále potřebujete vědět, jak spojit rohy a oříznout délky lišt. Když jste kus slepili a do rohu zbývá jen krátká vzdálenost, jak neudělat chybu v délce? Odpověď je jednoduchá: ponechte si rezervu.

Na začátku si můžete uříznout o 10-15 cm delší kousek: pokud vám něco nepůjde najednou, budete mít možnost to několikrát zopakovat. Pak roh vytvoříte výše popsaným způsobem, vyzkoušíte ho na sucho, vše upravíte a ujistíte se, že jste s výsledkem spokojeni. Teprve poté můžete již uříznutou tyč umístit do rohu a označit místo, na které ji lze zkrátit. Musíte ji oříznout přesně na 90°. Nemusíte používat truhlářskou frézku. Jednoduše se snažte nůž (pilku na železo) položit kolmo k povrchu.

Blok: 5/5 | Počet znaků: 866

Ořezání rohu pomocí falešného čepu

Třetí způsob ořezávání rohu lišty není zcela obvyklý. pomocí jakéhosi falešného dláta. Existují dva způsoby, jak takový „nástroj“ vyrobit.

Za prvé. nakreslete přípravek. K tomu můžete použít obyčejný těžký papír nebo karton: nakreslete na papír dvě rovnoběžné čáry a úhloměrem nebo jednoduchým úhelníkem vyznačte požadované úhly. Řezání rohů probíhá stejně jako u truhlářských pokosových fréz. lištu položte na „nástroj“, udělejte požadované značky a postupujte podle nich.

Druhý způsob spočívá ve zhotovení prototypu truhláře ze tří dřevěných desek, které se spojí do tvaru podlouhlého U a zaříznou pod úhlem 45 a 90 stupňů. Stejný úhloměr lze použít i k vyznačení rohů.

Prkenná pila s dřevěnými prkny

Při ořezávání rohů podlahové lišty bez truhláře je důležité nepřepočítat délku lišty a stupeň zářezu. Aby se předešlo chybám, je třeba nejprve uříznout o 10 cm delší obložení, poté nasucho připevnit strop a teprve poté upravit, dokud nedosáhnete požadovaného střihu. A nezapomínejme, že ne všechny koupelny mají ideální úhel 90 stupňů. bez úprav se neobejdete.

Tip. Lištu připevněte ke stropu až poté, co upravíte úhel dalšího soklového polotovaru. Nejlépe je vyzkoušet řez na stole, nikoli pod samotným stropem. bude to trvat déle, ale linie řezu budou čistší.

To znamená, že existuje několik způsobů ořezávání lišt: se spárovkou, bez spárovky a se zvláštní falešnou spárovkou. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv rohové řešení, je důležité, aby bylo přesné a precizní. jen tak získáte skutečně účinný nástroj pro dokončení stropu a estetické dotvoření dispozice koupelny.