Lze dlaždice řezat pilkou na kov

Řezání keramických obkladů v domácnosti

Moderní technologie dnes nabízejí množství nástrojů na stříhání. Dělí se na specializované a amatérské, ale toto dělení je velmi relativní. Každý z vybraných nástrojů má vysokou funkčnost vhodnou pro nejlepší řezání porcelánové kameniny v domácnosti. Některé jsou poměrně malé, jiné jsou naopak docela objemné. Nejčastěji padne volba na:

Tyto možnosti jsou vhodné pro dlaždice s měkkým povrchem. Je třeba vědět, že velké množství práce prováděné s takovými nástroji bude stále příliš vyčerpávající. I když jejich úprava by byla skvělým zakončením.

Důležité body procesu

Řezání dlažby je v podstatě zpracování trvanlivých betonových výrobků různé tloušťky. Výsledkem tohoto postupu jsou prvky požadovaného tvaru a velikosti. Jejich okraje by měly být hladké a upravené. Dlažební desky lze řezat různými způsoby: obloukovitě, příčně, podélně nebo šikmo. Je důležité mít na paměti, že beton je hustý. Dosahuje se jí díky zvláštnostem její výroby: do složení se přidává žulová drť, používá se metoda vibrokomprese. Proto by všechny postupy měly být prováděny pomocí speciálních nástrojů a měla by být zajištěna přesnost a správnost těchto operací:

Množství práce a její náročnost závisí do značné míry na požadovaném vzoru, výchozím tvaru dlažebního kamene. Obvykle lze čtvercové nebo obdélníkové kusy řezat křížem (podle předem definované mřížky). Vytváření vícebarevných vzorů ze složitých tvarů dlaždic vyžaduje podstatně více úsilí. Nejobtížnější je rohový řez, který zajišťuje spojení prvků do jednoho celku. Provádí se pouze pilkou na kov.

Bez řezání dlažebního kamene je téměř nemožné položit na plochu složité vzory Zdroj trotuar.biz

Značení na dlaždici

Řezání keramických obkladů řezačkou na sklokeramiku není obtížné, pokud se dodržují určitá pravidla.

Po položení na rovný povrch označte tenkou fixou 2 body a nakreslete čáru pro oříznutí navrhovaného řezu. K tomu použijte pravítko nebo rovnou hranu. Měla by být umístěna na vyznačené čáře a můžete začít řezat

Důležité je správné držení řezačky na sklo. Měla by být v téměř svislé poloze

Ukazováčkem pevně přitlačte a nakreslete čáru z opačné strany dlaždice směrem k sobě. Doprovodný zvuk jemného praskání a tenká čára signalizují, že keramická dlaždice byla správně naříznuta. Pokud je nůž tupý nebo se špatně drží, objeví se na vlasci malé třísky. Než začnete, je nejlepší si to nacvičit na malých kouscích materiálu a pochopit, jak řezat keramické dlaždice.

Blok: 3/13 | Kapacita znaků: 944

Řezání porcelánové kameniny

Při renovaci se obkládají nejen stěny. Keramická žulová dlažba. umělý materiál, který nahrazuje žulu a mramor. se pokládá na podlahy koupelen a toalet. Je mnohonásobně levnější než přírodní porcelánová kamenina, ale její tvrdost a parametry otěru jsou mnohem vyšší než u přírodní porcelánové kameniny. V posledních letech se stal všudypřítomným. Lze jej také řezat úhlovou bruskou.

Za tímto účelem je nutné znát základní metody zpracování materiálu v domácích podmínkách.

 • Je nutné správně zvolit řezné nástroje. Mělo by na něm být uvedeno, k čemu se používá: porcelánová kamenina, tvrdá keramika atd.п.
 • Abyste se vyhnuli odštípnutí, měli byste zvolit kotouč s průběžným ostřím. Minimální tloušťka.
 • Zvolte řezný kotouč s vysokou výškou diamantového povlaku.
 • Úhlová bruska musí mít regulátor otáček.

Po výběru nástroje si připravte pracovní plochu a začněte řezat porcelánovou kameninu úhlovou bruskou. Postupujte takto.

 • Položte materiál na rovný povrch a podložte jej tenkou pěnovou podložkou nebo podobnou podložkou.
 • Dlaždici pevně připevněte k povrchu pomocí šroubových svorek.
 • Použijte maskovací pásku, abyste omezili odlupování, a označte oblast, po které odřízněte přebytečný materiál.
 • Připravte si vysavač na odstranění prachu.
 • Řez by měl být prováděn z přední strany, bruska by měla být otočena směrem od uživatele.
 • Doporučuje se neřezat podél vyznačené linie, ale mírně do strany. To se provádí pro následné broušení porcelánové kameniny, aby se odstranily otřepy a třísky.

Pokud dodržíte tato jednoduchá pravidla, můžete dlažbu řezat vlastníma rukama.

výběr nástrojů aneb na co se zaměřit

Chcete-li si vybrat nejlepší ruční pilu na kov, věnujte pozornost následujícím vlastnostem:

 • Délka nástrojů a čepelí. Čepele různých délek, ale pokud si vyberete zařízení, je nutné vybrat ten, který je pohodlný pro práci. při výběru nástroje pro konkrétní použití mějte na paměti, že délka pilky na železo by měla být 2x větší než délka řezaného dílu
 • Rukojeť. Pro výběr nejlepšího zařízení je nutné vzít si několik modelů a držet je v ruce. Rozdíl pocítíte hned, protože některé rukojeti se nedají snadno uchopit. Nářadí s dutými rukojeťmi se vyhněte, protože nejsou spolehlivé. Rukojeť by měla být pohodlná a dobře padnout do ruky
 • Blade. Hlavními znaky lopatek jsou: tvar a rozteč zubů. V závislosti na řezané součásti se zvolí správná velikost pilového kotouče a zubu. Protože se mu v domácnosti věnuje jen málo lidí, je lepší vzít si několik různých produktů
 • Cena. Cena závisí na vlastnostech a funkcích
 • Výrobce. Pokud jste přísní při výběru nářadí, věnujte pozornost modelům od uznávaných výrobců. IRWIN je oblíbená značka, která se specializuje na výrobu ručního nářadí

Spolehlivý nástroj, jako je ruční přístroj IRWIN pilka na železo Pro svou farmu potřebujete brusku na kov, proto se vyplatí vybírat ji pečlivě a s rozvahou. Po použití čepel nevyhazujte, protože může být užitečná pro výrobu dalších nástrojů: čepelí, fréz, kotoučových pil a dokonce i dlát (za předpokladu, že zuby nejsou opotřebované a otupené). Vše závisí na fantazii, nikdy není pozdě začít své nápady realizovat a nezapomeňte se o své vynálezy podělit s ostatními. Video také ukazuje správnou obsluhu ručních pil na kov, což je také užitečné a zajímavé zjistit.

Řezání tvarů

Řezání desky je řezání betonového bloku s žulovým štěrkem v šířce přibližně 2-8 cm. Lze je řezat v různých směrech: podélně, příčně a šikmo. V případě potřeby je možné také tvarové řezání. Při řezání je třeba mít na paměti, že beton má vzhledem k povaze výroby (hlavní výrobní metodou je vibrolisování) a materiálu (surovina se mísí s kamenivem, kterým může být žulová drť) hustou strukturu. Celý proces řezání lze rozdělit do 3 kroků:

Rozsah a náročnost práce závisí na tvaru dlaždice, designu a řezaných dlaždicích. U čtvercové nebo obdélníkové dlažby je téměř vždy nutné pouze příčné řezání, což usnadňuje práci. Potíže mohou nastat při vytváření ornamentů nebo při použití dlaždic různých barev. V takových případech musí být zajištěna maximální přesnost, což znamená, že výpočet i vytyčení musí být provedeny správně.

dlaždice, řezat, pilkou

Bezpečnostní opatření při práci s úhlovou bruskou

Úhlová bruska je nebezpečné elektrické nářadí a při nesprávné obsluze může způsobit zranění osob. Při řezání létají zpod rotujícího kotouče kromě prachu také třísky. Proto při řezání dlaždic úhlovou bruskou používejte ochranné pomůcky:

 • Přiléhavý oblek, který musí zakrývat tělo, nohy a ruce;
 • Pro ochranu obličeje se doporučují ochranné brýle a obličejový štít;
 • rukavice nebo rukavice.

Než začnete, zkontrolujte, zda je úhlová bruska v bezvadném stavu:

Kotouče nevyměňujte, dokud není nářadí odpojeno od napájení. Po výměně dílu zkontrolujte, zda je bezpečně upevněn, bez závad a zda byl odstraněn speciální klíč. Teprve po provedení těchto kroků je možné úhlovou brusku znovu připojit k napájení.

používané nástroje a řezné techniky

Ne každý člen domácnosti má potřebné nástroje, které mohou být potřebné k řezání keramických nebo glazovaných obkladů. Proto je často nutné používat improvizované nástroje. V této části naleznete podrobnosti a metody, které vám mohou pomoci v jednotlivých případech.

Použití řezačky na sklo

Řezačka na sklo je jednoduchý nástroj, který je po ruce. Měl by se používat pouze v případě, že potřebujete řezat tenké dlaždice. Je vhodný pouze pro rovné řezy, zejména pro ty, kteří nemají s tímto druhem práce zkušenosti. Správný střih provedete podle pokynů krok za krokem:

 • Vezměte tenký kovový pásek (lze použít i dlouhé pravítko) a položte jej na zamýšlenou linii řezu.
 • Řezákem na sklo proškrábejte glazuru dlaždice stejným tlakem po celé délce čáry.
 • Nezapomeňte dodržet začátek a konec řádku pro škrábání. Neměly by být příliš slabé, protože hrozí riziko, že řez bude na okrajích do strany.

Po nakreslení jemné čáry můžete začít rozdělovat obkladový materiál na dílky. Pro tento účel existuje několik jednoduchých možností:

 • rovnoměrný a ostrý úhel. V ideálním případě by to měl být svislý nebo vodorovný kovový úhelník nebo dřevěný trám s dostatečnou tuhostí. Před úderem uchopte dlaždici na dvou protilehlých koncích linie řezu. Zaměřte se tak, aby byl úder co nejblíže čáře na zadní straně. Poté na něj jednou dostatečně silně klepněte. Zvolte rohový kus tak, aby byl 10-15 cm nad povrchem, aby se ruka neohýbala, a řez tak mohl být zkosený;
 • použití pevné tyče. Může to být pevná tužka, vyztužená tyč o průměru nejméně 8-15 mm. Měla by být také dostatečně dlouhá, aby se dala zlomit celá délka najednou. Položte zadní stranu dlaždice na tyč a poklepejte oběma rukama současně na obě strany linie řezu;
 • umístěním mezi svorky. Dlaždici upněte mezi dvě svorky v místě lomu. Jako blokovací zařízení lze použít například dva kusy tvárnic nebo malé kusy silné překližky. Zajistěte dokonale hladké a tenké okraje podél linie řezu. Na jedné straně přišroubujte obě desky k sobě a poté mezi ně položte dlaždice. Po upnutí dlaždice pod tlakem vlastní váhy udeřte prudce do vyčnívajícího místa.

Všechny výše uvedené řezy a řezání jsou vhodné pouze pro obklady a dlažby. Pro fragmentaci porcelánových dlaždic není první metoda proveditelná, protože dokončovací materiál je silnější a nehodí se pro takový způsob dělení.

Řezání úhlovou bruskou

Úhlová bruska je odedávna považována za univerzální nástroj, a proto se často používá i k řezání dlaždic. K rozřezání dlaždice nebo porcelánové dlaždice na kusy potřebujete celý algoritmus. Tento postup se skládá z následujících kroků:

 • Příprava na práci. Používejte osobní ochranné pomůcky. rukavice, ochranné brýle, respirátor.
 • Poté ve vybrané oblasti dlaždice označte místo, kde chcete provést řez. Použijte řezák na sklo, ostrý diamantový nebo pobeditový vrták. Čáru pro zastřihovač můžete nakreslit fixem. Tato verze značení je však nespolehlivá, protože při čištění nečistot se nakreslený pruh setře.
 • Položte dlaždici na rovnou plochu tak, aby část dlaždice ležela na okraji. Vrchní vrstvu dlaždice odřízněte o 2-3 mm a postup opakujte, dokud materiál nerozdělíte na požadovaný počet dílů. Hluboký řez můžete provést ihned, ale v takovém případě by měl být proveden postupně 2,5 až 3 cm podél linie. Sádrokartonové suroviny musí být bezpečně zajištěny pomocí pomocníka nebo samostatně stojící osoby.

Důležité! Při řezání dlaždic nezapomeňte pod ně položit kus staré překližky nebo jiného plechu, který můžete postrádat. Pomůže zachránit stůl a jakýkoli jiný povrch, pokud jsou řezy příliš hluboké.

Než se však pustíte do řezání dlaždic úhlovou bruskou, musíte zvolit správnou metodu. Může to být některá z následujících možností:

dlaždice, řezat, pilkou
 • Hloubení se opakuje až do hloubky tří milimetrů, dokud se dlaždice zcela nerozpadnou;
 • Při malých řezech. po 2 cm. řežeme najednou na celou tloušťku;
 • S označením na obou stranách a řezem na zadní straně. Tato možnost zabrání poškození vrstvy glazury na přední straně dlaždice, pokud je přítomna.

Pro tento typ práce používejte pouze nové nebo dokonale nabroušené kotouče. V opačném případě může dojít k rozbití fragmentace dlaždice.

Stručně řečeno, hlavní body

K domácímu řezání dlaždic se používají nástroje s frézami z karbidu wolframu, válečky nebo vyměnitelné kotouče.

Keramické dlaždice se prakticky nedají řezat řezačkou na sklo. Ruční řezačka na dlaždice je tou správnou volbou.

S diamantovým kotoučem lze použít úhlovou brusku, kotoučovou pilu nebo elektrickou řezačku na dlaždice.

Umělecké řezání lze provádět ruční skládačkou s diamantovým drátem nebo sofistikovanějším vodním paprskem.

Kruhové otvory se vytvářejí pomocí vrtáků, vrtáků nebo balerín. Pro větší průměry se používá úhlová bruska nebo přímočará pila.