Jak řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí

úhlová bruska na řezání dlaždic: lze ji použít místo řezačky na dlaždice??

Opravy ve vlastním bytě nebo domě často začínají v místnostech, jako je kuchyň nebo koupelna, kde potřebujete obklady, dlažbu nebo dekorativní umělý kámen. Výrobci se však nemohou dohodnout na velikosti dlaždic tak, aby se dokonale hodily na stěnu, často vyžaduje ořezávání materiálu, který se nejsnáze vyrábí pomocí speciálního nástroje zvaného řezačka dlaždic, což není každý, a náklady, které značně.

Ve většině případů se domácí řemeslníci a kutilové naučili řezat dlaždice úhlovou bruskou, což není tak snadné bez nadměrného množství prachu, zubatých hran a třísek. Abyste správně řezali dlaždice úhlovou bruskou a nezanechali na jejich povrchu žádné stopy, je dobré se naučit, jak na to.

Vlastnosti práce s úhlovou bruskou

Při dokončování se mnoho lidí ptá, zda je možné řezat dlaždice úhlovou bruskou, protože se budou muset potýkat s problémem korekce velikosti a tvaru dlaždice, ať tak či onak. Existuje varianta koupit profesionální kvalitní nástroj, a pak problém, jak snížit dlaždice s bruskou, obecně nebude stát na pořadu dne, ale tyto náklady nejsou vždy oprávněné, protože pokud se nechystáte pracovat, pak bude sbírat prach na polici po celá léta, pomalu zastarává a podléhá korozi.

Můžete použít šikovný nástroj, jako je řezačka na sklo, ale zatímco tato možnost bude fungovat pro glazované obklady malé tloušťky, hrubé podlahové dlaždice a zejména porcelánové dlaždice s ní lze řezat jen stěží. Nejdostupnějším a nejjednodušším způsobem, jak se s problémem vypořádat, je řezání dlaždic úhlovou bruskou, pokud ji máte doma.

Tento jedinečný přístroj je obecně skutečným přínosem pro každého domácího kutila, protože kromě bezprostřední funkce broušení s ním můžete řezat kov, kámen, dlaždice a další. Abyste mohli kvalitně, bez třísek a prachu řezat keramické dlaždice úhlovou bruskou, musíte si zakoupit speciální trysku a zajistit dobrou fixaci každé dlaždice, aby se nekývala a nevyskočila.

Speciální příslušenství: řezání dlaždic úhlovou bruskou

Než se pustíte do práce a zjistíte, jak řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí, je nutné pochopit všechny nuance a jemnosti, připravit si vše potřebné. Především je dobré si zapamatovat několik jednoduchých doporučení, bez kterých nebudete schopni správně organizovat svou práci.

 • Dlaždice se řežou diamantovým brusným kotoučem, protože jiné materiály nedokážou zajistit tak efektivní a čistý řez jako tento nástavec. Kotouč pro úhlovou brusku na keramické obklady je lepší měnit dostatečně často, aniž byste řezali se zbytky nebo poškozeným kotoučem.
 • Při výběru jemného diamantu pro řezání za sucha je třeba počítat s tím, že nástroj bude velmi prašný, ale řez bude čistý a rovný.
 • Pokud se předpokládá, že úhlová bruska na řezání dlaždic bude používána delší dobu, je lepší zajistit vlhčení kotouče, aby nedošlo k přehřátí nástroje, což může vést k jeho poškození. Průtok vody lze automatizovat instalací malého potrubí. Stačí disk postříkat stříkací pistolí nebo ho dokonce občas ponořit do kbelíku s vodou.

Speciálně úhlová bruska na dlaždice není nijak konstruována, proto je třeba při práci s takovým zařízením dodržovat všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Je dobré pravidelně kontrolovat, zda jsou nástroje a kotouče správně upevněny, nosit rukavice a ochranné brýle, masku a oblek se zapnutými manžetami.

Nástroje

Řezání dlaždic lze provádět různými způsoby. K tomuto účelu se používají speciální nástroje. Například:

Každá možnost má své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody.

Velmi oblíbeným zařízením je například řezačka na dlaždice. Lze ji vyrobit ve třech variantách:

První možnost je vhodnější pro hromadnou práci. To znamená, že objemy musí být velké. S tímto přístrojem lze obkládat i ty nejtvrdší obkladové materiály.

K řezání materiálu se používá voda, takže řezné hrany jsou hladší, nezahřívají materiál a nevytvářejí prach. Jedinou nevýhodou tohoto nástroje je jeho vysoká cena. Také není vhodný pro jednorázové zakázky. Je lepší si pronajmout elektrickou řezačku na dlaždice.

Manuální model je proto poměrně oblíbený. V tomto případě však bude nutné vše provést ručně. Alternativní možností jsou kleště na řezání dlaždic. Nástroj je určen pro tenké kovy. Další nevýhodou je však nutnost následného opracování konců. broušení. A to není vždy dobré.

S frézou na sklo, vrtačkou a frézami můžete také řezat dlaždice. V prvním případě je omezena tloušťka výrobků. V důsledku toho se dlaždice nemusí prořezat. Dobrý řez lze získat vrtačkou a štípacími kleštěmi.

Řezání obdélníkového otvoru

Pomocí fixu a pravítka vyznačte na vnější straně dlaždice čáru řezu a poté pomocí vrtáku s tvrdokovem udělejte otvory o průměru 5-7 mm přesně v rozích, aniž byste čáru řezu překročili. Poté je nutné pomocí úhlové brusky provést průchozí řezy mezi otvory po celém obdélníkovém obrysu a odstranit odříznuté kusy dlaždic. Dokončete rohy a řezné plochy pilníkem nebo hrubozrnným smirkovým papírem.

Úhlová bruska se nesmí držet ve svislé poloze, ale musí se držet pod úhlem. Provedení takového řezu je o něco obtížnější než u běžného řezu, ale mnohem snazší je vyříznout kulatý nebo jinak tvarovaný otvor. Práce probíhá následujícím způsobem:

 • Zpočátku je třeba dlaždice řezat stejným způsobem jako u rovného řezu. Kotouč nástroje musí být nastaven pod požadovaným úhlem a při pomalém a opatrném nasazení je nutné odstranit všechen nepotřebný materiál, dokud není dosaženo dokonalého úhlového řezu.
 • Po dokončení můžete pro zdokonalení vzhledu použít obyčejný smirkový papír, který by měl být pro větší pohodlí připevněn na dřevěném špalku.

Vezměte prosím na vědomí! Pro správné řezání dlaždic úhlovou bruskou bez odštípnutí se doporučuje řezat pouze přední stranu dlaždice. Tímto způsobem se vnější glazovaný povlak výrazně méně poškodí a případné nedokonalosti vzniklé při práci zůstanou na zadním okraji, který se při následném lepení zcela skryje.

Úskalí řezání

Jak řezat dlažbu úhlovou bruskou?? Vše je poměrně jednoduché, ale je nutné si zapamatovat pouze několik pravidel:

 • Při řezání je třeba vést nástroj směrem od sebe. V tomto případě nebudou jiskry dopadat vaším směrem a ochranný kryt kotouče vás ochrání před řeznou částí;
 • Při zahájení práce nechte kotouč zcela odšroubovat a teprve poté začněte přímo řezat;
 • Při řezání není třeba na nástroj tlačit, řezání by mělo probíhat pomocí kotouče bez vaší pomoci, vaší úlohou je pouze vést a držet nástroj.

Nyní je čas začít řezat.

Proveďte rovný řez

 • Na přední straně dlaždice označte fixem linii ořezu, podél které bude proveden řez;
 • Umístěte dlaždici na stabilní povrch, a pokud je to možné, zajistěte dlaždici jednou rukou;
 • Zapněte nástroj a nechte kotouč zcela odvinout;
 • Podél linie proveďte řez hluboký až 5 mm (tato hloubka závisí na tloušťce podkladového materiálu). Od okraje dlaždice se začnete pohybovat pomalu, pak můžete zrychlit;
 • Nyní dlaždici podél nakreslené čáry zlomte tak, že ji položíte na okraj stolu a přitlačíte na obě strany.

Řezání velkých otvorů

 • Označte si fixem střed požadovaného otvoru;
 • Pomocí vrtáku udělejte v tomto místě průchozí otvor;
 • Na obě strany dlaždice (přední i zadní) nakreslete lihovým fixem obrys budoucího otvoru;
 • Zapněte úhlovou brusku a po obou stranách dlaždice udělejte zářezy hluboké maximálně 1-2 mm po celém okraji dlaždice;
 • Nyní udělejte úhlovou bruskou průchozí otvory uvnitř obrysu a pomocí fréz odstraňte malé úlomky dlaždice;
 • Výsledný vnitřní řez se dokončí smirkovým papírem nebo stejným pilníkem.

Obdélníkové otvory

 • Označte si na líci dlaždice požadovaný otvor;
 • Pomocí vrtáku s tvrdokovovou špičkou v rozích, aniž byste překročili hranice obrysu, vytvoříte průchozí otvor;
 • Nyní tyto body spojte řezy, které provedete úhlovou bruskou;
 • Nechtěný kus odstraňte;
 • Dokončete řez a rohy pomocí smirkového plátna.

To je vše! Nyní jste se úspěšně naučili řezat dlaždice úhlovou bruskou!

Řezání dlaždic bez odštípnutí

Chcete-li snížit počet třísek na minimum, snažte se při práci s nástrojem dodržovat následující pravidla:

 • Lineární řez. Označte si líc dlaždice stavební značkou. Zkontrolujte, zda je kotouč správně upnutý ve směru otáčení uvedeném na brusce a na kotouči. Uveďte úhlovou brusku do pracovního stavu a nechte ji nabrat pracovní otáčky. Dlaždici připevněte pomocí gumových svorek na rovný povrch, abyste zabránili náhlým změnám polohy během řezání. Bez námahy a rovnoměrně řežte podél linie značení do hloubky 2-4 mm v závislosti na tloušťce glazury a těle dlaždice. Glazuru přejíždějte co nejpomaleji a nejopatrněji, po tomto kroku lze na dokončení procesu vyvinout malý tlak. Je také možné neřezat tělo dlaždice až do konce, ale odlomit řeznou hranu a dokončit hranu bruskou.
 • Vyřízněte kruhový otvor o velkém průměru. Umístěte značku na bod, který bude středem kružnice. Poté pomocí pobeditového vrtáku vyvrtejte otvor o průměru 3-4 mm v označené oblasti. Nyní na obou stranách dlaždice vyznačte kruh o požadovaném průměru. Poté je třeba pomocí úhlové brusky provést krátké 2-3mm řezy podél obrysu vyznačeného kruhu a teprve poté je možné kruh zevnitř proříznout a zbytek odstranit kleštěmi. Okraje otvoru je třeba opilovat a obrousit smirkovým papírem, aby se třísky zcela odstranily.
 • Obdélníkový otvor. Pomocí fixu a šablony zarovnejte otvor a vyvrtejte v rozích otvory o průměru 7 mm, aniž by vyčnívaly z vyznačeného obrysu. Poté pomocí úhlové brusky proveďte rovnoměrné řezy v otvorech. Vyříznutý keramický díl lze nyní vyjmout a okraje oříznout, dokud se neodštípnou.

Pokud chcete, můžete v tělese dlaždice vyříznout otvor libovolného průměru a tvaru, zejména proto, že v dnešním stavebním světě existuje nejrůznější příslušenství a nástavce pro úhlové brusky. Jediné, na co se nesmí zapomínat, jsou nezbytná bezpečnostní opatření při práci s úhlovou bruskou!

Bezpečnostní opatření při práci s úhlovou bruskou

Úhlová bruska je nebezpečné elektrické nářadí a při nesprávné obsluze může způsobit zranění osob. Při řezání mohou zpod rotujícího kotouče odlétávat (kromě prachu) také třísky. Proto je při řezání dlaždic úhlovou bruskou nutné používat ochranné pomůcky:

 • Těsně přiléhající kombinéza zakrývající tělo, nohy a ruce;
 • ochranné brýle nebo obličejový štít na ochranu obličeje;
 • Rukavice nebo rukavice.

Před zahájením práce je třeba zkontrolovat, zda je úhlová bruska v bezvadném stavu:

Nevyměňujte kotouče, dokud neodpojíte elektrické nářadí od sítě. Po výměně dílu zkontrolujte, zda je bezpečně upevněn, bez závad a zda byl vyjmut speciální klíč. Teprve po tomto kroku je možné úhlovou brusku znovu připojit k napájecímu akumulátoru.

Výběr řezného kotouče

Správná volba trysky určuje, jak čistý bude okraj dlaždice.

všechny kotouče jsou schopné řezat materiál, ale kvalita se u jednotlivých kotoučů liší.

 • kamenné disky. Nezkušení uživatelé si je vybírají kvůli nízké ceně. Výsledkem je velké množství prachu a nešetrný řez s mnoha třískami. Tloušťka a stupeň drsnosti kamenného kotouče znemožňují dosažení čisté a rovné hrany a vyžadují časově náročné opracování;
 • ocelové kotouče (kotouče pro řezání za sucha). Zkušení řemeslníci jednomyslně doporučují volbu kovových diamantových kotoučů. Jsou tenké a umožňují čistý řez bez prachu. Ocelové kotouče umožňují práci bez chlazení, ale doba trvání procesu je omezena na 1-1,5 minuty, poté je nutné nechat nástroj vychladnout při volnoběžných otáčkách (bez vypnutí úhlové brusky). Ty se dělí na segmentové, plné a kombinované;
 • segmentové řezačky na sucho. Jedná se o typ kovového kotouče s pracovní plochou rozdělenou na několik segmentů. Používá se k řezání tvrdých materiálů, jako je dlažba, beton, porcelánová kamenina nebo přírodní kámen. Segmenty umožňují účinnější chlazení disku během provozu;
 • pevné suché řezačky. Vhodné pro ošetření keramických obkladů a dlažeb. Je třeba je pravidelně ochlazovat. Když se objeví červená plná čára, stačí několikrát přetřít kotouč po betonu nebo jiném brusném povrchu. Poskytuje čistý řez, boční stranu lze použít také k lemování dlaždic;
 • směsné kotouče. Jejich pracovní plocha je zvlněná a ostří je přerušené. Kombinované (turbínové) kotouče jsou považovány za univerzální, vhodné pro všechny druhy materiálů, s vodním chlazením nebo bez něj. Tloušťka kotouče se zvětšuje kvůli zvlněnému tvaru řezné linie, což také zvyšuje tvorbu prachu.

Volba trysky závisí na typu materiálu a množství prováděné práce. Zkušení obkladači používají pevné suché frézy, což vysvětlují vysokou kvalitou řezu a možností broušení hran dodatečně. Pokud pokládáte hustý a tvrdý materiál, jako je porcelánová keramika nebo přírodní kámen, jsou nejlepší volbou segmentové nebo kombinované řezné nástroje.

Gurmáni kvality a vytříbenosti

Není žádným tajemstvím, že existuje zvláštní kategorie zákazníků, které lze nazvat gurmány kvality. Za dokonale provedenou práci jsou ochotni zaplatit hodně peněz. Je pravděpodobné, že bude obtížné přesvědčit takového zákazníka, že dostatečně kvalitní řez porcelánové kameniny lze vyrobit ručně. Řezání porcelánových dlaždic vodním paprskem nebo vodním paprskem může být užitečné. Jedná se o moderní technologii, která umožňuje řezání porcelánové kameniny ve špičkové kvalitě. Doma se tato operace neprovádí, protože vyžaduje speciální vybavení. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na tuto práci, které si běžný zákazník pravděpodobně nemůže dovolit.

Řezání vodním paprskem může dosáhnout tloušťky až několika centimetrů a nevyžaduje broušení. Velkou výhodou této metody je vysoká komplexnost řezání, která není u manuálních metod možná. Obtížnost nespočívá pouze ve vzoru linie řezu, ale také v šířce řezaných částí. Řezání žuly vodním paprskem umožňuje řezání v ostrých úhlech k okraji dlaždice, řezání tenkých prvků, řezání otvorů a další složité řezy. To umožňuje vytvářet vzory, mozaiky, panely a další obrazy z porcelánové kameniny v různých barvách. Protože je řez řízen počítačem, je možné přesně přizpůsobit párující se díly. Gurmáni dosáhnou požadovaných výsledků.

Blok: 8/8 | Počet znaků: 1533

Počet bloků: 15 | Celkový počet znaků: 22586Počet použitých dárců: 5Informace o každém dárci: