Co lze vyrobit z kotoučové pily

Jak si vyrobit vodítko ruční pily a rovnoměrně řezat desku jako stacionární kotoučová pila

Hladký řez ruční kotoučovou pilou není snadný úkol. Vzhledem k různorodosti dřeva a z dalších důvodů má pila vždy tendenci být nakloněna do strany. Vodicí lištu si samozřejmě můžete koupit v obchodě, ale cena značkového výrobku vyrobeného ve výrobním závodě je srovnatelná s cenou samotné pily. Se základními truhlářskými a zámečnickými dovednostmi si tento užitečný doplněk k nářadí můžete vyrobit sami.

  • Ruční okružní pila;
  • laminát;
  • hliníková kanálová lišta;
  • šrouby, svorníky, matice a podložky;
  • hliníkový plech;
  • oboustranná lepicí páska;
  • Role brusného papíru.

Bude potřebovat:

Nejprve vyrobíme mříž a poté rám dveří.Nejprve jsme pomocí kotoučové pily rozřezali borovicová prkna o tloušťce 25 mm na kusy o délce přibližně 1 metr a šířce 10 cm. Tyto rozměry jsou zatím libovolné a jsou zvoleny pro usnadnění počátečního obrábění.

Použijte nejlépe již obroušená prkna. Jinak je hoblujeme elektrickým hoblíkem.

Poté jej pomocí kotoučové pily nařežte do drážek. Poznámka: Tloušťka tohoto obrobku určuje tloušťku budoucí mřížky.

V tomto případě jsme desky rozřízli přibližně na polovinu a poté jsme 12mm desky vyhladili na truhlářské frézce na tloušťku 10,3 mm.

vyrobit, kotoučové, pily

Na základně pohyblivého háku je hák háku opatřen 16 mm širokým jazýčkem, který označuje šířku přepážky budoucí zástěny. Délka jazyka cca 80 mm, výška 5 mm. Začněte tím, že hák umístíte tak, aby okraj háku byl ve vzdálenosti 25 mm od pilového kotouče. Tak jsme definovali parametry budoucí mřížky: šířka přepážek bude 16 mm a velikost prázdných buněk 25×25 mm. Zatlačte doraz B na raketoplán a upevněte jej křídlovými maticemi. Pro zjištění polohy dorazu A použijte kalibr, který má šířku jazyka zmenšenou o tloušťku řezné hrany pilového kotouče. Oprava zastávky A.

Tímto způsobem vytvoříme polodrážku o hloubce 16 mm. Obrobek s drážkou položte na jazyk člunku a opakujte kroky pro vytvoření krajních drážek a pro řezání dřeva mezi nimi, čímž vytvoříte druhou drážku.

Odstraňte vozík pokosové pily a pomocí kotoučové pily nařežte desky na mřížové prvky o šířce 16 mm.

Na montážním stole vyznačíme hranice roštu potřebnými rozměry.Z těchto okrajů sestavíme mříž z pilových listů. Pozor: je třeba dbát na to, aby všechny prvky byly mimo vyznačené hranice.

Poté můžete všechny proužky slepit lepidlem PVA. Odřízněte jeden pásek po druhém, naneste kapku lepidla na spoje a vložte pásek zpět na místo.

Dále pomocí kotoučové pily vytvoříme na vnější straně zkosení, aby se dveře zdály tenčí, a zvolíme čtvrtinu pro připravenou mřížku.

Výroba pokosové pily

Na boční podpěry jsem použil dřevo o délce 44 cm, tj.к. maximální hloubka řezu mé pily je 4,3 cm. Jako základ jsem použil nábytkovou desku. Bylo by však lepší použít překližku, protože.к. Je mnohem pevnější a rozhodně se časem nedeformuje.

Dřevo jsem přilepil k trámům a připevnil je samořeznými vruty. Odřízl jsem přebytečnou délku dřeva. Jako vodítka jsem použil hliníkové rohy. Tloušťka úhelníku je 2 mm. Pod vahou kotoučové pily se prohýbala, a tak jsem se rozhodl ji zpevnit druhým rohem. Výsledkem je 4 mm silné výztužné žebro.

Pro spojení 2 držáků jsem přilepil oboustrannou pásku, spojil držáky k sobě a pak udělal několik průchozích otvorů pro šrouby. Hlavy šroubů by měly být v jedné rovině, aby nepřekážely při posouvání pily po kolejnicích.

Kolejnice jsem upevnil samořeznými šrouby. Při každé operaci je nutné zkontrolovat nastavený úhel 90 stupňů.

Nejprve opravte jednu z kolejnic. Poté namontujte druhé vodítko, vezměte pilu a nastavte rozteč vodítka na šířku patky pily.

Upevnění druhé vodicí dráhy. Pila by měla volně klouzat po vodítku, ale neměla by mít žádnou boční vůli. Provedení prvního řezu po celé délce vedení.

K výrobě 45stupňového dorazu jsem vzal další hliníkový úhelník a uřízl ho na správnou délku.

Vybrané umístění. V základně vodítka vytvořte průchozí otvor. Do zadní části desky nalisoval nábytkovou matici.

Odstavte 45 stupňů od záběru pily. Vyvrtejte další otvor pro upevnění. (Počet rohů může být libovolný)

Moje okrajová frézka a okružní pila mají stejnou šířku základny. Takže mohu použít průvodce spolu s routerem.

Výroba kovové postele: Pokyny

Kotoučová pila vyrobená z kovu je mnohem tužší a pevnější než dřevěná a má delší životnost. K výrobě takového rámu budete potřebovat následující materiál a nástroje:

vyrobit, kotoučové, pily
  • Plech (nejlépe ocelový) o rozměrech přibližně 1000×500 mm a tloušťce 3 až 5 mm;
  • Kovový čtverec o rozměrech přibližně 45 x 45 mm;
  • Šrouby a matice M8;
  • svařovací stroj;
  • elektrická vrtačka;
  • úhlová bruska;
  • šroubové svorky.

Nejprve se připraví stůl pro kotoučovou pilu. Po obvodu plechu je přivařen kovový profil. Aby bylo zajištěno těsné přilnutí k plechu, je třeba jej k povrchu připevnit pomocí šroubových svorek. Na zadní straně listu pak vyznačíte upevňovací body pro tělo a drážku pro pilový kotouč. Pro upevnění tělesa vyvrtejte elektrickou vrtačkou otvory o průměru 8 mm.

Pro instalaci upevňovacího prvku zahlubte otvory se zápustnou hlavou na přední straně stolu.

Pomocí úhlové brusky a vrtáku vyřízněte drážku pro pilový kotouč ve stole. Pro přesné vyříznutí drážky vyvrtejte po obvodu vyznačené drážky otvory o průměru cca 10 mm a mezi těmito otvory je třeba úhlovou bruskou vyříznout drážku. Tělo nástroje je namontováno a upevněno v připravené poloze.

Z úhelníku jsou vyříznuty čtyři kusy úhelníku o délce přibližně 800 až 900 mm pro nohy stolu. Nohy jsou pak přivařeny k nohám stolu. Mezi nohama je ve vzdálenosti asi 100 mm od povrchu podlahy přivařen úhelník, který zvyšuje jejich tuhost.

Pro dobrý řez materiálu by měla být vodicí lišta nastavena paralelně s kotoučem. Nejlépe se vyrábí z úhelníků. Za tímto účelem se vyřízne čtvercový ohyb na délku stolu a poté se k němu přivaří dvě vodicí lišty, které by měly upevnit posuvnou lištu rovnoběžně s řezacím kotoučem. Lištu můžete ke stolu připevnit pomocí šroubových svorek nebo svařované desky se šrouby.

Po dokončení svařování se svary očistí, povrch se odmastí a natře antikorozní barvou. Kotoučová pila připravená k použití.

Kotoučová pila vyrobená z kotoučové pily vlastníma rukama

Stacionární kotoučová pila je nepostradatelným nástrojem v truhlářské dílně. pro kutily a domácí kutily. Takový stacionární stroj se vyznačuje snadnou obsluhou. zejména při dlouhé a monotónní práci. Řemeslník má díky němu záda v rovné poloze, takže se méně unaví.

V obchodech je dnes obrovský výběr modelů. Pro jednoduchého truhláře jsou však příliš drahé, a tak je třeba hledat jiná řešení, jak se ze situace dostat. Jedním z takových příkladů je řemeslník, který vlastnoručně vyrobil stacionární pilu pomocí ruční kotoučové pily. Podívejme se, jak se mu to podařilo.

Seznam potřebného materiálu: Ruční kotoučová pila; překližka 11 mm; šrouby M-8 s nábytkovou hlavou; vruty; vypínač; drát; dřevo 40×40; nábytkové lišty.

Seznam nástrojů: Elektrická přímočará pila; ruční kotoučová pila; vrtačka; elektrický šroubovák; kladivo; šroubovák; kleště; pravítko.

Jak sestavit stacionární kotoučovou pilu

Jak již bylo zmíněno, autor použil k výrobě kotoučové pily ruční kotoučovou pilu. Přitom neprovedl žádné změny v konstrukci samotné pily. V tomto případě řemeslník vyrobil stůl a pilový kotouč připevnil na spodní stranu desky stolu, kde byl předtím proveden řez pro pilový kotouč. Vyvrtal díry a pak je rozřezal. Z překližky a dřeva 40×40 vyrobil základnu.

Poté autor vzal překližku a vyřezal desku stolu. Lepší je, když je laminovaná nebo lakovaná, s hladkým a rovným povrchem. Podle popisu se vytvoří prořez a v rozích se vyvrtají otvory pro následné upevnění.

Ve spodní části desky stolu připevníme kotoučovou pilu pomocí šroubů M-8. Hlavy šroubů musí být zapuštěny do překližky.

Pro pohodlnější obsluhu stroje vyrobili řemeslníci pohyblivou podpěru na kolejnicích pro nábytek.

Hliníkový roh jako nosný podstavec.

Chcete-li jej nastavit, musíte povolit šrouby a posunout jej do požadované vzdálenosti pro další práci.

Stacionární stroj

Pokud se chce řemeslník vážně věnovat práci se dřevem, může se vydat jedinou cestou. vyrobit si kompletní kotoučovou pilu. Sestavení takového stroje vyžaduje více času a úsilí, ale vyplatí se v průběhu provozu. Jediným požadavkem je promyšlený výkres, proto je lepší použít hotová schémata, která lze mírně „upravit“ na vaše podmínky.

Stojan

Jedná se o základnu každého stroje. rám, na kterém jsou namontovány všechny hlavní prvky konstrukce. Musí být robustní a pevný, takže existuje pouze jeden optimální materiál: bezkonkurenční kov. Nejvhodnější jsou silnostěnné úhelníky nebo podobně profilované trubky. K upevnění dílů stacionárního stroje se obvykle používá svařování. Pokud se plánuje demontovatelná konstrukce, lze použít šroubový spoj, ale v tomto případě bude obtížné označit upevnění za „těsné“: bude nutné jej neustále kontrolovat.

Pracovní deska

I v tomto případě je oblíbený metal. Nejlepšími materiály jsou ocel nebo hliníkové slitiny. Jedním z řešení je silná překližka překrytá železným plechem. Ideální deska stolu pro jakýkoli dřevoobráběcí stroj musí mít hladký povrch, musí být schopna odolávat tření, snadno udržet hmotnost 50-60 kg bez sebemenšího náznaku průhybu.

Je v něm vytvořen otvor pro čepel. V případě kotoučové pily se používají dvě možnosti:

Druhý způsob je vhodnější pro kovové desky, protože drážkování je v domácích podmínkách složitá operace. Připevněte paralelní doraz k pracovní desce. K tomu se často používá praktický kovový roh. Chcete-li ji opravit, udělejte také otvor. Alternativou jsou spolehlivé a výkonné svorky.

Motor

Výběr motoru pro vaši budoucí okružní pilu závisí na dřevu, které plánujete opracovávat. Pokud se používají kotouče o průměru 150-170 mm, postačí jednotka o výkonu 0,5 kW. Větší kotouče (350 mm a větší) jsou poháněny větším motorem o výkonu nejméně 1,1 kW.

Pokud má být kotoučová pila umístěna venku (například v kůlně), lze použít i benzínový motor s nízkým výkonem. Je možné jej oddělit.

Spin gear

Nejlepší pohon pro kotoučovou pilu je pohon klínovým řemenem. V tomto případě se používají 2 kladky: jedna na motoru a druhá na hnacím hřídeli. Důvody pro tuto volbu jsou bezpečnost a pohodlí: v případě malé nehody pás jednoduše sklouzne a upozorní mistra, aby stroj vypnul.

Kladky s různými kroužkovými drážkami (nebo průměry) nabízejí možnost snadnějšího nastavení rychlosti kotouče, což umožňuje najít optimální režim pro zpracování různých druhů dřeva. Hřídel, na které se rotor otáčí, je prakticky nemožné vyrobit ručně, takže tento díl je nutné zakoupit nebo objednat u soustružníka. Ložiska použitá k upevnění hřídele musí být utěsněná, jinak dlouho nevydrží.

Kyvadlové zavěšení

Každý, komu není cizí práce s kovem, si může postavit kotoučovou pilu se speciální funkcí kyvadlového zavěšení motoru. Je výhodné, že hřídel, motor a žací ústrojí jsou uzavřeny ve společném rámu.

Jedna strana rámu je k rámu přichycena pantem, druhá strana je držena šroubem, který lze nastavit, pokud je třeba změnit výšku výstupu nože. Výhodou tohoto systému je možnost použití kotoučů různých velikostí, snadné nastavení výšky řezu.

Jednoduchou okružní pilu s vlastními rukama lze vyrobit z různých nástrojů, ale nejlepší možností je stacionární model vybavený výkonným motorem. Volba modelu naopak závisí zcela na řemeslníkovi a zamýšleném „oblíbeném“ a objemném objemu práce.

Na samotný proces se můžete blíže podívat v tomto fascinujícím videu

Co vyrobit?

První otázkou je, jaká je požadovaná hloubka řezu? Zuby pilového kotouče by měly do materiálu vstupovat pod malým úhlem, jinak se řez roztrhne a práce bude nebezpečná. Vstupní úhel zubu určuje přípustný přesah nože nad pracovní stůl. U pilových kotoučů s různými profily zubů se výstupky mírně liší, ale obecně není nutné „vysunout“ kotouč o více než 1/3 jeho průměru. mohlo by dojít k jeho „zakousnutí“ a vzniku nebezpečné situace.

v závislosti na požadované hloubce řezu se kotoučová pila vyrábí z různých typů konstrukce a požadované délky řezu. Pro řezání dřeva o tloušťce cca. do 120 mm potřebujete nůž o průměru 350 mm a více. Tloušťku pily lze zdvojnásobit tím, že každý řez provedete dvakrát z protilehlých stran, ale pak bude nutné materiál zúžit. V takovém případě potřebujete stacionární dřevoobráběcí stroj s pilovým kotoučem a truhlářským bubnem. 1 na obr. Délka řezu na něm je určena délkou obrobku a rozměry dílny. Pro pohon postačí asynchronní motor o výkonu 1,2 až 2 kW; jednofázový elektromotor 220 V s takovým výkonem lze nalézt v nabídce. Pokud chcete stavět velmi levně a vyrábět kulatinu bez kůry, potřebujete již mnohem sofistikovanější pilu, nikoliv kotoučovou pilu.

Pro čisté řezání na místě při dokončovacích pracích (například venku) do délky 1,5-2,5 m, vč.ч. libovolný úhel, je nutná ruční kotoučová pila s vodicí lištou (poz. 2a) nebo vlastní (poz. 2б). Kruhový stůl s bočním dorazem (poz. 3a a 3b). Délka řezu je neomezená (v rámci místnosti), ale hloubka řezu nepřesáhne 40-50 mm s ohledem na její snížení o tloušťku rašple nebo desky stolu.

Amatéři se také snaží osadit kotoučové brusky (úhlové brusky) a ruční vrtačky (poz. 4 и 5). Výkon úhlové brusky 1300 W teoreticky stačí pro hloubku řezu 200-250 mm. Nesmíte však použít pilový kotouč, který je větší než standardní pilový kotouč úhlové brusky (obvykle 120-160 mm), a to ani v případě, že je pilový kotouč konstruován pro vyšší rychlost otáčení. Reálně by hloubka řezu neměla přesáhnout 30-32 mm; pokud byste šli hlouběji, mohlo by dojít k nebezpečnému „zaseknutí“. Důvodem je vnější charakteristika elektromotoru sběrače, viz „Technické údaje“. dále.

Kotoučovou pilou z vrtačky je možné řezat pouze s malým výkonem, do hloubky nepříliš kvalitního řezu do 15-20 mm. Proč? Protože axiální házení ve sklíčidle jádrové vrtačky (nebo rotační stolní pily) je pro kotoučovou pilu nepřijatelně vysoké a přesné bezpříklepové vrtačky nejsou příliš výkonné. Je zbytečné snažit se řezat hlouběji omezením rychlosti posuvu obrobku. dochází ke kousání a trhání materiálu. Důvodem je vždy stejný sběrný motor.

Co lze vyrobit z kotoučové pily

Žádná práce se dřevem se neobejde bez pily. Ruční kotoučová pila není pro mé úkoly příliš šikovná a já jsem měl nutkání vyrobit stůl pro kotoučovou pilu. Т.к. Moje dílna je malá. pak jsem také potřeboval malý stolek. Minulý týden jsem se konečně dostal. („Lenost. Motor pokroku“ Musel jsem řezat na další kus dřeva a bez něj jsem ani nechtěl začít) Sestavení stolu pomocí stolního přípravku mi trvalo 4 večery.

Stůl je jednoduchý, ale velmi funkční.rozměry stolu (š520 x h500 x v230 mm), příčné sáně (š580 x d170 x v80 mm)

Posuvná podpora.

Na desku stolu se mi podařilo sehnat na trhu 9mm laminovanou překližku. Opravdu pěkné bylo, že byla dokonale odříznuta: všechny strany jsou přesně 90 o. Na desku stolu jsem připevnil ruční kotoučovou pilu BlackDecker CD601. (1100 W, 5000 ot./min, 170 mm). Pila může měnit hloubku i úhel řezu.

Po dokonalém vyrovnání pily na jedné straně stolu jsem ji přišrouboval šrouby M4. K tomu jsem musel na čtyřech místech navrtat železnou základnu kotoučové pily.

Pro montáž na stůl je vhodná jakákoli kotoučová pila, ale pokud zvolíte způsob upevnění pomocí šroubů na její základně. pak je lepší zvolit model se železnou základnou. Litinový podstavec může prasknout.

Existuje ještě jeden oblíbený způsob, jak kotoučovou pilu připevnit ke stolu bez vrtání otvorů do podstavce. připevnit pomocí svorek, které upevňují základnu a přitlačují ji k povrchu. Tento způsob se mi však nezdál dostatečně věrný z hlediska přesnosti a spolehlivosti instalace, a proto jsem ho nepoužil.

Další důležitý parametr ruční kotoučové pily. je možné připojit vysavač. Při řezání bez vysavače. jemný dřevěný prach stoupá do vzduchu.

Základna z 22mm dřevotřísky. zvolte takovou velikost podstavce, aby bylo možné nástroj upevnit na okraj desky stolu.

Řez kotoučovou pilou na horní straně pracovní desky. Výška. 40 mm (dřevěný kotouč Bosh 160 mm). Stolní deska snižuje hloubku řezu o 9 mm. Hloubka řezu se nastavuje na kotoučové pile. Je výhodné, že čepel může být zcela skryta v tabulce.

UPD: DŮLEŽITÉ! U řady levných kotoučových pil se může stát, že je kotouč v nenápadném sklonu. Všechny řezy jsou zkosené. Je nutné zkontrolovat, zda je nůž v úhlu 90 stupňů vzhledem k povrchu stolu. (před umístěním pily je možné zkontrolovat úhel vzhledem k domovské desce). Pokud nůž není v pravém úhlu a není možné nastavit ideální úhel. pro dosažení ideálního úhlu je možné pod stůl z jedné strany vložit několik pásů plechu (podložky pod šrouby upevňující pilu ke stolu jsou také možné, ale toto řešení není tak dobré)

Snadnější spuštění pily. umístit startovací tlačítko (ukázalo se, že to. nejdražší část mého stolu 🙂 )

Uvnitř stolu jsem umístil zásuvku pro pilu, která se nyní zapíná startovacím tlačítkem.

Proto jsem tlačítko pily na rukojeti upevnil pomocí stahovacího pásku.

Takto lze k pile připojit vysavač. Obecně je stůl připraven a je možné řezat. (trvalo mi to jeden večer a jedno ráno).

Samozřejmě je možné řezat bez příslušenství pomocí lišt a svorek, ale není to pohodlné.