Kterým způsobem odšroubovat kotouč úhlové brusky

Jak vyjmout kotouč z úhlové brusky bez klíče

Při práci s jakýmkoli druhem strojního zařízení byste měli vždy počítat s nestandardními situacemi, které nelze vždy vyřešit podle doporučení výrobce. Úhlová bruska není výjimkou. Řezací kotouč se může při řezání zaseknout. Tento problém se vyskytuje zejména u velkých modelů s vysokým výkonem nad 2 kW. Co mám dělat, když se kotouč na úhlové brusce zasekne nebo se matice neuvolní?? Tímto problémem se zabýváme níže.

Při volnoběžných otáčkách se s takovým problémem setkáte jen těžko. Zejména při práci s lehkými sekačkami a softstartéry. Po zvýšení otáček a kontaktu s řezaným povrchem však dochází k následujícímu

  • Pokud dojde k odporu, úhlová rychlost otáčení brusného kotouče se výrazně sníží a kotouč se zabrzdí.
  • Motor běží po určitou dobu stejnou rychlostí díky setrvačnosti a táhne za sebou převodovku a vřeteno.
  • Upínací matice se utahuje více setrvačností na závit hlavy vřetena, čímž se řezný kotouč přitlačí.

Proces utahování přídržné příruby je nyní dokončen. je vidět abnormální situace. Za jeho výskyt jsou zodpovědné následující faktory:

  • Velká velikost kol.
  • Vysoká kapacita nástrojů.
  • Hmotnost rotoru.
  • Náhlé zvýšení hloubky řezu, t.е. zvýšená odolnost.

V takovém případě může být velmi obtížné kotouč z úhlové brusky vyjmout. Je třeba přijmout další opatření.

Proč se matice úhlové brusky, která drží kotouč, zasekává?

Je to pravděpodobně známá pravda. Matice se častěji zakusují do pilových kotoučů se značnou velikostí, například 150-180 mm nebo více. Celá věc spočívá v tom, že výsledný točivý moment je v případě nárazového kotouče na začátku řezání mnohem větší než u pohonu řekněme 125 mm. Nakonec se matice setrvačností utáhne natolik, že je velmi obtížné ji běžnými metodami utrhnout. Nyní ke zvláštním způsobům.

Takže pokud nemůžete použít klíč, i když ho vložíte a lehce na něj poklepete kladivem, začnete používat něco vážnějšího.

První věc, kterou můžete zkusit, ale opět bez fanatismu, je vzít tyč, vložit ji do otvorů v matici a pomocí kladiva pohybovat maticí ve směru jejího odvíjení. Hlavní je, aby se knoflík neporušil nebo aby se neprotrhly otvory, jako je tomu zde

Druhá věc, kterou mnoho lidí radí, je ořech zahřát. Zahřátí matice. Nakonec se určitě trochu rozšíří, ale fyzicky. Změna velikosti může, ale nemusí pomoci.

Netahejte za něj tak daleko, dokud se nerozbije pojistka proti otočení tlačítka nebo samotné tlačítko. V tomto případě se nejedná o poškození nástroje, ale často o poškození těla úhlové brusky.

Třetí způsob je nejúčinnější a kupodivu i jeden z nejbezpečnějších pro většinu úhlových brusek. Odlomíme okraje kotouče až k matici.

Dále použijte tenkou kovovou desku nebo jiný kotouč (tenčí), případně druhou úhlovou brusku s kotoučem. V takovém případě by měl být zlomený disk vybroušen buď destičkou, nebo kotoučem. Kotouč zbruste tak, abyste nepoškodili matice, které ho drží na místě, protože je můžeme později potřebovat. a celý zlomený kotouč brousíme, dokud není obroušený a matice není vyšroubovaná.

Pokud použijete druhý kotouč nebo kovovou desku, je lepší je vložit tak, aby držely ve svěráku. Protože je nebezpečné držet takové předměty v ruce. Tato metoda je nejúčinnější!

Co dělat, když se matice zasekne?

Častým problémem úhlových brusek je zaseknutá matice. V této situaci je třeba nejprve určit směr otáčení disku. Stejným směrem se doporučuje vyšroubovat i zaseknutou matici. Tento problém má několik vynikajících řešení.

  • Použijte nástrčný klíč a nástrčnou hlavu. Za tímto účelem je třeba vybrousit povrch otevřeného klíče o 4 milimetry, který má průměr 17 milimetrů. Do čela hlavy o průměru 24 milimetrů vyřízněte čtyři výstupky, které se shodují s otvory v matici příruby. Poté umístěte otevřený klíč pod kotouč a nasaďte nástrčnou hlavu na matici úhlové brusky. Pak jej pomocí ráčny otočte ve směru otáčení kotouče.
  • Použijte momentový klíč. Při znalosti fyzikálních zákonů a použití plynového klíče lze točivý moment zvýšit prodloužením délky ramene.

Nepoužívejte však příliš velkou sílu, protože byste mohli přírubu rozdrtit a poškodit zámek vřetena.

Příčiny rušení

Tento problém se obvykle vyskytuje u úhlových brusek s průměrem pracovní desky v rozmezí 150-180 mm. Při silném krouticím momentu se kotouč zasekne. To má za následek, že těsnicí hlavu nelze vyjmout běžným klíčem ani při vynaložení značné fyzické námahy.

Druhou častou příčinou je, že používáte úhlový brusný kotouč, který neodpovídá jmenovité hodnotě nástroje. To má za následek narušení celého mechanismu a vede k zaseknutí. Ve výjimečných případech nelze matici vyšroubovat, pokud je na jejím závitu rez. K tomu nejčastěji dochází při dlouhodobém používání nebo skladování bez výměny bitu.

Důležité! úhlové brusné kotouče jsou k dispozici v různých velikostech, jejichž průměr se pohybuje mezi 115 a 230 mm. Samotná hnací hřídel má průměr 22,2 mm, ale pro starší modely je nutný adaptér.

Zaseknutá matice. jak ji vyšroubovat?

Zaseknutý kotouč úhlové brusky není snadné vyjmout, zejména ne bez poškození řezné části nebo nástroje. Existuje také řada variant.

Obrácené otáčení kotouče

Tato metoda má několik výhod. můžete ji provést bez klíče a s rozbitým zámkem vřetena. Lidé, kteří s úhlovou bruskou začínají, se mylně domnívají, že je téměř nemožné matici vyšroubovat, pokud se zátka zlomí. To však zdaleka není pravda. Není potřeba ani klíč.

Podstatou je, že brusný kotouč se musí otáčet v různých směrech. V silných rukavicích několikrát udeřte do břitu kotouče. Tímto způsobem dosáhnete proměnlivého pohybu v různých směrech. K bezproblémovému uvolnění matice obvykle stačí několik silných úderů.

Použijte klíč s otevřeným koncem a nástrčnou hlavou

V tomto případě je třeba mírně upravit stávající standardní nářadí. otevřený klíč velikosti 17 a nástrčnou hlavu velikosti 24 mm. Brousit klíč na tloušťku 4 mm. Na hlavě jsou vyfrézovány 4 výstupky, které zapadají do otvorů v pojistné matici.

Po přípravě se klíč umístí do prostoru pod kotoučem a hlava se nasadí na přírubu úhlové brusky a otáčí se v opačném směru, než se otáčí kotouč. Lze jej snadno vyjmout a nahradit novým.

Zahřívání

Použití hřebíku

Pro tuto aplikaci je nejvhodnější 100mm hřebík. Měla by být ohnuta do tvaru U tak, aby její konce volně zapadly do otvorů upínací příruby. Odstraňte hrot a plochu. Vložte do otvoru hřebík a odšroubujte držák. Pokud nemáte dostatečně silné ruce, použijte jako páku hřebík nebo šroubovák.

Použití momentového klíče

Použití tohoto nástroje je odůvodněno zvýšením použitého krouticího momentu díky většímu ramenu páky. Zaseknutý kloub lze mnohem snadněji uvolnit pomocí momentového klíče. Při odstraňování zarážky je však třeba mít na paměti, že nadměrná síla může poškodit držák vřetena nebo upínací matici.

Použití rotačního nástroje nebo vrtačky v režimu sekání

K odšroubování kotouče na úhlové brusce bez klíče se používá vrtačka nebo vrtací kladivo. Jako pracovní hlavice se používá vhodný šnek, obvykle 6 mm. Přiložte vrták k okraji otvoru v lisovací matici, zablokujte pohyb vřetena a krátkým pootočením matici posuňte. Tato metoda umožňuje vyšroubovat i velmi obtížné zásek.

Vyklepávání matice

Tento způsob je podobný předchozímu, pouze lze použít vhodnou kovovou tyč nebo dláto. Se zajištěnou hlavou vřetena poklepejte na okraje otvorů ve směru pohybu kola. Lehce vysuňte držák z mrtvého bodu, abyste jej mohli vyšroubovat rukou. Tento způsob však není pro nářadí nejškodlivější. dochází k poškození montážních otvorů pro standardní klíč.

Zničení řezného kotouče

Zaseknutou matici lze vyšroubovat úplným zničením kotouče. Pokud je již poškozená, je možné ji ručně zlomit, ale obvykle to není možné. Raději si vezměte pilku na železo nebo kovový nůž a pilu. Zůstane vám středový kroužek a těžko přístupné kousky. Jakmile najdete vhodnou desku a upnete ji do svěráku, zabruste zbytek brusiva do kovového kroužku. Poté jej lze snadno vyšroubovat pomocí běžného klíče.

Nejradikálnějším způsobem, jak odstranit zaseknutou matici, je její přeříznutí. Měla by být použita pouze v krajních případech. Samozřejmě si můžete najít nový, ale musíte tomu věnovat čas a peníze. Nezřídka jsou součástí úhlové brusky náhradní upínací prvky.

Mazání rezavých závitů

Slavný WD-40 a podobné produkty. |

Na matice a šrouby, které nechtějí snadno vázat, můžete použít jedno z mnoha maziv. Mezi automobilovými nadšenci je velmi oblíbený penetrační olej, například WD-40. Mimochodem, tento produkt je velmi užitečný při řešení dalších problémů v domácnosti.

Na styčné plochy dílů naneste hojně penetračního oleje a nechte je nějakou dobu působit. Pokud je šroub nebo matice velmi rezavá, můžete nechat „chemikálii“ působit přes noc.

Rezavé díly je možné také namočit do parafínu, ředidel, čisté vody nebo koly. Tyto produkty také trochu pomáhají.

Rady od

Pokud musíte použít momentový klíč, pamatujte na velmi silné rameno takového klíče a na velikost síly působící na součásti úhlové brusky. Nesprávné použití aretace vřetena by mohlo vést k odpojení nebo poškození převodovky.

Vždy odpojte veškerou manipulaci s kotoučem úhlové brusky od elektrického napájení (odpojte a vypojte ji ze zásuvky). Jakékoli neúmyslné stisknutí startovacího tlačítka zapne elektromotor a rychlost otáčení brusné tyče je velmi vysoká. Zranění se nelze vyhnout.

Při práci s úhlovou bruskou vzniká velké množství odpadního materiálu v podobě kovových nebo dřevěných třísek a prachu. Před zahájením práce si nasaďte speciální ochranné brýle: ochrání vaše oči před úlomky samotného řezacího kotouče v případě, že se zasekne a zlomí.

Brýle nejsou jen bezpečnostním prvkem. Pokud jsou vaše oči chráněny, můžete věnovat větší pozornost samotnému provozu úhlové brusky, zajistit správný řez nebo zvolit správný režim práce. Tím se zajistí co nejefektivnější využití spotřebního materiálu (řezných kotoučů) a minimalizuje se riziko zaseknutí nebo zlomení kotouče.

Maska, která zcela zakrývá obličej, je vynikající náhradou ochranných brýlí. zejména pro zrakově postižené brusiče, kteří nosí dioptrické brýle, na něž nelze nasadit ochranné brýle.

Kotouč na úhlové brusce může být namontován „zapnutý“ nebo „vypnutý“ v závislosti na směru otáčení, a tedy i na toku třísek. V provozu není žádný zásadní rozdíl. „Úhlová bruska“ s kotoučem s „odtahováním“ má však tendenci při zaseknutí kotouče odskakovat z řezu směrem dopředu, nikoli k osobě, která ji používá. To je důležité zejména při práci s výkonnými nástroji, ale i malá úhlová bruska může představovat vážné nebezpečí.

Vhodně vybavený prodlužovací kabel se zásuvkou, nejlépe uzemněný, vám pomůže rychle zastavit roztočení stroje.

„Úhlová bruska“ je hrubý nástroj a výsledkem jejího provozu by neměl být dokonalý povrch, hlavní je vytvořit hrubý řez, který lze později v případě potřeby zpracovat jinými prostředky.

Abyste mohli pracovat bez upínání a zasekávání, je lepší neřezat dlouhé kovové obrobky až na doraz a nechat v řezu 1-2 mm kovu: lze je snadno odlomit dodatečně, na kvalitu obrobku to nebude mít prakticky žádný vliv.

Malé obrobky je nejlépe umístit do svěráku nebo upnout na pracovní stůl či jinou pevnou vodorovnou plochu. Kvalita a bezpečnost řezu závisí také na pevnosti držení.

Chcete-li vyměnit kotouč na úhlové brusce, vyšroubujte pojistnou podložku.

Zajišťovací kotouč je zpravidla opatřen speciálními drážkami a lze jej odšroubovat pouze pomocí příslušného klíče, který je zpravidla součástí každé úhlové brusky.

Některé úhlové brusky jsou vybaveny běžnými maticemi, které lze vyšroubovat klíčem.

Chcete-li podložku vyšroubovat, je třeba drážku v podložce nasadit na úhlovou brusku.

Na druhé straně úhlové brusky je třeba stisknout tlačítko Stop, aby se rotor zablokoval v pevné poloze.

Pak otočte klíčkem proti směru hodinových ručiček.

Takto odšroubujete upevňovací prvky a vyměníte starý kotouč za nový.

Po umístění nového kotouče nejprve rukama našroubujte podložku na kotouč a poté ji utáhněte klíčem.

Úhlová bruska je nyní „nabita“ novým kotoučem a můžete začít pracovat.

Výběrová kritéria

Abyste si vybrali správnou úhlovou brusku, musíte přesně vědět, k čemu ji potřebujete a jak často ji budete používat.

Amatérské a profesionální modelky. Mezi těmito dvěma stroji je velký rozdíl. Profesionální modely mohou běžet nepřetržitě celý pracovní den. Veškeré zpracování a pohodlí v ruce. K dispozici je také řada volitelných funkcí. Amatérská bruska nemůže pracovat dlouho bez přerušení: její motor se rychle přehřívá. Výrobce udělal kompromis v kvalitě pouzdra a jednotlivých komponent. Taková zařízení nemají další užitečné funkce. Taková úhlová bruska je však poměrně cenově výhodná.

Průměr disku. Pro každý typ práce existuje doporučený průměr nože:

  • Drobné práce: broušení, řezání tenkého kovu, plastu nebo břidlice. 115 mm;
  • Drobné práce: broušení trubek, dlaždic, kamene a leštění. 125 mm;
  • Řezání kamene, oceli a betonu. Menší práce s tímto kotoučem není pohodlná. 150 mm;
  • profesionální úkoly: stavební práce, řezání silných trubek a betonu. 180 mm;
  • těžké práce: stavební práce s těžkými materiály. 230 mm.

Velikost řezného kotouče ovlivňuje výkon, hmotnost a výběr použitého materiálu.

Výkon motoru. Čím vyšší je výkon motoru, tím snadněji se prořízne tvrdý materiál. Pro jednoduché práce je vhodná úhlová bruska s příkonem 600 W. Pro těžké a náročné práce je lepší zvolit úhlovou brusku od 1000 W.

Rychlost disku. Rozhodujícím faktorem při výběru úhlové brusky jsou otáčky kotouče. Je třeba zvolit rychlost, která je pro danou práci nejvhodnější. Koupě mlýnku s regulátorem otáček je příjemným bonusem.

Rukojeť by měla pevně sedět v ruce, být pohodlná a snadno uchopitelná. Při leštění povrchů se spotřebič přichytává a vytahuje z rukou. Pro snadnější manipulaci výrobci přišroubovali druhou rukojeť.

Vyměnitelné disky a příslušenství. Výběr kotoučů závisí na použití, pro které je úhlová bruska určena. K dispozici jsou kotouče pro řezání, broušení, vyrovnávání a leštění.

Typ napájení. Existují dva typy napájení: elektrické a bateriové. Úhlovou brusku je nejvhodnější zakoupit jako síťovou: akumulátorové brusky se obvykle rychle vybíjejí.

Tato kritéria vám pomohou vybrat ideální úhlovou brusku pro vaše použití.

Má směr otáčení zásadní význam?

Směr otáčení může být obrácený, směrem od vás i k vám. Tyto možnosti mají své výhody i nevýhody. Pokud je brusivo umístěno daleko od vás, létají na obsluhu jiskry a prach, což znepříjemňuje práci. Hrozí také riziko popálení očí a vznícení oděvu.

Jiskry při práci s úhlovou bruskou

způsobem, odšroubovat, kotouč, úhlové, brusky

Pokud se lopatka otáčí směrem k sobě, lze těmto nevýhodám předejít. V takovém případě však hrozí riziko vážných zranění. Pokud se brusivo při práci zasekne, nástroj silně udeří do rukou nebo obličeje obsluhy.

Neexistuje žádné jednotné pravidlo pro nastavení rotace, a pokud je to důležité, musí být tato informace uvedena na samotném nástroji. Směr otáčení stroje si musí v každém případě zvolit obsluha sama, a to v závislosti na obráběném materiálu a také pro své pohodlí.

Uvedené informace jsou dostatečné k pochopení, jakou stranou je kotouč na úhlové brusce umístěn a proč je důležité správné umístění brusiva.