Soustružnický stůl pro pokosové pily vlastníma rukama

pokosová pila vlastníma rukama: příprava materiálu a nástrojů, montáž

Nejprve si ujasněme, co je pokosová pila a proč je potřeba. Je třeba zdůraznit, že se jedná především o elektrické nářadí určené pro práci s řezivem. Za druhé, hlavní vlastností tohoto nástroje je jeho schopnost řezat konce dřevěných dílů přesně pod pravým úhlem.

Takový nástroj by měl být samozřejmě k dispozici v truhlářské dílně, kde se pracuje ve velkém objemu. Jak si takový nástroj vyrobit sami, se dozvíte v tomto článku.

Vytváření pohyblivých zastávek

Šířku posuvného dorazu G pro pokosové pily určete změřením vzdálenosti od přední hrany 1. nástavce k přední hraně dorazu na stole stroje. Šířka nastavitelného dorazu H pro odkorňovač je určena vzdáleností od přední hrany nástavce ke středu dláta. Určete vzdálenost od středu stolu k vnitřní straně sloupku D, která je nejblíže základně/ploše, abyste mohli určit délku posuvných kolejnic. Po určení rozměrů vyřežte z materiálu o průměru 19 mm závaží.

Poté pomocí kotoučové pily vyřízněte na obou stranách každého kusu ve vzdálenosti 60 mm od předního okraje drážku hlubokou 3 mm a na horním a dolním okraji podél každého konce vytvořte drážku 3 × 3 mm. Nyní z tvrdého dřeva vypilujte a vydlabejte dvě vodicí lišty o rozměrech 11x19x305 mm.

Přidání podpěr pro rozšíření

Čtyři kusy pily o rozměrech 152 x 508 mm pro prodlužovací nohy D. Chcete-li určit jejich konečnou šířku, položte čelní pilu na horní desku A. Na stůl pily položte dlouhé rovné prkno a podepřete rukojeť B tak, aby jeho konce přesahovaly okraj plošiny. Změřte vzdálenost od pravidla ke spodní straně spodní desky. Na tuto šířku odřízněte polotovary pro podpěry D a odřezky uložte.

Přečtěte si také: LED stropní svítidlo s baterií

Na podpěrách dilatačních dílů D vyznačit středy otvorů, do kterých budou zasunuty konce trubek. Na jednom konci spodního panelu A vyznačte středy otvorů mezi trubkovými lištami C. Nakreslete středové čáry pro vnější otvor vpředu a pro vnitřní otvor vzadu.

Vyrovnejte konec podpěry D se spodním panelem A a přeneste středové značky pro otvory pro potrubí.

Otočte podpěru o 90°. Označte si polohu spodní strany horní desky A na její čelní straně.

Nyní přitlačte prodlužovací nohu D ke spodnímu okraji panelu a protáhněte vyznačené osy otvorů (obrázek C). Otočte podpěru vzhůru nohama, přitiskněte ji k oběma panelům a k pravidlu a vyznačte si čárou polohu spodní části horního panelu (foto D). Tato ořezávací čára označuje horní okraj otvorů pro trubky tak, aby horní část podpěry byla v jedné rovině s povrchem stolu pokosové pily. Pomocí čtverce vyznačte průsečíky nakreslením čar od značek na podložce. Proveďte toto značení a vyznačte čáry na ostatních podpěrách rozšíření.

Vyrovnejte vrták Förstner s vyznačenými čarami na podpěře D. Vyvrtejte otvory Ø 25 mm do vnějších podpěr a Ø 28 mm do vnitřních podpěr.

Ve dvou krajních podpěrách nástavců D vytvořte pomocí Forstnerova bitu otvory o průměru 25 mm (foto E). Označte tyto díly jako externí díly. Vložte do sklíčidla vrták o průměru 28 mm a nastavte doraz tak, aby se řezná hrana vrtáku shodovala s horní linií otvorů. Udělejte otvory ve dvou zbývajících podpěrách. (Větší otvory umožní snadné nasunutí kompenzátorů na trubky.) Upozornění: Vzdálenost mezi středy otvorů musí být na všech nohách stejná. Při zasouvání nožiček do trubek na obou stranách plošiny je třeba jeden pár nožiček otočit.

Vyvrtejte montážní otvory skrz okraje obou vnějších podpěr D a skrz ocelové trubky a zašroubujte je.

Na okrajích vnitřních podpěrných otvorů vyřízněte 6 mm zaoblení D Zkontrolujte, jak jsou trubky zasunuty do vnějších podpěrných otvorů. V případě potřeby zvětšete otvory kulatým pilníkem nebo úhlovou bruskou tak, aby do nich konce trubek dobře zapadly. Horního okraje otvorů se nedotýkejte pilníkem nebo smirkovým papírem, aby nožičky zůstaly ve správné poloze. Vložte trubky, zarovnejte jejich konce do jedné roviny s vnější stranou vnějších podpěr, vyvrtejte montážní otvory pro upevnění trubek na místě a zašroubujte šrouby (obr. 1). 2, foto F).

Vyřízněte výklopné zarážky E a vyvrtejte do nich otvory o průměru 8 mm

Chcete-li upevnit výklopné zarážky na vnější podpěry nástavců D, vyznačte střed na vnitřní straně každé zarážky. Všimněte si rozdílné polohy otvorů v pravé a levé zarážce. musí být na přední straně stolové desky. Proveďte protiotvory, vyvrtejte otvory a vložte přírubové matice M6.

Přečtěte si také: Jak vařit mušle v čerstvých mušlích

Jak vlastnoručně vyrobit stůl pro pokosovou pilu?

Šroubový štípač dřeva, který pomáhá zemědělcům

Šroubový, lamelový, pneumatický štípací špalek je nástroj určený ke štípání polen na špalky. Venkovští řemeslníci vyrábějí štípačky na palivové dříví z náhradních dílů, ale nejsou příliš výkonné a vyžadují trochu práce. Posuvnou pokosovou pilu lze snadno vyrobit bez cizí pomoci nebo ji lze levně zakoupit.

Konstrukce elektricky poháněného šroubováku

Štípačka na dřevo poháněná elektronicky nebo naftou je zařízení schopné zpracovat až 10-12 m3 polen o délce cca 60 cm (referenční palivové dřevo). Použití strojů výrobci ke snížení nákladů na pracovní sílu. Vysokokapacitní stroje nejsou v domácnosti žádané.

konstrukce šroubového jacku je založena na spojení šroubu s maticí, přičemž matice je měkký dřevěný materiál. Motor s převodovkou je namontován na robustní kovové platformě se zúženou špičkou vrtule, která se otáčí rychlostí 250-450 otáček za minutu. Motor pohání tvrdohlavou lištu, která tlačí na konci stojící lůžko na rotujícím kuželu. Když se kužel kmene rozštípne do boku polen, dřevo se rozštěpí podél vláken.

Při práci se štípačkou na dřevo je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Oblečení by mělo těsně přiléhat k tělu. Rukavice jsou ohrožujícím faktorem. Je lepší pracovat v silných rukavicích.

Převodovka motoru je nahrazena řemenovým pohonem s motorem umístěným pod řezacím stolem. Otáčky se pak přenášejí na hřídel vrtule pomocí řemenic, které jsou navrženy pro přiměřené otáčky vrtule. Tato konstrukce umožňuje použití jednofázového motoru s napětím 220 V, díky čemuž jsou náklady na šroubový štípač výrazně nižší. Pokud je pokosová pila vybavena koncovým dorazem, lze pracovní kužel vrátit do výchozí polohy bez jakékoli pomoci. Můžete se podívat, jak funguje sekáček se šrouby

Srdcem nástroje je kužel štípačky dřeva, který lze získat v truhlářské dílně. Chcete-li, aby štípačka na dřevo fungovala vlastníma rukama, zde jsou některé plány pro kutily.

stůl, pokosové, pily, vlastníma, rukama

Stůl pro pokosovou pilu vlastníma rukama (část 3/3) Stanice pro pokosovou pilu

Poslední díl na kopírovacím stole pro kopírovací pilu. Vyrobil jsem boční zarážky, ochrannou síť z plexiskla.

Tvář pilového stolu vlastníma rukama (část 1/3). Stanice frézovací pily

Rozhodl se nastavit stůl pro pokosovou pilu. Už se mi podařilo vyrobit dva podstavce pro desku stolu.

Závity nelze vyrobit úhlovou bruskou, protože závit na dorazu „mrkve“ musí být přesně zarovnán. Kromě toho by měl soustružník při výrobě kužele znát poměr mezi délkou a průřezem základny. 2:1, dvě rozteče závitů 5-6 mm, profil zubů, jako je dláto.

V závislosti na velikosti obrobku se cena pohybuje až do 5000. Kompletně sestavená pracovní jednotka:

Celá sada nebude stát více než 6 000, ale vyrobená jednotka je bezpečnější pro vypočtenou zátěž.

Stroj musí splňovat následující požadavky:

  • výkon motoru nejméně 2 kW;
  • při vyšších rychlostech musí být stoupání závitu menší, aby se snížilo zatížení pohonu;
  • hřídel převodovky musí být pevně usazena, aby se zabránilo jejímu otáčení;
  • Kužel je vyroben z nástrojové oceli;
  • hrot šroubu je nabroušený, musí do dřeva vnikat měkce a bez použití síly;
  • výška pracovní plošiny 80 cm.

Mnoho truhlářů má velké množství různých pil. Některé pily lze ovládat bez přídavných zařízení, ale kotoučovou pilu je obtížné ovládat ručně. Stolní kotoučová pila pro kutily je reálný způsob, jak ušetřit peníze a zajistit pohodlné řezání mnoha materiálů. Tím spíše, že není obtížné ji vyrobit, hlavní věcí je správně vytvořit výkresy a poskytnout si potřebné nástroje.

Výhody podomácku vyrobeného stolu kotoučové pily

Kruhový stůl z ruční kotoučové pily vlastníma rukama poskytne pohodlí při řezání, protože bude vyroben podle vašich přání. Stůl bude mít pohodlnou velikost, kterou je obtížné najít v obchodě, kde se používají převážně standardní stolové desky. Navíc existují situace, kdy potřeba frézovacího stolu vznikne nečekaně a možnost jeho nákupu zcela odpadá. Nezoufejte, pomocí rad zkušených truhlářů můžete vytvořit model, který nebude horší než verze z obchodu.

Vytváření pohyblivých zastávek

Šířku posuvného dorazu G pro pokosové pily určete změřením vzdálenosti od přední hrany jednoho z rozšíření k přední hraně dorazu na stole stroje. Šířka pohyblivého dorazu H drážkovacího stroje je určena vzdáleností od přední hrany nástavce ke středu dláta. Změřte vzdálenost od středu stolu k vnitřní straně sloupku D, který je nejblíže základně plošiny, a určete délku dorazů posuvů. Jakmile máte rozměry, vyřízněte z materiálu o průměru 19 mm létající bloky.

Poté na obou stranách každého kusu ve vzdálenosti 60 mm od přední hrany vyřízněte pomocí kotoučové pily pero a drážku o hloubce 3 mm a podél horního a dolního konce každého kusu vytvořte záhyb 3 x 3 mm. Nyní z tvrdého dřeva vypilujte a vydlabejte dvě vodicí lišty o rozměrech 11x19x305 mm.

Změřte vzdálenost od vyčnívajícího konce horní příruby E k vnitřní straně sloupku D, který je nejblíže základně plošiny, a na tuto délku rozřízněte vodicí lišty. Přilepte je do posuvného jazýčku zátky a zarovnejte jejich konce s rameny záhybů ochrany proti prachu, jak je znázorněno na obrázku. Poznámka. U tvarovek s předním upínáním může být nutné udělat na pohyblivém dorazu zářez, aby bylo možné jej posunout do středu stolu.

Materiál

Můžete si vyrobit vlastní cirkulační stůl z různých materiálů. Nejčastější jsou:

Každá varianta má své výhody. Laminované dřevotřískové desky, překližky a dřevovláknité desky se snadno opracovávají. Tyto druhy dřeva jsou také cenově dostupné. Dřevěné výrobky jsou naopak robustnější a mají lepší technické vlastnosti.

Upozornění: Veškeré dřevo musí být před montáží výrobku ošetřeno konzervačním prostředkem.

Tipy

Životnost stolu a kvalita frézování jsou dány správnou volbou materiálů. Jaké materiály se pro tento účel doporučují?

Můžete také použít laminované nábytkové desky z přírodních lamel, které při změně relativní vlhkosti nemění své rozměry, ale takový frézovací stůl by byl velmi drahý. Přírodní desky jsou přísně zakázány, protože se neustále deformují na jednu nebo druhou stranu, což má velmi negativní dopad na kvalitu frézování.

Deska z desek není pro frézovací stůl vhodná

Uvádíme postupnou anotaci výroby 2 jednoduchých, ale velmi univerzálních tabulek pro mlýn. Rozměry jsou pouze obecné, některé závisí na typu směrovače a existuje nekonečné množství ručních směrovačů. Každý model má několik parametrů, které je třeba při práci zohlednit.

Montážní schéma frézovacího stolu. 1. boční lišta pro upnutí svorek na čepy 2. rám 3. protikusy 4. doraz na čelní stěně 5. šroub se zápustnou hlavou 4,5×42 mm 6. deska hlavy 7. dorazová základna

Výroba pracovních desek

Z překližky vyřežte obrobek pro desku stolu. Velikost může být libovolná, maximálně však 80 × 80 cm. Práce s velmi malými je nepohodlná. obrobky neustále padají a musí se podpírat zezadu. Vyznačte si překližku, upněte ji svorkami k pracovnímu stolu, použijte přímočarou pilu a opatrně odřízněte přebytečný materiál.

Praktický tip. Elektrické skládačky a ruční pily doporučujeme používat pouze pod pravítkem. Neočekávejte, že bez tohoto nástroje dosáhnete rovného řezu.

Vyznačte si místo, kde má být umístěn otvor pro frézu. Jedná se rovněž o náhodný parametr. Téměř vše záleží na tom, zda budete v budoucnu tvrdohlavé pravítko upravovat pro frézku, zda je k dispozici box na sběr a odstraňování pilin, na jakých dílech hodláte pracovat atd. д. Podle praxe by měl být otvor umístěn ve vzdálenosti 1/3 šířky od podélného okraje.

Označte si a vyvrtejte otvor. Její průřez by měl být jen o několik milimetrů větší než největší fréza, která bude na tomto stroji použita. Čím větší je mezera mezi nohama, tím obtížnější je řezání:

  • Čím větší je mezera mezi noži a deskou stolu, tím větší je možnost, že do ní materiál spadne. A to vyvolává vznik nebezpečných situací: může dojít k zaseknutí frézy nebo k odlétnutí při vysoké rychlosti, třísky zraní mistra;
  • pokud je třeba frézovat tenké obrobky, konce v drážkách velmi vibrují. bez dorazu. V důsledku toho je nutné odřezávat nerovnoměrné části, což zvyšuje spotřebu řeziva.

Otvor se vrtá speciálním vrtákem s příslušným průřezem.

Vložte frézu do otvoru a ujistěte se, že je správně umístěna. Velmi pečlivě nakreslete ořezávací čáru kolem okraje frézovacího stolu. Dbejte na to, aby se nářadí během tohoto procesu nepohybovalo, a držte jej stále jednou rukou.

Nasaďte frézu na otvor a pečlivě jej označte tužkou

Nastavte hloubku řezu na fréze na 5 mm a velmi opatrně vyřízněte sedlo podle nakresleného obrysu. Zkontrolujte otvor a vložte do něj frézu. Musí dobře přiléhat a nesmí se viklat. Podle potřeby nastavte sedadlo na odpovídající specifikace. Vše je v pořádku. v pořádku, stačí obrousit otřepy a pokračovat na frézovací stůl.

PŘEČTENÍ STIHL 180 No Idle RPM Reason (Důvod volnoběžných otáček)

Montážní plocha musí přesně přiléhat k obrysu frézy

Vytvořte stejný otvor pro nástroj na druhém listu překližky, ale vytvořte jej jako souvislý otvor. Vyřízněte kus, jehož rozměry by měly být asi o 15-20 cm větší než průřez základny frézy.

Vytvořte obrobek s výřezem stejného tvaru a velikosti

Položte obrobek na pracovní desku, zarovnejte otvory a vydlabejte frézu. Všimněte si umístění a rozměrů 2 rovnoběžných kolejnic. Zde je namontována frézovací lišta, v tomto případě je odstraněna. Vodítek se však není třeba dotýkat, zvyšují spolehlivost frézky vůči stolu, stoprocentně vylučují možnost otočení tělesa. Jde o to, že časem se může sedadlo mírně zvětšit v průřezu, pouzdro s motorem se začne kývat. Dlouhá vodítka tvoří poměrně velké páky, které se skvěle hodí k držení rotujících břemen.

Vyrovnejte obrobky a vložte frézu

Změřte průřez železných kolíků, nastavte odpovídající hloubku frézy a vytvořte pro ně drážku.

Spojte oba prvky stolu a poté nasaďte směrovač. Pozorně zkontrolujte polohu otáčením rotoru rukou, neměl by se o nic třít. Vše je v pořádku. přišroubujte překližku.

Něco o elektronice

Kotoučová pila je elektrický spotřebič, který pracuje v blízkosti sítě 220 V. Pokud má uživatel dostatečné znalosti a zkušenosti s elektronikou, může obejít tlačítka start a stop na pile a přenést je na vhodné místo (obvykle na vnější stranu jedné z výztuh).

Pokud se jedná o komplikovaný obvod, vyplatí se zapojit startér a stroj spustit pomocí síťové šňůry. Tato metoda však není tak účinná jako rychlé vypnutí v případě nouze.