Jak správně připevnit kotouč k úhlové brusce

Jak správně a bezpečně vyjmout (namontovat) kotouč z úhlové brusky?

Při otáčení na volnoběh se s tímto problémem setkáte jen obtížně. Zejména při práci s lehkými koly a nářadím s měkkým startem. Po zvýšení otáček a kontaktu s řezaným povrchem však dojde k následujícímu:

 • Když dojde k odporu materiálu, úhlová rychlost otáčení kola se prudce sníží a kolo se zabrzdí.
 • Motor se na několik okamžiků rozběhne, zatímco převodovka a vřeteno stále běží předchozí rychlostí.
 • Upínací matice je více utažena setrvačností na závitech hlavy vřetena, a tím je řezný kotouč přitlačen.

Utahování pojistné příruby je nyní dokončeno. abnormální situace je zřejmá. Jeho výskyt ovlivňují následující faktory:

 • Velká velikost disku.
 • Vysoký výkon nástroje.
 • Masivní rotor.
 • prudké zvýšení hloubky řezu, t.е. zvýšená odolnost.

V takových případech může být vyjmutí kotouče z úhlové brusky velmi obtížné. Je třeba přijmout další opatření.

Co je příčinou problému??

Při otáčení na volnoběh se s tímto problémem setkáte jen obtížně. Zejména při použití lehkých kotoučů a nástrojů s měkkým startem. Po zvýšení otáček a kontaktu s řezaným materiálem však dochází k následujícímu:

 • Pokud se materiál vzpírá, úhlová rychlost otáčení kola se výrazně sníží a kolo se zabrzdí.
 • Motor po určitou dobu běží původními otáčkami díky setrvačnosti a táhne za sebou převodovku a vřeteno.
 • Přídržná matice je utažena spíše setrvačností na závitech hlavy vřetena, a tím je řezný kotouč přitlačen.

To je vše, proces utahování příruby je dokončen. abnormální situace je zřejmá. Jeho výskyt ovlivňují následující faktory:

 • Velká velikost kol.
 • vysoký výkon nástroje.
 • Masivní rotor.
 • prudké zvýšení hloubky řezu, t.е. zvýšená odolnost.

V takových případech může být vyjmutí kotouče z úhlové brusky velmi obtížné. Je třeba přijmout další opatření.

Podívejme se podrobněji na odřezávací kola

Na otázku, na které straně kotouče úhlové brusky je kotouč, neexistuje odpověď. Brusné kotouče nemají naprogramovaný směr otáčení, takže nezáleží na tom, jak kotouč nastavíte. Směr otáčení (od nebo zpět) je určen polohou ochranného krytu. Volba závisí na úrovni pohodlí obsluhy.

Směr jisker (nebo kamenného prachu) může být ovlivněn také polohou krytu.

Doporučuje se namontovat kotouč lícem (označeným) nahoru.

správně, kotouč, úhlové, brusce

Nezapomenete tak, který nástavec je nasazen: kamenný nebo ze slitiny. Nejsou zaměnitelné.

Někdy se k tlumení příčných vibrací používají doprovodné podložky.

Lze je vyrobit z tlusté elektrotechnické lepenky nebo paronitu bez jakékoli pomoci.

K utažení příruby se dodává speciální otevřený klíč. Hřídel je zajištěna upínacím tlačítkem, které zajišťuje potřebný utahovací moment.

Nezkušení uživatelé, neznalost běžné otázky, jak správně namontovat disk, může způsobit poškození zařízení nebo zranění osob. Při výměně kotouče je třeba nejprve očistit hřídel a vnitřní povrch krytu kotouče kovovým kartáčem.

Na těchto prvcích je nýtována vrstva železných částic (při řezání).

Tloušťka může být až několik milimetrů, což může způsobit, že se disk špatně nastaví nebo zasekne.

Důležité! Je kategoricky zakázáno používat kotouče, jejichž průřez je mimo specifikaci úhlové brusky.

Velké příslušenství motor jen tak nepřetíží. Pro instalaci je nutné sejmout kryt. Pokud se kotouč úhlové brusky zlomí a není chráněn, mohou odletující třísky způsobit obsluze vážné zranění.

ČTĚTE, jak správně namontovat kotouč na kotoučovou pilu

Jinou otázkou je, zda je kotouč na dřevo vhodný pro úhlovou brusku. Pokud nástroj držíte rukama, odpověď zní ne.

Bruska se může jednoduše zaseknout ve vláknité struktuře dřeva. Nástroj, který vám unikne z ruky, může způsobit mnoho problémů, včetně smrtelných zranění.

Tipy, které neobstojí před kritikou

Některé řezné kotouče, například kotouče určené pro práci s kamenem nebo dlaždicemi, jsou opatřeny speciální šipkou. Ukazují směr otáčení. V takovém případě by bylo pošetilé tvrdit opak, což je zcela logické. Pokud jde o brusiva na řezání kovů, obvykle na nich nejsou vyznačeny žádné šipky. V tom se „superprofesionálové“ vyřádí a rozdávají rady zleva i zprava.

První logický vlak pseudoprofesionálů může být následující. Uprostřed kruhu, na straně, kde je výkres, je válcováním upevněna kovová podložka. To je pravda, s tím se nedá polemizovat. Ale o to nejde. Následující vysvětlení. „Podívejte se na základní desku úhlové brusky, kam se nasazuje kotouč; jsou na ní hrbolky. Pokud kolo umístíte tak, aby se dotýkalo těchto nerovností kovovou podložkou, vady se vyrovnají. Zdrsňováním se zdrsňovací kroužek přitlačí na místo, čímž se zajistí nejlepší možné spojení. Žádné „vázání nebo kroucení brusiva během provozu“.

Logický řetězec číslo 2 od pseudoexpertů. „Při odlévání se na kole tvoří malé hrbolky. Upínací matice na brusce má vůli na závitu. Tím se vyrovnávají případné nerovnosti při upínání.“.

A teď to nejlepší. Podle „odborníků“, pokud se podíváte na brusný kotouč s okvětními lístky, je vnitřní kovový kroužek na straně okvětních lístků. Tato část převodovky se proto používá k upnutí brusiva do brusky.

Pečlivě analyzujte výše uvedené rady a přejděte k úplnému vyvrácení. V opačném případě bude stále více lidí přijímat nepravdivé informace, což nejenže způsobí problémy na pracovišti, ale může také způsobit zranění.

Hlavní rozdíl mezi oběma stranami kola

Na každém kotouči úhlové brusky snadno rozpoznáte rozdíly mezi oběma stranami kotouče. Jedna strana je hladká a potažená brusivem (pro práci s různými druhy kovů). Na přední straně je speciální štítek, na který se píší informace o vlastnostech frézy.

Hlavním rozdílem mezi oběma stranami kola je kovový kroužek. Jedná se o důležitý konstrukční prvek, který ovlivňuje bezpečnost používání, a proto si zaslouží zvláštní zmínku.

Jak správně odšroubovat a nasadit kotouč na úhlovou brusku

Tato jednoduchá operace někdy mate i zkušené zámečníky nebo uživatele úhlových brusek. Důvodem je to, že disk je zajištěn speciální maticí. Matice má 2 nebo 4 otvory, do kterých se vkládá speciální klíč. Tento klíč je vždy součástí dodávky úhlové brusky. Může být stále součástí souprav.

Podle návodu k použití úhlové brusky stiskněte blokovací mechanismus umístěný na zadní straně převodovky. Jakmile je hřídel zajištěna, vyšroubujte matici pomocí speciálního klíče a vyměňte kotouč. Pokud však není matice upnutá, je obtížné ji vyšroubovat. A téměř vždy je upnuta pomocí matice, jako je tato. Při pokusu o vyšroubování kotouče dojde k porušení pojistky za převodovkou.

Jaké řešení problému nabízejí odborníci a amatéři

 • Pod matici vložte těsnění z novin;
 • Pod matici umístěte těsnění z plastové láhve;
 • Vyměňte matici za matici jiné konstrukce.

Z čeho je vyrobeno těsnění z novin.

Jedná se o papírovou podložku velikosti matice. Nasadí se na namontovaný kotouč a přišroubuje se matice. Tento papír byl kamenem úrazu, protože inspektorát bezpečnosti vždy tvrdil, že toto řešení je škodlivé.

Totéž platí pro jakýkoli jiný materiál těsnění používaný bezpečnostními orgány:

správně, kotouč, úhlové, brusce

Existuje však řešení, které není v rozporu s bezpečnostními předpisy a umožňuje normální montáž a demontáž disku. Jedná se o speciální matici, která se skládá ze dvou prvků. matice a tlakové myčky. Tato matice nepotřebuje žádné podložky, protože se s ní kotouč nezasekává.

Pokud nemáte po ruce speciální klíč, doporučují tito odborníci obejít se bez něj. To neznamená, že klíč nepotřebujete vůbec, ale použijte „momentový klíč“ nebo jiný nástroj. Za tímto účelem upněte pojistku, zmáčkněte matici plynovým klíčem a vyšroubujte ji. Tímto způsobem je možné zaseknutý disk vyměnit, ale je to nešikovná operace pro jednoho člověka.

Další návrhy zahrnují sevření disku rukou a jeho vyšroubování. Možná, ale je nepravděpodobné, že byste tímto způsobem mohli vyměnit poškozený disk. Nejlepší je používat klíče určené k demontáži a montáži kotoučů.

Někteří zahraniční výrobci elektrického nářadí, například Bosh, vyrábějí úhlové brusky se snadno odnímatelnými maticemi. Zajišťují kotouč na hřídeli nástroje a lze je snadno a rychle vyjmout pro výměnu kotouče.

Jak odstranit zaseknutý kotouč z úhlové brusky

Použití nových matic vyřeší problém s vyjmutím disku, ale co dělat s již ohnutým diskem?? Ne vždy je možné disk vyjmout, i když je správně umístěn. Praxe navrhuje různé způsoby řešení problému.

Držák by mohl být upnut a otvory v matici by mohly být přitlačeny k čepu ve směru odvíjení. To je možné pouze v případě, že je držák neporušený. Takovému řešení však nemusí držák odolat a může se zlomit.

Druhá metoda dává větší smysl. Hřídel převodovky je zkosená pod pojistnou maticí a spodní opěrnou podložkou. Je na něm namontována spodní přítlačná podložka. Standardní klíč tam nelze vložit, je velmi úzký. Je však možné vzít obyčejný otevřený klíč velikosti „17“ a zbrousit jej na obou stranách.

Broušený klíč vnikne do mezery, zasekne se do fazet hřídele a zajistí ji. Nyní lze jakýmkoli klíčem vyšroubovat jakoukoli matici a kotouč nebo jeho zbytky sejmout z úhlové brusky.

Jak správně nasadit kotouč na úhlovou brusku

Brusné kotouče jsou k dispozici v různých průměrech, tloušťkách a aplikacích. Některé jsou určeny pro práci s kovem, jiné pro práci s keramikou a další pro práci se dřevem.

Nasaďte úhlovou brusku s rozměry kotouče, které nepřesahují ochranný kryt. Velikost kotouče k montáži je uvedena v návodu k obsluze a v označovací tabulce úhlové brusky.

Tloušťky kotoučů jsou přizpůsobeny obráběnému materiálu. Všechny kotouče (brusné kotouče) mají klasifikaci. Rozdělení podle tvaru kotouče, abrazivity, zrnitosti, tvrdosti, stupně přesnosti a stupně nevyváženosti. Právě ta je příčinou toho, že některé disky začnou během provozu vrzat.

Brusné kotouče mají přední a zadní stranu. Za čelní stranu se považuje ta, na které je umístěno označení a značka výrobce. Při instalaci na úhlovou brusku musí přední strana směřovat nahoru.

Disk se instaluje tímto způsobem. Jiskry a částice broušeného materiálu musí během provozu létat ve směru obsluhy. Jedná se o bezpečnostní problém. Úhlová bruska nesmí vyletět směrem k uživateli, pokud se mu vymkne z rukou.

Při práci s úhlovou bruskou je proto nutné nosit ochranný oděv nebo silnou zástěru. Chraňte si oči a odkrytý obličej obličejovým štítem nebo alespoň ochrannými brýlemi.

Závěr: Jak vybrat správný kotouč pro úhlovou brusku?

Při výběru příslušenství pro úhlovou brusku musíte nejprve určit typ práce, kterou hodláte provádět. Podle toho se určí, který typ disku je vhodný. Rádi bychom také zmínili, že při výběru spotřebního materiálu nezapomeňte zvážit jmenovitý výkon každého konkrétního modelu. Prostudujte si označení. Často je vyraženo na samotném disku a obsahuje sadu symbolů, podle kterých můžete určit význam tohoto spotřebního materiálu pro zamýšlenou práci.

Pozornost byste měli věnovat také průměrům disků. Nikdy nesmí přesáhnout ochranný kryt nože konkrétního modelu nářadí. Rozsah velikostí je obvykle reprezentován následujícími průměry kotoučů: 115, 125, 150, 180 a 230 mm. Nejběžnější průměry jsou 125 mm. a 230 mm. Ty jsou optimální pro většinu aplikací a možností samotného nástroje.

Tloušťka kotoučů z kovu a kamene se často pohybuje mezi 1 mm a 3,0 mm. řezné kotouče). Mnozí uvádějí, že čím tenčí je kolo, tím lépe se s ním pracuje. To je jistě pravda, ale nezapomeňte, že tenký disk zvyšuje křehkost nástroje a hrozí poškození celého disku.

Mezi kotouči s bakelitovou podložkou jsou nejoblíbenější kotouče o tloušťce 6,00 mm. To závisí na celkovém průměru kotouče. Vztah je následující: čím větší průměr kotouče, tím větší tloušťka a naopak.

Která strana je vhodná pro instalaci

Pro určení strany disku je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů.

 • Je možné věnovat pozornost štítku.Pokud úhlová bruska pracuje směrem od sebe, tj. otáčí se směrem k obsluze, musí být kotouč nasazen štítkem směrem dovnitř. Pokud se otáčí v opačném směru, musí být štítek umístěn směrem ven.
 • Můžete se vejít, aniž byste věnovali pozornost štítku. Pak ale můžete očekávat nepředvídatelné výsledky, jako je obvyklé rozbití kotouče a úhlové brusky. Taková nedbalost může vést k zaseknutí úhlové brusky, což podle odborníků není bezpečnostní problém.

Abyste zjistili, kterým směrem se musí úhlová bruska otáčet, přečtěte si bezpečnostní pokyny. Zejména beton by se měl zařezávat sám do sebe.

V tomto případě budou jiskry létat ze strany, konkrétně od ovládacího prvku. Obecně platí, že řezání materiálů ve směru od vás není bezpečné, protože v případě zaseknutí úhlová bruska s kotoučem odletí přesně k tomu, kdo ji ovládá. To je třeba zvážit.

Včera jsem se po dalším sporu. na kterou stranu nasadit kotouč na „úhlovou brusku“. rozhodl vyjádřit k tématu písemně, takže podle mého názoru je to docela zajímavá otázka. A pro příště, než opakovat demagogii, je lepší hodit odkaz na tento záznam. Pracuji v dílně (převážně s elektrickým nářadím) a vidím, že dost často nosím úhlové brusky se „zaseknutými“ kotouči. Někdy se může zaseknout natolik, že jej musíte rozebrat, stisknout pastorek ve svěráku a uvolnit matici velkým plynovým klíčem. Je zajímavé, že matice se zasekávají pouze u strojů s kotoučem na pravé straně, tj. „jiskry“ ze stroje. Pokud uvážíte, že při NORMÁLNÍM zatížení je točivý moment na vřetenu malý, pak by k takovému špatnému samodotažení nemělo dojít, ale dochází, proč?? Z důvodu rázového zatížení, které je běžné při montáži disku na pravou stranu. Proč se to stává, je jednodušší vysvětlit na takovém příkladu (líný na kreslení). nastartujeme motorku a držením kormidla se snažíme zařídit prokluz předního (zadního) kola. Nejúplnější analogie s řezacím kolem s kotoučem „od vás“ by tedy byla, kdybychom kolo drželi před kolem. Vyzkoušejte ji, určitě se vám bude líbit. Pokud se rádi odstřihnete od sebe, bude se vám líbit. Je zde důležitá poznámka. čím vyšší je podpora a čím kratší je základna, tím zajímavější je efekt. A přesto se těžiště hmoty a rukou, které ji drží, nachází nad rovinou řezání (nebo spíše nad vektorem síly), a to vede k silnému trhnutí a v důsledku toho často k rozbití a zranění, zkrátka se ukazuje, že práce úhlové brusky „sama od sebe“ je něco jako nebezpečná jízda s prokluzováním na hranici „vstávání na kozu“.

Co dělat, když se úhlová bruska zasekne (zaseknutý) kotouč?

Každý zkušený úhlový brusič se s takovou situací musel alespoň jednou setkat.

Obvykle se to stává, když se kotouč zasekne mezi díly, zastaví se nebo se zlomí, ale motor úhlové brusky se otáčí dál, a tím nevratně utáhne matici.

Co můžete dělat, když se kotouč na úhlové brusce zasekne??

Každý řemeslník má svá tajemství.Několik z nich jsme se naučili speciálně pro vás a nyní se s vámi podělíme o nejčastější způsoby, jak z toho ven.

vyjměte kotouč z úhlové brusky

Nejprve zjistěte, jakým způsobem matici vyšroubovat.

Příruba musí být vždy natočena ve směru otáčení kotouče.

Pro tento typ práce potřebujete buď dva momentové klíče, nebo dvě svorky.

Postup: Zničte zbytky disku, jedním klíčem upevněte podložku za diskem a druhým odšroubujte přírubu.

Vyjměte kotouč z úhlové brusky

Při této metodě se používá známé mazivo VD-40.

Je to asi jako lepicí páska, můžete ji použít na cokoli v životě.

Přírubu je třeba nastříkat, počkat asi 5 minut a pak ji zkusit odšroubovat klíčem.

Vyjměte kotouč z úhlové brusky

Tato metoda je vhodná pouze v extrémních případech.

Když všechno ostatní selže, můžete zkusit přírubu rozříznout nástrojem, jako je pilka na kov, a pak si koupit novou ve specializovaném obchodě.