Jak vyměnit strunu strunové sekačky s pojezdem. Jak snadno a rychle vyjmout cívku vlastníma rukama

Jak vybrat správný vlasec pro navinutí na strunovou sekačku: průvodce krok za krokem a videonávod

Krásný trávník může vypadat opravdu upraveně pouze tehdy, pokud je tráva pravidelně sečena. Sekačka na trávu je nejvhodnější pro náročný terén. Každý majitel stroje se dříve či později setká s problémem, jak navinout vlasec pro vyžínač na cívku, protože nesprávný postup může nejen zhoršit kvalitu sečení, ale také vést k poruše zařízení. Dnes vám v tomto přehledu systému Homius ukážeme všechny podrobnosti o tom, jak změnit linku a co se skrývá za výběrem spotřebního materiálu.

Nůžky na trávu jsou užitečné pro malé nebo obtížné úpravy okrajů kolem živých plotů, mezi záhony a podél cest. Výrobci dnes vyrábějí velké množství benzinových, elektrických a bateriových modelů, které si mohou majitelé vybrat podle svých potřeb.

Žací nůž se používá jako řezací prvek vyžínače trávy. Dříve nebo později dojde během práce délka vlasce a majitel pak bude stát před otázkou, jak správně vyměnit a zajistit vlákno vložené do odnímatelné cívky.

Jak navinout vlasec na strunovou sekačku na trávu

Výměna vlasce v cívce za 2 úponky

Je třeba si hned uvědomit, že u tradiční řetězové pily se šňůra pro vyžínač nabíjí do bubnu zcela ručně. Kromě toho existují sekačky s poloautomatickým řádkovým posuvem. Poloautomatické navijáky jsou obvykle v pořádku, obsluha musí pouze vložit vlasec pro zastřihovač do otvorů a navinout konce s cívkou.

Správně řečeno, profesionální sekačky, tj. modely pro častý provoz s vysokým zatížením, jsou vybaveny jednoduchou cívkou, která vyžaduje ručně navinutý vlasec. Díky své jednoduché konstrukci dosahují tyto cívky nejvyšší úrovně spolehlivosti a trvanlivosti.

  • Prvním krokem je úplné zastavení sekačky. U elektrických modelů je třeba odpojit kabel z elektrické zásuvky. Pokud se jedná o akumulátorovou strunovou sekačku, je třeba baterii odpojit, pokud je ovšem odnímatelná.
  • Poté odpojte vřeteno, což je samotná cívka s navijákem vlasce. Obvykle lze vřeteno snadno odšroubovat bez dalších spon nebo spojovacích prvků. Předem zajistěte polohu vřetena. Speciálně pro tento účel je v cívce otvor, který musí být zarovnán s otvorem v krytu. Do zarovnaných otvorů vložte kovovou tyč (hřebík, vrták apod.).д.).
  • Odpojte kryt bubnu. Na svém místě ji drží dvojice svorek. Obecně platí, že k otevření víka stačí stisknout západku na víku. Pokud nemůžete spojovací prvky zmáčknout prsty, můžete použít rázový šroubovák.
  • Příprava linky pro trimmer. Ustřihněte šňůru pro ořezávač a přeložte ji na polovinu. Ohněte střed vlasce tak, aby zaoblená smyčka tvořila praktický háček.
  • Zasuňte smyčku do speciální drážky na středovém děliči.
  • Navíjejte trimovací šňůru tak, aby středová přepážka rozdělovala složenou trimovací šňůru na dva samostatné kanály. Obecně se šňůra pro trimr navíjí proti směru hodinových ručiček. Pokud je šňůra navinuta proti směru otáčení, může být šňůra podávána poloautomaticky/automaticky.

Poloautomatický posuv je takový, při kterém stačí během sečení stisknout tlačítko na zemi, aby se prodloužila šňůra. Automatický posuv vlasce naopak táhne vlasec samostatně, protože těžiště řezacích úponků klesá.

Mnohé cívky jsou označeny šipkou. Jak je zřejmé, trimovací šňůra musí být navinuta ve směru vyznačeném šipkou. Označení může chybět na těch kotoučích, kde se musí struny vyžínače zavádět ručně, když je křovinořez zcela zastaven a vypnut.

Níže je uveden videoklip, který jasně ukazuje, jak vyměnit vlasec pro vyžínač na řetězové pile s poloautomatickou cívkou na 2 antény.

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a vyjmout vlasec pro strunovou sekačku

Než budete moci vlasec zastrčit do cívky strunové sekačky, musíte jej z ní nejprve vyjmout. Cívka nebo buben je zařízení uvnitř žací hlavy, cívky nebo bubnu. Existují různé druhy žacích hlav (v závislosti na výrobci), ale princip výměny vlasce na cívce je u všech stejný. Nejdříve si řekneme, jak vyjmout hlavu z nástroje a jak vyjmout buben s vláknem.

To je zajímavé!Svazek lze vyměnit přímo na nástroji, ale pokud to děláte poprvé, doporučujeme vyjmout hlavu a naučit se podrobný postup navíjení. Po zvládnutí této techniky můžete provádět výměnu na strunové sekačce nebo benzinovém křovinořezu. Pokyny pro odšroubování hlavy ručního nářadí na vyžínači jsou následující:

    Otočte nástroj vzhůru nohama a případně jej vyčistěte. Uchopte zámky krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich mírném zatlačení sejměte kryt z bubnu

Tento proces není obtížný a není nutné demontovat celou hlavu, pokud jste obeznámeni s postupem výměny. Při demontáži zohledněte následující body:

  • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu, aby se zabránilo korozi závitového spoje. Pokud šroub není nikdy vyšroubován, může být jeho vyšroubování obtížné nebo dokonce nemožné
  • Pokud má šroub hranatou hlavu, je třeba k jeho vyšroubování použít šroubovák nebo bit správné velikosti, aby se zabránilo slepení fazet na hlavě
  • Při opětovné montáži stroje je třeba závitové uložení natřít mazivem, např. tukem nebo strojním olejem
  • Pokud jsou okraje vřetena opotřebované, lze je vyšroubovat pomocí speciálních upínacích kleští
  • Existují navijáky, které není třeba nejprve rozebírat. Chcete-li jej vyjmout, uchopte jej a otočte v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile víte, jak cívku rozebrat, měli byste se dozvědět, jak vyměnit strunu vyžínače trávy. Níže uvedené video podrobně ukazuje, jak otevřít a rozložit cívku sekačky na trávu.

Navíjení linky

Pomalá kompletní demontáž cívky bez ztráty některé z jejích částí vám umožní přejít k hlavnímu úkolu, kterým je navíjení vlasce do cívky. Technologické vlastnosti konstrukce cívky a počet pracovních úponků určují pořadí operací.

Naviják s jednou ovládací tyčí

Nejjednodušší možnost a nekomplikovaný postup:

  • Velikost navijáku a délka původního továrního navijáku určují doporučenou délku vlasce pro navíjení. 2 až 5 m.
  • Jeden konec vlasce se prostrčí zajišťovacím technologickým otvorem v cívce.
  • Šňůra je na cívce navinuta v opačném směru, než se otáčí cívka na výrobku trimmeru. šipka na vnitřní straně cívky obvykle ukazuje, kterým směrem je šňůra navinuta.
  • Nechte malý kousek vlasce volně vedený ven a zachyťte jej v drážce na vnitřní straně cívky, abyste jej při sestavování cívky udrželi na místě.
  • Zbylý konec vlasce je veden otvorem na vnější straně cívky.
  • Půlky cívky se sestaví a nasadí na ořezávací tyč.

Naviják se dvěma ovládacími úponky

U tohoto typu cívky určete počet drážek vlasce ležících na vnitřní straně cívky:

V obou případech se bere 2-3 m dlouhá trimerová šňůra. U jednopramenných cívek se vlasec protahuje průchozím otvorem, jeho konce (úponky) se složí k sobě a vyrovnají, poté se navíjí v opačném směru otáčení cívky na rameni. šipka uvnitř obvykle ukazuje správný směr navíjení. Pokud jsou na cívce upevňovací drážky, konce vlasce se do nich navléknou nebo se přidrží prsty volné ruky, provléknou se průchodkou na vnější polovině cívky, cívka se uzavře a upevní na trimovací liště.

Rozdíl mezi navíjením vlasce na dvojitou cívku spočívá v tom, že se nejprve 2-5 metrů dlouhý vlasec přeloží na polovinu (aby se určil prostřední záhyb) a smyčka záhybu se vloží do speciální drážky mezi drážkami. Oba úponky vlasce jsou navinuty každý ve své vlastní drážce, upevnění úponků a opětovné sestavení cívky je podobné jako u výše uvedené verze s jednou drážkou.

Provádění tohoto úkolu se může poprvé zdát časově náročné a poměrně zdlouhavé, ale s postupem času a zkušenostmi bude tento úkol rychlejší a snazší.

Následující video vám ukáže, jak navinout vlasec na cívku vyžínače plevele a jak ho správně navinout. není to nic složitého a s trochou trpělivosti se vám to určitě podaří:

Demontáž a rozebrání cívky

Hlava strunové sekačky se skládá z pouzdra, pružiny (ne každý model ji má), cívky se šňůrou, krytu. Před demontáží cívky elektrického nářadí vždy odpojte vyžínač od elektrické sítě. Způsob demontáže závisí na montáži žací hlavy. První možnost:

  • Chcete-li sejmout kryt na vnitřní straně hlavy, zatlačte na západky umístěné na obou stranách.
  • Odstraňte víko, pod kterým je vidět cívka. vyjměte ji z pouzdra. Některé vyžínací cívky mají pod cívkou pružinu, kterou je také třeba opatrně odstranit.
  • Po vyjmutí cívky uvidíte uprostřed těla šroubek. Odšroubujte jej šroubovákem.
  • Po odstranění upevňovacích prvků uchopte tělo dílu a kýváním nahoru a dolů sejměte převodovku z hřídele.

Při druhém způsobu se hlava strunové sekačky našroubuje na hřídel převodovky. Chcete-li ji vyjmout, musíte hřídel upevnit. Za tímto účelem mají tato zařízení otvor, do kterého se zasune tenký šroubovák nebo kovová tyč. Stručné pokyny:

  • Vložte do otvoru šroubovák a zajistěte hřídel.
  • Uchopte tělo hlavy a začněte s ním otáčet. Postupujte ve směru hodinových ručiček, tj. к. závit na hřídeli je levotočivý.

Navíjení vedení

Navlékání šňůr na cívku vyžínače trávy je poměrně jednoduchý postup, pokud dodržíte určitý postup. Když potřebujete zjistit, kolik metrů spotřebního materiálu stačí, navinete jej na cívku tak, aby role nepřesahovala průměr cívky. Jakmile se rozhodnete pro délku vlasce, postupujte podle následujících pokynů:

  • Přeložte látku na dvě poloviny tak, aby jeden konec šňůry byl o 10-15 cm delší než druhý.
  • Nabíjení musí začít středovým žebrem, které rozděluje cívku vyžínače na 2 části. Najděte drážku, do které vložíte vlákno. Poslední díl přeložte na polovinu.
  • Určete směr, ve kterém chcete navinout vlasec pro zastřihovač vlasce. Za tímto účelem se pozorně podívejte na cívku, na které může být šipka nebo nápis. Označuje směr navíjení. Pokud na cívce není žádné označení, podívejte se na šipku na žací hlavě. navíjejte ji opačným směrem.
  • Při navlékání spotřebního materiálu buďte opatrní a otáčejte jím. Snažte se udržet maximální napětí nitě.
  • Po dokončení pokládky šňůry nejprve zajistěte kratší konec materiálu. Za tímto účelem ji vložte do drážky na straně cívky, která odpovídá průměru. Druhý (delší) konec zasuňte do drážky na druhé straně hřídele sekačky na trávu.
  • Po zajištění střihací šňůry odřízněte její konce. Nezapomeňte ponechat přídavek na šev přibližně 10 cm.
  • Nasaďte naplněnou cívku na žací hlavu jednotky. To se provádí střídavým zasouváním a vytahováním nitě do výstupních otvorů hlavy a následným zasunutím cívky přístroje do kůže.
  • Po použití potřebné síly vytáhněte šňůru z přídržných drážek a utáhněte materiál. Po dokončení tohoto úkonu připevněte kryt a zajistěte jej pomocí spon.

Automatické navíjení vlasce na cívku

Existuje mnoho navijáků, kde se automatický mechanismus navíjí sám od uživatele, který musí pouze správně vyplnit řádek. Prostrčte vlasec otvorem na vnitřní straně těla, jeho úponky projdou otvorem na vnější straně těla bez navíjení, cívka je sestavena a vlasec se sám navíjí dovnitř, když otočíte tlačítkem cívky. U tohoto typu cívky je nemožné ji navinout nesprávně: mechanismus určuje správný směr, protože se může vracet pouze jedním směrem.

Bubny moderních řetězových pil mají v každém kanálu speciální oko pro 2 hroty. Díky koncovce je možné navinout lanko pro trimr pro každý kanál zvlášť. Pro některé je to vhodnější způsob, jak ukončit linku.

  • Vyjměte cívku. Za tímto účelem je lepší ji zajistit šroubovákem nebo něčím podobným. Odšroubujte cívku ve směru hodinových ručiček.
  • Sundejte kryt a vyjměte cívku. Kryt se obvykle upevňuje pomocí dvojice spojovacích prvků. Odpojením bubnu se odhalí pružina. Neztrácejte ji!
  • Připravte si dva samostatné řádky podobné délky.
  • Ohněte konec vlasce s háčkem.
  • Navlékání háčku do očka.
  • Naviňte šňůru pro trimr kolem jednoho z kanálů. Obvykle se vlasec navíjí do trimru proti otáčení cívky.
  • Zajistěte konec šňůry, aby se nerozvinula. K tomuto účelu jsou na okraji bubnu vytvořeny vhodné otvory.
  • Zopakujte předchozí kroky s druhým řádkem. Musí být navinut ve stejném směru jako první šňůra.
  • Sestavte cívku a nasaďte ji na křovinořez.

ČTĚTE, jak správně sestavit startér sekačky na trávu

Tyto navijáky jsou obvykle konstruovány s klasickým závěsem na segmentu cívky se středovým kanálem a se samostatným očkem v každém kanálu. Uživatel sekačky s tímto navijákem si může vybrat, jakým způsobem bude vlákno podávat. Každá metoda je svým způsobem dobrá.

Níže je uveden videoklip, který ukazuje výše uvedený způsob navlékání vlasce. Ukázka alternativní metody začíná přesně 8 minut, zatímco 1. část je věnována klasické metodě nabíjení vlákna.

Typ střihací hlavy

Hlava je pouzdro se zabudovanou cívkou. Mnoho lidí ji nazývá bobbin. Pro přípravu nářadí k práci je vlasec pro vyžínač předem naplněn do cívky. Ne všechny hlavy fungují stejně. Existují tři typy způsobu podávání vláken (šňůr):

  • Automatické. Praktické pro řezání velkých ploch. Šňůra je do vyžínače přiváděna při snížených otáčkách motoru. Hlavní nevýhoda: Spotřebuje se příliš mnoho vedení.
  • Poloautomatické. Podává se při vysokých otáčkách motoru. Pro odblokování stačí lehce bouchnout o zem a vlákno se vysune z cívky. Přebytečnou čáru odřízne čepel na krytu nože.
  • Manuální. Název definuje metodu podávání řádků. Musí se vytáhnout ručně, přičemž stroj musí být předem vypnut.

Automatický model umožňuje pracovat bez přerušení, stroj se zastaví pouze pro odpočinek.

Tipy

Práce se stroji, jako jsou vyžínače s pojezdem, vyžaduje velkou péči a pozornost. Bezpečnostní opatření, která je třeba dodržovat při práci, jsou povinná jak pro začátečníky, tak pro zkušené řemeslníky. Sebevědomé sekačky někdy ztrácejí ostražitost, dělají nenapravitelné chyby a vážně se zraní. Při práci se strojem je proto důležité, abyste

  • Zavřete kryt cívky se všemi západkami.
  • Nenamotávejte více vlasce, než je nutné: později se špatně odvíjí.
  • Po navíjení vždy před sečením zkontrolujte, zda nářadí funguje.
  • Vyberte si kvalitní materiál vhodný pro daný zastřihovač.

Nepokoušejte se sekat hrubou trávu se silnými stébly rybářským vlascem. K dispozici jsou ocelové kotouče. Používejte pouze ochranný oděv. Používejte ochranné brýle a vhodnou obuv.