Jak vyrobit kultivátor tornáda vlastníma rukama

Výkresy rozměrů ručního kypřiče Tornado. Tornádo Tiller vlastníma rukama výkresy. Jak si vyrobit domácí ruční kultivátor

Se začátkem jarní sezóny musí majitelé zahrad myslet na spoustu věcí. Je čas připravit stránky na. Abyste získali bohatou úrodu, je třeba správně vysadit sazenice nebo semena a pak se o rostliny během léta starat.

Pro všechny tyto procesy jsou zapotřebí určité nástroje, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech nebo si je vyrobit sami. Některé z nich. jsou zcela neobvyklé a jsou výsledkem tvůrčího přístupu zkušených zahradníků k náročné práci v terénu. Tato brožura se zabývá výrobou neobvyklého, šikovného a účinného zahradního nářadí vlastníma rukama, které usnadní obdělávání půdy.

modely kultivátorů

Existují tři typy kultivátorů podle jejich ovládacích prvků:

  • benzinové;
  • elektrické;
  • fyzicky poháněné (jedná se o nejjednodušší typ kultivátoru, který lze vyrobit vlastníma rukama).

V závislosti na funkci a provedení existují rotační kultivátory, kypřiče a dokonce i miniaturní ruční kultivátory pro pokojové rostliny.

Hvězdicový / rotační kultivátor

Toto zařízení má následující konstrukci: na kovové hřídeli jsou připevněny hvězdicovité disky (proto se také nazývá diskový kultivátor), které se při otáčení hřídele zanořují do země. kypření půdy a vytrhávání škodlivých plevelů (tj. má dvojí funkci). Rotační kultivátor má široké možnosti využití. hodí se ke kultivaci trávníků nebo květinových záhonů, bramborových záhonů nebo kořenové zóny mladých stromků.

Rotační kultivátor

Klasickým příkladem je traktor Tornado. Konstrukce je překvapivě jednoduchá: pracovní část v podobě spirálovitých špičatých hrotů je připojena k dlouhé kolmé násadě. Stroj se ovládá otáčením rukojeti, která zapíná a vytahuje hroty a kypří půdu. I zhutnělá nebo zarostlá půda je vhodná ke kultivaci. Na rozdíl od hvězdicového rotačního kypřiče se používá převážně k obdělávání malých, problematických ploch. V porovnání s ostatními modely tohoto druhu je ruční kypřič půdy nejjednodušší na výrobu.

Odstraňovač kořenů

Tornádo i ježka lze použít jako vyrývač kořenů. Pracovní část ježka je tvořena ocelovými tyčemi, které se otáčejí na ose. Tato část je připevněna k fréze (s kolmým držákem nebo bez něj). Ježek se stejně jako Tornado používá nejen k vytahování kořenů plevelů, ale díky kompaktním rozměrům pracovní části také k meziřádkovému kypření.

Vykopávač brambor

Pro rostliny v květináčích

Kultivátor pro vnitřní použití je malý trojzubec se špičatými zahnutými hroty. Tuto rukojeť lze snadno vyrobit ručně z pevného drátu s malou pomocí řemeslníka. Rukojeť může být vyrobena z dekorativních materiálů nebo zdobená podle vašeho vkusu.

Blok: 2/3 | Počet znaků: 2866

Malý ruční kultivátor vlastníma rukama

Tento druh domácího nářadí zahrádkáři s oblibou nazývají „baby“.

Je vhodný pro malé plochy včetně skleníku. Extrémně lehké a snadno ovladatelné. Podobný vzhled jako řídítka, ale s ostrými hroty místo malých hrotů.

Ruční kultivátor Baby

  • dlouhá rukojeť o průměru 24 mm. Dostatečně dlouhá násada pro kultivátor nebo komerčně dostupná násada;
  • masivní dřevěná hřídel;
  • 5 robustních, odolných kotoučů o průměru cca 150 mm. S perforací uprostřed a ostrými hroty na okrajích. Můžete si je sami vyříznout z kovu.
  • Kotouče se nasadí na kovový čep a upevní se.
  • Čep s ostrými kotouči je připevněn k pevné dřevěné nebo kovové ose.
  • Konstrukce se nasadí a pevně přišroubuje k hřídeli nebo rukojeti.

Tiller ‚Malysh‘

  • Je vhodný pro použití na volném prostranství i ve skleníku;
  • Na přání může být vybaven motorem.
  • Vyhrabává se asi 20 cm hluboko. Vzhledem k tvrzení mikrobiologů, že hluboké kypření půdy zabíjí aerobní a anaerobní mikroorganismy, je to výhoda.

Výroba kultivátoru tornáda

Zahradní nářadí tornádo vypadá jako velká vývrtka s rukojetí. Několik jeho lopatek je umístěno ve vzájemném úhlu. Při práci jsou přišroubovány do země, což usnadňuje práci na zahradě, protože se nemusíte ohýbat. Tornádo je ideální pro vykopávání zralých brambor. keře se jednoduše otočí ve směru hodinových ručiček a vytáhnou se ze země i s hlízami. Plevel lze vytrhávat i s kořeny a záhony lze střídat.

Kultivátor Tornado

  • vidle;
  • Plastová tryska pro rumpál;
  • Půl metru trubky o průměru, který se vejde na plastovou rukojeť.

Rozrývač Tornado řeže kořeny a často se používá k vykopávání brambor

  • Trubku uřízněte na požadovanou délku a umístěte ji na rukojeť tak, aby na obou stranách vyčnívala 25 cm. To znamená, že horní část rukojeti má tvar písmene T. Upevněte potrubí pomocí lepicí pásky.
  • Hroty vidlic jsou tvarovány kladivem. Jednoduše je stočte do spirály.
  • Spojte rukojeť a vidlici. Nástroj je připraven.

Princip fungování

S kultivátorem se velmi snadno pracuje. Je umístěn spodní stranou (hroty) kolmo k zemi a otočen o 60 stupňů. Výška nástroje je nastavitelná.

Rameno pluhu funguje jako páka a i lehký tlak stačí k tomu, aby se nářadí zabořilo do země. Zakřivené hroty nadzvedávají vrchní vrstvu půdy a vytrhávají plevel i s kořeny.

Způsob práce ve sklenících a pařeništích se mírně liší. Hroty by měly být umístěny v mírném úhlu k zemi, nikoli kolmo.

Pokud se má zpracovávat panenská půda nebo těžký drn, rozdělte nejprve plochu na malé čtverce 20×20 cm nebo 25×25 cm (např. špičkou rýče). Teprve poté je třeba provést zpracování půdy kultivátorem.

Možnost č. 4: Potřebujeme průmyslový mlýnek na maso, který nám pomůže

Veškeré výše uvedené vybavení je poměrně jednoduché. Ale ve vlastní dílně je možné si postavit i domácí elektrický kultivátor. To dokazuje, že pro kutily neexistují téměř žádná omezení. Tento nápad vyžaduje starý průmyslový mlýnek na maso. To je základ, na kterém bude postaven účinný elektrický zahradní pomocník.

Elektrický kultivátor lze vyrobit na bázi mlýnku na maso pro výrobní účely: jedná se o výkonné zařízení, které vydrží roky

Není to tak těžké, jak to vypadá, pokud máte svářečku a řemeslníka, který ví, jak ji správně používat. Ke skříni převodovky musí být připevněny dva úhelníky. Ke čtverci je přivařena ohnutá trubka, která slouží jako řídítka. Mezi obě nově vytvořené rukojeti je přivařen další kus trubky. rozpěrka, která zajišťuje potřebnou pevnost.

Osy kol kultivátoru se přivaří k úhelníkům. Kola jsou středně velká, takže se s nimi snadno pracuje a nezapadají do země.

Hlavní částí konstrukce je šachta. Musí být vyroben z dřevěného šrotu. Připojení se provádí stejně jako u originálu: ve slotu. Hlava mlýnku se zatluče kladivem a vznikne pouzdro se silnými litinovými stěnami. V něm je umístěn polotovar z kovového šrotu, k němuž jsou přivařeny šroubovité vroubkované háky. Jsou vyřezány z pružin automobilů. Byly použity i jiné varianty materiálů, které se však ukázaly jako nevhodné.

Podíl umístěný pod úhlem 120 stupňů. Musí být natočeny ve šikmém směru, aby se dobře zapíchly do půdy a usnadnilo se ovládání stroje. Motor stroje je zapojen do delta obvodu, start je kondenzátorový. Spínač motoru je umístěn na rukojeti kormidla, což usnadňuje ovládání. Stroj bude dlouho sloužit, pokud před zahájením práce můžete rozhraní domácí hřídele namazat jakýmkoli odpadním olejem v litinovém pouzdře.

Odrůda kultivátoru

Vždy při práci s ručním kultivátorem pro venkovské domy, jako je ten na fotografii.

Mezi mnoha tvary a velikostmi nástrojů existuje několik typů, které závisí na tvaru a funkci nástroje. Například vidle se zahnutými rohy, které se ovíjejí kolem kořenů všudypřítomné pohankové trávy, byly vynalezeny poměrně nedávno a byly pojmenovány podle svého účinku na vytrvalé rostliny.

Z nových nástrojů lze uvést radlice inženýra Fokina s trojstranným broušením úzkého pásu nástrojové oceli. Mají obdélníkovou rukojeť, nastavitelný úhel pro práci a dokáží vytáhnout jakýkoli plevel z úzké štěrbiny. Tyto kypřiče ve tvaru smyčky prořezávají kořeny v hloubce a nepřevracejí vrchní vrstvu půdy, takže mulč zůstává na povrchu. K uvolnění vrchní vrstvy je naopak zapotřebí ručních kultivátorů se zuby.

Rotační kultivátory se používají ke kypření, pletí a odstraňování plevele. Jsou efektivní, protože k pohonu řetězového kola není třeba vynaložit velké úsilí. Miniaturní hroty šípů na zakřivených stoncích jsou vynikající trhací nástroje a často se instalují na podomácku vyrobené nářadí s kolečky na ručním tahu.

Podle tvaru pracovního orgánu se kultivující dělí na;

  • radlice a závěsy;
  • vroubkované, s plochými, špičatými a šípovitými konci, od jednoho do sedmi článků;
  • Rotační, se sadou otočných ozubených kol;
  • rovné svislé tyče. nástroje na hrabání.

Některé modely kombinují dvě funkce, například ruční rotační kultivátor s výkyvnou radlicí.

známý výrobce produktu EM-1 Baikal pro zdraví půdy, vytvořila nástroj pro zpracování půdy. Různé šířky tesařských desek sestavené do sady. Rozdíl spočívá v tom, že ostří je broušené z obou stran, což zdvojnásobuje efektivitu práce. Násady těchto radlic se vybírají samostatně. Účelem je podřezat kořeny plevelů, které pak zničí účinné mikroorganismy.

Každý majitel chaty sní o tom, že bude mít vždy po ruce to správné nářadí. Proto se kupují a vytvářejí vlastní návrhy na základě známých forem, ale mění se velikost, výška rukojeti a pracovní šířka.

Možnost č. 4: výrobní mlýnek na záchranu

Všechna výše uvedená zařízení jsou poměrně jednoduchá. Elektrický kultivátor si však můžete vyrobit i sami ve své dílně. To opět dokazuje, že možnosti pracovníků v domácnosti jsou téměř neomezené. Pro tento nápad budete potřebovat starý mlýnek na maso z továrny. To bude základem pro konstrukci účinného elektrického pomocníka zahradníka.

Elektrický mlýnek může být založen na mlýnku na maso z výroby: výsledkem je výkonné zařízení, které vydrží roky

Není to tak složité, jak se zdá, pokud máte svářečku a řemeslníka, který ví, jak ji správně používat. Připevněte k převodové skříni dva úhelníky. Ohnuté trubky jsou přivařeny k rohům a slouží jako držadla. Mezi úchyty je přivařen další kus trubky, který tvoří rozpěrku a dodává konstrukci potřebnou pevnost.

Osy kol se přivaří k úhelníku. Kola by měla být středně velká, aby se s nimi dobře pracovalo a aby se nezabořila do země.

Hlavní součástí je hřídel. Je třeba ji vyrazit z obyčejného páčidla. Spojení se provádí stejně jako v originále: ve slotu. Pouzdro se zatluče kladivem a vznikne pouzdro se silnými boky z litiny. Vloží se do něj kus kovového šrotu a přivaří se k němu drážky ve tvaru šroubů. Hřídel je vyrobena z automobilových pružin. Byly použity i jiné varianty materiálů, které se však neosvědčily.

Ozubená kola jsou namontována pod úhlem 120 stupňů. Měly by být vytočeny ve směru otáčení, pak bude snazší proniknout do půdy a samotný kultivátor se bude lépe ovládat. Motor stroje je zapojen do trojúhelníkového zapojení a začíná kondenzátorem. Spínač motoru je pro snadné ovládání umístěn na rukojeti kultivátoru. Stroj vydrží dlouho, pokud před zahájením práce namažete rozhraní provizorní hřídele v litinovém pouzdře jakýmkoli odpadním olejem.

Dobře si prohlédněte konstrukci a umístění hrotů: to je rozhodující pro účinnost a dlouhou životnost zařízení

Kvalita kultivace závisí na rychlosti kultivátoru. Rychlá orba bude hrubá, ale pomalá může půdu doslova proměnit v prach.

vyrobit, kultivátor, tornáda, vlastníma, rukama

Postřikování

Chcete-li se zbavit plevele, musíte použít postřik v první fázi vegetace.

Vývoj rostlin se sníží. V tomto období se zeleninové plodiny stanou silnými a začnou samy bojovat s plevelem.

Pokud je přípravek použit podruhé nebo následně v sezóně. poslední ošetření rostlin by mělo proběhnout 45 dní před plánovanou sklizní. Tento interval je nutný k tomu, aby se chemické látky mohly odplavit a proniknout do půdy.

Například záhon, na kterém jsou umístěny cukety a dýně, by měl být ošetřen. Když se objeví první výhonky. půda kolem nich se nakypří a vyčistí.

Roztok se pak aplikuje. aplikovat tak, aby se postřiková látka nedostala k užitkovým rostlinám. Jakmile se objeví nové plevele, zelenina má čas znovu vyrůst a růst. Listy se používají k zabránění vniknutí škůdců do rostliny.

Přípravek lze používat společně s dalšími přípravky. Pro zajištění přesné regulace plevelů v trávníku je vhodné přidat herbicidy. Například směs s názvem Magnum.