Jak vyrobit sekačku z motorové pily

SEKAČKA NA TRÁVU Z MOTOROVÉ PILY

Tato sekačka byla letos na jaře sestavena poměrně rychle. Proč rychle? Protože nebylo třeba brousit žádné díly. Navíc byl postaven z levných a dostupných materiálů a náhradních dílů.

Tato sekačka má řadu výhod, a to i ve srovnání s průmyslovými sekačkami. Pracovní záběr je 500 mm; mulčuje zelenou hmotu trávy (při vypnutém koši a vodicím rameni je horní okénko zavřené); seká posečenou hmotu a vyhazuje ji na levou stranu; má velký koš na drcenou trávu. A co je nejlepší, stojí to velmi málo. Sekačku často používáme jako krmivo pro zvířata, takže málokdy stojí ladem.

Motor sekačky je převzat z benzínové pily Ural-2M o objemu 5 litrů.с., S drobnými úpravami: dovážený karburátor pro skútry je instalován přes textolitový adaptér o tloušťce asi 15 mm. S tímto karburátorem běží motor plynuleji a stabilněji za všech podmínek, spotřebovává méně paliva a snadněji se startuje.

Nádrž na plyn o objemu 1,6 litru, rovněž z motorové pily Ural, je pomocí držáku přišroubována přímo k základně převodovky motoru (tvarově a konstrukčně lépe odpovídá konstrukci pohonné jednotky). Aby se zabránilo ucpání karburátoru, je k palivovému potrubí ze stejného skútru připojen palivový filtr.

Setrvačná spojka v převodovce sekačky zabraňuje vážnému poškození, pokud se pod nůž náhodou dostane cizí předmět (např. velká větev). Převodovka řetězové pily (převodový poměr 1:2) zůstává beze změny (je pouze otočena o 90° s ozubeným kolem dolů). Řetězový převod s roztečí řetězu 12,7 mm má pastorek Z1-17 zubů a řetězové kolo Z2-11 zubů. Zvýšení počtu otáček reduktoru řetězu. cena, kterou je třeba zaplatit za nedostatek změn v převodovce. Hnací řetězové kolo Z1 je přivařeno k řetězovému kolu řetězové pily a vodicí podložky byly odstraněny.

Základní rozměry rámu. Plášť pracovní nádrže sekačky je z vnitřní strany vyroben z pozinkovaného plechu, přinýtovaného čtyřmi milimetrovými hliníkovými nýty

Základní rozměry rámu. Kryt žacího koše je vnitřně pozinkovaný a přinýtovaný čtyřmi milimetrovými hliníkovými nýty

Rám byl právě vyroben a natřen

Rám sekačky se skládá ze dvou obručí ohnutých z ocelového pásu o průřezu 30 × 4 mm a vnitřním průměru 500 mm. Tyto „obruče“ jsou svařeny dohromady tak, že šířka výsledného ráfku je 110 mm. Ostatní části rámu, včetně klik, jsou vyrobeny ze čtyřhranné trubky 20x20x1,5 mm, pouze v přední nápravě je čtyřhranná trubka 15x15x1,5 mm (vhodná ze zbytků kovu).

Rukojeť má kloub, který umožňuje nastavit její výšku a sklopit ji dozadu pro uskladnění v zimě. zabere méně místa. Kolečka jsou použita z dětských kočárků a mají různé průměry (je snazší sehnat dvě kolečka než čtyři stejné velikosti). Další věc ze zkušenosti: kola mé předchozí sekačky měla malý průměr (postranní kolečka z dětského kola), nebyla příliš šikovná (vždy se o něco zachytila nebo narazila do malých překážek). Nože jsem nenastavoval podle výšky sečené trávy, protože tento parametr byl stanoven již dávno. Od roviny země k rovině lopatek je to asi 50 mm. Těchto 50 mm bylo zjištěno experimentálně: pokud se seká kratší tráva, výsledek není příliš atraktivní (kořenová část stébel je zbavena. drn, a je buď bílý, nebo žlutý). v důsledku toho posekaný trávník vypadal neprezentativně a také půda je „vtažena“ do koše zelené hmoty (zvířata nejsou z takového „kořenění“ příliš nadšená). Pokud je strniště vysoké, vypadá plocha jako posekaná.

Celkem rám zabral: pásek 30 × 4 mm. 3,5 m; čtvercová trubka 20 × 20 × 1,5 mm. 5,1 m; čtvercová trubka 15 × 15 × 1,5 mm.0,4 м.

Palivová nádrž, karburátor a čistič vzduchu

Pro instalaci lopatek je k rámu přivařena ocelová část náboje, která byla odebrána z hliníkové části kola motocyklu IZh. V souladu s tím a náprava byla použita z předního kola motocyklu, bylo nutné pouze vyměnit ložiska na uzavřené, protože „nativní“ byly opotřebované. K horní části nápravy je zřejmě přivařeno hnací ozubené kolo Z2-11. Mezi řetězové kolo a ložisko náboje byla vložena podložka o průměru 8 mm vyrobená z vodovodní trubky o vnitřním průměru 15 mm. Na druhé, spodní straně nápravy je uložena příruba z vodního čerpadla UAZ-31512, která má stejný vnitřní průměr jako náboj nápravy. Musel jsem pouze brousit osu úhlovou bruskou a „vybrat“ kov pro klínový spoj mezi přírubou a osou.

Později, po montáži, bylo do levé strany pouzdra vyříznuto boční „okénko“ pro vysunutí zelené plodiny na stranu. vlevo. Toto uspořádání umožňuje mulčování travní hmoty s menším zatížením motoru sekačky a umožňuje použití sekačky i na velmi zarostlých plochách.

Jak vyrobit sekačku s motorovou pilou vlastníma rukama?

Nejjednodušší možností výroby je podomácku vyrobená sekačka na bázi motorové pily. Konstrukce zahradního řetězového nářadí již obsahuje téměř vše, co potřebujete pro svou práci. Zbývá, aby výrobce vybavil spotřebič těmito díly.

Než začnete sestavovat sekačku z řetězové pily, musíte si prostudovat výkresy. Při jejich přípravě je nutné upřesnit rozměry všech použitých dílů a pořadí jejich montáže přímo na sekačku.

Po prostudování schémat si musíte připravit materiály, které budete pro sekačku potřebovat:

 • Kovový úhelník. nutný pro montáž pevného nosného rámu;
 • ocelová deska. potřebná pro montáž a upevnění motoru;
 • 2 páry koleček ze zahradního vozíku nebo kočárku;
 • upevňovací tyč nebo dvojice rotačních kotoučů
 • 5 cm dlouhý kus trubky;
 • Pastorek a ložisko pro připojení k potrubí;
 • čepele z ocelového plechu, které lze vyjmout z pilky na železo;
 • Šrouby, matice, konzoly a další spojovací materiál.

Bude zapotřebí svářečka, vrtačka se sadou vrtáků do kovu a úhlová bruska se sadou kotoučů různých průměrů.

Sestavení podomácku vyrobené rotační sekačky z motorové pily

Prvním krokem je zhotovení malého vozíku, na který se později připevní motorová pila. Toho lze dosáhnout svařením několika kovových trubek nebo pásů a připevněním koleček, jejichž průměr by měl vozíku umožnit bezproblémový pohyb po jakémkoli povrchu.

Z řetězové pily se odšroubuje rukojeť a vodicí lišta a pila se připevní k vozíku tak, aby hřídel motoru byla ve spodní části rámu. Po přivaření trubek, které budou sloužit jako rukojeti vozíku, k nim přivedeme ruční kolo pily a natáhneme plynové lanko a palivovou hadici. Díky tomu je možné provizorní rotační sekačku nastartovat z řetězové pily, aniž by se musela opírat o motor.

Varianta sekačky se dvěma pevnými pilovými noži:

Jakmile máte připravenou základní desku sekačky s motorovou pilou, musíte se postarat o část sekačky, která je skutečně zodpovědná za sekání trávy. nože a nástavce. Na rozdíl od varianty výroby sekačky z vysavače zde nemůžeme k hřídeli motoru přivařit disk s noži. Místo toho se k rotoru připojí zvláštní nástavec, který představují dvě trubky různých průměrů. Jeden z nich je přivařen k „ozubenému kolu“ pily a je dlouhý asi 8 cm a má průměr 50 mm. Druhý má průměr o 8 mm větší, tzn. že se musí vejít na první, přičemž mezi nimi zůstane malá mezera. Trubky nejsou k sobě svařeny, ale upevněny pomocí šroubů M6 s pojistnými maticemi. Účelem takového zařízení je možnost nastavení délky potrubí, tj.е. je teleskopický. Je možné předem vyvrtat několik dalších řad otvorů po celé délce tělesa a v případě potřeby změnit výšku, do které je třeba trávu sekat.

K širší trubce je přivařen kovový kotouč o tloušťce 4 mm. Dostatečně výkonný motor elektrické pily vám umožní zpracovat velké množství trávy najednou a zanechat za sebou rovnou cestu. Na tomto 18cm kotouči jsou upevněny tři čepele vyrobené z obyčejné pily nebo pilového listu. Jsou dlouhé 12 cm a měří 3 cm. na šířku. Jsou připevněny stejnými šrouby M6, které jsou utaženy jen lehce, aby náraz kamene nebo jiného předmětu nezlomil čepel. Po překonání překážky se díky odstředivé síle sám vrátí do výchozí polohy.

V tomto příkladu jsme viděli, jak z motorové pily vyrobit sekačku, ale motor je možné také přestavět na funkční pilu. To vyžaduje pouze výměnu „ozubeného kola“, které jsme přivařili ke spodní části teleskopické trubky. Sekačku na trávu si můžete vyrobit i vlastnoručně z vysavače.

Výhody návrhu

Existuje několik důvodů, proč si vyrobit domácí elektrickou sekačku:

 • Nízká cena spotřebiče ve srovnání s továrně vyráběnými ekvivalenty.
 • Šetrnost elektromotoru k životnímu prostředí. „Elektrická sekačka“ neprodukuje stejně špatné emise výfukových plynů jako benzínová sekačka.
 • Nízká hladina hluku.
 • Snadné použití: není třeba skladovat ani pravidelně doplňovat palivo.
 • Kompaktní rozměry.

Musíte se však připravit na některé zvláštnosti:

 • Elektrická sekačka není nezávislá: její pracovní dosah je omezen délkou síťového kabelu. Tato nevýhoda však nemá význam pro trávník o rozloze do 12 hektarů.
 • Omezený výkon. Benzínové sekačky jsou obvykle výkonnější a elektrická verze je omezena možnostmi zapojení.
 • Nebezpečí úrazu elektrickým proudem při práci na mokrém trávníku.

Domácí verze je horší než tovární modely v následujících ohledech:

Obecné uspořádání sekačky na trávu

Nejjednodušší konstrukce zařízení má různé konstrukční prvky. Hlavní konstrukční součásti a díly stroje jsou tyto

 • motor;
 • Rám pro upevnění všech sestav a dílů sekačky;
 • lopatky;
 • ochranného pláště;
 • kola;
 • ovládací knoflíky jednotky.

Konstrukce čtyřkolové sekačky.

Rám nejjednodušší konstrukce je plech o tloušťce 2-3 mm s otvorem uprostřed pro hřídel pohonné jednotky. základní deska je vyztužena úhelníky přivařenými jako rám. Pohonná jednotka je připevněna k horní části plachty. Na spodní straně podstavce je upevněn kryt nože. Osy pro montáž kol jsou namontovány na bocích základní desky;. Lopatky. K základně jsou připevněny ovládací rukojeti, na kterých jsou namontovány ovládací páky.

Pokud je v konstrukci zařízení použit elektromotor, který má přírubu, pak se upevnění provádí pomocí této příruby. Pro připevnění motoru je třeba vyvrtat do rámu otvory shodné s otvory v přírubě. Při použití motoru standardní konstrukce jsou k základnímu rámu přivařeny dva úhelníky, ke kterým je motor připevněn pomocí patek na tělese pohonu. Pro upevnění držáků lze ve svislém směru vytvořit podlouhlé otvory. Tento typ upevnění dále mění vzdálenost nožů od země. Tato konstrukční vlastnost je nepostradatelná, když je třeba zvolit optimální výšku řezu.

Jednou z hlavních součástí je řezací jednotka, která se skládá z trnu s několika krátkými čepelemi.

Mohlo by vás zajímat: Vše o klimatizaci.

Kompletní uspořádání sekačky na trávu

Nejjednodušší konstrukce zařízení má řadu konstrukčních prvků. Hlavními konstrukčními prvky a částmi stroje jsou:

 • motor;
 • rám, který drží všechny části sekačky;
 • lopatky
 • na bocích základní desky; na bocích jsou osy pro upevnění kol a ochranný kryt;
 • kola;
 • ovládací knoflíky stroje.

Konstrukce čtyřkolové sekačky.

Rám nejjednodušší konstrukce je plech o tloušťce 2-3 mm s otvorem uprostřed pro hřídel motorové jednotky. Základní deska je zpevněna úhelníky svařenými do rámu. Motorová jednotka je k desce připevněna shora. Připevněte ochranný kryt na spodní část základní desky. Na bocích základny jsou osy pro upevnění kol. ovládací rukojeti, na kterých jsou namontovány ovládací páky, jsou připevněny k rámu.

Pokud je jednotka vybavena elektromotorem s přírubou, upevňuje se pomocí příruby. Pro upevnění motoru je třeba vyvrtat otvory v základním rámu tak, aby odpovídaly otvorům v přírubě. Při použití motoru standardního provedení jsou k rámu přivařeny dva úhelníky, ke kterým je motor připevněn pomocí patek na skříni pohonu. V rozích lze vytvořit podlouhlé otvory pro ztužení ve svislém směru. Tento typ montáže dále upravuje vzdálenost lopatek od země. Tato konstrukční vlastnost je nepostradatelná, když je třeba zvolit optimální výšku řezu.

Jednou z hlavních jednotek je řezací jednotka, která se skládá z trnu s několika krátkými čepelemi.

Mohlo by vás zajímat: Vše o klimatizaci.

Sekačka na trávu z pračky

Je zřejmé, že jako pohonný systém sekačky lze použít nejen motor motorové pily, ale i jakýkoli jiný motor.

Vhodný je zejména motor z pračky.

Je výhodné, že je již vybaven řemenicí a druhá řemenice a hnací řemen jsou zde v podložce.

Srovnání benzinového motoru s elektromotorem přináší řadu výhod:

 • žádný nepříjemný zápach;
 • nízká hladina hluku;
 • kompaktní rozměry: samotný motor není tak masivní a není potřeba palivová nádrž.

Nevýhodou je, že elektrická sekačka není samostatná: potřebujete přístup k elektrické síti a dlouhý kabel.

Pračky jsou nejčastěji vybaveny asynchronními motory. V případě ztráty řídicí jednotky se tento motor spouští jako běžný jednofázový motor: vinutí je spojeno s rozběhovým kondenzátorem.

Motor pračky není určen pro nepřetržitý provoz, a proto by měl být čas od času dočasně vypnut. Elektromotor je rovněž vhodné opatřit ochranným plechovým krytem a otvory pro chlazení.

Celoživotní vyžínací šňůra pro křovinořez z řetězu na jízdní kolo

Nadčasová řada křovinořezů s řetězem

na kolo vlastníma rukama je velmi jednoduché.

Lodní motor z motorové pily. skvělá alternativa k nákupu drahého motoru. K zajištění pohybu rychlostí 20 km/h stačí instalovat podomácku vyrobený lodní motor s převodovkou (převodový poměr 2:1) a třílistou vrtulí o průměru 210 mm. Navíc spotřebuje pouze 1 litr paliva za hodinu provozu.

Rotační kultivátor dokáže z motorové pily sestavit prakticky každý. Vyžaduje převodový systém (2 převodové stupně). Co lze vyrobit z řetězové pily vyžínač trávy, jako u benzinové pily, odstranit řetěz a. Přenáší výkon motoru na hnací kolo, které pohání pracovní mechanismus. Takový kultivátor se samozřejmě nehodí pro zpracování rozsáhlých polí, ale pro domácí pozemek jeho výkon stačí.

Moped z motorové pily. Jak vyrobit sekačku na seno z řetězové pily, u které se předběžně odstraní nůž a řetěz. Pro toto vozidlo budete potřebovat základnu, například staré jízdní kolo. Motor řetězové pily je připevněn k jejímu rámu. Na takové pile se obvykle používá ozubené kolo. Pokud úprava zahrnuje použití horského kola, je pro regulaci rychlosti nutná převodovka.

K výrobě následujících zařízení potřebuje řemeslník určité technické znalosti a zkušenosti s prací s různými mechanismy a materiály. Pomocí různých komponentů je možné takové pily vyrobit z řetězové pily:

Pila z řetězové pily, kterou lze vyrobit s kovovým rámem. Řetězová pila je k tomuto rámu pevně připojena. Obrobky mohou být vedeny po kolejnici. Existují i další možnosti pil. Jak nabrousit řetěz motorové pily Jak vybrat vyžínač na trávu. U jednotky určené k podélnému řezání potřebujete adaptér, který se připevní k liště v její základně, a vodítko, které vede pohyb adaptéru. Vodítko je připevněno na desce připevněné k řezanému kmeni. Na této pile lze klády rozdělit na 2 až 4 části.

Bezpečnostní opatření

Sekačky jsou nebezpečné. zejména sekačky vyrobené podomácku. Z bezpečnostních důvodů musí být sečení prováděno v souladu s následujícími pokyny:

 • Je nutné nosit uzavřenou obuv a dlouhé kalhoty.
 • Chraňte si oči ochrannými brýlemi.
 • Děti a zvířata musí být při sečení v bezpečné vzdálenosti od sekačky. Vzdálenost sečení je 30 m (nůž může odhodit kámen nebo větev).
 • Pracujte pouze tehdy, když je k dispozici dostatečné osvětlení.
 • Elektrická sekačka se nesmí používat na mokrém trávníku.
 • Neodcházejte od spotřebiče, aniž byste jej vypnuli.
 • Údržbu, čištění a opravy provádějte pouze s vypnutým motorem.
 • Trávník nesekejte nahoru a dolů, ale napříč svahem.

Sekačka se pohybuje po zpevněném povrchu pouze s vypnutým motorem.