Gravírovací fréza na dřevo pro vlastní ruce

Jak vytvořit nápis nebo vzor na dřevěném povrchu

gravírovací, fréza, dřevo, vlastní

Co je rytí do dřeva? Jak si to udělat sám doma? V tomto článku vám řekneme.

Z čeho můžete čerpat? Pro cokoli. Od drobných suvenýrů, skříněk až po obrovské plochy stolů, říms, dveří. Dřevo je považováno za měkký materiál, který se velmi dobře hodí k řezání. Při výběru dávejte přednost druhům s monolitickou strukturou.

Patří mezi ně:

Dub nebo borovice. pryskyřičné a tvrdé dřevo. není tak snadné obrábět doma.

Gravírování povrchů. Je to zajímavé a ne vždy je možné nebo žádoucí svěřit to profesionálům. S trochou zručnosti, píle a znalostí to zvládnete i sami. Pro malé předměty nebo jednoduché vzory postačí nástroje, které jsou k dispozici ve většině domácností. Jedná se o štípačky na dřevo s různými nástavci. Pro složitější nápady však potřebujete serióznější vybavení. Například laser nebo frézka.

Pokyny krok za krokem

Nyní přejděme k návodu na výrobu výše uvedeného příslušenství.

  • Nejprve změřte pomocí třmenu zbývající vzdálenost hlavy šroubu od montovaného ložiska. Pokud mluvíme o šroubu typu M8, velikost plochého kruhu by v tomto případě byla 1,27 až 1,3 cm. Průměr vrtací šňůry je přibližně 1,16 cm, což umožňuje snadné upnutí do drtivé většiny sklíčidel moderních vrtaček.
  • Ořízněte hlavu na průměr ložiska. Tato oblast šneku bude představovat pracovní část mlýna.
  • Pro značení je nejlepší použít tenčí kontrastní fix, zejména proto, že značky, které s ním chcete udělat, by měly být na kovu snadno rozpoznatelné. Nyní označte rameno nože. To umožňuje vyhazovat třísky bez větší námahy.
  • Pak šroub upněte do svěráku. Pomocí řezného kotouče vytvořte úhlovou bruskou v ploše drážku.
  • Měření průměru ložiska. Otočte vrták do soustruhu, abyste mohli ploché zaoblené šrouby opracovat do kruhu. Za tímto účelem jej upněte do svěráku a šroub pevně upevněte ve sklíčidle přesně uprostřed.
  • Nyní zajistěte vrtací klíč na konstantní rychlost a můžete začít pracovat na hlavě šroubu. Proces je třeba ve všech fázích kontrolovat, aby nedošlo k posunu středu šroubu, což by mohlo vést k nerovnoměrnosti zaklapávacích zubů.
  • Poté nasaďte brusný kotouč na úhlovou brusku a obruste okraj. Čelní plocha frézy by měla být také mírně zbroušena, přičemž uprostřed by měla zůstat jen malá část ostrosti. Tento prvek je velmi důležitý, protože tento typ frézy při práci nejprve najde střed a teprve poté se materiál spustí pomocí okrajů a hran typu řezu. V tomto případě je vhodné ji velmi pečlivě opracovat pilníkem, abyste při broušení náhodou neodřízli více, než je nutné.
  • Samotná řezačka je téměř hotová. Zbývá jen dodat řezným hranám požadovaný tvar a poté je mírně nabrousit.

Pro dosažení co nejvyšší účinnosti je vhodné použít co nejjednodušší upínací zařízení. Proto je třeba vzít v úvahu i pokyny pro jeho vytvoření.

  • Toto upevnění je rovněž vyrobeno ze šroubu typu M8 a podložky vhodného průměru. Šroub by měl být postaven svisle na kovový povrch tak, aby došlo k potřebnému kontaktu pro elektrické svařování. Umístěte podložku do středu hlavy šroubu. K odlehčení můžete použít také kleště. Poté je třeba střední část zpracovat pomocí elektrody, aby se vyplnila oblast vnitřního otvoru podložky.
  • Nyní je třeba upnout přítlačnou desku, která vznikla výše uvedenými úkony, do svěráku a poté provést její broušení úhlovou bruskou. Zadní stranu ložiska lze vyčistit speciální kartáčovou hlavou pro vrtačku.
  • V posledním kroku zbývá nasadit připravený přípravek do sklíčidla svislé vrtačky a poté zatlačit ložisko do dřeva. Takový jednoduchý gadget zabraňuje celé řadě nepříjemností způsobených používáním vlastnoručně vyrobeného routeru.

Mimochodem, frézu na dřevo lze vyrobit nejen z vrtáku, ale také z trubky s tenkými stěnami.

V takovém případě je algoritmus následující:

  • polotovar bude kus trubky dlouhý asi 20 cm;
  • na straně, kde se bude nacházet budoucí řezná hrana (asi 2 cm od předpokládaného místa), vytvořte na obou stranách trubky oválné výřezy;
  • Budoucí řezná část frézy bude muset mít tvar kužele. je vybroušena pod úhlem asi 2-3 stupně;
  • při upínání polotovaru do svěráku je třeba v jeho koncové části provést křížový řez. lze jej provést úhlovou bruskou
  • na řezné straně obrobku vytvořte drážku. až k dříve vytvořeným oválným otvorům.

Brusné nástroje

Nejlevnější variantou pro použití ve spojení s vrtacím nebo gravírovacím strojem jsou trysky, jejichž pracovní část je vyrobena z pryže a brusného materiálu. Mají průměr stopky 2,3 mm a používají se především pro práci v kovu a nerezové oceli. Brusné nástroje se obvykle prodávají v sadách po 6 kusech a mají různé konfigurace pracovní části.

Brusné kameny (oxid hlinitý) pro obrábění oceli a neželezných kovů

Někteří výrobci (zejména společnost Fit) vyrábějí brusné gravírovací nástroje v různých barvách, což umožňuje uživateli snadno identifikovat kategorii nástroje. Například červené brusné kameny pro broušení kovů jsou vyrobeny z oxidu hlinitého, zatímco zelené brusné kameny z karbidu křemíku se používají na kámen, sklo a keramiku. Aby bylo možné používat různé brusné kotouče, vyrábějí se diamantové frézy různých tvarů, ale stopky mají vždy stejný průměr.

Brusné frézy se používají pro operace, jako je vyvrtávání, broušení povrchu atd. Tyto nástroje jsou optimální pro domácí použití, ale pro profesionály nejsou dostačující.

Bity mohou mít podobu odnímatelných pracovních hlavic připevněných k příslušné stopce

Typy řezných bitů

Existuje mnoho způsobů, jak rytecké bity zprovoznit. Vrtáky a další druhy příslušenství lze rozdělit podle následujících kritérií:

Jedním z příkladů jsou diamantové frézy pro gravírování, které lze použít pro práci na čelní desce a pro složité povrchové úpravy.

Použití tvrdého povrchu výrazně prodlužuje životnost břitu a umožňuje vyšší řezné rychlosti. Mini vrtáky pro vrtačky. vhodné pro vrtání slepých nebo průchozích otvorů o minimálním průměru. Hlavní klasifikace vychází z technologického úkolu, pro který je gravírovací nástavec zakoupen. Díky rozmanitosti v tomto ohledu se značně rozšiřuje oblast použití gravírovacího stroje.

Pro typ řezaného materiálu

Při výběru nejvhodnější sady je třeba věnovat pozornost materiálu, pro který je určena. Klasifikace nástrojů je v tomto případě následující:

  • Většina modelů je určena pro dřevo. Příkladem je dřevorytecká fréza, která se stala velmi oblíbenou. Lze jej použít k výrobě různých vzorů. V případě potřeby umožňuje vysoce přesné obrábění.
  • Používejte gravírku s vhodnými hlavami pro práci s kovem. V tomto případě se při výrobě břitu používají tvrdší slitiny odolné proti opotřebení. Při výběru nástroje je důležité věnovat pozornost tomu, s jakým typem slitiny budete pracovat. Příkladem je poměr tvrdosti hliníku a kalené oceli.
  • Rytiny na sklo se poměrně často kupují. S tímto materiálem se obtížně pracuje. Proto se řezná část často vyrábí ze slitin odolných proti opotřebení nebo z diamantových třísek.
  • Existují gravírovací bity určené pro práci s kamenem. Poměrně často se používají také diamantové frézy na kámen. Vysoká tvrdost obráběného povrchu znamená, že na řeznou hranu jsou kladeny zvláštní požadavky.

Určení pro určitý typ zpracovávaného materiálu do značné míry určuje cenu nástrojů. Frézy na dřevo jsou obecně považovány za cenově nejdostupnější nabídku a jsou velmi široce dostupné. Běžná je také verze pro práci s kovem.

Podle funkce

Nástroje pro gravírování kovů nebo dřeva lze navrhnout pro nejrůznější aplikace. Podle této funkce existují následující verze:

  • Pro gravírování. Často chceme na povrch vyrýt vzor nebo nápis. Pokud se práce provádí v domácí dílně, je vhodnějším nástrojem gravírka. K dispozici jsou gravírovací frézy na kov nebo dřevo, umělý nebo přírodní kámen, sklo a další materiály. Diamantové frézy se často prodávají jako sada, protože složité vzory nebo nápisy mohou vyžadovat bity s různou geometrií břitu.
  • Nástroje, jejichž hroty jsou kombinací pevné kovové tyče a brusného hrotu. V některých případech je nutné zlepšit kvalitu drsnosti prohlubní nebo jiných složitých povrchů. Tyto nástroje se používají v těchto případech. Jejich účelem je hrubování a dokončování v závislosti na zrnitosti použitého brusiva.
  • Pro broušení a leštění. Na trhu je k dispozici široká škála brusiv. K jejich výrobě lze použít různé materiály. Příkladem jsou klasické brusné materiály nebo plsti.

Při výběru je třeba mít na paměti, že existuje celá řada past pro gravírování a další povrchové broušení gravírovacími bity. Jejich použití podstatně zvyšuje efektivitu provozu. Zvolte pastu podle obráběného nástroje a materiálu, ze kterého byl obrobek vyroben. Před použitím jakékoli pasty je třeba věnovat pozornost návodu k použití.

Z hlediska klasifikace je důležité zdůraznit, že existují pracovní bity pro profesionální rytce. Jsou navrženy tak, aby byly multifunkční a mohly být použity pro širokou škálu aplikací. Nejběžnější sadu těchto nástrojů představuje následující kombinace:

  • Nože různých tvarů a velikostí.
  • Dláta s brusným, plstěným nebo diamantovým povrchem.
  • vrtáky, při jejichž použití lze běžný gravírovací stroj přeměnit na účinný vrták pro přesné vrtání.
  • Drátěné trysky pro čištění povrchu.
  • Řezné kotouče určené k odebírání části obrobku.

V případě potřeby lze sadu sestavit zakoupením veškerého příslušenství zvlášť. Některé verze jsou však na trhu dostupné jen zřídka, což znesnadňuje jejich individuální nákup. Příkladem mohou být řezné kotouče.

Brusné bity

Jak název napovídá, tato třída nástrojů se používá k broušení nebo hrubému odstraňování tenkých vrstev materiálu. Rytci jsou obvykle dodáváni se sadou brusiva. Může se jednat o 3 až 6 nástrojů, velikost stopky 2.3 mm, s různě tvarovanými obrobky.

  • Hrubé broušení obrobků (bez leštění);
  • k obrábění otvorů, také pro účely vyvrtávání
  • provádět rytecké práce.

Nástroje tohoto typu jsou poměrně hrubé. Jejich výsledky je obtížné kontrolovat. Proto se často používají v domácnostech a soukromých dílnách pro operace bez přísných požadavků na kvalitu. Tento typ nástroje je zřídka používán pokročilými profesionály.

Kromě ocelové tyče se konstrukce skládá z pryžové směsi, do které jsou přidány různé brusné částice. Mohou být vyrobeny z oxidu hlinitého nebo diamantové drti. Brusné bity se používají na kov, keramiku, sklo a další materiály.

Někteří výrobci přidávají na tělo nástroje barvu, která označuje optimální použití. Například červený nástroj je vyroben z oxidu hlinitého. Funguje dobře na kovových površích.

Barva trysky závisí na jejím použití

Zelené trysky jsou určeny pro gravírování kamene, keramiky a dalších materiálů. Je vhodný pro práci na skle. Jádro takového bitu obsahuje karbid křemíku. Stejně jako ostatní obecné výrobky jsou i lakované bity k dispozici v různých tvarech a velikostech.

Řezbářství pro začátečníky: materiál se zajímavými a užitečnými radami, výběr videí a kvalitní fotografie prací

Velmi často, aby se reliéfní obraz na dřevěném povrchu, mistři, aby usnadnili úkol sami, používají speciální vrtáky s různými přílohami. Vzhledem k tomu, že toto zařízení lze použít jako zubní vrtačku, a speciální ruční gravírky pro určité materiály (sklo, dřevo, kov). Řezbářství s klasickým gravírovacím strojem je vhodné pro začátečníky, vyžaduje určitou zručnost a přináší určité výzvy.

Prvním problémem, se kterým se musíte vypořádat, je výběr správné vrtačky z nepřeberného množství modelů, které jsou dnes na trhu k dispozici.

Příslušenství pro kutily / frézy / příslušenství pro gravírovací stroje, vrtačky a vrtačky

Tento článek se bude zabývat tématem, jak vyrobit spotřební materiál vlastníma rukama. Není žádným tajemstvím, že čínské kousky jsou velmi nekvalitní a značkové jsou drahé. V některých případech se tedy vyplatí, abyste to udělali sami. Níže si můžete prohlédnout mé vlastnoručně vyrobené nástroje a zajímavá řešení z internetu.

Okvětní lístkové kolo pro gravírku

Původní smirkové tyčinky na gumovém bubnu nemají dlouhou životnost, takže je třeba najít jiné řešení. Z překližky vyřízněte kruhy:

Do získaných drážek v epoxidové pryskyřici nalepte smirkový papír:

Okvětní lístek pro vrtačku

Větší část. Při lepení je třeba smirkové plátno a brusný papír zakrýt gumičkou, aby se válce neuvolnily jako v předchozí verzi. Je to proto, že základ tkaniny absorbuje pryskyřici z řezu a hrubne.

Výhodou lamelového kotouče je, že vydrží mnohem déle než běžný smirkový kotouč stejného průměru.

Bruska na vrtačku vyrobená z válečků magnetofonu

Starší kotoučové magnetofony mají velké gumové válečky s kovovou objímkou. Na náboj nasadíme šroub a na gumu nalepíme smirkový papír:

Řezné kotouče pro gravírku

Toto téma je poměrně časté, ale řeknu vám celý obrázek.

Vezmeme si tenký řezný kotouč pro úhlovou brusku, kompasový kotouč se dvěma jehlami, šídlo a nepotřebné nůžky:

1) Nakreslete kružnice pomocí kružítka (nedělejte příliš velké kružnice, špatně se s nimi pracuje.). Optimální velikost je o něco menší než standardní kruh) Ujistěte se, že střed kruhu je uprostřed jednoho ze čtverců výztužné sítě.

2) Rozstříhejte disk nůžkami na sektory a poté vystřihněte kolečka, která se nacházejí v sektorech. Pro tuto práci budou dobré nůžky na kov, ale běžné kancelářské nůžky mohou také udělat, ale otupí více, takže si ty nůžky, které nešetřily.

3) Lehkým otáčivým pohybem šídla začněte střídavě na obou stranách děrovat otvor. Průměr otvoru by měl být stejný jako průměr šroubu. Pokud je otvor o něco větší, dojde k jeho rozbití.

4) Brousíte kotouč při nízkých otáčkách o nežádoucí brusný kámen:

A máme zesílená odřezávací kolečka:

Vyrobit tato kola je mnohem levnější než je koupit. Mají také delší životnost než běžně dostupné nevyztužené disky.

Dekorativní brusná tryska

Do korku se zašroubuje samořezný šroub a na základnu se přilepí podložka. Čelisti sklíčidla se opírají o podložku a zabraňují hlubšímu zašroubování samořezného šroubu.

Nejsnadněji se používá na vrtačce. Místo šroubováku můžete do zástrčky našroubovat plstěný hrot:

Leštící tryska pro vrtačku

Další poměrně běžná položka. Plst je upnuta šroubem se širokými podložkami. Plst je pokryta lešticí pastou, například pastou GOI.

Níže jsou uvedeny některé příklady brusných bitů převzaté z internetu.

Brusný válec pro vrtačku

Brusný buben pro gravírku

Pomocí soustruhu se vysoustruží kovový buben s drážkou, do které se zasune okraj překrytí a ovinou se kolem bubnu. Upevnění se provádí pomocí gumičky. Stejnou konstrukci lze vyrobit také z překližky, jak je znázorněno v předchozí verzi.

How to Wood Carve/Power Carve with the Dremel Stylo

Brusné válce pro řezbáře

Soudruh Marshall navrhuje vyrábět válce tímto způsobem, cituji :

K výrobě tohoto druhu zásob potřebujeme: silnou, ale co nejtenčí látku (nejlépe bavlněnou), smirkový papír potřebné zrnitosti, a co je nejdůležitější, trubku vhodného průměru, která bude umístěna a válce v době lepení.

Poté vezměte látku a nastříhejte ji na dlouhé 12 mm široké proužky. Poté tyto proužky nastříháme na velikost průměru trubky s přesahem asi 1-1.5 cm., Pevně ji přetáhněte přes trubici (aby se neviklala) a přilepte ji na trubici pomocí obyčejného PVA. Další úkol je o něco složitější: musíme správně vytvořit šablonu, která bude později vyříznuta na samotné kůže. Šablona je zobrazena na obrázku vpravo pod trubkou. Ustřihněte kousek kůže stejně široký jako látka, ale o 1 cm delší. Přiložte ji na nalepenou látku a označte místo, kde by měl být spoj mezi oběma okraji kůží. Poté proveďte nezbytné geometrické úkony: z místa správného spojení protáhněte kůži čárou, z druhého konce kůže ve stejné vzdálenosti proveďte totéž, pak ve vzniklých obdélnících nakreslete úhlopříčky a podél nich odřízněte kousky kůže. Když nyní položíte šablonu na látku nalepenou na trubce, získáte přesné diagonální spojení konců smirkového papíru. Nyní máte šablonu, kterou můžete obkreslit perem na zadní stranu smirkového papíru.

Dále jednoduše: lepte proužky látky, dokud v trubce nezbude místo. Dále podle šablony vystřihněte kousky kůže a přilepte je na látku stejným PVA nebo lepším Moment. Aby se kůže před lepením nerozvinula, je třeba ji přitisknout gumičkou nebo lepicí páskou. Po zaschnutí se může stát, že se vám obrobek přilepí k trubce, takže po nanesení lepidla musíte obrobkem několikrát otočit kolem osy. Abyste se vyhnuli přilepení obrobku k trubce, nesmíte použít superlepidlo a trubka by neměla být vyrobena ze dřeva.

Fréza z lehčího kolečka pro vrtačku nebo gravírku

Pokud bude tryska použita ve vrtačce, nastavte kolečko na šroub, pokud je to gravírovací kolečko místo řezacího:

Touto frézou lze snadno řezat dřevo, plasty a měkké kovy.

Vrtací fréza z kolíkové tyče

Z ploché tyče odstraňte všechny další nerovnosti povrchu. Proveďte úhlové řezy pomocí řezného kotouče gravírovacího stroje a vytvořte frézku:

Různé vrtáky a frézy. Středová fréza je užitečná pro řezání otvorů v tenkých materiálech. Do kovové tyče vyvrtejte otvory pro vrták a frézu a otvory pro šrouby a navlékněte je.

Pokud chcete použít středicí frézu ve vrtačce, nasaďte místo vrtáku kovovou tyč. Fréza je vyrobena ze stopky rozbitého vrtáku.

Můžete ji také použít k řezání podložek, např. ze sklolaminátu z pájených desek:

V jedné knize se doporučuje vyrobit řezák z korku. Nemohu stáhnout, jak dobrý nápad to je, protože jsem se s tímto vrtákem nepokoušel nic frézovat. Myslím, že je vhodný pro velmi měkké materiály.

Fréza vyrobená z elektrické žiletky

Soudruzi na fóru doporučují použít jako frézu elektrickou žiletku. Je tu však jeden problém, směr otáčení nože je obrácený, takže je potřeba obrácený vrták.

Kuželové frézy

Frézy na dřevo, jejichž pracovní část má kuželové uspořádání, se používají k opracování povrchů se složitým reliéfem. Zejména pro dokončování drážek v nábytkových konstrukcích. Tyto dřevoobráběcí frézy se používají ve výrobních podmínkách pro obrobky složitého tvaru, což je v domácích podmínkách problematické. Takový fréza s vlastníma rukama může být vyroben z vrtáku, jehož pracovní část je dána požadovanou konfiguraci.

Vzhledem k tomu, že fréza na dřevo vyrobená svépomocí se používá k řezání poměrně měkkého materiálu v několika průchodech, není třeba dodatečně zesilovat strukturu materiálu takového nástroje.

Výroba vlastníma rukama

Řemeslník si může vlastnoručně vyrobit frézu z elektrické vrtačky. Je také možné vyrobit směrovače vlastní výroby. Stroj umožňuje pohodlnější vrtání a přesnější práci a fréza šetří peníze. Domácí nářadí je levnější než komerční, ale při jeho používání je třeba dbát na konstrukční celistvost.

Elektrická vrtačka

Materiály a nástroje

Pro výrobu domácího frézovacího zařízení s elektrickou vrtačkou je třeba předem připravit nástroje a materiály. K sestavení rámu budete potřebovat překližku o tloušťce nejméně 15 mm. Jako spojovací prvky lze použít vruty do dřeva. Nezapomeňte na vodítka, na kterých bude elektrické nářadí pracovat. Pracovní plocha by měla být přednostně vybavena svorkami pro upevnění obrobku. Svorky mohou hrát roli svorek. Z vrtačky si můžete vyrobit frézku. Doporučujeme předem prostudovat výkresy a videonávody.

Konstrukce nástrojů

Výroba frézky z vrtačky začíná sestavením konstrukce (rámu a pracovního stolu). Když je překližkový rám připraven, je třeba na něj připevnit vodítka a přizpůsobit je velikosti vlastnoručně vyrobeného stroje a rozměrům vrtačky. Elektrické nářadí se poté upevní na vodicí lištu a nastaví se tak, aby se s ním dalo pohodlně pracovat. Je žádoucí pokrýt povrch pracovního stolu ocelovým plechem. Prodlouží životnost stroje a zabrání poškození dřeva při práci. Pokud je vrtačka výkonná, je nutné konstrukci zatížit, aby se zabránilo vibracím při provozu. Za tímto účelem se libovolné závaží umístí do spodní části rámu tak, aby jeho hmotnost spočívala na rámu.

Tři druhy frézovacích bitů lze vyrobit vlastníma rukama. První typ zahrnuje silikonový buben ze zapalovače, který je namontován na ose vhodného průměru. Druhým typem je dřevěný válec, kolem jehož okrajů je upevněn brusný papír. Třetím typem je řádně nabroušená hmoždinka, která se používá jako odřezávací nástavec.

Fréza z vrtačky Bosh vlastníma rukama. 2020 (mastertack) Vrtací frézy jsou oblíbené pro jednorázové domácí opravy. Z nich si můžete vyrobit provizorní stroj, který se vám bude hodit v dílně. Je nutné pamatovat na pravidla používání elektrického nářadí, aby nedošlo k jeho vyřazení z provozu.