Jak nasadit řezný kotouč na úhlovou brusku

Při výběru kotouče pro úhlovou brusku dbejte na to, aby vnější průměr řezné hlavy nepřesahoval maximální přípustné rozměry pro vaši úhlovou brusku. Pokud je například úhlová bruska určena pro kotouč o maximálním průměru 125 mm, nelze na ni namontovat kotouč o průměru 230 mm. To lze vysvětlit několika způsoby:

 • dojde k překročení lineární rychlosti řezného kotouče, což by mohlo způsobit zničení brusného kotouče a zranění uživatele
 • Malá úhlová bruska nemá dostatečný výkon pro práci s velkými nástroji;
 • použití řezné hlavy přesahující přípustné rozměry vyžaduje odstranění ochranného krytu, což je porušením bezpečnostních předpisů.

úhlové brusné kotouče jsou k dispozici ve standardních velikostech 115, 125, 150, 180 a 230 mm. U moderních úhlových brusek je průměr uložení (průměr hřídele, na které je nástroj namontován) v podstatě stejný a činí 22,2 mm. Pokud „schováte“ zastaralý model úhlové brusky, budete muset použít adaptéry kroužků různých průměrů.

Všechny brusné kotouče všech velikostí mají speciální označení, ze kterého zjistíte následující informace: průměr a tloušťku kotouče, průměr osazení, maximální rychlost otáčení a pro jaké materiály jsou určeny.

Jak vybrat a snadno vyměnit kotouč na úhlové brusce

úhlová bruska je univerzální úhlová bruska (úhlová bruska) a nahrazuje staré ruční nářadí. Je velmi univerzální díky vyměnitelným nástrojům. kotoučům nebo nástavcům. Existuje mnoho typů kotoučů od různých výrobců: pro úhlové brusky s nízkým výkonem (pro domácnost), se středním výkonem a pro profesionální úhlové brusky s vysokým výkonem. Kotouče (bity) se používají k řezání, broušení, leštění a broušení obrobků. Používají se k leštění oceli a litiny, neželezných kovů a dřeva, kamene, betonu a dalších materiálů. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat správný kotouč pro úhlovou brusku, aby vyhovoval vašemu použití, a také jak správně kotouč vyjmout a namontovat.

Typy úhlových brusných kotoučů: Jak vybrat ten správný?

Průmysl vyrábí úhlové brusky s kotouči standardních rozměrů: 115, 125, 150, 180 a 230 mm. úhlové brusky od 180 mm se používají k řezání kamene. Nejběžnější velikost strojů pro domácnosti a chalupy je 125 mm, pro kterou se vyrábí největší počet kotoučů a bitů.

Pozor! Velikost kotouče vždy přizpůsobte velikosti úhlové brusky. V úhlové brusce lze použít kotouče menších průměrů. Sejmutí krytu a instalace disku s větším průměrem je však velmi nebezpečné!

Doporučujeme rozdělit kotouče na řezací, brusné, ostřící a loupací podle účelu použití. Podívejme se na jednotlivé typy podrobněji.

Řezání v kovu

Řezání materiálů je nejčastějším úkolem při renovačních a stavebních pracích; jednoduchý řezací kotouč na kov snadno přeřízne ocelové tyče, střešní krytinu nebo plast. Tyto kotouče jsou vyrobeny z oxidu hlinitého (krystalický oxid hlinitý) nebo elektrokorundu (syntetický oxid hlinitý).

Při nákupu doporučujeme pečlivě si přečíst štítek na disku nebo na obalu. Rozdíl mezi řezným kotoučem na kov a řezným kotoučem na kámen nepoznáte.

Řezání kamene

Pro řezání kamene doporučujeme používat speciální kotouče. používají jiné brusivo. karbid křemíku. Může řezat bílé vápenopískové cihly a břidlici. Červené cihly, dlaždice a zejména beton jí však nepodlehnou.

Pro práci v domácnosti a na zahradě doporučujeme kotouče z továrny Luzhsky. Rychle se opotřebovávají a práší se na ně, ale stojí jen 15-20 za kus.

Rozčtvrcení dřeva

Kotouče na řezání dřeva jsou velmi podobné kotouči kotoučové pily. Ve skutečnosti se jedná o kotoučovou pilu, ale průměr otvoru 22,2 mm je vhodný pro vřeteno úhlové brusky.

Pozor! Nedoporučujeme řezat dřevo ruční úhlovou bruskou. Nástroj, který je odražen zpětným rázem, způsobí vážné zranění.

Diamond

Diamant je známý jako velmi tvrdý minerál, takže diamantové kotouče si snadno poradí s červenými cihlami, porcelánovými dlaždicemi a dalšími materiály. Hlavním materiálem, který se řeže diamantovými kotouči, je beton.

S diamanty zacházejte opatrně. kotouč by se neměl zařezávat do oceli a neměl by se přehřívat. Již po dvou minutách řezání betonu bude kotouč horký. udělejte si přestávku. Do kruhové plochy suchého kotouče jsou vyvrtány drážky pro chlazení.

k dispozici jsou kotouče pro řezání keramických a porcelánových obkladů za mokra. Voda ochlazuje disk a odplavuje nebezpečný prach.

Jak zvolit tloušťku diamantových řezných kotoučů

Každý řemeslník ví, že čím tenčí nástroj, tím lepší. Méně materiálu se ztrácí v třískách, snadněji se řeže, řez je čistší.

Pilové kotouče 115 a 125 mm jsou k dispozici v tloušťkách 1,0 až 2,5 mm. Čepele 150 a 200 mm. tloušťka 1,8 až 4,0 mm. Lisovaný korundový prášek vyztužený syntetickou síťovinou.

Pozor! Nejtenčí kotouč (1,0 mm) se při řezání snadno zlomí a jeho kousky odlétávají vysokou rychlostí do všech stran. Nezapomeňte na ochranu očí a rukou.

Doporučená tloušťka řezného kotouče je 1,6 mm.

Brusný pad

Další nejdůležitější prací pro úhlovou brusku je broušení a leštění. Vhodné pro kov, dřevo, plast a další materiály.

Výběr brusných kotoučů je velmi široký. Pokud restaurujete skříň, je lopatkové kolečko ideálním nástrojem pro odstranění šelaku. Uchopí velké plochy a na jeden průchod odřízne velké množství materiálu.

Druhá rukojeť je našroubována na vřeteno úhlové brusky. Suchý zip je na něm připevněn a upevňuje brusný papír. Pro hrubé obrábění P60 nebo P80, pro jemnější řezy P120 nebo P180. Se snižováním zrnitosti přechází broušení plynule k leštění.

Speciálně pro leštění jsou k dispozici podložky, plstěné nebo látkové kotouče. Před zpracováním se natřou lešticí pastou, např. GOI.

Brusné kotouče

Ve skutečnosti existují speciální stroje na broušení nástrojů. brousky. Přesto může rotující kotouč úhlové brusky upravit tupou sekeru, sekáček, nůž nebo kosu. Vzhledem k přání řemeslníků vyrábí průmysl 115 a 125 mm brusné kotouče pro úhlové brusky.

Kotouče jsou vyrobeny z hrubé brusné drti zalisované do silné desky (přes 5 mm) s vypouklým středem. Při montáži na vřeteno je příruba skryta v prohlubni a nevyčnívá nad rovinu kotouče. Hrubé brusné kotouče se používají také k čištění svárů.

Drhnoucí kartáče a kotouče

Mistři, kteří renovují domy v polovině minulého století, se potýkají s odstraňováním olejových nátěrů ze stěn. Drátěné kartáče jsou pro tento typ prací vhodné.

Úhlová bruska je šálek s ocelovými nebo mosaznými pásky po obvodu. Rozlišuje se podle tloušťky a tvrdosti drátu. pro hrubé a jemné broušení. Kartáč je na vřeteno našroubován pomocí závitu M14.

Dá se řezat dřevo flexou bezpečně?

Po odstranění olejové barvy je třeba křivou betonovou stěnu zbrousit. Tento úkol zvládne pouze úhlová bruska. Kontaktní plocha diamantového kotouče je kolmá na osu otáčení. Syntetické diamanty řežou a vyhlazují beton. jako smirkový papír na dřevo.

Jak vyměnit kotouč s úhlovou bruskou nebo bez ní?

Úhlová bruska. univerzální elektrické nářadí. Lze ji použít k řezání ocelových profilů a dřeva, k opracování betonu a kamene, k broušení a hrubování a k ostření pilových listů. Pro každou operaci je určeno specifické kolečko. Například jemným řezným kotoučem pro úhlové brusky nelze brousit povrchy. rychle se zlomí. Jak správně nasadit kotouč na úhlovou brusku při broušení a lámání kotouče nebo při přechodu na jiný typ práce?

Podle návodu k obsluze je třeba kotouč úhlové brusky vyměnit následujícím způsobem.

 • Odpojte elektrické nářadí ze zásuvky.
 • Stiskněte zajišťovací tlačítko na vřetenu.
 • Podržte tlačítko stop na úhlové brusce a pomocí otevřeného klíče vyšroubujte matici příruby. Otáčejte úhlovým klíčem ve směru otáčení kotouče. Pokud máte potíže s držením knoflíku jednou rukou a klíčem druhou, požádejte někoho v okolí, aby vám pomohl.
 • Vyjměte starý kotouč z hřídele vřetena.
 • Nasazení nového disku.
 • Zajistěte ji maticí ručně nebo stejným imbusovým klíčem. V tomto okamžiku držte zátku druhou rukou. Matici příliš neutahujte.
 • Zapněte úhlovou brusku na přibližně 30 sekund při maximálních otáčkách. Pokud se kotouč volně otáčí, nedrnčí a nedrhne o ochranný kryt, můžete začít pracovat.

Úhlová bruska musí být dodávána s otevřeným klíčem. Levné úhlové brusky se často dodávají s nekvalitním klíčem. Může se rychle porouchat (to se stává i u špičkových značek). Koneckonců, klíč můžete jednoduše ztratit. Jak správně nainstalovat kotouč na úhlovou brusku v tomto případě, kdy nemáte po ruce správný nástroj?

Nejbezpečnější je jednoduše koupit nový klíč. Můžete si pořídit standardní pro konkrétní přírubu úhlové brusky nebo posuvnou s nastavitelnými čelistmi. Úhlové brusky však nejsou k dispozici ve všech stavebninách a najít správný nástroj může být obtížné. Zde je několik triků, jak vyměnit kotouč na úhlové brusce bez univerzálního klíče a ušetřit si nervy i peníze.

Hlavní použití úhlové brusky

Právě u těchto příloh nejčastěji dochází k abnormálním situacím.

Mohu na úhlovou brusku nasadit kotouč s jiným než původním průměrem??

Ahoj všichni! Dnes bych rád položil otázku, která mnoho lidí znepokojuje.

Někteří uživatelé úhlových brusek se někdy ptají, zda mohou použít kotouč s jiným průměrem. Obvykle to chcete udělat, pokud nemáte po ruce správné rozměry, ale jiní to dělají. Stává se také, že pro řezání určitého obrobku není dostatečný dosah, a proto chcete nastavit větší velikost. Protilehlý otvor je pro všechny stejný. Pokusím se to vysvětlit.

Nejprve trocha teorie. Aby kotouč dobře řezal, musí se jeho hrana při otáčení pohybovat určitou rychlostí. Pokud je menší, než je nutné, neprořízne se správně. Kola jsou také vyrobena pro určité rychlosti, jejichž překročení by je činilo nebezpečnými, protože by příliš vibrovala a někdy i praskla.

To znamená, že různé průměry strojů nebudou mít stejnou rychlost otáčení. A pokud je velikost menší, otáčení vřetena je rychlejší. Zde je třeba říci, že u jednotek na 115 a 125 mm jsou otáčky shodné jak tam, tak tam, kde se vyskytuje 10000 nebo 11000 otáček za minutu. Stroje 150 a 180 mají stejné otáčky 8500 ot/min. U modelu 230 je to 6000-6600.

Pro dosažení dobrého řezu můžete vyměňovat řezné prvky mezi bruskami 115 a 125 a 150 a 180. Na 230’s můžete používat pouze kola. Pokud by se však na jednotku o průměru 115 mm nasadil například kruh o průměru 125 mm, ochranný kryt by se nevešel, ale vůle by byla příliš malá. Ochranný kryt lze samozřejmě odstranit, ale bylo by to zcela v rozporu s bezpečnostními předpisy, protože práce bez něj by mohla způsobit zranění, včetně vážných, pokud by se čepel zasekla nebo začala ohýbat a v důsledku toho by se části čepele zlomily a odletěly na osobu, která s ní pracuje. Proto to v žádném případě nedělejte.

Shrnuto a podtrženo. Na úhlové brusky o průměru 125 a 180 mm lze nasadit kruhy o průměru 115 a 150, což je bezpečné a řezání je zajištěno. Na úhlové brusky 115 a 150 mm lze teoreticky namontovat brusky 125 a 180 mm, ale pouze po sejmutí krytu, což je velmi nebezpečné, protože zaměstnanec zůstane bez ochrany. Pokud vám nezáleží na vašem zdraví, můžete provést toto řezání. Na stroje o průměru 230 mm lze namontovat pouze kotouče o průměru 230 mm, které lze následně použít pouze na strojích o průměru 230 mm.

Řezné kotouče pro úhlové brusky: správná volba pro bezpečnou práci

Téměř všechny elektrické stavební nástroje jsou multifunkční, za což vděčí speciálním nástavcům, z nichž každý má své vlastní vlastnosti, technické vlastnosti a účel. Například mnoho vrtáků a řezných kotoučů pro úhlové brusky (úhlové brusky) nebo „úhlové brusky“, jak je nazývají uživatelé.

Tento název pochází ze sedmdesátých let, kdy byly v Bulharsku vyrobeny první exempláře těchto nástrojů. Tento stroj, vybavený výkonným motorem, samozřejmě umí více než jen brousit, ale také řezat a zpracovávat tvrdé materiály kov a kámen.

Mezi mými čtenáři jsou pravděpodobně lidé, kteří se chystají koupit úhlovou brusku, a také ti, kteří si již nástroj zakoupili a snaží se zjistit, jaké nástavce k němu patří. Chci pomoci všem najednou, zjednodušit úkol a povědět o mnoha řezacích kotoučích jako nejoblíbenějších tryskách tohoto stroje, které byste si pravděpodobně měli koupit navíc.

K tomu je třeba přesně zjistit, jaký druh práce se s úhlovou bruskou provádí a jaké druhy příslušenství se pro ni používají. Více než 70 % všech prací s úhlovou bruskou tvoří řezné práce. Řeže téměř jakýkoli materiál: od kovu po dřevo, ale při výběru si nezapomeňte přečíst návod, protože existují modely nástrojů a řezných kotoučů, které nevykonávají určité funkce, například řezání kamene.

Řezné kotouče se dělí na diamantové a brusné kotouče. Nejčastěji se používají brusné kotouče na kov a kámen. Jak si vybrat ten správný pro vás?

Na přední straně řezacího kotouče je při jeho zvednutí uvedeno poměrně hodně informací. Nejprve se přesvědčíte o specifické specializaci kotoučů, protože jsou určeny nejen pro ocel, ale i pro další materiály, včetně neželezných kovů, a také pro litinu, kámen, porcelánovou kameninu. K dispozici jsou také univerzální verze.

Najdete zde také údaje o maximální provozní rychlosti, životnosti řezného kotouče, rozměrech a specifikaci.

Na štítku na kole je uveden vnější průměr a vnitřní průměr (montážní průměr), často 22,2 mm. Vnější průměr by měl být zvolen podle třídy úhlové brusky, např: 115, 125, 150, 180 nebo 230 mm. Na úhlovou brusku nikdy nenasazujte řezný kotouč s větším průměrem, než je uvedeno, mohlo by to být nebezpečné.

nasadit, řezný, kotouč, úhlovou, brusku

Tloušťka kotouče má velký vliv na výběr, protože ovlivňuje použití pro konkrétní aplikaci. Standardní tloušťka je 2,3 2,5 milimetru při průměru 125 milimetrů. S tenkými kotouči (11,2 mm) se pracuje opatrně, rychle a dostatečně snadno a materiál se méně zahřívá. Tenké disky se však velmi silně opotřebovávají. Abyste minimalizovali oděr, přizpůsobte tloušťku kotouče řezanému materiálu, abyste mohli pracovat efektivněji a po delší dobu.

(Tenký kovový disk Meadows)

Při práci s tenkými kotouči buďte obzvláště opatrní. Přestože je brusný materiál kotoučů na řezání kovů vyztužen zesílenou síťovinou pomocí speciálních technik, nikdy neodstraňujte ochranný kryt z úhlové brusky, noste speciální oděv, netlačte na kotouč silou. při dodržení všech norem můžete s tenkými kotouči bezpečně řezat plechy, trubky, profily, úhelníky, výztužné tyče atd.

Jak přečíst datum spotřeby řezného kotouče?

Podívejme se, co znamená na etiketě: V 04/ 2016. Tento údaj je obvykle vyražen na kovovém kroužku kolem dosedacího otvoru. Uvádí čtvrtletí a rok, do kterého lze štítek používat. Rok je jasný, ale čtvrtletí je označeno prvním měsícem: V 01 (leden) 1. čtvrtletí, V 04 (duben) 2. čtvrtletí atd. Z bezpečnostních důvodů nekupujte prošlé výrobky, nenechávejte disky ležet doma nepoužité, kupujte je včas.

Značení řezných kotoučů

O specifikacích a značení strojních kol lze hovořit dlouze, ale někteří výrobci se je pokusili podrobně popsat na svých webových stránkách, kde uvádějí informace o konkrétních typech kol. Podívejme se tedy například na to, jak rozluštit čtyřmístný kód na etiketě.

Čtyřmístný kód „A 30 S BF“ znamená: A elektrokorund (brusný materiál). AS označuje bílý elektrokorund bez chlóru, síry a železa, což je důležité pro řezání nerezové oceli. Označení C zrnitost karbidu křemíku pro řezání kamenných kruhů. 30 (někdy 24) je velká zrnitost pro ocel, 40 nebo 60 pro neželezné kovy.

Další znak, v tomto případě S, označuje tvrdost vazby. Čím pevnější vazba, tím vyšší číslo v abecedě. Důležitým bodem je, že tvrdost spoje musí být ideálně sladěna s houževnatostí řezaného kovu, protože jsou nepřímo úměrné.

Během řezání musí tupá zrna odpadnout, rozpadnout se a uvolnit místo kompletním řezným částicím brusiva. Pokud je však vazba příliš tvrdá, řezný kotouč se, jak říkají odborníci, „umaže“, začne špatně řezat, přehřívá obrobek. Pokud je cívka příliš měkká, kotouč se brzy opotřebuje.

Poslední označení v kódu BF je materiál pro lepení bakelitové drti.

Řezání a opracování betonu, keramické žuly, kamene a asfaltu lze snadno provádět pomocí diamantových řezných a brusných kotoučů pro úhlové brusky. Je dobře známo, že diamant vede na stupnici tvrdosti, takže konce ocelových řezných kotoučů pro husté materiály jsou pokryty diamantovými třískami smíšenými s kovovými částicemi.

Diamantové kotouče pro různé tvrdosti materiálů jsou k dispozici v sekcích pro břidlici, cihly, dlaždice a mramor a jako nesekční kotouče pro žulu, beton a kámen. Při výběru materiálu, se kterým chcete pracovat. Tloušťka diamantového kotouče 1,3 2,2 mm.

Brusné kotouče jsou univerzální, řežou nejen kov, ale i kámen. Vyrábí se lisováním několika vrstev síťoviny ze skleněných vláken pomocí abrazivní směsi a následným vypalováním v peci. Existují také řezné kotouče bez výztuže, ale ty se pro ruční úhlovou brusku nepoužívají. Drátěné pletivo minimalizuje riziko zlomení kotouče při vysoké rychlosti.

Řezné kotouče mají vysoké rychlosti otáčení, a proto jsou zaručeny bezpečné pracovní podmínky díky vysoké kvalitě výroby renomovaných výrobců a povinným certifikacím. V naší široké nabídce známých značek a produktů najdete vše, co potřebujete: Hitachi, Luga, Bosch, ISMA, Makita a mnoho dalších.

Diamantové řezné kotouče řežou tvrdší materiály, jako je kámen, a opotřebovávají se pomaleji než brusné materiály, které však mají své výhody. Brusné kotouče jsou samoostřící, i když za cenu zmenšení průměru, a nevyžadují nucené chlazení vodou, jsou chlazeny přirozeně velkým množstvím pórů mezi brusnými částicemi. Provozní teplota brusných kotoučů proto nepřesahuje 70-80 °C. Mezi diamantovými kotouči jsou modely určené k řezání za sucha.

Aby si spotřebitelé mohli správně vybrat řezný kotouč, bylo zavedeno barevné značení. U brusných kotoučů odpovídá zelená barva řezání betonu, modrá kovu. U kosočtvercových kotoučů označuje zelená barva žulu, oranžová cihlu, žlutá dlaždice a alabastr, modrá beton a mramor, šedá dlaždice a porcelánovou kameninu.

Při výběru kotouče na řezání kamene zvažte následující body

 • Velikost a typ zrna musí odpovídat tvrdosti materiálu;
 • odpovídající otáčky mezi kotoučem a vřetenem úhlové brusky;
 • přípustný průměr řezného kotouče pro vaši úhlovou brusku.

Tak zdánlivě snadný úkol, jakým je řezání kamene, je možný pouze při přísném dodržování bezpečnostních předpisů:

 • Řezný kotouč vždy pevně připevněte k vřetenu stroje pomocí speciálního klíče;
 • Při práci používejte osobní ochranné prostředky a respirátor;
 • Abyste zabránili zaseknutí a případnému zranění, veďte kolo přesně podél linie sečení;
 • Neodstraňujte bezpečnostní kryt úhlové brusky;
 • Při řezání nestůjte v rovině kotouče;
 • pevně držte opracovávaný materiál a úhlovou brusku držte oběma rukama.

Nejlepším způsobem, jak být produktivní a bezpečný, je zvolit správné řezací kotouče a dodržovat všechna pravidla. Brzy nastane stavební sezóna, kdy se bude více používat elektrické nářadí. včetně úhlových brusek. Doufám, že vám mé tipy pomohou projít touto sezónou s maximální produktivitou a vynikajícími úspěchy.

Jak proces řezání probíhá?

Pro dobré řezání je důležité, aby se břity nože otáčely správnou rychlostí. Kolo nebude dobře řezat, pokud jsou otáčky nižší než stanovené. Všechny kotouče jsou konstruovány pro určité otáčky a při jejich překročení hrozí riziko nadměrných vibrací. Kolo se může jednoduše ulomit.

Rychlosti pro různé průměry se také liší. Vrtáky s menším průměrem se otáčejí vyšší rychlostí.

V tabulce je uveden vztah mezi otáčkami a průměrem kola

Ne. n/a Průměr disku Rychlost za minutu
1 Menší průměr 115 nebo 125. 10000-11000
2 střední průměr. 150 nebo 180 mm. 8500
3 Velký průměr. 230 mm. až 6650

Tato rychlost není zvolena náhodně. Laboratorní zkoušky ukazují, že lineární rychlost hrany brusného kotouče musí být menší než 80 m/s. V opačném případě by mohlo dojít k rozlomení disku na kousky, což by mohlo mít vážné následky. Otáčky úhlové brusky a na ní namontovaného kotouče je třeba pečlivě sledovat.

Protože jsou však otáčky kotoučů 115 a 125 stejné, lze na úhlovou brusku 125 mm namontovat menší kotouč o průměru 115. Bruska o průměru 180 mm může být osazena kotoučem o průměru 150 mm.

Na základě výše uvedeného nemůžete dát na malé úhlové brusky kruhy s velkou úhlovou bruskou, i když pouzdro nebude odstraněno, ale protože frekvence otáčení velkého kruhu je menší a většina úhlových brusek více, dojde ke zničení pohonu.

Několik osobních doporučení ohledně brusných kotoučů

3.1 Ve své vlastní černé listině

Žlutý a modrý řezný kotouč Lugaabrasive. Výrobky společnosti Luga abrasive plant JSC se sídlem v Luži, Leningradská oblast.

Jediná dobrá věc na čepeli. cena je kompenzována fenomenální rychlostí broušení. Je ekonomičtější koupit dražší brusivo s kvalitním brusivem a normálně pracovat, než každé 2 minuty měnit jedno brusivo Lugaabrasive za jiné. Kromě toho narazil na kotouče s různou tloušťkou řezné hrany a nevyvážeností, což dalo strašnou geometrii v provozu.

Mimochodem, zde je obrázek střepiny v hlavě muže z tohoto disku, a níže budeme hovořit o osobních ochranných pomůckách a případu pronikl přes obličejový štít zámečníka došlo opět od žluté. modrý disk Lugaabrasiv. Zbývá zjistit, co lidé řezali a zda řezali správně, ale sám to příliš kontrolovat nechci.

Kupodivu, ale v testech dostupných online kruh „Luga abrazivní extra“ ukazuje docela slušné řezné koeficienty. Kromě toho stojí za pozornost i další výrobky z továrny Luha.

Na jednom ze stavebních fór jsem četl dobré recenze na šedočerné kotouče stejného výrobce s označením professional. Osobně jsem s nimi nemusel vidět, ale uživatel, který mluvil pozitivně, věřím.

Stejná společnost vyrábí velmi dobré disky Hitachi. Kontrola kvality japonské značky zjevně nikdy nedřímá.

3.2 Můj návrh

se kterou je radost pracovat. Vysoce kvalitní disky jsem poprvé vyzkoušel v práci, když jsem pracoval jako člen posádky v německé firmě. Od té doby se na levná brusiva, která zaplavují všechny stavebniny, ani nepodívám.

Co se týče levných verzí, cena za evropskou kvalitu je desetkrát vyšší, ale až budete držet v ruce, pochopíte, za co jste zaplatili:

Mimochodem, drahé disky mají solidní bezpečnostní rezervu a výrobky jako BOSH, videotesty, které lze nalézt na YouTube, vydrží až zničení dvojnásobku (!) počet otáček.