Jak vybrat správný řetěz pro řetězovou pilu

Jak vybrat řetěz

Na trhu je široká škála elektrických řetězových pil a každá má své specifické potřeby. Proto vyžadují speciální řetěz. TOP 11 výrobců řetězových pil, které stojí za zvážení. Uživatel by měl věnovat pozornost jeho délce, úrovni napětí a dalším vlastnostem. Někteří výrobci nářadí nabízejí také specializované pilové nástavce a řetězy. Ale ne všechny společnosti jdou tak daleko. Obvykle se jedná o známé značky, které jsou na trhu již dlouhou dobu. Proto je důležité vědět, jak vybrat správný řetěz pro vaši elektrickou řetězovou pilu.

Benzínové motorové pily se používají k podélnému a příčnému řezání kmenů stromů a k řezání hotového řeziva. Abyste však mohli nasadit správný řetěz na řetězovou pilu, musíte znát její konstrukci, kterou v roce 1947 vynalezl Joseph Cox a která se od té doby příliš nezměnila. Ve firmách se pracovník musí naučit bezpečnostní pravidla pro řezání dřeva profesionálním pilařským nářadím. Po úvodním školení je oprávněn pracovat. Výběr správného pilového řetězu zvyšuje řezný výkon řetězu. Řetězová pila se skládá ze tří druhů článků:

Všechny články jsou vyrobeny z vysoce legované oceli a jsou snýtovány. Kvalitní řetězy mají řezné prvky z karbidu wolframu nebo jiných tvrzených slitin. Lze je použít k řezání různých druhů dřeva, betonu, tenkého kovu a dalších materiálů. Frézy jsou k dispozici v pravém a levém provedení a jsou střídavě umístěny na řetízku. Mají břit a omezovač, který řídí hloubku řezu.

Účelem hnacích článků, které se nazývají dříky, je přenášet otáčivý pohyb z motoru pily na řetěz prostřednictvím hnacího řetězového kola. Díky tomu je na odnímatelné vodicí tyči ve stabilní poloze. Spojovací články jsou integrovány do řetězu, aby bylo zajištěno pevné spojení nožů a stopek.

Jak vybrat správný řetěz řetězové pily

Někdy výrobce z důvodu opatrnosti nebo čistě proto, aby na výrobek upozornil, dává do krabice dvě čepele. V tomto případě nemusí uživatel v případě nízkého pracovního zatížení brzy kupovat nový spotřební materiál. Ale dříve nebo později k tomu stejně dojde. Nejjednodušší je sundat starý řetěz, odnést ho do obchodu a požádat o podobný. Tento způsob je však nespolehlivý. Pokud jsou rozteč a počet zubů formálně stejné, může prodejce nabízet špatné hodnoty (ať už omylem, nebo záměrně, to je jiná otázka). Nakonec se může stát, že dostanete řetězovou pilu bez montážní sady a budete si muset sami najít novou. K tomu potřebujete znát všechny funkce této součásti řetězové pily. Mohou vám pomoci najít tu správnou pro práci, pro kterou řetězovou pilu používáte.

Vlastnosti řetězů odolných proti opotřebení pro všeobecné a speciální účely

Domácí a profesionální dřevoobráběcí řetězy se liší kvalitou materiálu, trvanlivostí a cenou. Unikátní diamantové řetězy odolné proti opotřebení do betonu patří do kategorie speciálního záchranářského vybavení.

Jednou z možností je karbidový řetěz odolný proti opotřebení. Životnost takového výrobku je podstatně delší, ale k jeho broušení je třeba speciální brousicí zařízení, které brousí břity pod různými úhly, resp. pro standardní příčné a podélné řezání.

Pilový řetěz s karbidovými hroty je určen pro produktivitu při práci s tvrdým dřevem a lehkými stavebními bloky. Při práci s pórobetonem nebo pěnobetonem je třeba mít na paměti, že životnost pily, a to i té nejprestižnější značky, se snižuje 2 až 3krát.

Jak vybrat řetěz?

Řetězce se vybírají podle několika kritérií. Musí být známé. Obal pily je dobré uschovat. Můžete na něm najít všechny specifikace pilového řetězu a zkopírovat je. Řetězy pro pily jsou vyrobeny z nástrojové oceli. Pro domácí použití je to ten správný materiál. Pokud musíte pracovat se zmrzlými špalky, zvolte řetěz s karbidovými hroty.

Prvním krokem je určení rozteče řetězu. Jedná se o vzdálenost mezi třemi sousedními nýty.

vybrat, správný, řetěz, řetězovou, pilu

Standardní rozteč pro domácí pily je ¼“, 0,325″ nebo 3/8″. Dalším parametrem je délka řetězce. е. Délka řezné části. Články řetězce mají své vlastní názvy a funkce. Hlavní článek ve spojení s hnacím řetězovým kolem jsou součásti řetězového pohonu. Tvar řezacího článku určuje kvalitu řezu. Spojovací článek tvoří jeden řetěz. Hlavní článek musí být ideálně dimenzován pro drážku na tyči. Druhou funkcí tohoto článku je distribuce oleje na tyči.

vybrat, správný, řetěz, řetězovou, pilu

Typ článků závisí na jejich funkci; jsou určeny jako spojovací články, hnací články nebo pracovní články.

Zuby se rozlišují na levé a pravé. Mezi spojovacími články a obrobkem jsou namontovány upínače, známé také jako stopky, s určitou roztečí, která závisí na rozměrech článků. Spojovací články jsou, jak už název napovídá, spojovacími články nadřazeného a podřízeného systému.

Kvalita řezu závisí na tvaru zubu. Odborníci rozlišují mezi čtvercovým a kulatým zubem. Kulatý zub zůstává déle ostrý.

V závislosti na profilu zubu je hloubka řezu určena tloušťkou třísky odříznuté jedním zubem. Vyšší profil má vyšší produktivitu, ale také vyšší vibrace. Nízkoprofilové řetězy jsou vhodnější pro domácí práce.

Délka řetězu závisí na počtu požadovaných zubů. Drobné neshody jsou vybrány mechanismem pro nastavení napnutí řetězu.

Převažující typ operace. podélné nebo příčné řezání. je určen tvarem ostří frézy. Pro podélné řezy by měl být úhel ostření 5-10 stupňů, pro příčné řezy 25-30 stupňů. Podélně řezaný pilový řetěz je na trhu dražší.

Délka. celkový rozměr

Velikost nového řetězu závisí na délce lišty. Pneumatiky obvykle vydrží dvakrát déle než řetězy, ale pouze pokud jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Abyste zjistili správnou délku pilového řetězu pro vaše nářadí, musíte změřit velikost lišty. Délka je obvykle vyznačena na boku vodicí lišty, ale označení se časem setře. Délku vodicí lišty zjistíte z technického listu stroje nebo ji změříte pomocí pravítka.

Měření délky tyče. jak správně měřit

Pokud je rozhodnuto vyměnit lištu spolu s řetězem za větší, lze to provést pouze ve výjimečných případech, kdy je kapacita řetězové pily odpovídající. Pokud na řetězovou pilu nasadíte delší vodicí lištu, nebude schopna zvládnout výkon, pro který byla navržena. V technickém listu nástroje je uvedena doporučená délka vodicí lišty, kterou je třeba namontovat.

Rozdělení pilových řetězů podle rozteče

Existuje pět stupňů rozteče pilových řetězů:

vybrat, správný, řetěz, řetězovou, pilu

Řetězy namontované na jednoručních řetězových pilách mají malý rozteč. Takový nástroj není příliš výkonný, ale umožňuje přesnou práci, tj.ч. na těžko přístupných místech.

Obvody s těmito hodnotami rozteče jsou nejpoužívanější. Více než 80 % celosvětově vyráběných strojů je vybaveno těmito řetězovými hlavami.

Velké řetězové hlavy se montují na velké a těžké stroje, jako jsou například fellerbary, harvestory atd.п.

Je zřejmé, že čím větší jsou články řetězu, tím je řetěz silnější. Je však třeba mít na paměti, že řezání je také větší, což znamená, že potřebujete větší pilu, abyste překonali řezný odpor dřeva.

broušení řetězů na brusce řetězů

Broušení středně velkého řetězu trvá nejméně 6-8 hodin. Proto má smysl používat pro daný úkol elektrické nářadí.

Pokud se brousí vrtačkou, musí se používat ve spojení s běžným nástavcem na brusné kameny. Je však třeba dbát na to, aby šířka bitu odpovídala nebo mírně přesahovala rovinu čepele zubu. V opačném případě nebude řetěz rovnoměrně nabroušen.

Kromě toho je pro kvalitní broušení nutné používat brusný kámen bez otřepů a jiných nedokonalostí.

Algoritmus pro přípravu tohoto typu ostření je následující

  • Povolte šroub pro nastavení upínání řetězu.
  • Řetěz je pak třeba nastavit tak, aby zuby řetězu směřovaly k ostřicímu prvku.
  • Nakonec musí být stroj zajištěn ve vhodném úhlu.

Pokud se k broušení používá standardní brusný kámen, je třeba jej nabrousit na požadovanou velikost nebo použít speciální brusné kameny. Ty jsou menší než brousky, jsou vyrobeny z méně odolného materiálu a jejich životnost poměrně rychle končí.

Nižší pevnost zároveň zabraňuje přehřátí kovu, takže ocel zůstává stejně pevná. Pokud brousíte pomocí brusného kamene, je třeba nechat mezi každými 2-3 broušeními kámen vychladnout.

K umělému chlazení by se neměla používat voda, ale ventilátor, nebo lze brusný kámen položit na ledový blok, předem zabalený do hadru.

Vzhledem k tomu, že bruska je poměrně výkonná, je vhodné, aby broušení prováděli profesionálové. Pokud se použije běžná domácí bruska, je schopna obnovit původní ostrost pouze horního břitu.

Toto omezení je způsobeno velikostí stroje. Pokud však stroj použijeme pouze na broušení poloviny zubů, bude to poloviční doba.

Rady odborníků

Pokud máte zájem o broušení a brousicí stroj kromě broušení nožů a pil provádět řadu dalších operací, je nejlepší koupit kompaktní přístroj s nízkým výkonem, který bude svými vlastnostmi podobný zubařské vrtačce.

Tento stroj má nejen menší rozměry, ale také různé funkce, protože jej lze použít k vyřezávání do dřeva, kovu a kamene. V případě potřeby ji lze vylepšit tak, aby se dala použít k broušení malých dílů.

Tyto cenově výhodné jednotky jsou k dispozici v obchodech od 300 dolarů výše. To by mělo smysl pouze v případě, že tento typ stroje potřebujete k pravidelnému používání.

Zvláštní skupinu tvoří speciální stroje na broušení řetězů motorových pil. Nákup takových zařízení by však byl pro průměrného investora nepraktický kvůli jejich vysoké ceně.

Tento postup samozřejmě ne vždy obnoví řezný nástroj na jeho předchozí výkonnostní úroveň. Nejprve je tedy třeba zjistit, co je příčinou poklesu výkonu, a poté přistoupit k volbě ostřicího přípravku.

Blok: 5/5 | Počet znaků: 3543

Co to je

Pro zlepšení kvality řezu a prodloužení doby mezi jednotlivými broušeními byly vynalezeny karbidové řetězy. Použití slitin tvrdých kovů není v řezacím průmyslu žádnou novinkou. Technologie kompozitního lepení se již dlouho úspěšně používá u kotoučových pil.

Karbidové řetězce nemají jednotnou strukturu. Rýč je směsí dvou kovů: běžné nástrojové oceli a velmi tvrdé slitiny. První se používá k výrobě hnacích, řezacích a spojovacích článků a nýtů. Slitina se nanáší na břit a horní rovinu pracovního článku ve formě tenké destičky. Způsob upevnění je pájení. To znamená. pro spojení tvrdé části a ocelového základu se používá měděno-niklové nebo měděno-mosazné pájení. jejich volba není náhodná. mají dobrou tekutost a přilnavost a také bod tání, který je asi o 300 stupňů nižší než pracovní teplo řetězu. Proto není dobré náhlavní soupravu pily přehřívat.

Pobedit je lidový název pro slitiny na bázi karbidu wolframu, který tvoří až 90 % celkové hmotnosti této látky. Zbývajících 10 % tvoří kobalt, který je potřebný jako pojivo, a poměrně velké množství uhlíku. Karbid wolframu je ve skutečnosti slinutý kovový materiál s extrémní tvrdostí a odolností vůči vysokým teplotám.

Karbidové řetězy

Pobedit je extrémně tvrdá slitina, která je pevnější než sklo. Proto se používá k výrobě domácích brusek na sklo, různých řezných nástrojů pro obrábění kovů a soustružení a také řetězů pro motorové pily. Pobedit je připájen na řezné články, kde slouží jako pevná řezná hrana. Navzdory své tvrdosti je však také křehký.

Životnost řetězů s pobeditovým hrotem je výrazně delší než u standardních řezných prvků. Karbidové řetězy se používají k řezání zmrzlého a tvrdého dřeva a v záchranných situacích, kdy je třeba rychle řezat železobeton nebo normální beton.

Jednou z nevýhod řetězů s karbidovými hroty je jejich vysoká cena, která několikanásobně převyšuje cenu běžných řezných prvků.

Řetězové pily s karbidovým hrotem používají amatéři jen velmi zřídka, protože jsou určeny pro poloprofesionální a profesionální nástroje s dobrým výkonem a vysokým točivým momentem.