Jaký je rozdíl mezi drátem pro vyžínače trávy

Jak vybrat strunu pro strunovou sekačku (křovinořez) Husqvarna?

Pro výběr rybářského vlasce pro vyžínače na trávu je nejprve nutné určit typ strunové hlavy, protože od toho se odvíjí typ vlasce, který potřebujete.

Průměr strunové sekačky na trávu:

 • 1,6 mm. používá se hlavně v elektrických vyžínačích a akumulátorových křovinořezech do 0,7 kW.
 • 2,0 mm. používá se v elektrických vyžínačích s výkonem nad 1 kW a řetězových pilách s výkonem do 0,9 kW.
 • 2,4 mm. určeno pro křovinořezy středního výkonu do 1,4 kW. Nejoblíbenější jsou prameny tohoto průměru s kroucenou částí nebo kulaté prameny.
 • 2,7 mm. určeno pro poloprofesionální modely křovinořezů.
 • 3,0 mm. používá se pro profesionální křovinořezy.
 • 3,3 mm. používá se pouze u profesionálních modelů elektrických a benzínových vyžínačů. Tento vlasec pro zastřihovače je kulatý a prodává se ve velkých cívkách.

Základní parametry

Rozhodujícími faktory jsou složení a průměr vlákna. Materiál má značný vliv na trvanlivost. Je vyroben z nylonu, protože je považován za nejodolnější materiál. Nyní jsou k dispozici hliníkové výrobky. ještě účinnější.

Přibližný průměr lze určit podle motoru. Elektrické vyžínače trávy s výkonem 1 kW vyžadují vlákno o tloušťce 2 mm, s výkonem pod 500 Wattů ne silnější než 1,6 mm.

U řetězových pil se používá šňůra o průměru 2,4 až 3 mm, u křovinořezů 3,2 mm. Čím výkonnější křovinořez, tím větší nástavec. Dodržujte prosím.

Průměr kabelu

Volba průměru vychází z jednoduché logiky: čím hustší a hustší je porost, tím větší by měl být průměr vlákna. Kromě vyššího řezného výkonu vám zvětšený průměr struny zajistí větší odolnost proti husté trávě, plevelu a mrtvému dřevu.

Pro střední. lehká práce Pro sekání trávy 1,5. 2 mm
Pro střední. těžká práce Sekání trávy a drobného plevele 2 až 3 mm
Za tvrdou práci Sekání trávy, malých a velkých plevelů ≥ 3 mm

Každá strunová sekačka nebo strunová hlava je obvykle určena pro určitý rozsah průměrů struny, proto je dobré se před pořízením nové struny podívat do návodu k použití.

Tip inženýra šampiona

Jaký je nejlepší vlasec pro váš vyžínač?

Neexistuje jednoznačná odpověď. Kruhové typy jsou univerzální, zatímco šňůry ve tvaru hvězdy nejsou vhodné pro všechny. Zkušení pracovníci říkají: Správná volba vlákna zvýší produktivitu a ušetří čtvrtinu času při úklidu dvora.

Je třeba zvážit kategorii stroje, pro který hodláte řezací nástavec zakoupit. Předpokládá se, že kroucená šňůra je nejvhodnější pro sečení ke všem vyžínačům (s výjimkou benzínových vyžínačů. ty by se měly vzdát šňůry s kovem uprostřed). Zvlněné čáry se snadno prořezávají trávou, což u hladkých čar není vždy pravidlem.

Čím tenčí nit, tím snadnější je zkosení, ale je méně odolná, rychle se trhá nebo opotřebovává. A silné přetěžují stroj a kazí trávník, protože drtí zelenou hmotu.

Pokud se vám nelíbí kroucená šňůra, použijte zakulacenou šňůru nebo šňůru, která je podle vás pro váš zastřihovač nejvhodnější. Mnozí doporučují používat patentovanou strunu vyvinutou stejnou společností jako strunová sekačka.

tloušťka vlákna (filament)

Správnou tloušťku zjistíte podle specifikací sekačky na trávu nebo podle nápisu na univerzální cívce. Nejběžnější je šňůra o průměru 1,2 až 4 mm. Pro každý model strunové sekačky však existuje jiný průměr vlasce. Jde o to, že pokud je vlákno tenčí, než je nutné, zvýšíte opotřebení motoru zvýšením počtu otáček hřídele. Pokud je příliš hustá, může způsobit zvýšený odpor při otáčení a motor se přehřívá a nakonec se porouchá. Pro určení přesného průměru vlákna je nejlepší řídit se typem motoru strunové sekačky. Z toho vyplývají následující výsledky:

 • Pro elektrickou strunovou sekačku s nízkým motorem o příkonu nižším než 500 W je požadována tloušťka žacího vlákna 1,3 mm. Pokud takovou šňůru nenajdete, můžete použít silnější šňůru o průměru 1,6 mm, ale ne více.
 • Pro elektrickou strunovou sekačku s motorem o výkonu přibližně 1 kW zvolte žílu o průměru 2 mm.

Nezáleží na tom, jaký typ hřídele má elektrická strunová sekačka, zakřivenou nebo rovnou (umožňuje instalaci nožů).

Tip! Pokud je nářadí původně vybaveno 1,6 mm strunou, můžete do něj vložit 2 mm strunu, což nebude mít vliv na chod motoru.

Pokud se jedná o model poháněný benzinem, je naprosto nezbytné zjistit, jakou hřídelí je sekačka vybavena. U ohnutého závitu se nejčastěji používají závity o tloušťce 2 mm. Naproti tomu nástroj s přímou hřídelí je vybaven strunou na trávu o průměru 3 mm nebo 2,4 až 2,5 mm. Nejsilnější strunové vedení se obvykle používá u větších nástrojů (1,3 kW a více).

Pokud jde o to, která strunová sekačka je nejlepší pro sekání mladé trávy nebo dlouhotrvajícího mrtvého dřeva, můžete struny rozdělit do následujících kategorií:

 • 1,2 až 1,6 mm střihací šňůra. Jedná se o nejtenčí vlákno používané k vyžínání trávníků.
 • 2. 2,4 mm umožňuje sekat mladší i tvrdší trávu. Vhodné pro příležitostné použití.
 • 3 až 3,2 mm umožňuje sekání trávy a silných stonků plevele nebo mrtvého dřeva, pokud zřídkakdy vyrážíte mimo město.

Nejčastěji používaný vlasec pro strunovou sekačku je 4 mm. Je to proto, že se málokdy stává, že byste museli řešit tak silné zarůstání. Pokud však vlastníte výkonnou benzinovou „sekačku“ a již několik let jste nebyli v přírodě, je pro vás nejlepší volbou 4mm strunová sekačka.

Tvar výseče

Existuje široká škála strun s různým průřezem. podle toho, jakou strunu má vaše sekačka na trávu, můžete sekat ten či onen druh trávy:

 • Šňůry s kruhovým průřezem jsou nejoblíbenější a jsou levnější než ostatní, od 68 (12 m). Dobře sekají čerstvou trávu, ale špatně se hodí k sekání odumřelé trávy a křovin. Nevýhodou tohoto druhu vedení je jeho poměrně hlasitý zvuk, který připomíná hukot běžícího motoru.
 • Kroucená šňůra je méně hlučná, ale není příliš silná. Tyto strunové sekačky jsou tedy nejvhodnější pro jemnou, mladou trávu, kterou pravidelně ošetřujete. Tyto strunové sekačky stojí od 100.
 • Čtvercové, obdélníkové nebo hvězdicové žací lišty jsou tišší a rovnoměrněji sekají. Tyto výrobky však nejsou ani příliš odolné. Tento druh vedení stojí asi 147 za 12 metrů.
 • Zubatá šňůra s ostrými hranami se používá na velké plevele v zanedbaných oblastech. Strunová sekačka nebude vydávat velký hluk, ale díky svým lepším aerodynamickým vlastnostem poskytne sekačce větší výkon. Takové vlákno je vhodné pro výkonnou strunovou sekačku. Vroubkovaná šňůra je považována za trvanlivější a odolnější.
 • Dvoudílná střihací šňůra s vnitřním jádrem s kruhovým průřezem je nejpevnější ze všech. Díky jádru z jiného materiálu může šňůra sekat i malé keře. Tento vyžínač je však vhodný pouze pro benzínové vyžínače. Vzhledem k vysoké ceně (od 250) by tato šňůra nebyla vhodná pro každodenní použití.

Vlákna

Složení linky určuje, jak dlouho vydrží. Vlákna jsou nejčastěji vyrobena z nylonu. Tento materiál podléhá menšímu opotřebení a má vysokou odolnost vůči vysokým teplotám a vysokému zatížení. Délka práce nemá žádný vliv ani na vlastnosti nylonu.

Koaxiální vedení jsou nejsilnější. Poznáte je podle silného jádra, díky kterému vydrží déle než nylonové šňůry. Tento vlasec se obtížně řeže nožem a při řezání vydává méně hluku.

Nejdražší řada pro zastřihovač je ta s hliníkem, respektive jeho inkluzemi. Taková šňůra se na trhu objevila relativně nedávno, ale již nyní můžeme s jistotou říci, že je nejodolnější.

Jaký je nejlepší vlasec pro zastřihovač?

Obecně lze říci, že zastřihovače dnes vyrábí mnoho společností, některé světoznámé, jiné nemají jméno. Těm prvním byste měli stále věřit. To samozřejmě vede k vyšším nákladům. Můžete si však být jisti vysokou kvalitou. Pokud si koupíte levný materiál od nejmenovaného výrobce, může se stát, že dostanete kvalitní a nepoužitelný výrobek. Takže je to vždycky loterie. Je snazší a příjemnější spolupracovat s velkými výrobci, kteří mají prověřenou kvalitu výrobků a váží si své pověsti.

Zde je několik nejznámějších společností, jejichž řada vyžínačů je k dostání v mnoha specializovaných obchodech:

 • Champion vyrábí mnoho řad, od levných nylonových až po dvoudílné šňůry. Ano, výrobky Champion nejsou levné. Pokud však chcete pro svůj vyžínač opravdu ten nejlepší vlasec, který vám zajistí co nejdelší životnost, možná byste měli zvážit.
 • Echo je společnost, která je připravena nabídnout vynikající řadu vyžínačů, a to jak z hlediska ceny, tak kvality. Tvar a průměr průřezu se liší, ale obecně platí, že cena a kvalita jsou zcela shodné.
 • Husqvarna. poměrně drahý výrobce, ale kvalita je bezkonkurenční. Materiál se nevyrábí v Číně ani ve Vietnamu, ale v Evropě.
 • Rezer nabízí cenově nejvýhodnější řadu vyžínačů v různých průměrech, průřezech a barvách. Pokud nemáte dostatek peněz, můžete si vybrat tuto možnost.
 • Siat je seriózní italský výrobce, který vyrábí drahé (ale ne přehnané) a velmi kvalitní výrobky. Volba pro seriózní uživatele, kteří vědí, že za dobrou věc je třeba zaplatit dobré peníze.

V tomto bodě náš článek končí. Nyní už víte o střihacích linkách dost na to, abyste se rozhodli, že nebudete litovat.

Základní chyby při výběru vlasce

Hlavní chybou kupujících střihacích linek je ničení obalů. Poskytuje informace o tom, s jakými nástroji lze linku používat. V tomto ohledu mohou nastat problémy:

 • Výběr struny, která neodpovídá výkonu motoru sekačky na trávu. Nesprávně dimenzované šňůry vedou k opotřebení nebo přetížení jednotky.
 • špatný průměr. Otvor ve střihači, kterým prochází struna, je různě široký. Proto pokud si koupíte špatný vlasec pro svůj vyžínač, jednoduše jej nebudete moci provléknout strojkem.
 • Nepřesná volba tvaru průřezu. Pro různé pracovní podmínky jsou zapotřebí různé typy vedení. Pokud není jejich tvar správný, snižuje se kvalita řezu a životnost.

U pěstovaných trávníků s měkkou trávou nepoužívejte kroucenou, mnohoúhelníkovou nebo tvarovanou strunu. Takové linky mohou snadno zvládnout sekání, ale výdaje v tomto případě jsou neopodstatněné, protože existuje kulatá šňůra, která je levnější a dokonale seká čerstvou trávu.

Strunová sekačka na trávu Oregon

Jaký je nejlepší způsob sekání trávy

Před výběrem příslušenství pro zahradní nářadí je třeba zodpovědět otázku „jaký druh trávy bude sekat“? Pokud je čerstvá, je volba jasná. Pro tento typ práce je ideální střihací šňůra.

šňůra pro zastřihovač je vyrobena z nylonu. Stébla trávy se sekají pomocí 2 hrotů, které rotují vysokou rychlostí. Zároveň platí, že čím vyšší jsou otáčky, tím je nástroj účinnější.

Šířka sečení se může pohybovat v rozmezí 40-50 cm. To závisí na tom, jak rychle lze práci provést. Čím větší je šířka sečení, tím rychleji bude trávník posekán.

Výrobek lze použít k sekání jakéhokoli typu trávy bez ohledu na její výšku. Dokáže sekat velmi nízkou trávu, ale také velmi vysokou. Je třeba zdůraznit, že totéž nelze říci o sekačce na trávu. Strunové sekačky jsou také vynikající pro sekání trávy v místech, která nejsou přístupná sekačkám na trávu.

Drát je ideální pro sekání trávy na zahradě. Není schopen stromy nijak poškodit. střihací šňůra jemně klouže po jejich kmeni, aniž by poškodila korunu.

Řezací linka je jedna z nejlepších pro sekání trávy na seno. Upozorňujeme však, že s tímto drátem nelze sekat tvrdohlavou a hustou trávu. Pro sekání tohoto druhu trávy potřebujete nůž.

Trimovací šňůra nebo kotouče?

V obchodech jsou často k dispozici modely zastřihovačů, které místo vlasce používají kovové disky. To má svůj důvod:

 • Šňůry a vlasce jsou žádané při sekání trávy a vegetace v oblastech, kde jsou různé překážky v podobě kamenů, sloupků nebo stejného plotu. Díky flexibilnímu postroji se můžete vyhnout kolizi s překážkami během práce a snížit zatížení nářadí;
 • kovové disky jsou určeny k sečení trávy na poli a ve velkých parcích a zahradách. Jsou vynikajícím řešením pro hustý porost, ale také pro trávu se silnými stébly.

Nevýhodou kotoučů je, že se zuby při střetu s překážkou brzy opotřebují a musí se vyměnit. Kromě toho taková nehoda zvyšuje zatížení pohonné jednotky.

Oblíbenou volbou pro strunovou sekačku je kulatá šňůra s nízkou tloušťkou. Taková linka pro strunovou sekačku si účinně poradí se sečením trávníku, pomůže odstranit nežádoucí vegetaci na pozemku a dokonce ořezat staré větve stromů, keřů.