Jakým olejem naplnit převodovku křovinořezu?

Kolik oleje do strunové sekačky na trávu na litr benzínu

Benzínové sekačky jsou poměrně běžným nářadím, které zahrádkáři a majitelé domů používají k sekání trávy a výrobě sena. Běžnější názvy těchto nástrojů jsou „vyžínač trávy“ a „sekačka na trávu“. Hlavní rozdíl spočívá v konstrukci motoru. drahé segmentové přístroje jsou vybaveny čtyřtaktními modely a levné. dvoutaktními modely. Ty mají mnoho výhod, včetně nízké hmotnosti, snadného použití a nízké ceny.

Nejdůležitějším předpokladem pro dvoutaktní modely je příprava palivové směsi podle vzorce výrobce benzínu a oleje. Zjednodušená konstrukce motoru neobsahuje samostatný mazací kanál, takže motorový olej se přidává přímo do benzinu. Nedodržení správného poměru vede k výraznému zkrácení životnosti nástroje a dokonce k jeho zlomení. Zjistěme, jaká směs je potřebná pro benzínové vyžínače, jak směs správně připravit a co může ovlivnit.

Materiály:

Nejprve je třeba demontovat výložník. U běžného benzínového vyžínače stačí odpojit horní a dolní převodovku.

Pokud má sekačka grasshopper skládací dvoudílný výložník, je to ještě snazší. Stačí odstranit spojovací nákružek uprostřed a oddělit poloviny.

Pokud je kobylka již v provozu, můžete si všimnout opotřebení hřídele a v případě dělené hřídele i středicích pouzder. Tato místa je třeba promazat.

Na hadřík nebo prsty by se mělo vytlačit malé množství maziva a hřídel by se měla opracovávat bez přeskakování. Nanáší se v tenké vrstvě, ale všude. Zvláštní pozornost věnujte drážkování, protože je nejvíce namáháno, zejména když nůž kobylky naráží na kameny a jiné předměty.

Namaštěná hřídel se mírným pootočením nasadí zpět na hřídel. Tím zajistíte, že část přebytečného maziva zůstane na seřizovacích pouzdrech, kde má být. Otáčení také pomůže drážkování dostat se do svého místa na převodovkách.

Pokud servisujete přímou sekačku s nedemontovaným výložníkem, jednoduše jej znovu připojte k převodovkám. V případě dvoudílného výložníku se krátké hřídele zasunou každá do své poloviny. Poté se části výložníku vyrovnají do středu. Pokud jejich drážky nezapadnou, jednoduše spodní převodovku otočte rukou. Poté se spojená tyč opět spojí spojkou.

Pokud je sekačka používána zřídka, je třeba ji servisovat každou sezónu. Použité převodové mazivo odolává vysokým teplotám, takže z něj po celou dobu životnosti křovinořezu nekape olej. Stejné mazivo lze použít i k mazání převodovek. Pokud trubice nemá trysku, lze mazivo vytlačit pomocí mazací pistole. Frekvence mazání převodovek je vyšší než frekvence mazání hřídelí. Výrobce obecně doporučuje provádět tuto proceduru každých 5 hodin.

Potřebujete

Vezměte stříkačku a dočasně vyjměte píst. Válec namažte tukem. Obvyklé množství je 5-10 g (přesné množství najdete v návodu k použití křovinořezu).

Nebuďte líní věnovat několik minut po zakoupení křovinořezu a před začátkem sezóny sečení promazání této důležité sestavy. Váš nástroj je vždy připraven k použití a vydrží dlouho, dlouho.

Potřebné nástroje a materiály

K údržbě převodovky je zapotřebí následující nářadí a materiál:

Šestihranný klíč pro otevření mazacího otvoru převodovky

Tento klíč se obvykle dodává s křovinořezem nebo vyžínačem.

Dalším nástrojem je 10ml injekční stříkačka dodaná lékařem. Zde naplňte mazací pistoli.

Doporučuje se používat olej od výrobce křovinořezu. V krajním případě můžete použít jakékoli mazivo pro rotační převody, např. Lithol 24.

Akce Otevřená převodovka

Otevřete reduktor, abyste k němu získali přístup. To lze provést poměrně snadno. vyšroubujte šroub na převodovce pomocí imbusového klíče. Šroub se u všech křovinořezů nachází na stejném místě. v blízkosti nářadí.

Akce Naplňte stříkačku olejem

Průměr mazací trubky neodpovídá průměru převodovky

Mazivo byste měli do převodovky bez problémů vmíchat pomocí mazací pistole.

Poté naplňte mazací pistoli tukem z tuby.

Poté se píst znovu zasune do stříkačky. Stříkačka připravená k plnění tukem.

Akce Naplnění převodovky plastickým mazivem

Do otvoru reduktoru vložte mazací pistoli

Nejprve vložte do otvoru převodovky mazací pistoli.

Vymačkejte trochu tuku a otočte asi o čtvrt otáčky

Poté do převodovky vmačkejte trochu maziva a otočte ji asi o čtvrt otáčky.

Po vymačkání veškerého tuku je proces dokončen

Doplňte malé porce tuku. Po každé aplikaci maziva otočte převodovkou o 1/3. 1/4 otáčky. Doporučuje se zvolit množství maziva pro každou náplň maziva tak, aby se převodovka během mazání plně otočila.

Akce Utěsnění převodovky

Po naplnění reduktoru tukem utáhněte šroub na reduktoru a řádně jej zajistěte.

Jak namazat převodovku křovinořezu (nejjednodušší způsob)

Jak namazat převodovku travní sekačky nebo křovinořezu: správná péče o zahradní techniku | (Foto Video)

Zpětná vazba od našich čtenářů je pro nás velmi důležitá. Zanechte své hodnocení v komentářích, včetně argumentů pro výběr. Vaše zpětná vazba je velmi užitečná pro ostatní uživatele.

Pohon výložníku a nářadí

Tyč má dvě velmi důležité funkce: první spočívá v tom, že tvoří pevnou kostru celé konstrukce, a druhá v tom, že uvnitř duté kovové tyče běží hřídel, která spojuje nářadí s motorem. Třídu nářadí poznáte podle tvaru výložníku. Pokud je výložník zahnutý, lépe se s ním pracuje, ale je poháněn ohebnou hřídelí, která nemůže přenášet velký točivý moment. Pokud je tyč rovná, prochází jí pevná kovová tyč, která je mnohem spolehlivější a může přenášet větší točivý moment. Proto mají profesionální nástroje vždy rovné výložníky.

Mazání převodů by mělo být prováděno pravidelně, v souladu s doporučeními uvedenými v návodu k použití pro daný model. To by mělo být provedeno také v případě, že

Kromě převodovky je třeba pravidelně mazat také hřídel sekačky na trávu. To je norma pro správnou péči o spotřebič.

Neustálé používání strunové sekačky namáhá převody v důsledku odřezků trávy, nečistot a změn točivého momentu. zvolte kvalitní mazivo, abyste prodloužili životnost převodovky.

Typy použitého maziva

Při výběru maziva byste měli zvážit následující faktory:

Pokud má použité plastické mazivo dobrou přilnavost, téměř nikdy se nevytlačí z převodovky mezerami.

Spotřeba tuku se liší v závislosti na modelu. To je do značné míry dáno intenzitou používání křovinořezu a zahříváním převodů. Mazivo se považuje za dostatečné, pokud provozní teplota převodovky nepřekročí 40 °C.

Podle konzistence mohou být maziva pro vyžínače trávy

Z hlediska složení jsou žádané tyto typy plastických maziv

 • grafitová plastická maziva, která výrazně snižují tření, což vede k lepšímu otáčení ozubených kol;
 • Lithiová plastická maziva, která jsou rovněž vynikající antikorozní směsí a jsou naplněna přísadami, které zvyšují odolnost kovu proti opotřebení bez škodlivých látek;
 • Víceúčelový, s obsahem vysoce rafinovaných minerálních olejů a složek zvyšujících výkon.

Příklady vhodných maziv jsou: Champion EP-0, plastické mazivo OREGON, Oleo-Mas, Azmol 158, Lithol.24. Měli byste také věnovat pozornost radám výrobců v této oblasti a používat jimi nabízené materiály. Ty lze zakoupit u specializovaných prodejců.

Víceúčelové plastické mazivo Champion EP-0 120 gr

Algoritmus samomazání převodovky

Nerozebírejte ozubené soukolí před jeho promazáním. Přístroj má již speciální otvor pro tento účel (je zobrazen na fotografii níže). Kromě ozubených kol je třeba při mazání věnovat pozornost i těmto prvkům mechanismu:

Nalijte olej nebo tuhé mazivo přes mazací šroubení se šroubením. Postupujte v následujícím pořadí:

 • očistěte skříň převodovky od nečistot a trávy, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblasti kolem zátky, abyste zabránili vniknutí nečistot do mechanismu;
 • Odšroubujte zástrčku vhodným nástrojem (často je součástí vyžínače);
 • vybrané plastické mazivo se vstřikuje do otevřeného olejového otvoru pomocí trubičky nebo injekční stříkačky, jak je znázorněno na obrázku níže
 • zašroubujte zástrčku na místo.

Při nanášení maziva otáčejte nožovým nožem tak, aby se rovnoměrně rozprostřelo po zubech hnacích ozubených kol.

Pokud je z jakéhokoli důvodu nutné převodovku rozebrat, je třeba ze všech povrchů převodů, skříně a hřídele zcela odstranit staré mazivo a teprve poté lze použít nové. Demontovaná ozubená kola je vhodné mazat tuhými mazivy.

Podívejte se na video, jak probíhá mazání převodovky:

Převodovku byste měli mazat alespoň jednou ročně, ale doporučuje se mazat ji každých 20 hodin intenzivního používání vyžínače. Pokud se objeví první známky poruchy, měli byste co nejdříve použít mazivo.

Mazivo pro převodovky sekaček na trávu: Jak vybrat a použít správné mazivo?

Někdy se střihač trávy začne při intenzivním sečení chrastit a vydávat nepříjemné zvuky, což je příznakem nedostatečného mazání převodovky. Převodovka je nejvíce namáhána, a proto se rychleji opotřebovává. Pokud není včas promazána, může převodovka brzy zamrznout!

Výběr maziva

Při sečení trávy je mechanická část sekačky vystavena rázovému zatížení způsobenému neustále se měnícím točivým momentem, kontaktními silami na hroty, dynamickým zatížením a také odporovým reakcím od nánosů nečistot a trávy. Nové mazivo pro převodovky sekaček na trávu musí zohledňovat všechny tyto aspekty, takže složení musí být v každém případě zvoleno individuálně.

 • Intenzita spotřeby plastického maziva převodovky. Mnoho výrobců vyžínačů, kteří se spoléhají na svá servisní střediska, neuvádí žádné informace o době mezi mazacími intervaly. Často je tedy třeba se rozhodnout na základě odborných rad a osobních zkušeností.
 • Viskozita maziva. Moderní složení maziv se dělí na 3 druhy: tuhá maziva, která během provozu měknou, plastické směsi pro univerzální použití a vysoce viskózní směsi s různými druhy přísad.
 • Značka výrobce. Je nezbytné, aby každý výrobce, ať už Makita, Husqvarna, Huter nebo STIHL, používal své vlastní přípravky. Výjimkou jsou domácí vyžínače trávy, u nichž se v návodu na použití neuvádí, s jakým typem tuku je třeba pracovat.
 • Přilnavost směsi k povrchu převodovky. Je důležité, aby mazivo nebylo během provozu vytlačováno z jednotky nebo do mezer.

Teplota, při které si plastické mazivo zachovává svou mazací schopnost, má také vliv na spotřebu plastického maziva. Proto se za optimální pro mazání považuje povrch převodovky zahřátý na 40 stupňů, jehož množství se považuje za dostatečné.

Předpokládá se, že převodový olej nemůže být univerzální, ale to není zcela pravda. V praxi je optimální mazivo, které současně obsahuje:

 • Anorganické minerální oleje s dobrou rafinací;
 • Tuhá maziva s disulfidem molybdenu nebo žulou. První varianta je výhodnější, protože při ní zůstává mazací schopnost co nejdéle zachována při velkém počtu otáček hřídele;
 • Přísady proti opotřebení bez toxického olova.

Maziva doporučená výrobcem určitého modelu sekačky na trávu, domácí přípravky Azmol 158, Litop-24 a Oleo-Mas, stejně jako přípravky na bázi lithia Champion EP-0 a GearGrease OREGON se mohou pochlubit výše uvedenými požadavky.

Jak správně namazat převodovku strunové sekačky na trávu?

Na horní straně skříně, kde je umístěna převodovka, je technologický otvor, který je během provozu sekačky zakryt šroubem. Tento šroub je třeba vyšroubovat a do otvoru vstříknout 1,5 až 2 mililitry plastického maziva z vývodu trubice. Pokud byla zakoupena jiná balicí jednotka, lze k vložení směsi do otvoru použít běžnou injekční stříkačku. Poté se šroub umístí na své místo.

Bez ohledu na doporučení uživatele by se tato operace měla opakovat každých 10-15 hodin provozu vyžínače trávy. V jiných případech může být nutné vyměnit nebo přimazat převodovku, aby se stroj před zimou zachoval, opravit jednotku, umýt a vyčistit převody na začátku léta apod.п.

Po demontáži je vhodné před nanesením nového maziva zcela odstranit zbytky staré směsi, i když nejsou znečištěné nebo zoxidované.

Po nanesení nového maziva hřídelí několikrát ručně otočte, aby se směs rovnoměrně rozprostřela na všechny povrchy převodovky.

Při aplikaci je důležité věnovat zvláštní pozornost následujícím součástem sekačky na trávu

 • Ložiska s opotřebovaným těsněním, přes které by mohly během provozu stroje unikat zbytky maziva. Pokud je v takovém případě maziva nedostatek, zařízení začne výrazně vibrovat. To se často stává u čínských modelů, u kterých stojí za zvážení výměna ložiskové jednotky za vysoce kvalitní analog, například švédské SKF.
 • Psík startovací cívky, protože se při zapnutí pohonu často dotýká drážek na setrvačníku. Kromě mechanického opotřebení dochází také k mechanicko-chemické korozi mezi spoji ručního kola a psaníčka, protože jsou vyrobeny z různých materiálů. psaníčko je z oceli, ruční kolo z hliníku.
 • Je známo, že setrvačník, který je obvykle pokrytý zbytky trávy, klade nadměrný odpor kvůli zahuštěné travní šťávě.
jakým, olejem, převodovku, křovinořezu

Mazivo pro převodovky sekaček na trávu se vybírá na základě mnoha výše popsaných parametrů. Pečlivě si zapamatujte tyto body a získáte dlouhou a bezproblémovou životnost, vždy pečujte o svůj trávník a trávník na dobře posekané ploše.

Olej pro křovinořez. jak vybírat a v jakém poměru ředit

Mnozí z vás mají v domácnosti benzinové nářadí, například v soukromém domě se neobejdete bez motorové pily. Hodí se na výrobu palivového dřeva na zimu při stavbách a opravách a obecně je to velmi užitečný nástroj. Pokud má venkovský dům více a slušně velký pozemek, k boji s trávou stačí vyžínač na trávu nebo sekačka na trávu, které také jezdí na benzín.

Samozřejmě si můžete koupit i elektrické, ale ne každý rád tahá 30metrový prodlužovací kabel, aby posekal trávu hlubokou po kolena. Proto většina lidí raději pracuje s benzinovým nářadím. Jak víte, do benzinu je třeba přidávat speciální olej pro dvoutaktní motory. Zde o tom budeme mluvit, protože je to velmi důležitý aspekt, pokud nedoplníte olej a přidáte ho ve špatném poměru, pak váš motor velmi rychle „praskne“ a vaše cesta bude ležet v servisním středisku. Abyste se vyhnuli všem těmto potížím, přidávejte pouze kvalitní olej ve správném poměru.

Nejoblíbenějším řešením pro řetězové pily, křovinořezy a vyžínače je oblíbená značka STIHL. Dodává se ve 2 baleních. 1 litr a 100 ml. Pokud si koupíte větší, ušetříte spoustu peněz. Pokud tvrdě pracujete, postačí vám litrová láhev. Litrová lahvička stojí 250 a 10 ml lahvička stojí 60. Pokud si koupíte větší, úspora je zřejmá.

Do benzinu se přidává v poměru 1:50, což znamená, že na 5 litrů benzinu přidáte 100 ml. Jak vidíte, malá láhev je ideální pro přidání 5 litrů benzinové směsi do motorové pily nebo vyžínače. velká láhev má na boku speciální značení, abyste viděli, kolik oleje jste nalili. Pokud si koupíte velkou litrovou láhev, kupte si v lékárně také 20ml injekční stříkačku. Velmi praktické. 1 stříkačka oleje na 1 litr benzínu.

Doporučujeme vám používat originální olej STIHL pro váš stroj. je ideální, protože byl vyvinut a testován speciálně pro elektrické nářadí STIHL. Všimněte si, že Stihl má své vlastní značky, jako je VIKING (oblíbené modely benzínových vyžínačů). Používejte olej Stihl i pro ně a nebudete mít žádné problémy.

Pokud jste do kanystru nalili více benzinové směsi, než můžete použít, je lepší zbytek uložit do kovového kanystru nebo do skleněné nádoby. Nikdy neskladujte směs v plastové lahvi. Samozřejmě, pokud zbytky spotřebujete během několika dní, můžete zbytek směsi nalít do plastové nádoby, ale pokud bude směs skladována delší dobu, pak buď kanystr, nebo skleněná nádoba. Důvodem je to, že benzínová směs způsobuje korozi plastové láhve, ve směsi jsou mikroskopické usazeniny plastu, což motoru velmi škodí. Pokud chcete, aby váš nástroj fungoval dlouho a bez problémů, mějte na paměti následující.

Druhou nejoblíbenější značkou oleje je proslulá Husqvarna. Samozřejmě, když to řeknete takto, tak motorové pily STIHL používá více lidí, alespoň všichni moji známí a jejich známí je používají pouze při své práci.

Jsou však tací, kteří si nářadí Husqvarna váží, a já je chápu, protože osobně nevidím mezi Husqvarnou a Stihlem velký rozdíl a obě nářadí jsou velmi kvalitní. Ale viděl jsem spokojené majitele řetězových pil Husqvarna. říkají, že jsou skvělé. Vlastní pily jsem neřezal, ale vždycky poslouchám, co říkají ostatní. Pokud tedy máte motorovou pilu Husqvarna, je lepší používat speciální značkový olej. Ale nic špatného se nestane, když benzín Stihl naředíte. Pokud však výrobce doporučuje pouze jeden ze svých výrobků, pak to uděláme.

V prodeji jsou litrové nádoby. Černá stylová láhev, stejné značení na boku jako u Stihlu (abyste věděli, kolik oleje bylo z láhve vylito). Mně připadá úplně stejně kvalitní. Stojí 270, o něco víc.

Obě jsou kvalitní, stojí stejně a jsou ředěny v poměru 1:50. Můžete si koupit jakýkoli olej, ale je lepší používat olej značky pro váš nástroj, protože bude dokonalý, přesně jak uvádí výrobce. Hodně štěstí při řezání, sekání trávy a ať vaše elektrické nářadí pracuje dlouho bez poruch.

A ještě poznámka na okraj: ponorné čerpadlo Aquarius 3. moje recenze.

Výkon

Výběr benzínových sekaček, nebo se také nazývají podle názvu žacího zařízení. vyžínače trávy, by měl být proveden na základě množství práce, čím větší je zpracovatelná plocha, tím větší výkon je potřeba. Pro malé pozemky jsou vhodné domácí vyžínače, pro zahradní pozemky jsou vhodné vyžínače střední třídy a pro sekání velkých ploch, zejména pokud se na nich vyskytují houštiny plevele nebo keře, je zapotřebí výkonný profesionální nástroj. parkový nástroj. Takové stroje mají výkon vyšší než 2,5 hp.с. Může běžet 3-4 hodiny denně.

Většina sekaček je vybavena benzínovým motorem (ICE), může být dvoutaktní i čtyřtaktní, není mezi nimi žádný zvláštní rozdíl. Čtyřtaktní motory jsou úspornější a výkonnější, ale jejich údržba je obtížnější a opravy nákladnější. Dvoutaktní motor se snadněji udržuje, je levnější, ale má nižší výkon, spotřebuje více paliva, má špinavější a hlučnější výfuk. Kombinované motory lze nalézt také. Kromě benzínových motorů mohou být vyžínače trávy vybaveny elektromotory, které jsou připojeny k domácí síti 220V dlouhým kabelem, ale zpravidla. jedná se o domácí přístroj, protože. jsou vázány na napájecí vodiče.

Zpětná vazba uživatelů na maziva

Odborníci doporučují používat pouze originální materiály, jejichž specifikace splňují požadavky výrobce. Pokud tomu tak není, je třeba si ujasnit, jak mazat převodovku strunové sekačky. Zkušení uživatelé nedoporučují používat solidol, protože tento materiál není vhodný z hlediska teplotních a rychlostních charakteristik montáže, stejně jako konzistence. Materiál také nemá žádné vlastnosti proti opotřebení.

Rozsah provozní teploty solidolu. od minus 40 do 65 stupňů, ale i při těchto parametrech se v procesu zahřívání zvyšuje hustota materiálu a samotné mazivo se stává hrubým. V případě nouze lze použít „Lithol-24“.