Rozdíly mezi pilou na kov a pilou na dřevo

Základní vlastnosti pily na dřevo

Délka čepele (mm)

To je první kritérium výběru. Bez délky nemá smysl hodnotit všechny ostatní parametry šavlové pily.

Proč? Nejprve. zuby pily se při řezání dřeva zanášejí pilinami. Dvojnásobná délka zajišťuje, že v extrémních polohách čepel zcela vyčnívá ze dřeva. Výsledkem je samočištění odpadávajícími nečistotami.

Za druhé. čím větší je rozsah pohybu rukou při práci s nářadím, tím menší je jejich únava. A to má přímý dopad na produktivitu. Pokud je pila zvolena pro intenzivní použití, je řezání velkého množství dřeva více než důležité.

  • Pokud si pilku na dřevo pořizujete jako ruční nářadí do domácnosti pro všechny příležitosti, postačí vám 300mm čepel.
  • Velké opravy, a to i ve stavebnictví. sem patří i řezání velkých vzorků (klád, prken, trámů). Pro takové aplikace by měl být zvolen pilový list v rozsahu 475±25.

Typ oceli

Mnoho druhů kovů. U pil na dřevo je to zpravidla 45 HRC. Zuby jsou složitější. Mohou být kalené (mají tmavší odstín než ostří) nebo bez předchozí tepelné úpravy.

Kalené zuby se nebrousí. V podstatě se jedná o odolnější pilku na železo, ale v jistém smyslu je na jedno použití. Pokud jsou břity ztupeny v důsledku nedbalosti nebo nevhodného používání, nelze je uvést do provozuschopného stavu. Ale pro příležitostné kutilské práce, např. řezání dřeva, je to ideální nástroj. Pokud jste si vybrali pilku na železo od známého výrobce, můžete si být jisti, že vám vydrží dlouho.

Nekalené zuby si můžete sami přebrousit a upravit. Šikovné a praktické na jedné straně. Vyžaduje to však zkušenosti. Málokdo se tím může pochlubit? Jako nástroj pro každodenní použití se sotva vyplatí kupovat takovou pilku na železo. Pokud však jde o rozsáhlé truhlářské práce (např. stavební), je to správná volba. Je třeba zvládnout základy broušení a obtahování, zejména proto, že to není tak obtížné.

Jak zkontrolovat kvalitu a ostrost oceli

  • Kvalitu oceli lze zkontrolovat i bez certifikátu. Čepel pily na železo má mez ohybu. Zpočátku je dokonale hladký. Opatrně jej ohněte (přípustná koncová poloha, když je připraven k prasknutí, vaše ruka jej „přečte“), pak jej uvolněte a zkontrolujte geometrii. Odchylka větší než 2 mm od osy linie řezu je známkou špatné kvality oceli. Lepší je přeplatit a přesto vybrat jinou pilu na dřevo.
  • Typ zubu lze určit vizuálně. Pokud mají tradiční trojúhelníkový tvar, je třeba pilku na železo narovnat a nabrousit. Trapézové ostří. kalené. Ty již byly zmíněny výše.

Velikost zubu

Toto označení pily je na čepeli znázorněno symbolem TPI. Hodnota rozměru. počet zubů/palec.

Doporučená hodnota TPI

  • 3. 6. Tato pila je ideální pro hrubé opracování dřeva. Například řezání velkých větví na dvoře, řezání malých klád, prken atd. Tedy v případech, kdy třásně na hranách nejsou rozhodujícím faktorem a přesnost řezu není při práci se dřevem rozhodujícím faktorem.
  • 7. 9 a více. Tento typ pily je vhodné zvolit, pokud plánujete pracovat s deskovými materiály, jako jsou dřevotřískové desky, dřevovláknité desky, OSB, FC atd. Takový nástroj zajišťuje „jemné“ řezání, které nezanechává žádné třásně a zubaté hrany.

Typ rukojeti pily na železo

  • Zkontrolujte, zda se pohodlně drží v ruce. Hlavní rozdíl mezi rukama je ve velikosti. Řešení je jednoduché. vezměte pilku do dlaně, stiskněte prsty a udělejte pohyb vpřed. Muž na první pohled pozná, zda je nástroj „jeho“, nebo zda by si měl raději vybrat něco jiného.
  • Rukojeti pilových listů na dřevo mohou být klasické (tvarované) nebo sklápěcí. První umožňuje výměnu čepele.

A tady to začíná být zajímavé. Pokud se rozhodnete pro pilku na železo s výklopnou rukojetí, je vhodné koupit výrobek s „jednorázovým“ ostřím, které má kalené zuby. I v případě nešetrného zacházení ji lze „opravit“. Měli byste se pouze informovat, zda jsou náhradní čepele k dispozici (v této konkrétní prodejně nebo na jiném místě ve městě) a zda jich není nedostatek. Při nákupu pily na železo pro drobné domácí práce stačí vzít 1 náhradní pilu. Vzhledem ke zvýšené odolnosti zubů proti opotřebení a jejich pevnosti vydrží tato „sada“ mnoho let.

Užitečné tipy

Existuje souvislost mezi velikostí zubů a jejich polohou. „Rozteč“ tří sousedních řezných hran musí být menší než průřez řezaného dřeva. To lze snadno spočítat, pokud je pilka na železo zvolena pro řezání desek nebo malých prken, tedy pro každodenní práci, se kterou se v běžném životě setkáte častěji.

Způsob broušení zubů určuje jejich řezání. Podélné pilové kotouče jsou až půl metru dlouhé, mají strmější řeznou hranu a jsou jednostranně broušené. Pily s tímto typem pily řežou pouze ve směru „vytažení“. Jedná se o poměrně specifické nářadí, které by nemělo být používáno v domácnosti pro každodenní použití.

Specifikace šavlová pila na dřevo

U pily na dřevo se zaměřte především na ostření zubů:

Délka nože ovlivňuje šířku řezaného obrobku a také výrazně usnadňuje práci. Dlouhý zdvih umožňuje vyvinout menší úsilí, protože jedním pohybem se vyřeže více zubů. Čím delší je čepel, tím více pruží. Při práci s tvrdým dřevem, jako je jasan, javor nebo dub, je pilka na železo velmi nepohodlná a rychle se otupí.

Z praktického hlediska se krátké pilky na železo s délkou čepele do 35 cm nejlépe používají pro jednorázové jemné práce. Jsou ideální pro obyvatele bytů, protože zabírají málo místa. V soukromé domácnosti je tedy vhodné zvolit dlouhou pilku na železo (50-55 cm). To umožňuje opracovávat polena a také řezat dřevo.

Šířka listu je zpravidla 10-20 cm. Užší čepele nejsou z technických důvodů povoleny (lámou se i při mírném ohnutí); širší čepele jsou pro ruční práci poněkud nepohodlné. Při výběru pily na dřevo je třeba mít na paměti, že tenké obrobky se lépe řežou užším kotoučem a naopak tlusté obrobky (střešní trámy, kmeny stromů atd.). п.). široký.

Běžné rukojeti jsou vyrobeny z plastu. Nejlepší je použít rukojeť s pogumovanou podložkou. Chrání ruku před puchýři a umožňuje pevnější úchop.

Zub pily na dřevo je nejdůležitější částí nástroje, proto bychom jej rádi podrobně popsali.

Označení a typy zubů

U pil na dřevo se rozlišují tyto typy zubů:

Podélný řez se nejlépe provádí přímočarou nebo kotoučovou pilou. K tomuto účelu však existují i ruční pily. Stejně jako u elektrického nářadí je zub pilky na železo podobný háku. Úhel zubů může být 45-60 stupňů.

tvar háku umožňuje řezání pouze v jednom směru. Nejlépe je řezat podélně podél vláken. To usnadňuje pronikání do dřeva a umožňuje nejpřesnější a nejrovnější řez. Nákup této pilky je vhodný pouze pro lidi, kteří chtějí vyrábět nábytek vlastníma rukama. Protože se nehodí k žádnému jinému účelu.

Nejoblíbenějším zubem je křížový řezák. Vypadá jako rovnoramenný trojúhelník. Úhel zubů je 45-55 stupňů. Tato konstrukce zajišťuje dobrý řez při pohybu nože vpřed i vzad. Výsledkem je rychlý a přesný příčný řez bez napětí. Při výběru pilky na železo mějte na paměti, že tento typ zubů je vhodný pouze pro suché dřevo. Čerstvé dřevo pilu potrhá a ostření se poškodí.

Pro čerstvé dřevo se používá fréza trojúhelníkového tvaru s paralelním ostřením. To znamená, že zuby jsou naostřeny stupňovitě pouze na jedné straně. Díky tomu se mezi zuby uvnitř řezu vytvoří volný kanál, takže vlhké piliny mohou unikat, aniž by bránily postupu pilového kotouče.

Další možností je kombinace zubů. Zde se trojúhelník překrývá s půlkruhem. Půlkruhový zub je větší než trojúhelníkový. Při pohybu pilového kotouče vpřed vedou dlouhé úzké zuby řez a při návratu do výchozí polohy trojúhelníkový zub rozšiřuje řezný kanál a vyhání hobliny a piliny. pamatujte, že čím menší je úhel mezi trojúhelníkovým a půlkruhovým zubem, tím přesnější je řez.

Pily pro univerzální řezání by se raději neměly vybírat, protože mají obvykle jinou sestavu zubů, která by teoreticky měla stejně dobře zvládnout jakoukoli práci. V praxi se však tyto pily mnohem rychleji tupí a jejich broušení je obvykle dražší než pořízení nové pily.

a hlavně. zuby každé kvalitní pily musí být vyrobeny z kalené oceli.

mezi, pilou, dřevo

Pila na dřevo je nezbytnou součástí každé dílny!

Kondenzátor Nacelles Vise

Tento nástroj by měl mít v arzenálu každý muž, spolu s kladivem a šroubovákem, bez ohledu na své povolání a truhlářské dovednosti. Mám na mysli obyčejnou pilku na železo. Nicméně i obyčejný nástroj výrobci již dlouho přizpůsobili pro různé účely. v obchodech najdete nejen pilku na dřevo a kov, ale také specializované nástroje pro sádrokarton a pěnobeton.

Nástroje

Pilka na železo je nejdůležitějším nástrojem pravého muže. Ruční pilky jsou však považovány za nejuniverzálnější, protože je lze používat ve městě i na venkově a všude tam, kde není k dispozici zdroj energie. Mnoho problémů v domácnosti lze vyřešit pomocí pily na kov, která si skvěle poradí i s plasty a dřevem! Visací zámek v garáži se zasekl? Matice na šroubu se časem trvale spojila? Řídítka jsou na kole příliš široká? To vše lze napravit pomocí pily na kov.

Různé typy pil na železo

Pro běžného uživatele je obtížné pochopit rozmanitost pil na železo a pil na trhu. Přesto se dělí na tři typy podle účelu použití:

  • Pily na dřevo. Tento nástroj je truhlářská pila na řezání kulatiny, prken, dřevěných obložení, dřevotřískových desek a dřevotřískových panelů. Pila na dřevo je v podstatě široký, zkosený pilový list s břitem. Řez je rovný díky zubům ohnutým doprava a doleva. Rovné zuby jsou potřebné k odstranění třísek, což usnadňuje průchod ostřím.
  • Pila na kov. Jedná se o úzký pilník s jemným ozubením. Pilový kotouč je na obou koncích připevněn k c-rámu a jeho napnutí se nastavuje pomocí speciálního šroubu. Na jedné straně rámu je gumová nebo plastová rukojeť pro pohodlné uchopení.
  • Pila na beton. Tento nástroj je konstruován podobně jako pila na dřevo, ale má větší zuby. Některé zuby mohou mít hroty z karbidu wolframu, což umožňuje řezání pěnových i pískovaných bloků.

Nejdůležitějšími vlastnostmi pilky na železo jsou. Různé typy šavlových pil mohou mít čepel dlouhou 300 mm. 700 milimetrů. V závislosti na tom, jak velký kus materiálu se bude řezat, se zvolí pila s odpovídající délkou čepele.

rozteč zubů je důležitá, protože určuje, jak silné a tvrdé materiály pilový list zvládne. Například rozteč zubů 3,5 mm je vhodná pro měkké dřevo a 5 mm pro tvrdé dřevo. Pily se dodávají také ve dvoustranném a třístranném provedení pro nastavení ostrosti řezné hrany.

Konstrukce pily na kov

nejběžnějším a nejjednodušším nástrojem pro práci s kovem je samozřejmě speciální pila na kov, která se vizuálně liší od pily na dřevo. Pily na kov se zcela běžně používají při stavebních a renovačních pracích, kde je třeba přesně a čistě řezat nepříliš velké dřevěné nebo kovové obrobky.

Konstrukce pily na kov je poměrně jednoduchá: úzký pilový list je napnut mezi dvěma konci kovového držáku ve tvaru písmene U. Pracovní částí takové pily je nejtenčí vroubkovaná čepel a k jejímu ovládání stačí dvě ruce. Existují dva druhy upínacího systému pilového kotouče: závitová svorka. v tomto případě je nůž napnut a poté zajištěn křídlovou maticí, mechanismus je ovládán pákou. kde se nůž zasouvá a vysouvá pomocí speciální páky.

Pily na železo s druhým způsobem montáže a napínání nože jsou samozřejmě dražší než první možnost, protože jsou univerzální a rychlé při montáži a demontáži nože. hlavní výhodou pil na kov je, že na rozdíl od elektrického nářadí můžete s pilou na kov pracovat v terénu, protože nepotřebujete elektrickou zásuvku. Mezi další výhody pil na kov patří. Snadná obsluha, snadná údržba a nízká hmotnost.

V prodeji je poměrně dost pilových listů. A samozřejmě se liší i cena čepelí. Cena pilového kotouče na kov závisí na typu kotouče a počtu zubů na palec (bimetalový nebo s karbidovými zuby). Bimetalové čepele se zřídka lámou, jsou pružnější a dražší než kalené čepele.

Výběr pily na kov

Ať už máte pilu na dřevo, nebo na kov, musíte vědět, jak vybrat. Nezapomeňte, že se můžete spolehnout na svůj vlastní úsudek i na úsudek svých prodejců. Vyhněte se nákupu levných verzí nářadí a nejdražších modelů, pokud si nejste jisti, proč je nářadí tak drahé.

Nástroj musí být praktický, abyste mohli snadno provádět všechny operace, například provádět řezy do kovu nejen standardními pohyby, ale i zcela obráceně, při pohybu do libovolné strany a pod různými úhly. Sami si zvolte velikost stroje: pro standardní čepele nebo pro univerzální funkce, které vám pomohou snadno nainstalovat do pily jakoukoli velikost čepele.

Při nákupu se nejprve podívejte na rám pily na kov. Na výběr je ze standardních pilových listů, jednoho z odolných kompozitů, který má delší životnost a řeže tvrdší slitiny, a jednoho s nastavením úhlu pilového listu pro práci v těžko přístupných místech.

Věnujte zvýšenou pozornost rukojeti pily na kov, protože se jí musíte při práci neustále držet. Rukojeť by měla být pohodlná, dokonale padnout do ruky a být vybavena speciální opěrkou pro prsty. V rukojeti by mělo být minimum dutých plastových dílů, protože takovou rukojeť by skutečný muž zlomil při prvních pokusech o práci.

Dbejte na to, abyste nástroj drželi v rukou, neměl by být volný a křehký. U pily na kov musí být vše co nejpevnější. To ovlivní nejen celistvost nástroje, ale také jeho schopnost udržet ozubené ostří ve správné poloze pro vás, nikoli pro nástroj.

Umístění ráčny pro napínání pilového listu na opačné straně rukojeti je považováno za klasiku, ale i to je problém. U napnutého nože je zpravidla velmi obtížné otáčet západkou bez nějakého šikovného prostředku. Pákový mechanismus pro napínání ozubeného nože je proto nejlepší volbou.

Výběr čepele pro pilku na železo

Při výběru pily na kov je třeba věnovat zvláštní pozornost ozubenému kotouči, protože i ty nejmenší závady mohou v budoucnu negativně ovlivnit kvalitu vaší práce. Čepel by neměla mít žádné praskliny ani stopy rzi a měla by být hladká. Při kontrole byste měli čepel ohnout a nechat ji povolit. musí okamžitě získat svůj původní tvar.

Je třeba poznamenat, že existují pilové kotouče s 32, 24 a 18 zuby na palec. Čím vyšší je počet zubů na noži, tím rychleji a lépe se materiál řeže, a naopak. Pila na kov by měla mít nůž, který lze nastavit pod úhlem 90 stupňů, aby bylo možné řezat velké plechy. Pokud taková možnost neexistuje, je hloubka řezu omezena výškou samotné pilky. Existují modely, u nichž jsou úchyty pilového kotouče provedeny pod úhlem 45 stupňů.

Čepele mohou být vyrobeny z různých materiálů a měly by se vybírat podle toho, jaké slitiny budete řezat. Nejlepší je zvolit bimetalovou nebo temperovanou čepel. Černé čepele jsou většinou velmi nekvalitní a vydrží jen několik tahů pilkou, pak začnou odpadávat zuby, objeví se výmoly a čepel už nelze použít.

Čepel pily má vzhled poniklované nerezové oceli s tmavě zbarvenými zuby. Podle tmavé barvy poznáte, že jsou ztvrdlé. Bimetalové pilové kotouče jsou barveny určitou barvou (žlutou, červenou atd.).д.) nebo dokonce dvoubarevné. Tyto čepele vydrží mnohem déle než levné černé čepele. Poté už zbývá jen zkontrolovat, zda délka čepele odpovídá délce pilky na železo, která je uvedena na nástroji i na čepeli.

Použití pily na kov

Pro práci s pilou na kov není třeba žádné zvláštní dovednosti, princip práce je velmi podobný jako u pily na dřevo. Jednou z největších výzev je výměna nože ve správný čas a výběr správného typu nože a rozteče zubů.

Prostředí aplikace

Tato pilka na železo má poměrně malé zuby, takže umožňuje pracovat nejen s kovem, ale i s mnoha dalšími materiály. Pily na kov lze použít k řezání pěny, plastu, PVC, dřevotřísky, plexiskla, keramiky, laminátu a dokonce i dřeva. Tímto způsobem je materiál opracován do poměrně rovné hrany. Proto je tento druh nástroje považován za nejuniverzálnější. Cena pily na kov je samozřejmě vyšší než cena srovnatelné pily na dřevo.

Je třeba říci, že řezání kovu pilkou na železo není snadné. Nejdůležitější je zajistit, aby se pila pohybovala rovnoměrně tam a zpět. Čepel by se neměla kývat ze strany na stranu, ale měla by se prohýbat. Po určité době používání je třeba u tohoto kovového nástroje vyměnit ostří. Tření mezi obrobkem a špičkou nástroje vede k otupení, což následně vede ke špatné kvalitě aplikace. Pilku na kov není možné nabrousit.

proces řezání

Než začnete pracovat s pilkou na kov, musíte se naučit, jak připevnit čepel. Pokud je čepel jednostranná, měly by zuby směřovat dolů a od rukojeti. Pro nastavení čepele je nutné povolit napínací šroub, vyjmout starou čepel z čepů, nasadit novou a utáhnout ji tak, aby cvaknutí nehtu způsobilo cinknutí čepele jako struny. Hlavně to nepřehánějte, abyste ji neroztrhli. Experimentujte, abyste zjistili optimální napětí.

Před zahájením práce se pravou rukou opřete o řídítka, pokud jste pravák, levou rukou, pokud jste levák, a druhou rukou se opřete o svislou protilehlou stranu řídítek. Umístěte nůž na linii řezání. Veďte ji přesně ve směru linie řezu. Udržujte malý úhel nástroje.

Pilový kotouč na kov by měl spočívat téměř naplocho na obrobku, zpravidla pod úhlem 30-45 stupňů, aby se snížil hluk, vibrace a řezání bylo rovnoměrnější. Řezání přes kov pod pravým úhlem by se mělo provádět pouze v krajních případech, např. při otáčení vedení. Úhel sklonu by měl být tím menší, čím plošší má být řez.

Doporučuje se provést několik prvních tahů s malým úsilím, aby se čepel zařízla do kovu a nesklouzla do strany od linie řezu. Provádějte postupné plynulé pohyby, při pohybu vpřed nástroj pevně přitlačte k obrobku a při návratu do původní polohy tlak uvolněte. Jakmile čepel uchopí kov, můžete použít veškerou svou sílu k práci.

Provádějte maximální možný pohyb od okraje k okraji pilového kotouče, aniž byste obloukem pily na kov narazili do obrobku. Na čepel nešlapejte, protože se v jednom místě rychle roztřepí a budete ji muset vyhodit. Udržujte oblouk pilky rovný a nedovolte, aby se vychýlila do strany. Směr řezu by měl odpovídat ploše oblouku pilky na železo.

Nezapomeňte, že se čepel může snadno zlomit, pokud s nástrojem trhnete do strany. Kovová čepel má vlastnosti plechu, který je pevný a odolává podélným tahovým silám, ale je velmi křehký při ohýbání.

Sekejte podél křivky žacího ústrojí

Pila na kov je poměrně praktický nástroj, protože umožňuje řezat podél téměř jakékoli křivky. Pilový kotouč by měl být předem označen fixem, tužkou nebo hřebíkem, aby byl při práci viditelný. Aby bylo možné řezat materiál v oblouku, aniž by se postupný pohyb nástroje křížil, je nutné jej vyrovnat kolmo k povrchu obrobku a postupně oblouk plynule otáčet tak, aby se nůž pohyboval podél zamýšlené linie sečení.

Doporučuje se otáčet nožem plynule a opatrně, jinak by se mohl zlomit. Soustružení pilového listu je extrémní způsob. Pokud potřebujete provést ostrý obrat, například o 90 stupňů, dupněte na místo, pokračujte v řezání a pomalu otáčejte obloukem nástroje, občas ustupte a použijte k otočení čepele pilky tu stranu materiálu, která je vně dílu.

Chcete-li vyříznout vnitřní roh, nejprve vyvrtejte rovnou čáru pomocí jemného vrtáku o něco delšího, než je šířka listu, poté zasuňte nůž do drážky a pokračujte v řezání.

Nástroj vyrobený ze zlomených čepelí

Víte, že vynikající ocel se používá k výrobě pilových čepelí na kov, takže i ten nejmenší kousek třísky se může stát výchozím kusem pro různé řezné nástroje. Návrhy, které jsme uvedli, nevyčerpávají všechny pomůcky, které můžete vyrobit z rozbitých pilových listů.

Pro začátek byste si měli vyrobit rukojeti pro sadu nožů. Použijte například trubku o průměru asi 20-25 mm z jakéhokoli neželezného kovu. To je praktické, protože z jeho konce lze snadno udělat držák na nože. Chcete-li vyrobit držák, musíte jednu stranu opilovat, abyste vytvořili podélnou drážku, a pak tento konec zploštit deskou o něco silnější než čepel pilky na železo.

Vyvrtejte otvor pro utahovací šroub. Podobný otvor musí být na konci každého pilového kotouče, který byl předehřátý do červena a nechán vychladnout na vzduchu. Nyní můžete začít tvarovat nože.

Vyrobte si pilový kotouč z nejdelšího kusu odpadového materiálu jednoduchým nabroušením bezzubé hrany. Kratší kusy tvoří sadu nožů pro širokou škálu použití. Například pro řezání lepenky, kůže, gumy apod. je vhodné použít šikmo naostřený nůž na krabice, který je naostřen pouze na jedné straně. Dřevoobráběcí frézy jsou mu blízké, ale liší se formou ostření.

Malý sekáček vznikne nabroušením koncových hran vločky. Pomocí brusného kamene lze ostří snadno získat tvar podobný háku a vytvořit dráp pro řezání textolitu, plexiskla, laminátových desek a jiných tvrdých deskových materiálů. Pokud je takový drápek uvnitř naostřený, lze jej použít k řezání elektrických kabelů, odstraňování plastové nebo pryžové izolace z vodičů.

Pokud vezmete dřevěnou lať, na jeden konec zatlučete hřebík a na druhém konci uděláte drážku pro známý spoj a zajistíte ji šroubem, získáte kruhový nůž, který je velmi praktický pro řezání otvorů různých průměrů a kruhových obrobků, stačí jen změnit umístění hřebíku. Neošetřený pilový kotouč, který je upnutý k pilovému kotouči, může usnadnit odstraňování otřepů z plastů, neželezných kovů, dřeva a tmelu a může odstranit rez.

Nejjednodušším a nejběžnějším způsobem práce s kovem je pila na kov. Při správném používání vám tento nástroj bude dobře a dlouho sloužit. Nejdůležitější je včas vyměnit nože a zvolit vhodnou rozteč zubů a typ nože. Nikdy nevyhazujte staré pilové listy a jejich zbytky. Mohou získat druhý život jako surovina pro mnoho nástrojů.

Jak správně řezat pilkou na železo

Zvládnout techniku řezání kovů pilkou na železo je snadné. Je důležité dodržovat následující doporučení.

  • Řez se provádí pouze s nožem směřujícím dopředu. Proto se do intervalů vkládá fyzické úsilí. Při návratu do výchozí polohy se uvolní tlak na pilu a rukojeť se mírně zvedne. Tento způsob řezání prodlužuje životnost nože.
  • Vyberte si nástroj s pohodlnou rukojetí. Přednostně lopatky ve tvaru písmene L a L. Trubková tyčová rukojeť při řezání prokluzuje, takže pilku nelze pevně držet oběma rukama.
  • Pilový kotouč musí být umístěn podle zubů. Musí ukazovat směrem k řezákovi (řemeslníkovi).
  • Při použití posuvného modelu je prvním krokem nastavení řezacího nástavce nastavení délky nástroje podle velikosti nože.
  • Při instalaci nože je třeba věnovat pozornost jeho napnutí. Přílišné napnutí řezného prvku může způsobit jeho zlomení při sebemenší nesouososti. Řezání nelze provést, pokud je napětí příliš slabé, čepel opakovaně sklouzává z povrchu materiálu.
  • Aby se zabránilo vysokému zahřátí, doporučuje se na řeznou plochu nanést několik kapek oleje.
  • Při řezání kovových trubek nebo čtyřhranných tyčí není nutné řez dokončit. Někdy se řezaný kus jednoduše zlomí ohnutím prověšené části. Pilkou na železo však musíte projít alespoň polovinou tloušťky obrobku.
  • Pro hladký řez je lepší držet obrobek ve svěráku. To je důležité zejména při práci s trubkami a úhelníky.
  • Při práci s tvrdým kovem je třeba vyvinout větší sílu, abyste nástroj od sebe odtlačili. Díky tomu se zuby rychleji zanoří do masa. Stupeň síly je třeba nastavit podle hustoty použitého obrobku.
  • Pokud je třeba řezat tenký plech, upne se mezi dvě tyče a zajistí se ve svěráku. Obrobek uvolněte až po dokončení řezání.

Teoreticky je možné řezat poměrně silný kov pilkou na železo, ale vyžaduje to mnoho času a úsilí. Proto se masivní obrobky řežou alternativními metodami. Pro trubky je lepší použít frézy na trubky, protože běžný kovový nůž při přejezdu přes válec prokluzuje a může způsobit nerovnoměrný řez. Ruční nářadí je vhodné pro silné plechy, trubky, výztuže, válcované profily.

Zvláštností tohoto typu je extrémně jemné ozubení. Čepel je napnutá na obou stranách rámu a napínací sílu lze nastavit nezávisle na sobě.

Věnujte pozornost délce pásu a rozteči zubů. délka závisí na tom, jak velký materiál je třeba rozřezat. V průměru se pohybuje mezi 300 a 700 milimetry.

Rozteč zubů musí být zvolena podle zpracovávaného materiálu. Například pilové kotouče na kov se vybírají podle hustoty materiálu; pro měkký kov se volí rozteč zubů 1,5 mm a pro tvrdý kov rozteč zubů 2-3 mm. Rozteč zubů 3,5 mm pro měkké dřevo a 5 mm pro tvrdé dřevo.

Pokud řemeslník potřebuje řezat tenké dřevo, dřevotřísku, laminát nebo překližku, je to nástroj pro tuto práci. Její základní rozdíl od pily na dřevo spočívá v konstrukci pilového kotouče. Tenký ocelový pásek o délce 100 až 200 mm s jemným ozubeným okrajem, upevněný ve sponě ve tvaru písmene D. Na jedné straně sponky je rukojeť. Jejich konstrukce umožňuje snadno měnit směr řezu a ovládat pohyb nože pro provádění složitých tvarových řezů.

INTERTOOL pila na dřevo, pila na kov

Nejjednodušší a jednou z nejběžnějších metod práce s kovem je pila na kov. Při správném používání vám tento nástroj vydrží velmi dlouho. Hlavní je včas vyměnit nože a zvolit správnou rozteč zubů a typ nože.

Konstrukce pilky na kov je velmi jednoduchá: úzký pilový list je napnut mezi dvěma konci kovové svorky ve tvaru písmene U. Pro pilu na kov není potřeba žádná zvláštní zručnost, princip činnosti je velmi podobný jako u pily na dřevo.

Typy pilky na kov INTERTOOL:

Při informovaném výběru věnuje kupující nejčastěji pozornost systému upevnění čepele. Dodává se ve dvou variantách:

Existují také pily na kov s možností nastavení čepele pod úhlem 90 stupňů. a 45°.

Pily s druhým způsobem montáže a napínání pilového kotouče jsou dražší než pily prvního typu, a to kvůli jejich univerzálnosti a rychlosti montáže/demontáže pilového kotouče.

Výhodou pil na kov oproti elektrickému nářadí je možnost práce v terénu, protože není potřeba elektrická síť, nízká hmotnost nářadí, snadná obsluha a údržba. Pily na kov se také často používají při renovačních a stavebních pracích, kde je třeba přesně a úhledně rozřezat malé kovové nebo dřevěné obrobky.

Pokud jde o nože, na trhu jich je k dispozici spousta. Ceny pilových listů se také liší. To ovlivňuje počet zubů na palec a typ ostří (karbidové nebo bimetalové). Bimetalové čepele jsou pružnější, lámou se velmi zřídka, a proto jsou dražší než kalené čepele. Při nákupu nože je důležité si uvědomit, s jakým materiálem budete pracovat.

Kovové nože INTERTOOL:

K dispozici jsou čepele s 18, 24 a 32 zuby na palec. Čím více zubů na čepeli, tím lepší a rychlejší jsou řezy měkčích materiálů a naopak. Nastavte nože tak, aby zuby směřovaly od vás. Díky tomu je řezání mnohem rychlejší a snazší.

Pily na dřevo jsou stejně oblíbené jako pásové pily, řetězové pily, prořezávací pily a vyvětvovací pily. Každý řemeslník by měl mít ve svém arzenálu nářadí pilu na dřevo.

Pila na dřevo se používá k řezání dřeva, truhlářským pracím, montáži dřevěných konstrukcí, ořezávání velkých větví stromů a mnoha dalším pracím, při kterých se řežou různé druhy dřeva.

Dřevo je fantastický materiál, který může mít jakýkoli tvar, jen někdy je omezen lidskou představivostí. Dobře vypadající pila na dřevo je jedním z nástrojů, které potřebujete k práci.

mezi, pilou, dřevo

Existuje mnoho tvarů a typů pil na železo. Před zahájením prací je proto třeba vzít v úvahu dva faktory:. Jaký typ dřeva budete řezat;. Jak moc je pro vás důležitá kvalita střihu.

Pro hrubé a rychlé řezání je správnou volbou pila s velkým zubem a dlouhou čepelí. A pokud je kvalita řezu na prvním místě, můžete použít pilku na železo s jemnými zuby. Nezapomeňte na počet zubů na 1 palec, protože čím více zubů na 1 palec, tím lepší bude řez. Pokud na čepeli vidíte označení TPI, není to nic jiného než počet zubů na palec.

Kmenová PÁSOVÁ PILA na dřevo

Výběr frézy závisí na velikosti kusu dřeva, proto je velmi výhodné mít ne jednu, ale několik pil na dřevo pro různé druhy prací.

Pilky na železo s kaleným zubem vydrží velmi dlouho, ale nezapomeňte je brousit. Chcete-li rozeznat ztvrdlý zub, stačí se pozorně podívat na barvu zubu. Když zuby ztvrdnou, jsou černé s namodralým nádechem. K broušení zubů pilky na železo, které nejsou kalené, je třeba použít pilník s velmi jemnými zuby. K nabroušení jednoho zubu stačí provést několik pilníkových pohybů, aby byl zub opět ostrý.

Který zub si vybrat

Kovové břity se vyrábějí v různých velikostech a roztečích zubů.

Tyto parametry spolu souvisejí: čím větší mezery, tím méně zubů, a čím menší zuby, tím větší velikost.

Rozhodující je počet zubů na lineární palec (25 mm).

K dispozici s 18, 24 a 32 zuby.

Čím více zubů, tím menší jsou, tím tvrdší kov může nůž řezat.

Pro obrábění materiálů různé tvrdosti se doporučuje používat pilové kotouče s určitým počtem zubů.

Čím tvrdší je kov, tím tvrdší je čepel.

Časem však také ztrácejí ostrost.

Běžné zuby se brousí speciálním pilníkem pro řezání, nikoliv pro pilové kotouče na kov.