Ruční pásová pila na řezání kulatiny

Plánování a kreslení

Rozměry podomácku vyrobené pily se mohou u jednotlivých projektantů lišit. Hlavním požadavkem je, aby konstrukce byla stabilní a bezproblémová (pokud je to při každodenní práci s pilou reálně možné). Pro začátek vytvořte na papíře zmenšenou kopii mechanismu, který bude replikován pro konkrétní problémy.

U pásové pily musí být délka jednotky minimálně 6 m. Jedná se o velikost průmyslových desek (hraněných a nehraněných) vyráběných na pile a dodávaných do skladů stavebního materiálu. Minimálně 3 metry na šířku: tato vzdálenost vám poskytne prostor, který potřebujete k efektivní a produktivní práci na takovém stroji.

Když domácí řemeslník zná rozměry budoucího stroje, odhadne, kolik spotřebního materiálu bude k výrobě zařízení potřeba. Základem stroje je nosný rám a vodicí lišty, bez nichž by při řezání kmene stromu na desky docházelo k výraznému zakřivení vyrobeného dřeva. Zesílení stroje v místě vyčnívání rovnoběžných vodicích úhlů by vyžadovalo instalaci příčných distančních podložek, které by byly od sebe vzdáleny maximálně 2 m.

Pokud má být pila provozována v garáži, je třeba pouze výkres hlavní jednotky. Provoz pily ve venkovním prostředí vyžaduje přístřešek, který chrání před srážkami a výrazně omezuje větrné proudy, které za nepříznivých povětrnostních podmínek destabilizují provoz. Jinými slovy, pracoviště musí být připraveno ještě před montáží pily. Další výpočty hlavních funkčních celků se provádějí v průběhu jednotlivých fází montáže a mistr musí mít jasnou představu o tom, jak sestavený stroj vypadá a jak rychle jej lze obsluhovat.

domácí kotoučová pila

Domácí kotoučová pila je nejpoužívanější díky své univerzálnosti a snadné výrobě. vyrobíme cirkulárku vlastníma rukama. Nejdůležitější věc, kterou potřebujeme, je kotoučová pila. kotouč delší než 500 mm (čím větší, tím lepší). Hlavním motorem je obvykle elektromotor, který je poháněn řemenicí zvyšující otáčky.

1 podkladový pražec (ocelová trubka 80x80x3, 5 ks); 2 podložky (ocelový plech, 40x10x1).22 ks.); 3 vodicí čepele (ocelový kanál. L1750, 4 ks.); 4 vozík (vozík telferu); 5 spodní držák (ocelový kanál 8, 2 ks); 6 základní deska (stylová deska s5); 7 šroub M20) (4 ks).); 8 podložek Grover (4 ks.); 9 matice M20 (4 ks.); 10 asynchronní třífázový elektromotor (220 V, 5 kW, 930 ot./min.); 11 horní držák (ocelový úhelník 4545); 12 pilový kotouč; 13 ochranný kryt (ocelový plech s2); 14 ocelová hmoždinka (8 ks.); 15 náboj kotoučové pily (st5); 16 dorazová rukojeť (3/4 vodovodní trubka); 17 odřezávací deska; 18 dorazová výztuha (ocelový plech s5); 19 hřeben (ocelový úhelník 4545, L400); 20 kulatina; 21 šroub M30; 22 dělená podložka; 23 pružná podložka (ocelový plech sZ); 24 příčník (ocelový plech 4545); 25 zkrácený pražec (ocelová trubka 80x40x3, 6 ks.); 26 prodlužovacích lišt (ocelový plech 250x180x10, 2 ks.).

Připraví se svařovaný rám a na rám se nasadí kovová (nebo vzácněji dřevěná) deska s drážkou pro disk. Vůle mezi nožem a deskou jsou minimální. Hřídel pily je k desce dole připevněna pomocí ložisek a řemenice. Elektromotor a řemenice kotoučové pily jsou spojeny řemeny (aby se zabránilo zablokování pily). domácí kotoučová pila může pracovat!

Jedna z variant vlastnoručně vyrobené kotoučové pily

K napnutí řemene použijte hmotnost motoru s přidáním závaží. Základní deska elektromotoru je pohyblivá souosá s hřídelí pily, s vychýlením pod vlivem gravitace na opačné straně. Pracovní kola traktoru se často používají jako hnací zařízení, poháněná řemenicí pily bez řemenů.

Principy řezání jsou stejné jako u pásové pily. podávání kmene k řeznému kotouči. Po kotoučovém řezu je povrch řeziva díky rychlosti zpracování kvalitnější. Kotoučové pily jsou k dispozici ve svislém a vodorovném provedení. snadněji se používají v mobilních jednotkách.

Použité stroje

Kvalita řezu závisí do značné míry na zařízení, které se při řezání používá.

Níže se podíváme na nejběžnější typy, které se pro tyto účely používají:

  • Řetězové a ruční pily. používané pro domácí řezání. Je třeba poznamenat, že při práci s ručním nářadím je velmi obtížné dosáhnout kvalitních výsledků.
  • Pásová pila. toto zařízení se dělí na tři různé typy podle typu konstrukce:
  • Pásová pila. k podélnému řezání kmenů. Jako řezný prvek se používá pásová pila.

Hlavní výhodou je, že stroj se snadno ovládá a snadno se s ním manipuluje. Práci na blokové pásové pile zvládne i začátečník.

  • Kotoučové. pro štípání polen o průměru nad 70 mm. Toto zařízení umožňuje používat nejvhodnější schéma řezání. K dalším výhodám patří skutečnost, že tyto pily nevyžadují časté broušení.

Je pravda, že kotoučové pily na řezání kulatiny jsou velmi drahé, což je hlavní nevýhoda.

  • řetězová pila. pro podélné řezání kmenů v malých dávkách. Mezi jeho přednosti patří vysoká kvalita zpracování. stroj lze použít i pro výrobu dýh.
  • pily. jsou to profesionální, vysoce výkonné stroje, které vyrábějí vysoce kvalitní výrobky s přesnými geometrickými tvary. Tyto pily se používají ve velkých továrnách.

Nástroje a materiály

K výrobě předmětné pily jsou zapotřebí následující nástroje a materiály:

  • kus překližky o tloušťce asi 1,5 cm;
  • klády z masivního dřeva;
  • Pás nebo trysky, které se použijí pro elektrický šroubovák nebo brusku;
  • pár ložisek pro hnací nápravu;
  • šrouby, podložky, samořezné šrouby, matice, oka;
  • pár hřídelí;
  • Šrouby pro vertikální a horizontální nastavení;
  • pár mosazných pouzder s vnitřním závitem;
  • PVA lepidlo;
  • ložiska horní nápravy;
  • křídlovou matici pro seřizovací šrouby;
  • izolační páska.

Samostatně je třeba poznamenat, že je třeba mít výkresy pro správnou konstrukci různých částí pily. Pro svou práci budete potřebovat také následující komponenty

konstrukce pily

Princip fungování je založen na principu bloku.

Jedná se o různé varianty zařízení, od základních, kde je posuv pily ruční, až po nejsložitější jednotky, kde je posuv pily automatický, nastavuje se tloušťka řezu, programuje se elektronický systém atd.

  • Rám se dvěma vodicími lištami slouží k organizaci pohybu pilového pásu;
  • šroubový mechanismus pro zvedání pásu;
  • hydraulická nebo pružinová souprava pro napínání řemene;
  • hnací a napínací kola (řemenice);
  • krytí kol;
  • držák pásu;
  • převod klínovým řemenem;
  • elektrický motor;
  • lištu pro provádění pohybu pásové pily;
  • excentrické svorky pro uchycení tyče (kulatiny);
  • zastavit;
  • smáčecí nádrž.

Abyste vytvořili hladký a spolehlivý výrobek, musíte vytvořit výkresy, které budou použity k sestavení celé konstrukce.

Výkres je třeba prostudovat a pochopit, jinak ztratíte čas a peníze.

Nejprve vyrobíme základnu (pevnou část) stroje, která má tvar písmene U.

Může být vyroben ze dvou kanálů, které mohou být nahrazeny dvěma kolejnicemi (v případě absence prvních materiálů). Pokud jsou použity kolejnice, musí být namontovány tak, aby podrážka byla nahoře.

Rám lze vyrobit také z úhelníků (50×100 mm).

Výška U-profilu by neměla být menší než 14 cm a délka U-profilu by měla být přibližně 8 metrů.

Vrtání po celé délce materiálu v intervalech 1-1,5 metru. Poté pomocí 25 cm dlouhých trubek sešroubujte kanály k sobě.

Používají se závitové tyče nebo šrouby.

Dále je nutné zhotovit podpěry kanálů nebo trubek, na kterých je konstrukce instalována. Počet sloupků závisí na délce rámu. pro osmimetrový rám stačí vyrobit 4 sloupky.

V tomto případě je konstrukce dodatečně vyztužena vzpěrami, protože je nutné dosáhnout tuhosti výrobku. Viz. výkres. Poté se sestaví pojízdný vozík, jehož rozměry odpovídají šířce lůžka, takže je na obou stranách o něco delší (asi o 8 cm) než lůžko.

Délka pohyblivé konstrukce by měla být přibližně 60 cm. Vozík je nejčastěji vyroben z ocelového plechu o tloušťce 46 mm.

Při pohledu na výkres je pak nutné instalovat elektromotor pro pohyb vozíku. K němu je také připevněna kotoučová pila.

Na boční straně nástavby lze namontovat ruční kolečko pro ovládání vozíku.

Vodicí lišty po stranách musí být opatřeny ozubenými koly, ke kterým je připojeno ruční kolo.

Celá konstrukce se pohybuje pomocí napnutého řetězu, který zabraňuje volnému chodu ručního kola.

Aby se zabránilo vyskočení kmenů při provozu pily, musí být svěrky vyrobeny z trubek.

Je vhodnější použít trubky, jejichž vnitřní průměr nepřesahuje 35-40 mm, protože uvnitř budou instalovány pohyblivé tyče.

Umístěte svorky na horní část trubek. Kovový úhelník je materiál, ze kterého jsou svorky vyrobeny. Upínací čelisti musí být rovněž vybaveny.

Pokud jsou upínací prvky menší než 15 mm, je spolehlivost konstrukce vyloučena.

Poté se nainstaluje elektrický motor a pila. Můžete to udělat na začátku nebo na konci. Nejdůležitější je podívat se na instalační výkresy.

Pokud si motor převezmete až na konci prací, musíte si ho koupit předem, aby byly proporce celé konstrukce správné.

Pro tento příklad (délka lože 8 m) musí být výkon motoru minimálně 10 kW a průměr řetězové pily minimálně 1 m.

V opačném případě je třeba změnit rozměry celé konstrukce na menší.

Jak vyrobit pilu z motorové pily vlastníma rukama?

Domácí pila nemusí být profesionální zařízení. Pokud pro sebe vyrábíte tři až čtyři metry krychlové desek, je vhodný stroj na bázi motorové pily. Snadno se vyrábí a je levné si ho vyrobit sám. Životnost takové pily je navíc dostatečně dlouhá na to, abyste mohli zajistit stavební materiál nejen pro sebe, ale i pro své sousedy.

Obecné informace o konstrukci pásové pily

Existuje několik modifikací tohoto typu zařízení. Pokud však hovoříme o sestavení pily vlastníma rukama, je výběr malý. varianta s pevnou polohou pily a pohyblivým lůžkem (vozíkem), které je umístěno na obrobku. Je to ona a pohybuje se při obrábění dřeva na speciálních vodicích lištách (kolejnicích). Vše ostatní je zdokonalení, „služba“, která usnadňuje práci personálu a zajišťuje kvalitu produktu. Například mobilní pila.

Zde je několik nekomplikovaných podomácku vyrobených modelů blokových pásových pil.

Konstrukční prvky

Rozměry pily jsou dány jejím umístěním. Pozemky (usedlost, chata nebo jiné) se liší plánováním, takže majitel bude muset zvolit optimální velikost zařízení. Veškeré veřejně dostupné výkresy (odborná literatura, internet) mohou sloužit pouze jako „vodítko“. co se týče poměru jednotlivých částí, jejich lineárních parametrů atd. Pila se vyrábí vlastníma rukama, protože je výhodnější pracovat na určitém místě a s určitým druhem suroviny. Toto zařízení se používá především ke štípání kmenů a řezání prken.

Co je třeba zvážit při plánování pily

Konstrukce tohoto typu instalace je dobrá v tom, že ji lze neustále aktualizovat a vylepšovat, čímž se její vlastnosti a možnosti přesněji „přizpůsobují“ rostoucím potřebám majitele. Například pokud je původně plánováno rozpouštění kulatiny na prknech, je možné, že po nějaké době bude otázka organizace vlastní výroby tyče.

Sestavuje se modulárně, a pokud nemáte zkušenosti s výrobou složitých strojů, je vhodné začít s nejjednoduššími variantami. Ruční pásovou pilu lze snadno dovybavit automatizačními prvky (nastavení tloušťky řezu, posuv pily, programátor atd.). Proto je následující text obecným průvodcem pro nákresy a montáž blokové pásové pily. Autor důrazně doporučuje dodržovat určitou posloupnost a poprvé v životě nainstalovat zjednodušené nastavení.

Existuje mnoho modifikací blokové pásové pily. První otázkou je, v jaké rovině má být řez proveden? To rozhoduje o poloze pracovního nástroje. Za druhé, má se výrobek vyrábět, nebo se má pila používat jako univerzální zařízení?? Například nejen pro štípání dřeva na desky, ale také pro řezání kmenů na jednotlivé segmenty. To vše je třeba vzít v úvahu předem. Je žádoucí, aby rám, na kterém je pásová pila namontována, bylo možné znovu nastavit.

Sestavení rámu pásové pily je jen polovina práce. Umět ji správně používat vyžaduje určitou zručnost. Hlavním úskalím je nastavení a broušení pily. Tuto otázku byste si měli podrobně prostudovat!

Pásová pila na kulatinu vlastníma rukama. Co vidět?

Cenová dostupnost, odolnost, pohodlnost a bezpečnost podomácku vyrobené pásové pily obecně závisí na konstrukci nástroje. Další významnou podmínkou jsou požadavky na výkon stroje a způsob jeho provozu (pravidelný, ad hoc). třetí je životnost nástroje a možnost jeho výměny. V neposlední řadě je důležité i zásobování energií na pracovišti: elektřina nebo motorové palivo jsou snadněji dostupné? Existují některé méně přísné dodatečné podmínky, viz obr. dále.

Malé a středně velké pily (do 3-5 cu. metrů dřeva za 6 hodin. pracovní směny) se používají. typy pracovních zařízení:

  • pila s vratným pohybem (stará).
  • Kotoučová pila (poz. 1 na obr. níže).
  • Pilový kotouč (poz. 2).
  • Řetěz kotoučové pily (poz. 3).
  • Průběžná řetězová pila (nová, poz. 4).
  • Kotoučová pila (poz. 5).

Typy konstrukcí malých a středních pil

Jak řezat?

Orientace řezacího nástavce může být horizontální nebo vertikální. Odpovídající. a řez bude vodorovný nebo svislý a pila vodorovná nebo svislá. Při vertikálním řezu se nejprve odřízne odpadní materiál, tj.к. kládu pod ním je třeba pouze vodorovně vyrovnat. U horizontálního řezu musí být kmen vodorovně a svisle vyrovnán, aby se minimalizoval odpad, jinak by v hrbu skončilo příliš mnoho dřeva. Za druhé, při svislém řezu pila (část kmene, která má být odříznuta) netlačí na čepel a mnohem méně se k ní přichytává. Při řezání stejného kmene ve svislé poloze je zapotřebí 2-3krát menší výkon pohonu než ve vodorovné poloze, viz.

Především je však riziko zranění na vertikální pile mnohem vyšší než na horizontální. Za druhé, příčný posuv kmenů pod pilou vertikální pily je konstrukčně a technicky velmi složitý a zajistit maximální přesnost řezání podle TU na 6 mm pro 6 m délky kmene na podomácku vyrobené vertikální pile je velmi obtížné nebo dokonce nemožné. Proto je lepší postavit pilu pro horizontální řezání vlastníma rukama.

Pásová pila na klády vlastníma rukama. Příprava na montáž na pile

V dnešní době si samozřejmě můžete koupit hotové materiály, stejně jako průmyslové pásové pily. Často je však spojena s vysokými finančními náklady. Je praktičtější a výhodnější sestavit pásovou pilu vlastníma rukama podle hotových výkresů. To je důležité zejména v případě, že máte soukromý dům nebo garáž. V tomto případě je pila v domácích podmínkách opodstatněná.

K sestavení vlastní blokové pásové pily potřebujete výkresy, řezné kotouče, některé díly a trochu teorie. Rozměry a použité materiály musí být uvedeny na schématu.

výběr velikosti nástroje

Délka a šířka pilového kotouče závisí na příslušných parametrech stroje. Pro objasnění je třeba použít doporučení a návod ke stroji a výkresy pásové pily na dřevo vlastníma rukama.

Obecná doporučení pro výběr nejlepší možnosti:

    Široké pásové pily se používají k podélnému řezání, protože mají nejplošší možný řez.

  • Tenké nože jsou potřebné pro tenké obrobky. Čím silnější je pila a čím tenčí je obrobek, tím větší je pravděpodobnost poškození obrobku.
  • Při řezání zaoblených nebo tvarových řezů by měla být šířka řezného nože menší než poloměr zaoblení. Moderní pilové pásy jsou k dispozici v šířkách od 14 do 88 milimetrů. Pro většinu aplikací obvykle stačí 35-40 mm.

Význam rozteče zubů

Rozteč zubů je vzdálenost mezi ostrými hranami pily. Pro správné a efektivní používání nástroje je důležité dodržovat obecná pravidla:

  • Při zpracování tenkého materiálu je nutná pila s hrubými zuby. Přitom musí být rozteč zubů konstantní.
  • Pokud je řezná plocha dlouhá, měl by být pro pilu vhodný konstantní, častý rozteč.
  • Řezání přírodních nebo syntetických čepelí vyžaduje čepele s proměnlivými zuby. Taková pila se při práci s měkkou strukturou neucpává a zvyšuje se pracovní rychlost.

Kvalita řezu závisí na nastavení zubů. Čím lepší nastavení, tím menší vibrace a delší životnost pily:

    Vlnitý profil je nejvhodnější pro práci s tenkými materiály nebo malými obrobky.

  • Standardní profil používaný pro tvarové řezy nebo při ořezávání velkých obrobků. Tento profil má střídavé uspořádání nožů na protilehlých stranách čepele s jedním segmentem uprostřed.
  • Zuby uspořádané v párech v obou směrech vytvářejí variabilní profil. vyznačuje se sníženým namáháním břitu. Samotný stroj stojí více, ale je robustnější.

Před nákupem konkrétní pily je třeba zjistit, zda ji lze znovu brousit a kolik cyklů materiál pilového listu vydrží.

Existují následující klasifikace čepelí podle materiálu:

    Bimetalové. Pro práci s nerezovou ocelí nebo tvrdými slitinami. Páska má zvýšenou pevnost.

  • Diamond. Používá se ke zpracování kamenného materiálu, různých minerálů. Diamant, křemen, mramor.
  • s karbidovými hroty. Řezání těžko řezatelných slitin.
  • Pás z nástrojové oceli. Vynikající volba pro řezání jednoduchých materiálů. Tento typ nože se nejčastěji používá v malých dílnách nebo v domácnostech.

Pásové pily

Tento typ blokové pásové pily vyrábí stavební materiál z kulatiny ve formě desek a kantů různých rozměrů a průřezů s minimálním odpadem. Desky mohou být bez hrany, kdy okraje desky mají zakřivenou linii, a s hranou (hrany tvoří rovnou linii). Tyče čtvercového nebo obdélníkového průřezu.

Moderní trh s nářadím nabízí celou řadu strojů na obrábění dřeva od domácích i zahraničních výrobců. Existuje velké množství strojů určených speciálně pro podélné řezání kulatiny.

Jednou z nich je pásová pila model „TAIGA“, která je v současné době nejoblíbenější mezi podnikateli vyrábějícími řezivo pro stavebnictví, nábytkářský průmysl a další výrobní oblasti.

Pásová pila Taiga

  • Podle recenzí uživatelů pily se tento model pily vyplatí v krátké době, která činí v průměru asi 3 měsíce. Roční záruka při zakoupení od výrobce.
  • Nákupem takového zařízení podnikatel samozřejmě prakticky efektivně investuje své prostředky, které mu v krátké době přinesou dobrý zisk.
  • Kromě toho v současné době existuje po celé zemi velké množství prodejců, kteří prodávají dřevoobráběcí stroje od výrobce. To usnadňuje opravu pily. Prakticky jakoukoli část stroje lze volně zakoupit jako náhradu u prodejce, dokonce i celé technické celky.
  • Pásová pila TAIGA patří ke strojům s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Spolehlivý, vysoce výkonný stroj, který vyrábí vysoce kvalitní víceúčelové výrobky a může přinášet trvale dobré zisky s malou finanční investicí. To je samozřejmě výhodné pro všechny velké i malé podniky.
  • Kromě toho může stroj „TAIGA“ pracovat nejen na elektřinu, ale také z autonomního zdroje s benzínovým motorem. Díky tomu je možné jej instalovat daleko od obydlených oblastí, přímo na místě, kde se těžba dřeva provádí.
  • Díky malým rozměrům a snadné demontáži lze zařízení snadno přepravovat najednou nákladním automobilem „GAZelle“.

Funkce

  • Taiga se dnes řadí na špičku trhu s dřevoobráběcími stroji. Seznam této řady strojů je poměrně rozsáhlý a prakticky zaujímá první dvě místa ve svém technologickém řetězci.
  • Elektromotorem poháněné pily se dělí na 5 modifikací v závislosti na jejich výkonu, přítomnosti nebo nepřítomnosti zvedacích vozíků, průměru řezaných kmenů a dalších doplňkových komponentů, jako je elektronické pravítko.
  • Pásové pily s benzinovým pohonem lze rozdělit do tří modelů podle řezného výkonu, velikosti pilových listů a průměru řezaných kmenů.
  • Všechny elektrické a benzínové pily vyrobené tuzemskými výrobci mají certifikáty potvrzující, že splňují určité ruské GOST a jsou vyrobeny v souladu s technickými specifikacemi, které jsou určeny speciálně pro sériovou výrobu v průmyslových podnicích.
ruční, pásová, pila, řezání, kulatiny

Pásová pila na dřevo s vlastními rukama výkresy. Výhody a nevýhody stroje

Pásová pila s vlastníma rukama je vyrobena dostatečně rychle. Samozřejmě musíte dodržet všechny požadavky na výkresy a být přesní. Nejdříve se však musíte rozhodnout, zda se vám vyplatí to dělat s. K tomu je třeba vždy zvážit výhody a nevýhody stroje. Mezi výhody patří:

Samozřejmě, že pásová pila, která s vlastníma rukama může být vyrobena za několik dní, není bez nevýhod. Na tomto stroji můžete například provádět pouze podélné řezy, protože není určen k ničemu jinému. Během provozu může stroj způsobovat velký hluk a vibrace. Stroj je také velký. Pokud se rozhodnete vyrobit si takový stroj sami, budete muset použít speciální vybavení.

Pokud se nebojíte nevýhod, pak takový stroj může majiteli přinést mnoho výhod.

Nářadí a materiály pro stavbu

Pásovou pilu je možné vyrobit pouze vlastníma rukama s použitím některých nástrojů a příslušenství. K jeho výrobě je zapotřebí svářečka.

Při konstrukci systému pásové pily se používají následující materiály:

  • velikost úhlů 100100;
  • 2 kola automobilů nebo překližkové ráfky;
  • několik uzlů;
  • ložiska;
  • Profilová trubka;
  • další trubky o rozměrech 6040 mm;
  • kruhová trubka o průměru 50 mm;
  • 8 šroubů M16;
  • elektrický motor;
  • kovový úhlový kryt;
  • Trubka 8040 mm (pro rám);
  • běžící kolejnice
  • držák na pilový kůň;
  • pila;
  • smáčecí nádrž.

Samotné materiály však nestačí. Pro pásovou pilu je třeba také následující nářadí:

Pro domácí použití se takto velké konstrukce obvykle nepoužívají. Z tohoto důvodu je nahradila miniaturní pila. Lze ji vyrobit z obyčejné řetězové pily. Tuto jednotku lze snadno přenášet kamkoli a je kompaktní.

K výrobě miniaturního stroje jsou zapotřebí úhelníky, rám a kovové nosníky. Montáž začněte s kolejnicemi nebo rámem, na kterém se bude jednotka pohybovat. Vyvrtají se do něj otvory a poté se namontují upevňovací prvky (šrouby). Rohy konstrukce musí být rovné.

Úhelníky by měly být přivařeny ke spodní části rámu a umístěny na kolejnicích. Řetězová pila je připevněna k horní části mini stroje.

Poslední částí konstrukce tohoto zařízení je instalace dřevoobráběcího přípravku.

Tuto konstrukci můžete postavit vlastníma rukama v garáži, stodole nebo v technické místnosti.

Typy pil

Podle konstrukčních vlastností řezného nástroje lze podomácku vyrobené pily rozdělit do tří typů:

  • Kotoučové pily jsou nejběžnější mezi podomácku vyrobenými konstrukcemi. jsou velmi oblíbené díky snadné montáži a všestrannému použití. Základem ruční pily je kotoučová pila, která se otáčí pomocí elektrického nebo benzinového motoru.
  • Pásové pily se nejčastěji používají k řezání různých druhů dřeva ve velkých objemech v průmyslových podnicích. Téměř všechny ručně vyráběné pásové pily v domácích dílnách vycházejí z továrních výkresů a návrhů. Výhodou tohoto zařízení je schopnost rychle a efektivně řezat velké kmeny o hmotnosti až tři sta kilogramů.

Výběr typu pily závisí zcela na preferencích a finančních možnostech majitele pozemku.

Pila vlastníma rukama

Pásová pila je dřevoobráběcí stroj, který se používá k podélnému řezání polotovarů z různých druhů dřeva. Pochází z doby bronzové a původně se používal při stavbě lodí. Chcete-li postavit lavici s pásovou pilou vlastníma rukama, musíte znát strukturu, princip fungování a základní rozdíly mezi odrůdami pily.

Nastavení pily

Všechny kritické součásti pily musí být pravidelně kontrolovány a seřizovány, aby byla zajištěna její účinnost.

Během provozu je třeba kontrolovat následující body:

  • Napětí čepele. Doporučuje se, aby se pásová pila nepoužívala nepřetržitě déle než 2 hodiny. V případě přehřátí se pilový kotouč vyjme a nechá se 24 hodin odpočívat.
  • Průvodce pilou. Tento poměr je třeba pravidelně kontrolovat, aby byl řez kvalitní. Za optimální pilu se považuje pila, u které je poměr pilin a vzduchu mezi kmenem a pilou 3:1.
  • Pracovní rychlost pásové pily. Řezání kmenů vysokou rychlostí poskytuje lepší řez, ale snižuje životnost pilového pásu. Nejlepší je nepřekračovat 1/2 přípustné hodnoty.
  • Pro prodloužení životnosti mechanismů pásové pily je nutné používat mazivo na pásové pily. Optimální složení se skládá z oleje pro motorové pily a motorové nafty v poměru 1:1. Malta se nanáší v malém množství na obě strany čepele.

Po kontrole a nastavení mechanismů pásové pily připravte dřevo.

Doporučení pro výrobu

Podomácku vyrobená pásová pila se skládá z několika základních prvků. Především rám. Zde budou připojeny ostatní součásti. Na rám namontujeme elektromotor, který je připojen k řemenici. Je také nutné vyrobit zařízení pro podávání kmene (nebo jiných dřevěných polen) k řezání.

Nyní přejdeme ke kladkám. Ve struktuře jsou dvě z nich. Pravá řemenice je poháněná, a proto ji nelze tímto způsobem upnout. Musí být vybaven pružinou, která je zodpovědná za napínání nože. Levá řemenice, hnací řemenice, je pevně uchycena na místě.

Samotné řemenice jsou namontovány na speciálních trubkových vedeních. K upevnění pásu použijte šrouby. Řemenice musí být zbroušeny tak, aby okraje řemene vyčnívaly několik centimetrů. Také samotný pilový kotouč musí být nastaven pod mírným úhlem. Tím se zabrání prokluzování řemene za chodu stroje.

Mechanismus napínání řemene: 14. horní podpěra, 15. seřizovací šroub, 16. kluzák, 17. kryt, 18. šroub M4, 19. ložisko 60203, 20. těsnění vývodky, 21. podložka, 22. pružná podložka

Jednotka pohonu pilového pásu (spodní řemenice)1. spodní řemenice pohonu pásu, 4. klínový řemen, 7. hnací řemenice, 11. řemenice pohonu řemene, 19. ložisko 60203, 23. podložka, 24. stavěcí šroub M6, 25. distanční pouzdro, 26. pouzdro nápravy, 27. víko nápravy, 28. hřídel.

Po přípravě se všechny díly namontují na rám. Řemenice jsou připojeny k elektromotoru pomocí řemenového pohonu (lze namontovat řetězový pohon). Poté se zasunou tlačítka a pásová pila na dřevo je připravena k použití.

Velmi důležitým prvkem takového stroje je řezací nůž. Někteří řemeslníci vyrábějí pilu vlastníma rukama. K tomuto účelu jsou k dispozici speciální polotovary z ocelových pásů. Poté se pomocí šablon provede ostření.

Polotovary jsou k dispozici v pásech a pro stroj je zapotřebí „kroužek“. Za tímto účelem se obrobky svařují dohromady. V tomto případě je nutný složitý proces. Jde o to, že se nesmí překrývat. Pás je spojen do jednoho kruhu na tupo. Po svařování se spoje pečlivě obrousí.

Tato obtížná výroba pilových kotoučů nutí mnoho spotřebitelů používat prefabrikované pily. V obchodech je dnes k dispozici široká škála těchto výrobků. Hlavním úkolem je najít správnou velikost pilového kotouče tak, aby pasoval na vaše řemenice.

Při výběru pily byste měli věnovat pozornost také tloušťce pilového kotouče. Čím větší je tento údaj, tím větší je poloměr zakřivení čepele. Pro přesnější výběr můžete použít speciální tabulky.

Konstrukce pásové pily

Domácí vynálezci přišli s různými konstrukcemi pásových pil. Pro montáž svépomocí je vhodný model pily s vertikálním uspořádáním řezného kotouče, který se skládá z následujících hlavních sestav a dílů:

Tyto součásti a menší díly se základními rozměry jsou schematicky znázorněny na následujícím obrázku.

Jako pohon se velmi často používají elektromotory s napětím 220 V.Čím masivnější dřevo plánujete řezat, tím výkonnější by měl být motor. Používají se také třífázové motory (určené pro 380 V). U stacionárních strojů má však toto řešení některé další problémy: motor musí být přizpůsoben síti 220 V instalací kondenzátoru předstihu fáze a rozběhového kondenzátoru. Místo elektromotorů lze použít benzinové (naftové) spalovací motory.

Pevný řezný nůž je připevněn k řemenicím řemene. Obrobky jsou řezány jeho pohybem v uzavřené oválné nebo kruhové dráze.

Malou stolní pilu lze vyrobit. Model elektrické skládačky je zobrazen na fotografii níže. Díky tomu je nastavení velmi snadné, a to i bez podrobného popisu procesu.

Důležité! Obecně platí, že velikost zařízení, které má být postaveno, závisí na úkolech, které se s ním mají provádět. Pro rozřezávání kmenů na špalky nebo prkna je zapotřebí velkoplošná jednotka. Pro majitele bytů s lodžiemi je vhodný pouze stolní minipřístroj.

Elektrické instalace, světla, osvětlení

Moderní stavitelé domů a chalup často používají jako stavební materiál dřevo. Dřevostavby jsou dnes mezi spotřebiteli velmi žádané. Proto jsou pily všech druhů již po léta věrnými pomocníky stavebníků. Pásové pily se v poslední době staly nezbytnou součástí výbavy díky svým mnoha výhodám.

Účel pásové pily

Dřevo je přírodní stavební materiál, který naši předkové používali po staletí. Moderní dřevoobráběcí stroje umožňují výrazně snížit náklady na stavbu. Proto je pásová pila užitečná pro stavitele, kteří často pracují se dřevem nebo plánují stavbu dřevěného domu, protože úspěšně nahrazuje hoblík, který už má své dny za sebou.

Pásová pila se následně může stát dalším zdrojem příjmů, protože může plnit soukromé zakázky související s řezáním dřeva, protože toto zařízení je určeno k podélnému řezání kmenů na trámy a desky. Dnešní moderní bloková pásová pila je schopna zpracovávat tvrdé a pryskyřičnaté tvrdé dřevo na hraněné a nehraněné desky, kantovky, dýhy, koberce a další součásti z masivního dřeva.

Pásové pily lze použít také pro prefabrikaci nábytku, desek nebo lepeného lamelového dřeva. Hmotnost pily je jedenapůlkrát vyšší než hmotnost řezaného dřeva, aby se získalo kvalitní řezivo a stroj byl déle v provozu.

Řezání kmenů na domácí pásové pile má oproti řezání na jiných pilách značné výhody, které celý pracovní proces především usnadňují. S pásovými pilami můžete při správném přístupu řezat každý kmen. Ztráta dřeva na piliny je při řezání na pásové pile minimální.

Výhody pásové pily ve srovnání s jinými typy zařízení: vysoce kvalitní zpracování dřeva, kompaktnost, přesnost, nízké náklady, jednoduchá konstrukce, nízká hmotnost, spolehlivost, snadná přeprava a instalace, žádné vlny a strniště, hospodárný provoz, tichost, nízká spotřeba energie, prakticky neomezená životnost.

Konstrukce rámu pásové pily

Konstrukční koncepce blokové pásové pily je založena na principu stavebnicového přístupu, který umožňuje postupné rozšiřování variant uspořádání od jednoduchého základního zařízení s ručním posuvem až po nejsložitější řešení vybavené automatickým posuvem pily, nastavením tloušťky řezu, vizuálním ukazatelem aktuálního zatížení, hydraulickými mechanismy posuvu pilového kotouče a programovatelným elektronickým systémem.

Pásová pila se skládá z následujících součástí:

  • rám se dvěma vodicími lištami pilového kotouče;
  • Šroubový mechanismus pro zvedání pilového kotouče;
  • Mechanismus napínání pilového pásu (mechanická pružina nebo hydraulický);
  • hnacích a napínacích kol;
  • Ochranný kryt pilového kotouče;
  • držák pilového kotouče;
  • Převodovka s klínovým řemenem;
  • elektrický motor;
  • Železniční trať na pile;
  • excentrické svorky kmenů;
  • zastavení a smáčení nádrže na kapalinu.

Rám rámu pásové pily je obvykle sestaven ze dvou svařovaných stojanů, na kterých jsou umístěny pojezdové válečky pilového kotouče. Rám blokové pásové pily má základní rám ve tvaru písmene U, který je tvořen dvěma paralelně uloženými a vzájemně spojenými kanály. Řemenice hlavní pily je upevněna na jednom konci rámu a podřízená řemenice je podélně pohyblivá. na druhé straně.

Vodicí lišty jsou upevněny na konzolách uprostřed rámu. Jsou skládací a skládají se ze tří částí, což je velmi výhodné pro přepravu blokové pásové pily. Ve spodní části vodicích lišt jsou podpěrné válečky, do kterých jsou zašroubovány kotevní šrouby, v horní části jsou kotevní šrouby. podporuje protokol. Vodicí lišty jsou navzájem spojeny kanálem, ve kterém je umístěn řetězový blok a který slouží k pohybu celé pily. Čtyři šroubové svorky a zarážka zajišťují kmen na vodicích lištách.

Jedinečná konstrukce jednotky pásové pily a kolejnicové dráhy umožňuje pozdější nastavení, a to i v případě narušení výkonového rámu, šířkou vzájemného umístění kolejnic nebo rovinou kolejnic, stejně jako umístění jednotky pásové pily na svahu s úhlem až 15 stupňů. Nezávisle zavěšená vodítka zabraňují poškození rámu i při pádu těžkých klád. dráhu lze prodloužit připojením dalšího dílu kolejnice.

Jako řezný nástroj se u tohoto typu dřevoobráběcího stroje používá pásová pila s šířkou řezu až 60 mm. Pilový pás je napínán pomocí šroubového pružinového mechanismu. V předním nosníku pásové pily a na jezdci napínací kladky jsou dvě svorky pro montáž a demontáž pilového pásu.

Aby se zabránilo sjetí pilové jednotky z kol, je možné nastavit polohu hnacího kola tak, aby bylo v určitém úhlu na vodorovné rovině. Pilový kotouč vyčnívá o výšku zubu po okraji kotouče, takže nedochází k lámání zubů pily.

Ovládací prvky pily jsou umístěny na straně obsluhy, aby se obsluha pásové pily co nejvíce zjednodušila. Měřící pravítka umožňují měřit tloušťku řezaného materiálu v obou směrech dopředu nebo dozadu. Řezná zóna je umístěna v zorném poli obsluhy, místní osvětlení a pohodlná výška přibližně v úrovni pasu pro snadné nakládání a vykládání hotových desek ze stroje.

Aby se zabránilo ulpívání pilin na pilovém kotouči a řemenicích pily, je nutný regulovatelný přívod oleje, který prodlužuje životnost stroje. Nádrž na chladicí kapalinu se nachází v horní části schématu pásové pily. Dodávka maziva se reguluje kohouty na nádrži.

Rám pily se zvedá pomocí dvou posuvníků umístěných na sloupcích rámu. Pila je poháněna elektromotorem a šroubový mechanismus umožňuje pevné a přesné umístění vozíku pily v dané výšce. Mezipřívodní vedení pro napájení elektromotoru motorů je zavěšeno nad pilou a nepřekáží při nakládání a řezání kmenů.

Princip činnosti blokové pásové pily

Celý cyklus řezání se skládá z těchto kroků:

  • Příprava protokolů. Kmeny různých velikostí a průměrů se řežou na požadovaný tvar a velikost.
  • Zpracování protokolů. Obsluha nastaví stroj podle pokynů blokové pásové pily a definuje parametry, zatímco stroj dělá vše sám.
  • Dokončovací krok. Obsluha ručně opravuje drobné chyby, které se mohou vyskytnout po obrábění blokovou pásovou pilou.

Princip pásové pily je založen na řezání nehybné kulatiny nebo dřeva na vodorovně se pohybujícím pilovém pásu, který je podepřen hlavními a vedlejšími řemenicemi a napínán silou, která zajišťuje rovinnost v oblasti řezu. Kláda se umístí mezi dvě vodicí lišty a zajistí se posuvnými bloky. Pásová pila se pohybuje podél kmene po nastavených vodicích lištách.

Řezání kmenovou pásovou pilou

Obsluha může nastavit tloušťku materiálu podle svého uvážení pomocí elektronického pravítka nebo hydraulických mechanismů. Manipulace s řezanými kmeny, jejich stohování, upínání a převracení se provádí ručně. Příprava pásové pily je velmi snadná. stačí nabrousit pilový kotouč a nastavit hroty. Nastavení rychlosti portálu je důležité pro řezání různých druhů dřeva, jak je vidět na videu s pásovou pilou.

Celé oddělení rámu pásové pily je vybaveno kolejnicovou dráhou, která vede všechny portály stroje v určitém směru a umožňuje nastavit provoz i v případě mechanické deformace rámu v rovině a šířce kolejnic, čímž je zajištěn sklon celé instalace. Pro dosažení správných rozměrů řezaného materiálu na pile je nezbytné neustálé sledování procesu řezání, kdy jsou prakticky vyloučeny nízkofrekvenční vibrace.

Stabilitu pilového kotouče zajišťují stabilizační válečky. Jeden váleček je pevně spojen s hnací kladkou a druhý se může pohybovat po vodicí liště, čímž je omezena volná část pilového kotouče. Pila se zvedá a spouští pomocí ručně nebo elektromechanicky ovládaného lanového nebo řetězového mechanismu. Pila se posouvá podélně posunutím vozíku pily podél řezaného kmene.

Výběr pásové pily

Při nákupu pásové pily se doporučuje věnovat pozornost jejím vlastnostem a záruční době, možnosti uvedení do provozu, údržbě a ceně stroje, nedostatku spotřebního materiálu a ceně údržby a opotřebitelných dílů.

Prvky pásové pily, které podléhají přirozenému opotřebení, by měly být levné a standardní, nejlépe z řady všude dostupných autodílů. Zákazník tak nemusí dlouho a draze čekat na objednané díly. To je důležité, pokud se výrobce blokové pásové pily nachází ve větší vzdálenosti od řemeslníka.

I když jste právě začali podnikat, vyplatí se vybrat spolehlivou a výkonnou blokovou pásovou pilu, jinak budete muset při zvýšení kapacity řezání koupit nový stroj. Pila s nízkým výkonem navíc není vhodná pro řezání silné kulatiny, jejíž cena je mnohem nižší než u standardního sortimentu.

ruční, pásová, pila, řezání, kulatiny

Nezapomeňte, že při řezání kmenů o průměru větším než 250 milimetrů je nutné u malých pásových pil snížit rychlost posuvu na úkor řezného výkonu. Pro zvládnutí tohoto zařízení proto není nutné kupovat malou zemědělskou pilu. Vyžadují také neustálou a obzvláště pečlivou údržbu a seřizování, i když to nezaručuje profesionální řezání.

Pásové pily mají několik rozhodujících faktorů, které jsou důležité při výběru stroje. Hmotnost stroje musí být 1,5násobkem hmotnosti řezaného polena, aby byla zajištěna vysoká mechanická stabilita. Velký průměr pilových kotoučů zajišťuje dlouhou životnost pásových pil.

Optimální variantou pro domácí použití a organizaci stabilní výroby je pásová pila, šířka pilového pásu je větší než 50 milimetrů, výkon motoru je větší než 15 kilowattů, hmotnost není menší než 3 tuny a řemenice mají průměr nejméně 800 milimetrů. Cena pásových pil s šířkou pilového kotouče nejméně 80 mm je mnohem vyšší.

Pokud za stejné peníze koupíte dvě levnější pásové pily, je výsledná celková kapacita vyšší a spolehlivost výroby se výrazně zvýší. Široká pásová pila vyžaduje další zařízení pro rovnání, válcování a tvarování zubů.

Je dobré mít možnost výběru vybavení blokové pásové pily, i když máte omezené finanční prostředky a dali byste přednost jednoduchému modelu. Nezapomeňte, že stroj lze dodatečně vybavit hydraulikou a automatickým podávacím systémem. Mechanizační nástroje výrazně zvyšují náklady na pilařské práce, ale zvyšují produktivitu a poměrně rychle se vracejí.

Při výběru volitelných servisních zařízení zvažte následující skutečnosti. Například u rámu blokové pásové pily se lze obejít bez nakládacího systému kulatiny, a to nakládáním kulatiny z kozlíku nebo pomocí speciálních odkládacích stolů a vozíků na kulatinu.

Je vhodnější zvolit blokovou pásovou pilu, která se vyrábí sériově, než blokovou pásovou pilu vyrobenou na zakázku. To znamená promyšlenou konstrukci, vysokou spolehlivost a udržovatelnost. Schválení prokazují serióznost výrobce blokové pásové pily a zajišťují, že při výrobě nebudou překročeny konstrukční bezpečnostní požadavky.

výroba rámu pásové pily

Nemusíte si však kupovat pásovou pilu, pokud chcete, můžete si stroj vyrobit sami, stačí vědět, jak se pásová pila vyrábí. Základnu blokové pásové pily tvoří dva kanály, z nichž každý je 8 metrů dlouhý a 140 milimetrů vysoký. K tomuto účelu můžete použít dvě lišty se spodní částí otočenou nahoru nebo úhelníky 50 x 100 mm. Polotovary musí být vždy rovné.

Vyvrtejte sérii vrtů podél výšky pásu ve stejné vzdálenosti a s rozestupem přibližně jeden a půl metru. Podle počtu těchto otvorů vytvořte vazby trubkových profilů ¾, 250 milimetrů na kus. Ke spojení stahovacích pásků a kanálů použijte závitové tyče nebo šrouby o průměru 290-340 mm v závislosti na zvoleném materiálu.

Namontujte předem sestavený rám na stojany, které jsou spojeny nebo sestaveny pomocí šroubů M12 z kanálů, trubek nebo úhelníků. Počet podpěr musí být stanoven na základě délky rámu. Na celkovou délku 8 metrů by měly být 4 z nich. Nejvzdálenější vzpěry jsou umístěny 800-1000 milimetrů od konců podběhů.

Aby rám získal potřebnou tuhost, nainstalují se výztuhy. Vzhledem k poměrně velké hmotnosti rámu je nutné jej smontovat na místě budoucí instalace. Abyste zajistili rovnoměrnost podpěrných profilů, umístěte pod pilíře dřevěná prkna nebo jiný blokovací materiál a v případě potřeby je zaryjte do země

Dalším blokem na výkresu pásové pily je pohyblivý vozík, který je vyroben z ocelového plechu o tloušťce 46 milimetrů. Délka vozíku je přibližně 600 mm v závislosti na rozměrech elektromotoru. Šířka by měla být taková, aby boky vozíku přečnívaly přes kanály přibližně o 80 mm na každé straně. Volba tloušťky desek a podložek umožňuje pohybovat vozíkem po délce vedení.

Zajistěte, aby se hra omezovala na minimum. Tloušťka distančních podložek by měla být o půl milimetru větší než výška příruby kanálu. Upínací desky a distanční podložky s 8 šrouby M8. K odstranění příčné vůle přišroubujte zespodu k základně vozíku šrouby. Vozík můžete umístit na ložiska nebo válečky. Na horní straně vozíku jsou umístěny dva úhelníky pro upevnění elektromotoru.

K pohybu vozíku s kotoučovou pilou a namontovaným motorem se používá řetěz. Měla by být utažena tak, aby se ruční kolo nemohlo volně pohybovat. Ten je namontován na jednom z pouzder u řetězových kol, která jsou na koncích vodicích lišt.

Pohodlí při práci na ruční pásové pile zajišťují zařízení pro upevnění kmene. Tyto prvky jsou vyrobeny z trubek o vnitřním průměru přibližně 35 mm. Je třeba vložit posuvné tyče a na ně umístit svorky z úhelníku 40 x 40 mm a vačkové mechanismy pro upnutí. Vzhledem k výsledné vzdálenosti od pilového pásu musí být přídržný prvek dlouhý nejméně 15 mm.

Hlavními prvky pásové pily jsou motor a pila. Zkuste si koupit elektromotor o výkonu 10 kW a pilu o průměru jeden metr. Pokud takové stroje nejsou k dispozici, musí být rám zmenšen podle rozměrů součástí.

A nakonec nezapomeňte, že práce na pásové pile není obtížná. Položte kmen na lože a upevněte jej svorkami, zapněte motor, otočte ručním kolem a pohybujte vozíkem tak, abyste pilou provedli dlouhý a rovný řez. Vozík lze přesunout na obě strany. Nezapomeňte, že pásová pila musí být vždy ostrá, a dodržujte všechna bezpečnostní pravidla.