Jak míchat benzín a olej do sekačky na trávu

Výběr správného oleje a benzínu pro palivovou směs do sekačky na trávu: Tabulka ředění

Strunové sekačky a sekačky na trávu jsou nepostradatelným nářadím v mnoha domácnostech. Jeho spolehlivost, účinnost a životnost však závisí na mnoha faktorech. Například kvalita paliva. To znamená vybrat správný olej pro strunovou sekačku, dodržovat poměry při přidávání oleje do benzínu a pravidla pro plnění přístroje.

Olej do sekaček. užitečné rady z oboru

Pokud jste ztratili návod k použití a máte potíže s výběrem správného oleje, doporučujeme zvolit následující dvě varianty:

 • Polosyntetické. levnější než syntetické, ale dražší než minerální. Vhodné pro stroje ruské i zahraniční výroby. Mají nízké parametry kouře a jsou vhodné pro „péči“ o součásti motoru. Vyrobené destilací ropných produktů a uhlovodíků
 • Syntetické. drahé typy maziv, které jsou vhodné pro všechny typy strojů. Pokud používáte syntetické materiály pro vyžínač trávy, motor nářadí bude šlapat jako hodinky

Při výběru a nákupu minerálních olejů pro ředění benzínem se můžete setkat s řadou písmenných označení na kanystrech. Tato označení představují klasifikaci API, kterou je užitečné znát, pokud chcete nástroj naplnit vhodným mazivem. Uvažujme všechny typy olejů klasifikace API pro dvoutaktní motory:

 • TA. určen pro vzduchem chlazená zařízení s objemem do 50 cm3. Mezi takové nářadí patří mopedy, sekačky na trávu, vyžínače trávy a křovinořezy. sekačky na trávu a vyžínače s optimální koncentrací oleje
 • TB. používá se k plnění motorů strojů, jako jsou mopedy, motorové pily, skútry a motocykly. Objem motoru těchto vozidel se pohybuje od 50 do 200 cm3. Tento typ oleje je vhodný i pro vyžínače
 • TC. určený k ředění benzínem a plnění motocyklů, sněžných skútrů a dalších typů pozemních vozidel
 • TD. vhodné pro lodní motory, vodní skútry a motorové čluny

Klasifikace API je americká norma, která se používá v Evropě. Při výběru se však na kanystrech dvoutaktních motorových olejů objevují další označení, např. FA, FB, FC, FD a další. Jedná se o klasifikaci olejů podle emisí kouře, která byla vypracována podle japonské normy JASO. Pokud se s těmito označeními setkáte na vybraných olejích pro vyžínače a řetězové pily, je třeba vzít v úvahu jejich rozluštění:

 • FA. používá se v zemích, kde právní předpisy stanoví minimální emise kouře do ovzduší. Při provozu vyzařuje neviditelnou kouřovou mlhu
 • FB. určen pro použití v zemích s přísnými omezeními emisí výparů do ovzduší. Téměř žádný bílý kouř
 • FC. kouř je vyzařován průhledným způsobem a není viditelný lidským okem
 • FD. bezdýmné typy olejů pro dvoutaktní spalovací motory, které nevypouštějí kouř, ale přesto mají lepší chemické vlastnosti. Obvykle se používá k míchání s benzinem a k tankování do lodí, člunů a jachet

Označení „samomísitelný“ a „předmísitelný“ na nádobách maziva se používají k označení samomísitelnosti s benzínem (první verze, která nevyžaduje protřepání) a nuceného rozpouštění (druhá verze).

Znáte-li klasifikaci olejů podle typu, není obtížné vybrat ten nejlepší pro vaši značku sekačky. Na trhu existují nejrůznější značky olejů pro dvoutaktní motory, ale je lepší věnovat zvláštní pozornost těmto společnostem:

 • STIHL. k dispozici v minerální a syntetické variantě, polosyntetika této značky je vzácná
 • Shell Helix Ultra. doporučeno odborníky
 • Motul
 • Oleo-Mac
 • Echo
 • Hammerflex
 • Lukoil je ruská ropa, která je třikrát levnější než její zahraniční ekvivalenty, a přesto má vynikající kvalitativní parametry

Ceny produktů nejsou uvedeny, protože ceny se liší. Existuje mnoho dalších značek, a pokud chcete najít ideální mazivo pro sekačku na trávu, doporučujeme shlédnout test v následujícím videoklipu.

Video ukazuje, že ne vždy je dobré kupovat drahé oleje, protože nemusí mít uspokojivou kvalitu, jak ukazuje následující příklad ze života.

Důsledky míchání s nesprávným poměrem směsi

Při ředění paliva a maziv je velmi důležité dodržovat poměr doporučený výrobcem křovinořezu. Při nedostatku oleje se píst a válec odřou, což dříve nebo později způsobí prasknutí pístního kroužku.

Důležité! V důsledku tření se na stěnách válce objevují kovové částice pístu a motor může zamrznout. Výsledkem je generální oprava nebo výměna motoru.

A pokud se používá příliš mnoho oleje, pístní kroužky se zanášejí a na pístech, zapalovacích svíčkách atd. se usazují saze.д. To vše vede k velkému opotřebení stroje a trvalému čištění.

míchat, benzín, olej, sekačky, trávu

Poměr oleje a benzínu pro palivovou směs

Aby dvoutaktní motor řetězové pily pracoval optimálně, musí být olej a benzín smíchány ve správném poměru. Obvykle jsou uvedeny v návodu k použití nástroje a na balení maziva. limitu je dosaženo, když motor běží na volnoběh.

Pokud se do benzinu přidá příliš málo oleje, jeho koncentrace nebude dostatečně vysoká, aby účinně mazal pracovní části. Motor vydává zvonivý zvuk, nadměrně se zahřívá a rychle selhává. Příliš mnoho oleje je také špatné, protože přebytečný olej se nemůže řádně spálit. To způsobuje usazování sazí na stěnách válců a pístů, zanášení zapalovacích svíček a výfukového systému. způsobí také snížení výkonu, vyšší spotřebu paliva a při provozu budou emise nadměrně kouřit.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měl by se olej a benzín míchat v poměru doporučeném výrobcem. Ty se uvádějí v poměru 1:50, 1:40, 1:25 atd. Každý z těchto poměrů udává, kolik oleje je třeba nalít na objem paliva. Například pro přípravu směsi v poměru 1:25 potřebujete 1 litr oleje na 25 litrů benzinu.

Je důležité je nezaměňovat! Tyto poměry jsou uživateli často chápány opačně. Například poměr 1:50 znamená 50 litrů oleje na každý litr benzinu. Jedná se o hrubou chybu, která vede k vyšší koncentraci oleje v palivu. Ve skutečnosti je v tomto poměru potřeba pouze 20 litrů oleje na litr.

Zazimování sekačky na trávu se čtyřtaktním benzínovým motorem.

Jak nezaměnit proporce?? Pro motorovou pilu stačí připravit 50 nebo dokonce 25 litrů palivové směsi. Zejména proto, že benzín smíchaný s olejem nelze dlouho skladovat. Obvykle si připravte tolik, kolik potřebujete na jeden nebo dva dny. U malé benzínové řetězové pily je to 1 až 5 litrů.

Existují tři způsoby, jak ředit benzín pro řetězovou pilu v malých množstvích:

 • Vydělte 1000 druhým číslem v poměru. Připravte si například směs v poměru 1:40. Vydělte 1000 40 a dostanete 25. To je množství mililitrů oleje, které potřebujete na litr benzinu.
 • Vyřešte podíl jako ve škole. To provedete tak, že požadovaný objem benzinu v litrech vydělíte druhou číslicí v poměru. Výsledkem je objem oleje v litrech, který potřebujeme. Převod z litrů na mililitry pro větší pohodlí. Předpokládejme, že potřebujete 3 litry paliva v poměru 1:50. Rozhodněte: 3/50=0,06 litru. Chcete-li litry převést na mililitry, dejte čárku o tři číslice doprava a dostanete 60 mililitrů.
 • Podívejte se na tabulku. Pokud jsou proporce standardní, je to nejjednodušší, nejrychlejší a nejzřetelnější způsob. Další dvě metody jsou potřebné k tomu, abychom zjistili, proč je poměr 1:50 20 mililitrů oleje na litr benzinu, a ne 50.

Nyní stručně k tomu, proč se poměry u jednotlivých výrobců liší a proč neexistuje jednotný standard. Důvody jsou přinejmenším tři. Za prvé, rozdílné vlastnosti ropy a benzinu. Za druhé se liší i kvalita montáže motorů (technologie, materiály). Za třetí, provozní podmínky nástroje. Například u řetězových pil některých výrobců se pro záběhovou fázi doporučuje přidat do směsi o 20 % více oleje.

Pravidla pro míchání

Nyní k tomu, jak správně smíchat složky. Logičtější by však bylo začít analýzou rozšířených, ale naprosto nepřijatelných chyb, kterých se mnozí majitelé této sekací jednotky dopouštějí. Za chyby při míchání palivové směsi se považují tyto skutečnosti.

 • Doplnění oleje do palivové nádrže křovinořezu. Homogenní palivovou směs nelze takto získat. Je to možné, ale pouze pokud se strunovou sekačkou poté dlouho třepete. To je však vzhledem k hmotnosti stroje nepravděpodobné.
 • Nejprve nalijte olej do směšovací nádrže a poté do ní přidejte benzín. Benzín má nižší hustotu než olej, takže pokud ho přidáte do oleje, zůstane v horní vrstvě, což znamená, že nedojde k přirozenému promíchání. Samozřejmě ho můžete později smíchat, ale vyžaduje to podstatně více energie, než když to uděláte obráceně. nalijete olej na benzín.
 • Ignorování přesných měřicích nástrojů k odběru požadovaného množství použitých složek. Nemíchejte množství oleje nebo benzínu od oka. to není dobrý zvyk při práci s elektrickým nářadím.
 • Pro palivovou směs použijte prázdné lahve od pitné vody. Tyto nádoby jsou vyrobeny z příliš tenkého polyethylenu, který se může rozpustit v benzínu.

Při míchání palivové směsi pro dvoutaktní motor vaší sekačky na trávu proto doporučujeme dodržovat následující pravidla.

míchat, benzín, olej, sekačky, trávu
 • Nepoužívejte nádoby z kovu nebo speciálních plastů pro skladování nebo přípravu paliva a oleje.
 • K nalévání benzinu do ředicí nádrže použijte konvičku, abyste zabránili rozlití, a k přidávání oleje použijte odměrku s označením objemu nebo lékařskou stříkačku o objemu 5 ml a 10 ml.
 • Nejprve nalijte do kanystru benzín pro přípravu palivové směsi a poté olej.
 • Pro zředění směsi nejprve nalijte do nádoby pouze polovinu plánovaného objemu benzinu.
 • Poté přidejte do benzínu veškerý olej potřebný pro směs.
 • Obsah ředicí nádrže důkladně promíchejte. Nejlepší je míchat krouživými pohyby v těsně uzavřené nádobě. K míchání paliva uvnitř kanystru nepoužívejte žádné jiné předměty, protože nikdo neví, z jakého materiálu jsou vyrobeny, jakou mohou mít reakci se složkami směsi nebo jakou mají čistotu.
 • Do rozmíchané směsi přidejte zbytek benzínu a znovu důkladně promíchejte.
 • Palivovou nádrž sekačky můžete naplnit připravenou směsí.

Je třeba mít na paměti, že palivová směs připravená k použití by neměla být skladována déle než 14 dní, protože ztrácí své vlastnosti, rozvrstvuje se a odpařuje, což vede ke změnám poměrů a následně zhoršuje výkonnost vyžínače trávy.

Příprava palivové směsi: poměr oleje a benzínu pro motorovou pilu

Motor řetězové pily je „srdcem“ nářadí, a proto je důležité používat správnou palivovou směs.

Palivová směs pro řetězové pily se skládá ze dvou složek. oleje a benzínu. Řetězové pily jsou vybaveny dvoutaktním motorem, takže se olej nepřidává do mazacího systému (jako u čtyřtaktního motoru), ale přímo do benzinu. Je velmi důležité dodržet správné poměry složek a samozřejmě se nepokoušet použít čistý benzín, protože ten by řetězovou pilu velmi rychle „zabil“.

Olej musí být vhodný pro dvoutaktní motory používané v lesnických strojích (tj. nikdy nepoužívejte olej pro přívěsné motory nebo skútry). V praxi je možné tento olej zakoupit v každém obchodě nebo servisním středisku, které prodává nebo servisuje řetězové pily.

Pokud jde o benzin do motorové pily, bylo by nejlepší používat palivo s oktanovým číslem A-95. ušetřené palivo se může proměnit ve škodu. Často evropští výrobci uvádějí, že můžete použít benzín A-90 nebo A-92, ale v postsovětských zemích je kvalita benzínu nižší než evropská, takže v našich reáliích je lepší použít kvalitnější benzín.

Co se týče samotného poměru benzínu a oleje, je to jednoduché: musíte se jasně řídit pokyny nástroje. Všichni výrobci řetězových pil uvádějí požadovaný poměr v návodu k použití nebo v technickém listu nářadí a poměry pro plnění řetězové pily se mohou lišit také v závislosti na modelu řetězové pily. poměr oleje a benzínu u renomovaných výrobců je zpravidla 1:40 nebo 1:50, což znamená například 1 díl oleje na 40 dílů benzínu.

Nyní aritmetika. 1 litr benzínu = 1000 ml benzínu, vydělte 40 a získáte 25 ml oleje. Při stejném postupu pro poměr 1:50 získáte 20 ml oleje na 1 litr benzinu.

U levných řetězových pil vyrobených v Číně je situace trochu jiná. Poměr benzínu a oleje pro řetězové pily vyrobeno v Číně 1:25, tedy 1 000 ml benzínu děleno 25, jinými slovy 40 ml oleje. Důvodem je, že značkové řetězové pily mají pevnou konstrukci a vzdálenost mezi písty a válci v motoru je mnohem menší než u čínských řetězových pil, a proto se potřebné množství oleje liší téměř dvojnásobně.

K odměření správného množství oleje použijte běžnou lékařskou stříkačku o dostatečném objemu.

Další záludnost. nejprve nalijte benzín do suchého kanystru a pak olej. Tento postup je naopak spojen s nekvalitní palivovou směsí, protože olej je hustší a ulpívá na dně kanystru. Proto je dobrá směs vyloučena.

Palivovou směs vždy připravte do kanystru a palivovou nádrž naplňte speciálním palivem připraveným k použití! Nikdy nemíchejte ani nemíchejte přímo do palivové nádrže řetězové pily!

Jakmile zjistíte, jak ředit benzin pro motorovou pilu o podmínkách skladování palivové směsi a době použitelnosti několik slov, která stojí za to říci. Nejlepší a nejjednodušší je připravit směs benzínu a oleje na 1 litr benzínu a doporučuje se to provést bezprostředně před prací s nářadím. Palivové nádrže řetězových pil mají objem 0,3 až 1 litr. Při domácím použití se celý objem připravené hořlavé směsi zřídkakdy spotřebuje během jednoho sezení, takže zbytek lze uložit do dalšího sezení. Abyste snížili riziko zranění, nepoužívejte stroj pod vlivem alkoholu nebo drog. Dobrým pravidlem je vypočítat směs připravená k použití má trvanlivost 7-10 dní

Důvodem je, že olej, který je v současné době na trhu, není syntetický, ale organický, tj. přírodní. Po 10 dnech se ztratí všechny mazací vlastnosti, benzín jednoduše „sežere“ olej. Takové palivo již samozřejmě není možné používat. mohlo by způsobit poruchu a závadu řetězové pily.

Po skončení práce je třeba vypustit palivovou směs a motorovou pilu nastartovat. nářadí se zastaví (takže pila má suchý karburátor) a nyní ji můžete nechat až do dalšího použití.

Kolik oleje do vyžínače plevele na litr benzínu?

Sekačka na trávu je nástroj, který mnozí znají jako sekačku na trávu a který je oblíbený u domácích zahrádkářů, vesničanů a pracovníků komunálních služeb. Sekání trávy a plevele je však pouze jedním z aspektů používání strunové sekačky s pojezdem. Úspěšně seká mladé porosty v zahradách, ořezává vysoké větve, upravuje záhony a skleníky. Stačí vyměnit standardní převodovku za speciální nástavec.

Většina vyžínačů je vybavena dvoutaktním motorem. lehkým, konstrukčně jednoduchým a poměrně výkonným. Životnost motorů profesionálních sekaček a křovinořezů, jako jsou Husqvarna nebo Echo, dosahuje až 2 000 hodin. Podle recenzí skutečných uživatelů byla sekačka Husqvarna v provozu 7 let bez opravy motoru. Životnost domácích a poloprofesionálních vyžínačů, jako je Fubag nebo Champion, je 400 až 500 motohodin.

Standardní poměry

Možná máte problémy s poměrem oleje a paliva pro správný provoz křovinořezu. Důvodem jsou zcela odlišné informace ve zdrojích. Někdy se informace v poměru liší o tucet nebo polovinu. To vás nutí přemýšlet, zda na 1 litr benzinu použít 20 ml nebo 40 ml oleje. Ale technický list k tomu máte na výrobku, který si koupíte v prodejně. Měl by zde být uveden popis zařízení, návod k obsluze a pokyny pro přípravu palivové směsi.

V případě poruchy křovinořezu nejprve zvažte informace poskytnuté výrobcem stroje, protože pokud nefunguje správně, můžete uplatnit reklamaci u něj, a nikoli u třetí strany. Pokud v návodu k obsluze není žádný návod, a tím spíše, pokud návod chybí, doporučujeme poohlédnout se po jiném modelu sekačky na trávu od spolehlivějšího prodejce.

Pro všechny ostatní případy, kdy máte v rukou model sekačky a nemůžete znát její technické vlastnosti, existují standardní poměry pro nejpravděpodobnější složky palivové směsi pro dvoutaktní motory. Tyto jednotky v podstatě používají benzin AI-92 a speciální syntetický olej, který obsahuje rozpouštědlo pro lepší smíchání s palivem. Takový olej se pomalu odpařuje a má schopnost zcela shořet ve válci, aniž by zanechal saze.

Standardní poměr syntetického oleje a benzínu je 1:50. To znamená, že na 5 litrů benzinu je potřeba 100 ml oleje, spotřeba oleje na 1 litr benzinu je tedy 20 ml. Znalost množství oleje potřebného k doplnění 1 litru paliva usnadňuje výpočet přídělu oleje pro palivo do sekačky na trávu. Při použití minerálních olejů je standardní poměr 1 : 40. Na 1 litr benzinu tedy potřebujete 25 ml a na 5litrový kanystr 125 ml.

Když je sekačka v provozu, zkušená obsluha sekačky bez problémů určí a nastaví správné množství oleje pro každý model. Pozornost je třeba věnovat pouze výfukovým plynům (barva, toxický zápach), cyklické stabilitě, zahřívání motoru a výkonu. Další informace o tom, co lze očekávat při smíchání nesprávného poměru benzínu a oleje, jsou uvedeny na jiném místě tohoto článku. V nabídce jsou modely křovinořezů, které jsou poháněny benzinem AI-95. To by mělo být rovněž zohledněno.

Pokud výrobce paliva doporučuje toto oktanové číslo, je třeba se jím řídit, aby nedošlo ke zkrácení životnosti stroje.