Jak naostřit disk z oběžníka s rohovou mlýnem

Jak správně zaostřit kruhovou pilovou disk a v jakém úhlu

Během dlouhodobého provozu mohou pily na karbidové útoky ztratit své původní vlastnosti. To však neznamená, že byste si měli koupit nový nástroj pro řezání. Ve většině případů lze ostření provádět doma pomocí jakéhokoli vhodného stroje.

Potřeba zaostřit pilu

Nejprve byste se měli rozhodnout, zda je nutné naostřit nebo ne. Relevance tohoto postupu ukazuje několik zřejmých znaků. Pokud je ignorují, pak se v budoucnu může disk stát nerefronty a způsobí selhání drahého stroje.

Výhodou používání pilíka s útoky je zvýšit životnost. Je také určen ke zpracování masivního dřeva. Úspory jsou vyrobeny z 9xf oceli, 50 chytání, 65 g a podobných skladby. Liší se ve vysoké tvrdosti, ale zároveň se s významnou provozem zvýší pravděpodobnost jejich rozpadu.

Včasné ostření pily na disku pomocí stroje vlastní ruce se provádí s následujícími zjevnými značkami:

  • Zvýšení zatížení motoru. Důvodem je zhoršení ostření a v důsledku toho je napájecí jednotka potřebná více energie pro řezání dřeva. Pokud v návrhu motoru není poskytnuto ochranné relé, je možné selhat;
  • Zhoršení kvality řezu. Prvním znakem je zvýšení šířky řezu, jakož i tvorba čipů a nepravidelnosti podél jeho okrajů;
  • Prodloužení doby zpracování obrobku. Vytvoření řezu trvá více času.

Nejlepší způsob je pravidelně kontrolovat stav disku s útoky na dřevo. Chcete.li to provést, musíte dočasně opustit stroj a demontovat řezací nástroj. Pokud se jeho geometrické parametry neshodují s původními, je nutné ostření.

Jak určit úhel ostření pily na disku

Nejlepší možností bude přítomnost počáteční šablony, podle které můžete opravit geometrii řezné hrany. Často je vyroben z tenkého zdívaného nerezového kovu, méně často z husté lepenky.

Jak určit opotřebení?

Kontrola diskotéky na opotřebení je důležitou otázkou, která by měla být věnována zvláštní pozornosti. Hluboké poškození vede k neschopnosti zaostřit kruh

Existují tři hlavní rysy, kterými můžete pochopit, že pila je třeba naostřit nebo vyměnit:

  • Silné vytápění ochranného pláště a tvorby kouře. Kruhová pila má speciální pouzdro, které signalizuje, že pila byla nudná zahříváním. V obzvláště obtížných situacích se z něj může objevit kouř.
  • Někdy zařízení pily zahrnuje mechanické krmivo (pokud potřebujete ovládat tlak tlaku sami). V takové situaci je vidět opotřebení, pokud tlak musí posílit.
  • Pokud při řezání dřeva na obrobku, mlha a silná nepříjemná vůně.

Všechny výše popsané situace říkají uživateli, že je čas skrýt zařízení.

Ostření disku pitva

Diskové pily s karbidovými zuby se skládají z plátna (disk) z oceli 9xf, 65g, 50xfa atd., a karbidové desky hrají roli řezáků.

Viděl disk

V domácích pilách se jako materiál pro řezání desek používají speciální wolframové slitiny VK stupňů (Vk6, VK15 atd. Číslo znamená procento kobaltu). Vk6 má tvrdost 88,5 HRA, Vk15. 86 HRA. Zahraniční výrobci používají své slitiny. Pevné slitiny VK se skládají hlavně z wolframového karbidu Cubaltu. Charakteristiky slitiny závisí nejen na jejím chemickém složení, ale také na velikosti zrna karbidové fáze. Čím menší je zrno, tím vyšší je tvrdost a síla slitiny.

Připevněte karbidové desky na disk s vysokou teplotou. Jako materiál pro pájení se v nejlepším případě používají stříbrné pájky (PSR-40, PSR-45), v nejhorším případě. Páječky mědi (L-63, MNMC-68-4-2).

Geometrie karbidových zubů

Čtyři pracovní letadla mají karbidový zub. Přední (A), zpět (B) a dvě pomocné strany (C). Protínající se mezi sebou, tato letadla tvoří řezací hrany. Hlavní (1) a dvě pomocné (2 a 3). Výše uvedené stanovení tváří a okrajů zubu je uvedeno v souladu s GOST 9769-79.

Farma

Následující typy zubů se rozlišují podle formy.

Přímý zub. Obvykle se používá v pilách pro podélné rychlé řezání, na kterém na kvalitě moc nezáleží.

Přímý zub

Šikmý (posezený) zub s levým a pravým úhlem sklonu zadní roviny. Zuby s různými úhly sklonu se navzájem střídají, proto se nazývají střídavě, škrában. Toto je nejběžnější forma zubu. V závislosti na velikosti úhlů ostření, pily se střídavě se zubní zub používají k vidění různých materiálů (dřevo, dřevo kus plastmass). Jak v podélném, tak příčném směru. Pily s velkým úhlem sklonu zadní roviny se používají jako subkutánní při řezání desek s bilaterální laminací. Jejich použití se vyhýbá potahovacím čipům na okrajích řezu. Zvýšení úhlu zkosení snižuje řeznou sílu a snižuje nebezpečí čipů, ale zároveň snižuje odpor a sílu zubu.

Šikmý zub se zkosenou zadní rovinou

Zuby mohou být nakloněny nejen zadní, ale také přední rovinu.

Šikmý zub se zkosenou přední rovinou

Lichoběžní zub. Funkce těchto zubů je relativně pomalá rychlost řezných okrajů ve srovnání s střídavě sklouznutými zuby. Obvykle se používají v kombinaci s rovným zubem.

Lichoběžní zub

Střídání zubů různých tvarů

Střídaný s posledně jmenovaným a mírně se nad ním tyčí, lichoběžní zub provádí černou pilu a po ní ji po ní rovnou linii. Dokončit. Pily se střídavými rovnými a lichoběžníky se používají pro řezací desky s bilaterální laminací (dřevěná deska, deska na dřevěné vlákno atd.), stejně jako pro řezání plastů.

Kónický zub. Pily s kuželovým zubem jsou pomocné a používají se ke snížení spodní vrstvy laminátu a chrání ji před žetony, když prochází hlavní pila.

Kónický zub

Ve velké většině případů mají přední plochy zubů plochý tvar, ale existují pily s konkávní přední linií. Používají se pro dokončení příčného řezání.

Zub s konkávní přední povrch

Ostření úhlů zubů

Existují čtyři hlavní úhly ostření pily na disku, které spolu s tvarem zubu určují jeho vlastnosti. Toto je přední úhel (γ), zadní (α) a úhly kuličky přední a zadní roviny (ε1 a ε2). Úhel směřování (β) má pomocnou hodnotu, protože je nastaven předními a zadními úhly (β = 90 °.-y-a).

Ostření úhlů disku pily

Hodnoty úhlů ostření jsou určeny účelem pily. T.E. Ty pro řezání, jaký materiál a jakým směrem je zamýšlen. Pilas pro podélné pily mají relativně velký přední úhel (15 °.25 °). V pile příčné pily se úhel γ obvykle pohybuje od 5-10 °. Univerzální pily určené pro příčné a podélné řezání mají průměrnou hodnotu předního úhlu. Obvykle 15 °.

Velikost úhlů ostření je určována nejen směrem k pile, ale také tvrdostí řezaného materiálu. Čím vyšší je tvrdost, tím méně přední a zadní úhly (méně k zubu je méně).

Přední úhel může být nejen pozitivní, ale také negativní. Pily s tímto úhlem se používají pro řezání nelzevných kovů a plastů.

Základní principy ostření

Hlavní opotřebení karbidového zubu dochází podél jeho hlavního (horního) špina. Při tomto procesu je posledně jmenován zaokrouhlen na 0,1-0,3 mm. Přední část se opotřebovává z obličeje nejrychleji.

Při masivním polotovaru jsou také boční plochy prováděny také rychlým opotřebením.

Nedovolte nadměrné řezání pily. Poloměr zaokrouhlení špičky by neměl překročit 0,1-0,2 mm. Kromě skutečnosti, že při práci s vysoce tupou pilou, výkonem ostře padá, trvá několikrát více času, než ji zaostřuje, než zaostření pilu s normálním tupým. Stupeň zařízení může být stanoven jak samotnými zuby.

Ostření disků

Zkušený pán obvykle okamžitě chápe, když se zuby začnou stát nepoužitelnými. To lze určit následujícími znaky:

Pokud jsou zuby zameteny, je vhodné naostřit pilu co nejrychleji. Mnoho domácích řemeslníků omylem věří, že můžete zranit od akutního vidění mnohem rychleji než hloupé. Ve skutečnosti je situace přesně naopak. Takový paradox je jednoduše vysvětlen: Když pila.Jacket má matnou pilu, musí aplikovat fyzickou sílu. Pokud jste nesprávně vypočteni silou nebo ji připojíte ke špatnému směru, je zranění ruky velmi snadné. A pokud pilář pracuje s dobře sharpenovaným nástrojem, není vyžadováno žádné úsilí, hlavní věc je přesná a úhledná pohyby.

Používání speciálního stroje

Samozřejmě nejjednodušší způsob, jak naostřit disk, který viděl na speciálním průmyslovém výrobním stroji. Takové stroje jsou poměrně drahé. Je výhodné zakoupit brusný stroj pro osobní použití, pouze pokud domácí mistr pracuje denně a řezá velké svazky dřeva. Stejně jako služby ostření jsou poskytovány v mnoha specializovaných obchodech pro ostření pila. Proces ostření sestává z následujících fází:

Mít na stroji je velmi pohodlné disky. Hlavní věc je pozorovat bezpečnostní opatření a v žádném případě korigovat pilový disk, zatímco stroj funguje. Všechny manipulace s diskem se provádějí pouze s vypnutým strojem na špičce.

Nezávislé ostření

Mnoho domácích řemeslníků se vyrovnává s pily na ostření diskových pily bez speciálního stroje. Většina majitelů kruhových pily byla dlouho zvyklá na broušení pila kola na váze, pomocí běžného souboru nebo jiných improvizovaných ostřelovacích nástrojů. Tato metoda je však velmi nepříjemná a traumatická. Kromě toho můžete s ručním ostřením náhodně přeskočit jednotlivé zuby. Tato metoda proto nestojí za použití.

Zkušení pilu obvykle dělají kulatý dřevěný stojan pro ostření pily, na kterých je umístěn disk pily. Princip provozu takových ministrů je přibližně stejný jako princip provozu průmyslových výrobních strojů.

Masters věří, že před zaostřením by se disky pily měly být mírně mokré. to velmi usnadňuje ostření. Za tímto účelem zvlhčují broušení pily s vodou a různé chemikálie. Odborníci však tvrdí, že tato metoda ve skutečnosti přináší pouze škodu. Jakákoli kapalina koroduje kov a způsobuje jeho korozi, to znamená, že přispívá k vzhledu rzi.

Během nezávislého ostření musíte být opatrní, abyste si nenechali nechat ujít jediný zub. I když je jen pár hřebíček matný a zbytek zůstal ostrý, musíte naostřit absolutně všechny zuby. Bude to fungovat správně, pouze pokud budou všechny řezací prvky naostřeny stejné.

Nezávisle není tak obtížné, jak se zdálo, jak se zdálo, jak se zdálo. Jak skrýt pilu, na průmyslovém výrobním stroji nebo na primitivním stojanu, každý domov se rozhodne. V každém případě je však nutné přísně dodržovat opatření na základní bezpečnost a rozdrtit zuby co nejvíce akutní. Pokud se objeví potíže související s naostřením domu doma, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud pravidelně vložíte kruhovou pilu do pořádku, bude to věrně sloužit po mnoho let.

Jakýkoli řezací nástroj má během provozu tendenci otupit se. To platí také pro karbulární pily, které musí být pravidelně naostřeny, aby bylo možné rychle a efektivně vidět strom stromu.

Nejjednodušší způsob, jak táhnout zuby na diskuzi na disku je použití konvenčního souboru. Ale při práci s vlastními rukama, přenesením nástroje pro řezání do pracovního stavu existuje mnoho obtíží, s nimiž se může vypořádat pouze s dobrým specialistou, který má poměrně velký zážitek. Je mnohem snazší, rychlejší a efektivnější používání domácího stroje pro ostření diskových pily nebo ostřelovacího stroje pro disky pro disky pro tuto operaci.

Pokud existuje domácí elektrický ořezávátko pro pily na disku, bez ohledu na továrnu, jedná se o nástroj nebo domácí, měli byste znát základní principy používání takového vybavení. Obzvláště když je třeba zaostřit zuby pilových disků, které mají odlišnou geometrii a úhly zpřísnění.

naostřit, disk

Čištění disku pily ze sazí

Pokud je řezací pila na dřevě provozována po dlouhou dobu, pak se na něm určitě vytvořila vrstva sazí. Před oostřováním zubů musí být jatečně upravená těla odstraněna.

Chcete.li to provést, můžete použít osvědčený způsob popsaný v tomto článku.

Konkrétně v této situaci vám řekneme, jak se autor vyrovnal se sazími na zubech pily. Nejprve smazal vytvořené „růst“ mechanicky. pomocí skalpelu.

Pak hlavní zvlhčil povrch disku WD-40 a vyčistil povrch kovu štětcem. Výsledkem je, že Nagar neexistovala žádná stopa.

Geometrie zubů karbidu

Následující typy zubů se rozlišují ve formě.

Přímý zub. Obvykle se používá v pilách pro podélné rychlé řezání, jehož kvalita není nijak zvlášť důležitá.

Nakloněný (šikmý) zub s levým a pravým úhlem sklonu zadní roviny. Zuby s jiným úhlem sklonu se navzájem střídají, vzhledem k tomu, že se nazývají střídavé. Toto je nejběžnější forma zubu. V závislosti na velikosti úhlů broušení se pila se střídavým zubem používá pro řezání různých materiálů (dřevo, dřevěný kus, plast). Jak v podélných, tak příčných směrech. Pily s velkým úhlem sklonu zadní roviny se používají jako řezání při řezání desek s bilaterální laminací. Jejich použití se vyhýbá čipům podél okrajů řezu

Zuby mohou být náchylné nejen dozadu, ale také do přední roviny.

Lichoběžní zub. Hlavním rysem těchto zubů je relativně pomalá rychlost otupovacích hran ve srovnání se střídavými zuby. Obvykle se používají v kombinaci s rovným zubem.

Pohyb s posledně jmenovaným a mírně stoupajícím nad ním, lichoběžní zub provádí řezem a přímka pro zastřihovače, který následuje, je čistý. Pily se střídavými rovnými a lichoběžníky se používají pro řezací desky s bilaterální laminací (dřevěná deska, deska na dřevěné vlákno atd. D.), Stejně jako pro řezání plastů.

Kónický zub. Pily s kuželovým zubem jsou pomocné a používají se pro plot spodní vrstvy laminátu, který jej chrání před čipy během průchodu hlavní pily.

Ve velké většině případů má přední strana zubů plochý tvar, ale existují pily s konkávní přední povrch. Používají se k dokončení příčného řezání.

Jak zjistit, že je čas naostřit disk

Řezání disků pro zpracování materiálů dřeva a dřeva náhlé a opotřebení v průběhu času, což pomáhá snížit jejich výkon. Chcete.li obnovit účinnost řezacího nástroje, budete muset zaostřit zuby. Chcete.li zjistit, že potřebujete naostřit zuby na disku, můžete následné faktory:

  • K řezání dřeva je nutné vyvinout úsilí nástroje stisknutého na řezací obrobku
  • Je pozorován výskyt kouře přicházejícího zpod ochranného krytu
  • Nadměrné zahřívání ochranného pláště dochází
  • Existují známky vůně Garyho.

Provoz vadné trysky na energetickém nástroji vede k tomu, že výkon práce je snížen a pravděpodobnost včasného selhání energetického nástroje a samotná tryska. Snížení výkonu pomáhá zvyšovat zatížení elektrického motoru, který se nakonec začne přehřát a selhává.

Ostření disků

Zkušený pán obvykle okamžitě chápe, když se zuby začnou stát nepoužitelnými. To lze určit následujícími znaky:

Pokud jsou zuby zameteny, je vhodné naostřit pilu co nejrychleji. Mnoho domácích řemeslníků omylem věří, že můžete zranit od akutního vidění mnohem rychleji než hloupé. Ve skutečnosti je situace přesně naopak. Takový paradox je jednoduše vysvětlen: Když pila.Jacket má matnou pilu, musí aplikovat fyzickou sílu. Pokud jste nesprávně vypočteni silou nebo ji připojíte ke špatnému směru, je zranění ruky velmi snadné. A pokud pilář pracuje s dobře sharpenovaným nástrojem, není vyžadováno žádné úsilí, hlavní věc je přesná a úhledná pohyby.

Používání speciálního stroje

Samozřejmě nejjednodušší způsob, jak naostřit disk, který viděl na speciálním průmyslovém výrobním stroji. Takové stroje jsou poměrně drahé. Je výhodné zakoupit brusný stroj pro osobní použití, pouze pokud domácí mistr pracuje denně a řezá velké svazky dřeva. Stejně jako služby ostření jsou poskytovány v mnoha specializovaných obchodech pro ostření pila. Proces ostření sestává z následujících fází:

Mít na stroji je velmi pohodlné disky. Hlavní věc je pozorovat bezpečnostní opatření a v žádném případě korigovat pilový disk, zatímco stroj funguje. Všechny manipulace s diskem se provádějí pouze s vypnutým strojem na špičce.

Nezávislé ostření

Mnoho domácích řemeslníků se vyrovnává s pily na ostření diskových pily bez speciálního stroje. Většina majitelů kruhových pily byla dlouho zvyklá na broušení pila kola na váze, pomocí běžného souboru nebo jiných improvizovaných ostřelovacích nástrojů. Tato metoda je však velmi nepříjemná a traumatická. Kromě toho můžete s ručním ostřením náhodně přeskočit jednotlivé zuby. Tato metoda proto nestojí za použití.

Zkušení pilu obvykle dělají kulatý dřevěný stojan pro ostření pily, na kterých je umístěn disk pily. Princip provozu takových ministrů je přibližně stejný jako princip provozu průmyslových výrobních strojů.

Masters věří, že před zaostřením by se disky pily měly být mírně mokré. to velmi usnadňuje ostření. Za tímto účelem zvlhčují broušení pily s vodou a různé chemikálie. Odborníci však tvrdí, že tato metoda ve skutečnosti přináší pouze škodu. Jakákoli kapalina koroduje kov a způsobuje jeho korozi, to znamená, že přispívá k vzhledu rzi.

Během nezávislého ostření musíte být opatrní, abyste si nenechali nechat ujít jediný zub. I když je jen pár hřebíček matný a zbytek zůstal ostrý, musíte naostřit absolutně všechny zuby. Bude to fungovat správně, pouze pokud budou všechny řezací prvky naostřeny stejné.

Nezávisle není tak obtížné, jak se zdálo, jak se zdálo, jak se zdálo. Jak skrýt pilu, na průmyslovém výrobním stroji nebo na primitivním stojanu, každý domov se rozhodne. V každém případě je však nutné přísně dodržovat opatření na základní bezpečnost a rozdrtit zuby co nejvíce akutní. Pokud se objeví potíže související s naostřením domu doma, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud pravidelně vložíte kruhovou pilu do pořádku, bude to věrně sloužit po mnoho let.

Jakýkoli řezací nástroj má během provozu tendenci otupit se. To platí také pro karbulární pily, které musí být pravidelně naostřeny, aby bylo možné rychle a efektivně vidět strom stromu.

Nejjednodušší způsob, jak táhnout zuby na diskuzi na disku je použití konvenčního souboru. Ale při práci s vlastními rukama, přenesením nástroje pro řezání do pracovního stavu existuje mnoho obtíží, s nimiž se může vypořádat pouze s dobrým specialistou, který má poměrně velký zážitek. Je mnohem snazší, rychlejší a efektivnější používání domácího stroje pro ostření diskových pily nebo ostřelovacího stroje pro disky pro disky pro tuto operaci.

Pokud existuje domácí elektrický ořezávátko pro pily na disku, bez ohledu na továrnu, jedná se o nástroj nebo domácí, měli byste znát základní principy používání takového vybavení. Obzvláště když je třeba zaostřit zuby pilových disků, které mají odlišnou geometrii a úhly zpřísnění.

Jaké materiály budou vyžadovány

Viděli jsme dva identické dřevěné tyče a připevnili jsme jim kousek překližky nebo na dřevo.

Dále vytvořte web pro pilový disk. Viděli jsme z náměstí a obdélníkového obrobku, pak je upevněte dohromady.

Vyrábíme značení, vyvrtejte díru a pod maticí řezáme dlát „přistání“. Poté přilepíme na matici.

S pomocí průvodce nábytkem je sestavená podpora připojena k základně. Dlouhá část je připevněna dřevěná rukojeť.

V další fázi se z překližků sestavuje podpůrná platforma pro rohové brusky. Připojujeme ji k základně se šroubem.

K prvnímu webu je připojen důraz s zdůrazněním piloty. Nainstalujte pilový disk a poté jej stiskněte pomocí jehněčího šroubu.

Podrobně o tom, jak vytvořit zařízení pro rychlé ostření disků pily, můžete sledovat na videu níže. Děkuji za pozornost.