Jak připojit tlakový spínač pro 380V kompresor

Princip činnosti relé pro kompresory

V závislosti na tlaku v pneumatickém systému relé otevírá nebo uzavírá okruh, čímž spouští kompresor při nedostatečném tlaku a vypíná jej při dosažení nastavené hodnoty. Jedná se o běžný princip fungování, který je založen na instalaci normálně uzavřeného obvodu pro ovládání elektromotoru.

Existují také modely s opačným principem činnosti, tj. při dosažení minimální hodnoty tlaku v obvodu relé vypne elektromotor, při dosažení maximálního tlaku sepne. Tento systém je sestaven s normálně otevřeným elektrickým obvodem.

Pracovní systém se skládá z pružin různé tuhosti, které reagují na změny tlaku vzduchu v systému. Během provozu se porovnávají síly vyplývající ze síly pružiny a tlaku vzduchu v systému. Při změně tlaku se aktivuje pružinový mechanismus a relé zapne nebo vypne elektrický obvod.

Příslušenství relé

Tlakový spínač vzduchu je k dispozici jako volitelné příslušenství:

  • Přetlakový ventil, který se nachází mezi zpětným ventilem na kompresoru a kompresní komorou systému. Pokud se motor zastaví, spustí se přetlakový ventil, který vypustí přebytečný tlak z pístové jednotky. Při dalším zrychlování nebo spouštění motoru je ventil uzavřen vytvořeným tlakem, což výrazně usnadňuje spuštění zařízení z odpojené polohy. K dispozici je také přetlakový ventil se zpožděným spuštěním. navíc pomáhá motoru při spouštění tím, že zůstává otevřený, dokud není v systému dosaženo nastavené hodnoty (přibližně 2 atmosféry). To je doba, za kterou motor dosáhne plného točivého momentu a otáček.
  • Mechanický spínač. Nutné pro aktivaci nebo deaktivaci automatické funkce. Spínač má obvykle dvě polohy: „ON“ a „OFF“. Kompresor se automaticky zapíná a vypíná v režimu „ON“ podle minimálního a maximálního tlaku vzduchu v systému. V poloze „OFF“ není elektrický pohon pod napětím.
  • Tepelné relé pro ochranu elektromotoru. Omezuje hodnotu přiváděného proudu, aby nedošlo k přepálení vinutí motoru. Požadovaný proud lze nastavit pomocí speciálního regulátoru. Pokud je tato hodnota překročena, motor se okamžitě odpojí od sítě.
  • bezpečnostní ventil. Toto zařízení chrání systém v případě poruchy relé. Když tlak stoupne nad přípustnou hodnotu a relé nesepne, spustí se pojistný ventil, který tlak uvolní. Tím se zabrání nežádoucím následkům a vážným nehodám v případě poruchy řídicího obvodu.

Účel

Úkolem vzduchových kompresorů je vytvářet proud vzduchu o určitém tlaku, který musí být stabilní a rovnoměrný. Musí být také možné měnit parametry tohoto proudu. Každý kompresor je vybaven vzduchovou nádobou (lahví). Musí mít potřebný tlak. Pokud klesne, musí se spustit motor, aby se doplnil přívod vzduchu. Aby nedošlo k protržení nádoby, je třeba při příliš vysokém tlaku uzavřít přívod vzduchu. Tento proces je řízen tlakovým spínačem.

Pokud funguje správně, je motor chráněn proti nadměrnému spouštění a zastavování a systém běží plynule a stabilně. Membrána nádoby je připojena ke spínači pressostatu. Jeho pohybem lze relé sepnout nebo rozepnout.

Princip fungování

Relé, které měří tlak v systému, otevírá a uzavírá obvod. Spouští kompresor, když je tlak příliš nízký, a vypíná kompresor, když tlak stoupne na předem stanovenou hodnotu. Jedná se o princip normálně uzavřeného obvodu pro ovládání motoru.

Funguje to i obráceně, kdy relé vypíná motor při nejnižším tlaku v obvodu a zapíná motor při nejvyšším. Jedná se o normálně rozpojený obvod.

Operační systém je pružina s různou tuhostí, která reaguje na změny tlaku. V provozu se porovnává síla pružiny a tlak stlačeného vzduchu. Při změně tlaku se pružinový mechanismus sepne a relé uzavře nebo rozepne obvod.

Příslušenství

Relé vzduchového kompresoru může obsahovat následující součásti:

  • Přetlakový ventil. Nachází se mezi kompresní komorou a zpětným ventilem kompresoru. Po zastavení motoru se tato část spustí a vypustí přetlak v pístové jednotce. Když se motor spustí, vzniklý tlak uzavře ventil, což usnadní spuštění systému. Některé vykládací ventily mohou mít zpožděné zapnutí. Při spouštění motoru pomáhá motoru tím, že zůstává otevřený, dokud není v systému dosaženo nastavené hodnoty. Během této doby dosáhne motor maximálních otáček.
  • Mechanický spínač. Slouží k zapínání a vypínání automatizace. Přepínač má obvykle dvě polohy. Po aktivaci spustí automatiku, připojí kompresor k síti a vypne jej kvůli tlaku v systému. V beznapěťové poloze není pohon pod napětím.

Tlakový spínač pro vzduchový kompresor

Tepelné relé. Chrání motor omezením proudu, aby nedošlo k přepálení vinutí motoru. Požadovaný proud se nastavuje pomocí regulátoru. Pokud je překročena nastavená hodnota, motor se vypne. Přetlakový ventil. Chrání systém v případě poruchy pressostatu. Pokud relé nesepne, spustí se pojistný ventil, který uvolní tlak. Tím se zabrání nehodám v důsledku poruchy ovládání.

Schémata zapojení pressostatu

Připojení spínače tlaku vzduchu můžeme rozdělit na dvě části: elektrické připojení spínače ke stroji a připojení spínače ke kompresoru pomocí trubkových přírub. V závislosti na tom, zda se jedná o kompresor na 220 V nebo 380 V, existují různé verze tlakového spínače. Pokud máte určité znalosti o elektřině, můžete jednotku zapojit sami podle těchto schémat.

Připojení relé pro síť 380 V

Pro připojení automatiky ke kompresoru pracujícímu na vedení 380 V se používá magnetický spouštěč. Níže je uvedeno schéma připojení automatizace ke třem fázím.

Jistič je na obrázku označen „AB“ a magnetický stykač „KM“. Jak je patrné z tohoto schématu, relé je nastaveno na spínací tlak 3 atm. a vypnutí. 10 atm.

Připojení pressostatu k síti 220 V

Následující schémata ukazují, jak připojit tlakový spínač k jednofázovému systému.

připojit, tlakový, spínač, 380v, kompresor

Tato schémata ukazují různé modely tlakových spínačů řady PDK, které lze tímto způsobem připojit k elektrické části kompresoru.

Připojení tlakového spínače k jednotce

Připojení tlakového spínače ke kompresoru je poměrně jednoduché.

  • Přišroubujte pressostat k přípojce zásobníku vzduchu pomocí středového otvoru se závitem. Pro lepší utěsnění závitů doporučujeme použít pásku Fum nebo tekutý těsnicí prostředek na závity. Relé je také možné připojit k redukčnímu ventilu.
  • Připojte pojistný ventil k nejmenšímu výstupu relé, je-li jím vybaveno.
  • K dalším výstupům relé lze připojit buď manometr, nebo pojistný ventil. Ten musí být vybaven. Pokud není požadován manometr, musí být volný výstup pressostatu ucpán kovovou zátkou.
  • Dále se připojí síťové a motorové vodiče ke svorkám tlakového spínače.

Po úplném zapojení tlakového spínače je třeba jej nastavit pro správnou funkci.

Připojení a nastavení tlakového spínače

Tlakový spínač v obvodu kompresorové jednotky je umístěn mezi sekundárním obvodem řízení motoru a vykládacím ventilem. Pressostat pro kompresor je zpravidla vybaven 4 závitovými hlavami, z nichž jedna je určena pro připojení kontrolního manometru, druhá pro připojení zařízení k přijímači. Na jednu ze zbývajících zátek je namontována ¼“ závitová zátka a na poslední je namontován pojistný ventil. Zkušební tlakoměr lze snadno umístit do nejvhodnější polohy, pokud je k dispozici volná zátka.

Připojte pressostat v tomto pořadí:

  • Připojte zařízení k přetlakovému ventilu na vzduchovém zásobníku.
  • Umístěte zkušební tlakoměr. V opačném případě je třeba zablokovat přívodní závit.
  • řídicí obvody motoru jsou připojeny ke svorkám. Pokud se napětí v síti mění, může být nutné připojení přes síťový filtr! Je také nutné, když je překročena kontaktní kapacita motoru.
  • V případě potřeby lze tlak stlačeného vzduchu nastavit pomocí seřizovacích šroubů.

Před připojením tlakového spínače ke kompresoru je vhodné zkontrolovat, zda síťové napětí odpovídá napětí udávanému výrobcem! Například dvoukolíková skupina se používá pro třífázové napětí 220 V, tříkolíková skupina se používá pro napětí 380 V.

Nastavení se provádí při minimálně ze 2/3 naplněné tlakové nádobě. Relé je za tímto účelem bez napětí a po sejmutí krytu se koriguje stlačení pružiny. Pro maximální provozní tlak má šroub pro nastavení tlaku větší střed pružiny. Druhý regulační šroub s menší pružinou umožňuje nastavit diferenční tlak. Směr otáčení pro zvyšování a snižování tlaku je ve většině případů uveden výrobcem vedle desky. Zde se také nachází běžně používané označení tlaku. latinské písmeno „P“ a „ΔP“.

U některých modelů umístil výrobce seřizovací šroub na vnější stranu těla pressostatu, aby zkrátil dobu potřebnou k nastavení tlaku. Výsledek se sleduje na základě údajů z tlakoměru.

Automatický balíček a bezpečnostní otázky

Konstrukce tlakového spínače pro kompresor se skládá z kompaktní jednotky s tryskami, membránou a podpůrnými pružinami. K dispozici jsou také povinné podsestavy. spínač (mechanika), vykládací ventil. Součást pressostatu pro snímání obsahuje pružinu, kterou lze stlačit pomocí šroubu. Tovární nastavení. rozsah tlaku 4-6 atmosfér. Příslušné informace naleznete v návodu k obsluze.

Nákladné diferenční tlakové spínače jsou zřídkakdy vybaveny automatizačním systémem, prémiová řešení jej mají. Místo montáže. přijímač. Pressostat je nezbytný pro dlouhodobý provoz a zabraňuje přehřátí provozních částí. Tuhost, pružnost a elasticita pružných prvků závisí na teplotě média. Průmyslové jednotky jsou navrženy tak, aby poskytovaly konzistentní a stabilní provozní hodnoty v celém rozsahu teplot.5-80 ºC.

membrána je připojena ke spínači. Po jeho přesunutí se koriguje činnost pressostatu.

Proč potřebuji vypouštěcí ventil?

Vyrovnávací jednotka tlaku je připojena k přívodnímu potrubí vzduchu. To umožňuje uvolnění přetlaku z pístních prostorů. Současně zajišťuje, že zatahovací součásti kompresoru nejsou vystaveny nadměrnému namáhání.

Vyprazdňovací prvek je umístěn mezi zpětným ventilem ejektoru, kompresním blokem. Když se pohon zastaví, aktivuje se oddělení vykládky. Přebytečný tlak se vypouští z prostoru pístu. Při rozjezdu pak zrychlení elektromotoru způsobí náraz, který překoná ventilový rozvod. Tím se zabrání přetížení pohonu a usnadní se spuštění jednotky, když je vypnutá.

Systém odlehčování tlaku může obsahovat časové intervaly. Po spuštění motoru se mechanismus otevře. Základní rozsahy jsou dostatečné pro maximální točivý moment motoru. Mechanický spínač je zodpovědný za spouštění a zastavování základních funkcí. Existují dvě polohy. zapnuto a vypnuto. V režimu zapnutí se spustí hnací mechanismus a kompresor začne pracovat podle naprogramovaného obvodu. Druhý program zabraňuje neoprávněnému spuštění při nízkých hodnotách tlaku.

Bezpečnostní ventil

Uzavírací ventil zabraňuje vzniku havarijní situace v případě poruchy některé součásti řídicího obvodu. Motor, pístová jednotka. Bezpečnost zařízení musí být dostatečná. Za tímto účelem je regulátor vybaven pojistným ventilem, který chrání provoz systému i v případě nevhodného sepnutí relé.

Uzavírací ventil zabraňuje vzniku havarijní situace v případě poruchy ovládacího prvku. Bezpečnost v průmyslové výstavbě musí být na velmi vysoké úrovni. Pro zvýšení bezpečnosti je regulátor kompresoru vybaven pojistným ventilem.

V abnormálních situacích, kdy tlak v systému překročí předepsané limity, telepresostat nesepne a je připojeno bezpečnostní zařízení, které je zodpovědné za vypouštění vzduchové hmoty. Totéž platí pro pojistné ventily v topných systémech. Kromě toho lze použít tepelné relé. Sleduje přívod proudu a včas vypne síť, jakmile je dosaženo mezní hodnoty. Abyste zabránili vyhoření vinutí motoru, vypněte napájení. Jmenovité parametry by měly být nastaveny pomocí speciálního regulátoru.

Podrobný popis tlakového spínače pro kompresor

Tlakové spínače pro kompresory mohou být pro různé zátěžové obvody. Pro jednofázový motor použijte relé pro 220 V, se dvěma skupinami připojení. Pokud máte tři fáze, můžete nainstalovat 380voltové zařízení se třemi elektronickými kontakty pro všechny tři fáze. Relé by se nemělo používat u kompresoru na 220 V s třífázovým motorem, protože jedna fáze nebude schopna odpojit zátěž.

Existují také relé pouze pro 12 V. Například u 12voltového kompresoru pro huštění kol.

Příruby

K jednotce lze dodat další připojovací příruby. Obvykle se montují maximálně tři příruby s velikostí otvoru 1/4″. To umožňuje připojit ke kompresoru další komponenty, jako je manometr nebo pojistný ventil.

Instalace relé

Nyní se podíváme na způsob připojení a nastavení relé. Jak připojit relé:

  • Připojte stroj k přijímači vzduchu hlavním výstupem.
  • Připojte manometr, pokud jsou k dispozici příruby.
  • V případě potřeby připojte k přírubám také pojistný ventil a pojistný ventil.
  • Nepoužívané kanály vždy vypněte.
  • Připojte řídicí obvod motoru ke kontaktům pressostatu.
  • Proud odebíraný motorem nesmí překročit dotykové napětí pressostatu. Motory s nízkým výkonem lze instalovat přímo, ale v případě vysokého výkonu se instaluje nezbytný magnetický spouštěč.
  • Pomocí seřizovacích šroubů nastavte nejvyšší a nejnižší tlak v systému.

Relé kompresoru by mělo být nastaveno při tlaku, ale s vypnutým motorem.

3 phase Air Compressor Automatically ON OFF Connection With Pressure Switch | Air Compressor diagram

Při výměně nebo zapojení relé je nutné znát přesné napětí v síti: 220 nebo 380 voltů

Nastavení relé

Pressostat se obvykle prodává přednastavený a nastavený výrobcem a není třeba jej dále nastavovat. Někdy je však třeba tovární nastavení změnit. Nejprve určete rozsah kompresoru. Pomocí manometru určete tlak, při kterém spínač zapíná nebo vypíná motor.

Po zjištění správných hodnot odpojte kompresor od elektrické sítě. Poté sejměte kryt tlakového spínače. Pod nimi jsou dva šrouby mírně odlišné velikosti. Pomocí většího šroubu nastavte maximální tlak, kdy má být motor vypnut. Obvykle se označuje písmenem P a šipkou plus nebo minus. Chcete-li částku zvýšit, otočte ji směrem k plusu, chcete-li ji snížit, otočte ji směrem k mínusu.

Menší šroub se používá k nastavení rozdílu tlaku mezi zapnutým a vypnutým stavem. Označeno symbolem „ΔΡ“ a šipkou. Obvykle je diferenciál nastaven na 1,5. 2 bary. Čím větší hodnota, tím méně často relé zapíná motor, ale tím větší je pokles tlaku v systému.

Možné poruchy spotřebiče

Existuje několik závad, které jsou specifické pro pressostaty. Ve většině případů se jednoduše nahradí novými zařízeními. Existují však drobné problémy, které lze vyřešit bez pomoci garážového technika.

Nejčastější závadou je únik vzduchu z relé při zapnutém přijímači. V tomto případě může být na vině spouštěcí ventil. Stačí vyměnit těsnění a problém je vyřešen.

Časté spouštění kompresoru ukazuje na uvolnění a uvolnění seřizovacích šroubů. Zde je třeba překontrolovat prahové hodnoty zapnutí a vypnutí a nastavit je podle předchozího bodu.

Tlakový spínač pro kompresor. zapojení a nastavení

Levné modely vzduchových kompresorů nejsou vždy vybaveny tlakovým spínačem, protože podobná zařízení se montují na vzduchový sběrač. Výrobci těchto zařízení se proto domnívají, že vizuální kontrola tlaku vyvíjeného kompresorem na základě údajů z manometru je zcela dostačující. Doporučuje se však namontovat tlakový spínač také na kompresor při nepřetržitém chodu kompresoru, aby se zabránilo přehřátí motoru. Pohonná jednotka se pak automaticky zapíná a vypíná.

Princip fungování

Princip automatizační jednotky je jednoduchý. Tlakový spínač je umístěn na potrubí připojeném k zásobníku vzduchu. Pružinový membránový tlakový spínač kompresoru trvale měří tlak. Pokud hladina oleje klesne pod určitou hodnotu, táhlo snímače je stlačeno pružinou a relé kontaktuje kompresor a spustí se elektromotor, který vhání vzduch do zásobníku. Po dosažení nastaveného tlaku zatlačí na píst, rozepne kontakty a odpojí motor. Uživatel má možnost tyto hodnoty upravit.Při dosažení mezního provozního tlaku navíc dojde k vypnutí pojistného ventilu, který je součástí zařízení, a přebytečný vzduch z kompresoru se vypustí do atmosféry.