Jak vyříznout kulatý otvor v kovu pomocí úhlové brusky

Jak vyříznout kruhový otvor v kovu pomocí úhlové brusky nebo svářečky.

Zdravím všechny nadšence do práce s kovem. Někdy musíme do kovu vyříznout kruhový otvor. Ne, ne otvory, které lze vyvrtat vrtačkou, ale větší otvory.

A než dělat takové díry v našich garážových podmínkách bez speciálního vybavení? Je to snadné, použijete úhlovou brusku nebo svářečku. Jak na to a při jakých tloušťkách a průměrech si povíme v dnešním článku.

vyříznout, kulatý, otvor, kovu, pomocí

Pokud chcete vyříznout kruh o velkém průměru, použijte velkou úhlovou brusku, pokud ji máte, můžete použít i malou úhlovou brusku, ale řezání bude trvat déle.

Kotouč pouze vedeme podél značení, neponoříme se najednou úplně dolů, ale řežeme v kruzích s malými prohlubněmi. A tak je snadné několika úplnými krouživými pohyby vyrobit požadovaný pilový kotouč.

Menší průměry se vyřezávají malou úhlovou bruskou. Používáme také kotouč k vedení značení a po několika kroužcích máme otvor přesně podle našich představ.

Tato možnost je však snadno použitelná, pokud je tloušťka kovu malá, přibližně do 3-4 mm. Pokud je však kov silnější než 4 mm, použijeme trochu jinou metodu.

Několikrát přejeďte úhlovou bruskou po značce v kruhu, abyste se dostali co nejhlouběji. Pak uprostřed kruhu vyřízneme obdélník podle našeho přání a od obdélníku k obvodu řežeme rovnými řezy.

Tyto segmenty pak rozválcujeme jakýmkoli dostupným nástrojem. kladivem, kleštěmi. Segmenty lze snadno odstranit a získat správný kruh v kovu.

Malé průměry. menší než 70 mm. lze snadno vyříznout svařováním, tedy řezáním elektrodou. Ukážu vám svůj způsob řezání svařováním, abych dosáhl přesně správného průměru s rovnými hranami.

Například přivaříme pouzdro do profilové trubky, na trubce vyřízneme požadovaný průměr. Průměr pouzdra označte tužkou.

Křída opakuje obrys tužky, jen ho obkreslíme, není vhodné ho obkreslovat najednou křídou.

Pomocí křídy proveďte tenký svar, svařte na křídě kruh a snažte se vést elektrodu od vnějšího okraje křídové čáry. A nyní máme skvělý referenční bod a omezovač pro řezání elektrodou. Odřízněte oblouk elektrody podél okraje švu uvnitř.

Ořízněte případné malé přesahy z elektrického svařování, a pokud je vše provedeno správně, bude takový otvor plochý a nebude mít prakticky žádné mezery s pouzdrem.

Přátelé, pro ilustraci této metody se podívejte na video, kde jsem ukázal, jak prorazit ploché otvory i ve svislé poloze kovu.

Značení kovu

Než začnete řezat kruh, udělejte v kovu čáru. K tomu budete potřebovat paličku, děrovačku, kružítko a fix.

 • Obrobek položte na rovný povrch.
 • Vyznačte střed otvoru pomocí razníku a paličky.
 • Pomocí kružítka vyznačte na kovu kruh.
 • Obkreslete obrys pomocí fixy.

Dávejte pozor! Linie řezu by měla být na vnější straně kruhu. Je nutné, aby se část požadovaného průměru.

Jak vyříznout kulatý otvor do dlaždic nebo kovu pomocí úhlové brusky. přehled

Jak vyříznout kruhový otvor pomocí úhlové brusky? Často se stává, že otázka, jak udělat díru v dlaždicích úhledně a rychle, může chytit domácí mistry, kteří mají málo zkušeností. A ve skutečnosti existuje několik zajímavých možností implementace. Potřeba vytvořit otvor v keramické dlažbě se může objevit v kterékoli fázi opravy, dokonce i dlouho předtím, než se celá oprava dokončí.

To, a dokonce i průměr prodolvaemoy kruhu bude do značné míry určit, jak se chovat v každé situaci, a to, co nejlepší nástroje k použití, aby se kulatý otvor v dlaždici.

Jak vyříznout kruh v kovu pomocí úhlové brusky

Moderními metodami řezání, jako je řezání kovů plazmou a laserem, lze s vysokou přesností řezat jakýkoli kov.

Bohužel pro kutily je toto přesné vybavení luxusem, takže musí používat jiné metody, z nichž některé jsou dosti neobvyklé.

Značení kovu

Obrys řezného otvoru musí být vyznačen na kovu. Značení se provádí pomocí fixu, pravítka a kružítka. U rovných čar se značení provádí pomocí pravítka a fixy. K vytyčení kruhového otvoru se používá kompas. Aby byla lépe viditelná, označí ji fixem.

Vyříznutí otvorů

Nejjednodušší je vyříznout do kovu obdélníkový otvor pomocí brusky. Za tímto účelem má stroj tloušťku kruhu 0,8 až 1,2 milimetru. Řezání se provádí podél vyznačených přímek, dokud není plech rozřezán. Na rohy opatrně použijte brusku, protože řez je větší, než je nutné.

Ve většině případů se kulaté otvory řežou plynovou frézou:

Vrtání otvorů pro elektro krabice průměr s pomocí úhlové brusky s adaptérem pro odsávání.

 • Je třeba zapálit pochodeň;
 • Svítilna musí být dobře seřízená;
 • Pomalé pohyby s hořákem by měly být prováděny podél předem stanoveného obrysu.

Ne každý majitel domu má řezací hořák a pak se kruhový nebo oválný otvor vyřízne svářečkou. Stroj je nastaven na maximální možný proud. Podsvícený oblouk je umístěn kdekoli na obrysu otvoru. Po krátké době se v kovu objeví otvor, po kterém je třeba elektrodu táhnout podél obrysu, jak kov prochází.

Kov může být tenký nebo silný a tvrdý, proto se k jeho řezání používají různé nástroje.

Volba materiálu a techniky řezání závisí také na požadovaném průměru kruhu a na tom, jak rovnoměrný musí být.

Použití skládačky

Pokud chcete mít dokonale rovný kruh, můžete jej vyříznout elektrickou skládačkou.

 • Nejprve určete tloušťku kovu a vyberte vhodný elektrický pilový kotouč.
 • Před řezáním kruhu v kovu přímočarou pilou se na pracovní rovině vyznačí obrys řezaného kruhu.
 • Pomocí vrtáku a vrtáku (o průměru od osmi do deseti milimetrů) vyřízněte otvor, který zahájí práci.
 • Do mezery se vloží pilový kotouč a řezání pokračuje podle předchozího nákresu.

Tento nástroj nevyžaduje mnoho času ani úsilí. Navíc lze pomocí skládačky vytvořit kruh s dokonalými hranami. Hodí se však pouze pro kovy o minimální až střední tloušťce (např. 2 3 mm).

Použití úhlové brusky

úhlová bruska je vhodná pro práci s tenkým kovem. Kruhový otvor lze vytvořit pomocí skládačky podle těchto pokynů krok za krokem:

 • Před vyříznutím kruhu v kovu úhlovou bruskou je třeba jej označit tak, aby byly jasně viditelné jeho obrysy.
 • Pomocí kotouče úhlové brusky nařežte po celé délce načrtnutého tvaru krátké úseky, které do sebe později zapadnou.
 • Tvar bude vypadat spíše jako mnohostěn než kruh. Po dokončení řezu se obrobek opracuje a odjehlí, dokud nejsou hrany dostatečně rovné a hladké. Lze použít také úhlovou brusku. Pokud má kruh široký průměr, lze obrysy brousit hrubým kotoučem.

Při broušení kruhového výřezu úhlovou bruskou je třeba dbát na to, aby kotouč byl uvnitř otvoru a zároveň ve stejné rovině jako obrobek.

Skládačkou lze vyříznout kruh v plechu o malé nebo střední tloušťce. Postup vypadá takto.

V závislosti na tloušťce kovu najděte vhodný pilový kotouč.

Vybavte elektrické nářadí přípravkem.

Před vyříznutím kruhu v plechu si vyznačte obrobek.

V místě, kde chcete začít vyřezávat kruh, vyvrtejte elektrickou vrtačkou otvor.

Zapněte skládačku a pusťte se do práce. Vyřízněte v kovu kruh přesně podle obrysu.

Důležité! Při používání skládačkových pil k řezání kruhů v kovu berte v úvahu následující vlastnosti.

Čím méně zubů na nožích, tím lépe. linie řezu bude přesnější.

Řezání kruhů v plechu pomocí skládačky je vratné.

Pečlivě zkontrolujte úhel ostří, abyste se vyhnuli chybám a nepřesnostem.

Při řezání kruhů v kovu se výrazně zvyšuje riziko zlomení nože. Pořiďte si pro jistotu několik řezných nástrojů.

Obrázek : řezání kruhu v kovu skládačkou

Ještě jedna věc! Nezapomeňte použít řeznou kapalinu.

Jak vyříznout kruhový otvor v kovu pomocí skládačky. Vyřezávání otvorů skládačkou

Není to tak dávno, co naši otcové a dědové ještě používali ruční nářadí. Nikoho by ani ve snu nenapadlo mít elektrické kladivo, elektrickou vrtačku nebo elektrickou skládačku. Ruční nářadí je nyní minulostí. Jeho místo zaujímají elektrické protějšky. Jedním z nich je skládačka.

Když si koupíte skládačku, získáte víceúčelový nástroj. Je ideální pro řezání dřeva, železa, plastů a dokonce i nerezové oceli. Stačí si koupit pouze pily, které jsou určeny pro práci s

Ochranné brýle, rukavice, strojní olej, elektrické skládačky.Návod na řezání elektrickou skládačkou :1. Pohyb pilového kotouče může obrobek rozkmitat, proto před zahájením práce materiál zajistěte. Nedoporučuje se řezat dřevo podélně přímočarou pilou, protože byste měli velké potíže s rovným řezem. Pro tyto práce je nejvhodnější kotoučová pila. Pokud nemáte po ruce skládačku, použijte paralelní doraz. Jeden jeho konec je připevněn ke skládačce, druhý konec se opírá o hranu obrobku. Tím je zajištěn hladší řez. 2. Pokud potřebujete vyříznout kruh uvnitř obrobku, vyvrtejte do něj nejprve otvor. Vložte přímočarou pilu do vyvrtaného otvoru a začněte se pohybovat ve směru značek, které jste vyznačili na obrobku. Pokud máte vyříznout čtvercový nebo obdélníkový otvor, nesnažte se hned řezat pravé úhly. Nejdříve je plynule obejděte a začněte u dalšího okraje. Po vyříznutí správného otvoru můžete snadno zarovnat obě strany obrobku.

Při práci na skládačku příliš netlačte. To může způsobit, že se čepel zahřeje a zlomí. Pilový kotouč nepoužívejte příliš dlouho, protože se při příliš dlouhé práci otupí. Tupá pila může oškrábat okraje materiálu. Při řezání tvrdých materiálů namažte nůž několika kapkami strojního oleje. Díky tomu se skládačková pila mnohem lépe ovládá a prodlužuje se životnost pilového kotouče.

Při práci při nízkých otáčkách dejte skládačce přestávku. Při této práci hrozí nebezpečí přehřátí motoru.Nezapomeňte dbát na bezpečnost. Používejte ochranné brýle a rukavice. Po použití vyčistěte a namažte.

Správný způsob řezání skládačkou

Nástrojem lze řezat téměř jakýkoli materiál, zejména kov, dřevo, plasty, keramiku, a dokonce i kámen. Řezací nůž může provádět ponorné řezy, přímé řezy, zakřivené řezy a také řezy kruhů. V tomto článku se podíváme na to, jak správně řezat elektrickou skládačkou, aby řez odpovídal zadaným značkám.

Skládačka může být poháněna kyvadlem nebo volnoběžkou. Při běžném řezání se pilový kotouč pohybuje svisle a při pohybu vzhůru řeže materiál. Kyvadlem ovládaný nástroj rovněž pohání čepel směrem dopředu. Tím se dosáhne vyšší pracovní rychlosti a také se sníží opotřebení pilového kotouče tím, že se při pohybu dolů vychýlí v opačném směru. Přirozeně vyvstává otázka, jak řezat elektrickou skládačkou s kyvadlovým pohybem? Práce probíhá naprosto stejným způsobem, ale je třeba mít na paměti, že měkké dřevo a plastové materiály se nejlépe řežou při maximální výchylce přímočaré pily. Při řezání dřevotřísky, dřevovláknitých desek, měkkého kovu a silného dřeva je třeba snížit amplitudu ostří. Tento režim se pro práci s ocelovými plechy vůbec nedoporučuje.

Při řezání kruhového otvoru se do obrobku vyvrtá pilotní otvor, do kterého se následně vloží pilový kotouč. Poté se řezání provádí podle značky. Pokud se má řezat obdélníkový nebo čtvercový otvor, řeže se v přímém směru až ke každému okraji, poté se nůž mírně zasune a jede se po křivce linie sečení k dalšímu okraji. Tím se rozříznou všechny čtyři strany. Po vyříznutí vyříznuté oblasti vyřízněte zbývající trojúhelníkové díly.

Pokud není možné vytvořit pilotní otvor v obrobku, lze použít ponornou pilu. Za tímto účelem se přímočará pila naklání dopředu, dokud nedosáhne na obrobek. Pila postupně vytvoří v obrobku průchozí otvor. Bod ponorného řezu pily musí být v řezné části obrobku.

Skládačková pila umí řezat úkosy tak, aby hrana výsledného kusu měla na jedné straně rovný řez. Pro provedení tohoto řezu změňte úhel pilového kotouče a poté proveďte řez.

Jak vyříznout díru do kovu rukama

Díky moderním metodám řezání, jako je řezání plazmou a řezání kovu laserem, lze do kovu přesně vyříznout jakýkoli otvor.

Bohužel tak přesné vybavení je pro domácí dílny luxusem, a tak musí používat jiné metody, z nichž některé jsou poněkud netradiční.

zvláštnosti práce se silným kovem, mědí, litinou, hliníkem

Pokud řežete silnější materiál na jednotlivé kusy, doporučujeme následující kroky

 • všechny řezy provádějte pouze v přímce;
 • Různě zakřivené obrysy by se měly řezat v samostatných rovných úsecích malých délek, přičemž se odstraní nepotřebné části;
 • Obrobek musí být kompletně rozřezán v několika krocích, přičemž v každém dalším kroku se zářez prohlubuje;
 • mají-li být úhelníky, I-nosníky, kanály nebo lišty řezány samostatně.

Řezání litiny, nerezové oceli a neželezných kovů, jako je hliník a měď, se provádí pomocí speciálních kotoučů určených pro práci s těmito materiály. Všechny potřebné informace o discích naleznete v označení na boku výrobku. Oběžníky se liší obsahem náplně:

 • v některých aplikacích je přísadou superslitina, která je schopna řezat legovanou ocel;
 • Jiné používají měkká lepidla.

Nerezovou ocel není dovoleno řezat běžnými kovovými kotouči, protože obsahují látky, které mohou způsobit rychlou korozi řezného hrotu. Hliník a měď jsou velmi tvárné obecné kovy. Řežou se úhlovou bruskou, přičemž se do mezery po kotouči vkládá parafín. Je třeba dodržovat předpisy požární ochrany.