Vibrační deska pro pokládání dlažby vlastníma rukama

Vibrační deska s vlastními rukama: pokyny

Vibrátor pro dlažby vlastníma rukama je dobrá úspora, protože cena může být udržována na 10 000, zatímco nová bude stát podstatně více.

První a nejdůležitější je výběr vhodného motoru. Jedná se o hlavní výdaj, protože si vyžádá většinu peněz. Můžete si vybrat motor napájený ze sítě nebo benzinový motor. Dieselové vibrátory nebereme v úvahu, protože jsou drahé a jejich nákup je nákladný pouze pro dláždění. Pokud jej hodláte po instalaci aktivně používat, můžete o něm uvažovat, jinak vám z hlediska výkonu postačí i elektrický vibrátor.

Vezměte prosím na vědomí, zda lze elektromotor provozovat se síťovým napájením 220 V, protože na venkově bývá problém s třífázovým napájením. Všimněte si modelů IV-98E a IV-99E. A pokud již máte starý motor, vaše náklady se výrazně sníží na pouhé 2 až 3 tisíce.

vibrační, deska, dlažby, vlastníma, rukama

Druhou důležitou částí je platforma. Doporučujeme zvolit ocelové desky. Velikost by měla být 80×45 cm a tloušťka alespoň 8 mm ;). Hmotnost by měla být 60 kg, může být i o něco více, ale nikdy méně.

Tyto dvě části jsou tedy základní a budou představovat hlavní náklady. Kromě toho však bude třeba provést i menší nákupy:

  • Malá kolečka, například z vozíku nebo zahradního trakaře 2 ks.;
  • Trubky (profily) pro kola;
  • Kanálky umožňující připevnění vibrátoru k základně 2 ks.;
  • Dlouhá trubka, ze které se vyrobí rukojeť o délce 1,2 m;
  • Šrouby motoru. M12 pro benzínové motory, M10 pro elektrické motory;
  • Elastické polštáře 2 ks.

Budete také potřebovat úhlovou brusku, svářečku a běžné nářadí. Poté desku znovu sestavte.

Prvním krokem je sejmutí víka elektromotoru, které pomáhá regulovat sílu vibrací. Pomocí úhlové brusky se na plechu provede mělký řez (asi 5 mm) 10 cm od okraje. Tyto řezy by měly být provedeny symetricky na obou stranách. Jejich hrany by měly být ohnuty kladivem o 20-30 stupňů, aby se stroj v budoucnu nezabořil do země. Poloha okrajů by měla být zajištěna a zářezy by měly být svařeny.

Poté připevněte motor k desce pomocí 2 kanálů. Jeho okraje nesmí přesahovat linii povrchu, takže je třeba najít optimální polohu vibrátoru. Svařováním kanálů (svár by měl být šikmo napříč) jej vylepšete. Obvykle jsou rozmístěny ve vzdálenosti do 10 cm (od středového bodu na desce) a zohledňuje se poloha upevňovacích otvorů na samotném motoru.

Vibrátor se připevní ke kovu pomocí šroubů správné velikosti (M10 nebo M12). Za tímto účelem nejprve změřte vzdálenost mezi upevňovacími otvory a poté je vyvrtejte ve stejné vzdálenosti na kanálech, načež motor připevněte k desce pomocí šroubů.

K výrobě rukojeti se používají trubky a pružné polštáře. Bude připevněn přes podložky k základně, což umožní tlumení vibrací během provozu. Toto je velmi důležitá fáze, neignorujte ji, protože pokud nejsou vibrace utlumeny, jednak ovlivní klouby a jednak nebude možné desku udržet. K rukojeti je také možné přivázat provaz a na jeho konci udělat smyčku, která tlumí vibrace. Této rukojeti se můžete při práci držet, protože nebudete cítit žádné vibrace.

Kus trubky a kolečka jsou svařeny dohromady pro snadnou přepravu. Celá konstrukce bude vážit nejméně 60 kg, takže se vyplatí se s ní vypořádat. Kolečka jsou snadno demontovatelná, takže při práci nepřekážejí.

Účinnost podbíjení lze mnohonásobně zvýšit instalací nádrže s hadicí na začátku desky, která zvlhčuje povrch. V tomto případě se však ujistěte, že se na motor nedostane voda.

Desku nezačínejte používat, dokud ji nezkontrolujete a nezjistíte, zda na ní nejsou žádné třísky nebo jiná poškození a zda jsou všechny upevňovací prvky bezpečně dotaženy.

Oblíbené modely

Moderní trh nabízí mnoho variant vibračních desek, jejichž provedení závisí na výrobci. Nejlepšími výrobci tohoto zařízení jsou Japonsko a Německo. Reverzibilní vibrační desky těchto výrobců lze použít pro průmyslové i soukromé aplikace. jednotky vyrobené v Rusku, Jižní Koreji, Izraeli, Švédsku a Španělsku se osvědčily, i když jejich životnost je nižší než u německých nebo japonských analogů, ale jsou o 40 % levnější.

Jedinou výhodou čínských strojů ve srovnání s jinými výrobci je jejich nízká cena a nejnižší životnost.

Několik modelů vibračních desek pro srovnání.

  • Model Mikasa MVH-R 60E. Japonská technologie s reverzací, splňuje mezinárodní normy kvality. Vybaven čtyřtaktním benzinovým motorem o objemu 4,5 litru. с. a nádrž na vodu, která umožňuje zhutňovat asfalt a sypkou zeminu. Hmotnost stroje 70 kg, velikost vibrační desky 35 x 48 cm. Spolehlivý nástroj s dlouhou životností.
  • Model ZITREK CNP 25-2. Český stroj vyrobený v továrnách v Číně. Používá se benzinový motor o objemu 6,5 litru. с. Stroj je poměrně těžký, váží 125 kg. Pracuje v režimu dopředného i zpětného chodu. Vibrační deska je vyrobena z litiny a má dobrou ochranu proti korozi. Hloubka zhutněné vrstvy 300 mm.
  • Model DDE VP 80-CK. Americký výrobek, který má nejdostupnější cenu na ruském trhu. Stroj je vybaven 6,5litrovým čtyřtaktním benzinovým motorem Honda. с. Hmotnost jednotky je 80 kg, půdorys 42×59 cm, hloubka sbíječky 300 mm. Má pouze přímý zdvih, ale osvědčil se jako spolehlivé a výkonné zařízení.
  • Champion model PC-1645 RH. Patří do rusko-čínského společného podniku. Stroj je poháněn čtyřtaktním benzinovým motorem Honda o objemu 9 litrů. с. Stroj pracuje s převodem vpřed a vzad, váží 160 kg a je schopen ubírat půdu až do hloubky 500 mm. Zařízení je jednoduché a snadno ovladatelné, s ochranou proti korozi.

Odborníci se domnívají, že nejspolehlivější jsou stroje vybavené benzinovým motorem. Pokud je nástroj nainstalován na vznětový motor, jeho zdroj bude krátkodobý a brzy bude vyžadovat generální opravu.

Jak vyrobit vibrační desku vlastníma rukama: foto, video

Dnešní majitelé venkovských nemovitostí a mnozí majitelé letních chat se ujistili, že vibrační deska vlastníma rukama. není rozmar, ale nutnost. Předpokládejme, že potřebujete vybudovat malý plácek pro rekreaci, upravit zahradní cestu nebo srovnat písčitou a štěrkovou plochu před zalitím betonovou nebo asfaltovou směsí. Koupili byste si drahou elektrickou vibrační desku, která stojí 20-40 tisíc?? Cena benzinových protějšků je pětkrát vyšší!

Je možné si je pronajmout, ale ne všude. Horliví řemeslníci si takové zařízení vyrobí sami. V tomto článku vám řekneme, jak vyrobit vibrační desku vlastníma rukama a ušetřit rodinný rozpočet.

Jak pokládat dlažební desky

Dlažební desky na městských ulicích a usedlostech získávají na popularitě. Vibrolisovaný kámen se na rozdíl od asfaltu snadno udržuje, v létě neplave a při zimních mrazech nepraská. Dlaždice jsou praktické, odolné a estetické.

Pokládku dlažby můžete svěřit profesionálům, nebo si ji můžete udělat sami. Zde je návod krok za krokem, jak pokládat dlažbu vlastníma rukama.

Příprava: výběr materiálů a nástrojů

  • Plánování rozvržení cest a palub na základě plánu pozemku a funkcí. Chodník. šířka 45 cm (s ohledem na obrubník na 2 stranách), stezka. od 80 cm do 1,5 metru, chodník s předpokladem vjezdu dopravy. 2 a více metrů.
  • Výběr materiálu podle funkce. Mohou to být vibrolisované nebo vibrolisované dlaždice (upřednostňované). Rozlišuje se také podle tloušťky, barvy a tvaru. Pro pěší zónu jsou vhodné dlaždice o tloušťce až 4 cm. Pokud chcete na vozovku položit zhutněný kámen, kupte si výrobky o tloušťce alespoň 8-10 cm. nebudou praskat pod tíhou strojů. Náklady na pokládku dlažby závisí na vaší volbě.
  • Připravte si nářadí na pokládku: vlasec, kůly, kladivo, vodováhu s metrem, pravítko na vyrovnání povrchu (do 200 cm), lopatu, tvrdé koště, hladítko, úhlovou brusku na ořezávání dlaždic.

Vyznačení oblasti

Důležité je připravit plán, kde bude cesta položena, s ohledem na stromy, budovy, tvar a design dlaždic.

  • Předpokladem pro označení pozemku je jeho sklon. Kámen neabsorbuje vlhkost, takže voda z tání a dešťová voda bude stát na cestě, pokud nebude zajištěno odvodnění. Optimální sklon 1 cm na běžný metr od domu směrem k ulici. Pokud tomu tak není, je třeba uměle vytvořit několik stupňů sklonu nebo naplánovat odvodnění žlabu.
  • Značení se provádí pomocí kolíků, které slouží k vyznačení velikosti a výšky dlažby podle sklonu.
  • Nejnižší bod chodníku je na úrovni terénu. Zde se podél okraje pozemku zatlučou kůly a mezi nimi se natáhne rybářský vlasec. Zkontrolujte, zda je vedení v rovině. Poté kolmý tvar budoucího místa vytyčte pomocí kapronové šňůry a kolíků, přičemž dodržujte správnou úroveň sklonu.
  • U složených tvarů se cesta rozdělí na úseky a obrys každé oblasti se vyznačí zvlášť. Důležitým přípravným krokem před pokládkou dlažebních desek je značení.

Příprava povrchu pro obkládání

Podklad nebo „koryto“ pro dlažbu musí být připraveno podle značení.

Odstraňte vrchní vrstvu trávníku a měkké půdy v označené oblasti. Hloubka záhonu závisí na typu půdy, její vlhkosti a hustotě. Například je lepší odstranit veškerou černozem, jinak se pod dlaždicemi rozkládá a plocha se časem zmenší. Kořeny vzrostlých keřů a stromů by měly být vyvráceny, ostatní odpadky a velké kameny by měly být odstraněny.

Instalovaný povrch by měl být rovný a dobře vysušený. S pokládkou nezačínejte ihned po dešti.

Vytvoření „koláče“ pro pokládku

  • Uložení geotextilie, písku a drceného kamene do vyhloubeného koryta. Geotextilie zabraňuje mísení písku se zemí a prorůstání trávy.
  • Další vrstvou je 10 cm pískový polštář. Před pokládkou písek pokropte vodou; musí být velmi vlhký. Nejlepší je použít žulu, dobře nasekanou, frakce 20-40 mm. Hrany kamenů vytvoří potřebnou hustotu bez smrštění povrchu. Vrstva štěrku na dláždění by také neměla být menší než 8-10 cm. Zhutnění kamene vibrační deskou.

Pokyny pro pokládku dlažebních desek

  • zajistěte okraje budoucí desky obrubným kamenem. Měla by být umístěna na betonovém nebo maltovém loži o tloušťce 7-10 cm. Lepší je použít tuhý beton od společnosti Kowalska. Usnadňuje instalaci a zabraňuje pozdějšímu uvolňování dlaždic. Správně umístěný obrubník lze považovat za hlavní maják označující horní hranici dlaždic.
  • Směs písku a cementu promíchejte. Navlhčený písek smíchejte s cementem v poměru 5:1. Nalijte potěr do připraveného podkladu v úrovni značek s ohledem na pokles po zhutnění (5 mm). Vyrovnejte pískocementovou mazaninu s trámy, aby nedocházelo k nerovnostem a hrbolům na povrchu cesty.
  • Pokládka dlaždic do potěru. Možnosti pokládky jsou flexibilní, kombinujte barvy, tvary a dokonce i vzory a vytvořte krásný povrch. Připevněte dlaždice poklepáním kladivem na každou z nich. Vyhýbání se překážkám v podobě šachet. Ořezávání dlažebních kostek je nejvhodnější provádět jako poslední krok.
  • Po dokončení instalace je třeba dlažbu přejet vibrační deskou. Tím se desky otisknou hlouběji a vytvoří se dokonale rovný povrch.
  • Posledním krokem je vyplnění spár směsí písku a cementu nebo písku.

Profesionální pokládka dlažby má vliv na trvanlivost a životnost povrchu. Koupit vibropresennuyu dlažební desky vysoké kvality z Kovalska můžete na našich webových stránkách „Beton-Company. V našich katalozích máme velký výběr stavebních materiálů pro každý vkus. Pomůžeme vám najít ten správný produkt pro vaši aplikaci.

jak vibrační deska funguje

Abychom pochopili, jak vibrační desky fungují, je nutné porozumět jejich konstrukci. Tento nástroj se skládá ze čtyř hlavních částí:

  • motor;
  • Vibrační pohyb se přenáší z vibrátoru na desku a přímo do země;
  • vibrátor;
  • rám.

Základem jednotky je kovová deska, která je umístěna ve spodní části. Vibrátor je umístěn ve střední části desky a motor v horní části. Motor pohání vibrátor přes spojku a pohon klínovým řemenem. Vibrátor pak převádí krouživý pohyb na kmitavý.

Vibrátor přenáší vibrační pohyb na desku a vibrační pohyb desky přímo do země. Vibrační deska a její váha umožňují zhutňování zemin o různé tloušťce a hustotě.

Základna vibrační desky je vyrobena z oceli nebo litiny a motory jsou poháněny benzínem, elektřinou nebo naftou. Různé modely mají různý výkon motoru, hmotnost a vibrační točivý moment.

Jaké stavební materiály budeme potřebovat?

Pro pokládku dlažby budeme potřebovat:

  • písek (čistý písek bez příměsí)
  • M-400 cement;
  • geotextilie (pokud je to nutné)
  • drcený kámen, struska nebo prosévání (drcený kámen je potřebný pro odvodnění a struska nebo prosévání se používá hlavně pro úsporu písku, pokud má být vrchní vrstva půdy značná);
  • Dlažba;
  • obrubníky.

Pokud máte k dispozici vše potřebné pro pokládku dlažby, můžete začít s přípravnými pracemi.

Podbíjení dlažebních desek

Dlažební desky jsou esteticky přitažlivé a zároveň ekologicky nezávadné, funkční a trvanlivé povrchy. Dlažební desky se často volí jako alternativa k vyvrtanému asfaltu, zejména pro renovaci dvorních ploch, zahradních pozemků. Ale i na velkých vnitřních plochách, jako jsou parkové aleje nebo pěší zóny, je použití dlaždic stejně oblíbené a rozšířené.

Je důležité si uvědomit, že cesty, chodníky a další plochy s dlažbou budou vypadat úhledně a krásně a povrchová úprava si zachová dlouhodobou funkčnost pouze v případě, že práce budou prováděny v souladu s technologickými finesami. Pokud zvolíte špatnou dlažbu a špatně ji položíte, ztratí po několika sezónách nebo i v té další svou dekorativní hodnotu a praktická cesta se změní v pevný pás překážek. V důsledku toho bude muset znovu investovat úsilí, čas a samozřejmě i finance.

Abychom vám pomohli vyhnout se chybám a zbytečným nákladům, v tomto článku podrobně popíšeme všechny prvky tohoto procesu, od výběru dlaždic a přípravy povrchu až po fáze pokládky a použité vybavení.

Začněme typy dlaždic.Na trhu jsou dva typy dlažebních desek. polymerové pískové a betonové.Dlaždice druhého typu se dělí na vibrolisované a vibrolisované.

Vibračně lisované dlaždice jsou optimální volbou, protože kombinují dekorativní vlastnosti s univerzálností, praktičností a dlouhou životností. Životnost dlaždic je až 30 let a jsou o 15-20 % levnější než dlaždice z polymerního písku. Na druhou stranu vibrační dlažba je sice levnější než předchozí dvě, ale je nejméně trvanlivá a odolná proti opotřebení.

Dlažbu lze pokládat dvěma způsoby. ručně pomocí vodováhy, dřevěného prkna a gumové paličky nebo pomocí speciálního zařízení. vibrační desky.

Pojďme si podrobněji povědět o vibračních deskách: jaké jsou jejich vlastnosti a výhody, jaké jsou hlavní pracovní parametry a jak je používat.

Konstrukce tohoto doprovodného kompaktního zařízení se skládá z široké desky, na které je umístěna pohonná jednotka a vibrátor. Vibrační desky mají minimální pracovní šířku a nízké těžiště. Povrch desky je pokryt pryží, která chrání dlažební desku před poškozením.

Desky se plynule přesouvají z jedné plochy na druhou a zajišťují rovnoměrný efekt desky na celé opracovávané ploše. Vibrační desky se díky své manévrovatelnosti a kompaktním rozměrům používají na úzkých chodnících.

Pokud máte chuť, materiál a dovednosti, můžete si postavit vlastní talíř. Mnohem spolehlivější a časově méně náročné je však zakoupit vibrační desku od prověřeného výrobce. Jako lídr na trhu s hutnicí technikou nabízí společnost BOMAG modely s přímým pohonem řady BP a BVP s hmotností od 47 kg do 122 kg a s pracovním záběrem 30 nebo 50 cm. Rozsah výkonu motoru od 2,1 do 6,3 kW. Společnost BOMAG vyrábí také reverzibilní vibrační desky o hmotnosti 135 až 750 kg, šířce 40 až 80 cm a výkonu 3,1 až 10,9 kW.

Klíčovými faktory ovlivňujícími výkon vibrační desky jsou hmotnost stroje a plocha desky. Vibrační desky se dělí do čtyř hmotnostních tříd:

Nízká hmotnost do 75 kg. Modely se používají pro hutnění zeminy a sypkých materiálů ve vrstvách do 15 cm. Používá se k dláždění dlažebních desek a k přípravě zahradních ploch a cest.

Standardní modely s hmotností 75 až 90 kg. Tyto stroje zhutňují vrstvy sypkého materiálu o tloušťce až 25 cm. Tyto stroje se často používají při dílčích opravách vozovek a asfaltování.

Střední zhutňovače s hmotností od 90 do 140 kg. Stroje používané k hutnění vrstev do 60 cm, včetně zasypávání jam a výkopů a výstavby silničních náspů.

Těžké. více než 140 kg. Dosahují stejných výsledků jako středně těžké modely.

Mezi další klíčové vlastnosti vibračních desek patří:

Hloubka zhutnění. Tento parametr souvisí s hmotností zařízení a pohybuje se od 15 do 60 cm.

Typ pohonné jednotky. K dispozici v elektrické, benzínové a dieselové verzi. Elektrické vibrační desky jsou vhodné pro městské oblasti, protože jsou úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Samostatné modely s benzinovými nebo naftovými motory se nejčastěji používají v mimoměstských lokalitách nebo v průmyslových projektech.

Plocha a rychlost od 150 do 900 metrů čtverečních. m/h.

Volitelné doplňky: nádrž na vodu, sopečná rohož, polyuretanový polštář pro kvalitní pokládku a prodloužení životnosti dlaždice.

A nyní přejděme přímo k pokládce dlažby. Zahrnuje několik kroků.

K této fázi byste měli přistupovat s maximální odpovědností. Nejprve je třeba zmapovat obrysy, nainstalovat speciální potěry a zohlednit všechny nerovnosti, úhly, svahy. Důležité je také předem určit způsob použití dlažby a na základě toho zvolit metodu dláždění. Například při dláždění ploch pro automobily je třeba nejprve vytvořit vysoký polštář z písku a štěrku (prosívky a cementu) a každou vrstvu pečlivě zhutnit na tloušťku 5 cm. Pokud mají po staveništi jezdit těžká nákladní vozidla nebo těžká terénní vozidla, musí být jako podklad pro dlaždice položena vrstva železobetonu. Při dláždění chodníků, rekreačních ploch a jízdních pruhů lze práce provádět snadněji.

V této fázi se nejprve odstraní veškerá vrchní vrstva půdy a poté se položí vyrovnávací vrstva z říčního písku, drceného kamene, pískové drti a štěrku. Typ a specifika přípravy podkladu závisí na zvolené technice pokládky. Při pokládce na propustný podklad se používá vrstvený „polštář“ z písku a drceného kamene s geotextilií pro oddělení vrstev. Pokud je zvolen nepropustný podklad, je proveden železobetonový podklad. Pokud je zvolen propustný podklad, bude položen železobetonový podklad. Klíčovou roli při jeho přípravě hraje hloubka výkopu a tloušťka přípravných vrstev. Ty se volí na základě geologických vlastností a zatížení, které se má pokrýt (viz „Příprava vozovky“). п. 1). Podklad se poté zhutní pomocí vibrační desky. Pokud je vrstva tvořena kameny, položí se tenká vrstva písku a zhutní se.

Pro ochranu obkladů a dlažeb před negativními účinky vlhkosti je nutné vytvořit vodotěsnou drenážní vrstvu.

Obrubníky omezují pohyb dlaždic, fixují je na místě, zabraňují jejich posouvání a deformaci.

Nepracujte za deště, mrazu nebo jiných nepříznivých povětrnostních podmínek, protože tyto faktory ztěžují proces a mají také negativní vliv na kvalitu dlaždic.

Dláždění by se proto mělo provádět od okraje nebo obrubníku a postupovat od nejnižšího bodu k nejvyššímu. Zvláště důležité je položit první řadu přesně a rovnoměrně, protože se jedná o referenční bod. K ovládání letadla použijte vodováhu nebo špičkovou laserovou vodováhu. Vyhlazování se provádí pomocí gumových paliček.

Podbíjení dlažebních desek vibrační deskou

Před podbíjením je třeba povrch nejprve očistit od kamenů, písku, zbytků drceného kamene, skořápek a jiných cizích předmětů, aby nedošlo k deformaci dlaždic a tlumicí podložky zařízení. Samotné hutnění se provádí pomocí vibrační desky na suchém asfaltu. Je důležité zajistit, aby rovina povrchu byla zachována ve vodorovné poloze. Zajistěte také mírný sklon okraje směrem k okraji plochy, aby voda mohla odtékat. Minimální sklon je 5 % nebo 0,5 cm na 1 metr, ale častěji se používá sklon 10 % nebo 1 cm na 1 metr. Po zhutnění se povrch zalije vodou a poté se provede další přejezd.

Existuje řada pravidel, která pomohou dosáhnout nejlepšího výkonu podbíjení.

  • 1. Práci provádějte systematicky, pečlivě a postupně.
  • 2. zhutněte každou vrstvu zhutňovací podložky zvlášť.
  • 3. Nevynechávejte jednotlivé oblasti.
  • 4. Používejte stavební materiály v souladu s normami GOST.
  • 5. Práce musí být prováděny na rovném terénu s maximálním přípustným výškovým rozdílem 2 cm.
  • 6. Tloušťka zhutňované vrstvy musí být v rámci kapacity stroje.
  • 7. Počet průchodů deskou souvisí se specifickými podmínkami. Obvykle stačí 4 až 6 pracovních kroků.
  • 8. Po zhutnění vyplňte spáry mezi dlaždicemi. Po zaschnutí povrchu vyplňte spáry hladítkem s jemnou zrnitostí.

Přestože je obsluha vibrační desky jednoduchá a přímočará, musíte při její práci dodržovat všechna bezpečnostní opatření.

Pracujte pouze s osobními ochrannými pomůckami: oděvem, obuví, brýlemi a pokrývkou hlavy. Zaměstnanci nesmějí pracovat pod vlivem alkoholu.

Před zahájením pokládky zkontrolujte, zda není deska poškozena. Případné závady je třeba neprodleně odstranit.

Nikdy nenechávejte vibrační desku s běžícím motorem bez dozoru.

Při dláždění na rovném povrchu musí obsluha chodit za strojem.

Pokud pracujete na šikmém povrchu, postavte se před vibrační desku a pracujte od shora dolů.

Dodržujte pracovní režim: Střídavá pracovní doba 40 minut s 10minutovou přestávkou.

Deska nesmí být uměle urychlována.

Vibrační desku nepoužívejte v blízkosti výbušných nebo hořlavých předmětů.

Vysoké těžiště desky a menší půdorysná plocha zvyšují riziko převrácení desky. Pokud se deska převrátí, vypněte zařízení a poté ji vraťte do správné polohy.

K manipulaci s deskou používejte pouze jednu ruku. Ruce musí být v bezpečné vzdálenosti od základny desky, aby nedošlo ke zranění.

Pokud stroj narazí na překážku, okamžitě jej zastavte. Odstraňte případné překážky nebo poškození a poté stroj znovu spusťte.

Shrnutí. Použití vibrační desky při pokládce obkladů a dlažeb pomůže snížit spotřebu ruční práce, optimalizovat a zkrátit proces, zajistit vysoké estetické a funkční vlastnosti a prodloužit životnost obkladů a dlažeb. Je však důležité pracovat s ohledem na všechny technologické nuance a dodržovat bezpečnostní pravidla. Společnost NAK Machinery je vždy připravena pomoci vám s výběrem správné vibrační desky z nabídky BOMAG.

Konstrukce a princip činnosti

Vibrační deska se skládá z těžké základny s excentrickým hřídelem, který je poháněn motorem. Motory se dodávají s naftovým, benzinovým a elektrickým pohonem. V případě druhé varianty (elektrické) je excentr zabudován a lze jej nastavit. nebo pokud je stroj vybaven palivovým motorem, je excentr oddělen a spojen se strojem řemenovým převodem.

Oblíbená ze tří typů je benzínová vibrační plošina, protože nevyžaduje stálé napájení. Elektrická verze je levnější, ale nemůže pracovat samostatně. Při použití elektrické vibrační desky je třeba často zvlhčovat půdu, což může zhoršit výkon stroje.

Hlavními charakteristikami vibrační desky jsou hmotnost a plocha. Tyto parametry mají přímý vliv na výkon motoru a také na to, jak pevně a hluboko je materiál přitlačen. Síla, kterou stroj vyvíjí tlak na půdu, je určena koeficientem vibrační síly. Obrovské a výkonné vibrační desky mohou hutnit více než 90 cm hluboko do země.

Vibrační deska může být poháněna vibracemi. Důležitým faktorem je poměr výkonu motoru a hmotnosti samotného stroje. To je třeba mít na paměti, když si vibrační desku stavíte vlastníma rukama. Pamatujte, že normální poměr je 5 l. с. (cca 3,5 kW) na 100 kg hmotnosti vibrační desky.

Screeding a paving laying course

Pokud je stroj vybaven funkcí zpětného chodu, lze jej otočit, což je u strojů s hmotností vyšší než 100 kg nezbytné. Pokud nemáte těžké spotřebiče, můžete je otáčet ručně.

Vibrační deskové zařízení pro pokládku obkladů a dlažeb

Vibrační deska je zařízení sestávající ze čtyř vzájemně propojených prvků:

Elektricky poháněná zařízení jsou ideální pro použití v městských oblastech. Jsou úsporné a nezpůsobují žádné škodlivé emise. Vibrační desky s benzinovým nebo dieselovým motorem jsou ideální pro použití na venkově nebo v průmyslových areálech.

Hmotnost a uspořádání excentrů určují sílu a směr vibračního působení na dlažební desku. Poskytují tažnou sílu pro pohon jednotky.

Samotná deska, která je pracovním zařízením a opěrným bodem celé konstrukce, má tvar široké ploché lyže. Její povrch je potažen tvrdou pryží odolnou proti oděru, která tlumí a rovnoměrně rozděluje nárazové impulzy.

Vibrační desky se rozlišují z hlediska hmotnosti a odstředivé síly. Tyto parametry spolu souvisejí a jejich kombinace určuje optimální tloušťku hutnění.