Jak vyměnit olej pro řetězovou pilu

Který olej na mazání řetězových pil použít??

Pro správnou funkci řetězové pily se používají dva druhy olejů. jeden pro přípravu palivové směsi a druhý pro mazání řetězu. V tomto článku se budeme zabývat druhým typem, a to jakým olejem mazat řetěz. Nevhodný olej způsobí předčasné opotřebení pilové lišty a řetězu. proto je důležité brát toto rozhodnutí vážně.

Hned na začátku chci upozornit, že tento olej je speciální a je třeba ho používat. Vysvětlím vám, proč. Mnoho lidí v této souvislosti také zajímá, zda lze použít i jiné druhy oleje, včetně odpadního oleje z automobilových motorů, a pokud ne, proč ne. Budu se zabývat i tímto tématem.

Výhody olejů s vyšší cenovou hladinou

Značkové řetězové oleje obsahují užitečné antioxidační, antikorozní, stabilizační složky a aditiva, které pomáhají zachovat vlastnosti oleje a zvyšují odolnost pracovního zařízení proti opotřebení v extrémních podmínkách používání.

Kvalita značkového spotřebního materiálu je měřítkem. Většina z nich je vyráběna předními výrobci řetězových olejů STIHL, Husqvarna, ECHO, DAEWOO a mnoha dalšími. V posledních letech se kvalita čínských řetězových olejů vyráběných státními podniky výrazně zlepšila.

Majitelé řetězových pil rozhodují o tom, jaký olej použijí k mazání řetězu. Nejlépe se přizpůsobí klimatickým podmínkám regionu pomocí spotřebního materiálu doporučeného v návodu k obsluze daného modelu.

Které oleje lze použít

Přední výrobci řetězových pil doporučují, aby se v jejich strojích používala maziva pro řetězové pily. Tyto oleje jsou však často několikanásobně dražší než jednodušší oleje od třetích stran.

Ale co když z nějakého důvodu není nákup drahého originálního oleje možný?? Zde mají provozovatelé řetězových pil k dispozici mnoho variant. Zde je obecný přehled všech možných maziv na řetězy.

Původní oleje

Často je to nejlepší volba z hlediska výkonu, ale ne z hlediska ceny. Kromě optimálních mazacích vlastností se nyní výrobci snaží, aby tato maziva byla biologicky odbouratelná (na bázi řepky), což je téměř neškodné pro životní prostředí a lidské zdraví.

Olej na řetězy STIHL je biologicky odbouratelný produkt. Jediná velká nevýhoda. cena.

Úzký profil

Specializované oleje na řetězy řetězových pil od jiných výrobců. Také dobrá volba. Jsou podstatně levnější než značková maziva a často mají téměř stejný výkon.

Levný řetězový olej

Nejběžnější variantou je domácí výrobek s označením I-20 nebo I-20A. Jedna z nejlevnějších variant. Tento průmyslový olej na mazání řetězů lze použít k mazání řetězů bez obav z poškození.

Mazivo má dobré vlastnosti pro pracovní podmínky řetězové sady a dokáže spolehlivě chránit řetěz a další prvky řetězové sady před opotřebením.

Pokud jde o výkon, je o něco nižší než původní. Cena však může být několikanásobně nižší než u specializovaných výrobků. Proto tuto možnost využívá mnoho majitelů řetězových pil všech značek a modelů.

vyměnit, olej, řetězovou, pilu

V horkých podmínkách je vhodné zkontrolovat hladinu mazání po vyprázdnění poloviny palivové nádrže.

Vzhledem k velmi nízké viskozitě se průmyslové oleje spotřebovávají poměrně rychle. Je známo, že průmyslová maziva se vyčerpávají rychleji než palivová nádrž.

Nová motorová nebo převodová maziva

Z ekonomického hlediska to není rozumná volba. Vhodné, když se pila používá zřídka a nemá smysl kupovat samostatnou nádobu se speciálním mazivem.

Tyto oleje obsahují velké množství zbytečných přísad, které nemají pro řetězovou pilu žádný význam a pouze znečišťují dřevo a životní prostředí.

Který olej na řetězy je nejlepší používat. video

vyměnit, olej, řetězovou, pilu

Zde je třeba vzít v úvahu také hodnoty viskozity. Průtok oleje v řetězu řetězové pily může výrazně klesnout, jak se zvyšuje jeho viskozita.

Hustá maziva mohou v zimních podmínkách ztratit svou tekutost a neúčinně chránit řetěz a pojezdové plochy pneumatik před opotřebením.

V případě motorových olejů se pro zimní práce doporučuje používat nízkoviskózní varianty. Obecně lze na pilách používat motorová maziva.

Použitý olej

Použití odpadního oleje k mazání řetězu řetězové pily je ten nejhorší možný nápad.

Zaprvé, způsob, jakým řetězová pila pracuje, vytváří v pracovním prostoru olejovou mlhu, která se šíří do okolí a částečně ji vdechují i lidé.

A odpad je uznávaným karcinogenem a obecně je velmi toxický. Z tohoto důvodu byla v mnoha zemích vytvořena celá odvětví na recyklaci použitých motorových a převodových olejů a nepovolené vypouštění do životního prostředí se trestá vysokými pokutami.

Za druhé, mazací schopnost použitého oleje je velmi nízká. Jsou více než dostačující pro střední pracovní zátěž. Pokud řežete silnou kládu nebo tvrdé dřevo, řetěz a zbytek pilového systému se poškodí do té míry, že dojde k neopravitelnému poškození.

Odpověď na otázku, jak nahradit olej v řetězové pile, pokud je nákup původního oleje příliš drahý, zní: prakticky jakýkoli olej s vhodnou viskozitou. Ne však s použitým olejem. Je lepší používat výrobky, které jsou speciálně určeny pro mazání řetězů řetězových pil.

Jak a kdy naplnit nádrž olejem? Odpověď je jednoduchá: Při každém tankování doplňte palivo až po značku na plnicím hrdle.

Jak vyměnit drahý původní olej a zda se to vyplatí?

V případech, kdy není možné použít původní olej, lze jej nahradit motorovým olejem pro automobily. Levné automobilové oleje, jako je například Autol nebo varianty nafty, nejsou kvůli svým sníženým adhezním vlastnostem vhodné pro trvalé použití.

Někteří majitelé navzdory doporučením stále používají analogy a raději mění lištu a řetěz, ale pak se každý rozhodne sám. nemá žádný nepříznivý vliv na mazací systém řetězové pily. rozdíl je pouze v tom, že chrání lištu před třením řetězu.

Více informací o možnostech výměny doporučujeme zde.

Proč není mazání řetězu odpadním olejem dobrý nápad

Nejčastější chyba při používání motorové pily.Použití použitého motorového oleje k mazání řetězu. Jaký je v tom rozdíl?? Není to motor, který se může spustit. Celkově je to logický argument, protože mazivo se v tomto případě používá pouze k chlazení řetězu a jeho snadnějšímu klouzání po vodicí liště.

Pochybná ekonomika

Hlavním problémem použitého oleje však je, že může obsahovat nečistoty, jako jsou kovové třísky a písek, které se do olejové nádrže dostanou po vyšroubování vypouštěcí zátky klikové skříně. Protože je řetěz pily mazán čerpadlem, může se jeho sběrač ucpat struskou, což může vést k celé řadě problémů. Zaprvé se pneumatika a řetěz kvůli nedostatku oleje přehřívají, což vede k natahování řetězu a opotřebení pneumatiky. Zadruhé by mohlo dojít ke zničení samotného čerpadla, jehož výměna by obvykle stála pěkný peníz (asi třetinu ceny nového srovnatelného nástroje).

Musíte uznat, že jde o pochybnou ekonomiku.Ano, použitý olej lze předem filtrovat a cizí částice se pak do olejového čerpadla vůbec nedostanou. „Použitý“ olej však obvykle obsahuje benzín, který výrazně snižuje viskozitu oleje a obecně ničí jeho molekulární strukturu.

Na příliš viskózním mazivu na řetěz není nic špatného, protože se na rozdíl od hustého maziva na řetěz dostane všude a do nejhůře přístupných míst. Odvrácenou stranou mince je však to, že na povrchu drží velmi špatně a při vysokých rychlostech pily nedochází prakticky k žádnému kontaktu s třecími plochami.

Molekulární uchopení

Proto byste měli k mazání řezné části řetězové pily používat pouze speciální olej na řetězy. Adheze, protože se jí říká přilnavost, zajišťuje velmi dobrou přilnavost ke kovu a promazává nejen horní lištu řetězové pily, ale i spodní lištu. Kromě toho se speciální kluzná kapalina rovnoměrně roztírá po celé pracovní ploše stroje, a ne pouze v místě, kde olej protéká čerpadlem, což zajišťuje dobré kluzné vlastnosti i při řezání tvrdého dřeva, kdy je řezací nástavec vystaven extrémním podmínkám, jako je například dub.

Jsme zvyklí, že výrobky německé společnosti Liqui Moly jsou spojovány s automobily a motocykly. Tento výrobce však nabízí také řadu olejů pro zahradní nářadí. Také pro řetězové pily. Pro mazání řetězu pily nabízí výrobce minerální převodový olej Bio Sage-Kettenoil.

Hlavní výrobci

Přední výrobci řetězových pil vyrábějí také spotřební materiál a maziva pro řetězové pily, včetně těch, které jsou specifické pro řetězové pily a vodicí lišty. Za stejných podmínek by měly být upřednostňovány výrobky samotného výrobce řetězové pily. Kvalita nejlepších značek je však taková, že použití maziv od jiného výrobce nemá negativní vliv na provoz.

Za nejznámější značky jsou považovány německá firma STIHL, švédská Husqvarna a japonská Makita. Nabízejí poměrně širokou škálu adhezivních olejů, z nichž některé jsou

 • Minerální olej STIHL ForestPlus pro teploty až do.15 ℃. Standardně je k dispozici v objemech 1 a 5 litrů. je nově k dispozici také ve 20litrovém balení pro dlouhodobější práci;
 • STIHL BioPlus je vysoce ekologický produkt na rostlinné bázi. rychle se rozkládá v půdě, aniž by ji kontaminoval. Provozní teplota také až do.15 ℃. K dispozici v objemu 1 a 3 litry;
 • polosyntetický STIHL SynthPlus je vhodný pro použití při nízkých teplotách až do.25 °.
 • Šetrné k životnímu prostředí, biologicky odbouratelné Bio a Bio Advanced. Bio Advanced. lepší oxidační odolnost a až o 10 % lepší mazací vlastnosti; k dispozici také jako vícestupňový olej. Varianta Bio Advanced. lepší oxidační stabilita a až o 10 % lepší mazací vlastnosti;
 • Makita. Biotopový olej;
 • Lepicí olej Champion.

Jednou z ruských značek speciálně pro řetězy je „Zubr ZMPM-M“. Existují i další méně známí výrobci, jejichž mazací oleje jsou podstatně levnější.

Automatický systém mazání řetězu

Každý, kdo studoval fyziku, ví, že při klouzání řetězu po liště dochází ke tření, které následně zvyšuje teplotu v pracovní oblasti a způsobuje předčasné opotřebení dílů. Pro zmírnění tohoto problému je třeba pracovní plochu průběžně mazat. K tomuto účelu byl vyvinut systém mazání řetězu.

Systém mazání řetězu

Obsluha nalije olej do nádrže, která přes olejové čerpadlo proudí do pilové jednotky. Systém je navržen tak, že při zvýšeném zatížení se olej uvolňuje ve velkém množství; při volnoběhu systém přestává pracovat.

Konstrukce automatického mazacího systému závisí na výrobci a modelu řetězové pily a může se mírně lišit. Základní principy fungování, komponenty a systém připojení však zůstávají stejné.

Automatický systém mazání řetězu:

 • Nádrž na olej. Plnicí nádrž s různým objemem a umístěním v závislosti na modelu. Výrobce obvykle montuje nádrž do klikové skříně motoru;
 • Filtr. Instaluje se přímo do nádrže;
 • Olejové potrubí. Hadice malého průměru z materiálů odolných vůči teplotám a olejům;

Jak vyměnit olejové čerpadlo_Partner_351.

Nádrž na olej

Šnekové soukolí

Olejové čerpadlo

Vodicí lišta řetězové pily (mazání řetězového kola)

vyměnit, olej, řetězovou, pilu
 • Olejové čerpadlo. Hlavní součást systému. Dávkuje olej do řetězu;
 • Šnekové soukolí. Přenáší sílu z motoru řetězové pily na olejové čerpadlo;
 • Autobus. V tomto případě má tato část dvojí účel. Pilová lišta má kanálky a drážky pro průchod maziva;

princip fungování

Při startu motoru a zvýšení otáček se točivý moment přenáší na hřídel olejového čerpadla. Čím větší je tlak na plynový pedál, tím vyšší je tlak v olejovém potrubí. tím vyšší dávky oleje proudí potrubím do pily.

Konstrukce automatického systému mazání řetězu

Olejová trubka končí v místě, kde se dotýká kliková skříň a tyč. Jak jsme již zmínili výše, má drážku a olejový kanálek, který přivádí mazivo do řetězu. Samotný řetěz pily má také drážku, která rozptyluje olej kolem lišty.

Důležité: Mazací systém je nezávislý na napnutí řetězu a je kontrolován obsluhou.

Některé novější řetězové pily jsou vybaveny regulátorem oleje. Řetěz zvyšuje nebo snižuje průtok maziva v závislosti na okolní teplotě a intenzitě používání.

Hlavní příznaky poruchy

Jak zjistíte, zda vaše řetězová pila pracuje správně nebo zda se vyskytl problém? V nejhorším případě motor jednoduše nenastartuje nebo nastartuje a poté se okamžitě vypne.

Příznaky, že vaše řetězová pila potřebuje opravu:

 • Během provozu je cítit spálené dřevo a třísky změnily barvu na tmavě hnědou;
 • Řetězové kroužky a samotná lišta se velmi rychle otupí;
 • Výkon motorové pily klesl;
 • Hladina oleje v nádrži zůstává konstantní;

Nyní, když jsme zjistili, že naše řetězová pila je vadná, je čas na řešení problémů. V některých případech ji nelze opravit doma.

Poruchy mazacího systému, které můžete opravit sami:

 • Prasklé olejové potrubí. Nejobtížněji se tato závada diagnostikuje. Pokud však zjistíte poruchu nebo netěsnost olejového potrubí, zbývá jen vyměnit opotřebovaný díl; Olejové potrubí řetězové pily Olejové čerpadlo
 • Ucpání filtru nebo olejového potrubí. Ani zde není příliš mnoho problémů. důkladně vyčistěte všechny díly a případně je vyměňte. Doporučujeme vyčistit olejové potrubí stlačeným vzduchem;
 • Opotřebení závitu na hřídeli olejového čerpadla. V tomto případě pomůže pouze výměna dílu;
 • Porucha olejového čerpadla. Nejsložitější porucha. Vyřešeno opravou nebo úplnou výměnou jednotky.

Kolik oleje použít a jak mazat řetěz

Naprosto každá motorová pila je vybavena karburátorovým dvoutaktním motorem a v jejím „arzenálu“ jsou dvě nádrže. první z nich je určena pro benzín a druhá pro olej. Hlavním charakteristickým rysem tohoto druhu oleje je, že se musí do benzinu přidávat systematicky. A to je třeba brát velmi vážně, protože vaše nedbalost může vést k rozbití nástroje.

Při výběru správného oleje pro řetězovou pilu je třeba vzít v úvahu zónování, které by mělo být co nejmenší, kouřivost oleje a také je důležité, aby nezpůsoboval koksování ve výfukovém a obtokovém systému.

Kromě toho musí odolávat nízkým teplotám, aniž by zmrzl. dobrý příklad při práci na podzim nebo v zimě.

Viskozita oleje pro řetězovou pilu musí být optimální, aby nářadí správně fungovalo. Kromě toho by měl zabránit znečištění zapalovacích svíček při provozu řetězové pily. udržovat motor co nejčistší a co nejvíce „chránit“ pohyblivé části před opotřebením.

Lze nahradit jakýmkoli olejem s dobrou přilnavostí. Má to však háček. ukázalo se, že s dobrou přilnavostí jsou k dispozici pouze oleje pro řetězy řetězových pil a elektrických pil. ostatní nejsou k dispozici. Vybereme si tedy z toho, co je k dispozici.

Jsou to nejoblíbenější i nejdražší oleje, výrobci je obvykle doporučují a uživatelé obvykle přemýšlejí o jejich výměně 750 v některých obchodech.

Totéž u Husqvarny, za litr nejlevnějšího oleje zaplatíte 450-600, například ekologická Husqvarna Bio Advanced stojí 460.

Obě společnosti tvrdí, že jejich oleje jsou šetrné k životnímu prostředí a že prodlužují životnost pilového řetězu a vodicí lišty. Co se týče prvního, je to pravda, v Evropě se starají o životní prostředí, co se týče druhého, není to známo, neexistují žádné vědecké důkazy, některé řetězy i na levnějším Oregonu vydrží déle.

Ideální náhradou za tyto výrobky by byl speciální olej na řetězy, ale od méně známých značek. Zvažte možnosti:

 • Caliber, 180 za litr je nejlevnější s dobrým viskozitním indexem, mimochodem je to jediná značka, která vykazuje právě tento index, žádné padělky.
 • Oregon, 300 za litr. známá značka, která vyrábí kvalitní lištu a řetěz, rozumná cena, kvalita na úrovni STIHL, Husqvarna, Makita.
 • Carver, 200 za litr. levné, známá firma, vyrábí řetězové pily, kvalita je dobrá, nízká spotřeba, díky dobré přilnavosti.

Více informací o použití oleje na řetěz pro motorovou pilu jsme uvedli v tomto článku.

Pro shrnutí uvádíme srovnávací tabulku, která zahrnuje nejoblíbenější oleje, které charakterizujeme a hodnotíme. Nejhorší možnosti červeně, nejlepší možnosti zeleně.