Elektrikářské nářadí – k čemu slouží?

Měřící nástroje

Obecně lze říci, že měřicí nástroje pro elektrikáře představují impozantní seznam. Nejčastěji ji však používají řemeslníci:

Všechny kromě laserové vodováhy slouží k určení síťového napětí. Ačkoli můžete také použít multimetr ke kontrole napětí a proudu a odporu kabeláže. To znamená, že toto zařízení má velmi širokou škálu funkcí. Je malý, v kufříku nezabírá mnoho místa a je levný.

K čemu potřebuje elektrikář laserovou vodováhu?? Lze ji použít pouze k jednomu účelu. přesnosti vedení. Horizontální a vertikální směrování je zde základním požadavkem.

Dalším měřicím nástrojem pro elektrikáře je kalibr. Stává se, že na drátu není žádné značení a průřez nelze určit od oka. Změřením průměru lze snadno vypočítat plochu průřezu podle vzorce pro plochu kruhu: S=πD²/4=3,14 x D²/4.

Nástroj pro elektrikáře. Nástroje a pomocné nástroje

Nástroj pro elektrikáře, který může být potřebný při výrobě oprav nebo instalaci elektrických rozvodů, není možné přesně definovat, ale zdůrazněme nástroj, který se obvykle používá při takové práci.

  • Testovací nástroje pro kontrolu (kontrolní lampa, multimetr).
  • Nůž.
  • Kleště.
  • Diagonální řezačky.
  • Klíč očkoplochý, nastavitelný klíč nebo nástrčný klíč.
  • Šroubováky.
  • Pochodeň.

Elektrikáři mají k dispozici další nástroje, které jim pomáhají urychlit a zjednodušit práci. Podívejme se blíže na různé nástroje pro elektrikáře.

Pomocné nářadí pro elektrikářské práce

Kromě základního minima, bez něhož je práce elektrikáře nemyslitelná, existují také pomocné nástroje, bez nichž se rovněž téměř neobejde. Profesionální elektrikářské nářadí, nebo spíše sada nářadí, zahrnuje.

    Kladivo s bitem a sadou bitů. Někdy je nutné vyvrtat průchozí otvor do zdi, abyste mohli kabely protáhnout. A opravit jakékoliv zařízení na stěně bez svítilny je obtížné. Hlavním důvodem, proč musí mít elektrikář v univerzální sadě nářadí měřidlo, je to, že s ním lze dělat otvory pro zásuvky a rozvodné krabice a že bez něj je téměř nemožné položit skryté vedení. Lze ji nahradit úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem, ale v takovém případě budete muset dýchat hodně prachu a jeho množství bude takové, že vám nepomůže ani respirátor.

Měřící nástroje

Do této kategorie nezbytných položek pro domácího kutila může patřit multimetr. Stačí si koupit tento měřič, abyste mohli měřit napětí, odpor a proud obvodu 220 a 380 voltů (více je doma nepravděpodobné). Použití testeru není obtížné ani pro začínajícího elektrikáře, podrobně jsme o tom hovořili v článku. jak používat multimetr doma.

Třmen. Ač se to může zdát divné, i při nekomplikovaných domácích pracích můžete potřebovat tento ruční, ale přesto měřicí nástroj. Třmenem lze určit průřez vodiče, což je velmi důležité při elektroinstalačních pracích, pokud není označena vnější izolace vodiče.

Video poskytuje přehled všech nejdůležitějších nástrojů, které se mohou elektrikáři hodit nejen v domácnosti:

Pokud jde o měřicí přístroje pro elektrikáře provádějící elektroinstalační práce, doporučujeme navíc zakoupit megaohmmetr. Tento přístroj je potřebný k tomu, aby bylo možné zkontrolovat izolační odpor vodiče nebo kabelu, což je důležité zejména po provedení elektrické instalace. Můžete také přidat detektor skryté elektroinstalace, který rychle zjistí, kde přesně se drát ve zdi nachází.

typ a účel nástroje

Sada potřebných nástrojů závisí na povaze činnosti. existují prvky, které jsou potřebné pro jakýkoli druh práce. obvyklé ruční nářadí. Při pokládání vysokonapěťových kabelů s velkými průřezy vodičů, prořezávání betonových zdí, pokládání nadzemního vedení jsou zapotřebí speciální nástroje. Zvažte případy a podmínky, kdy elektrikáři provádějí práce na elektrických sítích budov s již instalovanými rozvody nebo s již instalovaným elektrickým vedením. Používá se k opravám stávající elektroinstalace, instalaci zásuvek, vkládání mezi kabely, instalaci a připojování elektrických zařízení.

Ruční mechanické nářadí

Pro odizolování kabelů a jednotlivých vodičů je k dispozici několik nástrojů, přičemž jedním z nejúčinnějších jsou instalační nože.

Za nejjednodušší a nejlevnější variantu je považován běžný montážní nůž s plastovou rukojetí a vyměnitelnými čepelemi.

Konvenční montážní nůž s vyměnitelnými čepelemi

Čepele pro tyto nože jsou vždy k dostání ve všech železářstvích. Tímto hřebíkem je velmi vhodné řezat vnější PVC plášť kabelů malých a středních průměrů, ale odizolování tenkých žil jednotlivých vodičů není příliš pohodlné. K tomu je nejlepší použít odstraňovač izolace nebo speciální nože pro tento účel.

Pomocí těchto klíčů lze odstranit vnější plášť kabelu i izolaci iontových vodičů

Šroubováky a klíče

Sady šroubováků s hroty různých velikostí a konfigurací:

Šroubováky a klíče jsou nepostradatelným nářadím při montáži rozváděčových skříní a dalších zařízení.

Šroubováky se šrouby pro kontakty šroubováků se čtyřhrannou hlavou

Všechny přípojnice a kabelové svorky ve skříních jsou sešroubovány. Připevnění svorek ke spínacím odpojovačům se provádí pomocí šroubů pro křížové, ploché a šestihranné šroubováky.

Příklad šroubového spojení vodičů se zemnicí lištou

Čepové klíče se obvykle používají s nástrčnými hlavicemi o velikosti 8. 13 mm, v závislosti na použití se používají trubkové klíče, nástrčné klíče nebo nástrčné klíče.

Tip: Nekupujte levné čínské šroubováky, šestihranné nástrčné hlavice a klíče s drážkou. jejich břity mají tendenci se rychle slepovat, a to i při domácím použití. Raději si kupte německý, holandský nástroj s dobře kaleným kovem, je dražší, ale vydrží dlouho bez provozních problémů.

Kleště

K vyrovnávání, ohýbání, kroucení a krimpování drátů se používají kleště a nářadí této řady:

  • Kleště s plochými čelistmi a plochami pro krimpování vodičů;
  • Diagonální štípací kleště k řezání drátů o malém průměru do 10 mm ruční silou;
  • Kleště jsou velmi užitečné pro ohýbání konců drátů pro šroubové spoje o různých průměrech od 5 do 10 mm.
  • Kleště pro krimpování oček na drátech a krimpovacích dutinek o malém průměru 4-6 mm.
  • Hydraulické kleště se používají k lisování ok a pouzder velkého průměru o průměru 10 mm a více.

Kladivo, sekáč, dláta

Často se tyto nástroje používají také ke zkracování řezů ve zdivu nebo k vysekávání otvorů pro hmoždinky v cihlových stěnách nebo k vrtání jednotlivých prvků do dřevěných povrchů.

Příklad vrtání stěny kladivem a dlátem

pásy s kapsami a úchyty pro různé typy nářadí slouží ke snadnému umístění ručního nářadí během práce.

Jedna z variant opasku pro elektrikářské nářadí

Opasky s nářadím jsou obvykle vybaveny lehkým ručním nářadím:

Jaké nářadí je potřeba pro elektroinstalační práce?

Pro elektroinstalační práce: demontáž a montáž elektrických rozvodů, instalace a připojení různých zařízení, opravy elektrických rozvodů, příprava šachet, otvorů a prohlubní pro pokládku elektrických rozvodů atd.д., je zapotřebí co nejširší škála nástrojů. Počínaje jednoduchými šroubováky, měřicími nástroji a konče pilou na podlahu nebo podlahovou pilou.

Výběr nářadí pro elektroinstalační práce značně závisí na místě použití (např. práce v domácnosti, práce v terénu, práce ve firmě) a na odborné zručnosti elektrikáře, elektrikáře. Mějte na paměti, že kvalita a funkčnost nástroje přímo ovlivňuje rychlost a kvalitu vaší práce.

Podívejme se na nejběžnější nástroje, přístroje a materiály potřebné pro elektroinstalační práce.

Šroubováky nebo sady šroubováků

Šroubováky jsou nepostradatelné pro instalaci zásuvek a vypínačů, šroubových svorek a elektrických zařízení v rozváděčích. K práci jsou zapotřebí šroubováky různých velikostí a typů. křížové, ploché, šestihranné. Pro některé instalace a údržbářské práce jsou zapotřebí šroubováky se speciálními hroty.

Šroubováky nebo sady šroubováků jsou vhodné pro elektroinstalační práce. speciální šroubovák určený k vyšroubování zaseknutých šroubů, hřebíků, samovrtných šroubů, které nelze vyšroubovat běžným šroubovákem.

Indikátory, indikátory napětí, elektrická ochranná zařízení

Při provádění elektrikářských prací je nejdůležitější otázkou elektrická bezpečnost, takže v seznamu nářadí každého elektrikáře by měl být indikátor šroubováku a indikátor napětí. Šroubovák pro detekci fáze může indikovat přítomnost nebo nepřítomnost fáze, ale je to detektor napětí, který musí indikovat nepřítomnost napětí v elektrické instalaci.

Existují univerzální indikátory napětí, které zobrazují měřené napětí, které lze použít jako zkoušečku spojitosti a také jako indikátor fáze. Multimetr lze použít jako alternativu k indikátoru napětí v elektrických instalacích do 1000 V.

Nepostradatelný pro elektrikáře je také indikátor skrytého zapojení, který výrazně urychluje proces opravy elektrických závad.

Při posuzování elektrické bezpečnosti je třeba zmínit, že elektrikář musí mít potřebné ochranné pomůcky, jejichž seznam odpovídá povaze a podmínkám prováděné práce. K ochraně před úrazem elektrickým proudem se používá nářadí s izolačními rukojeťmi, izolační tyče, izolační kleště, dielektrické rukavice, dielektrické patky nebo gumová podložka a dielektrické boty.

Multimetr a další měřicí zařízení

Multimetr je multifunkční přístroj určený k měření základních elektrických veličin. Nepostradatelný nástroj pro elektrikáře, který měří širokou škálu stejnosměrných i střídavých napětí, odporu, proudu.

Režim testu spojitosti umožňuje zjistit neporušenost pojistek a kabeláže a také vám umožní rychle se zorientovat ve složitých obvodech rozváděčů.

Pro pohodlné měření zátěže se používají speciální klešťové měřiče, které umožňují měřit zátěž bez nutnosti přerušení napájení. Pro elektrikáře jsou praktické kombinované měřiče, které kombinují funkce proudových kleští a multimetru.

Dalším nástrojem v seznamu měřicích přístrojů elektrikáře je megaohmmetr, který slouží k určení přesného stavu izolace. Tento nástroj se používá při montáži a údržbě energetických zařízení, velkých rozváděčů, rozvodných zařízení.

Pro přesné měření průřezu kabelu, přesné měření při instalaci různých prvků se používá měřicí přístroj, jako je třmen.

Kleště, boční štípací kleště, specializované nářadí

Kleště jsou pro elektroinstalační práce nepostradatelné. Používají se k zakončování kabelů, kroucení drátěných žil, ohýbání drátěných žil, kroucení šroubových spojů apod. práce. Diagonální štípací kleště jsou určeny k řezání kabelů a drátů při instalaci elektrických obvodů.

Existuje kombinovaný ruční nástroj, kleště, který nahrazuje dva výše uvedené nástroje.

Pro elektroinstalační práce lze použít i speciálně tvarované kleště, např. kleště s dlouhým nosem, jehlové kleště, kleště, kleště na kroužky.

Pro časté a pravidelné práce se používá speciální odizolovací nástroj pro snadné odizolování. Pro jednorázové, zřídka se vyskytující práce není tento nástroj vhodný: izolaci můžete řezat úhlopříčnými noži nebo nožem.

Pokud je jako metoda spojování vodičů zvoleno krimpování, jsou zapotřebí nástroje, jako jsou krimpovací kleště.

Sada klíčů potřebných pro instalaci a zapojení energetických zařízení, montáž a zapojení velkých rozváděčů.

Sada ručního nářadí DEKO. 168 ks

Sada ručního nářadí pro opravy a plastový úložný box. Prodejce má k dispozici osm různých variant s různým počtem nástrojů.

Pro přípravu skrytých kabelových kanálů použijte frézu na střemcha. Použijte tento elektrický nástroj pro více práce.

Pro příležitostné použití lze použít úhlovou brusku nebo obyčejné kladivo s několika dláty. Úhlová bruska (úhlová bruska) se také často používá k řezání kovových prvků, jejich leštění.

Elektrická vrtačka nebo elektrický šroubovák se používá k instalaci různých upevňovacích prvků, k vrtání otvorů pro spojovací materiál nebo k instalaci různých prvků elektroinstalace.

Při instalaci na zděné nebo betonové stěny může být nutné vyvrtat otvory pomocí příklepové nebo příklepové vrtačky. Podlahová pila může být také použita jako alternativa k řezačce stehů pro instalaci skryté kabeláže.

elektrikářské, nářadí, čemu, slouží

Pokud je nutné pájení spojů, používá se páječka, pájka a tavidlo. Jako alternativu k elektrické pájce lze použít plynový hořák nebo plynovou pájku.

Dalším způsobem spojování drátů je svařování, které se provádí pomocí speciálního stroje na svařování drátěných pramenů. Pokud elektrikáři potřebují svařovat kovové části elektrické instalace, může být nutné použít přenosné invertorové svářečky.

Pokud má být použito elektrické nářadí, musí být elektrikář vždy vybaven osobními ochrannými pomůckami. respirátorem, ochrannou přilbou, brýlemi, obličejovými štíty atd.д.

Kromě toho by elektrikářská brašna měla vždy obsahovat elektrikářskou pásku, svinovací metr, tužku (fix), teplem smrštitelné bužírky, pilníky, smirkový papír, nůž, sadu vrtáků pro práci na různých površích, hmoždinky pro rychlou montáž, pilku na kov atd.

Pro elektroinstalační práce lze použít řadu dalších zařízení, nástrojů a materiálů. V tomto případě záleží na konkrétní specializaci elektrikáře a povaze prováděné práce.

ŘEMESLO JE COOL. Elektrikář

Obsah elektrikářského nářadí pro každý den. Co přidat? Vložte komentář!

Jaký seznam nástrojů potřebuje elektrikář? Ruční profesionální elektrikář pro domácnost a staveniště

Každý kvalifikovaný elektrikář se neobejde bez speciálního nářadí. A takový odborník, jako je elektrikář, není výjimkou. Elektrikář je osoba, která zajišťuje správnou funkci spotřebičů a sítí, a elektrikář také provádí elektroinstalace. Ke kvalitní práci potřebuje elektrikář speciální nářadí. Níže se podíváme na to, jaké nářadí potřebuje elektrikář ke své práci.

Nářadí pro elektroinstalaci

Šroubové svorky jsou nejběžnějším nástrojem pro připojení kabelů.

V poslední době je nahradily dutinky, které se používají ke spojení vodičů nebo ke krimpování jejich konců a chrání je před poškozením. K jejich nasazení na konce vodičů se používá speciální nástroj. krimpovací kleště. Dobře se hodí pro různé velikosti těchto rukávů.

Elektrikářské nářadí lze rozdělit na základní a pomocné.

Nářadí lze také rozdělit podle použití: elektrické. s ním elektrikář kontroluje sítě, připojuje kabely, instaluje elektrická zařízení, a instalační. s ním se provádí instalace a zapojení elektrických sítí.

Elektrických nástrojů a sond není mnoho, ale měl by je mít elektrikář vždy po ruce.

Elektrikáři často používají speciální opasky s kapsami na nářadí.

  • Nože;
  • Sada šroubováků;
  • Kleště, kleště, štípací kleště, odizolovací kleště;
  • měřicí přístroje (multimetry, klešťové měřiče);
  • Izolační materiály.

Při instalaci vedení a elektrických zařízení může elektrikář kromě výše uvedených nástrojů potřebovat i další nářadí:

  • Peorátor s tryskami (vrtáky, bity);
  • elektrický šroubovák;
  • Ponorná pila;
  • Stiskněte tlačítko ;
  • Kladivo;
  • Elektrikář na úrovni, svinovací metr;
  • Sada klíčů a kroužkových klíčů;
  • Nástroje pro specifické pracovní podmínky.

A jsou to jen nástroje a vybavení, které může elektrikář potřebovat, ale také spotřební materiál.

Zatím nás však zajímají pouze nástroje a zařízení a to, co dělají.

Dobrý elektrikář má tedy v kapsách na opasku několik druhů nožů. První je obyčejný zavírací nůž. Používá se k různým účelům. stříhání, odizolování atd.д.

Základní elektrický nůž je naproti tomu speciální konstrukce čepele.

Kromě tvaru je na obou stranách naostřená, což umožňuje opravovat dráty ve dvou směrech. k sobě a od sebe.

Některé elektrikářské nože mají na konci speciální patku.

Taková čepel umožňuje řezat izolaci vodiče, aniž by došlo k poškození vnitřní izolace vodiče.

Třetím typem nože, který může mít elektrikář, je běžný stavební nůž s vyměnitelnými čepelemi. Lze jej používat jako běžný zavírací nůž.