Jaký olej do řetězové pily používat

Stejně jako u většiny řetězových pil se pila dodává v nesloženém stavu: tělo, vodicí lišta a sada pil samostatně. Kromě hlavních dílů sada obsahuje skříňku na nářadí, palivovou nádrž, kryt lišty, řetězové kolo, koncový doraz, pilník na řetěz a ochranné brýle.

V sadě je vše jasné. přejděme k montáži:

Posuňte ochranný kryt směrem k přední rukojeti, abyste se ujistili, že je brzda řetězu vypnutá.

Povolte matice a sejměte kryt řetězu.

Nasaďte řezací článek (je součástí řetězové pily FUBAG FPS 56).

Otáčejte řetězem na řetězovém kole a současně upněte vodicí lištu k hlavnímu tělu pily.

Zkontrolujte, zda je směr otáčení řetězu správný.

Nasaďte kryt řetězu na hlavní část pily a ručně utáhněte matice.

Napnutí řetězu nastavte otáčením napínacího šroubu, dokud se spojovací článek nedotkne spodní strany vodítka řetězu.

Zvedněte konec vodicí tyče a nakonec utáhněte matice.

Ručně zkontrolujte, zda se vodicí lišta otáčí rovnoměrně a zda je pila napnutá.

Pokud je vaše řetězová pila vybavena napínacím systémem, jako je FPS 37, nezabere vám to více než minutu. Za tímto účelem:

Umístěte lištu a řetěz na čepy řetězové pily ve správném směru (řezné zuby musí směřovat ve směru jízdy). 2. Nasaďte kryt. Chcete-li se ujistit, že je kryt správně nainstalován, upravte jeho polohu. Řetěz utáhněte až po zasunutí kolíků řetězu do otvorů v liště.

jaký, olej, řetězové, pily

Vysuňte dorazový šroub a mírně jej dotáhněte, dokud lišta a řetěz nebudou viset volně, ale zároveň zůstane možnost nastavení napnutí řetězu. 4. Otáčením kolečka nastavte napnutí řetězu.

Vytáhněte zarážku a utáhněte kryt, aby byl nástroj bezpečně upevněn.

Řetěz příliš neutahujte, protože by se mohl brzy opět roztáhnout. Řetěz by měl mít malou vůli. To lze snadno zkontrolovat ručně. Ideální je, když se dá od tyče odklonit na milimetr.

Váš výběr motoru

Abyste dosáhli co nejdelší životnosti nástroje, potřebujete mazivo s nízkým hmotnostním podílem popela.

V široké nabídce maziv je snadné se zmýlit. Mnoho výrobních společností trvá na používání oleje stejné společnosti pro své pily. Například zahradní nářadí STIHL nebo Husqvarna je nejlepší mazat olejem stejných značek.

Výrobci pil nezaručují, že jejich stroje budou správně pracovat s olejem jiné značky. To však neznamená, že se pila po použití nesprávného oleje ihned porouchá.

Raději důvěřujte doporučením výrobce. Pokud je v návodu uvedena konkrétní značka, použijte ji. Pokud nemáte specifické palivo, můžete jej smíchat s jakýmkoli dvoutaktním olejem. zkušenosti mnoha řezbářů ukazují, že byste měli kupovat výrobky známých značek, jako jsou Makita, Husqvarna, Echo, STIHL. Také společnosti, které se specializují na výrobu paliv a maziv, jako je Ravenol.

Když je zbytečné se hádat a argumentovat, podívejte se na toto video, které ukazuje správný způsob mazání pily.

Řetězový olej pro motorové pily | Fórum. FORUMHOUSE

dubna 2008. Téma v sekci Řetězové pily (elektrické pily, řetězové pily). Jaký olej na řetězy používáte?? Doporučil bych vám však používat pouze olej, který je kompatibilní s olejem používaným ve vozidle. Pro toto vozidlo je doporučeno ve specifikacích.

Jaký olej dávat do motorové pily?

Řetězové pily jsou v arzenálu soukromých majitelů domů zcela běžné. To ale není překvapivé. S tímto nástrojem snadno a rychle provedete potřebné řezy do desek a malých stromů. Aby vám pila dlouho vydržela, potřebuje veškerý servis, který jí můžete poskytnout. Mazání motorů je úkolem údržby. Měli byste používat specializované mazivo, jinak hrozí, že se s nářadím rozloučíte.

K vytvoření speciální směsi se používá speciální směs tuku a benzínu. Na trhu existuje mnoho typů výrobků pro dvoutaktní motory. Stojí za zmínku, že většina velkých výrobců poskytuje svým zákazníkům produkt vlastní výroby a doporučuje jej pro údržbu motorů řetězových pil své značky. Použití jiného výrobku nemusí nutně vést k poškození přístroje, ale nemělo by dojít k záruční opravě.

Doporučené mazivo by mělo být uvedeno v návodu k použití, který byl dodán s pilou. Pokud není uvedeno, lze použít směs jakéhokoli maziva pro dvoutaktní motory. Samozřejmě je vhodné kupovat výrobky od renomovaných výrobců.

Jak se maže řetěz řetězové pily?

Pro pochopení dalších informací je vhodné pochopit, jak se řetěz obecně maže, pokud to ještě nevíte.

Každá moderní řetězová pila je vybavena olejovým čerpadlem. Řetězový olej naplněný ve speciální nádrži je ihned po spuštění čerpán čerpadlem mazání řetězu a proudí olejovým kanálem do přívodu oleje na liště. Olej se dostává do drážky lišty a řetěz jej rozvádí po celé pracovní délce lišty, nahoře i dole.

Hlavní zatížení při řezání je na tyči, protože je v kontaktu s řezaným materiálem. Olej se však nejprve rozstříkne na horní část pneumatiky, projde celou její délkou a poté obloukem na konci pneumatiky klesne do spodní části. Při takovém zatáčení samozřejmě část oleje vlivem setrvačnosti jednoduše vyletí z lišty a řetězu. Proto je důležité, aby jich co nejméně odpadávalo, spodní část pneumatiky byla dobře namazaná a mezi řetězem a pneumatikou bylo co nejmenší tření.

Ze znalosti těchto informací lze tedy odvodit, že olej pro řetěz musí být dostatečně hustý a přilnavý, aby mohl unikat kolem ohybu pneumatiky, a že musí být bez částic, aby neucpával olejový kanál a nevytvářel zbytečné tření.

Speciální oleje pro mazání řetězů mají všechny tyto vlastnosti. Jsou dostatečně husté, mají speciální lepicí přísady a samozřejmě neobsahují žádné částice. Olej LUBRIMAX také vytváří film mezi řetězem a vodicí lištou, takže se řetěz a vodicí lišta ve skutečnosti nedotýkají.

Vlastnosti těchto olejů se mohou u jednotlivých výrobců mírně lišit. Ty dražší mají obvykle větší přilnavost. Bez ohledu na způsob použití bude jakýkoli specializovaný olej na řetězy lepší než jakýkoli jiný.

Na základě těchto informací můžete nyní odpovědět na otázky týkající se použití jiných řetězových olejů.

nejoblíbenějších olejů pro řetězové pily

Olej na řetězy Kalibr 1 l

MAXCUT Bar Chain lube 1 l

Fubag Super Chain 1 l

Typ minerální
Sezónnost univerzální
Vlastnosti Zvyšuje životnost nástroje, zabraňuje rozstřiku oleje
Rozsah provozních teplot, stupně -3040
Objem, l 1
Cena, 229

Husqvarna X-Guard 1 l

Společnost Husqvarna, která je rovněž významným výrobcem řetězových pil, vyrábí pro své stroje vlastní sadu maziv. V současné době se v Rusku oficiálně prodává pouze jeden typ motorového oleje pro řetězové pily Husqvarna: Husqvarna HP.

Olej pro řetězové pily Husqvarna HP je polosyntetický výrobek, který je plně v souladu se všemi předpisy v zemi

Toto mazivo je vynikající pro stroje Husqvarna, ale lze jej úspěšně použít i pro pily jiných výrobců. Má vynikající mazací vlastnosti, nezanechává usazeniny na částech pístové skupiny válce.

Poměr benzínu a oleje je u řetězových pil Husqvarna stejný jako u pil STIHL, tedy 50:1.

Jak naředit olej pro řetězové pily Husqvarna, aniž byste udělali chybu, pokud na plechovkách není dávkovač? Všem majitelům benzinových řetězových pil doporučujeme zakoupit odměrku se stupnicí o hodnotě 1 ml.

jaký, olej, řetězové, pily

Skutečnost je taková, že na pístní soustavu dvoutaktního motoru má nepříznivý vliv jak nedostatek maziva, tak jeho nadměrné množství. Její nedostatek způsobuje rychlejší opotřebení pístu.

Jaké mazivo použít pro stroj Husqvarna, pokud nemůžete koupit originální mazivo? Odpověď je snadná: cokoli s podobnými vlastnostmi. Vhodné jsou také výrobky STIHL.

Do řetězové pily můžete natankovat 95 nebo více benzinu?

Téměř v každém návodu k obsluze od výrobce najdete pokyny, že k pravidelnému tankování domácího nářadí je třeba používat benzin se stálým oktanovým číslem 92 nebo vyšším. Přesto mnoho začínajících zahrádkářů stále tankuje do svých pil benzín 95o a marně si myslí, že je lepší.

Vezměte prosím na vědomí, že všechny motory zahraničních a některých domácích nářadí jsou původně konstruovány pro provoz na 92o benzín. Naplnění palivové nádrže nářadí benzínem 92 způsobí zpětný ráz pístu, který se často označuje jako detonace. Tento nebezpečný proces se cyklicky opakuje při každé otáčce klikového hřídele. Není třeba připomínat, že používání benzínu 98 zhoršuje stav pístu a motoru řetězové pily.

K přípravě palivové směsi můžete použít speciální olej pro dvoutaktní motory. V dnešní době je jich velmi mnoho. Výrobci, zejména ti seriózní, jako je STIHL nebo Husqvarna, však vždy uvádějí, jaký olej je třeba míchat s benzinem pro jejich řetězové pily. Jsou k dispozici pod stejnou značkou, takže například olej STIHL pro pilu STIHL a olej Husqvarna pro pilu Husqvarna.

Zástupci výrobců tvrdí, že nevědí, jak bude řetězová pila fungovat s jinými oleji, ale určitě mohou zaručit správnou funkci svých spotřebičů, pokud je palivová směs založena na výrobku, který mají napsaný v návodu k použití. Mimochodem, pokud se během záruky vyskytne problém s pístní skupinou, může vám být odmítnuta bezplatná oprava, pokud se ukáže, že jste tam dali něco jiného, než uvádí výrobce.

Pokud není v návodu k obsluze uvedena konkrétní značka, můžete smíchat benzín s jakýmkoli dvoutaktním olejem dostupným v obchodech. Doporučuji nakupovat u renomovaných výrobců, jako je STIHL nebo Husqvarna, ale také například Echo, Hitachi nebo Makita. Samozřejmě můžete bez obav odebírat zboží nejen těch výrobců, kteří vyrábějí benzin, ale i těch, kteří se specializují právě na výrobu paliv a maziv, jako je například Ravenol.

Servisní střediska, se kterými jsem mluvil, chválí všechny oleje STIHL a Husqvarna.

Řetězový olej pro řetězové pily

Řetězová pila má dvě nádrže, z nichž jedna je naplněna benzínem a druhá olejem na mazání řetězu. Kvalita a složení oleje a paliva určuje životnost a životnost řetězové pily. V obchodech s řetězovými pilami je často k dispozici olej připravený k použití od výrobce řetězové pily pro tento účel. Hotový výrobek je vhodný pro nízké teploty a neznečišťuje životní prostředí.

Připravený olej lze nahradit jiným olejem. pokud se nepoužívá. Zástupci výrobce zařízení doporučují zakoupit značkový olej nebo jej smíchat s olejem z návodu k použití. Pokud není v návodu uveden typ oleje, můžete si u specializovaných prodejců zakoupit olej pro dvoutaktní motory. Dvoutaktní olej může být dvojího druhu:

Odborníci doporučují používat syntetický olej pro motorové pily, ale je vždy dražší. Hlavní výhodou tohoto druhu maziva je, že zabraňuje tvorbě sazí ve válci za provozu stroje, což prodlužuje jeho životnost.

Pokud jste používali minerální olej po dobu 100 provozních hodin, je lepší v jeho používání pokračovat, protože se při něm mohly nahromadit saze. Syntetický přípravek má tendenci čistit a smývat nahromaděné usazeniny ze stěn válců, což způsobuje poškození stroje.

Řetězový olej pro motorové pily: jaký druh, kde a kdy používat?

Řetěz řetězové pily vyžaduje náročné pracovní podmínky, které mohou ohrozit jeho trvanlivost. Řetězový olej v pracovním prostoru zabraňuje přehřátí pracovních částí a zajišťuje produktivní řezání tvrdého dřeva. Plynulý řetězový pohon odlehčuje hnací systém.

Konstruktéři řetězových pil si uvědomují potřebu správného mazání hlavy řetězové pily, a proto mají moderní řetězové pily v kompaktní konstrukci místo pro olejovou nádrž a olejové čerpadlo s pevným nebo nastavitelným výkonem.

Maximální poruchy a opravy mazacího systému řetězu

Dnešní systémy mazání řetězů jsou nejčastějšími příčinami závad a oprav.

Pokud se řetěz nemaže

Nádrž je plná, ale do řetězu řetězové pily neproudí žádný olej. Problém může mít několik příčin.

    Rozbití pohonu olejového čerpadla. Poměrně častý problém. Řetězové pily STIHL mají často na hnacím pastorku plastový nos. Nebo se drážkování opotřebovává. Ozubené kolo se buď vůbec neotáčí, nebo není v souladu se systémem pohonu čerpadla.

Nerovnoměrné mazání

Nadměrný nebo nedostatečný přísun maziva do řetězu. Pokud olej neproudí k řetězu nebo je dávkován příliš hojně, může být velmi nepříjemný a způsobit poškození.

Tento problém je o něco méně častý, ale stále poměrně častý. Existuje několik možných příčin.

  • Nesprávné nastavení. Šroub pro nastavení průtoku oleje na některých pilách je lepší nechat nedotčený, aniž byste pochopili proces nastavení.
  • Použití nevhodných viskozitních maziv. Pokud je olej příliš hustý, čerpadlo ho hůře čerpá a řetěz se hůře rozprostírá po liště. U kapalných olejů je tomu naopak.
  • Netěsnost mazacího systému řetězu. Příležitostně uvolněné nebo poškozené přívodní potrubí oleje u čerpadla. To způsobuje hladovění po oleji. Tento problém se projevuje únikem maziva ve spodní části řetězové pily.

Přehřátí

I když je řetěz zásoben velkým množstvím oleje, může dojít k přehřátí nebo zadření. Důvod je jediný: použití naprosto nevhodného maziva. Často se s tím setkáte u použitého oleje v systému.