Jak správně brousit a odjehlovat pásovou pilu

Broušení pásové pily

Aby se nástroj při práci nezlomil, je třeba dodržovat pravidla pro broušení.

Tvrdost zubů určuje kotouč, který se má použít k broušení. Nástrojová ocel se brousí smirkovým kotoučem, bimetalová pila se brousí diamantovým nebo bronzovým vzorkem. Parametry nástroje určují tvar brusného kotouče.

Než se pustíte do samotného broušení, nechte pilu 10-12 hodin v roztočeném stavu.

Péče o pilu

Péče Důležité je nejen vědět, jak brousit pásovou pilu. Je také nutné vědět, jak ji skladovat. Pokud nástroj nepoužíváte, je třeba jej uchovávat v teple a suchu. Pokud se pila namočí, zrezne.

Pásová pila není schopna odolat všem agresivním vlivům, i když je ošetřena speciálními nátěry.

Zacházejte s nástrojem opatrně: pak bude dlouho sloužit. Pila se obvykle skladuje zabalená v materiálu. K pilovému pásu je možné dodat také přepravní pouzdro. Ponechání nářadí na balkoně na zimu se nedoporučuje.

Jak správně nabrousit pásovou pilu

Jedním ze způsobů, jak poprvé řezat dřevo, je rozřezat ho na požadované materiály: desky, kulatinu atd. K tomuto účelu se používají speciální pily na řezání dřeva. Jedním typem takového stroje je zařízení, ve kterém se dřevo řeže pásovou pilou.

Řezání obrobků na tomto typu stroje se provádí pomocí kovového smyčkového pásu, jehož jeden okraj je opatřen zuby. Řezné prvky pily se během provozu postupně opotřebovávají, což ovlivňuje rychlost a celkový výkon. Proto je nutná pravidelná údržba, která spočívá pouze v seřízení a přebroušení zubů. Tato práce se provádí včas a výrazně prodlužuje životnost řezného nástroje. Přesto je důležité vědět, jak správně brousit pásové pily. Při nedodržení postupu broušení již nelze nástroj používat.

Šrankovník pilových pásů BMT150 – Údržba pilového pásu Wood-Mizer

Účel nastavení

Nastavení pilového kotouče plní velmi důležitou funkci. výrazně snižuje tření mezi pilovým kotoučem a dřevěným materiálem tím, že zvětšuje šířku řezné hrany. Toho se dosáhne ohnutím zubů zpět proti pilovému kotouči. Řezné prvky však mají tendenci v průběhu času měnit svou polohu, což vede ke zmenšení prořezu. V důsledku toho se výrazně zvyšuje tření, což může způsobit, že se pilový kotouč zakousne.

Obsluha musí vědět, jak správně nastavit pásovou pilu. Nedodržení parametrů může vést k zubatým řezům, vychýlení nože a jeho vyjetí z polohy. Kromě toho je třeba dodržet definovanou posloupnost ohýbání hrotů.

Pásové pily se podle návodu k použití smí nastavovat pouze na speciálním seřizovacím stroji s ukazatelem výchylky. Všechny zuby musí být posunuty ve stejném rozsahu. Pracovní rozsah 0,3 až 0,7 mm.

Nářadí a přístroje, příprava na práci.

Čepele pil na dřevo jsou vyrobeny z vysoce legované oceli odolné proti korozi s tvrdostí 4050 HRC. Díky použitému materiálu si nářadí zachovává své vlastnosti, i když se nepoužívá desítky let. K tomu, aby se i zrezivělá čepel dala znovu používat, stačí správně nabrousit a oddělit zuby, ale je k tomu potřeba určité nářadí a vybavení. Je třeba poznamenat, že moderní pilové listy s ozubeným ostřím (na kterém jsou viditelné barvy žíhání) nelze brousit ani odstraňovat otřepy, pokud není ostří žíhané.

správně, brousit, pásovou, pilu

Pilku na železo bezpečně upněte pomocí kusu prkna, na jehož konci je proveden řez rovnoběžný se širokou stranou. Řez musí být proveden stejnou pilou, na které se pracuje, s hloubkou asi 7080 mm. Pilový kotouč musí být zasunut do řezné hrany špičkou směrem dolů tak, aby zuby vyčnívaly z řezné hrany do výšky nejméně 50 mm. Samotné elektrické nářadí by mělo být upnuto ve svěráku nebo připevněno k jakémukoli stacionárnímu předmětu a znehybněno širokým a tenkým klínem

Jako další vylepšení motorové pily je možné použít podobný držák pro rychlé upevnění pilového kotouče

Kov této tvrdosti lze opracovávat ručně i mechanicky. Pro první z nich lze použít pilníky s tvrdostí 60 nebo 65 HRC nebo diamantové šikovné pilníky. K obrábění se používá elektrický nástroj s bílým kamenem z oxidu hlinitého, který je uložen na vulkanitovém pojivu. Optimální průměr kola je 120. 160 mm, tloušťka by pokud možno neměla přesáhnout 8 mm, jinak je nutné hranu zastrčit do diskovitého profilu. Zrnitost brusných částic musí být P 120140 nebo vyšší.

K odstranění otřepů je zapotřebí nástroj zvaný seřizovač. Jedná se o tenkou desku na rukojeti s jedním nebo více příčnými řezy různých šířek. Nůž by měl do jednoho z řezů vstoupit tak těsně, aby úhel rukojeti vůči noži svíral pravý úhel /- 2. Aby byla souprava rovnoměrná a symetrická v obou směrech, je na ní namontován nastavitelný úhlový doraz v podobě kovového oblouku.

Pásová pila

Majitel domu má vždy zájem na co nejefektivnějším využití zdrojů a nákupu užitečných nástrojů. Jedním z těchto nástrojů je pásová pila. Jedná se o velmi funkční předmět, který svému majiteli poskytuje možnost kdykoli řezat dřevo nebo kov.

K dobrému střihu však nestačí koupit stroj. Správná pásová pila musí být správně vybrána a zakoupena. Navíc se o něj musíte naučit pečovat. správně ho naostřit a nastavit, jinak bude řez křivý. Tato sekce je určena všem, kteří chtějí montovat a pracovat s pásovými pilami, získat správné rozměry a pořídit si zařízení za nízkou cenu.

Výhody používání pásových pil

Efektivní řezání pásovou pilou závisí na mnoha faktorech: výrobci stroje, péči o pilový kotouč a zručnosti osoby, která stroj používá. Nejdůležitější však je, aby byl pilový pás nastaven a správně nabroušen. Úspěch celého procesu závisí na všech těchto faktorech bez výjimky.

Pokud je zařízení udržováno v souladu se všemi pravidly, je možné, že 70 % hotového produktu. Díky tomu jsou pásové pily velmi oblíbené v domácnostech a malých podnicích. A to není jejich jediná výhoda:

Vysoká pravděpodobnost řezání velkých průměrů dřeva.

Hotový materiál nevyžaduje žádné další zpracování.

Precizní zpracování. přesně na míru. Ztráty jsou minimální.

Zařízení se snadno používá a snadno udržuje.

Kde je výhodné nakupovat

Pokud hledáte pásovou pilu v Charkově. určitě byste se měli obrátit na specializovanou prodejnu „Instrument-elit“. Abyste si mohli správně vybrat, musíte nejprve rozlišit různé typy pil, jejich vlastnosti a způsoby použití. Konzultanti v prodejně vám pomohou vybrat správný model na základě vašich potřeb, požadavků a možností.

Pokud jde o cenu pásových pil, je lepší dát přednost internetovému obchodu. Cena je obvykle mnohem nižší než cena na trhu, ale to není jediná výhoda. Koupit pásovou pilu na webových stránkách obchodu „Tool Elite“ znamená pro spotřebitele

osvědčené výrobce, kteří poskytují záruku na stroje a materiály;

Výroba pásových pil z masivní prvotřídní oceli;

odolné výrobky s dlouhou životností a schopnost výrobku vydržet opakované broušení.

Na co si dát pozor

Při výběru pásové pily na Ukrajině je nutné se seznámit s jejími technickými vlastnostmi a požadavky na ostřící zařízení. Zvláštní pozornost věnujte:

výkon motoru a počet převodových stupňů

sklon zubů na noži (měly by být vpravo, vlevo, rovně).

Všechny tyto drobnosti mohou mnohonásobně zlepšit výsledky vaší práce, nebo ji naopak znehodnotit, pokud se rozhodnete špatně.

Spočítejte si, kolik materiálu nakonec budete mít a zda se vám práce jako celek vyplatí. To je třeba předem promyslet, abyste nekoupili zařízení, které pracuje se ztrátou.

Pečlivě dodržujte rozměry. Evropští výrobci je udávají v milimetrech, američtí v palcích.

Pokud si nevíte rady s nastavením pilových pásů sami nebo pokud máte potíže s používáním stroje, můžete se obrátit na odborníky ze společnosti Tool Elite. Pomohou vám s montáží a návodem k použití.

Mýty a realita pásového řezání. Část 3.2

Aby se zabránilo „houpavému efektu“ při zasouvání zubu, musí být pilový pás zajištěn tak, aby se před zasunutím pístu nemohl pohybovat. Toho lze dosáhnout pouze pevným upnutím těla s deskou pod zvedaným zubem.

Nejjednodušší je oddělit funkce upínání těla pily a tlačení pístu na zub. Tyto stroje se prodávají. Je však velmi nepohodlné, i když v zásadě možné, nastavit jeden po druhém ve dvou pohybech. Hlavní věcí však je, že ačkoli výrobci vyřešili problém s kyvem, samotný stroj je vyroben velmi nekvalitně, a navíc bez některých základních jednotek, což stále neumožňuje nastavit dobrou pásovou pilu s takovýmto.

Stroj, který nejprve zpevní tělo pily deskou a poté tlakem přitlačí zub, je velmi dobře vyroben a má všechny potřebné detaily, mohl být vyroben pouze společností IRN. Byli jsme jedni z prvních, kteří si před deseti lety koupili takový rozvod. Dodnes vyrábí pily a jsme s ní velmi spokojeni.

Když jsme před třemi lety začali prodávat naše brousky s ostřičem, bylo všem doporučeno, aby měli v sadě nastavitelný ripovač IRN. V posledním roce a půl se však s těmito nastavitelnými pilami objevily problémy a především se zhoršila kvalita zpracování. Mnoho lidí, kteří si zakoupili nastavitelnou pilu v sadě s naší bruskou, nám ji alespoň museli nejprve vrátit k přepracování, po kterém už neměli s pásovými pilami žádné problémy.

Abychom předešli podobným problémům uživatelů v budoucnu, vyvinuli jsme a nyní sériově vyrábíme pilovou hlavu pod označením PC30/60.

III. Dva zuby najednou

Stroje, které odstraňují otřepy ze dvou zubů najednou, jsou vyrobeny z následujících typů: • s brousicím strojem; • samostatně je k dispozici pouze nastavovací stroj s motorovým pohonem; • Pouze ruční seřizovač zubů s kolečkem ( foto 1 ) nebo pákou.

Obrázky naleznete ve verzi PDF

Dělič pilových kotoučů s ručním kolečkem

stroje pro tuto variantu jsou prodejci nejlépe propagovány, protože se zdá, že usnadňují práci brusiče tím, že nastavují dva zuby současně na obou stranách pásové pily. Velmi dobrá reklama pro uši těch, kteří nikdy sami nesestavovali pásovou pilu. Každý, kdo někdy seřizoval pilu, ví, že každý zub na pile se nastavuje individuálně. Zub je vždy nastaven pístem o větší hodnotu, než je nutné. Při zpětném stahování tlačného zařízení se zub vždy o určitou hodnotu odskočí. I u jedné pily se může zpětná pružina každého jednotlivého zubu pohybovat v rozmezí 5 až 25 indikačních bodů. Proto musí ostřič téměř vždy provést dvě nebo tři zatlačení, často každé na jinou hodnotu ukazatele (tj. různou silou), aby dosáhl potřebného odstupňování. Existují také zuby, které jsou méně pružné než ostatní a již po jednom nebo dvou zatlačeních na ukazatel zůstávají, stejně jako u dobře pružných zubů, na hodnotách vyšších, než je nutné nastavení, a musí být záměrně ohnuty zpět.

Nyní by vám mělo být jasné, že není možné jedním zatlačením dobře rozestavit dva zuby najednou. Stroje se však prodávají dobře a někteří jsou s výsledky dokonce spokojeni. Při nastavování pily na takovém stroji byste si měli být vždy vědomi toho, že nikdy nemáte zaručeno dobré nastavení pásové pily. Špička bude vždy nepředvídatelná. Pokud je rychlost posuvu vozíku nízká a vyskytne se série pil s víceméně stejnými odpruženými zuby, nový čistý pilový mechanismus je někdy schopen řezat správně. Později se však jistě objeví problémy. Ale začnou hledat příčinu těchto problémů jinde než v nastavitelném a myslí si, že je to velmi dobré. Téměř všechny nemají ani indikátory. Vysvětlují to tím, že se to jednou nainstaluje a pak už se to jen ředí, protože kladiva bijí pořád stejně a není co kontrolovat. Zkontrolujte si to a sami se přesvědčte, jak velké jsou rozdíly ve skutečné vzdálenosti mezi kladívky.

Kromě toho mají na přesnost výsledného ředění u těchto strojů velký vliv stejné důvody jako u klasických strojů. nečistoty v mechanismu, rizika na tlačném dorazu a základních deskách. Vliv má zejména výška ředěné části zubu.

IV. Automatické

Jediný skutečně automatický seřizovač hlav je od společnosti Wood-Mizer. Nastavení každého zubu se provádí z jedné strany pily pomocí pneumatického tlačného zařízení s několika zdvihy nastavitelné síly, přičemž se na elektronickém mikrometru neustále kontroluje skutečné nastavení. Další zub, který má být nastaven posuvníkem, bude automaticky podán, až když ukazatel ukáže nastavenou hodnotu. Po dokončení zvedání jedné strany se stroj zastaví. Poté se pila sejme ze stroje, vyšroubuje, znovu se na stroji nastaví a nastaví se druhá strana.

Nebýt servisních středisek, jednalo by se o velmi dobrý stroj, natož o jednoduchou pilu. Ačkoli společnost Wood-Mizer tvrdí, že tyto seřizovače prodává, nikdy jsem je neviděl v provozu, s výjimkou výstav.

Indikátor

• Před nastavením je třeba odstranit otřepy vzniklé po broušení dřevěným špalíčkem, jinak indikátor neukazuje správné hodnoty. • Pokud máte palcové měřidlo, které měří v palcích, je nejlepší ho okamžitě nahradit milimetrovým měřidlem, protože jeden palcový díl měřidla odpovídá přibližně dvěma a půl milimetrovým dílům měřidla. Když tedy ořezávátko udělá toleranci dvou dělení v palcích, odpovídá to pěti dělením v milimetrech, což je hodně, a naopak tolerance dvou dělení v milimetrech odpovídá pouze polovině dělení v palcích. Přesnější je stupnice, kde je ukazatel odstupňován v milimetrech. Pila řeže rovnoměrně, bez trhání. • Hlavice indikátoru by se měla pohybovat plynule, bez zasekávání nebo zasekávání. • Aby se hrot zubu zastavil na ploché straně indikátoru, měl by mít průměr 7-10 mm. • Každý den nebo alespoň jednou týdně kontrolujte nulový bod indikátoru. K tomu si vezměte skleněnou (je jednodušší ji vyrobit) nebo kovovou desku o tloušťce alespoň 2 mm, délce 100 až 150 mm (tak, aby se dostala na referenční body) a šířce 40 až 50 mm. deska se umístí na místo pily, zajistí se pružinovými dorazy nebo přítlačnou deskou, která přitlačí tělo pily ke stacionární desce, a vynuluje se.

Protože je sklo téměř ploché, nulový bod se nastavuje velmi přesně, hlavně se nesmí zmáčknout, jinak se sklo rozbije.

Pevné a pohyblivé desky

• Plochy lamel musí být hranaté, bez ohybů, odřenin a nečistot. Čelní strana pevné destičky, na kterou je zub přitisknut, by měla být rovná a neopotřebovaná. • Před každým seřízením desku vždy očistěte, jinak se na ní ulpělé nečistoty nevyhnutelně setřou a seřízení bude nerovnoměrné.

Referenční body

• Při práci se kotevní body opotřebovávají a v místech, kam může zadní část pásové pily čas od času narazit, se objevují důlky a zuby jsou nastaveny v různých výškách. Pila řeže trhaně. Vyměňte opotřebované podpěry.

Pružinové zarážky • Ujistěte se, že při zatlačování nastavovaného zubu není těleso pásové pily odtlačeno od pevné desky, tj. že dorazové pružiny mají dostatečnou sílu k jeho udržení. Pokud se uvolní, zkuste pružinu dotáhnout speciálními šrouby. • Sledujte také opotřebení těchto dorazů. Musí držet tělo celým svým povrchem. Pokud se netrefíte, dostanete švih.

Snažte se, aby ořezávátko při nastavování umožňovalo maximálně dvě nebo tři polohy značky. Pak bude pila řezat dlouho a dobře. Praxe však ukazuje, že tolerance pěti až deseti dělení se obvykle provádí.

V tomto případě může i ta nejlepší pásová pila začít selhávat po prvním polenu.

Pro kontrolu nastavení jsou samostatně k dispozici levné indikátory. Pokud chcete, aby brousek byl zodpovědnější, kupte si tento nástroj a alespoň občas ho používejte.

Je důležité nastavit počáteční polohu pily v ostřičce Mnoho lidí nastavuje spodní úroveň na prohlubeň zubu. To není správné. Zub je usazen obloukem od kořene. Jedná se o velmi velkou páku, takže již při mírném otupení a na uzlech je pravděpodobné, že se pila okamžitě rozkmitá. Spodní hrana by měla být nastavena v závislosti na typu pily s tím, že čím je menší, tím je pila v zářezu stabilnější. Přitom však vždy pamatujte: čím více je karbidový zub upnut v těle pily, tím dále musí být od zubu. Jinak si při lámání jednoduše zlomíte zuby. • Konstantní tvrdost 3 mm. • Flex back Hard Edge, Hard Back se slabou retencí zubů 3,5 mm. • Flex back Hard Edge, Hard Back se středně silným až silným zachycením zubů 4 mm. Ale i když je výška nastavena správně, při zmačknutí referenční roviny pevné desky se stále objeví poloměr (obr. 1). 2a) a odpovídající kvalitu řezu. Je důležité, aby roviny pevné desky byly rovné, pak se konec zubu ohne podél lomené čáry, a tím získá maximální odolnost proti namáhání (obr. 2б).

správně, brousit, pásovou, pilu

Tlačítko na zuby

Zarážka pístu by měla být umístěna přibližně 2 mm pod špičkou zubu, aby bylo možné normální ředění.

Pozor. Zuby by se neměly nastavovat jedním silným tahem, ale dvěma nebo třemi ne tak silnými tahy. Pak budete mít vždy správné zuby a nezničíte žádný.

Pokud karbidový zub přeříznete ohnutím zpět, nedržte jej za řeznou hranu, ale těsně pod ní, za zadní hranu, aby se nezlomil.

I dobrý brusič z výše uvedených důvodů nikdy neví, zda pásovou pilu správně nastaví. Je nutné, aby ostřič po nastavení na jednu stranu znovu rychle zkontroloval nastavení 7 až 15 zubů. Pokud je sada v pořádku, pak je v pořádku a můžete pokračovat v práci. Pokud vidí jiné údaje, je třeba stroj okamžitě opravit, jinak se vytvoří začarovaný kruh. Pila neřeže dobře, vlní se, je hodně namáhaná, rychle se vrací k brusiči, zvyšuje se množství práce, kterou musí udělat. Místo tří až pěti pásových pil denně jich musí vyrobit 10 až 15. Pily řežou málo a rychle se trhají. Kvůli jedné chybné operaci všichni přicházejí o peníze za pily, ostřička pásových pil nezvládá objem práce, rámová pila nemůže správně pracovat

Nyní víte, jak správně připravit pásovou pilu. Je důležité si uvědomit, že pila se kupuje za účelem dosažení zisku. Proto každá pila potřebuje každodenní kvalitní přípravu pily. Řezání dřeva pásovými pilami může být opravdu velmi výhodné, pokud se provádí dobře. Následující články se zaměří na nastavení samotné pily a na to, jak vyškolit pracovníky, aby vyráběli pouze kvalitní řezivo s co nejvyšší produkcí.

Správné nastavení a naostření pilového pásu je polovina úspěchu!

Nejdůležitějším faktorem úspěchu pilařského podniku je to, jaké pily se používají. Záleží na velikosti pily, materiálu, z něhož je vyrobena, a technologii, která se při výrobě používá.

Ale ani použití pil nejlepších rozměrů, které jsou vyrobeny podle nejnovějších norem, vám nepřinese očekávaný zisk, pokud pily nebudou správně nabroušené a nastavené. Nesprávné nastavení a naostření pily vede k vadám řeziva, což znamená, že jeho hodnota výrazně klesá.

Správné ostření a nastavení pil je důležité zejména u pásových pil. V praxi bohužel mnoho lidí zaměňuje i pořadí řezání: nejprve pilu nastaví, pak ji nabrousí. Výsledkem je ztráta nastavení zubů pily, která se musí znovu nastavit, nebo, pokud se tak nestane, kvalita hotového výrobku je špatná.

U strojů používaných k broušení a seřizování pil záleží na každém detailu. Společnost Emerald Forest přispěla k vývoji vysoce kvalitních pásových pil a ostřiček.

Ostřička se vyznačuje jemným nastavením rychlosti posuvu s přesností 0,1 mm. Prakticky všechny brusky, které jsou dnes na trhu, brousí při určité rozteči pilového pásu. Stroj může brousit 19, 22, 25 roztečí, což je důležitá výhoda.Další zvláštností stroje je to, že nezatvrzuje špičku pilového zubu, protože jinak by špička při pronikání do kmene odpadla a způsobila vlnu na desce. Stroj lze použít k broušení pilových pásů o délce až 7 m. V případě poruchy jakýchkoli elektromotorů, mechanismů, tlačítek, příslušenství lze snadno zakoupit v autoservisu.Moderní pásové pily jsou odolné, ale houževnaté. I přes tyto pozitivní vlivy je těžké přeceňovat význam správného nastavení pily, protože kvalita nastavení má přímý vliv na kvalitu řeziva.

Ostřička pil má správnou geometrii: když je pilový kotouč zasunut do ostřičky, kořen zubu je mezi čelistmi, které pilový kotouč upínají. U mnoha jiných strojů, včetně některých známých výrobců, tomu tak není. Při ohýbání zubu dochází k vychýlení zubu i těla pily. Technicky to není nutné: Tlačítko tlačí na 1/3 zubu a ohýbá zpět pouze špičku.V konstrukci seřizovacího stroje jsou použity dva tlačné kolíky, které při lehkém stlačení rukojeti přitlačí zub k hlavici indikátoru. Tlačítko před dosažením špičky zubu ukazuje skutečnou výchylku zubu na pásové pile. Pokud to nestačí, obsluha tlačí na zub, dokud není nastaven na požadovanou velikost. Rádi bychom zdůraznili, že zub pásové pily má kovovou paměť. Způsobuje, že se zub díky své setrvačnosti vrací do původní polohy. Proto pro správnou dilataci nestačí stisknout každý zub jednou: je třeba stisknout zub několikrát, aby si zapamatoval svou polohu. Pokud vám někdo řekne, že každý zub stačí stisknout pouze jednou, je klamán.

Dvě silné pružiny na stroji ukazují skutečné nastavení zubu, což je velmi pohodlné: není třeba donekonečna přišroubovávat a odšroubovávat píst, abyste zjistili, jak je zub pily skutečně nastaven.

Další silnou stránkou strojů na seřizování zubů společnosti je snadnost a bezpečnost pro obsluhu: zub se seřizuje vlastní vahou obsluhy a excentrem, nikoli tlačením tlačného zařízení dopředu jako u mnoha jiných strojů. Díky tomu nejsou ruce obsluhy namáhány.Každý majitel pily by tedy měl mít ve svém arzenálu kvalitní brousek a brusku na pily. Samy o sobě však nezaručují kvalitu řeziva, neumožní dlouhou životnost pily, pokud se při výrobě používají pily, které mají vážné technické nedostatky.Pokud jsou například válečky zúžené nebo pokud jsou zúžené proto, že je pila nabrousila, pak i při správném naostření a obroušení začne pila hledat své místo v kmeni. K tomu dojde, protože válečky jsou nakloněné. Pokud jsou řemenice pily posunuté a nejsou ve stejné rovině, pila se nesrovnává uprostřed, ale po stranách, a napětí pak přechází na okraj pilového pásu. Tím se také snižuje životnost pily.

Vhodné nastavení a naostření pily je samozřejmě důležité, ale tyto faktory neurčují 90 % dobrého řezání, jak se běžně předpokládá. Není prostě možné, aby pila sama o sobě řezala dokonale hladce a dlouho se nezadrhávala, pokud například pila používá tuhý napínací systém.

Pokud s podnikáním teprve začínáte a ještě jste neměli čas seznámit se se všemi nuancemi, doporučujeme vám obrátit se na lidi, kteří se na trhu pohybují již léta. Telefonní číslo na centrálu společnosti Emerald Wood v Novosibirsku: 8 (383) 249-43-21. Kontaktujte nás a my vám poradíme s výběrem zařízení podle vašich potřeb a rozpočtu.

STF Slovanský dvůr tvar zubu

Pokud se vám zdá, že pila bude řezat bez ohledu na tvar zubu, vyžeňte tuto myšlenku z hlavy. Tvar zubu byl vyvíjen a ověřován po mnoho let.

Existuje několik základních tvarů zubů, které pokrývají běžné podmínky, s nimiž se setkáváme při řezání dřeva, včetně čerstvého a zralého dřeva. Hlavní rozdíl mezi nimi je v ploše prohlubní mezi zuby. Kromě toho musí být v každém případě tvarovány tak, aby vyhovovaly skutečným pracovním podmínkám:

Tvar a velikost zubů pily mají rozhodující vliv na výsledek řezání. Volba tvaru zubu je v prvním přiblížení určena následujícími faktory: druh dřeva, průměr řemenice stroje, druh práce (ovlivňuje rozteč zubů). Zploštělé hroty umožňují a v praxi vyžadují delší rozteč než zploštělé hroty. rozdíl až 35 %. Tenké pilové kotouče, jejichž zuby jsou obvykle ohnuté, by měly mít relativně malé zuby a malou rozteč, aby zuby byly dostatečně pevné. Různé druhy dřeva vyžadují různé tvary a rozteče zubů. Požadavky se značně liší, zejména v případě tropického dřeva.

Při příliš velkém sklonu se zvyšuje napětí v zubech, což vede k rychlému otupení a vzniku sypké konzistence pilin. Malá rozteč vytváří hladký řezný povrch, ale vede k vysoké řezné síle. Malá rozteč také znamená malé vroubkování mezi zuby a omezuje rychlost posuvu, což je nevýhoda, pokud je požadována vysoká výkonnost. Pokud je úhel sklonu zubu a rozteč zubů velká, může být zadní strana zubu silně konvexní, čímž se zabrání příliš velké rozteči.

Zploštělé hroty umožňují a v praxi vyžadují větší rozteč než hroty nastavené, přičemž rozdíl činí až 35 %. Tenké čepele, jejichž zuby jsou obvykle rozdělené, by měly mít relativně malé zuby a malou rozteč, aby byly zuby dostatečně pevné. Různé druhy dřeva vyžadují různé tvary a rozteče zubů. Požadavky se liší v širokém rozmezí, zejména v případě tropického dřeva.