Poměry oleje a benzínu v řetězových pilách STIHL

Spotřebu paliva pro stroj musí výrobce uvést v návodu k obsluze. U řetězových pil STIHL se často uvádí, že se mají plnit benzinem AI-95. Ve většině případů se však do oktanového čísla v tuzemsku vyráběného paliva přidávají různá aditiva, což výrazně snižuje jeho kvalitu. Proto doporučujeme moderní řetězové pily STIHL s benzinem 92.

Měli byste si vybrat oleje speciálně pro dvoutaktní motor, které odpovídají výkonové třídě řetězové pily. Nejlepší volbou jsou stejnojmenné směsi STIHL. Červená (minerální) a zelená (syntetická).

Směs benzínu a oleje musí být připravena přesně podle doporučení výrobce. Poměr maziva pro řetězové pily STIHL je obvykle 1:50, tj. na 1 litr benzinu AI-92 je třeba přidat 20 gramů oleje.

Olej můžete změřit jakýmkoli způsobem pomocí injekční stříkačky nebo odměrky. Dávkovací lahve STIHL se používají nejsnadněji.

Důležité rady

Chcete-li, aby vaše řetězová pila STIHL zůstala dlouho produktivní, měli byste dodržovat tyto pokyny

 • Benzín musí být čerstvý, ne z několik měsíců starých kanystrů.
 • Nepoužívejte oleje pro čtyřtaktní motory. Nevyhoří úplně, takže se spálí a způsobí rychlé poškození skupiny válec-píst (CPG).
 • Dvoutaktní motory jsou konstruovány tak, aby spalovaly olej beze zbytků, a je vhodnější používat syntetický olej, který produkuje méně zbytků a kouře při spalování.
 • Při ředění směsi je lepší přidat více oleje, než je doporučené množství, ale v rozumných mezích 5 gramů oleje navíc na 1 litr benzinu nepovede ke koksování. Přidání příliš velkého množství by mohlo vést k usazování karbonu a poškození válce. Pokud nalijete o 5 gramů méně, než je doporučeno, může dojít k přehřátí pístu a válce.
 • Nepoužívejte směs, která byla namíchána před měsícem.
 • Nepoužívejte oleje pro mopedy. nejsou vhodné pro řetězové pily, protože jsou určeny pro nižší otáčky.
 • Po sezóně je nutné směs zcela vypotřebovat nebo vypustit, aby nedošlo ke ztrátě vlastností benzínu a opotřebení těsnění.

“ Nástroje

Postupujte podle průvodce krok za krokem

poměry, oleje, benzínu, řetězových, stihl

Pokud chcete natankovat palivo do motorové pily, musíte postupovat podle jednoduchého algoritmu:

 • Připravte palivo v doporučeném poměru benzínu a oleje pro dvoutaktní řetězové pily.
 • Připravte pilu odstraněním pilin a třísek z povrchu pily.
 • Umístěte pilu na rovný, stabilní stojan nádobou nahoru.
 • Do otevřeného plnicího hrdla opatrně vložte malou nálevku (plastovou nebo kovovou, odolnou proti hořlavým mazivům, kterou snadno získáte v autoservisu)
 • Opatrně naplňte palivovou nádrž a dbejte na to, aby nepřetékala. Nenalévejte pod víčko. při zašroubování víčka by mohlo dojít k vystříknutí!
 • Uzavřete palivovou nádrž víčkem
 • Vyměňte mazivo řetězu (povinné)!)
 • Proveďte zkušební jízdu s motorem při volnoběžných otáčkách.

Jak připravit směs?

Chcete-li udržet svůj stroj dlouho v provozuschopném stavu, musíte přesně vědět, kolik oleje do řetězové pily STIHL přidávat. Jak jsme zjistili dříve, je lepší používat mazivo STIHL a bezolovnatý benzín AI92 nebo AI95. Etylovaná paliva ovlivňují výkon stroje a poškozují jej. S těmito složkami se do litru benzinu přidá 20 ml oleje. Jakékoli narušení směsi má za následek usazování sazí na zapalovacích svíčkách a pístech a jejich odírání. Použité oleje mohou mít zelenou, modrou nebo červenou barvu.

Jaký olej je vhodný pro řetězové pily STIHL?

Olej pro řetězové pily STIHL se vyrábí z panenského rafinátu. Látky chrání před nadměrným třením, což je důležité zejména při dlouhodobém a dlouhém používání. Další výhody olejů pro řetězové pily STIHL jsou tyto

 • aktivní složení, čímž se snižuje spotřeba;
 • Vynikající ochranné vlastnosti;
 • Různé přípravky lze míchat dohromady a vytvořit tak ideální produkt.

Mnohé z předložených přípravků se v přírodním prostředí velmi rychle rozkládají, takže neznečišťují životní prostředí. To je důležité zejména při péči o vlastní zahradu. Po ošetření trávníku nebudou stromy cítit zápach spáleniny, paliva a maziv.

Výrobky v tomto katalogu jsou vhodné pro spotřebiče používané v domácnosti i pro profesionální účely. Oleje jsou dodávány přímo od výrobců, což vysvětluje věrnou cenu výrobků. Cenové rozpětí je dostatečně široké, abyste si mohli vybrat tu nejlepší variantu pro jakýkoli rozpočet.

V případě pochybností o složení a vlastnostech výrobku se vyplatí požádat prodejního poradce, aby vám pomohl vybrat to, co pro svůj stroj potřebujete. Výrobky jsou vždy skladem, což zajišťuje rychlé dodání do kterékoli oblasti země. Neváhejte se obrátit na!

Ty se uvádějí ve formě poměrů. 1:50, 1:40, 1:25 atd. Každý z těchto poměrů udává, kolik oleje je třeba nalít na objem paliva. Například pro směs 1:25 potřebujete 1 litr oleje na 25 litrů benzinu.

BioPlus je optimální olej na řetězy a je správnou volbou, pokud občas používáte řetězovou pilu. Optimální cena a kvalita dělají z oleje BioPlus nejoblíbenější řetězový olej v sortimentu STIHL.

Důsledky nesprávného dávkování oleje

Mnozí uživatelé řetězových pil neberou náležitý ohled na poměry. 50 gramů více nebo méně. to je jedno? A marně: častou příčinou poruch pil je provoz s nesprávně namíchanou palivovou směsí. Může se jednat o chybný nebo záměrně špatný poměr směsi, který se může zvyšovat nebo snižovat.

Pokud použijete příliš mnoho oleje.

Uživatelé řetězových pil jsou toho názoru, že s motorem nelze udělat chybu. Ale dělají to z nějakého důvodu. mají správné parametry pro hotovou směs. Příliš mnoho oleje může být také škodlivé a nepříjemné. Navzdory lepšímu spalování beze zbytků se část uhlovodíků stále přeměňuje na saze a karbonové usazeniny. V nízké koncentraci jich není mnoho, ale pokud přimícháte dvakrát více oleje než obvykle, dojde ke koksování. To je nebezpečné zejména u levných minerálních olejů, které nemají žádný „proplachovací“ účinek.

Při přeplnění karburátoru se také s velkou pravděpodobností objeví olej ve vzduchovém filtru. Na zapalovací svíčce se také objeví saze. je třeba ji vyčistit, propláchnout a vysušit. V tlumiči výfuku se také usazují nespálené olejové páry, které při intenzivním provozu hoří a vytvářejí oblaka sazí a jisker.

Po takovém naplnění je nutné pečlivě vyčistit a vypláchnout téměř všechny vnitřnosti pily. Nejveselejším „překvapením“ bude „odumírání“ pístních kroužků. to však v případě soustavného zneužívání přelévání oleje a provozu při vysokém zatížení.

nebo málo

„Chamtivost“ v palivové směsi zničila nejeden píst. V tomto případě je opravdu lepší to přehánět než podceňovat. Úspora peněz je zbytečná, protože pokud v prvním případě musíte elektrické nářadí umýt, v druhém případě musíte vyměnit hlavy válců a to se u mnoha pil vůbec nevyplatí a v ostatních případech to stojí pěkný peníz.Závěr: Snižování nákladů je zbytečné. Při nedostatku oleje se píst začne o válec silně třít, protože benzín je při vysokých teplotách příliš tekutý na to, aby plnil svou mazací funkci.

Smutný výsledek: otřepy na pístu a zničený motor pily. Pokud si majitel včas sežene ložiska, uvidí, že se píst a válec zbarví krásně modře. Žádný workshop nezaručí, jak dlouho vydrží.

Potřebujete kvalitní komponenty

Zkušenosti ukazují, že správně namíchaná palivová směs se správným poměrem má vliv na životnost, výkon a účinnost nářadí:

 • Komponenty, jejichž doba použitelnosti se blíží ke konci, by se neměly používat.
 • Zvláště důležité pro benzinové a olejové komponenty. nepoužívejte komponenty pocházející z plynových kondenzátů, protože jejich molekulární struktura obsahuje pro spalovací motor škodlivé suspendované látky a vodu.
 • Částečný nesoulad AI-92 s mezinárodními normami. AI-95 je plný přísad, které tlumí detonační momenty spalovacího motoru.

Výše uvedené nevýhody omezují životnost řetězových pil s motorem pracujícím na složitou palivovou směs.

Proč se motorové pily musí plnit směsí benzinu a oleje?

Proč je lepší neplnit nádrž stroje benzínem bez oleje a co se stane, když uděláte chybu?? Důvodem nutnosti ředění benzinu olejem je skutečnost, že dvoutaktní motory nemají olejovou komoru jako čtyřtaktní agregáty. Absence mazacího boxu znamená, že rotující a třecí kovové části motoru nejsou mazány, a proto se projevují následující nevýhody:

 • Třecí síla se zvyšuje, což vede k rychlejšímu opotřebení dílů.
 • Zvyšování teploty v důsledku tření, které má rovněž negativní vliv na životnost spalovacího motoru.
 • Zátěž se stává těžší a dochází ke značnému poklesu výkonu a výkonnosti.

Aby se zabránilo rozvoji výše uvedených procesů, přidává se do benzinu olej. Pokud do nádrže stroje nalijete čistý benzín a spustíte motor, jednoduše se přehřeje a v krátké době se zadře. Proto je při koupi stroje důležité nejen zjistit, jak jej nastartovat a ovládat, ale také se informovat o správné směsi benzinu a oleje.

Oleje v oleji pro motorové pily: poměr směsi, jak ji ředit

Srdcem každé řetězové pily je dvoutaktní spalovací motor. Jeho výkon, spolehlivost a životnost závisí na použitém palivu a pravidelné údržbě.

Jedním z velkých rozdílů mezi dvoutaktním spalovacím motorem řetězové pily a čtyřtaktním motorem, například automobilovým, je to, že je třeba přidávat olej přímo do nádrže benzinu pro řetězovou pilu, nikoli do samostatného olejového systému. Je nezbytné dodržovat správný poměr benzínu a oleje, aby nedošlo k poškození řetězové pily. Toto pravidlo kupodivu nedodržují všichni majitelé řetězových pil. Mnoho majitelů řetězových pil experimentuje s poměry nebo z úsporných důvodů nemaže. A výsledkem je vážný problém, jehož náprava je dražší než pouhý nákup maziva.

Náběh řetězové pily STIHL 180

Pokud jste se rozhodli pro značkovou motorovou pilu, je bezprostředně po koupi otázkou, jak novou pilu STIHL 180 spustit? Tento proces zahrnuje především kontrolu a přípravu stroje na běžné používání.

 • Motor a otočné díly je třeba ošetřit speciálním mazivem.
 • Po přidání oleje do palivové směsi je celá sestava pístu řetězové pily STIHL STIHL 180 důkladně zušlechtěna.
 • Mějte na paměti, že byste měli nechat každý prvek namazat nejprve při volnoběhu a poté za chodu.
 • Je nezbytné používat originální olej pro řetězové pily STIHL 180. Nesnažte se s olejem šetřit, protože by to mohlo vést k předčasnému opotřebení nebo k hromadění odpadu.
 • Za zmínku stojí, že oktanové číslo by mělo být alespoň devadesát bodů.
 • Snažte se dělat přestávky, abyste zabránili přehřátí zařízení. Je důležité, abyste pilu obsluhovali na volnoběh i za chodu.

Řetězovou pilu STIHL MS 180, jejíž návod k použití je jednoduchý, může uživatel kompletně opravit sám, ale pokud si nejste jisti nebo nemáte zkušenosti, obraťte se na odborníka. Nechte kvalifikované techniky, aby stroj nejen zaběhli, ale také vyměnili filtr řetězové pily STIHL 180, zapalovací svíčky a další součásti.

Jaký benzín do motorové pily??

Podle odborníků by se měly používat bezolovnaté typy benzínu s oktanovým číslem vyšším než 90 W. Zahraniční modely vyžadují vyšší třídu benzínu a originální oleje od výrobce nářadí. Palivo AI-92 je považováno za dokonalé. Jak naředit benzín pro řetězovou pilu STIHL 180? V tomto případě se jedná o směs olejů v poměru 1:40. Palivo AI-95 je také vhodné, ale odborníci ho pro benzínové pily nedoporučují.

Vyrábí se totiž na bázi AI-92 s použitím určitých přísad, které mění kvalitu paliva. Tyto součásti se usazují na vnitřních částech nástroje, a když dosáhnou kritické hmotnosti, začnou se odlupovat a zhoršují funkci nástroje. Nejlépe je postupovat podle pokynů dodaných s vybraným modelem. Doporučuje se používat čerstvý benzín, protože jeho oktanové číslo se při příliš dlouhém skladování snižuje.

Olej pro řetězové pily STIHL

Je třeba také zdůraznit, že všechny řetězové pily STIHL jsou konstruovány poměrně malé, a přesto navzdory svým miniaturním rozměrům nabízejí působivý výkon. Řetězové pily STIHL jsou proto velmi žádané.

Navzdory vysoké kvalitě řetězové pily závisí její životnost na používání správných olejů a paliv. První problematickou otázkou, se kterou se majitelé tohoto stroje setkávají, je: Jaký olej a palivo zvolit pro svou řetězovou pilu?? V tomto článku se dozvíte, jaký olej používat do své motorové pily a jaké palivo do ní tankovat.

Výběr správného oleje pro řetězovou pilu STIHL

V první řadě byste si měli uvědomit, že téměř všechny řetězové pily STIHL mají dvoutaktní motor s karburátorem. Mají také dvě oddělené nádrže: jednu na olej a druhou na benzin.

Zaprvé a hlavně nezapomeňte, že modely řetězových pil domácí výroby jsou plněny jednoduchým olejem, který se obvykle nachází v nádržích motocyklů, a jejich poměr by neměl být větší než 1:25. Řetězové pily zahraniční výroby vyžadují značkové oleje v poměru 1:40. Můžete se samozřejmě pokusit do své dovážené pily nalít domácí olej, ale v takovém případě může výkon vašeho nářadí znatelně klesnout. Nejlepší radou při nákupu oleje pro tento druh strojů je nahlédnout do příručky k nářadí.

Pokud vlastníte řetězovou pilu STIHL nebo byste si chtěli některý z těchto modelů koupit, zde je přehled řetězových pil značky STIHL MS 180.

Dobrou volbou je syntetický olej API-TB a API-TC pro vzduchem chlazené dvoutaktní motory. Zeptejte se prodejce, kde najdete značky STIHL, Husqvarna, HAHOTEK, Champion, ALCO a další. Nešetřete na ingrediencích; je lepší utratit peníze za kvalitní výrobek než utratit spoustu peněz za opravy.

Výběr benzínu pro řetězovou pilu STIHL

Při výběru benzinu pro řetězovou pilu věnujte pozornost kvalitě samotného benzinu a jeho oktanovému číslu. Nejlepší je pořídit si benzín s oktanovým číslem A92. Můžete zkusit AI95, ale existuje příliš mnoho otázek ohledně jeho kvality. Pokud máte pochybnosti o kvalitě AI95, je nejlepší zvolit AI92.

Nepoužívejte benzín, který dlouho ležel v nádobě, v kanystru, v nádrži nebo kdekoli jinde. Pro palivovou směs používejte pouze čerstvý benzín, jinak může ztratit své pozitivní vlastnosti. oktanové číslo atd. Pokud použijete nečerstvý benzín, bude mít vaše řetězová pila nedostatečný výkon. Pokud se vám řetězová pila porouchá, protože používáte takové palivo, budete muset vynaložit spoustu peněz na její opravu, protože se na ni nevztahuje záruka, a bude lepší koupit si novou řetězovou pilu.

Směs benzínu a oleje

Než začnete míchat palivo do řetězové pily STIHL, podívejte se nejprve do návodu k použití od výrobce. Proč to musíte udělat?? Důvodem je, že při nedostatečném množství oleje v benzinu se válec a píst příliš zahřívají a spalují, což vede k poškození bloku válců a následně k nákladným opravám.

Pro přípravu kvalitní palivové směsi je třeba smíchat olej a benzín ve správném poměru. Více oleje, než je nutné, může způsobit usazování sazí na pístech a zapalovacích svíčkách. Pokud přidáte příliš mnoho benzinu, očekávejte, že motor brzy vypoví službu. Jeden litr benzinu by se měl smíchat s 20-50 ml benzinu. oleje. Pro Stihl se doporučuje nalít 4 litry. 100 ml benzínu. olej. Z tohoto poměru se vyrábí směs pro řetězové pily do 1.5 kW. Pokud je výkon větší než 1.5 kW, měli byste přidat 100 ml. olej na 5 l. benzín. Jsou to však jen příklady a pokud nevíte, kolik a jakého materiálu potřebujete, vždy se řiďte poměry uvedenými v návodu k použití pily. Číslům na etiketě oleje však příliš nevěřte.

Musíte také vědět, jak zacházet s již připravenou směsí. Zde je několik užitečných tipů:

 • Nenechávejte hotovou směs na skladě;
 • Používejte ji po dobu jednoho měsíce;
 • Nenechávejte směs na slunečním světle nebo v otevřené nádobě;
 • Nedovolte, aby se do něj dostala voda a prach, jinak dojde k poškození karburátoru.

Co použít pro palivovou směs?

Nyní, když jste se rozhodli pro přesné poměry, je třeba si položit další otázku: „V čem mícháte benzín a olej??“Můžete použít kanystr, injekční stříkačku a mnoho dalšího. V dnešní době však existují mnohem praktičtější varianty: láhve a kanystry se speciálním dávkovačem benzínu a oleje. Použití těchto směsí vám může ušetřit spoustu času a námahy při zprovozňování řetězové pily.

Příprava palivové směsi pro motorovou pilu

Benzín

Benzín musí mít minimální oktanové číslo A92. Je také možné použít AI95, ale jeho kvalita na našich čerpacích stanicích ponechává hodně žádoucí, takže pokud si nejste jisti kvalitou 95., je stále lepší použít benzín AI92 k výrobě benzínu pro vaši motorovou pilu. Není nutné brát benzín, který dlouho stál v kanystru, nádrži nebo v jiné nádobě. Benzín, který se používá pro přípravu palivové směsi do řetězové pily, musí být čerstvý, jinak ztrácí své vlastnosti, zejména oktanové číslo, a i když na takové palivo řetězovou pilu spustíte, nebude mít plný výkon. Smutné je, že pokud se řetězová pila porouchá kvůli nekvalitnímu palivu, je považována za nezáruční, což může vést k nákladným opravám. Někdy je jednodušší koupit novou řetězovou pilu než ji po takové poruše opravovat!

Jak připravit palivovou směs?

Mnoho odborníků a výrobců nedoporučuje směs dlouhodobě skladovat. Z tohoto důvodu není vhodné vyrábět velké množství paliva na skladě, pokud se nespotřebuje do 30 dnů. Palivo skladujte ve stínu při mírných teplotách.

K přípravě potřebujete odměrky, které jsou někdy součástí balení. Pokud ne, použijte jakoukoli vhodnou nádobu se známým objemem na benzín, kádinky, injekční stříkačky, sklenice a odměrné kanystry.

Stříkačka je velmi praktická při plnění a je výbornou odměrkou na olej

Všechny řetězové pily používají bezolovnatý benzín s oktanovým číslem nejméně 90. tj. AI-92, AI-95, AI-98. Nejběžnější a nejvhodnější alternativou je AI-92. Benzín s oktanovým číslem 95 a 98 se doporučuje v případech, kdy motor pracuje převážně ve vysokých otáčkách. Přečtěte si více o výběru benzinu.

Příklad přípravy 1 litru směsi v poměru 1:50.

 • Naplňte přibližně polovinu nádrže (0,4-0,6 l) benzínem.
 • Nalijte 20 ml oleje do čisté litrové nádoby.
 • zavřete uzávěr a protřepejte palivo, dokud se barva nesjednotí.
 • naplňte až do objemu jednoho litru, zašroubujte víko a několikrát nádobou otočte.

Nejvýkonnější řetězová pila od Parkside PBKS 53 A1 z výkonem 2kW a lištou Oregon 45 cm

Benzín, již zředěný olejem, se velmi snadno smísí s přidaným čistým, proto není třeba znovu silně míchat.

Oleje se barví různými barvami, červenou nebo zelenou. barva směsi nebo shluky různých barev jasně ukazují, zda je olej smíchaný, či nikoli.

Pokud olej přeteče, motor se zplodinami. Kouření bezprostředně po studeném startu je však ve většině případů charakteristické pro studený motor. Po několika minutách provozu a zahřátí spalovací komory kouř zmizí.