Jak řezat dřevovláknité desky doma

Jak řezat dřevotřískové desky doma?

Nejjednodušší nástroj pro řezání PVC. Ale neobvyklý kuchyňský nebo obuvnický nůž, zde je potřeba pouze stoličkový nůž.

Jeho čepel je sice nová, ale velmi tenká a ostrá. A když se čepel otupí, můžete ji během chvilky vyměnit. ukousnutím kousku nebo vložením nového. Obyčejný nůž je nepohodlný, nelze ho rychle nabrousit. Také nebude tak tenká.

Stoličkový nůž má omezené možnosti. Panel se řeže pouze podélně. Samozřejmě se můžete pokusit projít napříč. Ale nic dobrého z toho nemůže vzejít.

Jak podélně rozříznout panel? To je v tomto článku těžko vysvětlitelné. Základní princip však lze popsat.

Čepel se vysouvá na krátkou vzdálenost 3 mm.

Na zadní straně panelu vyberte místo, kde chcete provést řez.

Poté odřízneme pás od žebra k žebru (mluvíme o vnitřních žebrech panelu). V blízkosti okraje se provede řez a poté se provede další řez v blízkosti sousedního okraje. Proveďte řez po celé délce panelu.

Vypadne proužek plastu, vytvoří se drážka.

Poté je třeba provést mělký řez v místě požadovaného žebra na zadní straně. A rozbít jím tělo.

Stoličková fréza má tyto výhody: Rychlá, tichá a jednoduchá. Nevýhodou je, že panely můžete řezat pouze podélně.

Řezné nástroje a jejich mechanika

Pokud nebereme v úvahu stacionární pily, není mnoho alternativ pro ruční práci. Mezi dostupné nástroje patří kotoučové a kyvadlové pily, běžně známé jako pokosové pily a přímočaré pily. Dostatečně kvalitní řez je možné provést také úhlovou bruskou, která má pilový kotouč na dřevo se zuby z karbidu wolframu. To však není nejúčinnější a ani zdaleka bezpečné řešení.

Při řezání jakýmkoli typem elektrického nástroje se pracovní prvky pohybují velmi vysokou rychlostí, takže mechanika obrábění jako by zůstávala stranou. Klíčem k čistému ostří bez třísek je však jeho pochopení. Nejjednodušší princip, na kterém je založena činnost pístových pil. Řezání se provádí přímočarým pohybem pilového kotouče a velikost odstraňovaných úlomků závisí výhradně na velikosti zubu a jeho uspořádání.

Třísky vznikají v důsledku nerovností v opracovávaném materiálu, zejména v důsledku tvrdé inkrustace vrstveného deskového materiálu nebo proto, že vlákna masivního dřeva mají různou hustotu. V závislosti na tvaru zubu, posuvové síle a rychlosti nástroje může dojít k odštípnutí na obou stranách. u skládačkové pily dochází k odštěpování buď proto, že skládačková pila odtrhává velké částice z rubové strany, nebo proto, že je horní vrstva přitlačována, což způsobuje odlamování velkých kusů namísto jejich odřezávání.

Zuby kotoučové pily pracují podobně jako u skládačky, jen se pohybují velmi vysokou rychlostí a přesně stejným směrem. Dalším důležitým faktorem je směr (úhel) působící síly: pokud se přímočará pila pohybuje striktně kolmo k povrchu, kotoučová pila řeže pod libovolným úhlem v závislosti na průměru kotouče i tloušťce obrobku. To může být dobrý nápad, protože sklon zanoření zubů pomáhá přesněji vyříznout hobliny, ale na zadní straně může tangenciální pohyb břitů vést k vytržení poměrně velkých úlomků. S kotoučovou pilou lze samozřejmě provádět pouze přímé řezy.

Možnost elektrické skládačky

Jak již bylo zmíněno, způsob řezání dřevovláknitých desek závisí především na rozměru desky. Pomocí skládačky lze snadno řezat desky libovolné velikosti. K tomu potřebujeme samotnou skládačku a pilku s jemnými zuby. Doporučujeme zvolit pilu na kov. Baterie je velmi malá a zuby nejsou příliš daleko od sebe, což znamená, že okraj řezané dřevovláknité desky nebude mít velké „třásně“.

Položte desku na rovný povrch. To je nezbytné, protože pokud není mezi povrchem a deskou dobrá přilnavost, bude řez nešikovný, protože deska bude při práci s elektrickým nástrojem vibrovat a o rovnoměrném řezu v tomto případě nemůže být řeč. Současně je třeba přitlačit dřevovláknitou desku na povrch. Pak bude šev rovný a nebudou na něm žádné otřepy ani „třásně“ na okrajích.

Po provedení řezu a vyříznutí požadovaného dílu (špalku) se jeho hrany opilují nebo obrousí smirkovou deskou. Vše je připraveno.

Jak správně řezat dřevovláknitou desku?

Dřevovláknité desky jsou k dispozici v různých tloušťkách, tenké dřevovláknité desky (do tloušťky 3 mm) lze řezat nožem, zatímco silnější desky je třeba řezat pilou. Požadavkem na pilku na železo je, aby zuby nebyly příliš velké. Lze použít i pilku na kov (zub vhodný k řezání neprotrhne okraj dřevovláknité desky).

Nejjednodušší způsob domácího řezání dřevotřísky. Použijte tesařskou pilu s jemnými zuby. Tím je zajištěn hladký řez a vysoce kvalitní materiál správných rozměrů. Pohybujte se plynule, vyvarujte se prudkých pohybů, jemně přitlačte přímo na desku.

Lze úhlovou bruskou řezat dřevovláknité desky??

K řezání obrobků ze dřeva se úhlová bruska nedoporučuje používat. Proto, aby bylo řezání dřevotřískových desek bezpečné a správné, musí být úhlová bruska namontována na pevném montážním držáku, který úhlovou brusku během řezání bezpečně drží na místě.

 • PVA (polyvinylacetát). Vhodné pro dřevotřískové desky, překližky, OSB a dřevotřískové desky
 • Dvousložkové (polyuretanové nebo syntetické). Vhodné pro lepení dřevěných povrchů
 • Jednosložkové (na bázi alkoholu).

Hrubá podlaha

Hrubé desky se instalují poměrně často a tento materiál je vhodný zejména pro vyrovnání starých prkenných podlah, pokud se nepředpokládá jejich demontáž. Kromě dokonale hladkého povrchu je vrstva z dřevovláknitých desek také dobrým tepelným izolantem, což je důležité zejména pro obyvatele rodinných domů nebo přízemních bytů ve starých vícepodlažních budovách.

Položení podkladu, buď holé dřevovláknité desky se zvýšenou tvrdostí, nebo měkké dřevovláknité desky jako zvukově izolační vrstvy. I přes množství hydrofobních přísad při výrobě moderních dřevovláknitých desek je vhodné je před pokládkou dodatečně ošetřit. Impregnace horkým olejem ve 2-3 vrstvách dává dobré výsledky. Po úplném zaschnutí lze desky pokládat.

Podlahy z dřevovláknitých desek připravené k dalšímu zpracování

Pokud je starý povrch podlahy dostatečně rovný, položí se dřevovláknitá deska přímo na něj. V případě velkých rozdílů v úrovni (více než 10 mm) je třeba starou podlahu vyrovnat nebo prkenně upravit. Ve všech případech se pokládaný povrch předem ošetří antiseptickým nátěrem.

Řezání dřevovláknitých desek

Mnoho moderních prodejců stavebních materiálů nabízí svým zákazníkům při nákupu desek možnost rozřezání reagujících dřevovláknitých desek na individuální rozměry. Speciální vysoce přesné zařízení zajišťuje, že materiál je řezán a ořezáván dokonale a bez třísek. V tomto případě bude vaším hlavním úkolem přesně změřit. Pokud nemáte to štěstí, můžete si laminát nařezat sami doma.

V zásadě je pro tento úkol vhodná i ruční pila s jemnými zuby. Drobné nerovnosti, které se vyskytují v místě řezání, jsou pro pokládku materiálu jako podkladu irelevantní. Pro velké množství práce je mnohem rychlejší a jednodušší řezat dřevovláknité desky pomocí následujících nástrojů:

 • elektrickou přímočarou pilu nebo kotoučovou pilu, nejlépe s laserovým naváděním;
 • Speciální značka pilových kotoučů vhodných pro řezání dřevotřísky;
 • pila se sklonem 20-25 % od svislice, která umožňuje připevnit velkoformátové dřevovláknité desky;
 • kovové pravítko
 • značka.

Pokud řežete dřevovláknitou desku poprvé, abyste materiál nepoškodili, nacvičte si řezání nejprve na malém kousku tak, že nastavíte pilový kotouč vpravo od vyznačené čáry. Nezapomeňte se předem seznámit s technikami zkušených řemeslníků, např. shlédnutím tematických videí, z nichž jedno je uvedeno níže:

Jak položit dřevotřískové desky?

Pokud hodláte po pokládce linolea položit dřevovláknitou desku, položte ji zadní stranou dolů. V ostatních případech zajistí drážkovaný povrch lepší přilnavost Dřevovláknitá deska s povrchovou úpravou, takže je otočena směrem nahoru.

Mimochodem, mezery u stěn není nutné utěsňovat, naopak, dbejte na to, abyste ponechali technologické mezery, které umožní dřevovláknité desce „hrát si“, aniž by se při teplotních výkyvech deformovala.

Při obcházení topné trubky je nejjednodušší řezat dřevovláknitou desku běžným nožem. Přesněji lze tyto práce provádět pomocí speciálně vytvořené šablony ze silného kartonu a elektrické skládačky.

Pokud má být podlaha po pokládce dřevovláknitých desek dokončena linoleem nebo lakem, musí být spáry uzavřeny. Tmel určený k tmelení dřevovláknitých desek musí mít kromě vysokých adhezních vlastností také tvárnost, protože dřevovláknité podlahy jsou poněkud pružné a mohou měnit své lineární rozměry. Pokud podlahu tmelíte tuhým monolitickým tmelem, může dojít k ohnutí a deformaci dřevotřísky nebo k protržení samotného spoje.

Jak rychle řezat dřevovláknité desky?

Řezání OSB desek úhlovou bruskou OSB desky jsou bezpečnější a lepší se správnou úhlovou bruskou. Ideálním pilovým kotoučem je tzv. třízubý pilový kotouč na dřevo, který je určen pro práci při vysokých otáčkách. Je výhodou, pokud je úhlová bruska vybavena regulátorem otáček.

Řezání dřevotřísky doma Pokud se rozhodnete řezat dřevotřísku sami, připravte si pilu s velmi jemnými zuby nebo ještě lépe skládačku. Jemně ozubený nůž umožňuje rovnoměrnější a přesnější řez dřevotřískových desek.

Řezání panelů doma

Dřevotřískové nebo laminované dřevotřískové desky je možné řezat ručně. Třískám a otřepům se pravděpodobně nevyhnete, ale je možné snížit jejich počet a velikost.

Při řezání dřevotřískových desek byste měli dodržovat několik pravidel:

 • desky by se měly řezat na rovném tvrdém povrchu. Pro řezání velkých desek lze použít dva velké stoly (měly by být stejně vysoké)!);
 • Abyste zabránili odštípnutí, přiložte na linii řezu maskovací pásku nebo kvalitní maskovací pásku, která udrží okraje laminátu na místě;
 • Pokud řežete ruční pilou, použijte pilový list s hrubým zubem. Dobře naostřete zuby pily. Pila by měla být vedena lehkým tlakem, v ostrém úhlu k povrchu a neustále kontrolovat její polohu;
 • při řezání dřevotřísky a laminované dřevotřísky elektrickou přímočarou pilou by se měl pilový kotouč poškrábat nebo dokonce proříznout. K proříznutí tvrdé vrstvy laminátu je nejlepší použít ostrý nůž;
 • Nasaďte pilu s jemným zadním zubem;
 • Zvolte co nejvyšší rychlost skládačky, vypněte „kyvadlo“;
 • Podél linie řezu přiložte rovnou hranu a veďte skládačku rovně podél ní;
 • pevně přitlačte přímočarou pilu k řezanému povrchu.

Všechny tyto tipy pomáhají správně řezat a řezat dřevotřískové desky, ale třískám se zcela vyhnout nelze. Pokud vám tedy záleží na dokonale hladkém a rovnoměrném řezu bez třísek a stop po řezání, měli byste se obrátit na specializované dílny, kde vám za mírný poplatek vyřežou z dřevotřísky jakýkoli tvar.

Co řezat dřevovláknité desky: Rady zkušených řemeslníků

Dřevovláknitá deska (nebo deska na varhany). materiál není příliš silný. Pokud však začnete řezat pilkou na železo, získáte takový „okraj“, že o nějaké přesnosti nemůže být řeč. Existují nějaké jiné metody?? Co řemeslníci používají k řezání dřevovláknitých desek?? Jak se jim daří zajistit rovnoměrný a přesný řez?

Možnosti řezání (řezání) OSB desek

Ve skutečnosti existuje mnoho variant. Výběr řezného nástroje obvykle závisí na rozsahu práce. Nejčastěji používanými nástroji (v domácnosti) jsou

 • skládačka;
 • Ruční okružní pila;
 • Nůž s naostřenou špičkou;
 • kovové nůžky;
 • ruční pilku s jemnými zuby.

Je jasné, že větší obrobky se nožem řežou obtížně. Je zřejmé, že pro relativně malé obrobky není vhodné používat kotoučovou pilu. Nůžky na kov by se měly používat pouze v případech, kdy není nutné zachovat strukturu hrany dřevovláknité desky v jednom kuse, protože náraz odlamujících se částí střihu může způsobit praskliny na hranách desky. Podívejme se podrobněji, jak řezat dřevovláknité desky.

Možnost skládačky

Jak již bylo zmíněno, to, čím dřevovláknitou desku nařežete, závisí především na velikosti desky. Jakýkoli rozměr plechu lze snadno řezat (řezat) skládačkou. K tomu potřebujeme skládačku a pilku s jemnými zuby. Raději si vyberte pilu na kov. Má malé zuby a není příliš daleko od sebe, což znamená, že okraj řezaného organelitu nebude příliš „třásnitý“.

Položte desku na rovný povrch. To je nutnost, protože pokud není dobrá přilnavost mezi povrchem a deskou, řezání bude křivé, protože deska bude při práci elektrického nástroje vibrovat a o rovnoměrném řezání v tomto případě nemůže být řeč. Současně přitlačte dřevotřísku k povrchu. Pak bude šev rovný a nebudou na něm žádné otřepy a nebude docházet k mačkání okrajů na „okraji“.

Po provedení řezu a rozřezání požadovaného dílu (obrobku) se jeho hrany opilují nebo očistí smirkem. Vše hotovo.

Varianta s ruční kotoučovou pilou

Když se zeptáte, co se používá k řezání dřevotřískových desek, první věc, která vás po skládačce napadne, je samozřejmě kotoučová pila. To je také správné řešení při řezání velkého množství tvrdých desek. Lze s ním řezat několik desek najednou. Ta však láme hrany desky ještě více než pilový kotouč. Proto řemeslníci někdy nepoužívají k řezání dřevovláknitých desek běžné pilové kotouče, ale kotouče pro úhlovou brusku na dřevo. Velmi dobře se hodí na kotoučové pily a mají plošší řeznou hranu. Pokud je lehce přebrousíte smirkovým plátnem, jsou k nerozeznání od továrního řezu.

Rovný povrch je však také zárukou dobrého a rovnoměrného řezu. Pokud tomu tak není nebo pokud k němu není deska při řezání přitlačena, vibrace neumožní provést přesný řez.

Možnost s nožem

Co se používá k řezání dřevovláknitých desek tak, aby hrany obrobků byly co nejrovnější a nejlépe tvarované?? Zde je nůž bezpochyby nejlepším nástrojem. Samozřejmě to bude časově náročnější proces, protože budete muset pracovat rukama, ale konečný výsledek stojí za to. Tento způsob řezání je však vhodný pouze pro malé kusy dřevotřísky.

Chcete-li desku řezat nožem, musíte ji opět položit na rovný povrch. Není nutné, aby okraj desky přesahoval okraj povrchu pracovní desky v místě, kde chcete desku řezat. Nejprve si desku označte tužkou a poté přiložte pravítko k vyznačené čáře, pevně jej přitiskněte k desce a proveďte první řez podél čáry. Jakmile je vytvořena první drážka, práce pokračuje veseleji.

Materiál desky se čas od času zařezává hlouběji a hlouběji a nakonec se po dalším škubnutí deska rozřízne. Okraje obrobku je také možné lehce obrousit jemným smirkovým plátnem a výsledek je perfektní.

Nůžková verze

Jedná se o nejagresivnější metodu, kdy je možné kvůli rychlosti zanedbat přesnost a kvalitu. Zde se nemusíte trápit s rovnými plochami, jen desku při řezání příliš nezvedejte, jinak by mohla ošklivě popraskat. Po tomto řezání musíte hodně pracovat s rašplí a smirkovým prknem, aby hrany obrobku vypadaly normálně.

Možnost ruční pilky na železo

Pokud nemáte po ruce elektrické nářadí a pracovní plán je příliš velký na pilku na dřevo, můžete použít běžnou pilku na dřevo s jemnými zuby. Určitě by to bylo lepší než stříhat dřevovláknité desky nůžkami na železo. Je také mnohem rychlejší.

Mezi přípravné operace opět patří příprava rovného povrchu s rovným okrajem samotné pracovní desky. Když máte k dispozici plochu s vyznačeným listem dřevovláknité desky, vysvětlíme vám, jak správně rozříznout listy dřevovláknité desky pilkou na železo napůl. Pokud list skutečně rozříznete napůl, budete potřebovat partnera, který podepře druhý okraj listu dřevovláknité desky, nebo druhou desku stolu, aby se tento okraj neprohýbal a nelámal (jako v předchozích případech s přímočarou pilou a kotoučovou pilou).

Řezná linie šavlové pily musí svírat s povrchem dřevotřísky velmi ostrý úhel. To má zajistit, aby bylo méně „okrajových“ jevů. A přesnost řezání je lepší. Po rozříznutí desky na polovinu se okraje také obrousí smirkovým papírem a je to. Proces je dokončen.