Proč je třetí kontakt na baterii elektrického šroubováku

Proč jsou na baterii telefonu 3 piny

V závislosti na napájecím obvodu je vytvořen určitý počet konektorů. Dva, tři nebo čtyři. Ty vlevo a vpravo označují a., který definuje kladný a záporný výstup. Třetí, prostřední kontakt je na baterii jako zdroj servisních informací včetně: stavu nabití, teploty a dalších užitečných údajů.

proč, třetí, kontakt, baterii, elektrického

Senzor integrovaný v baterii sleduje teplotu. Pro řízení nabíjení regulátor. Snímač sleduje teplotu během nabíjení.

Poskytuje informace o procentuálním stavu nabití, vypne se v případě přebití nebo nadměrného vybití. Tento proces umožňuje používat baterii po delší dobu, takže není nutné utrácet peníze za novou baterii. Důležitá otázka pro majitele nevyměnitelných baterií.

U „pokročilých“ smartphonů třetí kontakt přenáší informace o technických vlastnostech: sériové číslo, informace o telefonu, výrobci atd.

Důležité! Právě li-ion baterie pro mobilní zařízení jsou z výše popsaných důvodů vybaveny třetím konektorem.

Nabíjení lithiových baterií pomocí čínských modulů

Lithiové baterie (Li-Io, Li-Po) jsou v současnosti nejoblíbenějšími dobíjecími zdroji elektrické energie. Jmenovité napětí lithiové baterie je 3 %.7 Voltů, to je uvedeno na pouzdře. Baterie, která je nabitá na 100 %, má však napětí 4.2 V a vybití „na nulu“. 2.5 V, nemá vůbec smysl vybíjet baterii pod 3 V, zaprvé ji to kazí, zadruhé mezi 3 a 2.Pětivoltová baterie poskytuje pouze několik procent energie. Rozsah pracovního napětí je proto 3. 4.2 Volt. Moji sbírku tipů pro provoz a skladování lithiových baterií si můžete prohlédnout v tomto videu

Proč má baterie 3 kontakty a co se s ní stane, když ji dobijete??

Třetí pin slouží k odesílání dat prostřednictvím 1-Wire (baterie se 4 a více piny, jako jsou notebooky, používají i2c). Baterie má vestavěný teplotní senzor a regulátor nabíjení, který vás informuje o procentuálním stavu nabití a může baterii vypnout v případě nadměrného vybití nebo přebití. Některé hloupé baterie mají na třetím pinu termistor a měří teplotu. Baterie může mít také funkci chlazení. Ve fotoaparátech Sony byla baterie zodpovědná za podsvícení displeje, v PSP baterie ovládá provozní režim zařízení, v poslední revizi je dokonce k dispozici šifrování AES a výměna klíčů. Ano, vše je na třetím kolíku.

Lithiová baterie se nabíjí podle obvodu CC-CV (Constant Current). Konstantní napětí). V počáteční fázi nabíjení nabíječka zajišťuje, aby nabíjecí proud nepřekročil nabíjecí proud (obvykle asi 1C, tj. přibližně rovný kapacitě baterie v mAh). Jakmile se napětí baterie přiblíží k maximálnímu přípustnému (4.2W pro normální, někdy 4.35 V pro vysokokapacitní baterie, 3.6V pro LiFePO4 s vysokým proudem), nabíječka omezí proud tak, aby napětí nepřekročilo tuto hodnotu. Nabíječka sama zajišťuje, aby k přebíjení nikdy nedocházelo. Je to jako naplnit kbelík vodou tak rychle, jak jen to hadice dovolí, pak postupně snižovat průtok, aby stříkající voda nepřetekla, a nakonec přidávat po kapkách, aby bylo jisté, že je plný a nerozlil se.

Je, ale pulzní měnič stále používá transformátor, je to bezpečnější. Existuje galvanické oddělení.

Ingernirated: bohužel ne. Nikdy jsem se nezabýval tím, co baterie hlásí na třetím kolíku. Termistory na vývodu 3, ano.

rychlost nabíjení závisí na průměru vodičů v nabíjecím transformátoru? To je v prdeli. to je potěšení, ne otázka ! Z nejgramotnějšího národa Sovětského svazu. jsme se změnili v toto. Ačkoli samotná otázka je samozřejmě velmi aktuální a zdaleka ne kontroverzní. U třetího článku baterie se píše o různých věcech, ale všechny jsou velmi vágní a nejednoznačné. Líbí se mi například vyjádření systémového programátora. zařízení zajistí, aby nabíjecí proud nepřekročil povolený proud (obvykle asi 1C, což je přibližně stejná hodnota jako kapacita baterie v mAh). „Co to kurva je? Omlouvám se. porozumět.“Proud se ve skutečnosti měří v ampérech a 1C. je to účetní program! Zkusme podle jeho rady vypočítat nabíjecí proud pro baterii s kapacitou 1200 mAh ?? Jaký proud v ampérech musíte nastavit, aby obvod byl řádově 1C. Ano, je tam napsáno „. což se přibližně rovná kapacitě baterie, která je 1200, což nenapsal, takže vezměme mA a získáme 1200mAh = 1.2 A Doufám, že i kočka vidí, že je to nesmysl! Pojďme se tedy každý věnovat své práci. Jak si asi všichni pamatují. Koláče. koláč a boty. cobbler.

A tahle otázka je zajímavá tím, že je trochu překvapivá! Je v pořádku, když máte na stole multimetr, vidličku zátěže a dvě stejné baterie a nepoznáte rozdíl mezi baterií, která byla před pár dny nabitá, a baterií, kterou jste právě vyndali z telefonu, který byl sám odpojen kvůli vybité baterii? !! Protože oba budou obviněni! a rozdíl v proudu procházejícím zástrčkou by byl zanedbatelný! A nyní si připomeňme, kolik je v životě situací, kdy i hodně může záležet na stavu baterie mobilního telefonu ? A proč baterie, která je stále plná energie. a pošlete ji k dobití? Nevím, proč se to děje, ale viděl jsem to na vlastní oči a každý si může můj malý experiment zopakovat, pokud chce.

Konstrukce baterie elektrického šroubováku

Zdrojem energie pro akumulátorové šroubováky je baterie. Prostřednictvím fyzikálních a chemických procesů (elektrolýza) článek ukládá elektrickou energii a poté dodává na příslušné výstupy stejnosměrné napětí požadované hodnoty. Napětí a kapacita jsou základními parametry každé baterie. První udává rozdíl potenciálů mezi katodou a anodou baterie. Napětí se měří ve voltech. Kapacita měří množství proudu, které baterie absorbuje za 1 hodinu, takže se měří v ampérhodinách.

Akumulátor (baterie) vypadá u různých modelů stejně a působí stejně. Skládá se z následujících strukturálních prvků:

  • Napětí se měří ve voltech a kapacita ve voltech;
  • napájecí články (baterie);
  • obvod teplotního čidla (termistoru), který slouží jako ochrana proti přehřátí (rozsah 50 až 600 stupňů).

Ne všechny modely jsou vybaveny termistory. Pouzdro je obvykle plastová krabička skládající se ze dvou částí. Uvnitř baterie je zpravidla asi 10 baterií, ale někdy i více. Póly baterie jsou vzájemně propojeny do řetězce. Volné svorky krajních prostorů akumulátoru jsou připojeny ke svorkám umístěným na krytu pro napájení motoru nářadí a jeho připojení k nabíječce. Výstupní napětí baterie se určí součtem všech baterií zapojených v obvodu.

  • 2 napájecí kontakty („, „-„) pro nabíjení a vybíjení;
  • jeden horní regulační prvek, který je připojen k termistoru;
  • jeden kontakt pro nabíjení ze speciálních nabíjecích stanic, které jsou schopny vyrovnat nabití všech baterií v jednotce.

Akumulátory se dělí na tyto typy podle typu baterie:

  • nikl-metal hydridové (označované NiMh) s výstupním napětím 1,2 V;
  • Nikl-kadmiové baterie (označované NiCd) mají rovněž výstupní napětí 1,2 V;
  • Li-Ion baterie (označované symbolem Li-Ion), jejichž napětí závisí na počtu článků v baterii a může se pohybovat mezi 1,2-3,6 V.

Li-ion baterie mají řídicí desku. Speciální řídicí jednotka zároveň sleduje provoz baterií.

Jednotlivé baterie se skládají z následujících stavebních prvků:

  • kladné a záporné kontakty;
  • kladně nabité elektrody;
  • vnější povrchová úprava pláště;
  • elektrolyt;
  • záporná elektroda.
proč, třetí, kontakt, baterii, elektrického

Nikl-kadmiové baterie pro ukládání energie jsou nejoblíbenější díky své přijatelné ceně, kompaktním rozměrům a vysoké kapacitě. Lze je dobíjet více než 1000krát.

Na otázku, proč nefunguje baterie v elektrickém šroubováku, existuje několik odpovědí. Diagnostika a oprava některé z poruch vyžaduje multimetr, znalost základů elektrotechniky a schopnost provádět pájení:

  • Často se stává, že nabíječka elektrického šroubováku Interskol, Wert, P.I.T. atd. Způsobuje poruchu některého z prvků diodového můstku, poruchu primárního nebo sekundárního vinutí transformátoru, poruchu tepelné ochrany, poruchu ochranného obvodu a poruchu ochranného obvodu
  • Důvodem, proč se elektrický šroubovák Hitachi, Stanley, Skill atd. nenabíjí, je kromě poruchy součástek také to, že.д., Mohou se vyskytnout tyto závady: poškození kontaktů v důsledku oxidace způsobené vlhkostí a nestabilní kontakt mezi nabíječkou a baterií;
  • běžnou závadou je ztráta jmenovitých charakteristik jednoho nebo více článků (baterií) akumulátoru. To se zjišťuje postupnou kontrolou (po 2-3 hodinách nabíjení) parametrů každé banky a zjišťováním počtu nestandardních parametrů. Často je ekonomičtější vyměnit je všechny a vyhnout se tak pozdější druhé opravě.
  • levnější než nákup nového napájecího zdroje;
  • poskytuje možnost zachování výkonu baterií vzácných nebo zastaralých modelů, které nejsou dostupné na trhu s náhradními díly;
  • umožňuje upravit a zlepšit výkon baterie použitím článků s vyšší kapacitou.

Pro většinu uživatelů je nejlepším řešením situace, kdy baterie elektrického šroubováku nefunguje, kontaktovat specializované servisní středisko. Technici společnosti Udachny Technicheskiy Servis provedou opravu akumulátoru rychle a v čase, který vám vyhovuje, a dodají také náhradní díly, např. máme AL-KO.

Hlavní vlastností baterie je její kapacita. Tato hodnota udává kumulovanou energii, tj. proud za 1 hodinu. Měřeno v A/h.

  • Vyndejte baterii z elektrického šroubováku.
  • Dobití baterie o 100 %.
  • Pomocí multimetru, rezistoru a žárovky změřte dobu, za kterou žárovka zhasne, napětí na výstupu baterie a napětí na výstupu baterie.
  • Vypočítejte kapacitu zařízení podle vzorce/
  • Porovnejte výsledky s výsledky uvedenými v návodu k použití elektrického šroubováku.

Předpokládejme napětí baterie 18 V. S žárovkou o výkonu 10 W by doba vybíjení baterie neměla klesnout pod 2,3 h.

Pokud připojená žárovka zhasne po 30 minutách, vypočtená kapacita baterie je:

To je mnohem méně než například u niklkadmiové baterie v elektrickém šroubováku, která má hodnotu 1,5.3 Ah.

EASY FIX FOR A DEAD ‚NOT CHARGING‘ LITHIUM 18650 BATTERY FROM A CORDLESS TOOL BATTERY PACK. PART 2

Baterie mají stejnou základní konstrukci bez ohledu na zemi výroby elektrického šroubováku. Uvnitř baterie jsou řady článků. baterií nebo „plechovek“. zapojených do série. Celkové napětí baterie vznikne součtem napětí jednotlivých článků baterie. „Banky“ mají stejné parametry. velikost a napětí. Jediný rozdíl mezi bateriemi je v jejich výkonu.

Samotná baterie elektrického šroubováku má čtyři kontakty:

  • dva napájecí kontakty slouží k nabíjení a vybíjení baterií;
  • třetí kontakt (řídicí kontakt) je připojen k teplotnímu čidlu zabudovanému v baterii. Slouží k ochraně nabíječky před přehřátím;
  • čtvrtý kontakt (servisní kontakt) vyrovnává náboj ve všech bateriích.

Elektrické šroubovací baterie se skládají z následujících typů paměťových článků, které mají své výhody a nevýhody.

Ni-Cd. nikl-kadmiové baterie, napětí 1.2 V.

  • Výroba těchto baterií je považována za škodlivou, a proto se vyrábějí ve „třetích“ zemích;
  • mají „paměťový efekt“;
  • se samovolně vybíjejí;
  • mají malou kapacitu;
  • mají malý počet cyklů (nabíjení/vybíjení). nežijí dlouho při neustálém používání.

Ni-MH. nikl-metalhydridové baterie, napětí 1.2 V;

  • jsou vyráběny v závodech šetrných k životnímu prostředí a mají vysokou kvalitu;
  • mají nízký „paměťový efekt“;
  • nízká schopnost samovybíjení;
  • mají vysokou kapacitu a vysoký počet cyklů.
  • vysoké náklady;
  • dlouhé skladování ve vybitém stavu, ztrácí část svých vlastností;
  • nefungují dlouhodobě při nízkých teplotách.

Li-Ion. Li-Ion baterie, napětí 3.7 V.

  • žádný „paměťový efekt“;
  • žádné samovybíjení;
  • mají vysokou kapacitu;
  • dochází k velkému počtu cyklů nabíjení a vybíjení;
  • K vytvoření dostatečného napětí v baterii je zapotřebí malý počet baterií, což snižuje hmotnost a velikost baterie.

Baterie je v podstatě zdrojem stejnosměrného proudu. Přeměnou chemické reakce na elektrickou energii může dodávat uloženou elektřinu do obvodu. Při nabíjení teče proud opačným směrem, čímž se baterie dobíjí.

Základním parametrem každé baterie je kapacita uložené energie. Udává, jaký proud může stroj dodat za hodinu, a měří se v A/h.

Každá baterie funguje na principu elektrolýzy. To znamená, že v elektrolytu jsou obsaženy dva základní prvky, anoda a katoda. V důsledku chemické reakce vzniká na pólech elektrický náboj. Napětí baterie je určeno rozdílem potenciálů na pólech.

Poruchy baterie šroubováku

Při poruše Ni─Cd akumulátoru pro šroubovák zpravidla selže jeden nebo více článků v akumulátoru. Při opravě šroubovací baterie je nejdůležitější určit, které články selhaly.

Při diagnostice článků je třeba použít multimetr k měření napětí. U Ni─Cd a Ni─MH baterií se napětí pohybuje mezi 1,2─1,4 V a u Li─Ion 3,6─3,8 V.

Celkové napětí sériové sestavy

  • Plně nabijte baterii šroubováku;
  • Demontujte kryt;
  • Změřte napětí všech komponentů a zaznamenejte ty, jejichž napětí je nižší než jmenovité. Jmenovité napětí je vyznačeno na boku každé nádoby. Obvykle jsou zabalené v papíru;
  • Poté baterii zatěžujte (spínač na šroubováku). Pokud nechcete provést opětovnou montáž, připojte k vodičům „řetězu“ 12voltovou žárovku;
  • Po určité době znovu změřte napětí článků. Banky, jejichž napětí se liší od průměru o 0,5─0,7 V, musí být opraveny nebo vyměněny. Při vizuální kontrole věnujte zvláštní pozornost břehům se stopami koroze a netěsností.

Vybíjení baterie šroubováku žárovkou

Nemůže 3pólová baterie fungovat ve 4pólovém telefonu??

Jak jsme uvedli výše, různé smartphony od stejného výrobce mohou používat stejnou třípólovou lithiovou baterii. Ve fázi návrhu však konstruktéři vypočítali, že skupiny kontaktů budou mít 4 „kolíky“.

To neznamená, že baterie nyní pracuje s poloviční kapacitou. Řídicí jednotka baterie je nakonfigurována tak, aby před spuštěním používala pouze tři ze čtyř pinů 1-Wire a jako bezpečnostní prvek používá termistor.

Pokud nainstalujete čtyřpólový mobilní telefon s třípólovou baterií nebo naopak, nemusí ovladač fungovat optimálně. Stejné bezpečnostní funkce budou například vypnuty. V těchto situacích si vždy uvědomte, jaké jsou standardní funkce a proč jsou na baterii telefonu 3 piny.